• Krátkometrážní

Sandman - Zvuk jejích křídel (2022) (epizoda)

Najkrajšie zakončenie Prelúdií a Noctúrn. Bohužiaľ jediná moja výtka ide k Smrti. V komikse bola roztomilá a vyzerala, ako mladšia bláznivá sestra vášho najlepšieho kamoša. Nemyslím si, že je Kirby Howell- Baptiste zlá herečka. Ale keď sa prechádza 14.storočím a zdraví miestnych...Toto sú veci, ktoré nemám rád a ktorým z pozície príbehu neverím. Na druhú stranu je to línia s Hobom Gadlingom a tá je perfektná. Aj putovanie so smrťou má svoje momenty. Pre vývin Sandmanovej postavy a zároveň je to putovanie zobrazené citlivo a nežne. Funguje to. Aj napriek výtke. Jedna kniha sa zakončila. Ideme na druhú. Do domova bábik.

Sandman - Nonstop (2022) (epizoda)

Stieranie hranice medzi tým čo je dobré a čo nie. Medzi ľudskosťou a nenávisťou. Je to hra. V komikse sa mi to páčilo viacej. Tu mi absencia viacerých postáv prišla v konečnom dôsledku, ako predohra k sexu a následne k sebadeštrukcií, ktorá pôsobila trošku samoúčelne. Koniec ale funkčný a s myšlienkou, presne ako v predlohe. Takže hodnotím pozitívne. Thewlis si svoju postavu náležite užil.

Men (2022)

Spoilery! Toto vám buď sadne alebo nie. Nič medzi tým. Garland je príliš špecifický tvorca, aby sa mu darilo zapáčiť všetkým. Ja osobne mám tú jeho formu a prácu s postavami a atmosférou rád. Men sa zo začiatku javí ako nepríjemný a atmosférický film naplno využívajúci krásy anglického vidieka. Posledných štyridsať minút je potom symbolizmom nasýtený bizár, ktorý prekonáva samého seba, čo sa týka nenormálnych momentov. Každá ďalšia kreácia Roryho Kinneara ( inak klobúk dole za výkon) je ešte viac divná a nepríjemná, ako tá predchádzajúca a to, že z toho nakoniec vznikne metafora zabi muža budeš oslobodená je už len taký vedľajší a úsmevný produkt. Na zistenie toho, že muž môže mať vagínu kdekoľvek, ak rodí ďalšiu verziu samého seba, je tento film úplne ideálny. Každopádne kvalitatívne a umelecky niekde inde. Nie pre každého. Ale určite stojí za videnie.

Já jsem Groot (2022) (seriál)

Nenásilná detská jednohubka, ktorá poteší svojou infantilnosťou a farebnosťou. Vesmír to veľmi nerozširuje, skôr to prinúti maličké detičky, aby si od rodičov pýtali zošitky, peračníky, tašky a iné potrebné veci s Grootovou podobizňou. A o to tu v prvom rade ide. Inak najlepšie rola Vina Diesela za hodne dlhú dobu.

Sandman - Naděje v pekle (2022) (epizoda)

Zatiaľ najlepší diel. Prechádzka Gaimanovských peklom je zážitok. Ak tvorcovia dodržia svoj sľub a budú pokračovať tak, ako pokračujú doteraz, budem sa tešiť na návrat. A hoci som tu kritizoval Lucienna a Johanu Constantinovú, tu musím povedať, že mi ženská verzia Lucifera prišla viac, ako v pohode. Hold Gwendoline ma charizmu. Inak najkomiksovejší diel seriálu. Zatiaľ. A z pôvodne nemastného a neslaného Johna Dee (Thewlis) sa stáva celkom plnohodnotný záporák.

Sandman - Ať se ti o mně zdá (2022) (epizoda)

Problém tretej časti je u mňa v Constantinovi. Nie je to o tom, čo by chcel fanúšik, ale o tom, čo štúdio potrebuje, aby boli všetky kolonky odfajknuté. Pričom Jenna Coleman nie je vôbec zlá. Len by sa jej žiadalo väčší background. Atmosférou najtmavší diel, ale je tu konečne Matthew a pomaličky postupujeme k veľkým hráčom. Koniec mal srdce. Takže v zásade uspokojilo.

Sandman - Nedokonalí hostitelé (2022) (epizoda)

Viac vecí nad ktorými som musel prižmúriť oči. John Dee je normálny týpek, vôbec nie niekto koho snový kameň pohltil. A Lucienne mi začína trochu liezť na nervy. Táto kvázi starostlivá postava je spravená bohužiaľ bez nápadu. Na druhú stranu oceňujem predstavenie Kaina a Ábela, výborné zobrazenie pravidiel v krajine snov a predstavenie sudičiek, ktoré bolo vizuálne niekde inde. V zásade spokojnosť.

Sandman - Spánek spravedlivých (2022) (epizoda)

Nezvyknem hodnotiť jednotlivé epizódy seriálov. Občas to skúsim, potom s tým prestanem a tak sú niektoré seriály mnou načaté, ale nikdy nie dokončené. Tu ale musím spraviť výnimku. A to len z toho dôvodu, že Sandman je srdcová záležitosť a pre mňa najlepšie dielo Neila Gaimana. V prvom rade musím pochváliť Korinťana, ktorého noblesné vystupovanie ma potešilo. Ak to nepokazia je to veľmi elegantný záporák. Rovnako poteší Sturridge v úlohe Morfeusa. Atmosférou sa to trafilo do prvého zošitu a jediné čo môžem naozaj vytknúť je, že je to miestami ešte veľmi opatrné. Čakal som, že seriál trošku odhodí zábrany a bude aj nepríjemný ( čo v niektorých prípadoch Sandman ako komiks, skutočne je). Ale aj napriek tejto výtke z toho zaváňa správna atmosféra. Odklon od predlohy je minimálny a v zásade ospravedlniteľný. Uvidíme, čo príde ďalej, ale ako úvod to za mňa funguje.

Mimoni 2: Padouch přichází (2022)

Neočakával som od toho takmer nič a možno práve preto som bol milo prekvapený. Pre mňa nefungovala už ani tretia časť série Ja zloduch a samostatný film s Mimoňmi som pretrpel. Táto dvojka je ale zábavná, dynamická, pritiahnutá za vlasy ( ale takým tým správnym spôsobom) a s množstvom úsmevných nápadov. Ako keby si tvorcovia uvedomili chyby prvého filmu a tu sa im snažili vyhnúť. A podarilo sa im to. Určite sa to kvalitou a zábavnosťou pre mňa radí k prvým dvom zloduchom. A  jedná sa tak o film, ktorý keď budem mať možnosť vidieť znova, tak to spravím. Aj keby to malo byť len na zabitie času. Veľká vďaka za tak skvelé hlasy. Počuť Yeoh, Van Dammeho, Lundgrena, Arkina a iných je...skrátka super. Hlavne v takejto blbine. Takže za mňa super. Otto je macher.

Honor Society (2022)

Machiavelli a Sun-c´ by mali radosť. Sympatická Angourie Rice spriada plány, poťahuje za motúziky v pozadí a pomaly dostáva všetkých tam, kde ich chce mať. Jej postava, prerážanie štvrtej steny a umná práca s archetypmi robia z tohto filmu veľmi svieže a príjemné dielo. Najväčším plusom je charakterizácia. Na pomerne krátkom priestore vie film veľmi trefne a dôsledne vytvoriť fungujúce postavy, ktoré medzi sebou kooperujú a vzájomne sa dopĺňajú do takej miery, že to zaváňa až seriálovými možnosťami. Tým, že je to ale film, ukazuje sa tu zručnosť režiséra všetkým postávam dodať úvod, jadro aj záver a tak nič nezostane vynechané a všetko tam má zmysel a opodstatnenie. A aj to, čo sa mi na začiatku javilo ako chyba ( nebudem spoilerovať) bolo nakoniec veľmi presvedčivo a logicky vysvetlené. A za to klobúk dole. Nemyslím si, že sa z toho stane klasika, ale čakal som niečo iné, ako som dostal a som z výsledku celkom potešení. Nejedná sa totiž o romancu v pravom zmysle slova. Skôr je to film o seba prijatí a seba hodnote. A tentoraz bez zbytočných a nechutných klišé (až na ten muzikál). Za mňa super film. Rice má obrovský talent. A Mintz-Plasse by už nikdy nikde nemal hrať.