anatheman

anatheman

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 23.6.2018  12:25

Lehce nadprůměrný životopisný film. Musím ocenit, že se snímek snaží alespoň v zásadních bodech držet skutečnosti. Zároveň otevírá otázky, nad kterými visí otazníky. Nejvíce se mi líbila stylizace, která odpovídala mysterióznímu romantismu. Je tedy možno se dočkat zablácených ulic, potemnělých interiérů georgiánských domů, hřbitovů atd. atd... Všude je zamlženo a snad ani nesvítí slunce, takže atmosféra snímku rozhodně nechybí a, jak jsem zmínil, odpovídá výše zmíněnému uměleckému směru. Sice jsem nastínil autentičnost díla, nicméně musím poukázat na to, že podobnost herců se skutečnými osobnostmi patrně příliš neodpovídá realitě. Na druhou stranu jsou postavy skvěle herecky ztvárněné, takže je možné do určité míry tento prohřešek zapomenout. Co se týče průřezových témat, je zde logicky přítomen feminismus, ale ve své přirozené podobě. Do kontextu doby, v níž se odehrává film, vhodně zapadá a je samozřejmě nutné si uvědomit skutečnost, že Mary byla sama dcerou průkopnice tohoto směru. Jedinými závažnými nedostatky filmu je v podstatě jen to, že nedokáže silněji vtáhnout, a také to, že není ničím inovativní. Nicméně jako jednorázový životopisný film funguje celkem uspokojivě.

• 21.6.2018  15:01

Tohle... tohle bylo naprosto příšerné. Kdyby zde nevystupoval Rock a nevyskytlo se pár (ne)chtěně vtipných momentů, mířil bych s hodnocením ještě nížeji. Inu... co o tomto filmu říci... Očekával jsem neškodnou jednohubku, která snadno zabaví. Namísto toho jsem obdržel generátor nesmyslných klišoidních scén. V průběhu sledování neustále atakuje myšlenka, že jste tento film zkrátka někde viděli. Je pravda, že je někdy obtížné přijít s něčím originálním, nicméně toto je extrém. Počítejte se mnou klišé. Máme zde naservírovaný pseudovědecký balast, kde je hlavním hrdinou nabušený přírodovědec, který má za kamarádku nekonvenční vědkyni. Dále zde vystupuje King Kong albín, neskutečně ploché a jednorázové záporné postavy, neméně nezajímaví agenti apod. Ale především: naprosto nepoužitelná americká armáda. Jak jinak. Nestvůry, na první pohled neschopné letu, úplně v pohodě ničí helikoptéry. Veškerá letecká podpora je pak logicky k ničemu. Nemluvě o pozemní technice. Když už jsme u těch letících mašin, hlavní hrdina - přírodovědec - opět nemá nejmenší problém se stát ve zlomku sekundy pilotem. K tomu za chvilku je schopen pilotovat stroje, kterým chybí polovina trupu apod.... A ano, máme zde také jednorázovou scénu v letadle, ze kterého "někdo" unikne. Ehm... já nevím. Já už nechci pokračovat. Tímto výčtem chci pouze zdůraznit zbytečnost a nesmyslnost filmu, který evidentně musel stát nemálo dolarů...

• 13.6.2018  08:37
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Velice silné 4 hvězdičky. Trochu mě mrzí, že seriálu trošku došel v jeho druhé polovině dech. Jinak bych určitě sahal po větším hodnocení. Je zde předložen velice děsivý příběh o tom, jak mohou odporné zážitky z dětství ovlivnit dospělý život. Jestliže se divák v první epizodě uculuje nad zdrogovaným Patrickem, postupné odhalování příčin přináší naprosto opačné pocity. Líbí se mi, že seriál nutí k přemýšlení. Opravdu je tu naděleno mnoho témat, k nimž je třeba vyjádřit postoj. Rád bych se zaměřil i na vizuální stránku díla. Výbornými články jsou rozhodně kamera a stylizace, která je velice barevná, až působí skoro kontrastně. Pokud se vyžíváte v táhlých a nepřerušovaných záběrech, budete štěstím bez sebe, až spatříte epizodu 3. Tvůrci museli vynaložit obrovské úsilí, když natáčeli dění uvnitř zámeckého interiéru. A skutečně - výsledek je skvostný! Co se týče herců, není třeba nic říkat o Benedictovi, který si scény získává automaticky pro sebe. Potěší ale i další britští herci. Za mě určitě Holliday Grainger a Indira Varma, obě důvěrně známé z ostrovních seriálů, ale i Pip Torrens z Koruny.

• 9.6.2018  19:32

Nakonec uděluji docela vysoké hodnocení. Jsem docela překvapen. Čekal jsem totiž něco úděsného. Nakonec jsem dostal historický snímek, který za svůj jediný pramen považuje encyklopedii středověku pro děti. Ve výsledku se jedná o nenudící jízdu a pohodovou jednohubku. Je zde naděleno slušné množství akce, jež se odehrává v prostředí s temně nahuštěnou atmosférou. Musím pochválit i zvolené lokace. Zdejší hrady sice dobově nezapadají, ale jsou docela neokoukané. A vypadají fakt dobře! :-) Přímočarý scénář nabízí i překvapivé zvraty a cool hlášky. Do toho zde máme ehm... svébytné herecké výkony. Když přistoupíte na zvolený směr, nemůžete být prakticky zklamáni. Jediný vážný zápor představuje CGI, které je opravdu otřesné. Ale jak jsem nastínil, nijak nenarušuje atmosféru. Výtvarnou složku filmu zvýrazňují slušné masky. Takže abych to shrnul - uděluji filmu recesistické 3 hvězdičky. PS - Film podnítil můj zájem o navštívení tzv. pobřeží Štýrska. Ačkoli jsem byl v Chorvatsku snad desetkrát, nějakým podivným způsobem jsem ho při cestě pořád míjel... Zajímavé... ;-) :D

• 8.6.2018  22:59
    In Darkness (2018)

Filmu uděluji 3 hvězdičky, byť by si možná zasloužil hodnocení daleko menší. Ona je to totiž ve výsledku těžká blbost. Příliš velký důraz je kladen na plot twisty, které namísto překvapujícího efektu působí nesmírně směšně. Problém ale je i se samotnou tematickou náplní filmu. Nastíněný příběh pianistky se vzápětí promění na pseudošpionážní thriller, v němž se člověk nepřestává divit. Naneštěstí v negativním slova smyslu. Do toho se pochopitelně zapojují i znovuobjevené rodinné vazby. Zkrátka... bez komentáře. Co ale nakonec vyvažuje tyto odpadové tendence? V první řadě film není nudný. Zmíněné plot twisty (byť ne zrovna inteligentní) atakují ve velké intenzitě, a proto je budováno určité napětí a zvědavost. Potěší i technická stránka filmu, především výborná kamera a práce s hudbou. Vše ale zachraňuje Natalie. Pokud jste dormeroholiky, nemůžete být zklamáni. Myslím si, že by se v obdobně laděných filmech neztratila. Ale to by předpokládaná kvalita potenciálního snímku musela být jinde.

• 8.6.2018  22:35
    Přízrak (2017)

Asi tak - mám rád umění, ale tohle bylo příliš art. Mám rád filozofii, ale tohle bylo příliš filozofické. Mám rád dlouhé záběry, ale zde byly příliš dlouhé. Mám rád minimalismus, ale tohle bylo příliš minimalistické. Mám rád originalitu a ačkoli by bylo možné říci, že film je příliš originální, tak ve výsledku je nesmyslný. A navzdory tomu, jak se vše bere příliš vážně, ve výsledku mnohé momenty působí směšně. Například komunikace mezi duchy nebo výše zmíněné dlouhé záběry, kde můžeme spatřit Rooney Maru, jak asi pět minut pojídá koláč, aniž by se změnil úhel záběru, natož aby došlo prostříhání sekvence. Inu... ano, nevšední kulturní zážitek.

• 8.6.2018  22:23

Ačkoli se jedná o neopakovatelnou jednohubku, musím být ve výsledku štědrý. Ghost Stories jsou plné prvoplánových lekaček, ale zároveň si drží tajuplnou atmosféru. Tomu napomáhá výborné technicko-řemeslné zpracování. A samozřejmě i tradiční arzenál artefaktů, jako jsou světla, zrcadla a panenky. Velice se mi líbily i masky a vybraná prostředí. Nemá smysl nějakým způsobem vyzrazovat děj. Skutečně tu máme přichystané 3 povídky, které jsou nějakým způsobem spojeny. Jak? To musí divák odhalit sám. :-) No a co se týče herců... ano, Freeman opět válí. :-)

• 5.6.2018  11:35

Film využitelný pouze v případě, že jste fanouškem Claire Foy, která je tradičně skvělá. V ostatních případech se jedná o velice zvláštní film, a to v negativním slova smyslu. Je pravda, že vykazuje známky napětí. Rovněž se musím přiznat, že jsem nepociťoval nudu. Jenže... ten příběh. Zkrátka se mi zdál v mnoha bodech děsně přitažený za vlasy. Už od počátku, kdy se Sawyer stane pacientkou. Vše ale ničí postavy a jejich chování, především onen "stalker"... Ale ne, nechci nic vyzrazovat. Docela se mi líbila kamera. Ta ale nemohla nijak závratněji přispět k budování atmosféry, která tu prakticky není. Nebudu ani nic dodávat k tomu, že o hororu tu můžeme mluvit velice stěží...

• 30.5.2018  19:02

Lehce nadprůměrný film s výbornou Dakotou Fanning. Jen trochu jsem skeptický s označením komedie... Nicméně musím uznat, že film je ve výsledku docela přirozeně pozitivní. A to navzdory tomu, že se věnuje poněkud závažnému problému... Velice se mi líbila paralela se Star Trekem, respektive se Spockem. To se dle mého názoru velice povedlo.

• 30.5.2018  08:52

Když porovnám tento polodokument s nedávným nezdarem o stavovském povstáním, tak Poslední útěk Jeronýma Pražského představuje o několik tříd lepší počin. Sice tu o naprostém nadšení nemůže být ani slovo, ale určitá spokojenost je jistě pocítěna. Film se v základní rovině snaží předat základní fakta o JP a o souvisejících událostech rodícího se husitského hnutí. Tvůrci sice v mnohém dali prostor fantasii (patrně většina toho, co se stalo v Hiršavě), ale tento přístup nijak zásadněji neruší. Z určitého pohledu je tím adekvátně doplněna historická realita. Jsem trochu zarmoucen zvolenými exteriéry a kostýmy. Je jistě obtížné pro natáčení zvolit 100% autentickou středověkou památku, ale faktem zůstává, že gotické stavby, pokud nebyly tvořeny kvádrovým zdivem, měly zpravidla omítku. Krom toho se úvodní scéna v Kostnici odehrává před manýristickou kaplí sv. Anny v Olomouci, která pochází ze začátku 17. století (to jako teda né...). A co mi vadí na kostýmech? Podoba ani ne. Je sice pravdou, že jsou vyvráceny mýty o středověké (ne)hygieně, ale zdejší kostýmy opravdu působí, jako by byly zhotoveny před chvilkou. Přiznávám, že je to hnidopišství. Pouze tím ale upozorňuji na problémy, které se netýkají jen tohoto filmu. Herci jsou výborní. Potěšil i Javorský, který ztvárnil Husa v polodokumentu JH - Cesta bez návratu, jenž pochází od totožných tvůrců. Nakonec Poslednímu útěku uděluji silnější tři hvězdičky. Kdyby takto vypadal každý druhý hraný dokument, byl bych celkem spokojen.

• 24.5.2018  21:34

Kvůli Solovi snižuji hodnocení Posledního z Jediů. Ten totiž považuji za obecně dobrý film, ale naprosto tragický SW film. V případě Sola se v prvním případě jedná o velmi dobrý film, a dokonce i o velmi dobrý SW film. Až překvapující. Nečekal jsem, že by mě až tak mohl bavit snímek o nejvíce přeceňované postavě SW universa (ano, je to jen můj názor). Film mi sice toto mínění nevyvrátil, ale v mnohém poupravil, což je dáno přirozeně tím, že postava získala větší hloubku. Pravda, mnohdy se toto "rozšíření" orientuje hlavně na původ všelijakých asociací, jež se s charakterem pojí. Nicméně se zjevují i četné novinky, respektive vyvracení mýtů, které přinesly remasterované edice (ano, přesně "to" myslím). Slušný prostor dostal i dobrý voják Žvejk, nesčetně větší než v Posledním z Jediů, kde byl v podstatě kulisou. Hodní pozoru jsou nejen staří známí, ale i nováčci. Chválím, že Quira je KONEČNĚ normální ženskou hrdinkou, a ne Mary Sue. Zaujala mě i rovnostářská robotka, která dle mého názoru působila dosti parodicky. Alespoň tak jsem to vnímal. Novoty nepřináší pouze postavy, ale i příběh a obecně i univers. Co se týče příběhu, velmi mě chytl. Oceňuji v něm relativní nepředvídatelnost (byť mnohé "spolehlivě" vyzradí trailery) a s tím pojící se plot twisty. Líbilo se mi, že se děj netočil přímo okolo boje mezi Impériem a rebely, resp. protorebely, ale i na toto téma přirozeně dojde. Univers je rozšířen nejen nápaditými lokacemi, ale i novou technikou. Opět musím říci: KONEČNĚ! Solo v těchto ohledech drtivě vítězí nad novými epizodami VII a VIII. Dál bych se chtěl vyjádřit v bodech k dalším aspektům. Akce je dostatek. Líbila se mi absence nuceného bathosu. Vizuál potěšil, především stylizace. Někdo tu přirovnává film k westernu, mně zas dosti připomínal vzezřením druhého Blade Runnera. Herci slušní. Byl jsem sice na dabované verzi, ale i ta se velice povedla (Dyk, Jandová, Dolanský a Rychlý skvělí). A co si myslím o soundtracku? Docela je vydařený. Sice ničím neutkvěl, ale ve filmu funguje výborně. Celkově uděluji Solovi silné čtyři hvězdičky. Jsem mile překvapen. (EDIT 25.5.2018) Den po zhlédnutí se mi dostává naprosto opačného účinku, než jakého jsem měl v prosinci s Posledním z Jediů. Čím více o filmu přemýšlím, tím více se mi zamlouvá. Dodatečně přidávám ještě poslední hvězdičku. Jsem zkrátka nadšen. Toť vše. :-)

• 18.5.2018  22:05
    Deadpool 2 (2018)

Sice je to (ne)slušný film, ale na pětihvězdičkové nadšení to rozhodně není. Zábava je zaručena, byť se nachází několik přeci jen trapných momentů. Především popkulturní reference jsou na hranici snesitelnosti - což platí i o komentářích scénáře apod. Ale několikrát se skutečně zasmějete. To se nebojte. Film se rovněž může chlubit poněkud neotřelým dějem. Ale i zde musím být kritický, neboť se mi zdál docela sterilní úvod. I přes to, že se hned od počátku dějí četné zvraty. Je možné pochválit technickou stránku filmu. Té skutečně nelze nic vytknout. Celkově uděluji druhému Deadpoolovi regulérní čtyři hvězdičky.

• 15.5.2018  12:17

Již první díl představuje pořádnou nálož. Rozhodně se těším na další epizody.

• 15.5.2018  12:08

Silnější 3 hvězdičky. Quantum of Solace je opravdu nejhorší Craigovou bondovkou, ale rozhodně se nejedná o žádný propadák. Film rozhodně nemůže urazit, ale ani nijak závratněji potěšit. Líbilo se mi především navázání na Casino Royal. Akčních pasáží je dostatek a jsou slušně natočené. Příběh rozhodně originalitou nepřekypuje a měl jsem pocit, že se mezi jednotlivými pasážemi docela nesouvisle skákalo. Lokace jsou zvoleny tradičně dobře, i když té pouště je tu přemíra. :-) Kurylenko a Arterton jako Bond girls ujdou, ale na Evu zkrátka nemá žádná. Toť vše. :-)

• 15.5.2018  11:39

Dlouho jsem balancoval mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec však zvítězila hodnota vyšší. Snímek rozhodně není ničím přelomový, ale je natočen potěšujícím způsobem. Je pravda, že se první polovina poněkud táhne, ale ta druhá vše zachraňuje. Zaujalo mě téma filmu i jeho hořkosladký konec. Pokud máte rádi druhou světovou válku a všechno britské, prakticky nemůžete být zklamáni. Snímek můžete podávat s Nejtemnější hodinou a Dunkerkem. ;-)

• 15.5.2018  11:33
    Malý princ (2015)

Velmi silné 4 hvězdičky. Tu jednu nedodávám pouze kvůli tomu, že asi nebude potřeba zhlédnout film znovu. Ale nebráním se tomu. Líbilo se mi, že snímek nepředstavuje doslovný přepis předlohy. Tvůrci se snažili být inovativní, což se jim náramně vydařilo. Přitom výsledná rovnice díla je velice jednoduchá. Stačilo "pouze" zakomponovat jádro předlohy do nového příběhu, který vytváří k původnímu dílu příjemnou paralelu a vhodně se s ním propojuje. V podstatě vznikla kombinace Malého prince a dystopie. A funguje to opravdu výborně! Saint-Exupéryho myšlenky byly dodrženy a adekvátně aktualizovány. Dále musím pochválit nádherný vizuál a hudbu. Potěšil i vynikající anglický dabing. Takto se vytváří adaptace!

• 13.5.2018  22:08

Je mi to líto, ale já prostě nemohu udělit více hvězd. Tento film je naprostou katastrofou. Vůbec nechápu, o co se tvůrci pokoušeli. To si opravdu mysleli, že s tímto počinem uspějí? Vždyť ani není možné s jistotou říci, komu je určen. Neznalec bude s obtížemi chápat, co se děje. Pro znalce nebude mít tento film žádnou hodnotu. A to se zde dokonce vyskytují hned od počátku historické nesmysly. To tvůrcům uniklo, že po Rudolfovi II. nastoupil na trůn Matyáš? Již toto byl signál nevšedního kulturního zážitku. Rovněž chci poukázat na podivné záběry v katedrále sv. Víta. Někomu jaksi nedošlo, že západní část chrámu byla dostavěna až ve 20. století. Je proto možné se dočkat zobrazení i této části. Další podivností je, že se katedrála po kalvinistickém drancování "změní" na kolínský chrám sv. Bartoloměje. Ne - při této události nedošlo k pozměnění kleneb... Co se týče scénáře, dialogy v podstatě neexistují. Pouze se komentují jednotlivé kroky aktérů. "Bitevní" scény se buď odehrávají v mlze, nebo o nich protagonisté pouze hovoří. Dále je možné zmínit jisté pseudoumělecké tendence, které zkrátka neuspěly. Jedinou kladnou vlastnost představují kostýmy a interiéry, resp. exteriéry českých zámků. A patrně i herci, kteří ale nemají co hrát. Nyní už končím. Už jsem toho napsal dost. Odmítám se dále vyjadřovat k tomuto nezdaru.

• 13.5.2018  11:24
    Porota (2003)

Ve výsledku nikterak přelomové soudní drama, které se věnuje zdánlivě neřešitelnému problému s držením zbraní v USA. Je pravda, že scénář vykazuje známky promyšlenosti. Film tedy nenudí, ale že by nabízel momenty hodné zapamatování, se říct nedá. I když se zde vyskytují lákavá herecká jména, není pro ně připraven prostor, aby bylo možno plně využít jejich potenciál. Filmu tedy uděluji regulérní 3 hvězdičky.

• 13.5.2018  11:11
    Noční hra (2018)

Velmi milé překvapení. Rozhodně se nejedná o film, u kterého byste se smáli od začátku až do konce, ale zaručeně vám zvedne náladu. Musím především ocenit originální a relativně komplikovaný děj. Alespoň na poměry žánru. Díky tomu, že film není zcela předvídatelný, je možno pocítit napětí. Za pozornost stojí i slušná akce. Nejvíce se povedly pasáže, které se týkaly vejce, zejména ta nepřerušovaná scéna v domě. V paměti utkví i několik vtipných momentů, ale ty vyzrazovat nechci. Na závěr musím zdůraznit úlohu soundtracku, který se velice povedl. Celkově uděluji Noční hře poctivé čtyři hvězdičky.

• 12.5.2018  09:46
    Princezna zlodějů (TV film) (2001)

Tak jako je každý film o Robinu Hoodovi směsicí alternativní historie, pohádky a pověsti, zde tento přístup platí dvojnásob. Možná je to šílený příměr, ale tento film je v podstatě The Force Awakens "hoodovského" universa. Skutečně. Základní náplň příběhu je takřka tradiční. Opět zde máme "social justice warriors" :-) , kteří bojují proti uchvatiteli anglického trůnu, jemuž pomáhá šerif z Nottinghamu. Novinkou je ovšem Robinova dcera - takřka Rey... tedy Keirey :-) , a neméně fiktivní princ Filip, syn Richarda I. Tvůrci filmu si byli vědomi toho, že po Janovi ve skutečnosti nenastoupil on, proto je jeho vláda charakterizována tak, že se na ni zkrátka zapomnělo. Prostě epic - z tohoto přístupu by měl radost Jindřich VII. z Černé zmije. Celkově ale musím říct, že Princezna zlodějů není špatným filmem. Dokonce mohu tvrdit, že mě film mile překvapil. Jedná se o docela zábavný počin. K tomu zde vystupuje jako záporák Malcom McDowell - co si více přát? A ano - pro keiroholiky povinnost. :-)

• 11.5.2018  20:19

To bylo prostě příšerné. Dát film, který trvá pouze hodinu a tři čtvrtě, po pěti částech vypovídá o jeho atraktivitě. Maskulinní divák může tento film absorbovat snad jedině kvůli Emily. Mimo ni zde máme naservírovanou ufňukanou marmeládu, jež se velice obtížně stravuje.

• 10.5.2018  15:07

Tali-Ihantala 1944 je zcela jasným důkazem toho, že i když se obsedantně pokoušíte o co nejvěrnější rekonstrukci historické události, neznamená to, že výsledkem bude špičkový film. TI se snaží být velice autentická. Propojuje hrané pasáže s historickými záběry, věnuje se skutečným historickým postavám, dále se snaží (takřka chirurgicky) zachytit veškeré kroky a zlomy, které nastaly během bitvy. Mezi ovšem největší klady patří monumentální boje, v nichž bojují davy vojáků, a především SKUTEČNÁ vojenská technika v podobě útočných děl StuG III (s realistickou finskou kamufláží - WOW!) a tanků T-34/76 a T-26 (!!!). To skutečně jen tak někde neuvidíte. Je pravda, že tanky KV-1 jsou repliky založené na podvozku T-55, ale ty jsou provedeny velice vkusně. Nyní vzpomínám na léta, když jsem se začal blíže zajímat o WWII a v tomto snímku jsem díky všem výše zmíněným snahám o autenticitu viděl třpytivý klenot. Tento pohled zcela zastínil moje estetické vnímání díla, které jsem si plně uvědomil až po včerejší projekci. Ano - mířím k tomu, že po dramatické stránce je TI naprostou katastrofou. Film vás seznámí s nepřeberným množstvím postav a není zde sebemenší snaha o jejich hlubší charakteristiku. O tom, jak se tento přístup promítne do chabého vytváření emocí, nemá cenu mluvit. Další příšerností jsou dialogy. Postavy v podstatě jen komentují jednotlivé fáze bitvy. Nic víc. K tomu zde řada "vážných" scén působí až tak parazitně pateticky, jako bychom se dívali na válečný film sovětské produkce. Je to prostě směšné. Navzdory této smršti kritiky nakonec uděluji snímku 3 hvězdy. Po filmové stránce je to sice rozporuplné dílo, ale po stránce autenticity (když odmyslíme dialogy) nemá konkurenci.

• 4.5.2018  23:06

Pokud jsem udělil Infinity War silné 4*, zde jsou to regulérní 4* se vším všudy... což mě vede k tomu, že IW musím zhlédnout minimálně ještě jednou kvůli potenciálnímu přehodnocení. Ale to sem nepatří. Black Panther je svým způsobem překvapení. Jeho výhodou je, že byl představen již v Civil War, která je zde často připomínána. Je tedy možné na něčem stavět. Plnohodnotné seznámení s charakterem však pochopitelně přináší až tento film. Budu se možná opakovat, ale na BP se mi líbilo především to, že zde není prakticky žádný bathos. Aspoň ve srovnání s posledními marvelovkami, kde se s ním skutečně tlačilo na pilu. Ačkoli jsem dříve s tímto přístupem s radostí souhlasil, bylo potřebné nastolit změnu. A to v případě BP vyšlo. Vážněji míněné vyznění skutečně padlo na úrodnou půdu, čímž jsou zajištěny přeci jen uvěřitelnější emoce. Jsem rád i za Martina Freemana, který získal docela široký prostor. Je ale patrné, že se onen "LOTR" ansámbl začíná v Marvelu silně ukotvovat (Freeman, Serkis; z minulých dílů Cumberbatch, Urban, Blanchett, Weaving, Lilly). :-) Velice mě zaujala skutečnost, že je zde předložena ideální high-tech africká země, která vykazuje známky tradicionalismu, konzervatismu a monarchismu. K tomu je "Wakanda first" doslova uzavřena před světem. Jaká ironie. :-)

• 4.5.2018  22:23
    Oscar Wilde (1997)

Silnější 3 hvězdičky. Není to špatný film. Líbilo se mi propojení úryvků z Wildeových děl s jeho životním příběhem. Mnohé repliky jsou založeny na skutečných citátech. Takže pokud si libujete v autorově ironii a paradoxech, nemůžete být zklamáni. Děj filmu se odehrává v době, kdy Wilde zažíval, eufemisticky řečeno, neklidná léta. Příběh tedy zachycuje Wildeovu osobnost s jeho nekonvenčními pohledy na svět, které musely dříve či později znepokojit tehdejší společnost. Kvality filmu zajišťují především herci (Fry, Law a Sheen) a slastná hudba. Rovněž je možno ocenit bohatou výpravu. Se snímkem mám problém zejména v tom, že v ostatních případech působí spíše obyčejně (kamera, kompozice apod.). Zároveň jsem mnohdy pociťoval, že se děj poněkud táhl. Tyto dva aspekty umisťují snímek do vod lehké nadprůměrnosti.

• 27.4.2018  21:42

Trochu překvapuji sám sebe, že jsem schopen napsat komentář po několika dnech od zhlédnutí filmu. Bylo to totiž utrpení. Jinými slovy - film absorbujte v případě těžkého keiroholismu. Jinak není o co stát. Ještě bych asi zmínil scenérie a hudbu. Film vypráví příběh jistého Francouze, jenž má v hlubinách 19. století možnost cestovat do Japonska kvůli obchodu s hedvábím. Dynamika děje spočívá v tom, že ve Francii na něj čeká Keira, kterou se snaží oplodnit, zatímco do Japonska jezdí za "gejšou", se kterou se snaží (překvapivě) o totéž. Svědomí ho jaksi netrápí. Akorát občas zajde do bordelu za prostitutkou, která mu překládá dopisy. No a to je jaksi vše. Apatické 2 hvězdičky...

• 27.4.2018  21:28
    Odnikud (2017)

Vcelku milé překvapení. I když se jedná o překvapení poněkud temné a depresivní. Film vypráví (ne)tradiční příběh o pomstě, který je napojen na současné dění v Německu. Vedlejší větu z předchozího souvětí ani nemusím rozepisovat, neboť její náplň vypovídá sama o sobě. I když je toto téma podáváno přesvědčivě a důsledně, občas vytryskne určitá naivita. Ale s tím problém nemám. Je zde totiž zobrazena perspektiva, kterou je možno zcela respektovat. Ale rád bych se zbavil určitého "ideologického" balastu a přesunul se k samotnému filmu. Líbilo se mi rozdělení děje do tří aktů. Každý z těchto aktů je vygradován a tématicky ucelen. S hlavní hrdinkou lze sympatizovat, díky čemuž je zajištěno napětí v průběhu sledování. Velkou roli ovšem hrají šokující momenty, respektive dráždivé myšlenky, které dostatečně udrží pozornost. Na závěr je třeba vyznamenat Diane Kruger, jež filmem provází velice důstojně. Zasloužené čtyři hvězdičky!

• 27.4.2018  21:03

Infinity War je určitě nejlepší z dosavadní trojice filmů, které nesou jméno Avengers. Na snímku mě potěšilo hned několik skutečností. Ačkoli se zde vyskytuje enormní množství postav, takřka každá dostala slušný prostor a smysluplnou roli v příběhu. Rovněž propojení se Strážci galaxie se povedlo na jedničku. Další potěšující skutečností jsou aktualizovaná vybavení a schopnosti hrdinů. Oba tyto elementy jsou se vší radostí využity v akci, jež je snad nevyčerpatelná. Skutečně - ve filmu není možné nalézt lokaci, kde by se neudálo cosi epického. A to nutně nemusí jít o majestátní bitvy - dialogy jsou rovněž dynamické. Kromě toho zasahuje do dění vizuál, jehož barevná mozaika zkrátka uchvátí. Po dlouhé době se rovněž povedlo i 3D. Konečně! Nejvíce mě ovšem potěšilo, že se filmu podařilo podat uvěřitelné emoce. Bathos byl naštěstí držen na uzdě, díky čemuž vzniklo vážně míněné dílo. I když u posledních marvelovských filmů uznávám snahu být co nejvíce cool (přičemž tato snaha úspěšně funguje), jsem velice rád, že bylo předloženo, že je možné zvolit i jinou cestu. A jde to! Herci opět skvělí. Pouze bych připomenul Dinklage, jehož role je převelice trollující... Také chci pochválit český dabing. Rozhodně film ještě zhlédnu v originále, ale česká verze se nemá za co stydět. Opravdu brilantní práce. Tleskám. Na závěr si ponechávám konečné hodnocení, kde to bude poněkud obtížné. Infinity War je skutečně výborný film, ale - je mi líto - já zde tu pátou hvězdičku nevidím. Trochu mě při hledání i odrazuje místní hodnocení (5. nej film při 2,7K hodnocení, 27.4.18), se kterým zkrátka souhlasit nemůžu. Nezdá se mi, že by se jednalo o až tak revoluční snímek. Ale to nemění nic na tom, že Infinity War vřele doporučuji.

• 11.4.2018  08:01
    The Alienist (TV seriál) (2018)

Dle mého názoru seriál s velice proměnlivou kvalitou. První díly vybízí k nadšení, před polovinou dojde k ustrnutí, po polovině se energie zase vrátí, ale konec... ten to všechno pohřbí. Mám pocit, že seriálu by prospělo podstatně méně dílů. V určitých momentech je totiž dosti křečovitý a prázdný, což může vyvolat apatické postoje. Jak jsem ale již zmínil, myslím si, že všechno pokazil hlavně závěr. Ten se mi zdál dosti nepřekvapující a do určité míry plný vynucených emocionálních klišé, respektive "rozpomenutí", která byla výsledkem úmorného natahování. To vše bylo podle mě zbytečné, neboť ani samotná tématická náplň není nikterak originální. Stačí si alespoň přečíst zdejší popisek, k tomu připojit korupci v policii, okrajová dobová témata a především... ano, vraždy podle náboženských asociací! To jako vážně? Nečekal jsem něco přelomově originálního, ale vzít výše zmíněná témata, zalít je (líbivou) temnou polevou a umístit do historické epochy mi opravdu nestačí. Je sice fajn, že zde máme trojici zajímavých vyšetřovatelů (skvěle herecky obsazených), ale to je málo na to, aby The Alienist překročil hranici průměrnosti.

• 28.3.2018  21:43

Velmi milé překvapení! Film mě potěšil svým pozvolným tempem. Děj je velice volný. Spíše se zde střídají obrazy, k jejichž propojení stačí, aby byl divák vybaven tradičním kulturním základem. Tento postup je zdůrazněn především v druhé polovině snímku, kdy se takřka přelétly zásadní momenty posledních Ježíšových dnů. To ale koresponduje s rozvržením kompozice. Rovněž musím ocenit komorní feeling snímku. Velkou roli zde hrají záběry na pusté kamenité scenérie, čímž je budována svébytná mystická atmosféra. A co se týče tématické složky filmu? Myslím si, že byla zachována čistě duchovní náplň. Můžete sice hledat dnešní "průřezová" témata, ale já se do tohoto pátrání pouštět nehodlám. Hlavní myšlenky díla se zaměřují zcela na něco jiného. A k tomu je zde patrná snaha o objektivitu, takže se nabízí širší prostor pro interpretaci. U herců musím říct, že Rooney byla vybrána velmi dobře. A Joaquin? Je pravda, že jsem si na něj musel zvyknout, neboť jej mám spojeného s diametrálně rozdílnými rolemi. Zároveň jeho ztvárnění Ježíše bylo poněkud netradiční. V průběhu sledování jsem ale došel k závěru, že uspěl. Na závěr je třeba vyznamenat Jóhannssonův soundtrack. Ačkoli již mezi námi není, vždy jej vzkřísí tóny jeho úchvatné hudby. Celkově uděluji filmu silné 4 hvězdičky!

• 27.3.2018  09:09
    Dabing Street (TV seriál) (2018)

Nakonec uděluji silnější tři hvězdičky. Ačkoli seriál obsahoval několik vynikajících epizod, převládla ve výsledku šeď. Přitom potenciál zde byl docela obrovský. V seriálu vystupují výborné postavy a je možno nalézt několik originálních momentů. Škoda, že se tato studnice vyčerpala již na začátku. Buď mělo vzniknout méně epizod, nebo měli tvůrci vsadit na jistotu. Některé prvky byly trestuhodně nevyužité. A to i možná z oblasti samotného dabingu, kterému se seriál věnuje. Rovněž se mi nelíbila snaha o celkovou dramatizaci, neboť ta dle mého názoru naprosto selhala.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12