Autogram

Slovensko
človek

<< předchozí 1 2 3 4 40 79 117 156
    • 20.10.2018  17:45

Seriál ma nikdy nejako zvlášť nazaujal a podobne ani táto farebná verzia rodiny Addamsovcov. Ich štýl humoru mi je cudzí a tak som film dokázal vnímať viacmenej len ako kulisu. Tým ho ani neodsudzujem, ale u mňa len slabšie tri.

• 20.10.2018  17:29
    Mission Blue (2014)

Stačia dva plnohodnotné príspevky a všetko podstatné tu už bolo napísané. Ja len dodám, že nezabudnuteľné bolo to zdesenie v očiach Sylvie pri prechádzke po rybom trhu v Tokiu. Drancovanie oceánov pokračuje takým tempom, že raz tam naozaj nezostane vôbec nič, len plastový odpad.

• 20.10.2018  01:22

Juhoslovanské filmy sú vždy zvláštne. Ich humor, ktorý často ide za hranicu únosného, si tu robí srandu z vojny, zabíjania, a všetkého, čo normálny človek radšej nechce vidieť, a už vôbec, aby sa z toho smial. Tak ani nemôžem povedať, že by sa mi film páčil, ale určite zaujal. Tie vzťahy medzi národmi na Balkáne asi vystihol, od detského veku až po vek zabíjania, vypaľovania a iného besnenia.

• 19.10.2018  22:00

Výborné obsadenie, výborný príbeh, dokonalé interiéry, to nemohlo dopadnúť zle. Plávanie Alžbety tiež nemalo chybu, škoda, že si neužila viac epizód seriálu. Pri tom všetkom mi nevadil ani dabing českých hercov. –––– Chcem, aby sa odteraz fabiciovská kúria nazývala Alžbetiným dvorom. Tým sa spečatila moja vôľa. –––– Cundra si bola. Ale krásna.

• 19.10.2018  20:31
    Júlia (TV film) (1990)

Aj pred 500 rokmi sa našiel jeden človek, ktorý svojimi intrigami ovládal mocných a pre honbu za majetkom sa nezastavil pred akoukoľvek vražednou intrigou. Na každého niečo vedel, na koho nevedel, si zistil, a keď nič nemal, tak si niečo vymyslel a nechal požehnať úplatným súdom. A je tam ešte aj ten stratený dokument chýbajúci v súdnom spise, ktorý má o všetkom rozhodnúť, aby bola náhodná podoba dokonalá. Inscenácia naozaj na úrovni, ktorá urobila zadosť asi tiež dobrej historickej predlohe. Uprostred osvedčených hercov sa nestratila ani mladá Katarína Kolajová. Škoda, že taká krásna herečka zrušila v najlepších rokoch svoju kariéru, keď odišla za svojím talianskym princom, a vrátila sa príliš neskoro už len ako seriálová herečka. –––– Ale vám, ktorí počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre tým, čo vás nenávidia... – Myslíš, že je naozaj potrebné takto konať? –––– Keď miesto spravodlivosti má vládnuť zvôľa, tak načo ďalej žiť. –––– Mŕtvi sú najlepším varovaním, že žiadať pravdu sa nevypláca. –––– Pýtaš sa, kto z nich má pravdu. Pravdu musíme mať MY.

• 19.10.2018  19:00
    Správne kroky (TV pořad) (1984)

Presne takto si chcem Darinku pamätať. S ujom Krajíčkom, ako disco hviezdu alebo ako princeznú. Hodnotiť sa neodvažujem, ale niektoré veci z archívu nadobudnú význam práve po pár desaťročiach. –––– Poď ujo, nebuď ako hríb. Hríb iba sedí, ty sa hýb! –––– Lebo čo je voda pre ryby, to sú pre ňu šaty bez chyby.

• 19.10.2018  18:45
    Nočný spev (TV film) (1989)

Niekto sa v noci zabáva v podnikovom bufete, niekto iný pracuje, a Kramár počúva vážnu hudbu. Napohľad sa nedá zistiť, či vlastne pracuje alebo nie. Socialistický podnik, ako sa patrí, aj s rozkrádaním nafty, čo niekde pretrvalo aj dodnes. Filmu chýba akýkoľvek dramatický moment, ktorý by zaujal diváka, ani sa mi nechce veriť, že takéto srágory sa točili ešte v osemdesiatomdeviatom. Scenárista filmu Dušan Kraus radšej nech sa venuje inej práci.

• 18.10.2018  23:00

Dokument o tom, že robiť umenie nie je až také umenie. Ale chce to veľa šikovnosti, a aj talentu, a vznikajú umelecké diela nevídanych kvalít a hlavne ceny. Len sa nenechať chytiť. Tento človek je lepší ako Jánošík, a nedá sa nedržať mu palce, keď obeťami sú všetci tí snobi, čo potrebujú mať svoj „originál“. Aj ho majú. Dokument je trochu dlhší, ako by sa patrilo, a tak je hviezd menej.

• 17.10.2018  22:05

Dokonalé. Presne tak si skeptici môžu predstavovať presmartovanú budúcnosť. Alebo už súčasnosť? To sa ani agenti Fox a Dana, ostrieľaní mimozemskými návštevami a nadnárodnými konšpiráciami, nestačili čudovať, čo sa to v bežnom živote deje. Vyjavené oči robo-kuchárov sú milé, ale neradno im odmietnúť sprepitné. Pomsta smart techniky je to, čo máme očakávať, ak nebudeme poslušní.

• 17.10.2018  20:49
    Dobrý deň, stará mama (TV film) (1977)

Aj v domove dôchodcov môže byť zábava. Jedna starká príde na staré kolena k synovi, druhá k vnúčatám a má byť adoptovaná cudzou rodinou. Ani netuším, či to boli len scenáristické fantázie, alebo sa takéto sociálne experimenty v tom čase naozaj robili. Film nie je žiadna veľká sláva, ale za pár zábavných momentov aspoň slabé tri hviezdy. –––– Stopercentný PES. To už robia vlnu aj zo psov? –––– Taký blázinec! Zrazu sme na jarmoku alebo v starobinci?

• 17.10.2018  17:55

Angažovaní Priatelia v rytme Beatles, a trochu pritiahnutí za Vlasy. Príbeh v dvoch rovinách, protivojnovej a romantickej nepatri k nejako oslnivým, určite neohúri, ale hudba, tá nemá chybu. The Beatles nikdy nezostarnú, nech si tu niektorí jedinci píšu čokoľvek, a niekoľko skladieb bolo v muzikáli prerobených geniálne: Let It Be ako černošský zbor, I Want You v celkom inom význame od strýčka Sama, Strawberry Fields s veľmi angažovaným klipom a All You Need Is Love na záver. Do dvoch hodín sa celá tvorba Beatles nevošla, ale žiadalo sa mi tam ešte Imagine a Yesterday, určite na to boli vhodné momenty. Keď je hudba dobrá, muzikál je vždy dobrý, a tu sa pridáva ešte veľmi nápaditá výtvarná stránka. –––– Jsem homosexuální pacifista s nálezem na plících. – Hlavně, že nemáš ploché nohy.

• 16.10.2018  22:22

Takto vyzerá v praxi konflikt dvoch kultúr. Švédskej západnej a ruskej socialistickej, a to v 21. storočí. My sa tiež nemusíme veľmi naparovať, lebo stále balansujeme niekde medzi tým. Aj v mojom bezprostrednom okolí prekonal jeden podnik, dávno v súkromných rukách, podobnú očistu od socializmu len pred pár rokmi, keď bolo nutné prepustiť polovicu zamestnancov, ktorí nevedno čo robili, od siedmich riaditeľov až po upratovačky. Bo Andersson to mal trochu vo väčšej mierke, keď prepustil 30000 zamestnancov, aby dostal AvtoVAZ do konkurencie schopného stavu. Dokument sa nevenuje žiadnym detailom výroby, modelom vozidiel ani finančným parametrom. Sústreďuje sa na osoby, ich myslenie a príhody, ktoré to všetko charakterizujú. Všetko je v podstate tak, ako sme si mysleli, že v Rusku je.

• 16.10.2018  18:02
    Pani Heléne (TV film) (1975)

Panna zázračnica po pár rokoch so značne odrastenejším umeleckým ansámblom, ale správajú sa rovnako. S filmami o umení mám väčšinou problém, to rozjímanie nad obrazmi, sochami a hudbou ma nenadchýna. Rovnako aj tentoraz, keď príbeh bol až druhoradý, a fakt že boli skoro všetci herci predabovaní mi vadil asi najmenej. –––– Vy ste nenapraviteľne krásna, pani Heléne.

• 16.10.2018  10:59
    Labyrint - Série 3 (série) (2018)

Tretia séria ma vôbec nesklamala, počas šiestich epizód sa rozohrávala výborná tajomná atmosféra. Až na tú siedmu, ktorá bola akoby naviac a chcem si z nej pamätať len záverečné definitívne odhalenie. A teda bolo čo odhaľovať pri tom množstve postáv a zápletiek, z ktorých niektoré viedli len do slepej uličky.

• 16.10.2018  00:28
    Človečina (divadelní záznam) (1973)

Humor Radošínskéno naivného divadla je neopakovateľný rovnako, ako prejav Kataríny Kolníkovej.

• 15.10.2018  21:03

Konečne super kriminalistické mozgy objavili hrad, ktorý je k brutálnym činom úplne najbližšie a má najviac súvislostí. Ako boli záverečné epizódy minulých sérií napínavé, tak bola táto z dvoch tretín takmer zbytočná a veľká záchrana bola skôr paródiou. Všetko príde až nakoniec, dá to zmysel a zbaví sa akejkoľvek mystérie. –––– Mluvil jste jako kazatel. ... Teda až na tu prdel.

• 15.10.2018  20:05
    Rozprávanie pani N.N. (TV film) (1985)

Tak čo? – Nič. –––– To je celý text poviedky, ktorý znenazdajky odznel, keď som si už myslel, že postavy si nepovedia vôbec nič. Zvyšok sú spomienky starej ženy, ale nie veľmi pochopiteľné. Na mňa je to príliš veľké umenie, čo som si mal uvedomiť skôr, keďže dobre viem, že ruskí klasici nie sú nič pre mňa.

• 15.10.2018  18:10
    Podezření (1990)

Každý je rád, keď spravodlivosť v súdnej sieni zvíťazí. Je správne aj keď zvíťazí podvodom? Je to ešte spravodlivosť? A potom prichádza dovetok, ktorý všetko vysvetlí a dava trestu nový rozmer. Výborný thriller, kde súdny proces nepreváži nad napínavosťou zvyšku filmu. –––– Ničitelka je zničena. –––– Byl zločin, byla oběť, a je trest.

• 15.10.2018  10:45

Myslím, že Peter Marcin si tento „svoj“ program (réžia, scenár, moderátor) vypracoval do veľmi príjemnej podoby. Ak sú dobre vybraní a skombinovaní hostia, tak aj tie jeho humorné scénky sa dajú vydržať a často je improvizácia od hercov alebo športovcov veľmi zábavným momentom.

• 14.10.2018  23:12
    AsexuaLOVE (2018)

Dokument, ktorý neviem celkom zhodnotiť, tak len pre poriadok tri hviezdy. Pár ľudi sa vyjadrilo, ale v ich prípade by to chcelo dlhodobejšie sledovanie a možno aj časozberný dokument, či predsa len príroda v nich nakoniec nezvíťazí... –––– Ahoj, mám problém, můj kluk se mnou už nechce spát. Tvrdí, že je už taky ten asexuál a už ho to nebaví.

• 14.10.2018  22:52
    Kráska a netvor 1950 (TV film) (2010)

Najskôr som rozmýšľal, akého idiota napadlo rozdeľovať obraz na časti, dokonca do častí dať iné scény z rôznych miest a časov. Na to by som potreboval dve nezávislé oči, občas aj tri. Prekvapilo ma, ako som si za chvíľu zvykol a bol som rád, že mám dva až tri uhly pohľadu na jednu scénu a môžem si vybrať. Z filmu sú najlepšie ťaživé scény so štátnou bezpečnosťou, a to už od autobusu. Zvyšok je nanič, zvlášť ten nepodarený nekompletný záver, kde sa vlastne nič poriadne nedozvieme. Pobyt na chalupe hrôzy bolo iba scenáristické Šaškovanie, ktoré autor nevedel zmysluplne ukončiť. –––– Stalo se jí něco? – Tu sa pýtame iba MY, slečna!

• 14.10.2018  19:38

Nemecké dejiny minulého storočia sú také pohnuté, že ani jedno pátranie po Adolfovi Eichmanovi nie je možné jednoducho podať jedným filmom. Zostal mi hlavne pocit, aké by to bolo, keby existovalo viac takýchto snaživých prokurátorov aj v dnešných časoch, ktorí by vedeli veci dotiahnuť do konca. Film ma ale veľmi neuchvátil, to rozprávanie príbehu bolo dosť kostrbaté, niekedy až nezrozumiteľné, a ako sa tam objavovala homo zápletka, to ma miatlo ešte viac.

• 13.10.2018  23:43

Aki po pár rokoch odmlky pokračuje v trápení diváka. Do veľmi problematického filmového balenia zabalí pár dobrých myšlienok a výborných scén. Okrem nich treba sledovať buď nemý film, nikam nevedúce rozhovory alebo dlhé výkony obstarožných rockerov. Druhá polovica je lepšia, ale tá figúrkovitosť veľmi neprispieva k dôveryhodnosti príbehu, a korunu tomu dá mladý hacker, ktorý môže udeliť azyl každému. Kritiku schytala politika nielen Fínska, ale aj Maďarska a Srbska. Len neviem, či je najlepšie oslavovať akurát pašerákov ľudí, akokoľvek ľudský by bol ich prístup. Iba slabšie tri hviezdy. –––– Pýtal som sa ho na Fínsko a povedal mi, že je to dobrá krajina pre všetkých.

• 13.10.2018  15:51
    Břetislav a Jitka (TV film) (1974)

Medzi hlavnými hrdinami to pekne iskrí už od prvého momentu, ako sa stretnú, až po jednu z najromantickejších svadieb pod nebeskou klenbou uprostred lesa za asistencie pustovníka s naslabšou možnou vysviackou. Ako k tomu Jitku jej neohrabaný ženích Břetislav presvedčil, som nepochopil, ale to nevadí, keď je záver taký milý. –––– Krása a láska netrvá. Co trvá, je manželství posvěcené svatou církví. –––– Nejvíc se člověk bojí toho, co si sám vymyslí. –––– Místo tvých pěti přátel ti mohu dát jen syna. Narodí se z jejich utrpení, bude zpívat jejich písně a mít jejich odvahu.

• 12.10.2018  23:27
    Samej mi je smutno (TV film) (1983)

Najskôr siedmačka školí rodičov v otázkach rodičovstva, ale až potom nastáva tá správna socialistická televízna zábava. Sama doma v Košiciach by bol správny názov. Stará sa o malého chlapca, dokonca si nájde aj primeraného partnera na starostlivosť... Deti za kvalitu filmu nemôžu, robia očividne, čo len môžu, ale scenár stojí za starú bačkoru a réžia ako v amatérskom filme. Televízia občas opráši aj veľmi zaprášené kúsky, asi nech vidíme, na čo sme sa vtedy museli pozerať. –––– Ja v tvojich rokoch dostať televízor, a ešte farebný, tak od radosti onemiem.

• 12.10.2018  22:19

Príbehy sa uzatvárajú, pre niekoho lepšie, pre niekoho horšie. Je na to potrebná trochu dlhšia epizóda a každý tak má dostatok priestoru. Dostali sa k dnes už dobre známej veci, že v kapitalizme sa musí buď tvrdo makať alebo sa vrátiť. Pripadne ešte podvádzať a nenechať sa pri tom chytiť. Za mňa filmovo najlepšou linkou bola Dejdar s Cibulkovou, v tomto príbehu nebol ani náznak amatérskosti, čo až tak bezvýhradne neplatilo pre ostatné. –––– Nejsem tak blbý, abych zbytek svých sil promrhal pro druhé. –––– Cizí vyžírky! A my je musíme živit a obsluhovat! Pak si odejdou za lepším a nám zbydou jen dluhy.

• 12.10.2018  17:45

Amélia z Montmartru pátra a odmieta uveriť, že Na západnom fronte nič nového. Mathilda pri svojej sherlockovskej činnosti nachádza stále niečo nové a film to divákovi servíruje v mimoriadne štýlovom balení. Či už krásne farebné vidiecke prostredie, mestske vychytávky alebo blato a špinu frontovej línie a rôzne spôsoby umierania vo vojne. Aj nádej umrela počas filmu nespočetne krát, ale s ďalším pátraním vždy nanovo ožívala a dokazovala, že MMM. Netvrdím, že som sa v celej tej spleti udalostí, osôb a ich náhodných výmen vyznal, ale táto vojnová romantická detektívka ma bavila. –––– Telefonní drát byl jediné spojeni se světem živých. –––– Prdi pes - štêstí dnes. –––– Když doběhnu k zatáčce dřív než auto, vrátí se Manech živý.–––– Bolí tě to, když chodíš? ... Proč pláčeš?

• 11.10.2018  20:38
    Svetlo (TV film) (1998)

Vyzlečený Vaculík a celá plejáda krásnych slovenských herečiek v najlepšom veku. Čo viac si môže divák želať? Je tam dokonca aj príbeh, ktorý ide pomaly pod kožu a dostáva nás do myslenia postáv. Televízny moderátor a architektka, ktorá čaruje so svetlom, sú prototypom modernej bezdetnej rodiny, kde pocity nemajú veľa miesta. To sa má zmeniť stretnutím v nemocnici. Okrem hudby a nekompletného záveru som s filmom spokojný a tri hviezdy sú pomerne silné. –––– Trúsiš! – Možno už o rok sa budú môcť ľudia cez počítač milovať s hocikým. To bude čisté. To sa ti bude páčiť.

• 10.10.2018  23:27
    Akta X - Kotě (S11E06) (epizoda) (2018)

Skinner sa správa zvláštne, už od začiatku série je akoby na opačnej strane. V tomto príbehu ale nie, našťastie, patrí k tým obyčajným epizódam. Až príliš obyčajným, že to mysteriózno je potlačené obyčajnou dnes populárnou konšpiráciou. –––– Viem, že to tak nevyzerá, ale to uričtite nebol on. –––– Predstavte si moc vlády, ktorá môže ovládať myšlienky miliónov občanov len tým, že ich vystaví tomu jedu. Deje sa to. Deje sa to práve teraz.

• 10.10.2018  23:25
    Plukovník Chabert (TV film) (1976)

V slovenskej literatúre nachádzame veľa príbehov o navrátilcoch po rokoch, ktorí doma nachádzajú len zborené rodinné zázemie. A Honoré de Balzac s tým operoval už nejakú storočnicu skôr. V tejto inscenácii to herci zvládli bravúrne, len škoda toho obmedzeného času, akoby v príbehu chýbali celé kapitoly. –––– Prisahám vám, pane, vtedy mi bolo moje meno utrpením. –––– Tuším sa predsa len musím vrátiť pod zem.

<< předchozí 1 2 3 4 40 79 117 156