• Krátkometrážní

Svět podle Prota (2001)

Naprosto geniální film u něhož, budete-li chtít, naleznete dva odlišné smysly a konce filmu - perfektně možné je totiž brát film jako Sci-fi, kdy k nám přiletí na světelných paprscích mimozemšťan z planety K-PAX, ale zároveň je naprosto možné brát film jen jako psychologické drama o muži, kterému život nedopřál nic pěkného. Pro tyto dvě interpretace ve filmu nic není náhodně a vše je zakomponováno do celku, který vyrazí dech ať si zvolíte jakýkoliv svůj preferovaný smysl. Zároveň je ale skvělý i v detailech - letící balonek ve tvaru mimozemšťana je toho důkazem. Detailům i celku dopomáhá i skvělá kamera a hlavně hudba, kterou jsem si okamžitě zamiloval. A tak je to i s celým filmem. Prostě jsem si ho zamiloval. ► 101% ◆ 10/10 ◆ 5* ◄

Cesta do pravěku (1955)

Chápu, že tehdy to musela být bomba, sledovat na velkém plátně pravěké tvory jako živé. Nicméně dnes pro mně to byla strašná nuda. Příběh v podstatě žádný a ty triky dnes už jsou dávno překonané. Kdybych se na to jako dítě díval před půl stoletím, určitě bych tomu dal víc, ale dnes tomu vážně nemohu dát více než ► 40% ◆ 4/10 ◆ 2* ◄

Strážci vesmíru (1997) odpad!

Chtěl jsem napsat že je to zcela objektivně daný "odpad!", jelikož jsem jako malé dítě neviděl původní seriál, nicméně jsem na to vydržel koukat "jen" 40 minut, takže to zas tak objektivní není. Nu což, chtěl jsem po dlouhé době vidět něco fakt hodně špatnýho a náhodný výběr nezklamal. Pokud nemáte na původní seriál pěkné vzpomínky z dětství, nedělejte stejnou chybu jako já a na tenhle film se nedívejte. ► 0% ◆ 0/10 ◆ odpad! ◄

Avatar (2009)

Svět v němž jeho obyvatelé souzní s krásou fauny a flóry. Svět kde hory mohou levitovat a stromy oživovat. Svět jehož existence ale visí na vlásku vinou nenasitnosti lidské rasy. To je svět Pandory. Boj mezi dobrem a zlem je zde vyobrazen v první linii jako boj lidu Na’vi s lidem ze Země, v druhé pak individuálním bojem mezi hlavními hrdiny (nebo obráceně?). Asi není nic zvláštního že na filmu mně zaujal především jeho vizuál (návštěva čínských hor Tianzi které byli inspirací pro hory v Avataru pro mne zůstane jedním velkým snem), kdy Cameron si se světem vážně vyhrál a jeho krása pro mně zůstane stěžejním bodem, ale i příběh onoho dobra a zla je něco co se neomrzí. CGI i po těch letech zůstává obstojné a tak jediné co bych filmu vytkl je možná ne úplně dokonalé vykreslení některých postav - o hlavním záporávkovi se vlastně vůbec nic nedozvíme, kromě toho kde sloužil v armádě. Plus emocionálně to na mně možná nefungovalo na 100%, ale jen na ► 90% ◆ 9/10 ◆ 5* ◄ a takové je i mé výsledné hodnocení.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Vtipnější, svižnější (taky aby ne, když to má 88 minut) a podle mně i jinak kvalitativně možná o chlup lepší než jednička (snad jen ta chemie mezi hlavními hrdiny byla v prvním díle opravdu lepší). Nicméně stále to ani z daleka nemá na moderní marvelovky (tedy alespoň ty z první až třetí MCU fáze). ► 60% ◆ 6/10 ◆ 3* ◄

Mistrovská úroveň (2020)

Jasně, je to možná prostě "další časová smyčka", ale která mě každou minutou zatraceně bavila a nepřestávala překvapovat různými blbůstkami a občas nějakým tím zvratem. Asi bych jen čekal trochu jiný (rozuměj ne takto otevřený) závěr, takto si to tvůrci možná až moc zjednodušili, ale já jim to nemám za zlé. Jinak na filmu nevidím žádnou zásadní chybu a tak nemůžu jinak než  ► 90% ◆ 9/10 ◆ 5* ◄

Vražda v Orient expresu (2017)

Nečetl jsem předlohu, ale viděl jsem jak původní film z roku 1973 tak seriálovou adaptaci z roku 2010 a byť se všechny filmy (resp. epizoda) v tom či onom trochu liší, ve výsledku mi nepřijde že by nějaké dílo kvalitou vyčnívalo nad jiné. Na to, jak mi přijde námět být dobrý, bych očekával ještě o trochu vyšší kvality jinde. Zde mi třeba tolik nesedl začátek v Istanbulu, naopak venkovní scenerie zde byly nejlepší ze všech adaptací. Konec mi přijde být lepší než v původním filmu (1973), ale o chlup lepší bylo vyvrcholení v seriálové adaptaci. Ve výsledku je to solidních ► 75% ◆ 7.5/10 ◆ 4* ◄, ale rezervy tady jsou.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Je překvapivé, že nejlepší i nejhorší díl série natočil ten stejný režisér - Justin Lin. Pozor, budou menší spoilery. Bohužel v devátém Rychle a zběsile v podstatě nic nefunguje tak jak má. Gagy i vtípky nepadají na úrodnou půdu a místy jsou již ohrané, a díky tomu jak série postupně zvyšovala extrémnost, ulítlost až nesmyslnost akce, nebylo již kam moc jít - a tak jsme se dostali až do vesmíru. Ze zápletek už taky nebylo moc kam jít, takže tu máme další věc co má "jenom" zničit svět, a to ještě nijak originálně. Co je ale asi nejhorší - došlo na známé ohrané triky jako jsou zmrtvýchvstání, odnikud se beroucí ztracení členové rodiny a především tak ubíjející (i když si z toho sám film dělá srandu, ale rozhodně to není tak satirické a uvěřitelné aby se to dalo filmu odpustit) nesmrtelnost všech hlavních postav - a i kdyby někdo zemřel, stejně ho v nějakém následujícím dílu oživí. Vin Benzín je tu jediný kdo má nějaký větší prostor a ostatní postavy jsou tu jen tak do počtu a u mnohých jím ani nevěřím jejich herecký výkon - například Sung Kang alias Han se v minulých dílech předvedl jako slušný herec, ale zde jen tak smutně kouká, občas něco promluví a to je vše. Sečteno podtrženo, série měla skončit ideálně někde u šestého až sedmého dílu, ještě bych bral osmičku a prequel s Hobbsem a Shawem, ale tohle je řádný skok dolů. ► 40% ◆ 4/10 ◆ 2* ◄

Rychle a zběsile 5 (2011)

Jednoznačně nejlepší snímek této legendární série, který poprvé (ale ne naposledy) spojuje všechny předchozí díly tím, že na svou "poslední" (haha) prácičku hlavní hrdinové vytvoří tým z mnoha hrdinů a hrdinek předchozích filmů (chudák Lucas Black alias Sean z Tokijské jízdy - ten přizván nebyl z důvodu časové linky série o kterých se dozvíme v dalších dílech). Scénáristicky jde podle mně o nejlepší počin ze série (i když jednička měla taky něco do sebe), který v jednom momentu diváka "thrillerově" překvapí - bohužel to ale nejlépe funguje jen pro první zhlédnutí. Stále si film ještě udržuje jistou míru sebereflexe v logických částech a tak zde sice najdeme mnoho scén které jsou nějakým způsobem na hraně, ale ne za hranou přestřelnosti jakou se série bude vydávat v dalších dílech. A to je škoda, protože kdyby ta "chytrost" nastavená v tomto filmu vydržela, mohla by to dnes být jedna z (filmograficky) nejlepších akčních sérií vůbec. Takto se nechytá na stálice jakým byla ve své době například série Smrtonosné pasti a pátý díl Rychle a zběsile je tak v sérii jakýmsi osamoceným mohykánem vyčnívající svojí kvalitou nad všemi ostatními díly. ► 95% ◆ 9.5/10 ◆ 5* ◄

Alita: Bojový Anděl (2019)

Film u něhož mi podobně jako u první Duny chybí druhá polovina - pokračování. Bohužel narozdíl od zmíněné Duny která se pokračování dočká, u Ality to vypadá že nikoliv. A je to velká škoda, protože za mně je to fakt povedený snímek. Dokonce i ta romantická podzápletka na mně osobně fungovala. Ne že bychom tu měli málo post-apo filmů, ale jen málo filmů mně dokázalo do děje vtáhnout tak, že jsem hltal každičkou část toho světa, každou skládačku mozaiky, a čekal na rozuzlení. A to je právě to. Možná bych dal více prostoru některým momentům (zkratkovitost je tu dost velká), ale jinak největší slabinou je za mně prostě chybějící pokračování - film jako by skončil někde uprostřed děje a chyběla mu tak druhá polovina ve které bych dokázal zmíněnou mozaiku doskládat. A že těch nedoskládaných dílků - otázek, mám více než těch doskládaných - odpovědí. Kdyby náhodou někdy vzniklo pokračování, jsem připraven dát plnou palbu. ► 88% ◆ 9/10 ◆ 4* ◄