Jízda (1994)

Čím jsem starší, tím se mi ten film líbí víc a víc. Letní Road movie z kterého srší esence devadesátek, nostalgie a pocit svobody v té nejčistší podobě. I přes až tragikomický podkres nemůžu říci že to má vyloženě smutný konec ale naopak jakoby to šeptalo " cesta jde dál". To prostředí celkově ve mě opravdu vyvolává nostalgickou náladu plnou vzpomínek na dětství, mladí i dospívání - nejkrásnější časy co se již nevrátí. A že jde o film těsně porevoluční plný svobodomyslných myšlenek je naprosto zřetelné a jasné. A i závěrečná věta " Tak kam? Na východ nebo na západ?" Je stále aktuální i v dnešní těžké době s nejistou budoucností. A titulní píseň od Buty již netřeba komentovat. 4* 82%

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Na české poměry kvalitka. Herci super hlavně Lněnička a Uhlík tak to je strop ostatní také obstojný. Akorát Mišík byl takový toporny, nemastný a neslaný ten mi tam vůbec neseděl a spíš by tam vůbec nemusel být nebo bych ho přeobsadil. Kostýmy, interiéry, exteriéry také chválím je to celé tak krásně šedé přesně jako ta doba. Akorát mi vadí, že to bylo odvyprávěné v podstatě od konce. Jinak to mohlo mít ještě lepší atmosféru a být to napínavější přestože pachatel nám byl dopředu znám. Ty rekonstrukce vražd už pak byly trochu monotónní. 4* za 77%

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Číst knížky a koukat na film je jako přesednout z Maserati do trabantu, na druhou stranu ne nepojízdného. Ale vyloženě propadák to není, oceňuji hlavně herce a to, že jsem to trochu považoval za nezfilmovatelne. Mohu aspoň říct že to není nedůstojné předlohy i když to k ní má daleko. Seriál s alespoň 4 hodinovou stopáží by tomu slušel víc, kdo nezná knihy asi se bude těžko orientovat. 62%

Hořící keř (2013) (TV film)

Upřímně jsem po všech recenzích, komentářích a chvalozpěvech čekal víc. Doba je vystižena bezvadně ať už jde o atmosféru, kostýmy, exteriéry. U herců se mísí vynikající výkony se spíše průměrnými a stopáž je řekl bych tak akorát. Ale stále jsem čekal na okamžik který to rozsekne a vystřelí mě ze sedačky ale žádná taková nadstavba nepřišla a docela mě mrzel i závěrečný epitaf který mohl být nápaditější a určitě měl být i delší už kvůli událostem které přišli o 20 let poté a které byly vlastně ústředním motivem té touhy po svobodě a vlastně i cílem činů lidských pochodní. 74%

Šeptej (1996)

Hudba super. Hezky z toho dýchá nostalgie devadesátkové Prahy i style tý doby. Nejlepší postava pro mě Čechtický kterej je tak nějak přirozeně švihlej. Jinak je to takovej slabší rozjezd na Samotáře. Muchow umí líp skládat než hrát a Dyková nemastna neslaná, navíc tančí jak když hopsá na Dicku... Ale jako jednorázový celovečerák neurazí. 63%

Samotář v Seattlu (1993)

Nejvíc se mi líbili herci a ta atmosféra devadesátých let. To byl typický, kvalitní Hollywood. Co se týče příběhu a samotného scénáře, jsem trošku zklamaný... Možná i díky tomu, že z hodně zdrojů a doporučení se ke mě dostala jen samá chvála ale prostě za mě nejde jinak než říct že ten snímek je celkem přeceňovaný! Znám dost lepších romantických dramat.

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Bellu Ramsey jsem neskutečně žral jako lady Mormont. Jako Ellie mě zatím neskutečně sere. Pedro odvádí svůj nadstandart, vizuální stránka je dobrá ale chybí mi více akce. No uvidíme jak to bude v další sérii...

Wednesday (2022) (seriál)

Popravdě myslím že je to mírně přeceňované což je jednak následek velkého očekávání a také to všichni v mém okolí vychválili do nebes. Ale Burtonuv otisk tam je jasně znát a líbí se mi černej humor a zvlášťe atmosféra kterou seriál buduje a v poslední řadě to má styl. Ještě musím podotknout že Jenna Ortega v roli Wednesday je nebezpečná sexy mrška. 77%

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Musím bohužel napsat že jsem dlouho čekal na zvrat i na to, že se Prsteny moci rozběhnou na plné obrátky ale je to čím dál horší křeč. Leda by se k další sérii postavily jinak a bez debat i jiná tvůrčí parta. Já musím prsteny moci jakožto velký obdivovatel Jacksonovi trilogie která mě v pubertě uchvátila označit pro mě za největší zklamání minimálně za posledních deset let. Snad každé etnikum ve všech národech Středozemě jsem zkousl ještě dávno před uvedením a řekl jsem si tak co TOPka jako LOTR to nebude ale 4* to s takovým potenciálem a financováním to dát může a taky by mělo. Žel bohu je to snad horší jak Zaklínač - i Zdeněk Troška by měl větší koule než ta banda zoufalců co toto universum totálně znehodnotila. Stručný výčet toho co mi dost vadí: výběr většiny herců, vzezření některých postav, slaboučké dialogy, místy až hloupý scénář, nelogičnosti v ději, vrci co vypadají jak když je zkřížíte s divočáky, duševně labilní Istari co spadl z nebe jenž by měl být příkladem moudrosti a vědění ale je jak idiot co zrovna opustil blázinec, otravná a nesympatická Galadriel s anti sexappealem a v poslední řadě také nulový posun v ději. Je to utahaný a vesměs celkově umělý kýč. Je to plivnutí do tváře předloze a fanouškům. A super vizuál to nezachrání, s tím se tak nějak za tyhle prachy snad počítá. V porovnání s Hobitem kde byl přehršel CGI, bylo tam také pár hloupostí a byl natahovaný jak to jen šlo do tří dílů je proti tomu ještě Hobit Velkofantasy. Obrovsky promarněný potenciál to mi nikdo nevymluvi, mohla to být seriálová událost století...

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Kdo zná slavného Pána much, tak ať si představí ústřední zápletku v budoucnosti na vesmírné kolonizační lodi a znáte celý příběh o čem je Voyagers. S tím rozdílem, že zde jsou starší děti a chovají se méně dospěle....Škoda, že je to tak prvoplánové a předvídatelné... prvních a posledních 20 minut je solidních, vše co je mezi zapadne do průměru. Ale že bych se nudil nemohu říci. Bohužel se ale vsadím, že většině lidí se to z hlavy vypari do pár týdnů nejpozději. Film na jedno podívání, nic víc. 68%