1917 (2019)

Po "pohádkovém" Válečném koni jsme se nakonec dočkali i ryzího dramatu z prostředí první světové války. Prvotřídního. Fantastický audiovizuál ukazuje, proč byla první světová válka psychologicky nejtraumatičtější konflikt 20. století (a to tu nemáme plynový útok). Jedná se o minimalistický příběh odvyprávěný z pohledu první osoby, bez kontextu, bez odboček. Působivý, přímočarý, heroický. A vlastně z pohledu dějin bezvýznamný, jak v závěru uvádí plukovník Mackenzie: generalita beztak pošle všechny "zachráněné" muže na zteč o pár dní později. A panenská krajina se změní přesně v takovou, jakou jsme viděli v úvodu filmu. Srovnání s Dunkirkem nemá smysl. Oba filmy jsou úžasné. Každý ale vypráví svůj příběh. 95 %

Brooklyn (2015)

Brooklyn je možná opožděná, zato však mistrovská generační výpověď. Je to zkrátka vynikající film, kde pod taktovkou Johna Crowleyho perfektně zapadá vše tam, kam má. Obdivuji Crowleyho neuvěřitelný smysl pro detail, načasování a směřování toku emocí. Naprosto dokonalý je hudební doprovod. Negativního mne nenapadá vůbec nic. 94 %

Muž z oceli (2013)

Na film jsem dlouho čekal a nakonec musím přiznat, že ještě předčil moje očekávání. Největší uznání má ode mne režie, produkce a scénář. Zážitek z filmu bych shrnul konstatováním, že vše, co se dříve natočilo o supermanovi, už působí jen jako směšný nesmysl. V podstatě takhle si představuji, jak má vypadat blockbuster se vším všudy vypadat. Mám sice maličké výhrady k pár drobnostem a musím konstatovat, že některé reálie vázající se ke značce supermana táhnou příběh spíš dolů a scénář jimi trochu trpí. Nicméně děj i přesto výborně odsýpá a film mi uplynul jako devadesátiminutový. Jako podstatný bonus pak působí snaha přesáhnout rámec letní zábavy zabíháním do psychologické, filosofické a poměrně jasně i náboženské/křesťanské roviny (patrné mj. v dialozích postav či obrazovém aranžmá scén). Kompletně obstálo i celé herecké osazenstvo. Zkrátka, po několika letech ode mne nějaký kasovní trhák dostává plný počet. 92 %

Hudba hrát nepřestala (2011)

Jeden ze tří největších emocionálních filmových zážitků v životě, ne-li vůbec největší. 96 %

Muž, který se postavil tankům (2006)

Dokument jsem viděl před lety na ČT a před pár dny si ho opět připomněl v plné stopáži v originálním znění. A potvrdil jsem si, že se jedná o nejlepší dokument, který jsem dosud k tématu měl možnost zhlédnout. Proto uděluji pět hvězdiček. Výborné jsou i odbočky od ústředního motivu věnující se různým aspektům soudobé Číny, byť v roce 2012 už nemají (přinejmenším pro laiky) takový důraz a platnost jako v době vzniku filmu. PBS všeobecně dělá dobré dokumenty - průběh studentských protestů, pokud by to někoho zajímalo, je docela dobře zpracován v jiném jejich filmu Born Under the Red Flag.

Až vyjde měsíc (2012)

Možná, že komedie o skautech nezní moc lákavě. Obsazení a režie by ale měly zbystřit naši pozornost. Pravdou totiž je, že pod nenápadným názvem se skrývá mistrovsky namíchaný žánrový koktejl, originální a neotřelý. Tak mistrovský, že v podstatě nemá žádné slabé stránky. Pro mě je tenhle snímek kandidátem na film roku, na rozdíl od tolik diváky oslavovaného Batmana III. 94 %

Nedotknutelní (2011)

Krásný film o porozumění a prolamování bariér. Bravurně zpracovaný námět, perfektní herecké obsazení a decentně propracovaná audiovizuální stránka alespoň v mém případě pohodlně stačí na pět hvězd. Opět se potvrdilo, že věnování pozornosti každému detailu se vždycky vyplatí. 92 %

Krajina střelců (2003)

Velký návrat klasického žánru. Kromě skvěle odvyprávěného příběhu a výkonů hlavních protagonistů mne zaujal především úžasný retro vizuál promyšlený do sebemenšího detailu a podbarvený krásnou hudbou, díky čemuž děj plyne přirozeně a lehce vpřed. Složitá filosofická myšlenka se ve filmu nikde neskrývá. Naopak - nejvíc působivá je právě ona jednoduchá až prostá lidská filosofie bojující proti nespravedlnosti a útlaku, potažmo zlu pramenícího z nenávisti. Ale každý ať si udělá vlastní obrázek. Pro mě 90 %

Hugo a jeho velký objev (2011)

Jedním slovem: nádhera. Opravdové pohlazení po duši. Ukázka perfektního vystavění a vygradování příběhu. 92 %

Černobílý svět (2011)

Tento film je bez nadsázky jedním z nejlepších, jež jsem kdy měl možnost vidět. A to po všech stránkách. Není divu, že se Paulu Robesonovi svého času zdál být Sovětský svaz svobodnější než Spojené státy. 93 %