Autogram

človek

<< předchozí 1 2 3 4 35 68 102 135
    • 14.12.2017  23:12
    Paddington (2014)

Nečakané prekvapenie. O migrantoch tu už boli rôzne filmy, ale tento v podobe hovoriaceho medveďa je asi najmilší a teda najvhodnejší pre deti. Môžeme si na druhej strane myslieť všeličo o tom, že deti dostávajú podprahovo myšlienky o tom, že každá (britská) rodina potrebuje svojho migranta, pričom pre dospelých je to radšej priamo vyslovené v jednej vete. Pri tej záplave nenávisti, čo sa valí zo všetkých strán, je to príjemná zmena. A tiež celé výtvarné stvárnenie filmu je svieže, od živého domčeka pre bábiky až po samotného medveďa a jeho kúsky. –––– Tomu rozumiem Judy. Nie je ľahké byť niekde nový. –––– A až prídete do Londýna, dočkáte sa tam veľmi srdečného privítania... –––– Je jedno, že prišiel z opačného konca sveta, je jedno, že je z iného druhu, ... sme rodina. –––– Pani Brownová hovorí, že tu v Londýne sme každý iný. Ale to znamená, že si tu každý môže nájsť miesto.

• 14.12.2017  17:42
    Moneyball (2011)

Baseball je šport, ktorý je mi celkom cudzí, ale tento film mal to šťastie, že nie je vôbec o hre samotnej. Je o generálnom menežérovi a jeho neštandardných metódach, s ktorými najskôr nikto nesúhlasil, ale neskôr sa to ukázalo inak. Ako to vypálilo, to je až v záverečných titulkoch, ale ešte predtým to Brad Pitt pekne odpálil. Keby ma zaujímal aj samotný šport, možno by to bolo aj o hviezdu viac. –––– Tím sa nedá poskladať počítačom, Billy. Baseball nie len o číslach. To nie sú počty.

• 13.12.2017  17:18

Od lásky je k nenávisti tak blízko. George a Martha, tak sa milujú až sa nenávidia. Vďaka tomu je to asi najdivokejšia konverzačka dvoch manželských párov, čo som kedy videl. Neskorý nočný večierok sa mení na divokú hru v jednom dome s jednou návštevou, s kopou alkoholu a jedným malým výletom. –––– George and Martha. Sad, sad, sad.

• 13.12.2017  10:51

V každé práci bych ráda zůstala několik týdnů nebo měsíc. Každý den si budu zapisovat do deníku, co jsem v práci zažila. –––– Veľmi zaujímavý a odvážny počin. Odvážny tým, že novinárka ako zamestnankyňa porušuje všetky pravidlá zamestnávateľa tým že filmuje pracovné prostredie a vynáša von všetko, čo sa dá. Odvážny aj tým, že na pomerne dlhý čas obetovala čas so svojim mladším synom, ktorý to viditeľne ťažko znášal, snáď z toho nebude mať dlhodobú traumu. Ale čo majú povedať tie desaťtisíce slaboplatených ľudí, ktorí to majú natrvalo... Všetko, čo robila, je práca, ktorá je potrebná, užitočná a niekto ju robiť musí. Či už práčovňa v Motole, hydináreň Agrofertu, pokladníčka v Alberte alebo spracovanie odpadu Ozo!!! Zaujímavým zistením je agentúrne zamestnávanie, čo je novodobý predaj ľudí, pričom títo (ne)zamestnanci zarábajú menej a majú celkovo horšie podmienky. Mal by som k filmu jednu pripomienku, že zápisky mohli byť čítané trochu záživnejším štýlom. Update: Viacerí tu poukazujú na to, že scény zo súkromia sú zbytočné. Podľa mňa nie sú, len ich netreba brať ako súkromie nejakej pani Uhlovej. Aj všetci tí pracovníci na zmeny odchádzajú od rodín, hľadajú ubytovanie a opateru pre deti, komunikujú cez skype alebo odchádzajú od detí, keď ešte spia a pomaly ich ani nevidia vyrastať, presne ako to povedala jedna z kolegýň pri pokladni.

• 12.12.2017  20:17
    Prohnilí (1984)

Policajti chodia vždy po dvojiciach a to je zdrojom vtipov aj filmov. Dvojicu môže tvoriť múdry a hlúpy, dobrý a zlý alebo žena a muž. Tu sú prehnitý a čestný, ktorý vyšiel priamo zo školy. Dostáva do tela až bude správne vyškolený a čoskoro budú prhnití obaja. Film to podáva štýlom, že tak to má byť a tak je to správne, lebo taký je život. Dnešný pohľad je asi trochu iný, zvlášť keď sa pozrieme na našu politiku, kam prepojenie živlov a polície môže zájsť. Režisér Zidi sa tu nezaprie, film je rýchly, bez jedinej prázdnej sekundy, ale humor je už kultivovanejší a má čo povedať aj dnes. –––– Inspektore, vaše hrdinské chování, vaše stálá oddanost a neúplatnost...

• 11.12.2017  23:27
    Legenda 17 (2013)

Úvodný beh pred býkmi nie je zlý a potom nasleduje už tradičný priebeh športového filmu. Tréning silno pripomína americké vojnové filmy, bolesťou a zraneniami, a až oveľa neskôr nasledujú úspechy. Ozvláštňujú to sovietske reálie, ktoré možno až také celkom reálne nie sú, nezabudne sa ani na Lenina. –––– Keď si niečo naozaj zamiluješ, budeš sa čudovať, čo všetko pre to dokážeš. –––– Človeku sa vždy zdá, že zvládne oveľa menej, ako naozaj zvládne.

• 11.12.2017  17:55
    Klíč (2005)

Pekné vyústenie, naozaj pekné. Uznávam, že sa kvôli nemu oplatí vidieť aj celý film, ktorý pútavosťou neoplýva. Po celý čas sa na horor akosi iba hrá, keď atmosféru robí len búrkové hrmenie, blesky a primitívne ľakačky. Ale záver dá všetkému siedmy zmysel, a tak musím obetovať aj štvrtú hviezdu. –––– Tento otvorí každé dvere. A je váš. –––– Premýšlame nad tým, koľko času nám zostáva, až zabúdame žiť život. –––– Možno má každý dom svojich duchov. A neuvidíme ich, pokiaľ neuveríme, že sú. –––– Musíte niekoho obetovať, a vezmete si roky, ktoré mu ostávajú.

• 10.12.2017  22:59

Asi som čakal niečo iné a tak sú to tri hviezdy len s prižmúrenými očami. Prerod zlého chlapca na dobrého a slušňáčky na menej slušnú, môže byť ešte niečo fádnejšie vo filme? K tomu kopa nezmyslov, ako by mala fungovať dnešná dedina, a scenár to zaklincuje výstrelom naslepo, ktorý určí ďalšie smerovanie príbehu. Pri filme ma tak udržala len sympatická Petra Hřebíčková. Naopak, rozčúlila ma celkom nepodstatná rola pre Kristínu Svarinskú, kde nepovedala snáď ani jedno slovo, to si fakt nezaslúžila.

• 10.12.2017  16:09
    Siroty (TV film) (1974)

Rozprávky vedia byť pekne depresívne alebo hororové. Siroty sú jedno aj druhé. Začínajú v temnom stredoveku a potom smerujú takmer do pekla. A čert je tu ukrutne skvelo stvárnený, až mi ho na konci bolo ľúto. ---- A nabudúce sa nepokúšajte detí striasť!

• 10.12.2017  14:31

Nedokázal som tento film brať ako samostatnú vec, keďže sa stále spomína minulosť postáv a celých planét. V predchádzajúcich epizódach sa veľmi neorientujem, niektoré ma dokonca iritovali, takže som si veľmi nemal čo vychutnať. Za obstojné sa dajú považovať efekty, postavy, aj nová nastupujúca princezná bola sympatická, ale z príbehu mi nutne unikali väčšie súvislosti, tak som zostal bez nadšenia a bez emócie.

• 9.12.2017  00:01
    Oheň (1991)

Kto má rád oheň a výbuchy, na tomto filme si zgustne. Rivalita bratov v hasičskom povolaní a zároveň ich spolupatričnosť od polovice filmu ustupuje pátraniu po príčinách požiarov a ich pôvodcovi. Je z toho nakoniec požiarnické krimi s trochu prehnanou dávkou pátosu. Ale to nejako patrí k americkému hrdinskému filmu. –––– No tak, ty parchante zákeřnej. No tak, řekni, odkud jsi přišel, řekni mi, kde jsi začal. No ták... –––– Tak mi ukaž tu tvoji stříkačku. –––– Oheň. Je to živá věc, Briane. Dýchá, jí, nenávidí.

• 8.12.2017  21:22
    Pet Shop Boys - Pandemonium (koncert) (2009)

Aké iné hodnotenie pre moju srdcovku z detstva? Koncert som od nich nikdy nevidel, musel som na to čakať nejakých 30 rokov. Zaujímavá scéna v kubistickom štýle, kockaté sú aj hlavy tanečníkov, nielen predmety a obrazy, časom sa scéna presvetľuje a zdanlivo napĺňa. Pri novších skladbách sa mi potvrdzuje, že sa stále cítim lepšie v ich tvorbe z osemdesiatok. Balet, ktorý predviedli tanečníci na Jealousy, bol úžasný a záver nemohol byť iný ako najvåčší hit všetkých čias It's a Sin. Skladby v kratšej verzii: 1. Heart 2. Love etc. 3. Building a Wall 4. Go West 5. Why don't we live together? 6. New York City Boy 7. Closer to Heaven 8. Left To My Own Devices 9. I don't Care 10. Jealousy 11. Suburbia 12. When I Ruled World (Coldplay) 13. It's a Sin 14. West End Girls

• 8.12.2017  10:16
    Zlaté časy (TV pořad) (2016)

Prvá séria s Heribanom bola dosť rozpačitá. Ale od druhej s Lasicom sa to výborne rozbehlo a aj výber hostí sa výrazne zlepšil. Pre mňa nezabudnuteľným zostáva Miro Žbirka, keď kvôli jeho výrečnosti musela byť relácia neštandardne predĺžená asi o 10 minút. Dobrí hostia, príjemná moderátorka a vtipné postrehy Lasicu, to je v súčte inteligentná zábava.

• 8.12.2017  00:09
    Columbo: Spiklenci (TV film) (1978)

Jeden z tých najviac priemerných dielov Columba, až sa mi nechce dať ani tie povinné tri hviezdy. Hlavne za prehnaných sto minút umelo predlžovaných scén.

• 7.12.2017  17:49

Veľkolepý western so všetkým, čo k nemu patrí, dvomi veľkými masakrami, menšími prestrelkami, divokými bandami zabijakov, prepadnutím vlaku, odstrelením mosta a užívaním si s ľahkými ženami. Okrem veľkoleposti a masovosti scén som ale nenašiel nič výnimočné, čo by ma do filmu vtiahlo, nič na zapamätanie, čím by som tento western jednoducho odlíšil od iných. Skôr ma otravovala prehnaná komplikovanosť deja, samé hnusné záporné postavy na všetkých stranách, a chabé vyústenie s kopou mŕtvol a supmi naokolo. Asi to má byť ten pravý obraz divokého západu. Posunula sa spoločnosť od tých čias aspoň trochu ďalej?

• 6.12.2017  22:29

Dokument určite nie je detský, ale komentár je jednoduchý, prístupný skutočne každému. Zimné zážitky najrôznejších druhov zvierat sú pekne usporiadané do príbehu zimnej krajiny. Bežné tvory aj tie exotické sa musia prispôsobiť, sťahovať, uspať, a nechýba medzi nimi ani človek. Ten tu nie je vykresleny ako ničiteľ a lovec, ale zaslúžil si príjemnejšiu rolu. –––– Akési čudné stvorenie stína stromy.

• 6.12.2017  21:27

Pripadal som si, ako keby to bol trailer k nejakému celovečeráku. Žiadny príbeh, niekoľko milo zaspievaných vianočných pesničiek, a viac nič. Navyše, televízia predbehla dobu a akosi sa na Mikuláša netrafila s vianočnými pesničkami.

• 5.12.2017  21:58

Tentoraz sa to zaobišlo bez akejkoľvek investigatívy a ide viacmenej len o také krčmovo-domáce bľabotanie k horúcim témam dneška. Dve hviezdy za tú odvahy ísť s takouto kamarátskou debatou pred kamery, hoci práve to kamarátstvo obrusuje hrany konfrontácie. Tak ako v triede spolu dobre vychádzajú nácek, antifašista a lesba, je to možné aj v spoločnosti? Možno by bolo lepšie, keby mali v triede aj róma, vietnamca a podobne, čo je dnes celkom bežné, a mohlo to byť o niečo zujímavejšie. Snáď u nejakého nasledovníka o pár rokov, ak takéto debaty už nebudú celkom zakázané, čoho sa obávam najviac.

• 4.12.2017  23:18

Toto je na mňa taký ťažký filmový experiment, že to ani nemôžem hodnotiť. Je to vlastne ešte film? –––– ...kde kroky kráčajúceho sú pohltené takými ťažkými, hrubými kobercami, že žiadny zvuk kráčajúceho sa nedostane do vlastného ucha...

• 4.12.2017  22:36

Výborne som sa pobavil, veľakrát úplne vybuchol smiechom. Päťdesiat odtieňov si vyžadovalo paródiu, a takáto černošská bola presne tou pravou. Zobrali si do parády aj iné filmy, spomenutých ich bolo množstvo, a bláznivé scény sú absolútne originály. Až som sa zamyslel nad štyrmi hviezdami.

• 4.12.2017  18:06

Film je postavený ako klasický mafiánsky film s postupným vypracovaním veľkého bossa, jeho usporiadaným rodinným životom a veľkým vyvrcholením. Mafia tu nie je klasickou mafiou, ale celosvetovou štruktúrou s počiatkom a zdrojom vo východnej Európe. Jurij je síce fiktívnou figúrkou, no ktorá by až tak fiktívna byť nemusela, keď sa pozriem na všetko, čo sa bohužiaľ nefiktívne deje vo svete. V jeho satirickej postave je toľko pravdy o tomto prehnitom svete, o Afrike ako miestom, nad ktorým všetci zlomia palicu, že aj pri vtipnom vyznení mnohých scén sa nedá nezamyslieť a nezaplakať. Perfektný rozjazd filmu a rovnako aj záver, ktorý zamrazí hneď dvakrát. Možno sú niektoré zjednodušenia rozporuplné, ako jeho (ne)chápajúca manželka alebo prehnane uvedomelý brat v oružli na kokse, ale to sú maličkosti. V plnom hodnotení mi to nebráni. Nezabudnuteľná je óda na kalašnikov, svetovo najobľúbenejšiu útočnú pušku, takú jednoduchú, že je vhodná aj pre deti, doslovne, a to všetko s podmazom labutieho jazera. –––– Niekto podniká s jedlom, pretože všetci musia jesť. V ten deň som si uvedomil, že mojím osudom je uspokojovať inú základnú ľudskú potrebu. ... Je to v našej povahe. Už najstaršie ľudské pozostatky mali hrudníky prebodnuté kopijou. –––– Predával som všetkým armádam okrem armády spásy. V polovici osemdesiatych rokov boli moje zbrane zastúpené v ôsmich z desiatich najväčších vojnových zón na svete. Nebyť takýchto obchodov, niektoré krajiny by vôbec nedokázali viesť vojnu.

• 4.12.2017  00:12

Nie je to tá najlepšia adaptácia slávneho románu, akú som videl. Nedokážem ísť nad tri hviezdy, keďže štyri som dával tým lepším. –––– Chci zažít to vzrušení, když bude zrazovat všechno to, čemu věří.

• 3.12.2017  14:34
    Benátky, ostrovní klenot (TV film) (2012)

Krásne miesto, hlavne pre turistov. V dokumente je trochu histórie a faktov, trochu umenia, karnevalu a architektúry.

• 2.12.2017  22:09
    Záhady tela (TV pořad) (2017)

Priznám sa, že som si na sobotný večer namiesto filmu zvykol na Záhady tela. Zábavný program so zvláštnym formátom, pri ktorom sa niečo dá aj dozvedieť, aj keď to nemusí byť práve to, ako obviazať nos alebo ucho. Moderátor si melie vždy svoje, múdra doktorka je sympatická, väčšina scénok má nápad a pointu, a hostia sa vždy vydarili. Jednoducho lepší priemer.

• 2.12.2017  16:44
    Kovbojové (2015)

Na kovbojskom večierku sa stratí dcérenka a tato je z toho pekne vytočený. A má byť prečo, keď sa dozvie celkom nekovbojské meno jej priateľa, s ktorým zmizla. Film je o nikdy nekončiacom hľadaní, ktoré nezastaví ani smrť. Zdalo by sa, že bude podľa šablóny hľadá-a-nájde alebo hľadá-a-nenájde. Nič z toho, je skôr o tom, aké prekvapenia nachystá osud a aký môže byť nevyspytateľný. Taký je aj tento film s mrazivým záverom, ktorým popiera to známe, že krv nie je voda. –––– Idú jej podľa vás aj prírodovedné predmety? Napríklad fyzika, chémia? – Tá má hlavu na všetko. –––– Namáhaš sa zbytočne. Tvoja dcéra ti už nepatrí.

• 1.12.2017  23:32
    Cesta ven (2014)

Postupne som sa prestával orientovať, kto koľko akých problémov má, ale dokopy ich mali teda dosť. Je pravda, že si ich buď priniesli alebo sami vytvorili, a ja za to nemôžem. Cestu ven z toho nenašiel zatiaľ nikto, a to už trvá možno stáročia, tak si nerobím ilúzie, že sa to niekedy vyrieši. Na to, že film je zložený z nehercov, hrajú obstojne, ale to neznamená, že by ma preto nejako viac bavil.

• 1.12.2017  22:15
    Gábor Vlkolinský (TV film) (1978)

Veľmi podobné ako Ežo Vlkolinský a znovu ma viac ako hrané pasáže bavili Záborského monológy. Tie vnímam ako presne to, čo Hviezdoslav stvoril a nikto to zbytočne neupravil svojím umeleckým vkladom.

• 1.12.2017  16:41

Neplánované rodičovstvo, to je možno to najlepšie rodičovstvo na svete. Deti vyrastú a pomerne mladý 35-ročný človek má voľno pre seba s partnerom. Teda pokiaľ sa s ním nerozíde, alebo si nepořídí detí toľko, že je to na trvalý plný úväzok, prípadne celých 10 rokov filmu dokončuje jeden dom. Rôzne krajiny, podobné problémy. Film krásne ukazuje, ako sa (ne)naplnia sny ľudí z mladosti, a tak to vlastne v živote chodí a môže to potvrdiť skoro každý v strednom veku. Ako to vidia starší ľudia, to napíšem o pár desaťročí, a s nadšením o nejaké desaťročie očakávam pokračovanie tohto filmu. Som rád, že česká dokumentaristka Třeštíková má zdatného nasledovníka. –––– Asi to klesá na intenzite trošku. V zásade. A možno stúpa na kvalite. Klesá na intenzite, a stúpa na kvalite, ja mám dosť. – Sakra, som ešte mladá na to, aby som mala raz mesačne. Mala sex. –––– Ja nechcem byť v puberte, chcem byť ešte dieťa. No v tom veku sa veľa vecí zmení, všetci sú z toho vystresovaní.

• 30.11.2017  23:41
    Creed (2015)

Rocky už ako dedulo trénuje, a boxuje nová generácia. Nič prekvapujúce a pridáva sa pár nostalgických spomienok na kariéru a vlastne na staršie filmy série. Záverečný súboj nie je ničím výnimočný, niečo také sa asi ponecháva na pokračovanie. Slabšie tri hviezdy, viacmenej zo súcitu. –––– Čas ho porazil. Vieš, ten porazí každého.

• 30.11.2017  19:31
    Hedda Gablerová (TV film) (1969)

Dobre zahrané postavy skvelými hercami, ale to je všetko, čo môžem oceniť. Inak len zlý obraz, hrozný zvuk a neuveriteľne nudná inscenácia. Ibsen, aj podľa ďalších hodnotení, nebude môj obľúbený dramatik.

<< předchozí 1 2 3 4 35 68 102 135