Nikdo nepřežije (2012)

Takže sa nám vymenila administratívna liga v houlyvudskych scénaristických lesoch? Samozrejme že to to teraz myslím v rámci nášho béčkového žánru. Áno šlo, šlo to pozerať. Hoci nie som vysadený na krváky, tak trochen ma zaujal komentár Verbala, s ktorým sa mimochodom v hodnoteniach nie vždy trafím, ale aj tak si ho vážim. Takže táto nenápadná (nielen) začiatočka a postupné gradovanie deja (čo to tu vlastne kecám!!.... ) Toto bola béčková fakľa jak vyšitá! Takúto prekvapivú skvelú oddychovku si nenechám ujsť za nič na svete. Neviem či som dosť blbý, ale tento krváčik má totiž aj nejakú myšlienku a pointu. A že béčkoví herci a produkcia? Tak páni, ešte nikdy som sa nestretol s filmom, kde by si postavy získavali moje sympatie tak postupným ale nezvratným spôsobom. Ja rozhodne chcem vidieť štvorku! PS: Absolútne nevýrazný soundtrack v celom filme úplne doklepáva doneba koniec.

Doba temna (2007)

Na Dobu temna som sa popravde bál pozrieť. Úprimne, neviem či som vôbec videl niečo dobré z kanadskej produkcie. But this took my fucking breath away. Nezvyčajný, pekný film, ktorý je všetko iné len nie nudný. Pretože to som čakal - nejakú vyartovanú inteleqtuálnu nudu určenú obdivovateľom dlhých záberov na nič a tváriacu sa prefíkane múdro v štýle "kto to nepochopil je debil hodný konopnej kravatľe". V tomto smere je totiž tento snímok príjemne jednoduchý, ľudský a skutočný. Ale nie je to film pre široké publikum, celkom určite nie pre mladé ročníky. Ono, tak trochen sa vcítiť do hlavnej postavy vyžaduje mať už niečo odžité a Bohužiaľ z perspektívy "nemám celý život pred sebou". Fascinovalo ma, ako ľahko sa režisér dokázal pohybovať medzi komickými scénami, pri ktorých som sa od srdca zasmial, a tak depresívnymi, že ma úplne opantala melanchólia a pocit bezmedznej úzkosti. Je mi úplne jasné, že existujú ľudia s ťažšími osudmi a smutnejšími príbehmi ako bol tento. Desivá je ale skutočnosť, že hoci si to takmer nikto nechce priznať, film ukazuje to , čo mnohých z nás čaká. Aj keď nádej...... Vyhovoval mi režisérov koniec. Každý iný by asi filmu uškodil. Celkovo pekné filmové prekvapenie, také, aké človek nečaká. 4½ zaokrúhlim hore, lebo aj napriek smutným momentom som sa úžasne zabavil.

Move On (2012)

Ja sa priznám, že sa mi nato vážne dobre pozeralo. Nejde o to, že to bolo o ničom. Obsahovo je to slabučké jak čaj, ale v tomto prípade absolútne sedí ono známe "cesta je cieľ". Bola to taká zvláštna filmová vývrtka, ktorá vykráda čo sa dá, ale taká osobitá, fascinujúca a pritom miestami lacná, že som nato kukal s otvorenou hubou a neveriacky krútil hlavou, čéče. Volám sa Mikkelsen. Mads Mikkelsen. A ako herec som urobil niečo ako filmovo-herecký precedens. Obdivujem ho zato, že do toho šiel. Ale žral som ho. No a samozrejme dobrý soundtrack tam bol. To je asi tak všetko. Nedávam 5 hviezd za film, ale za svoje pocity z neho. Objektívne by to bolo asi tak za 2 hviezdy lenže ja mám strašnú chuť zdvihnúť tomu priemer. A za všetkých, ktorí mali odvahu spojiť s tým svoje meno...

Agent bez minulosti (2002)

Začalo to v dobe keď som ešte nemal internet ale pritom už existovali všetky tri časti Bourna. Ani jednu z nich som však nevidel jednoducho preto, lebo som nemal rád Matta. Takže som nemal net, zato som mal DVD rekordér a keďže som v tej dobe pracoval v automobilke na smeny, nahrával som zaujímavé seriály a filmy, aby som si ich pozrel neskôr - po príchode domov trebárs. No a raz tak kukám do programu že, čo nahrať? Nó a nič tam nebolo, teda okrem Agenta bez minulosti na tv prima. Šit, tam hrá Damon, to bude šit, kua ale nič iné tam nie je. Fok it, dám to šak uvidím. Nebudem tu písať o príbehu alebo technickej stránke filmu (réžia, kamera, soundtrack, akcia, tempo, atď.). Proste ma to uchvátilo. Zožralo ma to, prežuvalo, vycicalo a vypľulo. Rovno do požičovne zobrať dvojku, trojku, šup šup a jednoducho je z toho popri Indy Jonesovi moja najobľúbenejšia trilógia vôbec. Také jednoduché to jest. No, a, Damon si u mňa polepšil o dosť teda, nejak sa mu nevyhýbam. A to je všetko. Čo som chcel povedať. Teda napísať.

Atlas mraků (2012)

Na Atlas mrakov nemôžem nájsť tie správne slová. Tento majestátny filmový epos nie je možné v podstate ani s čím porovnať a tým sa už teraz stáva klasikou a kinematografickým precedensom. Parádne sa nato pozeralo a neviem kedy naposledy som sa po skončení nejakého filmu cítil tak plný a zhypnotizovaný. A nič na tom nemení ani skutočnosť, či som to pochopil správne alebo nie. Pretože to jednoducho nie je dôležité. Bola to neskutočná impresionistická jazda dokonalostí skoro vo všetkých smeroch. Mám pocit, že slovo "epika" našlo u mňa nový rozmer. Mrzí ma že som tak dlho otáľal kým som si toto geniálne dielko pustil. Takmer 3-hodinový snímok a nenudil som sa hádam ani minútu. Škoda, že takéto filmy vznikajú iba raz za "uhorský" rok, aj tak sa práve kvôli nim oplatí byť filmovým fanúšikom. Oba palce hore, klobúk a sánka dole!

Smrt přichází v bílém (2003)

Tak toto som musel tak trochen predýchať!. Z tohto vydareného hororíku som doslova sýty!! Je tu cítiť nadšenie bandy týpkov, ktorí dostali nápad a podarilo sa im natočiť fakt zaujímavú vecičku. Takto: Dnes sa už kdekdo snaží robiť filmy s neuveriteľnými zvratmi pre ne samotné, pričom sami tvorcovia sú z výsledku často možno viac dopletení ako diváci. Ale u tohoto dielka vzhľadom na dobu vzniku je (bola, - pre mňa,) záverečná pointa očakávaná až pred takmer úplným koncom. Má to kvalitné tempo od začiatku až do konca a s naťahovaním deja sa to vôbec neserie, takže 80 min. je ťip-ťop. Ja osobne milujem v hororoch alebo hustých triľeroch trocha odľahčujúce vtipné vsuvky, ktoré dovolia divákovi si trošku odfúknuť, alebo sa trebárs aj z chuti zasmiať. A to , čo tunáá dokázal Ray Wise, tak na jeho koncert nemám slov, vážení! Scéna, keď to schytá od manželky do nohy, alebo scéna, keď v opustenej chate bez svetla škrtá zápalkami je fakt Božíííí! Ľudia, byť napnutí z vyvýjajúcej sa situácie a zároveň sa zo srdca smiať z Rayovho výrazu tváre a jeho schválne nadneseného herectva, no tak to sa hneď tak každý deň nevidí. Ja si proste nemôžem pomôcť a aj keď to zrejme nie je objektívne, tak aj tak si neodpustím vypáliť tomu päťku. Palce hore. PS: "Co sme ti udelali? Pojď ven! Dám ti ochutnat tvou vlastní medicinu, ty KURVO!

Patrola (2012)

Sedím tu a rozmýšľam, ako vlastne začať. Je to skvelý pocit vypáliť niečomu (trebárs subjektívne) zaslúženú päťku. Po dlhšej dobe parádny filmík so skvelými hercami, skvelou réžiou, hudbou a trochu otravnou kamerou. Možno boli aj oni grázli, stojaci na tej "správnej" strane, možno boli ľahkovážni, až príliš odviazaní. Ale žiť v takom prostredí, to si radšej ani nechcem predstavovať. Stará, zlatá, dekadentná Európa. Vo filme sa stále niečo deje a tým si (hlavne cez napätie) vynucuje od diváka neustálu pozornosť až to takmer fyzicky bolí. Za seba môžem povedať, že to bol masaker. Sugestívne, kalorické, napínavé, desivé, a... frustrujúce. Oba palce hore!

Prokletý ostrov (2010)

Nemá žiadny zmysel vypisovať tu všetky superlatívy vo všetkých ohľadoch a smeroch k tomuto geniálnemu dielu, aj tak tu už odzneli. Chcel som sa len vyjadriť k záverečnej vete Lea, o ktorej tu všetci tak sugestívne veršujú. Čo sa Vám zdá?!? Čo takého "klincového" Teddy povedal?! SPOILER: "What should be worse: to live as a monster, or to die as a good man?" Ja si myslím, že Leo, vediac čo urobil a stratil, proste nechcel a nedokázal žiť ďalej s váhou a dôsledkami toho všetkého. A tak sa jednoducho rozhodol. Radšej dobrovoľne "zomrieť" (lobotómia) v koži Edwarda Danielsa (good man) - /viem, že mohol spáchať samovraždu, ale možno to nevedel alebo nemohol/, ako žiť ďalej vo svojej pravej koži Andrewa Ladiesa (monster) medzi ostatnými bláznami na ostrove. Nemám dôvod hľadať za tým niečo iné. Film je meisterstuck.

Očista (2012)

Odhliadnuc od obsahu a formy som sa pre "päťku" nakoniec rozhodol kvôli Linde. Kvôli jej postave a herečke, ktorá ju stvárnila. Pôsobila na mňa veľmi vierohodne, bola tak presvedčivá až uhrančivá, že napriek svojej neústupčivej vnútornej sile a zdanlivého ľadového chladu a tvrdosti a všetkému čo bola ochotná/nútená vytrpieť, alebo práve vďaka tomu, ma takmer až sexuálne vzrušovala a rozdrvila. Ale nebolo to iba kvôli nej. Tento nevšedný smutno-silný príbeh zanechal vo mne pocity. Pocity, ktoré nemusel zo mňa žďýmať účelovo ako iné filmy. Zmiešavanie časových línií nebolo rušivé, naopak, v deji som sa skvele vyznal. Forma absolútne profesionálna, obsah originálny a vďaka dobrému scenáru skvele podaný. A aj keď to nie je nič artové (nech už si pod tým predstavuje kto chce čo chce), toto mi určite nevyšumí ľahko z hlavy.

Počátek (2010)

Dám plných 5 . S absolútne kľudným svedomím. Pretože ak sa medzi tisíckami rozličných sračiek vygrcaných každoročne z filmových štúdií nájde niečo ako toto, tak potom neviem, prečo by si to nezaslúžilo plný počet. Ak sa hovorí že nikto nie je dokonalý, je potom niečo, čo dokonalé je? Iste aj Počiatok má svoje nedostatky, lenže je to FILM. A film je pre mňa zábava. Niekto v tom môže hľadať filozofické princípy, nejaký účel, odkaz, vyššiu pravdu, blá blá ja neviem čo. Mne však tento príbeh stačil na to, aby z neho Nolan urobil audio-vizuálno-castingový šok, z ktorého vo mne zostal nefalšovaný pozitívny pocit filmového blaha. Pocit, ku ktorému sa budem rád vracať.