klukluka

klukluka

okres Brno
závislák, středně težká/ těžká diagnóza


4 body

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Kráva (1992)

  Všechny ostatní filmy se z mé TOP 10 můžou postupně vytratit, Kráva v ní ale vždycky zůstane. Mám ji doslova pod kůží, a to už od doby jejího vzniku, tedy bezmála 20 let. Karlu Kachyňovi se tady povedlo něco zcela nevšedního a o tom, že to nikdo nečekal, svědčí fakt, že ten film původně vůbec nebyl určen pro kina (mám za to, že později se do nich díky svým nepřehlédnutelným kvalitám dostal). Času je málo, ale na Krávu si znovu a rád nějaký udělám. K dnešnímu dni jsem ji viděl určitě alespoň třikrát, což můžu říct všeho všudy o pěti (?) filmech. Pro mě zkrátka čistá krása.

 • poster

  Matrix (1999)

  To je koncert! Concerto grosso! Tady je všechno! Letos to má 16 let a všechno je to furt tak neuvěřitelně in... Neskutečný, jak se to tehdy Wachovskim povedlo... Neskutečný! Kdyby se tomu chtěli něčím ještě někdy aspoň trochu přiblížit... Know how jak na to, už jednou měli, tak v čem je problém..? Já si chci ještě jednou v životě z něčeho sednout takhle na prdel. Prosím, ať mě ještě jednou potká podobně brilantní film!

 • poster

  The Battery (2012)

  Kdybyste mě teď viděli - kroutím tady nad tím hlavou jak blázen... Tohle jsem absolutně nečekal! Famózní, neskutečná záležitost. Nejlegračnější komedie, přestože, nebo možná protože se tady nikdo o žádnej (trapnej) vtip nepokusil, vysoká škola lidské psychiky (s tak prokreslenými charaktery, prověřenými i díky naprosto extrémní situaci, jsem se ve filmu ještě nesetkal), naprosto originální filmařské pojetí, fantastická hudba, strach vyvolaný bez "nezbytného" bubububu, film bez jediného náznaku zažitých filmových klišé - "nastartujeme to drátama! - leda hovno, vole, drátama se to startuje akorát ve filmu" - v každým, nutno dodat :-) :-) :-) . Já jsem z toho fakt hotovej! Chci to vyřvat do celýho světa: Lidi, čumte na to, je to peckaaaaaaaaa! :-D

 • poster

  Pátrání po Sugar Manovi (2012)

  Okamžitě poté, co jsem to dokoukal, to řadím do své TOP TEN. Kromě Krávy od Karla Kachyni bych kvůli tomu obětoval prakticky cokoliv. Bylo to totiž perfektní! Bombastický! Tak nádhernej příběh...! A zpracování dokumentu za tím ani v nejmenším nezaostávalo. Jo, tohle všechno se asi fakt povede jednou za život. Miluju snad všechny lidi, který se na tom podíleli. Snad s výjimkou toho černýho, bohatýho producenta. Ale pouštím ho z hlavy. Stejně jako to udělal Rodriguez. Proč se jím zabývat? Proč si kvůli němu kazit život? Máme jen jeden, bez prachů možná není lepší, ale určitě zajímavější. Přeju Ti věčnej život, Rodriguezi!

 • poster

  Metro Manila (2013)

  Jeden z těch filmů, kde nechybělo nic, co dělá kvalitu kvalitou. Bavila mě každá vteřina, jediná věc nebyla nadbytečná, sebemenší detaily měly svůj následně objasněný smysl - například záchrana týraného koťátka, která mi nejprve přišla zbytečná. V průběhu jsem s Oscarem a s Mai trpěl, pak jsem se s nimi radoval, byť v očekávání nevyhnutelné tragédie. Do toho prolnutí s příběhem dalšího životního ztroskotance. Rád bych se mýlil, ale Sean Ellis už lepší film nikdy nenatočí. To prostě nelze. Dal do něj taky neskutečně moc. Nejprve si během dovolené na Filipínách vymyslel námět. To mělo být někdy kolem roku 2008. Potom vytvořil dvacetistránkovou synopsi. S kamarádem ji následně přetavili v devadesátistránkový scénář. S tím vyrazil Ellis shánět peníze. Nesehnal ani Ň. Musel zastavit vlastní dům. Z úsporných důvodů pak nejen režíroval, ale ještě točil a sám si dělal zvukaře. Dva roky mu trvala postprodukce. Film ho vyšel na 70 tisíc euro, a přestože je vynikající, zaplatil se jen díky tomu, že se Ellisovi podařilo prodat práva na remake. A to hned několikery. Metro Manila okopčí a "učešou" nejen v USA, ale i v Německu a dalších zemích. Protože jak říká sám Ellis - podobné příběhy se mohou odehrát kdekoliv.

 • poster

  Slídil (2014)

  Totální wau efekt, pocit absolutního nadšení a obdivu ve vztahu k tvůrcům. Jake Gyllenhaal nevýslovně dobrej herec, z něhož by si ti čeští měli vzít příklad, protože obětuje Jakea na oltář postavy a jejího charakteru. Jsem ohromenej, podobně jsem se cítil naposledy po Gran Torinu. Bomba největší! P.S.: Moje životní zkušenost totožná s režisérovou/ scénáristovou. Skutečnou lásku nedefinují písmena, skutečnou lásku nevyjadřují slova. Skutečná láska se zhmotňuje v činech, které by bez ní jinak nebyly myslitelné. Reportér se díky ní může třeba řítit šílenou rychlostí ulicemi velkoměsta, manžel slavné herečky kvůli tomu třeba na stará kolena natočí svoji režijní prvotinu. Bravo, pane Gilroyi, gratulace Mrs. Russo - Váš muž Vás jistě velmi miluje.

 • poster

  Jiná země (2011)

  Filmová symfonie. Co dodat..? Tady jsou všechna slova zbytečná.

 • poster

  Charlieho malá tajemství (2012)

  Od jisté doby trpím obavou z toho, kolik krásných filmů mě mine z důvodu nedostatku času. Stala se z toho jistá obsese a kolikrát už to do sebe vážně tlačím doslova pod tlakem. Jsou ale filmy, kvůli kterým jsem ochoten tuhle šílenou touhu po objevování dosud nepoznaného alespoň na chvíli opustit. Místo toho, abych sáhnul po něčem novém, si dám jejich druhou, třetí, čtvrtou reprízu. A jedním z takto výjimečných kousků jsou pro mě Charlieho malá tajemství. Tenhle film prostě miluju a žasnu nad tím, jak málo se podobá všem ostatním americkým filmům s obdobnou tematikou života amerických středoškoláků. Ta čistota, kultivovanost, inteligence, schopnost empatie mě rve v pozitivním smyslu slova doslova na kusy. Tenhle film je pro mě zkrátka TOP a už o něm nechci dál psát, protože je tak nádhernej, že to můžu každým dalším slovem jen pokazit. Ale nebyl bych to já, kdybych si neodpustil ještě jeden postřeh. To, že se těší takové divácké oblibě, nebo minimálně oblibě u uživatelů ČSFD, svědčí podle mě o tom, že z lidí nevyprchal cit, i když to tak někdy může na člověka působit. Máme ho v sobě, jen jsme se za něj naučili stydět a bojíme se k němu veřejně hlásit. Ale imponují nám lidé, kteří jdou v tomto směru proti proudu, a toto zjištění je pro mě jen dalším z pozitivních efektů Charlieho malých tajemství. P.S.: Způsob, jak naprosto jednoduše zaříznout geniální film? Nechat v dabingu mluvit šestnáctiletýho kluka hlasem třicátníka. A neprznili tak jen jeho. Gilotina není špatnej vynález. Rozhodně doporučuji původní znění a titulky.

 • poster

  Love (2015)

  Uff...tak takovou jízdu jsem vážně nečekal. Po dvou letech to otřáslo mou TOP 10 a to tak, že ji musím obměnit. Na rychloposuv je to takový opatrný, ne moc vynalézavý péčko, ale pokud si dáte tu práci a uvolíte se na to koukat přes 2 hodiny, uvidíte příběh moderní, opravdové, hluboké, upřímné, bohužel zpackané lásky a vášně. Uvidíte dokonalou studii chování mladého muže se všemi jeho přednostmi (progresivní myšlení například) i nedostatky (naprostá lehkovážnost). Hodlám tady vršit superlativy na všechno a na všechny, přitom stačí vážně napsat: tenhle film je jako život sám v jedné z jeho nejkrásnějších fází. Pokud ji máte teprve před sebou, nebo pokud už ji máte za sebou (a to je určitě smutnější, nicméně pro pochopení LOVE asi ten lepší případ), tak otevřete oči, obměkčete svoje srdce a nechte do něj proudit všechnu tu lásku. Ve filmech jste ji v této podobě patrně ještě neviděli, přesně takhle si ji ale pamatujete, přesně takto, když se to všechno hezky sejde, vypadá. LOVE mě vážně dostalo, jméno Gaspar Noé už nezapomenu.

 • poster

  Victoria (2015)

  Neskutečná šupa! Pět hvězdiček je v tomhle případě bolestně málo. Koukal jsem na to jak omráčenej, závěrečný titulky mi ještě nikdy neodběhly tak rychle. Naprosto nečekaná, famózní věc. Něco tomu bude muset udělat místo v mé TOP10. Popřemýšlím...