65 (2023)

Krátko po distribúcii a celosvetovej premiére Votrelcov, vznikla požiadavka na ďalší, tretí diel v poradí Votrelec3 a jedným z oslovených na tvorbu scenára bol aj David Twohy. Jeho scenár však producenti po čase zamietli a tak si David scenár trošičku upravil a ako režisér aj sám natočil v roku 2000 nízkorozpočtovú dnes-už-kultofku Pitch Black s Van Benzinom a Radhou Mitchell v hlavných úlohách. Spomínam to pretože začiatok 65-ky s haváriou kozmickej lode na cudziu planétu je takmer 100%-ný kopírák úvodnej scény z Pitch black a staršia verzia z tohto duelu vychádza ako absolútny víťaz. Ďalej sa už príbeh z kopíráku začne odchyľovať do iného stupňa šedej a divák si môže prestať všímať podobnosti s jedným filmom a začať všímať podobnosti s haldou iných filmov, čo ale pre film nie je žiadnou výhrou, hlavne ak si požičia herca z ranku „pod 5 melónov nejdem“ a má ambíciu byť aspoň blockbusterom. Toto mi proste prišlo v mnohých smeroch hrozne odfláknuté, fádne a občas aj lacné, takže ani neviem prečo tých 50% zaokrúhľujem hore...

Noční agent (2023) (seriál)

V hlavnej úlohe nepriznaný ľavoboček Arnolda S (?) spolu so svojou partnerkou to moc nedávajú (castingovo, charizmou ani herecky). Akože dá sa to pozerať bez ujmy, ale tie nadšené ohlasy nechápem a nevedel by som si ani dať repete, ani sa neklepem na druhú sériu. Taký slabší odvar 24-ky.

Terminátor: Temný osud (2019)

Nespočetne krát som v rôznych komentároch čítal, že skutočný a jediný pravý terminátor je v zásade len prvý a druhý film v chronologickom poradí a že vlastne všetky ostatné filmy sú prekliate neúspechom, berúc do úvahy aj ten fakt, že z každého ďalšieho pokračovania si štúdiá sľubovali aspoň trojdielne frančízy, čo im utŕžené šušlíky a ohlasy divákov/kritikov zakaždým zatrhli. A hoci je scénár dosť biedny, Temný osud ma hodne bavil nielen kvôli slušnej réžii (Tim Miller má dobré oko, vytunený zmysel pre detail a vie si vypiplane predstaviť každú jednu scénu a rozumne ich poskladať dohromady) ale aj za 1) Mackenzie Davis – kurnik tú babu som už predtým videl v troch filmoch ale nikde nespravila na mňa taký ťažkotonážny dojem ako tu. S krkom dlhým ako lama a plochým hrudníkom z nej nie je zrovna bárbína, ale na tej holke je niečo, z čoho sa mi krútia prsty na nohách dohora v pravom uhle. 2) Rozlúčka s živým Arnoldom v celej tejto značke (I won’t be back), čo dáva nepochybne Temnému osudu punc slzivej nostalgie a konečne za 3) flick je prešpikovaný akčnými scénami a vizuálnymi efektami – čož je hlavný dôvod prečo sa na akčné filmy dívam. Takže somár somárum, ja sa budem k tomuto pokračovaniu vracať, a rád.

Rytmická sekce (2020)

Nie sú kádre, kurwa, chýbajú kádre... a to sa potom každý čuduje, že strýko Henry ešte v 96-ke lieta po svete aby trúsil svoje múdra každému, kto chce či nechce počúvať a namiesto trénovanej, kondične, technicky, sexuálne a takticky zorientovanej mrštnej zabijáckej mašiny má MICIAFBINSA 6-99 k dispozícii neviem-kde-je-sever feťáčku/prostitútku, ktorá dostane hneď potom ako famózne s jednou rukou vo vlasoch ukecala invalida na vozíčku(!) k smrti, ďalšiu zakázku za 2 mega v New Yorku, kde uja rozpačito poškrabe hrebeňom po krku keďže tento už náladu na ukecanie k smrti nemal a potom vonku spolu s Judom sa v aute modlia kadiš aby ujo zomrel na otravu krve. Tomu hovorím nová doba, nová doba. Ale, nebudem iba krutoprísny a napíšem že tento koncept zo sveta špiónov ma vždy bavil a stále baví, že ocením každú snahu o nový prírastok do žánru a že záver opäť nesklamal a naservíroval ďalšiu dementnú, do pekla volajúcu „akciu“ v autobuse, za ktorú – nemôžem inak – uberiem aj ďalšiu vločku. Okrem toho to bolo celé, také, také celkom rytmické ale bez melódie.

Ďáblova hodina (2022) (seriál)

Na Britov je tento ledvinkový puding akosi s ledvinkami... takto, Briti sú v žánri krimi/triler viac než dobrí a to mi dokázali svojimi serošmi už nespočetne krát, takže na „Diablovu hodinu“ som sa tešil. Ale v tomto prípade si vybrali iný recept a zviezli sa na obľúbenosti nemeckého „Dark“ – primiešali mystery a hrátky s časom. Samozrejme, bolo by chybou ak by to nepojali svojím vlastným spôsobom a aspoň sčasti originálne, čo sa im podarilo viac než dobre. Celý seriál je parádne vyvážený, nič nevyčnieva, skvelý casting, herecké výkony, nenápadne pekná hudba, primerane cieľovke premyslený scenár a v neposlednom rade ozaj profesionálna réžia, všetko vlastnosti potrebné k tomu, aby sa divák od obrazovky neodlepil, alebo nebodaj nenudil. Prvé tri diely sú takmer za 5 hviezd, v druhej polovici sa síce trochu uberie z mystéria ale zase sa pridá na tempe. Vskutku kvalitnej filmárčine by som vytkol iba nešťastne vybratého herca do úlohy „záporáka“ – tam by mi pasoval iný typ herca, spolu s jeho záverečnou scénou vo výťahu, pretože tým si tvorcovia okato pýtajú ďalšie prachy vediac, že flik bude úspešný. Mno, a za mňa bol.

610 metrů nad zemí (2022)

Medzi survival žánrovkami si Fall svoje miesto síce nájde, ale... Po technickej stránke je flik zmáknutý slušne a nutno dodať, že nápad uviaznuť na 600 metrov vysokej veži (ehm, v podstate stožiari) na placke o veľkosti satelitného taniera je takisto originálny ako aj šialený. Celý vtip ako pripútať diváka k obrazovke je v zásade postavený na zobrazovaní scén, ktoré majú vyvolať závrať z výšky (mimochodom pôsobivo nasnímané) a rejžovi sa rovnako podarilo donútiť ma premýšľať nad tým, či by som sa snažil zletieť dole na chrbte supa, konečne sa už naučil tibetskú levitáciu, urobil si z lana opasok okolo stĺpa alebo si odovzdane skočil hlavičku frajersky smerom dohora s roztiahnutými rukami. Čo naopak na filme zamrzí je motivácia oboch devušiek prečo sa vyštverať na vrchol rozpadajúceho sa a hrdzavého stožiara, výber herečiek do hlavných polí, a niekoľko scén, ktoré si slušne požičiavajú nápady z o triedu lepšieho Smrtiaceho prílivu. Záver ma trochu zaskočil, dokážem si predstaviť skrátenie strednej časti filmu aj o 15 minút a naopak priliať olej do ohňa v záverečnej fáze záchrany, kde to mohol rejža posunúť až na kraj žánrového šialenstva a podľa spôsobu spracovania by to kľudne vydalo za 4 možno až 5 hviezd... Bol som rozhodnutý dať lepšie 3 hviezdy, ale sere pes, bavil som sa.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Nikdy som neľutoval čas strávený s Jimmym/Saulom a série 1 až 5 som dokonca očumel viackrát, keďže ozaj dobrý seriál dnes človek hľadá ako čestného človeka v parlamente, ale nielen preto, hlavne pre náladu ktorú dokáže navodiť a donútiť diváka sympatizovať v zásade s podkutým kriminálprávnikom, ktorému nie je nič nesvaté. Jeho „životný scenár“ od malého podvodníčka cez začínajúceho právnika bez morálneho kompasu, obhajcu zločincov, stareniek a priateľa kartelu až po pád na vedúceho cukrárne iba vďaka úplne zmenenej identite, nie však osobnosti, je parádne napísaná, zrežírovaná a sčasti aj zahraná jazda horskou dráhou cez všetky možné žánre filmového kumštu. Komentár píšem pred odvysielaním poslednej časti 6-tej série, ktorá má jeho osud zavŕšiť, ale nemôžem inak. Posledná, 6 séria totiž všetok lesk dobrodružnej pozitivity predchádzajúcich sérií stratila a divákovi je jasné, že všetky postavy to majú definitívne zrátané. Čiernobiele pasáže z obdobia po Breaking Bad na tento trpký koniec diváka pripravujú už dlhšiu dobu a hoci je to trochu smutné, aj tvorcovia vedia, že prestať sa má v najlepšom a s maximálnou parádou. Viem si predstaviť, že najtvrdšie jadro fanúšikov bude dúfať v ďalší spin-off s Gene Tacavicom na čele, ale neviem či je to len naivné, zbožné alebo zúfalé želanie. Či už tvorcovia napísali Saulovi koniec definitívny alebo nejasný, aby nechali priestor štúdiu s právami do budúcnosti, poslednej sérii uberám jednu šerifskú za onen smutno-sivo-depresívny opar väčšiny dielov signalizujúci definitívu, možno aby sa aj koniec zaryl divákom do pamäti viac, než ktorýkoľvek predtým. Ale nakoniec..., ktovie?

Predátor: Kořist (2022)

Pocahontas vs Predator ide na súčasnej vlne silných ženských predstaviteliek a tento prístup zasadený do prírody severnej ameriky a pôvodných indiánov bol celkom originálny. Holčina je celkom symfonická a držal som jej pesce. Zaokrúhlim hore, predsa len niečo svieže v dnešnej dobe aby jeden pohľadal...

V obležení (2021)

Ani som nechcel k tomu nič písať, len tomu napáliť nablyšťané a naolejované 4 pekne v rade, ale tých posledných 15 minút... piči, tá štvrtá už je mrzký, hrdzavý a pokrčený vrchnák z konzervy.

The Gray Man (2022)

Netflix predaboval a preobsadil Johna Wicka a stálo ho to, koľko...? Dvesto mega vraj alebo čosik viacej. Sere pes, tieto akčné naháňačky si dám rád k stakanu a ušmudlané štyri sú tam. PS: Gosling asi dvakrát zdvihol na pol sekundy jedno obočie, tomu vravím herecký vývoj. Len tak ďalej, hoši.