anatheman

anatheman

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 7.12.2018  22:17

I když mě film sám o sobě moc nebavil, uděluji mu nakonec 3 hvězdičky. Vizuálně se dá na co koukat, atmosféra tu nějaká je a oceňuji mnohé nápady. Ale i u těch by se pomalu dalo říci, že byly vypotřebovány již v traileru. To by bylo však příliš kousavé. Sice neznám knižní předlohu, ale člověk by zkrátka čekal něco víc. Je tu zkrátka děsně nevyužitý potenciál. Ačkoli trailery připravují na epické dílo, kde si mechanizovaná města dávají do úst, ve výsledku dostanete dosti nevýrazný příběh plný klišé a chabého vyprávění. K tomu připočítávám několik postav (zvláště jednu), které jsou pro celkové dění skoro zbytečné. Nevím co dále o tomto filmu napsat. Zkrátka 4 hvězdičky za formu, 2 hvězdičky za obsah.

• 1.12.2018  01:29
    Vdovy (2018)

Poněkud naruším prozatímní hodnocení, ale nemůžu jinak. Tohle byla totiž těžká nuda. To pak zaručilo, že moje pozornost nebyla zrovna nejsilnější. Přitom já nevím. Popisek filmu slibuje celkem velkolepou podívanou s nabušeným příběhem. Výsledek ovšem nefunguje. U snímku se zdá, že se snaží slepit několik žánrů, ale toto počínání je dosti nekonzistentní. Obecně mám rád, když se díla vhodně kombinují, ale tady si nejste jisti, zda sledujete jakési vícevrstvé sociální drama nebo krimi thriller. Do toho se možná ozývají náznaky komediálních snah. A ne, nefunguje to. Je možné se dočkat i jednoho zvláštního plot twistu, který taktéž moc nefunguje. Především má dosti podivné vyústění. Ne. Nechci spoilerovat. To potom posuďte sami. Dále snímek nabízí řadu dějových linek, které se navzájem proplétají. Ovšem mně se jeví, že jako jednotlivé nejsou dostatečně uzavřené. Dále bych chtěl zmínit kameru. Záběry se občas jeví jako silná stránka filmu, ovšem i ty mají své nedostatky. Hlavně u jejich provedení často hledám opodstatnění. Například je tu scéna, kdy Farrell jede se sekretářkou autem, přičemž je snad dvouminutový záběr na zatemnělé čelní sklo, zatímco se za obrysy auta mění scenérie. Možná tu už řeším blbosti, pouze tím však poukazuji na jisté podivnosti. Tento snímek je rovněž tak nudný a nedotažený, že je to snad první počin s Zimmerem, kterému dávám 2 hvězdy. Hans tu příliš velký prostor nedostal. Dokonce až v půlce filmu jsem si vzpomněl, že hudbu skládal on. Jaká to tragédie! :-) Za jediný vyčnívající prvek považuji herce. Všichni se velice snaží. Farrell a Neeson představují zaručenou kvalitu, ačkoli obrovský prostor také nezískali. Z ženského ansámblu akorát zvláště zmíním mou oblíbenou Elizabeth Debicki. Co se týče pochybností a podivností, by toho bylo možné říci mnohé, ale já to tu ukončím. Jak jsem tedy zmínil - 2 hvězdy. The End

• 26.11.2018  00:37

Já říkám ano! Jsem velice překvapen. Ze seriálu, který prvotně působil jako něco, čím si vyplníte čas, než přijde další série Vikingů, se nakonec stal plnohodnotný konkurent. Tahle série nemá chybu. Má neuvěřitelný spád. Vskutku jsem ji dokoukal během víkendu. Opravdu velice vtáhne. Současně jsem i více motivován, abych si přečetl předlohu od Cornwella... Co říci více o této sérii? Je zde opravdu dosti zvratů, které nejsou vždy předvídatelné. Postavy dospěly a jsou dobře herecky ztvárněné. Koneckonců je jistou výhodou, že zde až na výjimky nehrají známé tváře. Nechybí humor, brutalita... Dialogy mají hlavu a patu. Zkrátka všechno funguje. A ano - i výprava. Já sice vím, že pořád ta "městečka", "vesnice", "hrady" a "tábory" působí, jako by pocházely z Mount and Blade, ale to skutečně nijak závratně nevadí. Seriál i přes ty uvozovky vypadá docela výpravně, takže je vše v pohodě. :-) Co se týče výše zmíněného Mount and Blade "syndromu", musím uvést i bitvy, které... ano, nepatří mezi ty největší, ale od předchozích sérií představují pokrok. A ještě zmínka k autenticitě prostředí. Realističnost je zhruba na úrovni Vikingů. Jsem ale docela rád, že zde nedochází k takovým failům, jako jsou raně novověké burgonety na hlavách Anglosasů. Sice se pochyby občas vyskytnou, ale to se dá snést. Inu, jak jsem na začátku říkal, tato série mě velice překvapila a těším se na další!

• 19.11.2018  21:28
    Outlaw King (2018)

Yes!!! Statečné srdce II sice není absolutně věrné historii. Závěrečná bitva u Louden Hill je kupříkladu slepena s událostmi, které vedly k bitvě u Bannockburnu... a i se samotnou bitvou u Bannockburnu. Ale i tak snímek v mnohém autentický je. Alespoň události před bitvou jsou celkem hodnověrně pojaté. Do toho musím pochválit i zvolená prostředí. Oceňuji, že jsou zde přítomny široké záběry krajiny. Díky tomu máte pocit, že středověk "probíhá" nejen v interiérech hradních paláců a církevních staveb, ale i v celém okolí. I zmíněné interiéry působí (až na některé pseudoromantické neomítnuté či neroubené místnosti) celkem hodnověrně. Ale nedostatky v některých detailech celkem zamrzí. Třeba četná cimbuří, jejichž zuby kopírují sotva pas obránců... to jako ne. A ačkoli je zde přítomna celkem autentická zbroj a výzbroj, jsem občas na určitých pochybách. Na výběru některých přileb se asi tvůrci nechali trochu unést... Ale ne, nechci být hnidopichem. Velice se mi líbilo, že celý příběh prakticky představuje vojensko-politické střetnutí se vším všudy. Jsou zde nastíněny mechanismy středověké politiky a i strategicko-taktická rozhodnutí, která ovlivňovala střety obou stran. Bitvy jsou nejenom epické, brutální, ale jsou v nich i zobrazeny taktické záměry protivníků. Sice u soubojů pocítíte určitou zrychlenost, ale to je zase otázka umělecké licence. To mě vede k tomu, že se podařilo výše zmíněný střet spojit s dramatickým ztvárněním. Tomu napomáhají vhodné dialogy a dobře napsané postavy, které jsou slušně herecky ztvárněné. Mě osobně potěšila Florence Pugh, do které vkládám již od Lady Macbeth velké naděje. Musím zmínit i Stephena Dillaneho, který byl obsazen do role Eduarda I. "Stanisovi" zkrátka ti králové sedí. Snímku určitě uděluji plné hodnocení. A to nejen kvůli tomu, že kvalitních snímků o středověku je jako šafránu.

• 17.11.2018  14:45

Silnější 3 hvězdičky. Vůbec to není špatné. Ačkoli jsem ze série akorát četl (resp. poslouchal audioknihu) Muži, kteří nenávidí ženy a viděl jak televizní sérii Milénium, tak i Fincherovu adaptaci prvního dílu, nenechal jsem si ujít ani Dívku v pavoučí síti. Přiznávám se, že přednější motivaci představovala mnou oblíbená anglická herečka Claire Foy, u které jsem byl zvědav, jak se jí podaří ztvárnit Lisbeth Salander. Holka zcela očekávaně nezklamala a role jí opravdu sedla. V jejím podání je patrné určité "zlidštění" postavy, čemuž ale napomáhá i náplň díla a časový posun od první knihy / filmu. A co říct o snímku jako takovém? Není to špatná jednohubka. Jedná se zkrátka o poněkud temnější akčňák, co se odehrává v severském prostředí. Přibylo i několik "sci-fi" elementů. Zvláště v oblasti hackování (jak jinak), tak i v hi-tech odstřelování, popřípadě i ve způsobu zacelování ran pomocí vteřinového lepidla, což už bylo zmíněno v dřívějších komentářích. Do toho se ozývají i traumata z rodinné minulosti hlavní hrdinky, takže i když na první pohled vypadá celek jako nesourodý guláš, všechno kupodivu relativně funguje. Knihu kvůli tomuto filmu číst asi nebudu, ale i tak jsem celkem spokojen. A ano, soundtrack byl také slušný.

• 14.11.2018  07:32
    Trpaslík (TV seriál) (2016)

Svým způsobem uděluji tomuto počinu 5 hvězdiček za to, že se podařilo přijít s originální (resp. nevšední) vizi, jejíž naplnění se nerozpadlo pod rukama. A to je v naší filmové / seriálové oblasti celkem ojedinělý jev. Naštěstí tu máme duo Kolečko - Prušinovský, které zkrátka umí. Tito pánové opět představili sondu do charakteru české mentality. Ačkoli zde působí všudypřítomná (a silná) hyperbola, ukrývá v sobě realistický obraz naší společnosti a mezilidských vztahů. Co se týče komediální složky, nebude se podle všeho smát konstantně od první do poslední minuty. Nicméně atmosféra vskutku uvolněná je a seriál obsahuje několik pozoruhodných momentů, které jen tak nevymažete. Musím pochválit též herecké obsazení a ztvárnění postav. (KOMENTÁŘ DOKONČÍM POZDĚJI)

• 3.11.2018  19:09
    Jude (1996)

Nejvíce depresivní film, který jsem mohl za poslední dobu zhlédnout. Tentokrát vskutku v onom negativním slova smyslu. Snímek má nejen šedý "odstín" šedesátek, kdy obraz pořízený v nehezkém počasí vypadal patřičně ponuře, ale i tempo doom metalového songu. Co ale jinak skvěle funguje v této hudební odnoži tvrdé hudby, ve filmu tragicky selhává. Na to, jaký vzbuzuje velkovýpravný dojem, se v něm skoro nic neděje. Teprve závěrečná půlhodina přinese zásadní a destruktivní zvrat. Tématem filmu je kromě tragické lásky i vykreslení atmosféry viktoriánské Anglie a jejího na mravy přísného společenského řádu. Což tedy není nic originálního, i když bereme v potaz rok 1996, kdy byl snímek natočen. Ale jako jednohubka funguje Jude celkem přijatelně. Pokud jste fanouškem Kate Winslet, můžete si odškrtnout další její počin. Ačkoli se jedná o jednu z jejích prvotin, musím podotknout, že se již zde projevila jako skvělá herečka. Dále zde máme dva Doctory Who (byť jednoho jen na pár záběrech) a sera Davose. Mě osobně rovněž potěšily zvolené lokace, především majestátní gotické monumenty. Lomený oblouk je zde pomalu na každém třetím záběru. Takže nakonec uděluji 3 hvězdičky.

• 1.11.2018  23:02

Nevím, jak tento film adekvátně okomentovat. Napadá mě pouze slovo "kýč". Obecně nemám nic proti tomu, když se klasiky dávných autorů aktualizují. Nicméně tohle... OK, jsem schopen porozumět tomu, že z Kapuletů a Monteků autoři vytvořili gangsterské rodiny. Nicméně spatřit, jak si kupříkladu u benzínky tito "beach" gangsteři vyměňují urážky v bankversové staroangličtině a šermují s pistolemi, zatímco je nazývají kordy... No to jako né. Obecně nechápu vztah některých tvůrců ze západních koutů naší civilizace k Shakespearovi. Na jednu stranu se obsedantně drží Williamovy kompozice, na druhou stranu se snaží jej aktualizovat, přičemž vznikne totální audiovizuální blábol. No nic. Ty dvě hvězdičky jsou za Lea a Claire... a v podstatě i za odvahu.

• 1.11.2018  22:30

Jako fanoušek dnes již v podstatě klasické hudby jsem si Bohemian Rhapsody nenechal v kině ujít. A to i když nejsem nějaký nadšenec do "Queenů". S trochou nadsázky mohu říct, že znám prakticky jen skladby, které byly použity ve filmu. Co o tomto snímku říct? Určitě to je kvalita. Nemůžu prakticky nic vytknout a ani napsat cosi originálního. V podstatě souhlasím s většinou toho, co napsal Helmutek. Velice mě potěšil závěr filmu - tak nějak jsem si jej představoval. Ani se tu nekoná nějaká výrazná agitka. O tom ale ani psát nechci. Film se snaží působit velice realisticky, takřka dokumentárně, přičemž je osvěžován adekvátními dramatickými pasážemi. Přirozeným lákadlem jsou ale i rekonstrukce koncertů, které vždy padnou na úrodnou půdu. Oceníte v nich nejen autenticitu, která se týká choreografie a dikce aktérů, ale i tu, která de facto přenáší impresi z celkového koncertu. Tomu zcela jasně napomáhá výtečná kamera. Už jsem nastínil herecké výkony. Pro mě neznámý Rami Malek se ukázal jako skvělý herec, který zcela splynul s "maskou". Byl jsem potěšen i přítomností mnou oblíbených britských herců - máme tu Toma Hollandera, Malíčka z GoT a Bransona z Downtonu... I já balancuji mezi 4 a 5 hvězdičkami... Já opravdu nevím. Bohemian Rhapsody je skvělá. Ale trochu mě znepokojuje zdejší současné hodnocení. Nemyslím si, že se jedná o až tak přelomový snímek, který by se v budoucnu stal klasikou. Nevím. Zatím budu šetrnější. Uvidíme, jak ukáže čas. P.S. - Snad poprvé jsem zažil v kině, že by diváci filmu tleskali. Těžko říct, zda jsem s tím hodnocením přísný...

• 20.10.2018  08:52

Dnes bych dal patrně za 3 hvězdy, jenomže nostalgie z dětství... :-)

• 18.10.2018  22:09
    Terminal (2018)

V podstatě podobný film jako In Darkness s Natalií Dormer. V obojím případě se jedná o snímek s pseudotajuplnou atmosférou, který se následkem překombinovaných plot-twistů přemění na úsměvný guláš. Naštěstí se ale nejedná o nic nudného. Načrtnuté linie dokážou dostatečně motivovat. Nicméně konec... no jo, posuďte sami. Film má ovšem skvělé herecké obsazení a aktéři si své role evidentně užívají. Margot je vskutku hezké děvče a podobně laděné postavy (nejednou v ní uvidíte H. Quinn) jí zkrátka sedí. Simon Pegg mi znovu připomněl, že si přeji, aby si někdy v budoucnu zahrál Vincenta van Gogha. Nechť se některý filmař této idey chytne a naplní ji. Byla by škoda ji promarnit.

• 12.10.2018  18:56

Silné 4 hvězdičky. V budoucnu bych chtěl snímek zhlédnout ještě jednou, abych v něm našel i tu pátou. Během projekce jsem byl poněkud unavený, což patrně ovlivnilo výsledné hodnocení. Ovšem, jak je vidět, nijak závratně. Jisté je, že film nepatří zrovna k těm nejkratším a určité tendence k natahování se občas chtě nechtě vyskytnou. O nudu se rozhodně nejedná, i když tempo není zrovna bleskové. Tím pouze začínám s problematickými vlastnostmi díla. Vše ostatní je ale špičkové. Na prvním místě bych zmínil vizuál. Proti němu nelze nic namítat. Sice by se mohlo zdát, že to je obecný příznak filmů odehrávajících se ve vesmíru, nicméně to až za takovou samozřejmost považovat nemůžeme. Stále je třeba brát ohled na invenci a cit, aby vznikl úchvatný obraz, což je ve filmu naplněno na jedničku. Záběry na Měsíci, ve vesmíru, v oblacích i v krajinách a interiérech vypadají zkrátka úchvatně. Za poznámku stojí i "boční" pohledy na veškerou techniku, které v mnohém připomínají Interstellar. Nolanův opus ale i do jisté míry připomíná samotný příběh, v němž hlavní hrdina zažije cestu do vesmíru, zatímco se ozývá jeho rodinná minulost. Ale to je skutečně jenom zdánlivá podobnost. Film zkrátka zachycuje dekádu před přistáním prvního člověk na Měsíci. Jsou zde představeny veškeré strasti a bolesti, kterými prošel nejen Armstrong, ale i všechny počáteční vesmírné programy. Ačkoli se ze zkráceného textu učebnice dějepisu může zdát, že dobývání vesmíru byla brnkačka, je tento pohled zcela jistě nesmyslný. Jak vše probíhalo, adekvátně popisuje film. Důležitým pilířem díla jsou pochopitelně i herci. Gosling je tradičně výborný. Široký prostor získala i skvělá Claire Foy, která se bleskovým tempem zařazuje k nejnadějnějším herečkám současnosti. A ačkoli je snímek relativně tichý, uchvátí v klíčových momentech použitá hudba. Doporučuji skladbu The Landing, která, jak název napovídá, byla použita při samotném přistání na Měsíci. I tady se nabízí určitá podobnost s Interstellar, ale to nechám být. :-) Na závěr jsem si vzpomněl i na to, že musím připomenout záběry rotující techniky. Málem jsem se skoro pozvracel, což ale musím považovat za klad, neboť film přinesl i tuto impresi, kterou ale v nepředstavitelných podmínkách zažívali a zažívají astronauti. Tak tedy uděluji filmu silné 4 hvězdy. Jak už jsem v úvodu nastínil, tato hodnota se může ještě změnit... :-)

• 12.10.2018  18:03
    Spitfire (2018)

Určitě krásný dokument, i když ho nehodnotím pětihvězdičkovým hodnocením. Předem je třeba upozornit, že v tomto díle nenaleznete podrobnou charakteristiku stroje s jeho jednotlivými variantami a s nimi se pojící technické informace. Tento dokument je čistě o pocitech, dojmech a významu, který přinesla snad nejikoničtější stíhačka druhé světové války, ke které máme blízko i my, slovanskými jazyky mluvící obyvatelé střední Evropy. Zmíněnou impresi ve snímku vyjadřují především úchvatné záběry. Proti nim skutečně nelze nic namítat. Dále zde máme rozhovory s pamětníky i současnými nadšenci. Oceňuji i použité dobové záběry. Pokud se nemýlím, nespatřil jsem žádnou videosekvenci z Bitvy o Británii, což bývá pro dokumentární filmy, jež se zabývají zmiňovaným konfliktem, dosti příznačné. Rozhodně i potěšilo, že komentář četl Charles "Tywin" Dance. Za mě tedy silné 4 hvězdy.

• 21.9.2018  10:52
    Patient Zero (2018)

Nezdálo se mi to ze začátku tak hrozné, jak napovídá zdejší hodnocení. Pouze nudné. Nicméně na konci to bylo nejen nudné, ale i skutečně hodně hrozné. :-) Zkrátka klišé nad klišé. Vše působí velmi lacině, přičemž je to zalito do ještě stravitelného zeleného blivajzu. A i když je stopáž relativně krátká, film se opravdu neskutečně táhne - jak jsem již tedy nastínil. Za klad je možné považovat akorát Natálku a Matta. Jinak to je... no zkrátka za dvě hvězdy a delete.

• 19.9.2018  15:46

Film, co se tváří tak děsně tajuplně, až je ve výsledku snadno průhledný. Normálně bych dal asi 2*, ale za Evu, která byla tradičně skvělá, ještě jednu hvězdu přidávám.

• 18.9.2018  11:30

Takový slušný dokument o nejlepším kytaristovi v historii. Nic víc třeba dodávat.

• 1.9.2018  16:34

Celkově vzato překvapující dokument. I když mám o tudorovské epoše něco načteno, dozvěděl jsem se nové poznatky. Především mě zaujala snaha tvůrců podívat se na skutečnost z několika úhlů. Přestože historické prameny mnohé naznačují, asi nikdy nakonec nezjistíme, kdo skutečně mohl za pád Anny Boleynové. Zřejmě k tomu přispěl každý z hlavních aktérů a patrně i některá postava v pozadí. Dokument jsem si v myšlenkách srovnával s koncem druhé série Tudorovců a musím poznamenat, že se tvůrcům seriálu podařilo ztvárnit relativně věrný obraz posledních dnů Jindřichova manželství s Annou. Ale opravdu je zde na místě slovo "relativní", což vyplývá i z mých předcházejících slov. Na dokumentu musím také pochválit hrané pasáže. Jejich výskyt je spíše symbolický a ilustrativní. Zároveň díky kostýmům a vybraným lokacím působí věrně. To zaručuje i dostatečnou vizuální atraktivitu díla.

• 29.8.2018  11:33

Nevím, zda se jedná o nejlepší hudební dokument. Koneckonců se musím přiznat, že jsem jich moc neviděl. Jisté ale je, že The Story of Wish You Were Here je povedeným počinem, jenž mapuje vznik jednoho z nejsilnějších alb nejen skupiny Pink Floyd, ale i rockové historie. Těmito atributy se ale přirozeně může pochlubit hned několik desek této slavné britské kapely. Sice pomyslným vrcholem je podle všeho The Dark Side of the Moon, ale od Meddle až po The Division Bell se jedná o skutečné hudební klenoty. Prvotinám kapely, se přiznávám, moc nerozumím, ale v hudební historii mají zcela určitě své místo. Samotná deska Wish You Were Here odkazuje na počátky Pink Floyd, kdy ústřední postavou skupiny byl Syd Barrett, jemuž je věnována jak titulní skladba alba, tak především monumentální, takřka půlhodinový opus Shine on You Crazy Diamond. Okolnosti vzniku těchto skladeb včetně Welcome to the Machine a Have a Cigar jsou v dokumentu bohatě objasněny. Dalšími zajímavými ingrediencemi jsou rovněž pasáže o grafické podobě alba. Takže abych to shrnul - pro fanouška PF je tento dokumentární film povinností.

• 29.8.2018  11:15
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Přiznávám, že série obsahuje několik pozoruhodných momentů. Rozhodně se velice povedlo zakončení, které bylo jak ironické, tak i mrazivé. Rovněž lze ocenit práci herců, kteří ze sebe dostávají maximum. Svým způsobem se zajímavě pracovalo s flashbacky prostřednictvím krátkých střihů, byť některé byly dle mého názoru zbytečné nebo samoúčelné. To souvisí s hlavním nedostatkem série, a to je její natahovanost. Dokážu si Ostré předměty představit o polovinu kratší. V samotném středu série jsem ani už neměl pocit, že sleduji příběh o vyšetřování vraždy. Řešilo se vše, jen to podstatné moc ne. Dále mám problém s tím, že jsem několikrát neporozuměl chování Camile. Zvláště v posledním dílu, o čemž ale nechci spoierovat. Ve výsledku seriál za zhlédnutí svým způsobem stojí, ale podle mého mínění se jedná o jednorázový zážitek.

• 22.8.2018  15:04
    The Last Sharknado: It's About Time (TV film) (2018)

Tímto dílem se smutně loučíme s koncem jedné éry. Éry tvůrčí svobody a alternativních vizionářských přístupů. Tato slova byla synonymní k pojmu Sharknado. Ačkoli první filmy této série měly svůj originální námět, pozdější kousky se snažily plout na vlnách popkulturních odkazů. A oba tyto přístupy určitě splnily svůj účel. Díl od dílu totiž intenzita absurdit stoupala, a proto byla série svým způsobem nepředvídatelná. Nicméně se musím přiznat, že jsem proměny alespoň rámcově odhadl. Bylo totiž zřejmé, že se po návštěvě vesmíru ve třetím díle dočkáme i teleportace a cestování časem, není-liž pravda? Poslední Sharknado se právě zaměřuje na posledně jmenovaný aspekt, jež je vypiplán do posledního detailu. Cestování časem pomocí timenados se dotkne několika historických... teda dobře - "historických" epoch včetně daleké budoucnosti. Nechci příliš vyzrazovat, neboť vás nechci připravit o zážitek, nicméně musím upozornit na na několik momentů. Tím prvním je zajímavé cameo Neila deGrasse Tysona, dále zde máme pozoruhodný odkaz na jeden nejmenovaný bájný meč, no a v neposlední řadě musím čtenáře připravit na široké využití Tary Reid/April. A ano, závěrečné finále také stojí za to. Tam jsou totiž vizionářské vizuální efekty série nasazeny na maximum. No nic. Už nečtěte můj komentář a zapněte si tento film. Musím říct, že mi série bude chybět. Poslední léta byla díky ní o něco světlejší.

• 2.8.2018  22:10

Třetí díl MI působí průměrně. Naštěstí ale ke standardu série, což spíše znamená kompliment. Pořád je zde hodně akce, moc se nemluví a vše funguje tak, jak má. Nicméně nějaké novinky film přináší. Je zde určitý důraz na psychologii postav, což se přeci jen v sérii moc nerozvíjí. Sice se to týká jen Huntovy minulosti a jeho vyhlídkám do budoucna, což ale pro potřeby filmu postačí. Ve filmu vystupují rovněž nové postavy. Mě osobně potěšil oblíbenec Jonathan Rhys Meyers - škoda, že se neobjevil v dalších dílech - a určitě Simon Pegg, jehož charakter se plně rozvinul až v pokračováních.

• 2.8.2018  21:55

Co napsat k druhému dílu MI... osobně si myslím, že zde není problém v obsahu. Sice scénář není ničím objevný a sem tam se objeví nějaká nelogičnost, nicméně se pořád nejedná o nic, co by nějak uráželo. Horší je to ale s formou... Ambiciózní akční scény vypadají nesmírně směšně. Moc tomu nepomáhá všudypřítomné slow-motion, které je vskutku používáno snad na všechno. Svým způsobem ani moc dobře nefunguje soundtrack. Co o to - je to Zimmer, což znamená, že hudba sama o sobě je výtečná. Její epický, takřka éterický "gladiátorský" feeling, sem ale moc nepasuje. Nicméně doporučuji, abyste si alespoň pustili skladbu Injection - je to zkrátka nádhera. Nicméně musím uznat, že "metalové" pasáže fungují dobře. K tomu se dočkáme i skupiny Metallica... Celkově tento film působí jako jakési guilty pleasure. Je to v podstatě úsměvný kýč, ale zábava mu neschází - 3 hvězdičky.

• 2.8.2018  21:41

V rámci maratonu MI před Falloutem napíšu ke každému dílu komentář. Jednička je zcela jasně dobrým startovním filmem série, která patrně vznikla z jediného důvodu - aby si mohl Cruise někde zaběhat. :-) Středoevropana určitě potěší přítomnost českých jmen a především úvodní půlhodina, jež se odehrává v naší Caput Regni. Dále zde máme legendární scénu s trezorem, která zkrátka neomrzí. Ačkoli je série známá výstředními kousky, často ale dosti realistickými, zde máme přeci jen jednu pasáž, která se moc nepovedla. Ano... mluvím o tom vrtulníku v tunelu... Na druhou stranu - jedná se o rok 1996 a spatřit něco takového na obrazovce znamenalo něco jiného než teď. Na filmu se mi velice líbí temný, takřka noir, feeling, což platí především pro již nastíněné scény v Praze, odehrávající se převážně v noci. Akce zde funguje dobře, konzistentní scénář obsahuje několik plot twistů a k hercům není třeba nic dodávat. Celkově uděluji prvnímu dílu MI zasloužené 4 hvězdičky.

• 25.7.2018  21:59

Hodnocení je dočasné a platí pro celou sérii, kterou není možné v současné době ohodnotit. (25.7.2018)

• 16.7.2018  14:42
    Euforie (2017)

Silnější 3 hvězdičky. Tu jednu strhávám asi kvůli tomu, že patrně nemám potřebu vidět film znovu. Asi v tom hrají velkou roli depresivní témata a atmosféra, která vychází z jejich prezentace. Za klad považuji to, že děj vyžaduje, abyste nad předloženými otázkami přemýšleli. Většinou se jedná o existenciální problémy, takže po zhlédnutí Euforie čekejte, že vás navštíví opačné pocity, než na které vás připravuje název díla. Film určitě stojí na hereckých výkonech. Vikander tradičně skvělá. No a u Evy mimo jiné oceňuji to, že (na rozdíl od jiných) nemá strach se před plátnem zhyzdit. To však již předvedla v několika dílech Penny Dreadful. Jak jsem již nastínil, film nabízí docela silnou atmosféru. Kromě témat zásadní roli hrají zvolená prostředí. Nabízí se několik "ártových" ambicí, ale ty sem docela zapadají.

• 16.7.2018  14:24
    Korunní princ (TV film) (2015)

Spolu s "Bambitkou" a Kdyby byly ryby (ano) asi nejlepší česká pohádka současnosti. Oceňuji na prvním místě to, že se prostředí snaží vypadat jako středověk... nebo pseudostředověk, abych byl přesnější. Konečně se nejedná o mix renesance a baroka, jak jsme zvyklí. Ne, že by mi výrazivo těchto slohů nevyhovovalo (přímo naopak), ale přece středověk je středověk. Na druhém místě musím vyzdvihnout nápad s lektvarem, co vymazává paměť. Ve výsledku máte pocit, že sledujete pohádkové Memento... No to asi až tak ne, ale ta myšlenka se zkrátka nabízí. :-) Další klad představují herci, jejich postavy a vtipné momenty, které z této interakce vychází. Za zmínku rozhodně stojí duo Hádek-Kříž, dále Josefíková. Plesl a "Gandalf" Abrhám. Musím i ocenit výběr lokací. Jenom jedna věc. Někdo se chtěl asi předvést, že dokáže jinak v hlubokých lesích ukryté hrady Kokořín a Křivoklát "přemístit" na výrazné kopce. Ok, proč ne... Jenomže je trochu divné, když při přiblížených pohledech na hrady vidíme ty majestátní stromy, co obklopují hradní ostrožny... Další mínusy představují logické díry v ději, ale ty snad není třeba řešit. Takže ano, nakonec dávám 4 hvězdy.

• 16.7.2018  13:59

Skvělé herecké výkony, tajuplná atmosféra, několik zajímavých motivů a.... těžká nuda a totální zbytečnost. Plus otřesné umělecké ambice. 2 stars and delete.

• 13.7.2018  23:19
    Mrakodrap (2018)

Na filmu mě překvapuje, jakým je slepencem několika popkulturních fenoménů. Jádro Mrakodrapu samozřejmě představuje první Smrtonosná past. Mezi přísady můžeme započíst Partičku IT ("Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?"), Marťana (takřka nevyčerpatelné využití lepící pásky), Assassins Creed (lezení po římsách apod.), Milénium ("Lisbeth" jako záporačka) a určitě i King Konga. Jsem si jist, že je možné najít i několik asociací, jež souvisí s marvelovkami. Tímto výčtem chci nastínit, že se určitě nebudete nudit. Je zde připraveno mnoho atrakcí, které nezklamou. Dění nepostrádá tempo a neřeší se zbytečnosti. Na druhou stranu je ale patrné, že nebyla přidána nějaká přesahující hodnota. Sice toto nemohl nikdo čekat, ale přece jen něco chybí k překonání lehké nadprůměrnosti, kterou se vyznačuje film. Je rovněž možno dočkat se několika klišé, ale ty nepředstavují závažné negativum. To je spíš záležitostí naprosto chabého traileru, který spolehlivě vyzradí všechno. Cynik by řekl, že se stačí podívat na něj a hodinu a půl nakonec můžete využít jinak. Ale to je skutečně nadsázka. Mrakodrap je určitě slušnou jednohubkou, která nezklame. Rock je tradičně skvělý a podobně laděné filmy mu zkrátka sedí. Na závěr musím pochválit soundtrack s jeho hutným ústředním motivem. Takže nakonec 3 hvězdičky.

• 9.7.2018  14:50
    Escobar (2017)

V dnešních časech využitelný film v případě, že jste neviděli Narcos a potřebujete se rychle něco dozvědět o Escobarovi. V podstatě se jedná o transformaci dvou sérií výše uvedeného seriálu do dvou hodin celovečerního filmu. Kromě tohoto spojení se nabízí i srovnání mezi Mourou a Bardemem. Oba ztvárnili Escobara osobitým způsobem, nicméně je zřejmé, že Javier vítězí v podobnosti se skutečným Pablem. V tomto případě velice oceňuji volbu herce. Co dále říci o filmu? Ano, je docela brutální a v některých případech až nechutně ironický. Asi tak, jak známe z Narcosu. Anglický název filmu může napovídat, že se bude snažit o ospravedlnění některých Escobarových činů, ale k tomu zde nedochází. Spíše je zde patrný důraz na psychologii postav a hledání důvodů, proč se tak chovaly. Ke kladům filmu rovněž patří výborná kamera, zvolená prostředí a v neposlední řadě i Penélope Cruz. Snímku tedy nakonec uděluji regulérní 4 hvězdičky.

• 9.7.2018  14:24
    Spitfire - Zrod legendy (TV film) (2006)

Slabší 4*. Na 45 minut relativně obsáhlý dokument o slavném letadle, k němuž máme úzký vztah i my. Je zde krátce představen vznik stroje a jeho hlavní varianty. Důraz je také kladen na bojové užití Spitfiru, které je podpořeno výpověďmi pilotů. Jako klad považuji, že byli pozváni i letci němečtí, kteří ve svých BF-109 a FW-190 bojovali proti britským stíhačkám. Díky tomu se také dočkáme celkem objektivního porovnání strojů. Jediné co mi trochu vadilo, je již ve zdejších komentářích zmíněné nadužívání záběrů z poválečných filmů. Sice to jsou většinou adekvátní ilustrace, ale je jich zkrátka moc.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13