Autogram

Slovensko
človek

<< předchozí 1 2 3 4 41 81 120 160
    • 10.12.2018  23:52

Bogart tentoraz na opačnej strane zákona, ale aj na tej mu to ide s charizmou a ráznosťou. Celý film je pravý thriller, ale záver je extra trieda. –––– Mám rád dětský kola před domem. Miluju lidi s dětma. Nechhtějí totiž riskovat.

• 10.12.2018  20:42
    Pavlínka (1974)

Pavlínka je pekné milé dievča, pracovité a slušné, taká celkom mladučká Babička. Skutočná babička je vo filme tiež, ale trochu prísna a opatrná, hlavne, keď sa Pavlínke zapaľujú lýtka, ktoré už na začiatku neujdú vynaliezavej kamere. Kachyňova poetika, to je presne ten typ, aký ma neprestane nikdy baviť. Detsky hravý film o dobe, ktorá sa s ľuďmi nehrala. –––– Mám zabalit? S pantatínkem asi nejsou žádný žerty? – Zabal, já už pantatínkovi domluvím. –––– Hřích nehřích, on se každý dočká, kdo počká. Jednou tě mám na starosti, tak se nediv. Znáš babičku... –––– Jestli mi tohle provedeš ještě jednou, umřu ti. Umŕu! A nebudeš mít nic

• 9.12.2018  23:30
    Lion (2016)

Prvá polovica je nervydrásajúca, druhá má nervy pohladiť. Len prečo si chlapík až po dvadsiatich rokoch spomenul, že niekde má nejaké korene. Potom je to stretnutie tak trochu umelé, a aj keď ma malo dojať veľmi, dojalo ma len trochu. To už viac ma dojali tie skutočné fotky rodín a malý filmík zo skutočného stretnutia, ale to nebol filmový produkt, takže to nehodnotím. –––– Co když to místo najdeš a nebudou tam? Nikdy je nepřestaneš hledat. –––– Doufám, že tam budou. Musí vidět, jak jsi úžasný.

• 9.12.2018  21:36
    Kvarteto (2017)

Takéto piplanie sa vo vzťahoch, to ma fakt nebaví. Naviac je zážitok umocnený hroznou hudbou, buď falošným kvílením slákov alebo čudnými akože modernými hudobnými patvarmi. Sympatická Barbora Poláková to už nemala šancu zachrániť.

• 9.12.2018  00:34

To sa to točí, keď má niekto k dispozícii Rím. Už len tie kompozície medzi pamiatkami, stĺpmi a starými stenami sú nádhera. Taká nádhera, že z nej aj Japonci omdlievajú, a tí už kus sveta videli. Rímska smotánka postaršieho veku, tá sa tiež má. Stačí napísať jednu knihu a potom sú to samé večierky, dievčatá a večere s kardinálom, jednoducho nádhera. No najvåčšia nádhera vo filme boli oddychujúce a spiace plameniaky na balkóne. Neustále jazdiaca vynaliezavá kamera a nevtieravá hudba na mňa tiež urobili veľký dojem a musím uznať, že to je vrcholné dielo Paola Sorrentina, nevadí že som všetko na prvý raz nepochopil. –––– Chcel som byť kráľom svetákov. A uspel som. –––– Vlaky na našich večierkoch sú najlepšie. Sú najlepšie, lebo sa nimi nikam nedostanete. –––– O chudobe sa nedá rozprávať. Musíte ju žiť.

• 8.12.2018  19:25

Vydejme se na cestu za poznáním. Pokusme se odhalit léčebný potenciál této rostliny, která byla zjevně příliš unáhlenê démonizována. Každý liek musí prejsť dlhú cestu vývoja, kým sa v bezpečnej forme dostane k pacientovi. Canabis to má ešte o niečo ťažšie, keď sa na začiatku 20. storočia ocitol celosvetovo na zozname zakázaných tvrdých drog. Až veľké pokroky v technológiách zdravotníctva umožnili na vedeckom základe overiť skutočné účinky a riziká. Objavili endokanabinoidný systém v nervovom systéme človeka, ktorý zohráva veľkú úlohu pri strese a bolesti a mechanizmus pôsobenia marihuany na tieto receptory. Zostávajú ešte otázky, komu presne a v akej forme takýto liek podávať. Dokument k tomu všetkému pristupuje zrozumiteľne a bez predsudkov, ale aj bez zveličovania účinkov a spomenie tiež možné riziká závislosti.

• 8.12.2018  08:39
    Šach mat (TV film) (1963)

Dosť zmätená televízna reportáž z pátrania po priebehu udalostí okolo šachovej partie. Celý čas zmätok rastie, postavy sa navzájom prerušujú, reportér v teréne viac zavadzia, ako pomáha, až je tu nečakaný koniec. –––– Využíváme této technické přestávky, abychom vám ukázali kopii cestovních šachů mistra Mirka Čentoviče. Jsou to docela prosté figurky, ale zcela zvláštní výzdoby... –––– Já koukal jak blázen. On mě to dal. Na šup jsem byl šach mat.

• 7.12.2018  21:58
    Dnes už viem (TV pořad) (1986)

Záznam koncertu dnešného okrúhleho oslávenca, na ktorého si televízia spomenula hneď troma filmami.

• 7.12.2018  21:37
    Zimné sníčky (TV film) (1983)

Detské hudobné pásmo s dnes už renomovanými, vtedy začínajúcimi hudobníkmi. O to viac je zaujímavé sledovať, ako kvôli deťom zo seba na snehu spravila debilov aj celá skupina Elán. Také Spievankovo spred 35 rokov.

• 7.12.2018  21:08
    Dnes večer prídu Prúdy (TV film) (1975)

Pokus o hudobný film dopadol veľmi slabo, keď nemal zmysluplný scenár, a ešte aj Hammelove pesničky zo začiatku kariéry boli úplne slaboduché. Hlavne tá o výťahu dookola opakujúca, že výťah je vlastne rodným bratom lietadla. Originálne boli len záverečné "titulky", ktoré boli prerozprávané.

• 7.12.2018  19:26
    Božská Ema (1979)

Trochu veľa sa tu spievajú operné árie, ale tak to asi malo byť, keď je to životný príbeh opernej speváčky. Tie lepšie časti prichádzajú v druhej polovici, no zase nasleduje turné pod holým nebom zavŕšené husitskou hymnou. Nemôžem tvrdiť, že som si film užil, môžem len oceniť výkon Turzonovovej a ostatných hercov prvej ligy. –––– Ty lidi chtějí domů. Mají dost tyhle prokletý války. Ratlagové na trůnech se porafali o Evropu! –––– Vaše velká duše by se nevešla do malé země. Českým vlastenčením se víc ztrácí než získává.

• 6.12.2018  22:50
    Miesto pre zimovisko (TV film) (1981)

Ten vlak v každom strihu mi išiel pekne na nervy už po dvadsiatich minútach. Cítil som sa, akoby som pozeral film vo vlaku, a nie doma. Príbeh je dosť fádny, hlavne tá pracovná linka, súkromie s Magálovou a jej svokrou už trochu lepšie. Tá trojica s Kňažkom inscenáciu zachránila od podpriemeru, ale iba veľmi tesne. Nemyslím si, že je správne film adorovať iba preto, že je starý alebo že je z Košíc. –––– Mám dosť tých starých rároh, ktoré v záchvate sentimentu nechcete vyhodiť.

• 5.12.2018  23:25
    Den, kdy nevyšlo slunce (TV film) (2001)

Asi takto sa dá spackať možno aj obstojný námet. Pritom so sympatickými dobre hrajúcimi hercami. Už ten moment pri identifikácii v márnici, keď sestre odhalí celé nahé telo nebohej, aby z toho aj divák niečo mal, mi udrel do očí, že režisér alebo scenárista film nezvláda. A tak to išlo až do konca, keď boli niektoré pasáže preťahované alebo úplne zbytočné, až som mal dojem že polhodinka by na film stačila. A tá príšerná hudba akoby bola zložená k celkom inému filmu.

• 5.12.2018  22:00

Príbeh o nádeji na mieste bez nádeje. Alebo naopak, príbeh zmŕtvychvstania v Nemecku vyradených dodávok ako autobusov v Ghane. Medzinárodné dohody zakazujú vývoz nefunkčných elektrických spotrebičov alebo áut do inej krajiny. To ale nezabráni špekulantom takýto odpad vyvážať do Afriky, pretože je to ziskovejšie ako ho recyklovať podľa európskych zákonov. Na jednej strane takto v Ghane prídu k lacným chladničkám, počítačom alebo autám, na druhej strane neopraviteľné veci sa spália kvôli oddeleniu kovov a tak sa vytvára totálne kontaminované územie. Dokument sleduje túto cestu odpadu z Hamburgu do Ghany a zamýšľa nad riešením, ktoré neexistuje. Konzumné šialenstvo v západnom svete zabíja ľudí v Afrike.

• 5.12.2018  20:02
    Malý Buddha (1993)

Každé náboženstvo má svoj fundamentálny príbeh a Bertolucci tu servíruje príbeh Buddhu v luxusnom výpravnom balení. Aby to nebolo nudné a úplne neotrávilo ateistov, tak sa prelína s americkou súčasnosťou, a neskôr oba príbehy dokonca splývajú. Nevedel som, ako zvládnem dve a pol hodiny filozofovania a ”biblických" výjavov, ale bolo to prekvapivo dobré, miestami až úžasné. Prekvapilo ma aj to množstvo analógií niekedy až zhody s kresťanstvom, čo vo mne vyvoláva pocit, že tie pribehy má ľudské pokolenie, bez ohľadu na pôvod, akoby v génoch. –––– Existuje niekoľko mimoriadnych bytostí, ktoré sa vždy vracajú naspäť ako duchovni vodcovia. My týchto ľudí vieme rozpoznať. A práve preto sme tu. –––– Staroba ničí pamäť, krásu a silu. Takto skončíme všetci. ... Nik sa nepriblíži smrti tak, aby aspoň raz neochorel. – A smrť, aký to je okamih? Ukáž mi smrť. –––– Je načase, aby som premýšľal, čo urobím so zvyškom svojho života. Ľúbim ťa, Líza.

• 4.12.2018  23:02

Nevedel som nájsť na filme nič, čo by ma na skutočne zaujalo. Až na pár momentov bol maratón prekladateľa medzi ženami veľmi nudný. Zdalo sa mi, že ich je oveľa viac ako dve, ale niektoré asi neboli jeho milenky. Plus jeden dánsky profesor, a nezaobišlo sa to, samozrejme, bez scény s pijatikou. Slabé tri hviezdy. –––– Ja som vypil na vaše zdravie do dna. Vy musíte tiež. Taký je u nás poriadok.

• 4.12.2018  20:45
    Balada o Vojtovej Marine (TV film) (1964)

Prvý dojem z filmu je ten, že ide o folklórne pásmo s krásami slovenskej prírody (škoda, že čiernobielej) a s krásami slovenských dievčat. V polovici je ešte jasnejšie, že folklór hrá hlavnú úlohu, veď je to film Martina Ťapáka. Netreba teda čakať veľké dejové zvraty, ale jednoduchý príbeh zo slovenskej dediny nabitý emóciami. K plnému hodnoteniu prispelo aj to, že Heda Melicherová v hlavnej úlohe skvelo tancuje, prišla totiž do filmu zo SĽUKu, a emócie postavy dokázala vyjadriť aj tancom. Svoje prvé filmové tanečné číslo predviedol tiež štvorročný Marek Ťapák. Nedá sa zabudnúť na dokonalú kameru, ktorá často sníma zo zvláštnych uhlov a všíma si zaujímavé detaily, občas aj predmety s erotickým dvojzmyslom ako mútenie masla alebo pri tanci obcovanie so strešným trámom. Dúfam, že nie som jediný, kto to tam videl. –––– Akože, Jašku? Dal si zomlieť ten jačmeň? ... A mlynárku si videl? ... No. I čo? Uchránilo ťa? –––– Zje ťa to dievčisko... Tá ťa veru začne rovno jesť.

• 3.12.2018  23:32

Kovboj Clint Eastwood prechádza nielen žánrovo ale aj filmovo z divokého západu do civilizácie a naráža na nepochopenie v cudzom svete. Nie je zvyknutý na zákernosť, odpor úradov, ani na moderné ženy. Hrdina, ktorý sa netrafil do svojej doby, ale vo filme nepôsobil trápne, a aj v drogovom dúpäti sa nestratil. Na Clinta veľmi neobyčajný film, škoda, že ma záverečná naháňačka tak nudila a bolo mi celkom jedno, či ho nakoniec dolapí alebo nie. –––– Co je to tam dolu se všemi? Moc sluníčka? –––– Tohle není žádná ohrada pro krávy. Tohle je New York a máme svůj systém. Není to nic moc, ale nám se to líbí.

• 3.12.2018  20:20
    Žolík (TV film) (1988)

Jedna svadba, ktorá sa oslávila doma pri stole, a čo všetko po nej v rámci rodiny vyplávalo na povrch. Nejako sa mi zdalo, že je členov rodiny v tom byte akosi priveľa, ale aspoň to malo nejaký spád, keď už bola tá zápletka so zháňaním protekcie taká silená. –––– Všetko sa dá vybaviť, len treba niekde niekoho mať.

• 2.12.2018  23:46
    Kalamita (1980)

Chápem, že filmy (oneskorenej) Novej vlny sú často o bežných problémoch bežných ľudí a v podtexte môže byt metafora alebo podobenstvo často nepohodlné režimu. Polívka tu dáva s prehľadom toho bežného železničiara s bežnými starosťami, ale tú metaforu bolo treba hľadať lupou. Alebo som zle hľadal, a na zaujímave momenty filmu bolo treba, bohužiaľ, čakať hodinu dvadsať.

• 2.12.2018  22:40

Skoro celý prvý diel nikam neviedol a viedli sa akurát banálne dialógy najmä okolo jedla a darčekov, pričom oživenie prinášali len detské herecké úlohy. Porovnávať túto sériu s Pelíškami je celkom mimo aj pri rovnakej tvorivej dvojici. A to trvanie televíznej série trikrát po dve hodiny je totálne prestrelené. –––– Naši tátové jsou hrdinové, proto musej být zavřeni ve vězení. Kdyby byli zbabělci, byli by tady s námi.

• 2.12.2018  10:04
    Frankenstein (1994)

Priznám sa, že som príbeh Frankensteina napriek svojom veku nepoznal, takže som mal záujem o akúkoľvek adaptáciu. Musím uznať, že táto bola profsionálne natočená, s výborným obsadením, v podstate bez jedinej chybičky. Lekárska veda by aj dnes čumela nad transplantačnými možnosťami medícíny pred dvesto rokmi... Teda v rozprávke. –––– Výsledný reanimant je nefunkčný, opovrhovaniahodný a... mŕtvy. –––– Zlo zošité so zlom pozošívané so zlom...? Boh ochraňuj vašich blízkych. –––– Ak mi nedožičíš svadobnú noc, ja budem s tebou na tvojej.

• 1.12.2018  12:39

Dokument vsadil na čisté detské dušičky, takže chvíľami sú to také Táraninky. Ale vôbec nie milé táraninky, keď päťročné deti spomínajú bomby a pätnásťročné odtrhnuté ruky, nohy a hlavy. Keď prehovoria tí starší, už to nie je žiadna sranda, hlavne keď si uvedomíme, že to sa im naozaj stalo, a neprešli pol sveta len tak za zábavou alebo na dovolenku. Na konci sú ešte amatérske zábery z ich cieľa vo Finsku a Nemecku, kde môžu úprimne povedať Vďaka, Nemecko. Filmári boli profesionáli a presne vedeli, čo robia, kedy dať kameru do rúk deťom, kedy sa čo opýtať, alebo sa nepýtať vôbec a nechať tomu voľný priebeh. Na jednej strane ich môžeme obviniť zo silnej manipulácie s citmi diváka, ale tá autentickosť nepustí. –––– Už som nemohla chodiť do školy. Všetky školy zbombardovali. Mala som tak rada svoju triedu... –––– O čom snivaš, Mary? – Chcela by som chodiť do školy a spať v naozajstnej posteli.

• 30.11.2018  23:09

Tentokrát to Sorrentino s hlavným hrdinom trochu prestrelil. Rocker, čo nemá hlas, namaľovaný ako štetka, vyzerá aj koná ako magor, a to všetko monotónne a vždy rovnako nezaujímavo po celý film.

• 30.11.2018  19:52
    Plač pre syna (TV film) (1982)

Filmu chýba celý úvod do postáv a ich situácie, takže ma zachránil len komentár pisateľa Volodimir2, aby som vôbec vedel, o čo ide. Potom mi to už dávalo zmysel, ale veľký zážitok sa nekonal aj pri výborných výkonoch hercov, najmä Dušana Blaškoviča, ktorý svoju postavu domáceho despotu zvládol vynikajúco. Tiež Richard Stake ako chlapec už dokázal, že z neho bude skutočný herec. –––– Sľubujem ti, John Fawcus, že sa nestaneš zrnkom piesku. A tomuto chcem obetovať všetko.

• 30.11.2018  00:10

Dávnejšie som sa pokúšal film sledovať, ale nešlo to, takže zostal bez hodnotenia. Ani teraz som nebol dokonale spokojný, hlavne pre tú dĺžku, ale tak to v psychologickej praxi chodí, že výsledky neprídu len tak odrazu. Táto psychiatrička sa tomu oddala ešte viac, až mi tie výjavy z minulosti boli dosť nepríjemné.

• 29.11.2018  20:40
    Útrapy z rozumu (TV film) (1990)

Skvelá satirická predloha a ešte lepší slovenský preklad Ľubomíra Feldeka, ktorému občas dialógy prirodzene prechádzajú až do veršov a ukazuje tak svoje majstrovstvo. Čo replika, to vtip, čo postava, to jeden typ ľudského charakteru, nájde sa tam každý. Vojenskí hodnostári, vyslúžilci, chamtivci, pochlebovači, voľnomyšlienkári, kariéristi, to všetko dostalo svoj diel výsmechu v necelej poldruha hodinke. –––– Želám si, aby si sa s trocha bohatšími mužmi stýkala. Aj vo sne! –––– Mám dva talenty: skromnosť a akurátnosť. –––– Nuž, ak má sa čosi hnúť, krikom a rečami sa musí začať. –––– Daj pokoj, lebo čižmou opáčim ti zadné líco!

• 28.11.2018  23:50
    Apokalypsa Stalin (TV seriál) (2015)

Už po prvej časti vidím, že ide o mimoriadny dokument, ktorý ma dokázal zaujať pútavým rozprávaním historických faktov, hoci aj o jednom z najväčších vrahov celej histórie. A aj po mnohých desaťročiach od ukončenia kultu jeho osobnosti, a priznaní chýb samotnými komunistami, sa aj tu v komentároch nájdu exoti, čo dokážu tvrdiť, že to tak nebolo, a to len západní kapitalisti očierňujú Stalina vo filmových dokumentoch. Viacerí tu vyčítajú dokumentu, že rozprávanie nie je chronologické a často sa vracia k Stalinovej mladosti. Tvorcovia to tak ale museli urobiť, lebo z rokov 1878 až 1914 nie sú absolútne žiadne filmové zábery a keďže sa vyhli hovoriacim hlavám, tak by sme sa museli prvú hodinu pozerať len na tých niekoľko zachovaných fotiek z mladosti. To by asi nebolo to pravé orechové a tak je zvolený spôsob rozprávania na preskáčku dobrým riešením.

• 28.11.2018  18:05
    Vojáček (1963)

To je asi najviac komunistický film zo západného sveta, aký som kedy videl. Snažil som sa v ňom politiku ignorovať, ale nedalo sa, ten záverečný monológ hlavného hrdinu bola taká zmes zbytočných žvástov, že filmu ubral tretiu hviezdu, ktorú som mu chcel dať za niekoľko zaujímavých scén. Inak film mohol byť radšej rozhlasovou hrou, obraz s textom málokedy súvisí, všetko podstatné z deja je len vyrozprávané.

• 27.11.2018  22:57
    Malý pán Friedemann (TV film) (1989)

Rozjímanie nad neopätovanou láskou ma tak neuveriteľne nudilo, že mi bol nejaký herecký koncert celkom ukradnutý. Dielo skazy na filme dokonala operná hudba, ktorú nie každý môže stráviť. –––– Som prístarý, aby som konal. Začína sa čas premýšľania.

<< předchozí 1 2 3 4 41 81 120 160