anderson

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 29 57 85 113
    • 7.5.2021  15:26
    Happily (2021)

Satirická vzťahová konverzačná variácia na SAW a THE BOX s výborným hereckým obsadením a slušným soundtrackom. S údernejšou pointou by to bolo za 5, takto za silné 4 experimentálne zelené "vakcíny". (7.5.2021)

• 7.5.2021  02:26

Toporne vyrozprávaný príbeh o duši, identite, vine, traume a iných hlbokomyseľných témach, ktoré by v lepšom spracovaní možno dávali zmysel. Pre mňa nudný "mysteriózny triler" bez pointy, pri ktorom som zomrel (od nudy) viackrát než hlavný hrdina. (7.5.2021)

• 2.5.2021  17:23
    Homecoming (TV seriál) (2018)

Vynikajúca seriálová variácia na Mandžuského kandidáta a Memento. Tvorcovia námet vyťažili do maximálne realistickej podoby a napriek tomu, že pointa je málo prekvapivá, ja som sa rozhodne podvedený necítil. Dokonca aj záhada menom Julia Roberts (záhadná pre mňa už roky tým, ako sa mohla stať hollywoodskou superstar) sa do tohto komplotu výborne hodí (aj keď účinkuje iba v prvej sérii). Za 5 bobulí. (2.5.2021)

• 27.4.2021  22:33

U disneyho sa svojho času niekto zbláznil a presadil do výroby divízie TOUCHSTONE - pomedzi rodinné komédie a filmy pre deti - aj túto pomerne drsnú a nekorektnú väzenskú drámu. A táto dráma sa v prvých dvoch tretinách filmu viac než úspešne darí a bez problémov svojím naturalizmom do bodky napĺňa tie najlepšie schémy "jail movie". V poslednej tretine sa ale šéfovia štúdia asi spamätali a Selleck sa po podmienečnom prepustení mení na "macgyvera pre chudobných" a pripravuje pomstu. Bohužiaľ pomstu pomerne chatrnú a nedomyslenú. Ale nakoniec - ako je u disneyho zvykom - všetko dobre dopadne a grázli sú po zásluhe potrestaní. Takže za tri falošné adresy. (27.4.2021)

• 27.4.2021  19:22

Skvele vystavaná a vygradovaná rodinná dráma s hixploitaition záverom. Na malom priestore tu popri ústredných hviezdach exceluje aj Jeffrey Donovan, ako jeden z psychopatických potomkov drsnej svokry. Za štyri vypálené farmy. (27.4.2021)

• 26.4.2021  23:09
    The Boys (TV seriál) (2019)

Údajná politická nekorektnosť prezentovaná zbytočne vulgárnym a primitívnym spôsobom a naťahovanými recyklovanými zápletkami. Pri superschopnostiach hlavných "superhrdinov" je do očí bijúca ich nízka inteligencia, redukovaná iba na ukájanie svojich najnižších pudových túžob. Jedna hviezdička za sympatickú Starlight, ultradrsného Urbana a Peggovu miniroličku. Prípadnú tretiu sériu ja osobne považujem za zbytočnú. (26.4.2021)

• 22.4.2021  15:40

Zveriť svoj život do rúk pofidérnej súkromnej vesmírnej agentúry môže iba psychopat, samovrah alebo človek, ktorého IQ je len o málo vyššie ako priemerná izbová teplota. Preto kapitánka tejto prazvláštnej misie na Mars velí svojej posádke aj s vedomím, že kozmická loď bola skonštruovaná pre dvoch pasažierov, ale agentúra - asi aby ušetrila - riskne pasažierov troch. A to ešte kapitánka netuší - ako by aj pri svojich veliteľských schopnostiach a úsudku mohla - že v "podpalubí" sa vezie štvrtý člen. Asi agentúra v rámci šetrenia ušetrila aj na bezpečnosti. No a absencia dostatku kyslíka pre dvoch nadbytočných pasažierov na seba samozrejme nedá dlho čakať... A divákovi ostáva iba modliť sa, aby na nezopovednosť, idiociu a diletantstvo zhynuli iba jedinci pre ktorých je slovo svedomie a zodpovednosť len ďalšia bezobsažná fráza. Idiocia tohto filmu bohužiaľ nie je sci-fi ale krutá realita. (22.4.2021)

• 20.4.2021  16:51

Banderas asi zatúžil stvoriť si svojho Austina Powersa, bohužiaľ precenil svoje sily. A nepomohla mu ani Kurylenková. A hoci netvrdím, že by som sa tak raz-dvakrát nepousmial, dívať sa na túto pomerne kŕčovitú a scenáristicky odfláknutú komédiu bolo vyložene útrpné. (20.4.2021)

• 20.4.2021  16:37

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 2 = 19.4.2021, réžia českého znenia (ÚPF) = MARIE FRONKOVÁ - Taliansky filmári opäť držali prst na tepe doby a z absolútne banálneho námetu vyťažili ďalšie dielo vysoko aktuálne aj dnes. Volontého herecký koncert vytvára plastický obraz manipulátora, ktorý vo svojej bohorovnosti pohŕda všetkými "ovcami", vrátane svojej jednoduchej manželky a v záujme šedých eminencií moci ohýba verejnú mienku podľa toho, kto zaplatí najviac. Lídri našich finančných "gorilých" skupín by veru vedeli rozprávať. Päť bulvárnych titulných stránok ako vyšitých. (20.4.2021)

• 19.4.2021  09:26

V 80. rokoch popri DIVOKEJ PLANÉTE a KRÁĽOVI A VTÁKOVI bežal v ČST ešte jeden celovečerný animák, ktorý sa mi vryl do pamäte tým, že bol absolútne odlišný od bežnej animovanej produkcie určenej detvákom. Obsahoval nezabudnuteľnú scénu v ktorej lavička ústrednému hrdinovi rozpráva príbeh o kovovej tyčke z plota, ktorá túžila byť taká dôležitá, až vystriedala azda všetky možné "posty", aby nakoniec zakotvila na kostolnej veži a naplnila tak svoje ambície. Myslel som si, že sa jedná o brazílsky animák a ono je to susedná Argentína. Každopádne po desaťročiach márneho pátrania je aj táto moja cinefilská záhada konečne odhalená. Azda aj ďalšie generácie detí raz budú môcť tento zábavný, trochu desivý a najmä poučný animovaný film zhliadnuť. Samozrejme dúfam, že v pôvodnom českom kinodabingu. (19.4.2021)

• 19.4.2021  00:58
    Provokatér (TV seriál) (2019)

Ruskí tvorcovia sa rozhodli nakrútiť po každej stránke moderný, divácky príťažlivý a "amerikanizovaný" televízny seriál. Pozreli si doktora Housea a povedali si, že by nebolo zlé podobného antisystémového hrdinu preniesť na teritórium ruskej federácie. A aj keď to znie neuveriteľne nepravdepodobne, vyšlo im to na 100%. Hlavný hrdina, rebelský psychológ Arťom a prípady jeho lekárskej praxe umne zmixované s peripetiami jeho komplikovaného života, obohatené dokonca o kriminálnu zápletku, diváka nielen nenudia, ale dokonca ani ničím neurážajú. Jednotlivé epizódy sú scenáristicky vycizelované, napínavé, dynamické, plné skvelých dialógov, sarkastických komentárov a vynikajúcich hereckých výkonov. A aj keď je amerikanizácia formalistických prvkov a rozzáberovania cieľom úspešne zavŕšeným, ani svojrázna ruská duša sa tu rozhodne nezaprie. No a ako bonus sa tu vyskytuje ešte aj chladnokrvná femme fatale v podaní ultra príťažlivej Viktorije Maslovovej. Za 4 osudové DNA testy, tavárišč. (19.4.2021)

• 17.4.2021  20:02
    Smrt nás spojí (TV seriál) (2019)

Kto si Christinu pamätá iba ako "melounka" prípadne pricmrndávajúcu postavičku z množstva priemerných komédií, bude asi značne prekvapený. Ako nedobrovoľná vdova navyše rukou "osudu" dostane za parťáčku "skúbydú" Lindu, dvojjedinného Marsdena a seriálová jazda sa môže začať. A scenáristi sa s tým vôbec nepárali a každá epizóda skladá príbehovú mozaiku pomocou napínavých zvratov, ktoré aj keď sú občas na hrane uveriteľnosti, nikdy neskĺznu do úplnej frašky. Takže za 4 nabúrané mustangy. (17.4.2021)

• 10.4.2021  01:42
    Mumie (2017)

Kde je Tom Cruise, tam sú obvykle problémy. Problémy s tým aby som sa jeho ďalšie "veľdielo" dokázal vôbec donútiť pozerať. Zdatne mu v hnojení látky sekunduje aj štúdio UNIVERSAL, ktoré sa stále snaží stvoriť akýsi mytologický monster universe, ktorý by mohli nasledujúce desaťročia výdatne finančne žmýkať. Bohužiaľ šéfovia štúdia evidentne nemajú talent na výber scenára a tvorcov. V prípade ďalšej Múmie iba okopčili premisu Sommersovho filmu a de facto všetky jeho nápady preniesli z 30. rokov do súčasnosti. Žiaľ Cruise na Fraserovho (sic!) frajerského dobrodruha nemá, zdatne mu svojím nehereckým výkonom "pomáha" aj bezradná blondínka Annabelle a vrcholom je nelogické zamiešanie postavy Jekyll/Hyde do príbehu o múmii. Sommersov film nebol nijaké terno, ale ponúkol aspoň nenáročnú svižnú veľkorozpočtovú dávku zábavy, pri ktorej som sa svojho času v kine nenudil. Tejto múmii však nepomohli ani križiaci, čo bol ďalší absolútne zcestný scenáristický nápad. V konečnom dôsledku teda môžem konštatovať, že som sa tiež nenudil, nakoľko odhadovať aké ďalšie hlúposti vývoj príbehu prinesie bolo celkom zábavné. Takže nakoniec za tri vlažné ortuťové kúpele. (10.4.2021)

• 9.4.2021  00:19
    Nikdo (2021)

Ak trailer o príbehu povie všetko, dokonca až do tej miery, že aj keby som tu chcel dať nejaký spoiler, tak sa mi to nepodarí, asi to nie je pre natešených fanúšikov akčnej "podívanej" dobrá správa. Bohužiaľ stalo sa a napriek tomu, že Bob v úlohe frustrovaného "familymana" a stoického tvrďasa pôsobí dosť vierohodne, film okrem - v závere už dosť stupídneho - vlažného akčného príbehu, neponúkne absolútne žiadnu pridanú hodnotu. Takže za tri KITTY KAT náramky. A to som zhovievavý. (9.4.2021)

• 7.4.2021  19:46

Neskutočne ma "štval" rytmus tohto filmu a jeho váhavý a apatický hrdina, pretože v mojej hlave sa tento príbeh odohrával v mierne odlišnej verzii. Naopak ma potešilo, že tvorcovia apgrejdovali nápad cestovania pomocou dverí, známy už z nášho kultového televízneho filmu KĽÚČE OD MESTA. Sympatické bolo aj ženské osadenstvo tejto sci-fi romance a vtipná záverečná (ne)romantická alúzia na BUTTERFLY EFFECT. No a za skvelý nápad ako cestovať paralelnými svetmi za svojou životnou láskou, musím štyri interdimenzionálne kľúče udeliť. (7.4.2021)

• 4.4.2021  23:20
    Návrat do života (TV seriál) (2020)

Sebavedomého a technokratického doktora postrelí otec jedného z jeho pacientov. Poškodenie mozgu následkom guľky v hlave spôsobí mentálny návrat do bodu, kedy sa jeho charakter ešte dal zniesť. Amnézia navyše zakryla mnoho dôležitých čriepkov spred postrelenia... (4.4.2021)

• 4.4.2021  22:02

"Posmrtná" romanca, ktorá - či už veríte alebo nie - zanechá v každom určitú emóciu. A ďalší film v ktorom sa zrkadlí dosť nevyužitý Mischin talent. (4.4.2021)

• 4.4.2021  19:22

Vynikajúca sci-fi jednohubka ťažiaca z jednoduchého, kvalitne spracovaného nápadu a parádneho obsadenia na čele s Vinniem a Ivanou. Obetoval som jej viac než 10 minút a neľutujem. Český dabing od Bontonu je rovnako skvelý. (4.4.2021)

• 1.4.2021  12:58
    Resident Alien (TV seriál) (2021)

Výborný sci-fi komediálny seriál s bravúrnym hereckým výkonom Alana Tudyka ako mimozemšťana Harryho, vtipnými dialógmi a plejádou skvelých vedľajších postáv, postavičiek a nahrávačov. Na druhú sériu - ak bude - sa teším. (1.4.2021)

• 1.4.2021  12:55

Daredevil & Black Widow, some pizzas and waiting for season 2. (1.4.2021)

• 29.3.2021  16:12
    Spojenec 2 (2019)

Podpriemerné pokračovanie pôvodného a skvelého filmu. Lacné videobéčko ťažiace z nápadov jednotky, vhodné na zabitie času popri inej práci. Ani inak sympatická Rhea tu nejaký strhujúci výkon nepredviedla. Za dve mosadzné zlaté mreže. (29.3.2021)

• 28.3.2021  18:58
    Vyšinutý (2020)

Nekompromisný cestný akčný triler s bujakom Russellom, ktorý poriadne napne divákove nervy. Režisér sa nezastavuje na žiadnych zbytočných odbočkách či vedľajších cestách a svoju jazdu ženie bez prestávky dopredu. Hlavný psychopat je patrične odpudivý, zlovestný, správne psychopaticky motivovaný a vystresovaná slobodná matka je sympatická a nie je ťažké sa s ňou rýchlo stotožniť. Tunajší komentátori v deji našli akési nelogické miesta. Bohužiaľ som sa nedozvedel aké a mám silnú pochybnosť, že by ktokoľvek z nich vedel takéhoto psychopata rýchlo a ľahko spacifikovať. Preto dávam adrenalínových 5 naštartovaných SUV. (28.3.2021)

• 26.3.2021  17:00
    Doors (2021)

Nudný, nezáživný a otravný film. Ak je váš čas drahý, tak ako môj, nepremrhajte ho týmto "dielom". (26.3.2021)

• 25.3.2021  14:04

Alien tracker, "men in black" babysitter... and the best episode until now. (25.3.2021)

• 25.3.2021  12:25
    Tichá msta (2017)

Filmov o pomste nie je nikdy dosť, ale aby neboli stále také jednotvárne, snažia sa ich tvorcovia obohatiť aj o iné - dajme tomu - myšlienkové rozmery. V prípade tohto filmu, hoci sa nejedná o dielo "bergmanovského" typu sa prikláňam na stranu kladného hodnotenia. Banderasov hrdina je uveriteľný, správne motivovaný a zdeptaný a pointa filmu ma prinútila dokonca klásť si určité otázky kto je v tomto príbehu kladný a kto záporný hrdina. Celé je to navyše remeselne zručne a svižne - v rámci svojich možností - nakrútené a Paz Vega je sympaťáčka. Za mňa teda za 4 filozofické traktáty. (25.3.2021)

• 23.3.2021  10:46

Kedysi pradávno som sa v jednom rozbore k tomuto filmu dočítal, že by mal byť takou českou variáciou legendárnej americkej filmovej crazy anarchie Helzapoppin´. Tak vtedy, rovnako ako aj teraz, bolo toto porovnanie značne prestrelené. A to ani Helzapoppin´ nepovažujem za žiadne terno. (23.3.2021)

• 22.3.2021  13:05

Keď sa vám v živote príliš darí - obzvlášť v prednovembrovom Československu - a nie ste ani príslušníkom strany a vlády a ani iným privilegovaným jedincom, je katastrofa na dosah ruky. Úspešný vyskumník sa to navyše snažil uhrať na "makiaveliho", bohužiaľ neustály rozpor s niečím čomu sa vraví svedomie sa stále hlásil o slovo. Nakoniec gordický uzol rozťal otcovsky sa tváriaci vyšetrovateľ a ja s ním plne môžem súhlasiť v tom, že som takisto čakal až sa výskumný pracovník zlomí, uzná svoje zlyhanie a sám sa udá. No ale také veci sa dejú iba v rozprávkach a nie v psychologických filmoch s atmosférou, ktorá by sa - nebyť príšernej Hapkovej pesničky - dala aj krájať. Takže za 4 rozbité okuliare. (22.3.2021)

• 18.3.2021  19:52
    Darkman (1990)

Od zhliadnutia kultového EVIL DEAD som tvorbu Sama Raimiho sledoval ostražito ako správny filmový stalker a nenechal som si ujsť žiadnu z jeho noviniek. V pamätnom roku 1990 Raimi podruhýkrát podpísal "zmluvu s diablom" a pre UNIVERSAL nakrútil prepálenú komiksovku o mužovi, ktorý sa zaoberá vynaliezaním umelej kože. A aj napriek tomu, že hollywoodski bossovia Raimimu prácu komplikovali ako sa dalo (nedovolili napríklad do hlavnej úlohy obsadiť Brucea, čo im ja osobne NIKDY neodpustím) Raimiho talent z tohto filmu exploduje v každom zábere. Tunajšími komentátormi nesmierne podhodnotený film disponuje zábavným príbehom, skvelým obsadením (excelentný Neeson vo svojich amerických začiatkoch prípadne diabolský Larry Drake alebo slizký škót Colin Friels) a parádnymi scénami (zrodenie Darkmana, ružový slon alebo "prstová skracovačka"). A aj po rokoch je to pre mňa nedocenená kultová klasika. (18.3.2021)

• 18.3.2021  18:24
    Figurína (1987)

V dobách dávno minulých, konkrétne v roku 1987, sa súdruhovia zo socialistickej kinodistribúcie rozhodli tuzemským filmovchtivým divákom dopriať ďalšie dobrodružné eskapády J.P. Belmonda. Tentokrát ako klauna čo si zmyslel vylúpiť banku. Popri ňom sa na plátne objavila aj mladá a svieža Kim Cattrallová a ja som okamžite začal zisťovať ako sa dostať k ďalším filmom s touto fešandou. A netrvalo dlho a v mojom zánovnom VHS prehrávači pristál aj film o figuríne z výkladu, ktorá z neznámych príčin každú noc ožíva, aby bezuzdne a romanticky zvádzala mladého Andrewa McCarthyho. Po rokoch som si výlet do obchodného domu s oživenou figurínou a jej sexi figúrou zopakoval. A napriek tomu, že sa jedná o pomerne nenáročnú až prostoduchú zábavu, tak na Kim sa naozaj nedá vynadívať. (18.3.2021)

• 18.3.2021  12:53

Alien revealing... (18.3.2021)