anatheman

anatheman

Česko

8 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
  • 25.7.2019  14:46
  Ophelia (2018)
  ***

  Celkem dobrý film. Jeho předností jsou nepochybně herci (Daisy, Naomi, Clive), byť představitel Hamleta se mi zdál poněkud nevýrazný. Potěší i stylizace. Vypadá jako mix reálného středověku s romantickým a prerafaelistickým pojetím. Hodně tomu pomáhají naše památky, mezi které můžeme počítat osecký klášter a hrady Křivoklát a Pernštejn. I záběry přírody zcela připomenou naši krajinu. Sice tento stav neodpovídá Dánsku, ale to snad nikomu nemůže výrazně vadit. Rovněž za pochvalu stojí soundtrack, především jeho výraznější pasáže v úvodu a závěru filmu. A příběh? Ten zkrátka odpovídá shakespearovské klasice z Oféliiny perspektivy. Možná by filmu víc prospělo, kdyby se snažil být méně teatrální. Přechody mezi přirozeností a "blanversováním" totiž působí poněkud násilně. Za určitý zápor považuji tendenční zařazění multikulti kvót. Ale mohlo být hůř... :-)

  • 20.5.2019  07:41
  Hra o trůny - Série 8 (série) (2019)
  *****

  Dlouhých 9 let nás provázel tento seriálový fenomén. Očekávání na závěrečnou sérii byla u jednotlivých fanoušků všelijaká. Velmi dlouhou dobu jsme sledovali vývoj děje a mnoha postav, který se měl nějakým způsobem uzavřít. Věděli jsme, že tento proces bude dotažen prostřednictvím pouhých 6 epizod, z nichž několik získalo prodlouženou stopáž. A co jsme dostali? Předem musím říci, že se sérií nejsem až tak absolutně spokojen, jak napovídá mnou udělené hodnocení. Přesto si myslím, že 8. série nemohla mít ve své podstatě jinou podobu. Mám pouze 2 problémy, které jsou ale pochopitelné. Zvláště když připočteme, že absence knižní předlohy silně omezila scénáristické možnosti. V prvním případě mluvím o celkové uspěchanosti. V podstatě je nám nabídnut sled hlavních "bodů", které budou (snad) obšírněji obkresleny v budoucích knihách. Myslím si, že ale základní logická struktura dává smysl. Patrně není vyřčeno vše, ale mnohé si lze snadno odvodit. Což platí především pro závěrečnou epizodu. Druhým hlavním problémem je, že tvůrci (a tím myslím i Martina) plně nevyužili potenciál některých postav. Mluvím především o tom, že se po dlouhou dobu charaktery složitě budují (především se odkrývají tajemství, že...), přičemž jsou jejich zásadní motivy vypotřebovány relativně nadarmo. Což tedy spojuji s tím, že tvůrci najeli na myšlenku co nejvíce šokovat, i když to ohrožuje integritu vypravování. Možná to teď zní jako protimluv, když jsem předtím psal o logické struktuře děje. Připomínám jen, že se jedná o nevyužití potenciálu. To jsou ale 2 hlavní nedostatky, které v sérii vidím. Vše ostatní je zkrátka úžasné. Neřeším taktické nedostatky bitev a tzv. plot armor. Myslím si, že bitvy neměly představovat pomyslný Westeros: Total War. Více byl kladen důraz na naturalismus a symboličnost. Což tedy beru. Postavy se v mnohém dočkaly uspokojivého konce. Přiznávám, že jsem čekal něco jiného. Nicméně to je jen problém můj, nikoliv tvůrců. Herci úžasní, vizuál rovněž. Atmosféra nechybí, ani humor. Ramin Djawadi vykrystalizoval dosavadní hudební motivy... Zkrátka série to pořád kvalitní je. Jen se na závěr ještě musím pozastavit u hyperkritických reakcí fanoušků. Rozhodně nechci, aby se seriál přijímal nekriticky, nicméně mnohdy jsou řešeny opravdu nesmysly a kvůli miniaturnímu nedostatku je odsouzeno takřka vše. Mnohdy je také poukázáno na "chyby", které ale nejsou opatřovávány vhodnými argumenty. Obecně si ale také myslím, že ačkoli je GoT kvalitním seriálem, přeci jen se poněkud přeceňuje. Respektive se od něj očekává něco, co nemůže nabídnout. Je pravda, že seriál narušil mnohá klišé, která platí pro žánr, nicméně pořád se jedná o fantasy, které musí být takto vnímáno. Tak tedy sbohem Hro o trůny, sbohem nezapomenutelné postavy, sbohem 7 království! Nicméně jsem si jist, že se nevidíme naposled.

  • 26.4.2019  07:11

  Tentokrát těch pět hvězd udělím. Nemá zkrátka cenu se tomu bránit. Komentář pojmu útržkovitou formou. Perfektní zakončení jedné éry, dojemné rozloučení s mnoha postavami, ne zcela předvídatelný a do určité míry originální a inteligentní scénář, vážné pojetí a zároveň decentně vtipné a sebeironické, odkazy na sci-fi věnující se cestování časem, skvělé propojení s minulými díly a událostmi - zkrátka nostalgie, vyvážený soundtrack účinně kombinující znělky jednotlivých hrdinů... Zároveň oceňuji i to, že se film může chlubit poutavým vyprávěním, aniž by sázel na četnost akčních pasáží, kterých tu na tříhodinový epos skutečně není příliš. Závěr je skutečnou lahůdkou a reprezentuje maximálně to, co od snímku s názvem "Avengers" očekáváme. I když je digibordel všudypřítomný, grafická podoba filmu je opět na vysoké úrovni, a dokonce i 3D funguje tak, jak má. Co se týče postav, tak si prostor pro sebe v nejvyšší míře přivlastňují Iron Man, Captain America, Hulk a určitě Thor, který tu je neuvěřitelným zabijákem scén. :-) Možná při té vší komplexnosti najdete nějakou otázku, na kterou nebyla vyřčena odpověď. Nicméně i tak je Endgame uceleným dílem, které efektivně ukončuje po dekádu budovaný univers.

  • 31.3.2019  10:06

  Neměl jsem žádná očekávání, proto asi je výsledek o to příjemnější. Ačkoli trailery tradičně vyzradí takřka všechno, stejně jako snad prvních 15 minut filmu, nemůžu říci, že by se jednalo až tak prvoplánovitý počin. Docela mě potěšilo, že období krátce po válce není pouhou kulisou. Nepříjemné (i když spíše osobní) události z druhého světového konfliktu zásadní měrou ovlivnily a také stále ovlivňují hlavní protagonisty příběhu. Je pravda, že všechno nakonec směřuje k milostnému kosočtverci, každopádně motivace, proč se tak postavy chovají, jsou na poměry žánru poměrně neotřelé. Zároveň oceňuji, že charaktery na vás od začátku nepůsobí zrovna příjemným dojmem, přesto si vás v průběhu sledování získají. Nabízí se i srovnání s nedávným Skleněným pokojem. V obou případech sledujeme romantický snímek, který se odehrává v prostředí úchvatné historické stavby. V případě Aftermathu máme slapský zámek, který má představovat luxusní sídlo na okraji rozbombardovaného Hamburku. Ve srovnání s výše uvedeným filmem ovšem komentovaný počin má o několik tříd lepší scénář a působí mnohem uvěřitelněji. Hlavně všechny repliky nepůsobí jako výstřely do tmy. Tuto komparaci musím nyní ukončit, abych se přesunul k hercům. U Keiry je to snad už stý film, kde nosí historický oděv. Každopádně je vidět, že je v dávných dobách velmi dobře ukotvena, a zároveň je možné tvrdit, že film spolehlivě utáhne. Alexander a Jason pak představují dobré mužské protějšky. Jen musím upozornit, že mě velice překvapil výkon Clarka, zvláště ke konci filmu. Snímek se může rovněž chlubit nostalgickým soundtrackem, o který se postaral Martin Phipps. Na závěr se musím vyjádřit nad nesmyslným českým překladem. To nemohl být použít původní (a výstižnější) název Následky války? No nic... Snímku uděluji 4 cigarety z 5.

  • 29.3.2019  18:54
  Dumbo (2019)
  ****

  Od filmu jsem neměl žádné očekávání. Původního Dumba prakticky vůbec neznám, takže látka nebyla pro mě tím nejlákavějším. Každopádně Burtona mám rád a ať jeho snímek dopadne jakkoli, může se v každém případě pochlubit skvělým vizuálem a především unikátní výtvarnou stylizací. Elfmanova hudba se vždycky dobře poslouchá, dále zde hraje Farrell, Keaton... A ano, jako obsedantní Greenoholik jsem zkrátka nemohl odolat. :-) Takže, když jsem v kině usedl, zkrátka jsem si otevřel tu plzeň a nechal na sebe snímek působit. A víte co? Docela si mě získal. Málem bych atakoval i na těch pět hvězdiček. To by ovšem film neměl být po dějové stránce až tak extrémně jednoduchý. Ale i tak je jednoduchost jednou z jeho předností. Máme zde příběh slona, vedle kterého se současně odehrává příběh Farrellovy rodiny. Proto je mezi nimi možno najít několik paralel, které účinně hrnou vyprávění dopředu. Dále zde máme dobře napsané, byť lehce schématické postavy. Keaton je skvělý záporák a je na něm vidět, že si roli evidentně užívá. Veškerou pozornost na sebe ovšem strhává Evička. Jop. Ty gotizující šaty, extravagantní účesy a francouzský akcent. Ano, blel jsem duhu. :) Ale ok, radši se vrátím k popisu filmu. Vizuál je tradičně skvělý. Možná se Tim držel trochu na uzdě, každopádně jeho rukopis je stále zřetelný a jasný. Musím ocenit i celkovou plastičnost obrazu, který působí dostatečně "prostorově", aniž byste šli na 3D verzi. A soundtrack? Ok. Elfman nezklamal. Takže zasloužené 4 hvězdičky. PS - Během sledování mě dráždila jedna filozofická myšlenka. Co by na Dumba asi říkal Hannibal? Asi by z něj byl efektivní kartaginský bombardér... :D

  • 29.3.2019  18:31

  Velmi dobrý snímek s mým oblíbeným Madsem! Film i vzhledem ke svému charakteru nemá příliš bleskové tempo, proto může být obtížnější udržet pozornost. I já jsem s tím měl problém, nicméně to byla spíše záležitost toho, že jsem byl během sledování poněkud unavený. Je pravda, že i děj se nezdá ničím objevný. Co byste také jiného čekali? Proto, co na tomto filmu nejvíce oceňuji, je jeho přirozenost. Je jasné, že asi bychom něco takového, co absolvuje Mads, nechtěli prožít a každá situace se v sekvenci katastrof jeví jako extrémní. Nicméně se mi zdálo, že se film nesnaží být za každou cenu přehnaný. Rozumějme - nepůsobí jako snímek typu "utíkáme před sračkami". Spíše se sází na výpravnost mrazivého arktického prostředí. Dále na pudovost, ale i zároveň obětavost hlavního hrdiny. Současně se projevuje jeho šikovnost. A dokonce nechybí humor. Byť silně ironický. Svým pojetím mi film připadal jako Marťan na planetě Hoth. :D Musím ovšem vyznamenat jednu věc, a tou je to, že se vyprávění nesere s nějakým backstory. Jsme zkrátka vhozeni přímo do sraček. Také se mi velice líbil úchvatný soundtrack. A Mads? Prostě skvělej. This is acting! A to ho nutně nemusí ojíždět medvěd. ;-) :D Hlavně ty emoce v závěru... YES! Takže filmu uděluji 4 pstruhy arktické z 5.

  • 27.3.2019  10:06
  Viktorie - Série 3 (série) (2019)
  ****

  O jeden stupeň horší než předchozí série. Máme tu opět nešvar z 1. sezóny - tedy množství vedlejších linií. Ne že by mi samy o sobě vadily, každopádně ve vztahu k "epické" lince, která se týká Viktorie a Alberta, působí přece poněkud paraziticky. Ale jinak nemám s touto sérií problém. Máme tu řadu nových a sympatických postav. Ozývají se nešvary z minulosti a výše zmíněný vztah mezi Viktorií a Albertem je vykreslen úžasně. A do toho se připojují rostoucí děti. Historické problémy jsou zde možná lehce na periférii, ale přesto se jim seriál dostatečně věnuje. Takže 4 hvězdy. Jo a Jenna.... opět úžasná. :-)

  • 27.3.2019  09:55

  Už je to trochu doba, co jsem viděl tento film, nicméně negativní vzpomínky přetrvávají. Tohle byl snad nejhorší "historický" film, co jsem za poslední dobu viděl. Nechci řešit autenticitu. Když se látka vhodně dramaticky "přetaví", tak mi až tak nezáleží na historické přesnosti. Pokud se ovšem neobjeví nějaká ta bota. V tomto filmu došlo k drobným odlišnostem, které ovšem prakticky neměly žádný smysl. Třeba to setkání Marie a Alžběty, ke kterému dosti možná ani nedošlo a které mělo být vrcholem celého snímku, vyznělo totálně samoúčelně a naprázdno. Dál budu pokračovat v bodech. Ve filmu se mnohdy řeší nepodstatné věci. Mezi událostmi se děsně a nepřehledně přeskakuje. Závěrečná poprava (hůůů spoiler), která byla prakticky představena na začátku (nechápu proč), působí jako něco, co ve filmu vůbec nemělo být. Marie vůbec nestárne. Tedy v podstatě nikdo kromě Alžběty. Myšlenka, že proti sobě stály dvě královny, které se měly mezi sebou respektovat, nebyla vůbec dotažena. Máme tady nesmyslné multikulti kvóty. Dialogy jsou hrozné atd... Ronan a Robbie jsou jistě skvělé herečky, ale takový bordel zkrátka nemohou zachránit. Ani hudba Maxe Richtera. Takže dvě hvězdy a delete! Příšerný film!

  • 27.3.2019  09:32
  Room (2015)
  ****

  Asi nemá cenu sdělovat něco k filmu, ke kterému bylo napsáno již mnoho. Room je zcela jistě kvalitní film, který svým pojetím aspiruje na získání 5 hvězdiček. Toto hodnocení jsem po většinu stopáže zvažoval, nicméně musím podotknout, že ke konci už snímku docházel dech. Přesto musím říci, že je Room ve výsledku vybalancovaným počinem. Každá závažná změna v příběhu přináší nové otázky a divák je tím nucen k intenzivnímu přemýšlení o tom, co se vůbec děje v myslích hlavních protagonistů. Celkově je tedy možno říci, že psychologie je zvládnuta na jedničku. Tak skvěle, že prakticky přináší klaustrofobické pocity. Herci skvělí. U Brie Larson je ten Oscar patrně zasloužený. Takže 4 hvězdičky.

  • 27.3.2019  09:20
  Polar (2019)
  ****

  Takže si to vezmeme popořadě. Akční thriller odehrávající se v několika zemích, přesto s akcentem na mrazivé prostředí, kde poletují výři? Ano! Brutálně ironický podtext se silnou dávkou černého humoru? Ano! Over the top akční scény plné krve? Ano! Mads Mikkelsen jako nájemný zabiják? Ano! Matt Lucas a milfózní Lagertha jako záporáci? Ano! Luxusní soundtrack? Ano! Chcete něco víc? Ne! Zkrátka 4 hvězdy.

  • 14.3.2019  21:15

  Skleněný pokoj představuje film složený z množství kvalitních ingrediencí, jehož jedinou hořkou přísadou je scénář. Máme zde úchvatný vizuál, kdy umná kamera harmonicky zachycuje úchvatné interiéry slavné brněnské vily. A to nejen ji přirozeně. Rovněž je kladen důraz, aby tyto obrazy doprovázela působivá hudba. Dále zde máme přepychová herecká jména, z nichž zcela jasně vévodí Carice van Houten. Jsem rád i za těch pár momentů s Hofmannem a Rodenem. A ta výprava? Rovněž úchvatná. Ty kostýmy, nábytek, již zmíněná vila... V těchto ohledech je Skleněný pokoj skutečnou lahůdkou, která opravdu působí světově. Jenže ten scénář... Podotýkám, že jsem předlohu nečetl, tak nějaká komparace není na místě. Instinkt mi ovšem říká, že původní látka byla silně osekána. To je samozřejmý proces, když dochází k transformaci jednoho druhu díla na druhý. Nicméně zde mám pocit, že se z původního (nejspíše) epického příběhu stalo pásmo obrazů. Ty jsou sice samy o sobě působivé, ale zároveň samy o sobě nedávají příliš velký smysl. Respektive vidíte, že zde "něco" chybí. Například uvěřitelné budování vztahů. V podstatě není možné moc dobře pochopit, proč se do sebe hlavní protagonistky zamilovaly. Případný nástin vzájemných sympatií zcela chybí. Proto pak veškeré repliky typu "mám tě ráda, chybíš mi..." působí jako výstřely do tmy. Přitom základní scénáristická zásada praví, že se musí hlavně konat, a ne o "něčem" mluvit. Proto pak je obtížné vybudovat nejen vzájemný vztah mezi postavami, ale i vztah diváka k nim. Dále se chtě nechtě objeví WTF scény. Nastiňuji pouze scénu na letišti nebo sekvenci s vrtulníkem. A jak již bylo zmíněno v jiných komentářích, osekávání děje způsobuje, že se mezi scénami celkem kolosálně skáče. Jako vhodné přirovnání se mi zdá to, kdybyste vzali Sluneční jas s Fiennesem, který má stopáž 3 hodiny, a vytvořili z něj dílo o hodině a půl. Připomínám pouze, že tento jmenovaný film zobrazuje při této délce období mapující více než půl století, a i tak se jedná o snímek s jasně vystaveným scénářem, který dává hlavu i patu. V recenzovaném díle se hodinu a tři čtvrtě mapuje období zhruba čtyřiceti let. Je pak jasné, že se zde přeskakuje jako v Angry Birds. No nic. Skleněnému pokoji uděluji regulérní 3 hvězdičky. Škoda, mohlo jich být více.

  • 23.2.2019  22:03

  Znáte takovej ten film, kde Liam Neeson hraje akčního hrdinu, co se chce pomstít? Tak toto je taky ten film. Dalo by se říct - tak to buď berte, nebo na to serte. To by bylo však velice odbyté hodnocení tohoto filmu. Jak jsem se dozvěděl, jedná se tak trochu o remake severského filmu z roku 2014, o jehož existenci jsem opravdu neměl ponětí. Takže hodnotím Cold Pursuit jako samostatný film bez vztahu k původnímu dílu. A hodnotím jedině pozitivně! Jedná se o pořádný thriller s kolosální dávkou černého humoru. S touto složkou si tvůrci opravdu dosti vyhráli. Několik vtípků je vskutku zabíjejících. Jop. Neočekávejte něco extrémního, ale černý humor a ironie tu vládnou snad v každé scéně. Film se i působivým stylem vypořádává se ztrátou postav. Přitom stačí tak málo... No, uvidíte sami. :-) Velice mě potěšilo, že snímek není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. Přitom začátek působí, že se děj bude posouvat vpřed prostřednictvím zaběhnutých rovnic. Jenomže... ne. Opět, neočekávejte nic převratného. Zápletka se však postupně vyvine a je na poměry žánru docela i komplikovaná. Jop... Po technické stránce je film natočen dobře. Hlavní důraz je kladen na široké záběry mrazivých krajin, což adekvátně dokresluje atmosféru díla. No a Neeson... tradičně skvělej. Silné 4 hvězdičky!

  • 20.2.2019  22:29

  Možná příliš "oscarové", možná trochu "kýč", ale... je to zkrátka skvělý film. Příjemná oddechovka s přirozeným přesahem. Mortensen a Ali výborní. Prostě pět a tečka.

  • 14.2.2019  20:44

  Silnější 3 hvězdy, lehký nadprůměr. Ještě tomu dám v budoucnu šanci v originále. Dabing nebyl špatný, ale přece...

  • 14.2.2019  20:43

  Můžete mi prosím říct, proč jsem tenhle film zhlédnul? A jo... Keira. Ale jo, ta stylizace nebyla špatná. Ale ... uhm... dvě hvězdy a delete.

  • 14.2.2019  10:36
  Robin Hood (2018)
  ***

  Robin Hood... mýtický příběh, který byl už několikrát zpracován. Nejdříve v klasickém podání, dále také v seriálovém provedení... vznikly rovněž variace v podobě komedií i pohádek. Jak nově občerstvit tuto látku? Třeba, že se inspirujeme posledním Artušem od Richieho, který se dle mého názoru velice povedl. V tomto filmu se také rezignovalo na nějakou snahu zasadit děj do nějakého autentického historického rámce. Zkrátka vzniklo čisté fantasy. Nutno podotknout, že Artušovu dobu je relativně obtížné určit, ačkoli se dnes udává horizont krátce poté, co Římané opustili Británii. Celkově je ale možno látku, jež se s ním spojuje, pojmout přece jen volně, i když si realitu můžeme představovat jako raně středověkou. Na druhou stranu i tak vzniklo hodně variací tohoto příběhu, které takřka vždy představovaly žánr fantasy. U Robina tu už ale máme přelom 12. a 13. století, několik slavných jmen a reálií... ale vesměs nemám nic proti tomu, kdyby se příběh pojal také volně. Zvláště pokud vznikne něco ve stylu výše zmíněného Artuše. Nutno podotknout, že tento pokus vyšel jen z poloviny. Se současným Robinem Hoodem mám docela dost problémů. Proto jsem se rozhodl, že analýzu pojmu poněkud podvojným způsobem, a to v bodech. 1) Film od počátku upozorňuje na to, ať zapomeneme na vše, co víme o Robinu Hoodovi, že dostaneme něco úplně nového. X No, jisté je, že forma je nová. Několik drobností je rovněž pozměněných, nicméně základní schéma příběhu, kde máme křížovou výpravu - Marianu - šerifa - konfiskaci majetku - zbojnictví - satisfakci, je zkrátka dodrženo. 2) Architektura vůbec neodpovídá realitě. Mám pocit, že se jedna scéna odehrává v nějaké továrně. K tomu je zde možné spatřit železobetonovou konstrukci. X Na druhou stranu se na všechno vesměs dobře kouká. Stavby představují jakýsi mix gotiky a japonské nebo čínské architektury. Vesnice působí jako osady z Pirátů z Karibiku. Ačkoli to zní podivně, funguje to docela dobře. A k tomu zde máme opevnění Dubrovniku. Sounds good, yeah? 3) Je jasné, že bojové techniky budou silně over the top. V úvodní bitvě na Blízkém východě se angličtí lučištníci pohybují jako moderní mariňáci. O způsobech alá Assassins Creed ani mluvit nemusím. Dále zde máme "kušomety", které působí jako středověké MG-42. Automatické kuše také vlastní angličtí vojáci jako primární zbraň. A dokonce jsou chráněni obřími protiúderovými štíty... s průzorem. (WTF?!?!?!?) X Ale ačkoli tento přístup působí v podstatě debilně, tak je akce docela dobře zvládnutá. Kupodivu lukostřelecké techniky jsou v mnohém docela dosti realistické. Beze srandy. Toulec umístěný po pasu místo na zádech (velký palec nahoru), dále střílení po pravé straně luku s tím, že střelec současně drží v ruce další šípy. To skutečně není jen jakýsi "arkádový" výmysl, ale tento způsob střelby má oporu v historii. Podobně jako automatické kuše (ačkoli asi ne na přelomu 12. a 13. století a v takové podobě). I zbroj anglických vojáků, byť nesmyslná, vypadá celkem fajn. 4) Móda, účesy.... co to do prdele je?! X Ale opět, dobře se na to kouká. :D 5) Střih je mnohdy násilný. Dochází k mnohým zkratkám v jednání postav. I chování charakterů není vždy zcela logické. X Příběh je na druhou stranu jednoduchý, přímočarý a vůbec nenudí. Akce je kupodivu naděleno také dost. Film uteče jakoby nic. 6) Podoba herců nepůsobí moc středověkým dojmem, čemuž rozhodně nepomáhají kostýmy. X Taron se ale na podobné postavy od dob Kingsmana docela hodí. Jamie Foxx zklamat nemůže. Ben Mendelsohn vypadá jakoby nevyměnil oděv z Rogue One, proti čemuž prakticky nic nemám. A Eve Hewson jakožto Mariana... je prostě cute. Pak zde máme i F. Murraye Abrahama jako zkorumpovaného kardinála... OK. Tady bych asi komentář ukončil. Nový Robin Hood je zkrátka film, který na jednu straně působí opravdu debilně, ale svým způsobem je to dobrá zábava, na kterou se celkem slušně kouká. Takže i ve střetu těchto polarit filmu nakonec uděluji neškodné 3 hvězdy.

  • 10.2.2019  14:19
  T 34 (2018)
  ***

  Tento film nemá cenu moc hodnotit. Na jednu stranu je to velká zábava, na druhou stranu neuvěřitelná píčovina. Ale pokud jsem Furymu udělil 4 hvězdy i přes ten jeho WTF závěr, zde musím dát alespoň střízlivé a do jisté míry neurčité 3 hvězdičky. Fury totiž oproti tomuto působí jako realistický dokument nebo hardcore simulátor. Ale tohle... TOHLE!!! Ještě tedy rozpitvám moje udělené hvězdičky. Ta první je za celkovou zábavnost, ta druhá je za tanky, ta třetí je za Loket, Kačinu a městečko Úterý. Co se týče k zábavnosti - jo, ten film nenudí, je jednoduchý, přímočarý a i té akce je docela naděleno dosti. Co se týče tanků, T-34/85 zklamat nemůže. Dále tu máme i T-34/76 a řadu německých tanků, zpravidla replik postavených na podvozcích T-55. Nutno podotknout, že tyto napodobeniny nevypadají vůbec špatně. Tedy v rámci možností, že. A mnou zmíněné lokality? Zkrátka skvělé. I kromě architektury je zřejmé, že se film natáčel u nás. Naše krajina je zkrátka ikonická... Ale teď k té odvrácené straně mince. Ten příběh... to je taková WTF MINDFUCK PÍČOVINA! Proč nenatočili film o nějakým "normálním téčku", který třeba zažilo operaci Bargantion nebo jakoukoli jinou operaci v závěru války. Místo toho tu máme Útěk z vězení, kdy Němci (a to sorry za spoilery) chtějí otestovat vyřazenou T-34/85 na Pantherech tím, že ji totálně neprozkoumanou předají válečným zajatcům, aby ji prohlédli a uvedli do funkčního stavu. Samozřejmě tu naleznou několik tankových střel, které ukryjí do mrtvol tankistů, jejichž těla nebyli schopni Němci vytáhnout před inspekcí naší hrdinné party (co to kurva?!). Samozřejmě, že naplánují útěk. Takovej, že opustí zkušební planinu a odeberou se z jádra Německa do Čech. Němci jsou samozřejmě v tomto filmu totálně vypatlaní, takže hrdinové nemají problém pomalu dobýt město, kde si natankují palivo a obstarají potraviny a šaty (WT..... WTFFFFF ?!). Takže dále s téčkem ujíždějí přes hvozdy Krušných Hor, že jsou pomalu rychlejší než to jediné letadlo, co je pronásleduje. Konec filmu se odehraje v Lokti/Úterý, kde celý tankový prapor PANTHERŮ není schopnej zničit JEDINOU T-34/85. Když už ti Němci vystřelí, tak snad pokaždé trefí nějaké nepodstatné místo nebo jejich střela sklouzne po povrchu ruského pancíře. Nebo zcela logicky minou cíl. Na druhou stranu se naše téčko vždycky trefí nebo zasáhne weak spot. Veškerá taktika nebo strategie jde totálně do hoven, ačkoli se postavy občas snaží takto přemýšlet. No... a pak to kolbiště na loketském mostě na konci filmu... AAA. No nic. K tomu všemu je film neskutečně naivní, má naprosto parazitickou milostnou zápletku a herecké výkony, které by vyzobaly celé planiny malin. A ta akce.... Rusové se patrně něco naučili o zpomalených záběrech. Jenomže to supeer slooooow moooootttttiiiiiionnnn někdy působí... No prostě někde na hranici mezi super cool a hyper trapně. Už ani nevím, jaké to ve mně vyvolávalo pocity. Na závěr stojí zmínka o soundtracku. Takhle vykradenýho Zimmera jsem dosud neslyšel. Vždyť je to totální kopie Dunkirka!!! No.... tady bych chtěl komentář ukončit. Podívejte se na tento film, protože přináší vskutku spektakulární zážitek. Slabý tři granáty z 5. Tečka.

  • 3.2.2019  14:54
  Vikingové - Série 5 (série) (2017)
  ****

  I když jsem zprvu chtěl dát tři hvězdičky, uvědomil jsem si, že poslední dvě série mají dvojnásobnou nálož epizod. A když si zvláště vzpomenu na to, že ta první polovina nebyla špatná, musím nakonec udělit poněkud spravedlivější 4 hvězdy. Tato dvě souvětí ale naznačují, že těch 10 epizod, co jsme měli možnost zhlédnout nyní, představuje jakýsi problém. To vskutku ano. V základní rovině jej definují dvě slova. Ždímání a natahování. Do další roviny bych kladl slovní spojení, které nese název neudržený koncept. Zkrátka je znát, že řada epizod působí na jedné straně jako vatová výplň, na druhé straně existují epizody, kde se toho sehraje až příliš moc, aniž by jednotlivé události měly závratnější impakt na celý příběh. Rovněž jsou odhalována tajemství, která by na první pohled měla razantně pozměnit chování postav. Ale... ne. Prostě jedeme dál. Totéž platí i pro to, že tu v důsledku absence šťavnatých témat, nastoupily parazitické pasáže typu "kámen klátí cihlu". Rozumějte - dochází k nesmyslnému budování vztahů, aniž by to mělo nějaké vyústění (ano, především "události" v Anglii). Co se týče konceptu, je patrné, že některé postavy z minula jsou tu zkrátka do počtu nebo působí jako nějaká trademark. To ale ještě nemluvím o Flokim, jehož linie na Islandu... Sama o sobě mi moc nevadí, ale zkrátka je parazitická. Následně podávám návrh na chlastací hru. Kdykoli se v seriálu vyskytne slovní spojení "son of Ragnar" nebo i jen jméno "Ragnar", dejte si panáka vodky. Budete nametený eins zwei. Snad v každý čtvrtině epizody se toto alespoň jednou vysloví. To je už tak iritující... Dále vím, že seriál už rezignoval na nějakou historickou přesnost. Nicméně to stárnutí postav tvůrci vůbec nezvládli. Nejvíc funny je Lagertha, která v první polovině vypadala skoro stejně jako v předchozích 4 sezónách. Ale ejhle - v mžiku je bílá jako Geralt. To ani nemluvím o tom, že kdyby se jelo podle skutečné historie, bylo by jí nejméně sto let... Ale to je věc jiná. Skutečnou dějovost ve vztahu s dějinami tu nemá cenu řešit. Nicméně i ten feeling je mnohdy pryč. Ale to je problém hlavně postav, které se mnohdy chovají iracionálně. Hlavně je tu k nalezení několik extrémních činů, které jsou přehnané nejen tím, co se stane, ale i tím, že si to postavy "mohou" v rámci doby i situace dovolit. Těžko se o tom píše, ale nechci spoilerovat. Jen nastíním, že se tyto WTF události opět dějí v Anglii. Jo a proč... PROČ?! Proč si tvůrci vybírají k natáčení gotické budovy? Třeba ten kostel. JSME V DEVÁTÝM STOLETÍ !!!!!!!!!!!!!! Ale zpět z mého amoku k něčemu pozitivnějšímu. Nakonec je i ta druhá půlka páté série sledovatelná. To, co jsme měli rádi v minulých sériích tu alespoň v ozvěnách stále působí. Je tu i celkem dosti fightů. Některé mají ale naprosto retardovanou naraci. Ale to už jsem zase odbočil. Staré postavy jsou sice občas iritující, ale někdy získávají zpět svůj dávný lesk. Jak jsem nastínil v úvodu, v tomto komentáři se orientuji na čerstvou druhou polovinu série. Proti té první jsem v podstatě nic neměl, a proto ty čtyři hvězdičky (byť slabší) představují dle mého názoru adekvátní hodnocení. Jsem už rád, že nás čeká už jen jedna série. Ale zase má dvacet dílů... aaa. Zkrátka se mělo v nejlepším přestat.

  • 27.1.2019  23:56

  Tento film mi docela dlouhou dobu utíkal, což je docela zvláštní. Zdejší soundtrack od Zimmera znám už řadu let. Nejdříve zprostředkovaně od Nightwish, kteří zahráli fascinující cover na živém záznamu From Wishes To Eternity. Později jsem si poslechl i celé Zimmerovo OST, u kterého nemám žádných námitek. Jak jinak. Hans by mohl složit majestátní hudbu, která by hrála při záběrech rostoucí trávy, a stále by to byl nepopsatelný zážitek. No a teď si vezměte, že složí burácející muziku k ponorkovému filmu... Ano, je to epické. Ale zpátky k mému nepochopitelnému chování. Crimson Tide je film o ponorkách. O PONORKÁCH!!! Od Tonyho Scotta! Jak mi tento spektakulární zážitek mohl utíkat? Je to vážně skvělý počin. Nebudu se snažit být v tomto komentáři objektivní, jedná se jenom o moje subjektivní nadšení. Ačkoli jsem velký fanoušek podmořských železných rakví a filmů, ve kterých tyto stroje vystupují, jsem k tomuto žánru opatrný. Přeci jen je velmi obtížně zvládnout scénář, aby byl dostatečně šťavnatý, jelikož zde máte velkou výzvu v tom, že se vše odehrává v silně klaustrofobickém prostoru, kde se dlouhou dobu před akcí prakticky nic neděje. Obvykle se v této úvodní části představuje posádka, cíle mise apod., což je dodrženo pochopitelně i zde. Nicméně zde máme přístup devadesátek, takže se můžeme dočkat výborné thrillerové zápletky, do níž se zapojují takřka archetypoví hrdinové. Nejsou zde kladné ani záporné postavy, zkrátka jen hustý týpci. :-) Po povrchu plují lehce filozofické otázky a morální rozhodnutí a prostě to všechno ve výsledku funguje tak, jak má. Je tu i docela dost akce, ale vše je zaměřeno na dramatická střetnutí postav. Lehký nedostatek spatřuji v neadekvátně vykreslené klaustrofobičnosti, s čímž se pojí možná až příliš vysoká morálka námořníků na ponorce. Nechápejte mě špatně. Já jsem si jist, že na ponorkách slouží maximální profesionálové. Nicméně zdejší ponorka (trochu spoiler) se dostane do několika takřka destruktivních situací a postavy se z nich oklepou až pozoruhodně rychle. Rovněž si nejsem jist, zda by si mohl vzít kapitán na palubu psa... Ale ne, nechci být hnidopich. Chci si zanechat jen dobré pocity. :-) Co dále k Crimson Tide říci? Herci jsou skvělí. Washington a Hackman zde značně dominují. K tomu zde máme Vigga Monterku. Aragorn na ponorce. Není to skvělé? Celkově je film po technické stránce na tom také výborně. Nyní komentář ukončím. Pouze bych v bodech vyjmenovával kladné vlastnosti. Zkrátka filmu uděluji pět torpéd z pěti!

  • 27.1.2019  17:00
  Favoritka (2018)
  ****

  U Favoritky jsem neměl příliš velká očekávání. Se jménem Yorgos Lanthimos jsem se totiž poprvé setkal u snímku Humr. Nevím, jak bych tento počin hodnotil dneska, nicméně musím podotknout, že toto setkání nebylo zrovna potěšující. Odpovídalo zhruba zkratce WTF. Tím chci pouze říci, že jsem očekával v případě Favoritky šílenost... A tu jsem svým způsobem dostal. S tím rozdílem, že "to" tentokrát funguje. Favoritka je krásně přímočarý film s jasnou ideou. Je v něm vylíčen boj dvou "dam" o přízeň královny Anny. Na tento svár jsou napojeny boční linie týkající se vnitřně politických intrik v Anglii, které jsou vzdáleně napojeny na události v Evropě, kde intenzivně probíhala válka o španělské dědictví. O událostech v Anglii, přiznávám se, moc nevím (to je otázka dostudování informací), ale je zřejmé, že se dosti fabulovalo a že není hlavním smyslem díla přinést nový pohled na nějaký historický problém. Maximálně se zde řeší intriky, manipulovatelnost a boj o moc, ale to není nic, s čím by jako první přišla barokní Anglie. Nutno ovšem podotknou, že jsou zde tato témata vylíčena s dostatečnou dávkou černého humoru, ironie a relativní dekadence. Není proto třeba čekat film, u kterého se budete intenzivně smát od začátku až dokonce. Spíše budete spokojeně plout na vlnách absurdit. Souhlasím tedy s tím, že Favoritka do značné míry připomíná Ztratili jsme Stalina. Pokud se vám líbil tento film, počin od Yorgose nemůže zklamat. Je zde opravdu dosti, řekněme, zajímavých pasáží, které vyčnívají svou absurdností. Nemá smysl je zvláště vyjmenovávat, je toho tu opravdu dost. Myslím si, že v rámci pomyslné dekadence Favoritka asi představuje to nejvýživnější, co můžete v kině běžně zhlédnout. Ještě bych se rád vyjádřil k vizuálu, který je na velice dobré úrovni. Napomáhají tomu nejen široké záběry a "mazlení se" s kamerou, ale i to, co je zabíráno - tedy majestátní fasády paláců, přezdobené interiéry, potemnělé komnaty, opulentní kostýmy atd. Díky tomu film působí celkem dosti výpravně - a to i přes to, že se odehrává většinou jen v několika málo místnostech. I těch postav zde nevystupuje příliš, což je jedině dobře, neboť je možné se soustředit na trojlístek Sarah - Abigail - Anna. Ty jsou samozřejmě výborně herecky ztvárněné. Však stačí se podívat na ta jména... Je otázka, zda se promění ty nominace na Oscary. To ale ještě uvidíme...

  • 6.1.2019  14:36
  Luther - Série 5 (série) (2019)
  *****

  Pokud jsem udělil předchozí sérii "pouhé" 4 hvězdičky, sérii současné musím opět udělit plnou palbu. Je to úžasný návrat. Je zpět černý humor, brutalita a především Alice Morgan. Takže je zřejmé, že tato série má opět koule. Uznávám, že občas se dostaví lehká překombinovanost, několik dějových či kriminalistických blbostí, ale ve výsledku vše dobře funguje a vše je dovedeno do uzavřeného konce. Tedy aspoň v to doufám. I když Luther představuje seriál, kde je poměr mezi kvalitou a kvantitou zřetelně orientován na první hodnotu, doufám, že už nevzniknou série další. Možná to vyznívá rozporně s mým předchozím tvrzením, ale myslím to dobře. I když by bylo možné ze závěru nějakým způsobem vyvodit pokračování, bylo by to dle mého názoru jen zbytečné natahování. Takhle máme "alespoň" uzavřený detektivní hardcore seriál s nevypočitatelným Lutherem, šílenou Alice a s celou řadou psychopatických kriminálníků. O prvních dvou postavách je třeba připomenout, že jsou brilantně ztvárněné Idrisem Elbou a Ruth Wilson. Opravdu se tu dosti předvedli. Ruth by se možná v budoucnu hodila na nějakou ženskou verzi Jokera (čímž přímo nemyslím H. Quinn).

  • 30.12.2018  19:35
  Aloft (2014)
  **

  Nudné, zbytečné, nepochopitelné - prostě nekompatibilní. Dvě hvězdy za herce, atmosféru a hudbu.

  • 23.12.2018  22:03

  Lepší než dvojka. Na jedničku nemá. Každopádně několik zajímavých momentů se najde. Například "dancing" nebo virtuální realita. Dokonce tu zde máme ponorku. Ou jé... :-) Já vím, že nemá cenu rozebírat nějakou realističnost. Ale ten pohyb v brnění opravdu není tak pomalý. :-) Ve skutečnosti středověká plátová zbroj, která je pomalu lehčí než současná výstroj, je vysoce pohyblivá. Zvednout se s ní nepředstavuje nic náročného. Toť jen můj krátký hnidopišský exkurz. :-) Z nových postav mě zaujala Emma Thompson a její premiérka. Tvůrci převzali model z předchozího dílu, tj. vybrat herečku, která již hrála v Bondovi. A výběr Olgy Kurylenko nebyl vůbec špatný. Ale kdo ví? Možná se ještě někdy v budoucnu dočkáme Evy Green. :-) Líbila se mi určitá parodie na Skyfall. Na rozdíly mezi dneškem a minulostí je odkazováno v takřka každé druhé scéně. Vrcholem toho je exoskelet, který se bootuje přes disketu. :-) Snímku tedy uděluji silnější 3 hvězdičky. :-)

  • 23.12.2018  19:04

  Jsem možná divný, že tento "zřejmý" hollywoodský masterpiece hodnotím stejně jako nedávné béčko s ponorkami. Nicméně si nemůžu pomoci. V průběhu sledování jsem si občas říkal, že tento film není nic moc. Tedy alespoň ve srovnání s mými očekáváními, které byly pochopitelně o něco vyšší než obvykle. Musím každopádně napsat, že vše značně vylepšil závěr a následné utřídění dojmů. Film to rozhodně není špatný, ale nejedná se o nějakou přelomovou pecku. Je pravda, že nemám zhlédnuto příliš hudebních snímků. Nicméně ve srovnání s Begin Again s Keirou Knightley nevidím až tak závratný kvalitativní náskok (bystrý čtenář si povšimne, že jsem počinu s Keirou dohodil ještě jednu hvězdu (abych prakticky dorovnal s A Star is Born) ; i z důvodu kvalit, které skýtá zdejší soundtrack). A Star is Born do určité míry vnímám jako jakýsi exhibicionismus. Nicméně ne v onom negativním slova smyslu. Působí jako jakýsi prostor, ve kterém Cooper a Gaga dokazují to, že zkrátka umí. Je jasné, že film představuje vystřelený šíp na oscarové nominace. A dost možná zasáhne několik terčů. Docela mě překvapilo, že film není jen obřím videoklipem. Dramatické a hudební pasáže jsou vcelku adekvátně vyvážené. A hudba se určitě poslouchá také dobře. Hlavně ten zpěv, že... Snímku tedy uděluji umírněné 4 hvězdy.

  • 22.12.2018  10:15

  Vcelku milé překvapení. Od snímku jsem neměl absolutně žádné očekávání, proto jsem byl ve výsledku potěšen. Osobně musím na začátek říci, že jsem obecně velký fanoušek ponorkových filmů, a tím pádem i pochopitelně ponorek samotných. Je vždy zážitkem zúčastnit se oněch podvodních soubojů, kde musíte být neustále potichu, aby nepřátelské torpédo či hlubinná nálož nezničila vaši železnou rakev. Nutno podotknout, že bohatě dostačuje, když je tento zážitek poskytován prostřednictvím literárních či filmových děl, popřípadě herních simulátorů. Z oné nebezpečné a nesmírně klaustrofobické atmosféry by ve skutečnosti přišel o rozum snad každý z diváků. Co se týče filmů, je mi celkem jedno, zda se jedná o takřka realistickou rekonstrukci (Das Boot) nebo arkádovou akci. Hunter Killer spadá téměř určitě do druhé kategorie. Některé prvky simulace určitě najdete, ale vše je podřízeno akci a tomu, že se na film celkově vzato dobře kouká. Ano, efekty vždy nepadnou na úrodnou půdu, ale dostačují. Líbilo se mi, že se ale podařilo zachovat určité množství napětí. Děj není vždy tak předvídatelný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ano, nečekejte nic převratného, ale ve výsledku je příběh docela konzistentní a má hlavu a patu. Ale - opět - ano, nesmíte přemýšlet nad detaily. Děr ve scénáři byste pak našli také docela dost. Zvláště v závěrečné čtvrtině. Tím chci pouze říci, že pokud očekáváte nabušenější béčkový akčňák, nemůžete být zklamáni a budete odměněni zábavou. Akce je tu opravdu docela dost. To je zaručené tím, že se kromě ponorkových soubojů dočkáte i několika "Call of Duty" sekvencí, kde se po sobě nestřílí torpéda, ale náboje z útočných pušek. Díky tomu je film dobře vyvážen. Sice jsou tu i politické sekvence, ale i o nich nemůžu říci, že by byly nudné. Zkrátka vše funguje, tak jak má. Silnou stránkou filmu jsou i herci. Sice nim není dán pochopitelně prostor, aby předvedli nějaký vysilující dramatický výkon, ale... Butler jako velitel ponorky je zkrátka hustej týpek. Tyhle role mu prostě sedí. Dále tu máme i Oldmana a Nyqvista, pro kterého byl film naneštěstí jedním z jeho posledních počinů. A hudba od Trevora Morrise je také zaručenou kvalitou. Sice se nejedná o hudební masterpiece jako Das Boot, Red October či Crimson Tide, ale i tak se hezky poslouchá. Takže tedy 4 hvězdičky. Opravdu milé překvapení.

  • 15.12.2018  22:54
  Aquaman (2018)
  *****

  Na úvod předesílám, že film hodnotím především v kontextu DC universa. Rozhodně nejsem komiksový nerd, takže snímky, ať už jsou odtud nebo od Marvelu, vnímám jako čistou zábavu. Často s nekritickým pohledem na věc. Nečekám nic závratného, proto jsem pak mnohdy překvapen. A právě moment překvapení funguje u Aquamana úžasně. Ještě bych chtěl obecně říci, že k DC filmům mám docela pozitivní vztah. Určitě se nejedná o nějaká přelomová díla, ale v konkurenci nikterak nezaostávají. Jsem docela rád, že mají lehounce temnější atmosféru, pěknou stylizaci, tradičně špičkový soundtrack a především se nijak nesnaží o neustálou kanonádu bathosu. Ale zpět k recenzovanému filmu. Opravdu mě překvapil. Sice se jedná o snímek plný archetypálních klišé, ze kterých by měl určitě nesmírnou radost Carl Gustav Jung. Nicméně i proto nemůže zklamat a zaujme. Zkrátka každý superhrdinský film v sobě obsahuje množství topoi, které je třeba mermomocí dodržet. Cynik by řekl, že tím pádem vznikají jen samé variace. Nicméně i ona variace musí být kvalitně zpracována a musí obsahovat cosi aktualizačního. A to Aquaman určitě splňuje. I jakožto origin se může pyšnit svěžím vyprávěním, do určité míry připomínajícím Batman Begins. Musím velice ocenit střih a mnohé předěly, u kterých si tvůrci docela dost vyhráli. Stylizace ve svém hávu kombinujícím oranžovou a modrou oku lahodí. A ačkoli se snad v každém záběru objevuje digi-bordel, tak rozhodně nepůsobí nijak extrémně uměle. Tvoří tedy se stylizací harmonickou symbiózu. Musím uvést, že i docela dobře fungovalo 3D. Co se týče aktualizačních témat, oceňuji, že se zde nevyskytují žádné gender-blbosti. Pouze je tu zjevné poselství s životním prostředím, ale to by měla být snad normálka (pokud se tedy toho neujmou Zelení, že..). Herci jsou skvělí. Akhalman je sympaťák, krásně jej doplňuje Amber Heard... no a jako záporák Patrick Wilson? Úžasnej! Podotýkám, že jsem viděl dabovanou verzi, ale i ta se nesmírně povedla. Hlasy perfektně sedly. Zde jen zvýrazním jména, jakými jsou Zahálka, Máchová, Jančík (jak jinak, že?), Vrbická a Soukup s Juřičkou. Osobně musím pochválit ještě subjektivní klady, ke kterým patří ponorky (ruská Akula, yes!), chobotnice hrající na bubny (epic!), majestátní architektura a epické kostýmy a brnění. Soundtrack od R G-W opět dokládá skutečnost, že hudba v DC filmech nemá konkurenci. Tak abych to shrnul. Aquamanovi (jakožto dalšímu -manovi v pořadí) uděluji plné hodnocení. Spolu s Man of Steel a Wonder Woman patří mezi špičku universa.

  • 7.12.2018  22:17

  I když mě film sám o sobě moc nebavil, uděluji mu nakonec 3 hvězdičky. Vizuálně se dá na co koukat, atmosféra tu nějaká je a oceňuji mnohé nápady. Ale i u těch by se pomalu dalo říci, že byly vypotřebovány již v traileru. To by bylo však příliš kousavé. Sice neznám knižní předlohu, ale člověk by zkrátka čekal něco víc. Je tu zkrátka děsně nevyužitý potenciál. Ačkoli trailery připravují na epické dílo, kde si mechanizovaná města dávají do úst, ve výsledku dostanete dosti nevýrazný příběh plný klišé a chabého vyprávění. K tomu připočítávám několik postav (zvláště jednu), které jsou pro celkové dění skoro zbytečné. Nevím co dále o tomto filmu napsat. Zkrátka 4 hvězdičky za formu, 2 hvězdičky za obsah.

  • 1.12.2018  01:29
  Vdovy (2018)
  **

  Poněkud naruším prozatímní hodnocení, ale nemůžu jinak. Tohle byla totiž těžká nuda. To pak zaručilo, že moje pozornost nebyla zrovna nejsilnější. Přitom já nevím. Popisek filmu slibuje celkem velkolepou podívanou s nabušeným příběhem. Výsledek ovšem nefunguje. U snímku se zdá, že se snaží slepit několik žánrů, ale toto počínání je dosti nekonzistentní. Obecně mám rád, když se díla vhodně kombinují, ale tady si nejste jisti, zda sledujete jakési vícevrstvé sociální drama nebo krimi thriller. Do toho se možná ozývají náznaky komediálních snah. A ne, nefunguje to. Je možné se dočkat i jednoho zvláštního plot twistu, který taktéž moc nefunguje. Především má dosti podivné vyústění. Ne. Nechci spoilerovat. To potom posuďte sami. Dále snímek nabízí řadu dějových linek, které se navzájem proplétají. Ovšem mně se jeví, že jako jednotlivé nejsou dostatečně uzavřené. Dále bych chtěl zmínit kameru. Záběry se občas jeví jako silná stránka filmu, ovšem i ty mají své nedostatky. Hlavně u jejich provedení často hledám opodstatnění. Například je tu scéna, kdy Farrell jede se sekretářkou autem, přičemž je snad dvouminutový záběr na zatemnělé čelní sklo, zatímco se za obrysy auta mění scenérie. Možná tu už řeším blbosti, pouze tím však poukazuji na jisté podivnosti. Tento snímek je rovněž tak nudný a nedotažený, že je to snad první počin s Zimmerem, kterému dávám 2 hvězdy. Hans tu příliš velký prostor nedostal. Dokonce až v půlce filmu jsem si vzpomněl, že hudbu skládal on. Jaká to tragédie! :-) Za jediný vyčnívající prvek považuji herce. Všichni se velice snaží. Farrell a Neeson představují zaručenou kvalitu, ačkoli obrovský prostor také nezískali. Z ženského ansámblu akorát zvláště zmíním mou oblíbenou Elizabeth Debicki. Co se týče pochybností a podivností, by toho bylo možné říci mnohé, ale já to tu ukončím. Jak jsem tedy zmínil - 2 hvězdy. The End

  • 26.11.2018  00:37

  Já říkám ano! Jsem velice překvapen. Ze seriálu, který prvotně působil jako něco, čím si vyplníte čas, než přijde další série Vikingů, se nakonec stal plnohodnotný konkurent. Tahle série nemá chybu. Má neuvěřitelný spád. Vskutku jsem ji dokoukal během víkendu. Opravdu velice vtáhne. Současně jsem i více motivován, abych si přečetl předlohu od Cornwella... Co říci více o této sérii? Je zde opravdu dosti zvratů, které nejsou vždy předvídatelné. Postavy dospěly a jsou dobře herecky ztvárněné. Koneckonců je jistou výhodou, že zde až na výjimky nehrají známé tváře. Nechybí humor, brutalita... Dialogy mají hlavu a patu. Zkrátka všechno funguje. A ano - i výprava. Já sice vím, že pořád ta "městečka", "vesnice", "hrady" a "tábory" působí, jako by pocházely z Mount and Blade, ale to skutečně nijak závratně nevadí. Seriál i přes ty uvozovky vypadá docela výpravně, takže je vše v pohodě. :-) Co se týče výše zmíněného Mount and Blade "syndromu", musím uvést i bitvy, které... ano, nepatří mezi ty největší, ale od předchozích sérií představují pokrok. A ještě zmínka k autenticitě prostředí. Realističnost je zhruba na úrovni Vikingů. Jsem ale docela rád, že zde nedochází k takovým failům, jako jsou raně novověké burgonety na hlavách Anglosasů. Sice se pochyby občas vyskytnou, ale to se dá snést. Inu, jak jsem na začátku říkal, tato série mě velice překvapila a těším se na další!

  • 19.11.2018  21:28
  Outlaw King (2018)
  *****

  Yes!!! Statečné srdce II sice není absolutně věrné historii. Závěrečná bitva u Louden Hill je kupříkladu slepena s událostmi, které vedly k bitvě u Bannockburnu... a i se samotnou bitvou u Bannockburnu. Ale i tak snímek v mnohém autentický je. Alespoň události před bitvou jsou celkem hodnověrně pojaté. Do toho musím pochválit i zvolená prostředí. Oceňuji, že jsou zde přítomny široké záběry krajiny. Díky tomu máte pocit, že středověk "probíhá" nejen v interiérech hradních paláců a církevních staveb, ale i v celém okolí. I zmíněné interiéry působí (až na některé pseudoromantické neomítnuté či neroubené místnosti) celkem hodnověrně. Ale nedostatky v některých detailech celkem zamrzí. Třeba četná cimbuří, jejichž zuby kopírují sotva pas obránců... to jako ne. A ačkoli je zde přítomna celkem autentická zbroj a výzbroj, jsem občas na určitých pochybách. Na výběru některých přileb se asi tvůrci nechali trochu unést... Ale ne, nechci být hnidopichem. Velice se mi líbilo, že celý příběh prakticky představuje vojensko-politické střetnutí se vším všudy. Jsou zde nastíněny mechanismy středověké politiky a i strategicko-taktická rozhodnutí, která ovlivňovala střety obou stran. Bitvy jsou nejenom epické, brutální, ale jsou v nich i zobrazeny taktické záměry protivníků. Sice u soubojů pocítíte určitou zrychlenost, ale to je zase otázka umělecké licence. To mě vede k tomu, že se podařilo výše zmíněný střet spojit s dramatickým ztvárněním. Tomu napomáhají vhodné dialogy a dobře napsané postavy, které jsou slušně herecky ztvárněné. Mě osobně potěšila Florence Pugh, do které vkládám již od Lady Macbeth velké naděje. Musím zmínit i Stephena Dillaneho, který byl obsazen do role Eduarda I. "Stanisovi" zkrátka ti králové sedí. Snímku určitě uděluji plné hodnocení. A to nejen kvůli tomu, že kvalitních snímků o středověku je jako šafránu.

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace