Kajínek (2010)

Téma, které má co nabídnout je zpracováno dosti nešťastně. Vizuálně dobře udělaný snímek s pěknou hudbou a vcelku přehledným dějem, jednoznačně zabíjí místy přímo debilní dialogy, mdlé herecké výkony (až na výjimky) a za mne odfláknutý, nebo řekněme nedopečený scénář. Akce ušla. Za mne slabší průměr.

Jan Žižka (2022)

Filmu nelze upřít výpravnost, středověkou ošuntělost a syrovost, docela dobré dialogy, slušnou dramatizaci (byť to bylo docela dlouhé, zejména pocitově) a hodící se hudbu. Co mi přišlo, asi jako většině zbytečné, narvat tam hromadu profláknutých hereckých zahraničních ksichtů, které stejně skoro pod fousy nebylo poznat a které mohli být nahrazeny českým ansáblem. Na stranu druhou, asi by to diváky v zahraničí tak nelákalo. Jákl má u českého publika hroznou nevýhodu v tom, ne že by Češi byli tak vzdělanostně na výši, že by znali detailně historii přelomu ze 14 do 15 století, ale protože je v nich hluboce a vcelku nesmyslně zakořeněný pocit, že Husiti a Jan Žižka byli takový obránci slabších a utiskovaných a velcí vlastenci a div ne mírotvůrci a nedají si na ně šáhnout. Stejně trapný kult provází i Karla IV a T.G. Masaryka, byť v jiném kontextu. Že je film historicky nepřesný, mi ani tak nevadilo, to bych se nemohla v dnešní době koukat na nic, ale spíše doba husitsví mne nebaví jako celek, takže jsem vlastně nevděčný a neobjektivní divák a proto dávám tři hvězďule i když jinak bych dala jen dvě.  Za mne p. Jákl a ostatní spoutvůrci odvedli obrovský kus práce v našich poměrech přímo nevídaný, to jim už nikdo nesebere.

Seveřan (2022)

Řádně krvavý "Hamlet", ve kterém měla jednoznačně navrch mystika před reálným příběhem. Forma předčila obsah. Ale je fakt, že mne ranný, temný a tmářský středověk nikdy moc nebral. Celé to bylo moc tmavé a místy zoufale nudné. Za mne takový průměr. PS: Nicole Kidman je tak oplastikovaná, že vypadá jak vosková figurína, místy to bylo to nejděsivější, co ve filmu bylo.

24 hodin života (2017)

Ethan skvělý v jinak zapomenutelném a veskrze průměrném akčňáku. Dnes jsem asi neměla tu správnou náladu. Celé se to bralo jaksi moc vážně a bylo to takové divné, nelogické. Za mne 50%.

Lukostřelci (2011)

Na počátku 17. století se to pěkně mazalo nejen u nás v Evropě, ale i na Korejském poloostrově. Mandžuové napadli čískou dynastii Ming a následně i Koreu, která zůstávala k Mingům loajální. Příběh o zázračném lukostřelci do tohoto krvavého období spadá a je velmi dobře udělaný. Souboj dvou silných osobností je napínavý, drsný a místy i romantický (asijským způsobem). Herecky dobře zvládnuté, žádná prázdná místa a díky působivému, byť docela komornímu vizuálu i působivé. Za mne spokojenost i když si to znova asi hned tak nepustím. 75%.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Klasický akční film, který se bral poněkud vážněji, než měl a místy byl dosti fádní. Na to, kolik v něm bylo akce a přestřelek chyběl draw a nějaké to vtažení diváka do děje. Stejně jako humoru, toho bylo také pomálu. Nicméně díky skvělému obsazení a geniálnímu hereckému výkonu Hugha Granta a Joshe Hartnetta jsem se  docela bavila. Statham nepředvedl nic, co bychom od něj už neviděli stokrát, za zmínku stojí i výkon Aubrey Plaza. Jako celek spíše průměrná záležitost, které by možná prospělo o 10 minut kratší stopáž. Za mne 65%.