Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Je to definitívne - Abrams dokáže zničiť akúkoľvek sériu, akú mám rád. Kvôli jeho dvom (pod)priemerným Star Trek filmom som takmer nevidel ten posledný (zatiaľ) a pritom išlo o jeden z najlepších Star Trek filmov poslednej doby. Po minulých Star Wars som išiel na film plný očakávaní a dostal som opäť štandardného, (pod)priemerného Abramsa. Jediné šťastie je, že IMAX bol tesne po premiére vypredaný a ja som tak platil iba bežné vstupné. Platiť viac za túto hlúposť, to by som asi aj nadával. Komu film odporúčam? Ľudom, ktorí žiadne Star Wars nevideli a majú chuť na oddychový, blikajúci film bez hlbokej myšlienky a náročného deja. Pri tomto nepotrebujete vedieť, ako sa postavy správali v minulosti (nemá to na ne vplyv, správajú sa inak), kto je s kým prepojený (opäť nepodstatné) a kto je kto (každú postavu vám predstavia).

Krtek a Panda (2016) (seriál)

Butthurt národniari sa vyrojili a zobrali si na mušku túto rozprávku a ja si pripadám ako na zraze SPD. Chcete reálne zhodnotenie? Tak ignorujte všetky komentáre, kde sa spomína "národné dedičstvo", "moje detstvo", "kultúrny poklad", "zapredanci" a pod. Ja som na Krtkovi tiež vyrastal a nikdy som nechápal, či trpí postihnutím, keď nič nerozpráva, alebo je z alternatívneho vesmíru, keď je iba 2D. Áno, nekreslia to národní, zaslúžilí umelci (tm), ktorí by tomu dali správnu dávku umenia a deti by tak od útleho veku mohli uvažovať, či tým autor nastavuje zrkadlo konečnosti ľudského bytia, alebo iba chcel povedať, že ak tú rybu naozaj nehodia do vody, tak zomrie. Dokonca si dovolili ignorovať tradičné, domáce zvery (tm) a objavujú sa tam exotické zvieratá, ako... Panda. Napriek tomu sa to deťom páči, je to milé, má to často hlbšiu myšlienku (dostatočne jednoducho podanú). A to je pre mňa podstatnejšie, než to, či na to dohliadal Laureát Národnej ceny za najabstraktnejšie stvárnenie detskej rozprávkovej postavy (tm).

Star Trek: Discovery - Vlk v rouše beránčím (2018) (epizoda)

Pri minulej časti som napísal, že mi tam chýbala už iba Spockova brada... no, dočkal som sa. Síce nie priamo od Spocka, ale aj pokrvný príbuzný sa počíta. Keď scenárista Star Treku nevie, ako ďalej, urobí buď časť o tom, ako sa v simulátore/sne vrátili do 19. storočia, alebo ako sa dostali do alternatívneho vesmíru. Jediné napätie pre mňa predstavuje šanca, že zabijú niektorú z nesympatických postáv (99% postáv v seriáli). Ale bohužiaľ som tentokrát nemal to šťastie.

Star Trek: Discovery - Sám proti sobě (2018) (epizoda)

Wow, úžasná dejová linka, nemôžem sa dočkať pokračovania (nie). Už mi tam chýbala iba Spockova brada a dostalo by to rovno hodnotenie "odpad". Naposledy som sa takto nudil u diskusných častí seriálu Boring (Walking) Dead. A ani vtedy tomu nevýrazná a nudná Sonequa nepomohla.

Star Trek: Discovery - Bytost, nebo zbraň (2017) (epizoda)

Spoiler alert! Celý čas to bola ukrutná nuda, ale keď tej nešťastnej príšere pripevnili na bradavky to zariadenie ako z nejakého zlého S/M pornofilmu, tak som sa trochu zabavil. A za to dávam aspoň 1*.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Ako Star Trek fanúšik som po predchádzajúcej časti (Into the Darkness) dlho odkladal pokračovanie. A po dopozeraní som sa nevedel rozhodnúť medzi 4 a 5*. Neviem, či pomohla výmena režiséra (predovšetkým menej rôznych "žiarivých" scén s lens-flare efektom je viditeľný), alebo scenáristické spoluautorstvo Simona Pegga, ale tento film ma nenudil ani jednu minútu, mal dostatočné tempo, minimum nelogických scén a cliché a je dostatočne kvalitným nástupcom aj pre skalných fanúšikov Star Treku.

Svoboda pod nákladem (2016)

Milujem Tatry, preto aj vďaka pekným záberom dávam 3* (inak by to bolo menej). Ak ste už niekedy videli Barabášove dokumenty o Tatrách, tak všetky majú veľa spoločného - pekné zábery a často sa iba minimálne sa venujú tomu, o čom je téma dokumentu. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Človek, ktorý si kúpi dokument o horských nosičoch, očakáva, že obsah budú tvoriť Nosiči:Tatry v pomere tak 70:30 a nie naopak. A potom je sklamaný, že veľa zaujímavých záberov skončí vo vystrihnutých záberoch. Nehovoriac o niektorých dosť patetických vyjadreniach samotných nosičov (ale za to tvorca nemôže).