Cizinci ve vlaku (1951)

Netuším ako to Hitchcock robil, ale mal dar od boha. Ďalšia snímka, ktorí ani 50 rokov od svojho vzniku nič nestratila na pútavosti, napätie sa dá miestami krájať a snáď len niektoré citové výlevy nie sú už tak úplne up to date. Bravo.

Hotel Rwanda (2004)

Film, ktorý po skončení zanechá veľmi nepríjemné pocity, kde nuda absentuje, kde Cheadle je naprosto úžasný a možno aj lepší ako napr. Neeson v Schindlerovi. To boli Židia, toto sú černosi, ale schopnosť páchať zverstvá je asi všade rovnaká. Takisto ako korupcia, moc. Doa kej miery korešponduje film so skutočnou predlohou a kde sa začína autorská licencia si netrúfnem odhadnúť, ale ak je pravdou len 10%, už to hovorí veľa o skutočnosti, ktorú Rusesabagin dokázal.

Austin Powers - Goldmember (2002)

Buď to milujete, alebo nenávidite, poprípade kombinácia oboch pocitov. Niektoré hlody sú tak ujeté, až sä geniálne, niekde dominuje trapnosť až má človek chuť vstať a odísť, ale v konečnom dôsledku som sa nenudil, miestami priam bavil a zopár momentov/hlášok takmer skultovnelo.

Nepravý muž (1956)

Skvelá atmosféra v príbehu, hutnom filme-noir, o tom, ako môžete spadnúť do šlamastyky ani neviete ako. Stačí, aby ste sa podobali na nesprávneho muža a jedného pekného dňa si pre vás prídu večer fízli a všetko je zrazu inak. Napriek tomu, že nosnou časťou filmu je osud Henryho Fondu, ktorý exceluje podobne ako v 12. rozhnevaných mužoch, rovnako presvedčivá je Vera Miles a jej psychický rozklad, ktorý ešte nesprávnemu mužovi naloží kopcom. Tempo príbehu je síce pomalé, ale akonáhle zaujme a chytí, už nepustí až do konca.

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Jackie Chan a Owen Wilson to spolu celkom dobre ťahajú, film má slušný drajv, gagy sú podarené s vtipnými odkazmi, takže ako sequel vzácna výnimka, že nie všetko musí byť bulšit. Určite sa jedná o lepšiu z Chanových komédii, aj keď už miestami pôsobí pomerne unaveným dojmom. Akurát ten záporák mi celkom nesadol.

Hlubina (2002)

Asi skôr niekde bližšie k trom, ale nie tak úplne. Nuda víťazí a preto dávam za dva. Väčšinou sa nič nedeje, všetci sa tvária pri tom veľmi tajuplne a obsadenie je presne také ako celý film, t.j. béčkové. S Das Boot radšej v záujme zachovania zdravia sa ani len nepokúšam o zrovnanie, to by bolo asi ako Jackson vs Troška.

Skvělí chlapi (2000)

Tento film je nenápadný, čo je veľká škoda, pretože ide skutočne o veľmi dobrú záležitosť. Už len kombinácia dráma/komédia hovorí o tom, že niekedy je ťažké rozhodnúť sa, či sa budete smiať alebo plakať. Zďaleka suverénne najlepším prvkom je Michael Douglas, ktorý dokáže vyzerať veľmi šupácky, až by mu človek najradšej dal päťkorunu do klobúka. Maguire štandardný, Frances McDormand je klasika a Katie tu je len epizódka. Jo a zabudol som na prihriateho Downeyho, čo dohromady dáva pomerne svojskú skupinu ľudí a trochu bizarný príbeh o spisovateľoch. Nezabúdam ani na výborný hudobný podmaz (pesničky) = ďalšia Hansonová klasika.

Prostě sexy (2002) odpad!

Dielko, ktoré je utrpením vôbec dopozerať a to aj napriek tomu, že som vydržal sedieť pri TV len v nemom úžase a z perverznej zvedavosti čo všetko ešte tvorcovia vymyslia a čím sa budú snažiť byť vtipný. Neviem, ktorá z týchto troch šušiek je otravnejšia ale určite bude mať pred zvyšnými dvoma náskok len o prsia Rogera Kumblea. Výsledok je nuda, nevtipnosť a neuveriteľný "opruz".

Simplemente María (1989) (seriál) odpad!

Odpad, ktorý získal kultový status.

Království nebeské (2005)

Filmy R Scotta mám rád už od Aliena a Kingdom of Heaven ma tiež nesklamal. Jasné, historické fakty sú inde, ale to by nebolo až tak úplne podstatné, nesledujeme predsa dokument z National Geographic. Príbeh Baliana je trochu skratkovitý, takže občas nereálny a ťažko uchopiteľný a niektoré spôsoby jeho jednania sú potom len veľmi zle pochopiteľné. Orlando strieda slabšie a svetlejšie chvíľky a zaujímavá je Eva Green. Inak Liam nepresvedčil, ale o to lepší part odohral Jeremy Irons a Marton Csokas. Jo fanatici sú na všetkých stranách... Hudobný doprovod sa zase raz mimoriadne vydaril a záverečné obliehanie Jeruzalému, už nech je po kvalitatívnej trikovej stránke akékoľvek, tiež patrí k lepšiemu nadpriemeru. Proste spektákel lege artis.