Barva vítězství (2016)

Pôsobivá snímka je inšpirovaná neuveriteľným pravdivým príbehom legendárnej bežeckej hviezdy Jesseho Owensa, ktorý sa ako prvý z rodiny dostal na vysokú školu. Svojím obrovským bežeckým potenciálom rýchlo zapôsobí a je vhodným kandidátom na Olympijské hry. Je tu však otázka, či sa má Amerika zúčastniť Olympiády 1936 v nacistickom Nemecku. Keď americký vyslanec nájde s Treťou ríšou presvedčivý kompromis, aby odvrátil bojkot, Owens zvádza vlastný morálny zápas. Ísť alebo neísť. A nakoniec kvôli týmto udalostiam sa stalo to, čo nik nečakal. A to že po výhre v nacistickom Nemecku Owensovi samotný Hitler podal ruku a zablahoželal a keď sa vrátil domov, do milovanej Ameriky, nikto ho na letisku nečakal a dokonca mu ani Roosevelt nepodal ruku ani nenapísal dopis. Toto všetko sa môžete dozvedieť aj v Owensovej knihe, ktorú napísal o svojom živote.

Skrytá čísla (2016)

V snímke vidíme nápisy ako počítače pre farebných, káva pre farebných, farebným vstup zakázaný alebo hlavnú hrdinku bežiacu na záchod pre farebných, vzdialený 800 metrov od jej pracoviska. Naozajstný potlesk si tu zaslúži scenár a réžia. Výber knižnej predlohy, plnej ošemetných tém, do ktorých sa dá ľahko zamotať a spôsobiť preplácanú filmovú katastrofu, sa tentoraz podaril na jednotku. Skryté čísla sú dobre vystavaná snímka okolo ústrednej témy, ktorou je boj negerských žien za svoje práva v povolaní, kde sa to len hemží bielymi mužmi. Čakali by sme teda úmornú drámu. Ale kdeže, na príbeh sa nahliada s neuveriteľnou ľahkosťou a dôslednosťou. Na svoje si prídu ľudia so záujmom o históriu, nadšenci do vesmírnych programov, feministky, ale aj takí, ktorí len hľadajú kvalitnú snímku, u ktorej si zaleňošia, ale nestratia zbytočne čas.

Švýcarák (2016)

Úprimne, nič podobného a bizarného som ešte nevidel. A to som si myslel, že som videl všetko. 90 minút šialeností s prdiacou mŕtvolou, občasným fekálnym a zvrhlým humorom a la Blbý a blbší alebo Borat a ono to funguje. Pre naozaj pozorných divákov sa totiž za tým všetkým skrýva alarmujúci príbeh o duši osamelého moderného človeka a ukazuje na problémy dnešného sveta, s komunikáciou medzi pohlaviami a zdieľanie zážitkov, nepríjemností a smútku s priateľmi. Swiss Army Man toto všetko ukazuje v úplne absurdnom obale. Nie je to dokonalý film a nesadne asi každému, ale pre mňa je jeden z tých snímkov, ktorý príjemne prekvapí novými nápadmi, rozhodne nenudí a hlavne sa na toto naozaj nedá zabudnúť. Jedným slovom jazda! Daniel Radcliffe ako oživená multifunkčná mŕtvola. Neviem, na čom scenárista išiel, ale nechcel by som ten matroš okúsiť. Pokiaľ ste ale obdarení silným žalúdkom, máte radi miestami fekálny humor a máte zmysel pre absurditu, potom je toto tovar určený práve pre Vás.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Horor si veľmi prepracovane notuje v strachu a napätí, čo by som vytýčil ako hlavnú doménu. Na môj vkus ale príliš veľa slov okolo pitvania a zbytočne sústredený čas do častí, ktoré po čase začali byť nudné. Zvonček na nohe zapracoval na plné obrátky, nepríjemná pieseň mi zostáva surfovať v hlave. Ale tá pointa okolo čarodejníctva, asi by som od tohoto upustil. Celkom vydarený horor, nespomínam si, že by som z pitevne už niečo videl a prostredie na horor ako stvorené, atmosféra hustá a desivá, jednu výčitku by som mal - chýbalo mi tam trochu viac obludných duchov alebo tých obživlých mŕtvol, boli málo vidieť, inak pitvanie ježibaby do detailu zaujímavé. Naozaj horor, u ktorého sa budete báť a ak sa budete pozerať v noci a váš gauč nie je zadnou stranou pri stene, ale do voľného priestoru, je veľmi pravdepodobné, že tu pitevňu navštívite osobne.

Do posledního dechu (2016)

Historická dráma je vlastne príbehom dvoch mužov, ktorí sa náhle ocitnú v situácii, kedy musia úplne prehodnotiť svoje doterajšie správanie a vrhnú sa do neznámych vôd, zvaných hrdinstvo. Akčná dráma tak viditeľne stavia skôr na zážitkoch zainteresovaných, než na samotnú záchranu ľudí z lode SS Pendleton, na odvahu, odhodlaniu, vieru v sama seba a predovšetkým vôľu to nevzdať a bojovať do posledného dychu. More je a vždy bolo jedným z najsilnejších a najmocnejších živlov na tejto planéte. Svoje o tom bezpochyby vedela aj posádka tankera triedy T-2 SS Pendleton, ktorý sa roku 1952 pri svojej plavbe po úplne rozbúrenom mori rozlomil napoly. Rozhodne stojí za pozretie a zaslúži si naše uznanie, pretože v bodoch, ktoré si film vytýčiť ako prioritu, doslova exceluje a v tých ostatných rozhodne nezapadá do priemeru.

Triple 9 (2016)

Je to taký špinavý, drsný krimi / thriller, kde sa objavia skorumpovaní fízlovia, mafia, drogové gangy a vôbec rad odpudivých ľudí. Klobúk dole ako v tomto film pôsobia reálne a vierohodne. Kto máte radi drsnú prehliadku, tak jasná voľba. Temná atmosféra, nervózna a výborná hudba, dobre natočená akcia, škoda že občas film málinko vypadne z tempa, ale aj tak odporúčam. Podarená krimi, zo začiatku to vyzerá ako bomba s lúpežou na začiatku a potom väčšinou napätie a je to drsnejšie, napínavejšie a nepredvídateľné. Nechýbajú ani drsné strieľačky, s hereckými výkonmi spokojnosť. Podarené krimi, dobrý dej mal spád, dostatok akčných scén, napätie - všetko čo k tomu patrí. Za mňa 100 bodov.

USS Indianapolis: Boj o přežití (2016)

Mňa to prekvapivo bavilo. Snímka, ktorá odsýpa, má rýchle tempo a nenudí. Herecké obsadenie je ale ako z treťotriedneho filmu a teda to isté platí aj o samotných hereckých výkonoch. Príbeh a scenár je v skutku kvalitný a rovnako tak scény so žralokmi. Hudba nehrá druhé husle a síce nezaznejú veľmi známe songy, ale to nikomu nevadí. Môžem konštatovať, že táto snímka bola pre mňa naozaj príjemné prekvapenie a to možno aj preto, že som od toho tak veľa nečakal, hlavne za to, že tam hrá Niki Kejdž. Ale zase už by som nechcel až tak preháňať a chváliť. Samozrejme, že to bolo neskutočné Bčko, ale myslím že ho ocení každý fanúšik napínavého filmu, pokiaľ nehľadá niečo náročné a úžasné.

Pařba o Vánocích (2016)

Snímka nabitá hereckými esami. V tejto snímke láka božská Jennifer Aniston svojimi sexi nôžkami v nylone. Rozhodne za ňou nezaostáva krásna Olivia Munn. Čo sa týka hudobnej stránky, snímka nás naladí na jednu stranu do vianočnej nálady a na druhú stranu do nálady na slávenie. Medzi vybrané sviatočné koledy patrí napríklad Jingle Bell Rock, We Wish You a Merry Christmas či O Holy Night a mnoho ďalších. Soundtrack je plný známych mien a piesní. Office Christmas Party je snímka nabitá veselou vianočnou náladou a bláznivými scénkami. Svojimi často už okukanými vtípkami spadá do kategórie bláznivých komédií. Office Christmas Party sa síce nikdy nestane kultovým vianočným snímkom ako je na príklad Láska Nebeská alebo Sám doma, ale na jednu či dve sezóny určite vydrží a stojí za to. Navyše je to tak trochu must-see pre tých, čo už si zažili nejaký ten firemný vianočný večierok.

Vlak do Pusanu (2016)

Ja som teda zombie akčný horor z Južnej Kórey určite ešte nevidel a ani z iného štátu z Ázie, tak som tento film celkom uvítal. A rozhodne neľutujem. Tento film je výpravný, slušne natočený, triky aj technická stránka solídna, zaujímavá atmosféra, hudba atď. Tiež emócie a silné scény fungujú, smutný a dojemný je koniec. Čo ale málinko vadilo, bola prepálená dĺžka filmu, občas to už chvíľkami aj nudilo, škoda lebo skoro som išiel s hodnotením aj o niečo nižšie. Pre fanúšikov hororu sa zombíkmi je Train to Busan filmová lahôdka. Je to doslova diabolská jazda vlakom z bodu A do bodu B. Problém je, že nie som fanúšik hororu so zombíkmi, ale nalákalo ma pomerne vysoké hodnotenie a upútavka.

Za každou cenu (2016)

Toto je jednoznačná lahôdka v podobe atmosféry a jednoduchého deja, ktorý nie je zas tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ja som sa naozaj veľmi bavil, je potrebné k tomu pristupovať uvoľnene, ako ku všetkým filmom a čakať, kam nás zavanú. Pozvoľné tempo prvej polovice v tej druhej príliš nezrýchli, ale pritlačí na naliehavosti. Film, kde držíte palce vlastne všetkým. Chris Pine sa mi tu veľmi páčil. Zaujímavé vyústenie, holt každý kto vykráda banky nemusí prvoplánovo byť totálny šmejd a môže to mať aj iné pozadie. Skvelá a nie moc tradične a korektne natočená kriminálna dráma, so sociálnym podtextom. Vykrádať banky je síce zločin, ale svet nie je len čiernobiela pustatina.