Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Film, ktorý sa veľmi dobre pozerá, napriek tomu však neviem, čo môže v konečnom dôsledku ako celok poskytnúť. Určite krásne scenérie, perfektný výber hudby,slušné obsadenie a aj niekoľko vtipných scén. Len akosi mi na konci chýbalo niečo, čo by vo mne ostalo aj po filme. No možno to bol zámer. Netlačiť zbytočne silné a filozofické scény a myšlienky a proste si s bratmi užiť ich cestu po Indii. Pre tých, ktorí majú radi cestovateľskú tematiku, to môže byť príjemne strávených 80 min.

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Moja prvá séria American Horror Story. Ako som sa dočítal nižšie, je z tých lepších, no nie tá najlepšia. Mňa veľmi milo prekvapila. Scenáristi mali bohatú fantáziu, ako dej čo najviac prekombinovať a zapojiť tam kvantum postáv, s ktorými nás zbližovali tiež pomocou dostatku záberov z minulosti. Po tejto stránke sme toho dostali miestami až moc a ani približne 12 hodinová minutáž nestačila pre všetky zápletky a postavy. Veci, ktoré upútali na začiatku (ľudia uväznení v matracoch, démon utrpenia), po čase prešli do úzadia a ich vysvetleniu sa venovalo možno pár slov. Na druhej strane, štedrá ponuka postáv a príbehov sa často popreplietala do zaujímavých zvratov, pričom som často rozjímal, ktorý charakter je kladný a ktorý záporný. Toto všetko v retro-tajuplnom hotely na čele s famóznou Lady Gaga. ****

Terminator Genisys (2015)

Po slabej štvorke je Genisys určite lepším zážitkom. Už len tým, že ikona filmu opäť zasadla na terminátorský trón. Dej je zaujímavo prekombinovaný, vizuálne pekne spracovaný, no aj tak mám pocit, že viac ťaží z názvu a z Arnolda, ako zo scenáru. ***

Creed (2015)

Veľmi pekne predaná štafeta mladšej generácií. Hrdina sa zmenil, no duch tejto série úspešne pretrváva aj v ďalšom pokračovaní. Film ponúka slušnú dávku nostalgie, zároveň však premosťuje príbeh do novej doby, kde sa mladý Creed musí vysporiadať s podobnými skúškami, ako kedysi Rocky. Rocky VII by bol možno už paródiou na seba, no "zasadnutie na trénerskú lavicu" sa sleduje oveľa uveriteľnejšie. Obe hlavné postavy zvádzajú vlastný boj, ktorý sa odohráva nie len v ringu, ale najmä mimo neho. Creed tak ponúka kvalitne prepracovanú drámu zo športového prostredia, na akú sme boli zvyknutí pri starých dieloch Rockyho, no v novom šate. Viac priestoru by som poskytol záporákom, no ináč pre mňa príjemné prekvapenie. ****

Skyfall (2012)

Skyfall určite nie je klasická bondovka,na akú sme zvyknutí. Predošlé diely boli skôr odľahčené, akčné trháky s elegánom v hlavnej úlohe, zatiaľ čo Skyfall nám ponúkol o niečo prepracovanejšiu verziu agenta 007.Už mi to nepripadalo iba ako boj Jamesa Bonda s chlapíkom ,ktorý chce nejakým zaujímavým ťahom ovládnuť svet. Klasické bondovské črty sa zachovali, ale celý tento film pôsobí serióznejším dojmom a silnejším príbehom.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Môže byť dej odohrávajúci sa v jednej miestnosti tak úchvatný a zaujímavý? Sidney Lumet spolu s jeho 12 rozhnevanými mužmi nám dokazujú, že áno. Žiadne miliónové rozpočty ani kaskadérske kúsky. Je to scenár a perfektný herci, ktorý nás držia v zajatí tohto diela od začiatku až po koniec. Zatiaľ čo 11 členov poroty odsúdi mladíka obvineného z vraždy svojho otca mihnutím oka, dvanásty ho odmieta posadiť na elektrické kreslo bez zváženia prednesených dôkazov. Tuto sa začína boj muža, ktorý neberie život mladého chlapca ako súdnu záležitosť, proti zvyšku, ktorého rozhodnutie ovplyvňuje z istej časti nedostatok času, alebo predsudky z minulosti. „Netvrdím že ten chlapec je nevinný, ale nie som presvedčení ani o jeho vine, nemôžem ho teda poslať na elektrické kreslo“. Myslím že toto je veľmi pekný odkaz filmu. Hovorí, že rozhodovať o ľudskom živote nie je ako rozhodovať o tom, ktoré nohavice si dnes vezmem do roboty.

Než si pro nás přijde (2007)

Spojenie týchto dvoch hercov v hlavných úlohách ma príjemne prekvapilo už pred pozretím filmu. Pekný a dojemný príbeh okorenený trochou humoru a sarkazmu, tvorí príjemných 93 minút, ktoré pohladia na duši, či už ako komédia, dráma, alebo dokonca cestopis.

Velká ryba (2003)

Očarujúci, priam rozprávkový príbeh s dojímavým koncom. Edward Bloom, ako starý človek na sklonku života, nám opisuje svoj život ako jeden očarujúci zážitok, plný fantastických postáv (obor, cirkusant meniaci sa v noci na vlka ,alebo spevácke duo siamských dvojčiat). Miestami sa mi zdalo, že sa pozerám na drámu s nádychom humoru, miestami zasa na krásny rozprávkový príbeh. Myslím, že Tim Burton vidí svet peknými očami a v tomto filme to rozhodne ukázal. Celý príbeh mladého Edwarda Blooma ma do seba úspešne vtiahol a už v polke filmu som dúfal, že nikdy neskončí. Tiež obrovská hviezdička za pieseň na konci filmu (Pearl jam - man of the hour).*****

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Žiadne bádanie nad zložitým dejom, ale obyčajná jednoduchá zápletka, ktorá je ale pre tento film postačujúca . O filmový zážitok sa nám postará 11 „starých pánov“ , ktorí nám dokazujú,že sú zárukou dobrého akčného trháku. Príjemné a ľahké pozeranie bez zbytočného premýšľania. Film ponúka presne to,čo si predstavíte, keď vidíte mená ako Van Dame, Stalone, Schwarzeneger, alebo Chuck Norris na jednom plagáte.