• Krátkometrážní

Larry, kroť se - Série 8 (2011) (série)

Len Larry môže odísť na druhý koniec svetadielu, aby sa vyhol dobročinnej akcií. Larry David je ten malý hlások v našom vnútri, ktorý by rád rozprával ľuďom čo si o nich skutočne myslí. Je to hrdina, ktorého sme potrebovali, pretože aj napriek svojej neznesiteľnosti a smole, vie vycítiť keď sú ľudia jeb*utý. A že ich má vo svojom okolí dosť.  Obrovská zábava v ktorej sa miesi to najlepšie z toho sveta za oponou a manierizmom, ktorým tam trpia asi všetci. Nie len židia. Diely s Michelom J. Foxom a Ricky Gervaisom sú epic. 8.séria - 80%

Na ostří nože (1997)

Aljaška je nehostinná. Ale zároveň dokáže svojou krásou zobrať dych. The Edge je pre mňa návratom do detstva. Ten film som mal svojho času napozeraný nespočetne veľa krát. Páčilo sa mi to. Fungovalo tam napätie. Medveď bol správne hrôzostrašný a Hopkins s Baldwinom si skvelo sekundovali. Teraz, z odstupom času, stále oceňujem na filme množstvo vecí. Jeho surovosť, jeho nápaditosť a hoci je v rámci žánru ku koncu mierne šablónovitý, nevadí to. Herci to totiž ťahajú na svojich ramenách a aj tie momenty, kedy sa film dostáva do predvídateľných vôd, dokážu celkom obohatiť hĺbkou svojich charakterov. Ten film je stále pôsobivý. Hoci inak, ako tomu bolo, keď som bol malý chlapec. A myslím si, že pre budúce filmy žánru trochu určil, ako by sa to malo robiť. Najlepší Tamahoriho film čo som zatiaľ videl. Goldsmithova hudba parádna.

Červený drak (2002)

Mne osobne Červený drak nevadí. Páči sa mi viacej ako Hannibal a hoci nemá takú ťaživú a nepríjemnú atmosféru ako Mlčanie, nesie sa v dostatočne nepríjemnom duchu, aby to zaujalo. Ťahúňom sa tu pre mňa stáva ale skôr Norton, než samotný Hopkins. Hoci jeho démonická nejednoznačnosť je v rámci jeho postavy naďalej vítaným elementom. Ratner je možno rutinér, ale silá predlohy nepustí. Každý diel tejto trilógie sa môže pochváliť niečím špecifickým. Mlčanie nepríjemnou atmosférou, Hannibal nechutnosťou a Červený drak je akýmsi prienikom do fungujúcej mytológie s obstojnou zápletkou. Za mňa to funguje. A baví to aj z odstupom času a aj na viac pozretí.

Larry, kroť se - Série 7 (2009) (série)

Návrat k Seinfeldovi je veľmi osviežujúci. Vidieť Larryho pri tvorivom procese je veľmi zábavné a vrhá to na jeho charakter trošku iné svetlo. Aj celá ta jeho snaha získať svoju polovičku späť je funkčným ťahúňom celej série. Do toho zase super cameá a niekoľko absurdných momentov z ktorých sa zase raz snaží vykorčuľovať, hoci sa to nedá. 7. séria posúva celý mýtus okolo Larryho Davida niekde inde. Ako povedal Jerry keď ukazoval na seba ako na ikonický charakter... Larry David bude rezonovať pre všetkých, čo sa s ním aspoň raz stretli. Denise Handicapped je pre mňa najlepší diel série. 7. séria - 100%

Odplata (1999)

Parker( v tomto prípade Porter) je jedna z mojich obľúbených postáv. Taký starosvetský John Wick, pred dobou kedy bolo strieľanie syndikátov cool. Pričom obrovskou devízou celého konceptu je, že je to v zásade normálny chlapík, čo dostáva z jednej aj z druhej strany na hubu, ale zároveň je natoľko inteligentný, že vie chodiť v podsvetí aj po miestach, kde by sa iný neodvážil. Payback má skvelú atmosféru, uveriteľného Gibsona a množstvo scén, ktoré sa držia predlohy a vzdávajú jej hold. Plus do toho hrá Jimmy Hendrix a B. B. King. Som veľmi zvedavý na Director´s Cut. Je veľká škoda, že Parkerové ( v tomto prípade Porterové) dobrodružstvá už nepokračovali. A jedna z najlepších úloh pre Lucy Liu.

Šigacu wa kimi no uso (2016)

Ten film som si pozrel len kvôli Suzu Hirose. Inak moc tento druh filmov nemusím. Filmy čo sa hrajú na obrovské romance a nakoniec skĺznu do patetickej drámy som si užil počas svojho dospievania dosť. Japoncom tento žáner ide a je bohato zastúpený v literatúre, v mange a aj vo filmovom priemysle. Prvá polovica filmu je ale príjemne hravá. Suzu Hirose je vo svojom charaktere prirodzená a nedá sa do nej platonicky nezaľúbiť. Druhá polovica filmu je už bohužiaľ zbierkou tradičných klišé. Nie, že by mi to vadilo. Ten film si ide za svojim a ani sa nehrá, že chce pravidlá posúvať niekde ďalej. Emócie fungujú, hoci ten film je v tomto ohľade manipulatívny než vyslovene prirodzený, ale to k tomu patrí. Pre tých, čo tento žáner majú radi, kľudne hviezda hore. Ja v tomto udržiavam stanovisko tradičného priemeru, kedy som rád, že som to videl, pretože to malo svoje pekné momenty, ale to je za mňa všetko. Suzu ma vo svojej filmografií aj filmy ku ktorým sa veľmi rád vrátim aj niekoľko krát. Tento si k nim bohužiaľ nezaradím.

Larry, kroť se - Série 6 (2007) (série)

Po slabšej piatej sérií, prichádza skvelá šiesta. Neuveriteľne ma to bavilo. Larry je tak prvotriedny asshole, že si jeho peripetie užívam. A čím sú horšie, tým sú zábavnejšie. Každý jeden diel ponúka skvelé cameá a prvotriedne vtipy. Toto je jedna z najlepších komediálnych vecí, aké som kedy videl. 6. séria -100%

Spectre (2015)

Z odstupom času znižujem o 1*. Spectre malo svojho času byť akýmsi vyvrcholením Craigovho Bonda. Už len tým, že sa tu objavuje fan servis odkazujúci na iné Bondovky, ale aj fakt, že sa to nesie v tradičnejšom háve. Už len prítomnosť Blofelda je do určitej miery ikonická. Lenže ten film nefunguje po čase tak dobre, ako tie predchádzajúce časti. Romantická línia s Leou nie je dotiahnutá do takej miery, aby finále rezonovalo ako v prípade Casino Royale. A fakt, že Craig ako Bond už niekoľko krát túžil na konci nejako filmu odísť a nespravil to, je v mojich očiach až výrazne recipročné. Uberá to váhu rozhodnutiam a emocionálny vývin u postáv to značne podkopáva. Stále je to zábavná vec a v rámci kanónu aj funkčná. Len tomu po šiestich rokoch výrazne došiel dych.

Zelený rytíř (2021)

Pre mňa jeden z najlepších filmov roku 2021. David Lowery patrí k najosobitejším režisérom. Jeho obľuba v civilných príbehoch s dôrazom na atmosféru ma strašne baví. Jeho Ghost Story považujem za jeden z najlepších artových filmov a The Green Knight je v tesnom závese. Netradičné fantasy sa môže hrdiť pomalou atmosférou, krásnou kamerou, komplexným soundtrackom a artovou nejednoznačnosťou, vďaka ktorej film plynule prechádza z nepríjemných scén s až hororovým nádychom k tým rozprávkovejším a čarovnejším. Dev Patel výborný. Rovnako aj Alicia. Soundtrack je povinnosťou.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Shawn Levy sa po dlhom čase vrátil k celovečernému filmu a dopadlo to na jednotku. Dokonalo využil potenciál Ryana Reynoldsa bez toho, aby liezol na nervy. Jeho vtipy fungujú, sú správne načasované a hoci to občas zbehne do tých tradičných klišé vôd, je to celkom príjemné osvieženie pretože sa to v neposlednom rade na nič nehrá. Fan servis funguje a v neposlednom rade je to natoľko príjemné, že by mi vôbec nevadilo vrátiť sa do toho sveta v nejakom dobre napísanom pokračovaní. V zásade výborná oddychová záležitosť, ktorej neklesá tempo a funguje aj na viac pozretí.

Ovládací panel
105. nej uživatel Slovensko