kraval

kraval

Tadeáš Král

okres Praha

• 3.2.2016  00:55

Jasná jednička X-Men filmů.

• 2.2.2016  23:56

Od filmu jsem očekával opravdu hodně a nakonec jsem byl vcelku zklamán. Ano, příběh je poutavý, kvalitně snímaný, vyskytují se v něm dobré fórky, ale celkově mi na zpracování něco nesedlo a pravděpodobně to byla silná romantická linka a znervózňující japonská hudba.

• 2.2.2016  18:54

Opravdu vtipná filmová jednohubka.

• 2.2.2016  18:11
    Lurdy (2009)

Lurdy jsou více než svou příběhovou linkou zajímavé svojí téměř dokumentární výpovědí o v současnosti přelidněných poutních (a dalších turistických) místech, na nichž jsou prodávány stejné upomínkové předměty a sofistikovanými kolotočáři nabízeny stejné zážitky, a jež tímto (moderním turismem) každým dnem přicházejí o poslední zbytky svého kouzla.

• 2.2.2016  17:57
    Černý Petr (1963)

Černý Petr je komedií zcela srovnatelnou s pozdějšími Formanovými filmy Lásky jedné plavovlásky nebo asi nejznámějším Hoří má panenko. Již zde se setkáváme s až absurdním rozdílem generací, s maloměšťáctvím a s podivně vznikající láskou.

• 2.2.2016  17:42

Civilní, uvěřitelní a opravdu skvěle zahraní maloměšťáci se protloukají životem, jak jen to jde, a hraje k tomu příhodně výběr té nejodpornější hudby (Země vzdálená), co můžete slyšet na malých diskotékách těsně před půlnočním nášupem popsraček Majkla Dejvida.

• 2.2.2016  16:31

Neuvěřitelné lehké fantasy (nebo jako popsat Andersonův styl vyprávění za pomoci řady totálně divných postav, z nichž si ale musíte zamilovat i ty, které nechcete) plné do největších detailů promyšlených charakterů, s ještě ne tak vyhraněným vizuálem, jakým se tvůrce prezentuje ve svých novějších filmech, ale již s jasně čitelným rukopisem jednoho z nejoriginálnějších scénáristů současnosti.

• 2.2.2016  16:21

Steampunkový potapěč John C. Reilly, Salma Hayek v černém ve sněhobílé místnosti pojídající srdce netvora s chutí vlastní Homeru Simpsonovi, obr, jenž pozná po čichu bleší kůži a získá tak dceru chamtivého krále, hodně ujeté olizování prstů Vincentem Casselem a mnoho dalšího nám ukazují, jak by asi měla vypadat pohádka pro dospělé.

• 2.2.2016  16:08

Opravdu neskutečně vtipný námět a hrstka totálně ujetých charakterů stačí této komedii k parádnímu diváckému zážitku.

• 2.2.2016  15:46
    Jackie Brown (1997)

Opravdu výborný scénář a jeden z mých nejoblíbenějších filmů a zároveň nejoblíbenější Tarantinův, ačkoli (a možná právě proto) to není úplně typický (krvavý) Tarantino a jde více o kriminální černou komedii (s bonusem v podobě úchvatné Bridget Fondy).

• 2.2.2016  13:33

Tady někde jsou kořeny moderní gangsterky Scorseseho, Coppoly nebo De Palmy. Výborný Cagney hraje navrátilce z první světové, pro nějž (jako pro mnoho dalších) není práce, pročež se vcelku rychle stává zločincem. Film nabízí ucelený popis souvislostí, které vedly ke zformování gigantických zločineckých organizací. Pro fanouška gangsterek nutnost.

• 2.2.2016  13:18
    Poupata (2011)

Civilní syrové drama o neutěšených lidech z neutěšeného prostředí, jež depresivně pomalu plyne a jež narušuje několik “extrémů” příliš tlačících na pilu (stereotypní Vietnamec opakující “do prdele se sněhem”, ochrnutí nebo striptérka).

• 2.2.2016  12:50
    Městečko South Park (TV seriál) (1997)

South Park opravdu není jen tupým chrlením vulgarit a exkrementů. To by si snad tak dlouhotrvající popularitu neudržel. Tvůrci tohoto seriálu dokážou perfektně vyhrotit jakýkoli společenský fenomén (či přímo problém) a ukázat tak, co by se mohlo stát kdyby…, přičemž se nestrefují pouze do jednoho tábora, ale úplně do všech.

• 2.2.2016  11:29
    Kancelář Blaník (TV seriál) (2014)

Dodnes (ne)chápu, proč po tomhle skvostu Česká televize neskočila a vsadila na bezzubého (jak označila právě Kancelář Blaník) a bezesporu dražšího Pečeného sněhuláka, jenž obsahuje nekorektnost pouze coby slovo v informacích o pořadu.

• 2.2.2016  11:22

Sugar man samozřejmě stojí především na neuvěřitelném příběhu, ale zároveň také na až archetypální skromnosti samotného Rodrigueze a jeho výtečné hudbě, jež v mých uších o třídu překonavá Dylana a další známé písničkáře. Tento film je něco víc než dokument.

• 2.2.2016  11:12
    Malá Velká Británie (TV seriál) (2003)

Jestli je někdo nekorektní, jsou to Matt Lucas a David Walliams. Jednotlivé seriálky jejich pořadu o Britech obsahují řadu skvělých postav, i když se samozřejmě objeví i několik slabších (ale to je právě způsobeno konkurencí ve vlastních řadách). Tyto jednotlivé seriálky se v sobě ale především neutápějí - tvůrcům stačí 2, 3 epizody, jimiž divákovi vysvětlí, o co jde, aby hned přišli s nabouráním tradičního průběhu skeče. Rád bych jedno pirátské pexeso, ale ne příliš pirátské.

• 2.2.2016  11:01
    Whiplash (2014)

Samozřejmě všichni víme, že takhle to prostě v žádné zušce nechodí! Ano, je to nereálné - protože je to film! A opravdu dobrej film! Bubenické finále je jen třešnička na strhujícím dramatu dobře napsaných charakterů ústřední dvojice a samosebou plného výborné hudby.

• 1.2.2016  14:31

Scott Pilgrim je jízda. Film se samozřejmě od O´Malleyho “kanadské mangy” v mnohém liší, ale je jednoduše skvělý - kamerou, střihem, parádní muzikou, kvalitním hereckým podáním všech ujetých postav (včetně božské Anny Kendrick) a umnou implantací několika konkrétních obrazů a dalších prvků z komiksové předlohy do filmu.

• 1.2.2016  14:02

Pro mě osobně dosud nejoblíbenější Allen - vtipný, koncepční, se skvělou hudbou a vypravěčem a ano - sentimentální.

• 1.2.2016  12:18
    Mary a Max (2009)

Dle mého názoru je Mary a Max nejlepším animákem vůbec a to nejen pro jeho neskutečný mimoumělecký přesah (takových animáků je víc). Elliotovo dílo se však může pyšnit (kromě skvěle vyprávěného smutně komického příběhu) také skutečně jedním z nejhezčích a nejoriginálnějších filmových vizuálů (a to především v konkurenci dalších snímků nepocházejících z velkých amerických studií).

• 31.1.2016  19:52
    Až na dno (2014)

Zajímavý příběh o neschopnosti bohémských muzikantů starat se o vlastní dceru, v němž jde především o dobrou kameru, osvětlení a skvělou hudbu. Film je rozhodně více výpovědí příběhu někoho z daného prostředí než nějakým voláním po zákazu drog, hudby a bohémství obecně, jak zde někteří naznačují.

• 31.1.2016  18:30
    Za tím (2015)

Je za tím apokalypsa? Je onen chodec, co mi jede po přítelkyni nějakým ďáblem, jenž vyplenil vše za průsmykem? Paranoia ve filmu určitě je - a to právě v postavě Basilea, jemuž to nedá a musí se za průsmyk dostat. Scénárista to opravdu nechává na nás a celé dílo (už jen svým názvem) k otevřenému závěru jednoduše spěje - bylo by totiž nesmyslné ono tenké napětí celé smazat.

• 30.1.2016  20:52
    Mistři (2004)

Mistři trpí tím, že se snaží (podobně jako soudobý Hřebejkův snímek Horem pádem) postihnout příliš společenských fenoménů najednou, na což má film samozřejmě omezený počet minut a především postav. Potýkáme se v něm tedy (více než s výpovědí o současném čecháčkovství) se zástupem stereotypních exotů, již se např. hned v úvodu navzájem představují podivně znějícím “ty cikáne”. Ve filmu zkrátka nikdo není normální.

• 30.1.2016  18:29

Nadprůměrný film s (podruhé v krátké době skvělým kovbojem) Kurtem Russellem, na jehož začátku, kdy podlaha vrže a dveře skřípou, jsem očekával spíše detektivní zápletku ve smyslu “vše je vlastně jinak - indián zabil někoho ve stájích, ale s vězením nemá nic společného a žádný únos se vlastně nekoná”, pročež mě pravděpodobně přímočarost druhé části poněkud zklamala. V ní nejprve oheň plápolá a pomalu se (vedle až příliš melodramatického hudebního podkladu) rozeznívají rolničky, pak je ("nečekaně") zabita nejschopnější a nejméně sympatická postava v jedné a najednou někdo vyvrhne chlapa, aby o chvíli později téměř všechny zachránil muž s berlí, jenž se opozdil, protože (ačkoli byl varován, že mohou všichni přijít o koně) všichni přišli o koně.

• 30.1.2016  15:27

Očekával jsem dobře zvládnuté existenciální drama a také jsem ho dostal. Skvělé obrazy, skvělá hudba, výborný představitel hlavní role a kvalitní scénář. Bohužel (snad jen díky malému počtu hodnocení) nízký rating, přitom jeden z nejlepších snímků Karlových Varů 2014.

• 29.1.2016  13:55
    Temný případ (TV seriál) (2014)

Nikdy nezapomenu, jak se po sobě návštěvníci kinosálu po skončení prvních promítaných čtyř dílů na karlovarském festivalu koukali, jestli náhodou producent HBO třeba nemyslel vážně svůj vtípek, že nám to tedy pustí celé, protože nejen já jsem měl chuť první sérii celou dokoukat. Seriál vskutku vyniká svojí filmovostí (a tedy rozpočtem) - od kamery přes střih, scénář, zvuk až k hereckým výkonům jde skutečně o precizní práci. A ano, je pravdou, že kromě toho, že je druhá série v mnohém jiná, je i celkově o něco horší než ta první.

• 28.1.2016  22:22

U této série mi jen nejde na rozum, proč nejsou filmy označené za akční komedie.

• 28.1.2016  18:38
    Hon (2012)

Jagten je nejlepší film, který už nikdy nechci vidět. Opravdu. Vše v tomto filmu je perfektní - tak perfektní a tak silné, že jsem se nemohl po jeho konci dlouho vzpamatovat a byl plný hořké frustrace, kterou jsem si chtěl někde vybít (což není právě má obvyklá nálada). Výtečné nervy drásající drama, které se bohužel nikdy nestane mým oblíbeným filmem.

• 28.1.2016  17:27

Neskutečně zábavný a zároveň drsný film mě nadchl již při čtení námětu, jehož potenciál snad ani nešlo nenaplnit. Již úvodní záběry na konvoj pozorovatelů jsou předvojem k rozehrání pořádné (a často absurdní) tragikomedie. A ačkoli je samozřejmě dopředu jasné, jak se bude vztah pozorovatel-domácí vyvíjet po počáteční netečnosti, s chutí se na ten průběh podíváte.

• 28.1.2016  17:14

Petr Zelenka je opravdu umným vypravěčem a v Mnichově to jen dokazuje. Skvělý scénář, zvládnutá režie, kvalitní herci... Netuctová originální komedie, která právem aspiruje na český film (minimálně) roku.