anatheman

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 21.9.2018  10:52
    Patient Zero (2018)

Nezdálo se mi to ze začátku tak hrozné, jak napovídá zdejší hodnocení. Pouze nudné. Nicméně na konci to bylo nejen nudné, ale i skutečně hodně hrozné. :-) Zkrátka klišé nad klišé. Vše působí velmi lacině, přičemž je to zalito do ještě stravitelného zeleného blivajzu. A i když je stopáž relativně krátká, film se opravdu neskutečně táhne - jak jsem již tedy nastínil. Za klad je možné považovat akorát Natálku a Matta. Jinak to je... no zkrátka za dvě hvězdy a delete.

• 19.9.2018  15:46

Film, co se tváří tak děsně tajuplně, až je ve výsledku snadno průhledný. Normálně bych dal asi 2*, ale za Evu, která byla tradičně skvělá, ještě jednu hvězdu přidávám.

• 18.9.2018  11:30

Takový slušný dokument o nejlepším kytaristovi v historii. Nic víc třeba dodávat.

• 1.9.2018  16:34

Celkově vzato překvapující dokument. I když mám o tudorovské epoše něco načteno, dozvěděl jsem se nové poznatky. Především mě zaujala snaha tvůrců podívat se na skutečnost z několika úhlů. Přestože historické prameny mnohé naznačují, asi nikdy nakonec nezjistíme, kdo skutečně mohl za pád Anny Boleynové. Zřejmě k tomu přispěl každý z hlavních aktérů a patrně i některá postava v pozadí. Dokument jsem si v myšlenkách srovnával s koncem druhé série Tudorovců a musím poznamenat, že se tvůrcům seriálu podařilo ztvárnit relativně věrný obraz posledních dnů Jindřichova manželství s Annou. Ale opravdu je zde na místě slovo "relativní", což vyplývá i z mých předcházejících slov. Na dokumentu musím také pochválit hrané pasáže. Jejich výskyt je spíše symbolický a ilustrativní. Zároveň díky kostýmům a vybraným lokacím působí věrně. To zaručuje i dostatečnou vizuální atraktivitu díla.

• 29.8.2018  11:33

Nevím, zda se jedná o nejlepší hudební dokument. Koneckonců se musím přiznat, že jsem jich moc neviděl. Jisté ale je, že The Story of Wish You Were Here je povedeným počinem, jenž mapuje vznik jednoho z nejsilnějších alb nejen skupiny Pink Floyd, ale i rockové historie. Těmito atributy se ale přirozeně může pochlubit hned několik desek této slavné britské kapely. Sice pomyslným vrcholem je podle všeho The Dark Side of the Moon, ale od Meddle až po The Division Bell se jedná o skutečné hudební klenoty. Prvotinám kapely, se přiznávám, moc nerozumím, ale v hudební historii mají zcela určitě své místo. Samotná deska Wish You Were Here odkazuje na počátky Pink Floyd, kdy ústřední postavou skupiny byl Syd Barrett, jemuž je věnována jak titulní skladba alba, tak především monumentální, takřka půlhodinový opus Shine on You Crazy Diamond. Okolnosti vzniku těchto skladeb včetně Welcome to the Machine a Have a Cigar jsou v dokumentu bohatě objasněny. Dalšími zajímavými ingrediencemi jsou rovněž pasáže o grafické podobě alba. Takže abych to shrnul - pro fanouška PF je tento dokumentární film povinností.

• 29.8.2018  11:15
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Přiznávám, že série obsahuje několik pozoruhodných momentů. Rozhodně se velice povedlo zakončení, které bylo jak ironické, tak i mrazivé. Rovněž lze ocenit práci herců, kteří ze sebe dostávají maximum. Svým způsobem se zajímavě pracovalo s flashbacky prostřednictvím krátkých střihů, byť některé byly dle mého názoru zbytečné nebo samoúčelné. To souvisí s hlavním nedostatkem série, a to je její natahovanost. Dokážu si Ostré předměty představit o polovinu kratší. V samotném středu série jsem ani už neměl pocit, že sleduji příběh o vyšetřování vraždy. Řešilo se vše, jen to podstatné moc ne. Dále mám problém s tím, že jsem několikrát neporozuměl chování Camile. Zvláště v posledním dílu, o čemž ale nechci spoierovat. Ve výsledku seriál za zhlédnutí svým způsobem stojí, ale podle mého mínění se jedná o jednorázový zážitek.

• 22.8.2018  15:04
    The Last Sharknado: It's About Time (TV film) (2018)

Tímto dílem se smutně loučíme s koncem jedné éry. Éry tvůrčí svobody a alternativních vizionářských přístupů. Tato slova byla synonymní k pojmu Sharknado. Ačkoli první filmy této série měly svůj originální námět, pozdější kousky se snažily plout na vlnách popkulturních odkazů. A oba tyto přístupy určitě splnily svůj účel. Díl od dílu totiž intenzita absurdit stoupala, a proto byla série svým způsobem nepředvídatelná. Nicméně se musím přiznat, že jsem proměny alespoň rámcově odhadl. Bylo totiž zřejmé, že se po návštěvě vesmíru ve třetím díle dočkáme i teleportace a cestování časem, není-liž pravda? Poslední Sharknado se právě zaměřuje na posledně jmenovaný aspekt, jež je vypiplán do posledního detailu. Cestování časem pomocí timenados se dotkne několika historických... teda dobře - "historických" epoch včetně daleké budoucnosti. Nechci příliš vyzrazovat, neboť vás nechci připravit o zážitek, nicméně musím upozornit na na několik momentů. Tím prvním je zajímavé cameo Neila deGrasse Tysona, dále zde máme pozoruhodný odkaz na jeden nejmenovaný bájný meč, no a v neposlední řadě musím čtenáře připravit na široké využití Tary Reid/April. A ano, závěrečné finále také stojí za to. Tam jsou totiž vizionářské vizuální efekty série nasazeny na maximum. No nic. Už nečtěte můj komentář a zapněte si tento film. Musím říct, že mi série bude chybět. Poslední léta byla díky ní o něco světlejší.

• 2.8.2018  22:10

Třetí díl MI působí průměrně. Naštěstí ale ke standardu série, což spíše znamená kompliment. Pořád je zde hodně akce, moc se nemluví a vše funguje tak, jak má. Nicméně nějaké novinky film přináší. Je zde určitý důraz na psychologii postav, což se přeci jen v sérii moc nerozvíjí. Sice se to týká jen Huntovy minulosti a jeho vyhlídkám do budoucna, což ale pro potřeby filmu postačí. Ve filmu vystupují rovněž nové postavy. Mě osobně potěšil oblíbenec Jonathan Rhys Meyers - škoda, že se neobjevil v dalších dílech - a určitě Simon Pegg, jehož charakter se plně rozvinul až v pokračováních.

• 2.8.2018  21:55

Co napsat k druhému dílu MI... osobně si myslím, že zde není problém v obsahu. Sice scénář není ničím objevný a sem tam se objeví nějaká nelogičnost, nicméně se pořád nejedná o nic, co by nějak uráželo. Horší je to ale s formou... Ambiciózní akční scény vypadají nesmírně směšně. Moc tomu nepomáhá všudypřítomné slow-motion, které je vskutku používáno snad na všechno. Svým způsobem ani moc dobře nefunguje soundtrack. Co o to - je to Zimmer, což znamená, že hudba sama o sobě je výtečná. Její epický, takřka éterický "gladiátorský" feeling, sem ale moc nepasuje. Nicméně doporučuji, abyste si alespoň pustili skladbu Injection - je to zkrátka nádhera. Nicméně musím uznat, že "metalové" pasáže fungují dobře. K tomu se dočkáme i skupiny Metallica... Celkově tento film působí jako jakési guilty pleasure. Je to v podstatě úsměvný kýč, ale zábava mu neschází - 3 hvězdičky.

• 2.8.2018  21:41

V rámci maratonu MI před Falloutem napíšu ke každému dílu komentář. Jednička je zcela jasně dobrým startovním filmem série, která patrně vznikla z jediného důvodu - aby si mohl Cruise někde zaběhat. :-) Středoevropana určitě potěší přítomnost českých jmen a především úvodní půlhodina, jež se odehrává v naší Caput Regni. Dále zde máme legendární scénu s trezorem, která zkrátka neomrzí. Ačkoli je série známá výstředními kousky, často ale dosti realistickými, zde máme přeci jen jednu pasáž, která se moc nepovedla. Ano... mluvím o tom vrtulníku v tunelu... Na druhou stranu - jedná se o rok 1996 a spatřit něco takového na obrazovce znamenalo něco jiného než teď. Na filmu se mi velice líbí temný, takřka noir, feeling, což platí především pro již nastíněné scény v Praze, odehrávající se převážně v noci. Akce zde funguje dobře, konzistentní scénář obsahuje několik plot twistů a k hercům není třeba nic dodávat. Celkově uděluji prvnímu dílu MI zasloužené 4 hvězdičky.

• 25.7.2018  21:59

Hodnocení je dočasné a platí pro celou sérii, kterou není možné v současné době ohodnotit. (25.7.2018)

• 16.7.2018  14:42
    Euforie (2017)

Silnější 3 hvězdičky. Tu jednu strhávám asi kvůli tomu, že patrně nemám potřebu vidět film znovu. Asi v tom hrají velkou roli depresivní témata a atmosféra, která vychází z jejich prezentace. Za klad považuji to, že děj vyžaduje, abyste nad předloženými otázkami přemýšleli. Většinou se jedná o existenciální problémy, takže po zhlédnutí Euforie čekejte, že vás navštíví opačné pocity, než na které vás připravuje název díla. Film určitě stojí na hereckých výkonech. Vikander tradičně skvělá. No a u Evy mimo jiné oceňuji to, že (na rozdíl od jiných) nemá strach se před plátnem zhyzdit. To však již předvedla v několika dílech Penny Dreadful. Jak jsem již nastínil, film nabízí docela silnou atmosféru. Kromě témat zásadní roli hrají zvolená prostředí. Nabízí se několik "ártových" ambicí, ale ty sem docela zapadají.

• 16.7.2018  14:24
    Korunní princ (TV film) (2015)

Spolu s "Bambitkou" a Kdyby byly ryby (ano) asi nejlepší česká pohádka současnosti. Oceňuji na prvním místě to, že se prostředí snaží vypadat jako středověk... nebo pseudostředověk, abych byl přesnější. Konečně se nejedná o mix renesance a baroka, jak jsme zvyklí. Ne, že by mi výrazivo těchto slohů nevyhovovalo (přímo naopak), ale přece středověk je středověk. Na druhém místě musím vyzdvihnout nápad s lektvarem, co vymazává paměť. Ve výsledku máte pocit, že sledujete pohádkové Memento... No to asi až tak ne, ale ta myšlenka se zkrátka nabízí. :-) Další klad představují herci, jejich postavy a vtipné momenty, které z této interakce vychází. Za zmínku rozhodně stojí duo Hádek-Kříž, dále Josefíková. Plesl a "Gandalf" Abrhám. Musím i ocenit výběr lokací. Jenom jedna věc. Někdo se chtěl asi předvést, že dokáže jinak v hlubokých lesích ukryté hrady Kokořín a Křivoklát "přemístit" na výrazné kopce. Ok, proč ne... Jenomže je trochu divné, když při přiblížených pohledech na hrady vidíme ty majestátní stromy, co obklopují hradní ostrožny... Další mínusy představují logické díry v ději, ale ty snad není třeba řešit. Takže ano, nakonec dávám 4 hvězdy.

• 16.7.2018  13:59

Skvělé herecké výkony, tajuplná atmosféra, několik zajímavých motivů a.... těžká nuda a totální zbytečnost. Plus otřesné umělecké ambice. 2 stars and delete.

• 13.7.2018  23:19
    Mrakodrap (2018)

Na filmu mě překvapuje, jakým je slepencem několika popkulturních fenoménů. Jádro Mrakodrapu samozřejmě představuje první Smrtonosná past. Mezi přísady můžeme započíst Partičku IT ("Zkoušeli jste to vypnout a zapnout?"), Marťana (takřka nevyčerpatelné využití lepící pásky), Assassins Creed (lezení po římsách apod.), Milénium ("Lisbeth" jako záporačka) a určitě i King Konga. Jsem si jist, že je možné najít i několik asociací, jež souvisí s marvelovkami. Tímto výčtem chci nastínit, že se určitě nebudete nudit. Je zde připraveno mnoho atrakcí, které nezklamou. Dění nepostrádá tempo a neřeší se zbytečnosti. Na druhou stranu je ale patrné, že nebyla přidána nějaká přesahující hodnota. Sice toto nemohl nikdo čekat, ale přece jen něco chybí k překonání lehké nadprůměrnosti, kterou se vyznačuje film. Je rovněž možno dočkat se několika klišé, ale ty nepředstavují závažné negativum. To je spíš záležitostí naprosto chabého traileru, který spolehlivě vyzradí všechno. Cynik by řekl, že se stačí podívat na něj a hodinu a půl nakonec můžete využít jinak. Ale to je skutečně nadsázka. Mrakodrap je určitě slušnou jednohubkou, která nezklame. Rock je tradičně skvělý a podobně laděné filmy mu zkrátka sedí. Na závěr musím pochválit soundtrack s jeho hutným ústředním motivem. Takže nakonec 3 hvězdičky.

• 9.7.2018  14:50
    Escobar (2017)

V dnešních časech využitelný film v případě, že jste neviděli Narcos a potřebujete se rychle něco dozvědět o Escobarovi. V podstatě se jedná o transformaci dvou sérií výše uvedeného seriálu do dvou hodin celovečerního filmu. Kromě tohoto spojení se nabízí i srovnání mezi Mourou a Bardemem. Oba ztvárnili Escobara osobitým způsobem, nicméně je zřejmé, že Javier vítězí v podobnosti se skutečným Pablem. V tomto případě velice oceňuji volbu herce. Co dále říci o filmu? Ano, je docela brutální a v některých případech až nechutně ironický. Asi tak, jak známe z Narcosu. Anglický název filmu může napovídat, že se bude snažit o ospravedlnění některých Escobarových činů, ale k tomu zde nedochází. Spíše je zde patrný důraz na psychologii postav a hledání důvodů, proč se tak chovaly. Ke kladům filmu rovněž patří výborná kamera, zvolená prostředí a v neposlední řadě i Penélope Cruz. Snímku tedy nakonec uděluji regulérní 4 hvězdičky.

• 9.7.2018  14:24
    Spitfire - Zrod legendy (TV film) (2006)

Slabší 4*. Na 45 minut relativně obsáhlý dokument o slavném letadle, k němuž máme úzký vztah i my. Je zde krátce představen vznik stroje a jeho hlavní varianty. Důraz je také kladen na bojové užití Spitfiru, které je podpořeno výpověďmi pilotů. Jako klad považuji, že byli pozváni i letci němečtí, kteří ve svých BF-109 a FW-190 bojovali proti britským stíhačkám. Díky tomu se také dočkáme celkem objektivního porovnání strojů. Jediné co mi trochu vadilo, je již ve zdejších komentářích zmíněné nadužívání záběrů z poválečných filmů. Sice to jsou většinou adekvátní ilustrace, ale je jich zkrátka moc.

• 5.7.2018  20:51

Pokud jsem dal prvnímu Ant-Manovi pět hvězdiček, zde nemůžu činit jinak. Možná jsou slabší, ale stejně... Nehodnotím takto bezdůvodně. Opět se jedná o nezastavitelnou jízdu. Je až překvapující, jaké tempo má tento film. Ano - opět se zde klade důraz na nekončící kanonádu hlášek a vtipů. Nicméně to opětovně funguje, což je tedy také překvapující, když beru v potaz, že se až na výjimky netočí marvelovky jiného stylu. V případě Ant-Mana tento přístup ale funguje přirozeně, neboť tu máme odpovídající hrdiny. Je ale zajímavé, že tento film až tak o Ant-Manovi není. Scott je spíše zapojen do jiných, hutnějších příběhů. To ale rozhodně není výtka. No a dále zde máme i celkem slušného záporáka. Takže celkem mohu říci: "Bravo!". Film ale baví i svojí formou. Zmenšování a zvětšování známé z minulosti přináší nové vychytávky (nebo spíše objekty, na nichž jsou obě akce vykonány). Dále se vydáme i do subatomárního světa, který svou barevností zkrátka uchvátí. Dočkáme se i provázání s Infinity War, ale nějakého obšírného, což je ve výsledku inteligentní řešení. Takže... ano, těch pět hvězd je nakonec zasloužených.

• 5.7.2018  13:01

První díl byl sám o sobě překvapením a obsahoval několik originálních momentů. Pokračování se na druhou stranu může chlubit slušným tempem a aktivnější ženskou hrdinkou. Ve výsledku tedy považuji oba díly za kvalitativně totožné. V obou případech se jedná o výborné jednohubky s relativně komplikovaným a překvapivým (na poměry žánru) scénářem. K tomu je zde přítomno mnoho akce a úderných hlášek. Vše je soustředěno na Cruise, jemuž zkrátka tyto role perfektně sedí. Někdo může namítnout, že zde působí "parazitní" linie, jež se týká Jackovy "rodiny". Já si ale myslím, že v ději má i tato látka své místo. Drobný zápor představují relativně nevýrazní záporáci. Ale to je spíše dáno tím, že se příliš velký důraz klade na Cruise. A hudba? Ta sice ničím neutkví, ale ve filmu funguje výborně. Oběma filmům tedy nakonec uděluji zasloužené 4*.

• 2.7.2018  21:17
    Milada (2017)

57 %? To jako vážně? Když beru v úvahu, že se jedná o režisérovu prvotinu, musím být ve výsledku štědrý. A to nejen kvůli tomu. Možná kvality filmu ničil dabing, ale já spatřil originální verzi, která navzdory hrozivému očekávání nepůsobila vůbec rušivě. Herci totiž usilovali o to, aby jejich angličtina působila co nejvíce přirozeně. A dle mého názoru to vyšlo. Nejen díky tomu, že se tu mluví anglicky a jsou zde přítomní zahraniční herci, musím podotknout, že film působí docela "světově". Líbila se mi celková stylizace i to, že výsledné vzezření nepůsobí "televizně", i když se vše odehrává spíše v minimalistických lokacích. I scénář plný úderných hesel tomuto feelingu přispívá. S chutí se poslouchá i soundtrack, který podtrhuje úzkostnou atmosféru snímku. Svým způsobem je mi sympatické, že se film nesnažil být objektivní a poukazoval vší silou na hrůznosti obou nechvalně známých totalitních režimů. Jediný zápor vidím v křečovitě provedené první čtvrtině filmu, kde se násilně přeskakuje mezi událostmi. K pospojování asociací následně dochází poněkud opožděně. Jinak jsem ale spokojen.

• 28.6.2018  19:11

Ta jedna hvězdička je za herce. Dlouho jsem neviděl něco tak zbytečného... Nic víc třeba dodávat.

• 27.6.2018  17:21
    Poldark - Série 2 (série) (2016)

Druhá série se drží v standardu, který nastavila první série, což je jedině dobře. Na seriálu se mi líbí, že v něm kontrastuje idyličnost na straně první a docela drastické momenty na straně druhé. A tento aspekt je možná v této sérii umocněn. Patrně v tom hraje roli i její větší rozsah. Když ale píši o délce, musím upozornit na to, že občas se dostaví pocit, že dochází k natahování. Naštěstí k tomu nedochází často. Uznávám ale, že tu vystupuje více postav a staří známí získávají větší roli v dění. Někdo by mohl namítnout, že jsou charaktery striktně rozděleny na kladné a záporné, ale to opravdu nevadí. Kladné postavy nejednou chybují, což je činí realističtějšími. Potěšilo mě, že jsme mohli navštívit i nové lokace. Nicméně musím uznat, že monumentální cornwallské útesy zkrátka neomrzí. Svým způsobem je mi i sympatické, že se seriál nesnaží být přísně historický. Nemluvím o autenticitě, ale o tom, že velká historická témata jsou odsunuta na okraj. I když okolo šeptá francouzská revoluce, je nutné si uvědomit, že lidé (nejen) na pobřeží Cornwallu spíše prožívali svoji vlastní historii.

• 23.6.2018  12:25

Lehce nadprůměrný životopisný film. Musím ocenit, že se snímek snaží alespoň v zásadních bodech držet skutečnosti. Zároveň otevírá otázky, nad kterými visí otazníky. Nejvíce se mi líbila stylizace, která odpovídala mysterióznímu romantismu. Je tedy možno se dočkat zablácených ulic, potemnělých interiérů georgiánských domů, hřbitovů atd. atd... Všude je zamlženo a snad ani nesvítí slunce, takže atmosféra snímku rozhodně nechybí a, jak jsem zmínil, odpovídá výše zmíněnému uměleckému směru. Sice jsem nastínil autentičnost díla, nicméně musím poukázat na to, že podobnost herců se skutečnými osobnostmi patrně příliš neodpovídá realitě. Na druhou stranu jsou postavy skvěle herecky ztvárněné, takže je možné do určité míry tento prohřešek zapomenout. Co se týče průřezových témat, je zde logicky přítomen feminismus, ale ve své přirozené podobě. Do kontextu doby, v níž se odehrává film, vhodně zapadá a je samozřejmě nutné si uvědomit skutečnost, že Mary byla sama dcerou průkopnice tohoto směru. Jedinými závažnými nedostatky filmu je v podstatě jen to, že nedokáže silněji vtáhnout, a také to, že není ničím inovativní. Nicméně jako jednorázový životopisný film funguje celkem uspokojivě.

• 21.6.2018  15:01

Tohle... tohle bylo naprosto příšerné. Kdyby zde nevystupoval Rock a nevyskytlo se pár (ne)chtěně vtipných momentů, mířil bych s hodnocením ještě nížeji. Inu... co o tomto filmu říci... Očekával jsem neškodnou jednohubku, která snadno zabaví. Namísto toho jsem obdržel generátor nesmyslných klišoidních scén. V průběhu sledování neustále atakuje myšlenka, že jste tento film zkrátka někde viděli. Je pravda, že je někdy obtížné přijít s něčím originálním, nicméně toto je extrém. Počítejte se mnou klišé. Máme zde naservírovaný pseudovědecký balast, kde je hlavním hrdinou nabušený přírodovědec, který má za kamarádku nekonvenční vědkyni. Dále zde vystupuje King Kong albín, neskutečně ploché a jednorázové záporné postavy, neméně nezajímaví agenti apod. Ale především: naprosto nepoužitelná americká armáda. Jak jinak. Nestvůry, na první pohled neschopné letu, úplně v pohodě ničí helikoptéry. Veškerá letecká podpora je pak logicky k ničemu. Nemluvě o pozemní technice. Když už jsme u těch letících mašin, hlavní hrdina - přírodovědec - opět nemá nejmenší problém se stát ve zlomku sekundy pilotem. K tomu za chvilku je schopen pilotovat stroje, kterým chybí polovina trupu apod.... A ano, máme zde také jednorázovou scénu v letadle, ze kterého "někdo" unikne. Ehm... já nevím. Já už nechci pokračovat. Tímto výčtem chci pouze zdůraznit zbytečnost a nesmyslnost filmu, který evidentně musel stát nemálo dolarů...

• 13.6.2018  08:37
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Velice silné 4 hvězdičky. Trochu mě mrzí, že seriálu trošku došel v jeho druhé polovině dech. Jinak bych určitě sahal po větším hodnocení. Je zde předložen velice děsivý příběh o tom, jak mohou odporné zážitky z dětství ovlivnit dospělý život. Jestliže se divák v první epizodě uculuje nad zdrogovaným Patrickem, postupné odhalování příčin přináší naprosto opačné pocity. Líbí se mi, že seriál nutí k přemýšlení. Opravdu je tu naděleno mnoho témat, k nimž je třeba vyjádřit postoj. Rád bych se zaměřil i na vizuální stránku díla. Výbornými články jsou rozhodně kamera a stylizace, která je velice barevná, až působí skoro kontrastně. Pokud se vyžíváte v táhlých a nepřerušovaných záběrech, budete štěstím bez sebe, až spatříte epizodu 3. Tvůrci museli vynaložit obrovské úsilí, když natáčeli dění uvnitř zámeckého interiéru. A skutečně - výsledek je skvostný! Co se týče herců, není třeba nic říkat o Benedictovi, který si scény získává automaticky pro sebe. Potěší ale i další britští herci. Za mě určitě Holliday Grainger a Indira Varma, obě důvěrně známé z ostrovních seriálů, ale i Pip Torrens z Koruny.

• 9.6.2018  19:32

Nakonec uděluji docela vysoké hodnocení. Jsem docela překvapen. Čekal jsem totiž něco úděsného. Nakonec jsem dostal historický snímek, který za svůj jediný pramen považuje encyklopedii středověku pro děti. Ve výsledku se jedná o nenudící jízdu a pohodovou jednohubku. Je zde naděleno slušné množství akce, jež se odehrává v prostředí s temně nahuštěnou atmosférou. Musím pochválit i zvolené lokace. Zdejší hrady sice dobově nezapadají, ale jsou docela neokoukané. A vypadají fakt dobře! :-) Přímočarý scénář nabízí i překvapivé zvraty a cool hlášky. Do toho zde máme ehm... svébytné herecké výkony. Když přistoupíte na zvolený směr, nemůžete být prakticky zklamáni. Jediný vážný zápor představuje CGI, které je opravdu otřesné. Ale jak jsem nastínil, nijak nenarušuje atmosféru. Výtvarnou složku filmu zvýrazňují slušné masky. Takže abych to shrnul - uděluji filmu recesistické 3 hvězdičky. PS - Film podnítil můj zájem o navštívení tzv. pobřeží Štýrska. Ačkoli jsem byl v Chorvatsku snad desetkrát, nějakým podivným způsobem jsem ho při cestě pořád míjel... Zajímavé... ;-) :D

• 8.6.2018  22:59
    In Darkness (2018)

Filmu uděluji 3 hvězdičky, byť by si možná zasloužil hodnocení daleko menší. Ona je to totiž ve výsledku těžká blbost. Příliš velký důraz je kladen na plot twisty, které namísto překvapujícího efektu působí nesmírně směšně. Problém ale je i se samotnou tematickou náplní filmu. Nastíněný příběh pianistky se vzápětí promění na pseudošpionážní thriller, v němž se člověk nepřestává divit. Naneštěstí v negativním slova smyslu. Do toho se pochopitelně zapojují i znovuobjevené rodinné vazby. Zkrátka... bez komentáře. Co ale nakonec vyvažuje tyto odpadové tendence? V první řadě film není nudný. Zmíněné plot twisty (byť ne zrovna inteligentní) atakují ve velké intenzitě, a proto je budováno určité napětí a zvědavost. Potěší i technická stránka filmu, především výborná kamera a práce s hudbou. Vše ale zachraňuje Natalie. Pokud jste dormeroholiky, nemůžete být zklamáni. Myslím si, že by se v obdobně laděných filmech neztratila. Ale to by předpokládaná kvalita potenciálního snímku musela být jinde.

• 8.6.2018  22:35
    Přízrak (2017)

Asi tak - mám rád umění, ale tohle bylo příliš art. Mám rád filozofii, ale tohle bylo příliš filozofické. Mám rád dlouhé záběry, ale zde byly příliš dlouhé. Mám rád minimalismus, ale tohle bylo příliš minimalistické. Mám rád originalitu a ačkoli by bylo možné říci, že film je příliš originální, tak ve výsledku je nesmyslný. A navzdory tomu, jak se vše bere příliš vážně, ve výsledku mnohé momenty působí směšně. Například komunikace mezi duchy nebo výše zmíněné dlouhé záběry, kde můžeme spatřit Rooney Maru, jak asi pět minut pojídá koláč, aniž by se změnil úhel záběru, natož aby došlo prostříhání sekvence. Inu... ano, nevšední kulturní zážitek.

• 8.6.2018  22:23

Ačkoli se jedná o neopakovatelnou jednohubku, musím být ve výsledku štědrý. Ghost Stories jsou plné prvoplánových lekaček, ale zároveň si drží tajuplnou atmosféru. Tomu napomáhá výborné technicko-řemeslné zpracování. A samozřejmě i tradiční arzenál artefaktů, jako jsou světla, zrcadla a panenky. Velice se mi líbily i masky a vybraná prostředí. Nemá smysl nějakým způsobem vyzrazovat děj. Skutečně tu máme přichystané 3 povídky, které jsou nějakým způsobem spojeny. Jak? To musí divák odhalit sám. :-) No a co se týče herců... ano, Freeman opět válí. :-)

• 5.6.2018  11:35

Film využitelný pouze v případě, že jste fanouškem Claire Foy, která je tradičně skvělá. V ostatních případech se jedná o velice zvláštní film, a to v negativním slova smyslu. Je pravda, že vykazuje známky napětí. Rovněž se musím přiznat, že jsem nepociťoval nudu. Jenže... ten příběh. Zkrátka se mi zdál v mnoha bodech děsně přitažený za vlasy. Už od počátku, kdy se Sawyer stane pacientkou. Vše ale ničí postavy a jejich chování, především onen "stalker"... Ale ne, nechci nic vyzrazovat. Docela se mi líbila kamera. Ta ale nemohla nijak závratněji přispět k budování atmosféry, která tu prakticky není. Nebudu ani nic dodávat k tomu, že o hororu tu můžeme mluvit velice stěží...

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13