Encanto (2021)

Disney na poli originálních animáků přešlapuje od Coco a marně čeká na opravdový megahit. V roce 2021 vyprodukovali Walt Disney Animation Studios nejprve Rayu a drak a v závěru roku Encanto. Pixar uvedl Luca a všechny 3 snímky byly průměrné. Nejlepším z nich byla Raya a nejhorší asi Encanto. Paradoxně právě Encanto získalo Oscara v kategorii nejlepší animovaný film. To mi přijde celkem úsměvně, protože Encanto kromě animace, pěveckých pasáží a tradičních motivů jako rodina na prvním místě nemá moc co nabídnout. Příběh není zlý, ale chybí záporák, gradace děje a napětí. Znova už si film určitě nepustím. 3*

Můj soused Totoro (1988)

“Throwback Thursday #27” - Po Naušice a Laputě třetí Miyazakiho throwback a Totoro se mi líbil z těch tří filmů líbil nejméně. Nápd s Totorem byl hrozně super, ale bohužel hodnocení filmu trochu sráží ty upištěné holky, hlavně mladší Mei a pak fakt, že jak Totoro, tak Kočkobus tu mají celkem málo prostoru. Filmu totiž v podstatě chybí jakýkoliv děj, podstatné se začne dít až v poslední dvaceminutovce. Kdyby byl v podobném duchu celý film, byl bych spoko. Nejlepší scénou filmu zůstává ta v dešti na zastávce. Animace se oproti Naušice posunula o dost dál a nelze jí co vytknout. Možná Totorovi ještě někdy dám šanci, dokud to bude na Netflixu. // po zvážení a poslechu titulkové písně Totoro dávám slabší 4*.

Jake a Tlusťoch - To mě ani nenapadlo (1991) (epizoda)

Netradiční epizoda, ve které si všechen prostor uzme Dick van Dyke v roli doktora Sloana později znamého ze seriálu Diagnóza vražda. Ten je totiž podezřelý z vraždy ředitele nemocnice a na vlastní pěst vyšetřuje machinace v nemocnici. Jelikož jde o McCabova přítele, nechává mu volné ruce. McCabe se tu objeví tak v 5 minutách, Jake v jedné scéně a Derek vůbec. Zajímavá jednohubka. 4*

Diagnóza vražda (1993) (seriál)

Vtipné je, že se poprvé doktor Sloan objevil v epizodě seriálu Jake a tlusťoch, kde řekl, že děti nemá. V tomto seriálu ale najednou měl syna.

K zemi hleď! (2021)

Trefná satira Adama McKaye o tom, jak lidstvo jednou dopadne, pokud se bude zabývat malichernostmi a ne skutečnými problémy. Prvotřídní casting, zápletka i hodně trefných narážek jako memování na internetu, výstřední miliardář, konspirátoři nebo mediální infotainment. Tenhle film vtipně odráží chování současné konzumní společnosti a nejzajímavější na tom je, že to vyprodukoval Netflix, který vyprodukuje dalších 10 sračkofilmů, aby vznikl jeden povedený. 4*

Jake a Tlusťoch - Neznáš mě (1991) (epizoda)

Hodně předvídatelný díl s vraždou cynického manažera, kde je jeden z podezřelých McCabův přítel. 3*

Ulička přízraků (2021)

Když jsem viděl trailer filmu, čekal jsem, že půjde o mysteriózní a znepokojivou kriminálku z cirkusového prostředí, bohužel mi Guillermo del Toro dodal tak trochu jiný film. Problém mám zejména se stopáží, která by dokázala uspat i slona. První polovina v cirkusu má atmosféru, je správně odpudivá a dává naději, že se rozehrají intriky a konflikt v cirkusu, ale jak Cooper odejde "do světa", tak tempo zpomalí na lenochodí rychlost a atmosféra je pryč. Z filmu se stane čistě drama a kdo někde v půlce usne, ten se pravděpodobně probudí až ke konci, kdy umře pár postav, aby film skončil přesně podle předpokladů. Je mi známo, že jde o adaptaci knihy a zároveň remake filmu z roku 1947, ale myslel jsem, že Del Toro má větší koule. Protože kromě noir vizuálu a atmosféry tenhle film nezaujme ničím jiným. A není mi jasné, zda vůbec Del Toro věděl, co chce natočit, jestli temný noir o magických hustlerech nebo drama o pouťovém podvodníčkovi. Jak je u retro filmů v poslední době již zvykem, tak i tento v kinech propadl. 2*

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Syn Ivana Reitmana, režiséra legendárních Ghostbusters, natočil po 30 letech důstojné pokračování, které nemilkuje a vcelku smysluplně navazuje na události prvního a druhého dílu. Dcera Spenglera se svými dětmi zdědí chátrající ruinu v zapadákově, kde děti postupně objeví, že jejich děda byl v 80s slavný Ghostbuster. Film celkem logicky vysvětluje, proč kdysi slavní Ghostbusters skončili v propadlišti dějin, zkrátka došli duchové a nebylo koho chytat, tudíž už nebyli potřeba. Pomalý rozjezd filmu bohatě vynahradí druhá polovina a dávkování akce, včetně závěrečného nástupu starých busterů. V závěru se objeví i duch zesnulého Egona Spenglera, což funguje jako pocta zesnulému Haroldu Ramisovi a nejedno oko zůstalo suché. Člověk pak tvůrcům odpustí, že poslední třetina filmu je v podstatě jednička. Jenže tentokrát je Gozer poražen snad definitivně. Postcreditovky navnadí na další nášup, což by pod taktovkou Reitmana opět mohlo fungovat. Snad tedy Afterlife dá definitivně zapomenout na nepovedený femdom remake z roku 2016. Kasovně totiž noví Krotitelé vyšli a další díl by měl být na cestě. 4*

Spider-Man: Bez domova (2021)

Nejvyhypovanější film roku 2021, který se stal tradiční vánoční filmovou událostí i v rámci covidového roku a zcela zastínil jiný návrat slavné franchise - Matrix Resurrections. Tvůrci pavoučího muže vsadili karty na multivesmír a přemluvili k návratu předešlé dva Spider-Many i jejich ikonické záporáky z Raimiho trilogie i z Webbových dvou filmů. Vrátili se tedy Green Goblin, Dr. Octopus, Sandman, Lizard a Electro. Příběh je slabší, protože vlastně Spideyho svět moc neobohatí ničím novým, spíš režisér Jon Watts milkuje dřívější záporáky a jejich motivace. Hodně lidem vadí, že z Hollandového Parkera udělali idiota, co dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým a nebýt jeho, vlastně by se nic z událostí filmu No Way Home nestalo. Na druhou stranu, každá postava si musí projít určitým vývojem. Ve druhé polovině už film jede na plné obrátky, a to i díky chemii mezi všemi Spider-Many a vděčnému fan servicu. Finále je standartní a závěrečná scénáristická berlička v podobě kouzla zapomnění je důvod proč nemohu dát plný počet hvězd. To ale nic nemění na faktu, že je tenhle Spidey asi jediná zajímavá Marvelovka od EndGame eventu. Spidey zboural na přelomu roku 2021/22 kina a utržil 1,9 mld $.