Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (2 927)

plakát

Kurz manželské touhy (2021)

Na začátku devadesátých let jsem absolvoval dovolenou v Itálii. Zdolávali jsme Dolomity v oblasti Brenta a na raftech sjížděli řeku Noce. Po večerech nás mučili psychohrama, z nichž většinu měl pro Prázdninovou školu Lipnice vymyslet nějakej Radek Bajgar. Někteří lidi se z toho totálně zhroutili, jedna holka tehdy proplakala celou cestu zpět domů, psychicky totálně vyčerpanou ji v Brně na Zvonařce vysypali z autobusu. Ty hry byly hodně o pevném objetí. Běž doprostřed kruhu a kdo bude chtít, ten k tobě přijde, obejme tě a řekne ti, že tě má rád. To nevymyslel pan Mazel, to vymyslel pan Bajgar. Kurz manželské touhy od něj beru jako jistej druh omluvy. Ano, ublížil jste spoustě lidí a jsem rád, že jste šel do sebe. Ta vaše sebereflexe mě těší, ale film je to slaboulinkej. Ostatně jako celá vaše dosavadní tvorba.

Kdyby aspoň mávl! (2020)

Tak kraťoučký, že jsem si na to pořádně nestihl udělat názor. Ale je to ze života, ve větších městech si podobnými situacemi a myšlenkovými pochody za volantem procházíme denně.

Toscana (2022)

Italům se film o tom, jak je teprve Dánové museli naučit vařit, asi líbit nebude, ale já Ital nejsem, a tak se z tohoto malýho, ale milýho filmu můžu těšit. Je to předvídatelný, ale nevtíravý a přirozený, místy hodně dojemný a Toskánsko je skoro tak krásný, jako by snad mělo být součástí České republiky.

plakát

Cizinka - Série 1 (2014) (série)

Fakt neuvěřitelnej vizuál- a teď nemyslím nádhernou skotskou krajinu, ale ty tuny špíny na hercích, kteří nepůsobili jako herci, ale jako aktéři dokumentu z roku 1740. Míra autenticity je neuvěřitelná. Hodně jsem při sledování přemýšlel o žánru: Historický film? Romantický film? Erotický film? Porno? Asi od všeho trochu, hlavně je to ale poctivě živočišný. Když láska, tak láska, když přátelství, tak přátelství, když sex, tak fakt a se vším všudy, že už ho tady i na mě bylo místy trochu moc, a to bych řekl, že je velkej kompliment. Jinak jsem si to pustil kvůli cestování v čase, což je v tomto případě naprosto nepodstatný detail, bez něhož by se prakticky nic nezměnilo. I tak mě to ale zaujalo a těším se, co si na Claire ta paní Gabaldon ještě vymyslela.

plakát

La familia perfecta (2021)

Myšlenkově neukotvená věc. Přitom začátek slibnej. Bohužel zavádějící.

Není čas zemřít (2021)

Obtížně se mi to hodnotí. Daniel Craig je/byl nejlepším představitelem Jamese Bonda (o Titanic). Ovšem filmy o Bondovi jsou do jednoho totální sračky, kde nefungují fyzikální zákonitosti, kde nefunguje míra (ne)pravděpodobnosti, kde nefunguje nic s výjimkou toho, že je to efektní podívaná a všechno většinou dobře dopadne (Není čas zemřít je v tomhle směru vzácnou výjimkou). Neustále se spekuluje o tom, kdo se stane Craigovým nástupcem. Budu blažený, pokud naznají, že se tahle návodná série pro všechny psychopaty světa vyčerpala, a že už žádný další Bond nebude. Jak mám ohodnotit film, který stál XXX miliard, a přesto v něm vůbec nic nedává skutečný smysl..? James Bond je největší podvod na diváky ever. Skrečněte to a vezmu ho znovu na milost. Pokračujte v tom a…zase na to budu čumět. Do prdele s váma!

plakát

Deníček moderního fotra (2021)

Tak tohle mě dostalo. Snad že jsem to vůbec nečekal. Tolikrát jsem se nedojmul od Goro bílý pes. Jirka i Terezka výborní, krásnej, moderní vizuál, vtipnej, vynalézavej scénář… Vytknul bych tomu jen to, že Čeněk nemusel tatínkovi načůrat do obličeje čtyřikrát, klidně by stačilo jednou. Jinak nemám výtek, prostě mi to sedlo, no…

Otec náš (2022)

To téma je silný, i když mediálně i u nás lehce profláknutý. Tvůrcům dokumentu se ale nepodařilo vysvětlit, jak se konkrétně projevuje ta ztráta identity, kterou pociťují Clineovi potomci, co je na té skutečnosti, které byli vystaveni, nejvíc trápí, co konkrétně jim na tom tak strašně moc vadí, když pominu obavu z toho, že si mohou poměrně snadno projít milostným vztahem se sourozencem. A co mi tady chybělo nejvíc, to bylo aspoň jedno jediný vyjádření otce, jehož sperma Cline bezostyšně zaměnil za svoje vlastní. To jsou z mého pohledu ty největší oběti tohoto ujetýho případu, přitom se tady ani jeden z těch “paroháčů” neobjevil. To mi hlava nebere. Já být na místě některého z nich, tak beru spravedlnost do vlastních rukou, a když nic jinýho, tak po chlapovi z principu chci do mrtě všechno, co jsem investoval do výchovy jednoho z jeho miliónu dětí.

Král útěků (2020)

Líbilo se mi to víc, než Jak jsem se zamilovala do gangstera. Srovnávám to, protože jsou to oba polský životopisný filmy o darebácích, natočený zhruba ve stejné době. Najmra tak neheroizovali, i když mi jeho příběh přišel celkově zajímavější. A za tu jistou střídmost jsem fakt vděčnej, protože dělat ze zlodějů aut národní hrdiny, to pro ten národ není nejlepší vizitka. Ani filmařsky to nejsou žádné klenoty, byť se je z toho možná snažili všemožně udělat. Je to plný filtrů, zpomalovaček, rastrů a já nevím, čeho všeho ještě, ale působí to samoúčelně a místy doslova rušivě. Co se polským tvůrcům rozhodně nedá upřít, je sebevědomí. Viděl jsem hodně výborných polských filmů na to, abych jim na něj neupíral právo. O Najmra ho ale opírat nemůžou, toho do kategorie must see at least one more time určitě nezařadím, jednou mi to bohatě stačilo.

Dům (2011)

Vnímám, že je to promyšlená, poctivá, stylově čistá režijní práce. A chápu, proč jsem na Dům/ Dom slýchal a čítával pochvalné recenze. Kvůli tomu se mi ten film ale ještě nemusí líbit. On se totiž podle mě nikomu líbit ani nechce. A to je jeho nejvyšší kvalita. Problém, o němž pojednává, se týká většiny rodin, v nichž to rodiče myslí s dětmi “dobře”. Takových by ještě pořád mohla být většina. Tyto dobré úmysly už na sebe dnes neberou tak často jako v minulosti podobu domu na špatné adrese (ideálně v těsném sousedství rodičů), ale princip zůstává stále stejný- za někoho přemýšlet a jednat a nezohledňovat potomkovy tužby, přání a plány. Největší přednost Domu vidím v tom, že dokáže tak zřetelně poukázat na tuto rodičovskou nectnost.