Kostka (1997)

Komentár písať nejdem, pretože by to bol iba inými slovami napísaný plagiát komentára j*a*s*m.

Purpurové řeky (2000)

V prvom rade by ma zaujímalo, prečo distribútori neustále prekladajú slovíčko crimson ako purpurový. Purpurové rieky, Purpurový vrch, kruci... karmínová resp. krvavo červená predsa nie je magenta. To len tak na okraj. Čo sa týka filmu, aj napriek svojim určitým kvalitám, ktoré má, veľa vecí mi pri jeho sledovaní lezie na nervy. Okrem vtedy začínajúceho Vincenta Cassela je to v mnohých komentároch spomínané záverečné rozuzlenie, ktoré je minimálne smiešne. Ešte celkom beriem to, kto je vrahom. Ale prečo? Že niekto v pôrodnici vymieňal deti súviselo s vrahom a jeho matkou ako presne? To som sa absolútne nedozvedel. Inak sa jedná o remeselne skvele zvládnutý snímok s parádnym vizuálom a ani určitá atmosféra sa mu ubrať nedá. Bez ohľadu nato, že keď ho zbadám v TV ponuke a celkom rád si ho pozriem, vždy mi na jeho konci zostane silno pokazený zážitok z odfláknutého a nedomysleného záveru. Je to tak na 7/10 a zaokrúhlim to dole, lebo môžem.

Přezůvky štěstí (1986)

Rozprávka to nie je zlá, má však zle napísaný scenár, zlú réžiu, ktorá je celkom dobrá v jednotlivých scénach (niektoré si dodnes veľmi dobre pamätám) ale celkovo vytvorila z dobrého námetu nudnú zlátaninu, a predovšetkým absolútne hrozný! slovenský dabing. A že sa jedná o chyby jasné a strategické, to si krásne dokážem (sám sebe) porovnaním napr. s Perinbabou. Tá je takisto medzinárodným projektom, má slovenský dabing ale omnoho lepší scenár a hlavne režiséra. Galoše šťastia sú Bohužiaľ rozprávkou, ku ktorej sa pravidelne vracať nedokážem. 50%

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

V zombie žánri sa u tohto v mnohom jedná o inovatívny počin s výškami a dnami, preto tomu nemôžem dať plný počet, predsa len, ako táto sranda osviežujúco "dýcha", tak ju zhadzuje niekoľko trápností. Už samotný nápad, žeby stredoškolskí tinečri boli skautmi a nosili skautské uniformy s pionierskymi šatkami je u američanov nielen pritiahnutý za vlasy, ale absolútne neuveriteľný. Ale nevadí, nechcem vypichovať chybičky, hlavne že príbeh je aspoň z časti niečím nový a v neposlednom rade je to aj celkom slušne natočené. Toto by som ešte niekedy v budúcnosti vedel dať. PS: Ako to, že na konci nevial na stožiari hajzľový papier s červenými pruhmi a bielymi hviezdami?

Velká ryba (2003)

Opäť sa mi podarilo vymáknuť jeden ťažký databázový (percentuálny) prešľap. Big Fish je iba hrozným zmätkom z prevarenej režisérovej hlavy prenesený bez ladu a skladu na obrazovku. Keďže sa jedná o príbeh, ktorý neustále niekto hlasom v pozadí "rozpráva", ja môžem za seba napísať, že tak ako tento "predsmrtný sen" nezvláda rozprávajúci, tak ho nezvláda ani rejža, ktorý vytvoril z knižnej predlohy (ktorú som nečítal) emocionálne nezáživnú, takmer nudnú halucináciu hlavnej postavy, ktorá mi bola úplne ukradnutá. Možno malo byť pre mňa varovaním meno Tima Burtona ale... aby som zase nehádzal iba hovná, napr. jeho Batmani alebo Ospalá diera sa mi páčili, tak som to riskol. Chyba. Takéto fliky totiž dokážem omnoho ľahšie stráviť, ak sa im dá poriadny komediálny nádych. Pretože takto nerealistický príbeh bez toho nádychu vyznieva mimoriadne hlúpo a už vôbec nie poeticky. Na toto sa už druhýkrát dobrovoľne nepozriem.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Takto ťažko sa nudiť pri "rozprávke" od Martina Scorseseho, to by jeden nečakal. Ak by som mal niekomu, kto film nevidel, vyrozprávať jeho obsah, išlo by to asi takto: Malý chlapec príde o otca a následne musí žiť na železničnej stanici, kde... a dosť. Ďalej je to nezmyselná púť všade a nikam bez myšlienky a cieľa. Ja som mal vlastne pocit, akoby to niekto natočil iba pre splnenie zákazky, potažmo sa ešte poflakovať v blízkosti detských hercov, z ktorých chlapec vyzerá ako chlapec a dievča zároveň a jeho najväčšou hereckou devízou sú svietivo modré oči. Hoci som snímok pozeral na dvakrát, i tak bol pre mňa problém vydržať to dokonca. Toto nie je ani rozprávka ani dobrodružstvo ani rodinný, pretože ako som z toho nemal nič ja (ako dospelý), tak neviem, čo by z tohto fliku mohli mať deti. Väčšie vzrušenie by som zažil strávením dvoch hodín na skutočnej stanici ktoréhokoľvek väčšieho mesta.

Království nebeské (2005)

V skratke: Film som si užil aj keď som sklamaný, že nebol lepší. S čím som mal najväčší problém je to, že neviem či tomu príbehu uveriť. Aby som to trochu rozviedol, napr. Gladiátor bol čistá fikcia a tak som ho i bral, ale keďže vôbec nepoznám historické fakty, neviem či je Kráľovstvo nebeské pravdivé, z časti pravdivé alebo úplne vymyslené. Čo sa týka technickej stránky filmu, nemyslím že Ridley Scott v niečom pochybil, vizuálne je to krásne, výtky k hlúpym dialógom síce chápem, lenže na druhej strane, myslíte že v tej dobe ľudia viedli nejaké zložité filozofické úvahy pri bežnej konverzácii? Možno bol rejža/scenárista iba realistický. Hudba podľa mňa takisto dobrá a tento flik si zapamätám jednoducho preto, že podobným námetom sa režiséri príliš nevenujú a ak áno, tak to musí byť ďaleko väčšia hrôza než toto, keďže mi žiadny podobný na um nepríde. Ešte jedna výhrada smerom k obsadeniu. Orlando Bloom síce nato "má", ale sem sa moc nehodil a zo svojho umenia tu nič moc neukázal. Aj preto sú tie štyri odo mňa len slabé.

London Spy (2015) (seriál)

Podľa názvu London Spy správne predpokladáte, že sa bude jednať (aj) o špiónov, a to že tam hrá Ben Whishaw - no to sú dohromady dve veci, ktoré som o tejto mini-sérii vedel a na základe ktorých som sa do nej pustil. Vedieť aj to ostatné, tak to možno vynechám, ale to by zase bola chyba. Homosexualite sa v dnešných filmoch a seriáloch dáva až neprimerane veľa priestoru, čo mne osobne už začína vadiť, ale tuná to tvorcovia nedávajú divákom po žiadnych „kvapkách“ a cez prvý diel som sa musel doslova pregr... s prstami na tvári s tým, že chýbalo ozaj málo a celé to vyhodím aj s notebookom do koša. Postupne sa ale dostáva do popredia druhá linka, tá pôsobivejšia a seriál zrazu naberá na obrátkach a ani som si neuvedomil ako som to celé „zmákol“ na jeden šup, vždy zvedavý na ďalší diel. Navyše režisér Jakob Verbruggen (ktorého vôbec nepoznám) evidentne vie ako nato a dokázal divákom namiešať pôsobivý kokteil napätia, atmosféry, netypických vzťahov a celé to podkreslili patrične dobrou muzikou. Špiónska „linka“ je podaná veľmi netradične, bez akcie, skôr s dôrazom na ich takmer neviditeľnú prácu a aj tá je hodne zameraná na vzťahy (Danny a Scottie). Všetci herci výborní, aj keď si myslím, že Whishaw do toho nedal všetko, a možno bol z celého excelentného hereckého ansámblu on ten najslabší, nechcem uraziť ani jeho ani jeho fanúšikov, proste som mal iba ten dojem. Rozhodne a dôrazne však neodporúčam divákom, ktorí hľadajú niečo v štýle Jamesa Bonda alebo Ethana Hawka, tento seriál má celkom inú koncepciu.

Vlna (2015) odpad!

Ja sa na žiadny film nejdem pozerať preto, aby som sa rozčuľoval, túto vlastnosť dokonale zvládajú politici alebo môj samotný osud, takže od filmu očakávam akúkoľvek formu zábavy a ak to má byť thriller tak aj napätie a ak je to horor tak strach. Ale napätie sa netvorí rozčuľovaním divákov! Nórsky režisér Roar Uthaug nemá ani šajnu ako napätie, alebo atmosféru vo filme vyrobiť. 10% za pekný vizuál a tradične peknú nórsku krajinu.

Gett (2014)

Holt, o Izraeli ešte neviem zďaleka všetko. Vlastne... skoro nič.