Renesco

Renesco

Tomáš Gruntorád

okres Praha
Bochnislav Faldini

homepage

12 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
1 2 3 4 5 6 následující >>
  • 8.3.2008  22:56

  Ve svém žánru jasná špička. Konečně se po letech objevil pořádný akční výplach, který by diváka emočně interesoval, a zároveň posunul zobrazení fyzické destrukce ad absurdum (nebo k hyperrealismu?). Dalo by se namítat, že Stallone občanskou válku v Barmě jen využil, že si pohrává s divákovými city dávkováním utrpení (půl hodiny nechává vyvražďovat prostý lid juntou a pak až začne likvidovat juntu), a že zlounství šéfa samozvané armády "vysvětluje" záběrem na jeho homosexuální choutky. Ale koho u tak poctivé a nekompromisní střílečky zajímá etika? Poslední Rambo chutná nejvíce bez kontextů.

  • 1.3.2008  11:25

  Zatímco jiné Edovy filmy odsýpají svým tempem a skvěle baví, tento je černou výjimkou. Humor zde už neprosakuje přirozeně jen z podivných pravidel Woodova střihu, či z jeho dějových peripetií, "hereckých výkonů" a rekvizit, nýbrž je přímo vynucován dadaistickými rozhovory o hovně (na policejní stanici) a ubohými gagy (hádka o to, kdo donese inspektorovi noviny a její pointa, v níž si chce vítěz hádky začít ty noviny číst), jimiž se už ani děj neposouvá. Jinak je to ale skvělá - především montážní - komedie.

  • 19.1.2008  21:20
  Firewall (2006)
  ***

  Rutinní thriller připomene tisíce dalších thrillerů se stejnou zápletkou a navrch i film "Výkupné" s Melem Gibsonem ("moje žena a děti můžou být už klidně mrtví, takže s tebou vyjednávat nebudu, kreténe"). Je ale vcelku zábavný ve finále, kde se Ford, přiškrcený nezbytnou inženýrskou kravatou na krku, naštve a jde vymlátit srub, kde únosci drží jeho blízké - hotová bitva dobře oblečených manažerů.

  • 14.1.2008  11:35
  Radio (2003)
  **

  Příběhům o rasismu lidí, kteří se ve finále neubrání slzám nad svou špatností a poplácají šikanovaného černocha po zádech, prostě nevěřím.

  • 7.1.2008  22:33

  Nejpozoruhodnější filmové zúčtování se socialismem, jaké jsme dosud neviděli - konečně někdo ten moloch připodobnil k nechtěnému parazitovi, kterého je třeba "potratit" a vyhodit někam do smetí, aby se mohlo dýchat a žít volněji.

  • 26.3.2007  10:19
  Občan pes (2004)
  ***

  Po dobu promítání za plný počet. Je to ale film bez jakéhokoliv přesahu.

  • 10.3.2007  19:00
  Blíženci (1999)
  ***

  Počáteční sekvence jako by (především ve zvukové složce) poukazovaly na přítomnost jakéhosi démona, který má moc pobíjet lidi pouhým svým vzhledem; neustále se vrstvící reminiscence však děj stále více osvětlují a uvrhávají do pozemského "normálu". Nadpřirozeno začíná vyprchávat, a to je u filmu mysteriózního vzezření ta největší skoda.

  • 2.3.2007  14:30

  Cením si hlavně té stále se navracející myšlenky: když ortodoxní dogmatik, uvažující v mantinelech spletence pevně daných zákonů, stane tváří v tvář "nevyléčitelné" výjimce a dozvídá se skrze ní něco konkrétního o životě, o světě.

  • 20.1.2007  09:02
  Vysoká zeď (1964)
  *****

  Film o bariérách prostorových i věkových - a o odvaze je z lásky překonávat.

  • 29.12.2006  23:13
  Extra život (1997)
  ****

  Vizuálně perfektní komedie o kontrastu mužských a ženských principů, kde nejde přesně určit, kdo koho vlastně unáší a kdo koho vlastně řídí.

  • 31.10.2006  08:27
  Kanóni (1941)
  *

  Když hereckou jedinečnost němých let pohltí technická rutina, je to spíš tragédie, než komedie.

  • 17.10.2006  11:10

  Film otřesný v umělecky nejlepším slova smyslu. Napjatý a nervní jako jeho styl, který zde (a v "Krvavé neděli") nachází patřičné uplatnění.

  • 15.10.2006  16:00

  Jirešův "Žert" (ač nevypovídá o černých praporech nějak podrobně) je přeci jen trochu jiná (autentičtější, silnější) káva. Především to není taková "sranda".

  • 9.10.2006  14:52
  Dívčí válka (divadelní záznam) (1991)
  **

  Za kopírování scén a jednoho "charakteru" ze Života Briana od Monty Pythonů - a nedá se to ani nazvat citací - se to tak vysoce hodnotit nedá. Zůstávají už jen herecké momenty Maděriče a Jiráka, které nepodléhají žádné scénáristice za pět prstů. Ale to je málo.

  • 22.9.2006  09:38

  Narozdíl od spáčů a těch, co film po chvíli vypnuli, jsem "Vesmírnou odyseu" viděl a přiznávám, že se stala jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Pomalý rytmus připomínající nekonečnost a variabilitu prostoru, v němž žijeme (a který bychom stále chtěli celý prozkoumat), obraz vítězící nad slovem. A hlavně celková nejasnost (interpretační bohatost), díky níž nemůže být filmově pozitivní člověk s takovým dílem hned hotov.

  • 26.8.2006  08:32

  Film o sekretářce, která se už nechce "řídit pravidly, jež nevymyslela", a tak se ještě po přítelově nevěře a zradě od nadřízené vrhne na kariérismus. Ve finále při pohledu z okna své nové kanceláře v jednom ze stovek newyorských mrakodrapů však zjišťuje, že je jen rybkou v moři kapitálového trhu - že ani svět byznysu neskýtá žádnou extra volnost a svobodu, spíše naopak. Dost smutný film o uvědomělých chudácích, kteří se honí za penězi a nestíhají žít. Mezi nimi herecky vyniká v lihu naložený Kevin Spacey ve svém minutovém výstupu obchodníka, který jako by tak byl zcela z jiného světa.

  • 13.8.2006  08:25

  Vzhledem k tomu, že vím, na co je nová trilogie "Hvězdných válek" zaměřená (vývoj Anakinovy postavy), a jak TO ve finále dopadne (jeho transformace v Darth Vadera), zajímá mě způsob, jímž Lucas tuto proměnu naservíruje. První epizoda je podle mě nejslabším článkem celého řetězu - jde o další "počátek" plný zmatků, překombinovaného děje, smrště bizarních tvorů a vizuálních orgií, idiotských extempore (Jar-Jar), zatímco Anakin zůstává nutně v pozadí celé "politické" šarády o nadvládou nad planetou Naboo. Nespornou kvalitou je kreace Liama Neesona v roli mistra Jedi, z něhož čiší životní moudrost, vyrovnanost a přirozená důstojnost.

  • 12.8.2006  07:49
  Kruh (2002)
  *****

  Dobrodružství filmové analýzy

  • 6.8.2006  09:09

  Život a duše ženy nemají pro africké muže takovou cenu, jako pro ty evropské. Proto nás asi udiví, že smíšený vztah keňského domorodce a Švýcarky může pohřbít a v nenávist obrátit série jejích jednání, která mohou být pro evropské diváky pochopitelná (nesouloží v šestinedělí, je příjemná na své okolí, snaží se narozdíl od ostatních pomoci rodící ženě, přestože je prý "očarovaná", oplatí muži facku, seřve ho za chybu místo aby raději mlčela), ale která narušují masajské "zvyky". Takový vztah je odsouzen k disharmonii a je jen škoda, že tak dobré téma uvozuje nesmysl s náhlým opuštěním letitého přítele a nádech červené knihovny, kterého se film už nezbaví.

  • 4.8.2006  08:31
  Igby (2002)
  *****

  Listopadově sychravé komediální drama o potřebě nezletilého Igbyho být co nejdále od rodiny, jejímž členem se již dlouho necítí být. Filmu vévodí "herečky, které nehrají, malíři, kteří nemalují" a ředitelé, kteří "mají všechno a tak alespoň předstírají štěstí" - kasta těch, jejichž každodenní náplní je odpočívání, požívání tvůrčího volna, svobody a proplouvání časem. V tomto podání velmi zajímavé a atmosférické.

  • 3.8.2006  15:20
  Konkurenti (1992)
  *****

  Jeden z těch útulných filmů s "kancelářskou" atmosférou, jakým byla např. i Wilderova komedie "Na titulní straně".

  • 30.7.2006  11:23

  Ve "Třech chlapech v chalupě" hrál hlavní roli hnůj, zde je inzerován Tyršův odznak zdatnosti. Takže opět nic zajímavého.

  • 30.7.2006  11:15
  THX 1138 (1971)
  *****

  Tenhle film shrnuje snad všechny rysy totality - nesrozumitelnost, sériovost, profízlovanost, duševní prázdno, myšlenkové unisono, únavné žvásty představitelů státu, zestátněné náboženství, stíhání nežádoucích, věznění žádoucích a nakonec i fakt, že život v totalitě je vlastně jen podzemní přežívání, zatímco tam někde za hranicemi - "úplně jinde" - svítí slunce.

  • 30.7.2006  09:13

  Úžasně pomalý film o únavě životem. Spalující letní vedra, McQueenův mrtvolný minimalismus a chlad, strohé promluvy odrážející jakoukoliv pozornost okolí. Služba bez parťáka, bezejmenní mafiáni, dlouho nepřehledná kriminální rovina, o níž ani tak moc nejde. Jde spíš o ty bariéry ze skla, které nikdo neprostřelí a policistu "nezraní", o absolutní ztrátu cítění, kterou zavinila léta služby tváří v tvář nebezpečí a smrti. Případem je tu sám Bullitt, ne ti neznámí pánové, kteří se většinou objevují jen aby byli po chvíli rozstříleni na cucky, anebo usmaženi na troud.

1 2 3 4 5 6 následující >>
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace