Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Horor

Recenze (3 406)

Krvavě rudé nebe (2021)

Natrafiť v súčasnosti na konzistentne nakrútenú žánrovú záležitosť, osekanú od progresivistickej propagandy, obzvlášť na strímovacej službe, ktorej názov radšej nebudem menovať, sa rovná zázraku. Nemecká a česká stopa, ale dokázali nemožné. Spojili svoje sily do upírskej pecky, ktorá dve hodiny nielenže nenudí, ale z marazmu hororových klišé vyberá tie najlepšie možné ingrediencie. Neilmaršalovskí upíri, verzus diehardovskí teroristi, verzus démonovská apokalypsa v klaustrofobicky uzavretom priestore priniesli aj požadované napätie aj hororové mrazenie, aké si už dlho nepamätám pri žiadnom prehajpovanom titule. A psychopat, ktorý pomerne pragmaticky dokázal vyhodnotiť celú situáciu bol geniálny. Štyri silné a právom zaslúžené odpaľovacie mobily. (25.7.2021)

Výbušnej koktejl (2021)

Podpriemerná akčná séria o Johnovi Wickovi inšpirovala ďalšieho tvorcu k ešte podpriemernejšej feministickej variácii na tému "asasinského" spolku, ktorý združuje nájomných vrahov a tentokrát predovšetkým vrahyne. Pomerne kvalitné obsadenie zúfalo sterilne putuje umelo štylizovaným prostredím, v ktorom nefunguje akcia, štýl ani strojené "wannabe" vtipné dialógy. KickAss-ovská poetika navyše v závere dostane na frak zúfalým "slow-motion" zúčtovaním v bistre. Za dve nesmierne nudné "knižné výpožičky". (24.7.2021)

plakát

Interview v metelici (1969)

Jeden z neprávom zabudnutých krátkych filmov s Lasicom a Satinským, s nezabudnuteľnou anketou o.i. aj o Kleopatre. (20.7.2021)

plakát

Kryštof - Srdcebeat (2015) (hudební videoklip)

Tunajšie "hejterské" recenzie sú mi Voľné. :-) (20.7.2021)

Infinite (2021)

Sľubný námet uchopený tým najmenej sľubným spôsobom. Pokus o nového "hajlendera" žiaľ absolútne minul cieľ. (11.6.2021)

Xtremo (2021)

Filmová pomsta je buď sladká alebo extrémne brutálna a krvavá. Toto je ten druhý prípad. Po remeselnej stránke nemám čo vytknúť, ale dramaturgicky sa to v závere rozpadne na milión kúskov. V dnešnej biede (nielen) akčného žánru za tri poctivé "karbošky". (11.6.2021)

Střípky (2021)

Cesta do pekla je vždy dláždená dobrými úmyslami. A práve preto sme práve tam, kde sme... Film, ktorý nenudí, zaujme vývojom príbehu aj postavami a ich hereckými výkonmi. Bez údernejšej a aj - podľa môjho názoru - šokujúcejšej pointy, však iba priemer. Za tri červené spony do vlasov. (4.6.2021)

Diavlo (2021)

Umelecký horor je žáner, pre ktorý sa tvorca - napríklad Argento, alebo Lynch - musí narodiť. Po zhliadnutí tretieho Bohorquezovho filmu som nadobudol presvedčenie, že by rád patril k vyvoleným, ale žiaľ jeho kvality končia formálnou stránkou. To povestné neuchopiteľné "something", ktoré by spleti náznakov a esteticky vycizelovaným, často znepokojivým a naturalistickým obrazom spätne dávalo nejaký hlbší zmysel, tam bohužiaľ chýba. Čriepky príbehu rozhodené po celej dĺžke filmu tak v závere nedávajú žiaden hlbší zmysel a ani pointu, ktorá by v hororovom fanúšikovi rezonovala príliš dlho. Za dve desivé "mansions". (31.5.2021)

plakát

Boys from County Hell (2020)

Kdesi v šírych írskych poliach - blízko akéhosi provinčného mestečka - leží stará mohyla pod ktorou údajne spočívajú pozostatky tajomného upíra... Už tento námet sám o sebe by stál za nadupaný, svižný a po diváckej stránke absolútne vďačný horor, ba pokojne aj komédiu. Ani jedno, ani druhé a ani tretie to nakoniec nie je. Je to iba prehliadka zmarených nápadov, mizernej a odstrašujúcej dramaturgie, diletantskej réžie a premárnených šancí utopených v bahne nelogických scenáristických výmyslov. Staroveký upír síce vyzerá hrozivo, ale divák sa jeho mumifikovanou podobou pokochá tak 2 minúty z celého filmu. Napriek tomu, že upír vysáva obete na diaľku - čo je nápad za milión - hlavní hrdinovia takmer nekrvácajú, aj keď sú od upíra tak na 10cm. Mytológia okolo upíra nedáva zmysel a trebárs otec - mimochodom by to mal byť pomerne racionálne zmýšľajúci šéf stavebnej firmy - po tom čo videl, že "nakazených" nie je možné zabiť, tak usekne upírovi hlavu a s pocitom "well done" si myslí, že už vyhral. Za jeho "najidiotskejší" nápad roku by som vyhlásil následné použitie zlomenej nohy ako zbrane proti upírovi. Mimochodom, tú nohu amputujete najlepšie tak, že ju odtrhnete holými rukami priamo z obete, ktorá je pri plnom vedomí. Takto napísané to navyše evokuje dojem, že sa naozaj jedná o absurdnú a zábavnú hororovú komédiu. Žiaľ ani toto konštatovanie nie je pravdivé a vo výsledku pôsobí pokus o žánrové kríženie jalovo a bezradne. Pol druha hodinu premárnených šancí navyše korunuje bezpohlavný a bezpointový záver. Za dve pinty írskej brečky. (30.5.2021)

Tři sekundy (2019)

Zapliesť sa s poľskou mafiou, federálmi a NYPD je poriadna smola a ak máte rodinu je to defacto rozsudok smrti. Hlavný hrdina hrá vabank a okolnosti i ľudia, ktorých považoval za spojencov nad ním zlomili palicu. Inými slovami sú to vypočítaví hajzli, ktorí si nechcú zašpiniť ruky keď sa namočia do "prúseru". Ak však nemáte v hlave piliny, máte tú správnu motiváciu a kúsok zaslúženého šťastia, je aspoň malá pravdepodobnosť, že z tohto srabu nejakým zázrakom vyviaznete živý... Napínavý policajný triler pri ktorom som po nesmierne dlhej dobe držal hlavnej postave všetky palce a prežíval som s ňou až fyzicky nepríjemné pocity úzkosti z udalostí, ktoré sú neodvratné. To všetko s perfektne a presne obsadenými hercami, pomerne inteligentným scenárom a atmosférou, ktorá hustla každým okamihom. Za štyroch poctivých práskačov. (28.5.2021)