Autogram

človek

<< předchozí 1 2 3 4 38 74 111 147
    • 21.6.2018  00:40
    Sekera (TV film) (1985)

Zlé vzťahy na pracovisku sú rozobrané do najmenších detailov, len tá téma reštaurátorov je dosť mimo záujmu asi pre akéhokoľvek diváka. Šlendriánstvo a rozkrádanie bolo populárne v rozpuku socializmu, a rovnako aj dnes. Rovnaké je ešte aj to plánovanie financií, keď štátna organizácia musí na konci roka minúť pridelené peniaze bez ohľadu na účelnosť, len sa to dnes volá eurofondy. –––– Odteraz ste členkou vedenia, teda jednou z nás. –––– Dobre vám radím, Anička. Prehnaná iniciatíva vám škodí.

• 19.6.2018  00:36

Je to akčné, vtipné a rýchle, ale to mi nejako nestačí.

• 18.6.2018  20:35
    Manželčatá (TV film) (1979)

Nehrajú to tí detskí (alebo skôr mládežnícki) herci zle, ale ten mravoučný socialistický príbeh nestál za veľa. Dokonalý vzťah súrodencov dvojičiek dostáva trhliny celkom neprirodzeným spôsobom a v najnevhodnejšom okamihu film odrazu skončí.

• 18.6.2018  00:04

Apačská pověst vypráví o skrytém kaňonu a obrovském zlatém pokladu, který Apačové hlídají. Dokud dokážou ukrývat kaňon pŕed světem, dokud se zlata nedotknou, budou silní a mocní. Tak praví legenda. ... O něco později dostal kaňon jméno MacKennovo zlato. –––– Začína to veľkolepo veľkým preslovom rozprávača a nádhernými zábermi na púštnu prériu z pohľadu letiaceho supa. Neskôr ale prichádzajú dosť nezrozumiteľné dejové obraty a ani pravidelne sa objavujúci rozprávač nedokáže dej vysvetliť tak, aby dával úplný zmysel. No a záver je na tom tiež podobne. Snaha o trikové efekty je úplne smiešna a musela taká byť už v dobe vzniku.

• 16.6.2018  23:50
    Cesta domov (TV film) (1976)

Sčasti poetický film, ale nenudil ma, a jeho pohľady na prežívanie staroby mi neboli cudzie, hoci mám k tomu ešte dosť ďaleko. Retrospektívy nedávajú divákovi veľa odpovedí v pátraní po minulosti postáv, pretože to vôbec nie je cieľom. Keby som pred pár dňami nevidel Bergmanove Lesné jahody, nemal by som s čím porovnať, a porovnanie je to celkom vyrovnané. –––– Neuviedli moje meno. Podľa plagátu neúčinkujem! Pozná vôbec niekto moje meno? –––– Po strate blízkych čas v kostiach zabolí.

• 16.6.2018  23:12
    Stážista (2015)

Príjemný film o súhre staršej a mladšej generácie, ktoré takto ideálne môže fungovať asi len v Hollywoode. Anne má dokonalý úsmev Julie Roberts a De Niro srší múdrosťou a porozumením. No zdá sa mi, že stále má na viac ako na role dobrých alebo zlých dôchodcov. Ku koncu mi už film išiel trochu na nervy s tým riešením rodinných trablov.

• 16.6.2018  11:12

Tento diel sa naozaj vydaril. Tvorcovia vymysleli absolútne nový typ protivníka, čo Columbovi kupuje darčeky, zvádza a bozkáva a vzniká tak náramne zložitý prípad pri jasnom vinníkovi. Na oplátku si Columbo upraví baloňák, nahodí oblek a nosí výstrednú kravatu, až vzniká dojem, že je skorumpovateľný ako naši politici. Jediný problém filmu je, že si vôbec neviem predstaviť, ako by sa uvedeným spôsobom dala zapojiť dvojzásuvka pri chladničke, asi majú v Amerike špeciálne typy zásuviek. Ale to nič, všetko preváži charizmatická a sympatická vrahyňa s výborným českým dabingom, na moje veľké prekvapenie od slovenskej herečky Sylvie Turbovej. –––– Hraje na mě divadlo. – Asi má motiv. A vy nejste žádný Robert Redford. –––– Přišel jste mi říct: A ještě jedna věc...? –––– Columbo, smrdíte jak francouzská štětka. –––– Za kolik je žvejkačka? Takhle drahý žvejkačky!

• 16.6.2018  02:24
    Reverend (TV film) (1989)

Detské roky sú trochu menej záživné, ale keď príde Kňažko ako dospelý Murgaš, už je to film na úrovni. Jeho presvedčivý prejav povznesie každý film a rovnako aj túto dvojdielnu inscenáciu. Vo vedľajších úlohách sú pritom tiež herci prvej ligy a tak to nemohlo dopadnúť zle. –––– Preto by bola škoda, aby sa Murgaš stal kňazom. Škoda pre Uhorsko, dôstojnosť, nie preňho. – Aj tak obíde naprázdno. Je totiž Slovák. –––– S takýmito ľuďmi treba zaobchádzať nekompromisne, pán kolega. Ináč ani nebudeme vedieť ako, a prerastú nám cez hlavu.

• 15.6.2018  11:15

Spočiatku to malo hlavu aj pätu, ale scéna so zlodejom v nocľahárni bola prehnane dlhá a celkovo o ničom. Napriek tomu má film veľa zaujímavých nápadov, no strácajú sa v prehnanej dĺžke grotesky. Ocenil by som aj dobrý výber hudby, akurát, že tá nemohla byť súčasťou originálneho diela. Keď som si dodatočne prečítal spôsob vzniku filmu, tak to už chápem, a aj to, že Chaplin za to nemôže.

• 15.6.2018  10:27

Vôbec nevieme, ako sa do takéhoto stavu domáca pani a nájomník dostali, tentoraz vadí, že je film nemý a bez titulkov. Chlapec ako priekopník zdieľania diskreditujúich fotiek by sa nestratil ani v dnešnom svete a mela na konci sa dala očakávať. Najviac ma pobavila scéna, ako jeden hodený vankúš zvalí naraz deväť ľudí.

• 15.6.2018  10:08

Dvaja kohúti predvedú ešte aj kohúti balet, ale pichanie vidličkou do zadku sa mi zdá veľa aj na grotesku. Simulované pády do jazera boli fajn a bitka na konci príliš krátka. Tu sa Chaplin pred ďalšou tvorbou stále iba rozcvičoval.

• 15.6.2018  09:51

Vidieť Chaplina bez typických fúzikov sa dá asi len v minimálnom počte filmov, napríklad tomto, kde sa prezlieka za ženu. Inak je to typická raná chaplinovka bez hlbšieho scenára, takže trochu nudí, ale aspoň záver obsahoval to, čo na krátku grotesku treba, teda kopance, fackovanie a naháňačku.

• 15.6.2018  00:05
    Strnadovi (2017)

Rodina dlhé roky žijúca z neprosperujúcej firmy, na to sa nedá zabudnúť odkedy som videl originálne etudy. Oproti nim je toho vo filme o niečo menej a chýba emotívna kinopremiéra tohto filmu. Nie že by som vo filme očakával jeho premiéru, ale je to jedna z dôležitých udalostí v živote tejto "Třestíkovej rodiny", a tak mi to chýbalo.

• 13.6.2018  20:44
    Chlapi (TV film) (1977)

Šofér a jeho ochranná ruka nad slabším závozníkom, to videl asi každý vo Vesničke, ale to je celkom iná liga. Pritom herecké obsadenie je výborné, ale nezáživný scenár Ivana Tallera so šikanou ako na základke a socialistickým falšovaním výkazov sa takmer nedal vydržať. Zaklincoval to dabing slovenského herca iným výrazným hlasom slovenského herca, ešteže nikoho nenapadlo nadabovať Müllera. Aj tie dve hviezdy dávam len z úcty k hereckým legendám.

• 12.6.2018  22:55

V staršom veku si človek asi rád pospomína na mladosť, zbilancuje a môže to mať aj formu road-movie. Bergman zviditeľnil svoje sny a obavy z bilancovania v starobe, má to dej a myšlienku, takže pre mňa najlepší jeho film. Netvrdím, že som všetko pochopil, ale aspoň mám motiváciu na ďalší, keďže iné mi pripadali veľmi vzdialené.

• 12.6.2018  01:44

Rodinka chirurga ako ostrov šťastia uprostred mora vojnovej beznádeje a do toho prichádza zlom. Najskôr obraz od starého majstra s výjavom z pekla a ešte horšia scéna živej predstavy. Čo za tým ešte môže nasledovať ďalej, som netušil. Zlovestný francúzsky hrad vydá všetky svoje tajomstvá, len to nebolo celkom uveriteľné. Tak trochu francúzska rozprávka s veľkou dávkou zmyselnosti od Romy Schneider.

• 11.6.2018  00:11

Nemyslel som si, že western môže byť taký pomalý, bezdejový, a že obraz môže byť podmazom k hudbe. Ale ani hudba Boba Dylana ma neoslovuje, takže som sa len nudil.

• 10.6.2018  15:33

Nezáväzná oddychovka, ktorá aj pri zaujímavom sci-fi námete nie je scifíčkom, ale romantickou komédiou s pár dobrými nápadmi. No aj tak sa tento film nedostane do filmovej siene slávy.

• 10.6.2018  10:01
    Glory (1989)

Je to skutočne veľká sláva, keď sa čierni dostali z otroctva priamo do boja na smrť a bojujú proti svojim utlačovateľom za iných svojich bývalých utlačovateľov? Odhodlanie ísť bojovať, keď jedinou odmenou má byť len večná sláva, sa asi nedá natočiť lepšie. A prispela k tomu určite hudba, prechody z bubnov a vojenského pochodu do nežných slákov, to ma udržalo aj pri dlhých scénach a zamysleniach, ktorými film nešetrí. Veľká škoda Jamesa Hornera, takýto talent mohol priniesť do filmov ešte veľa hudobných zážitkov. –––– Negříci si nikdy takhle nežili. Tři jídla denně, střecha nad hlavou... –––– Odešli jsme jako otroci, vracíme se jako válečníci. –––– V boji potřebujete nejen sílu, pane. Také odvahu. Musíte na to mít srdcýc

• 9.6.2018  17:49

Perfektný hollywoodský výbuch, pri ktorom záhradník vrahom určite nie je. Skutočný vrah je bez nápadu a také sú aj vraždy a celé vyšetrovanie. Scéna v autosalóne s potleskom ma nenadchla, ale skôr to, ako Columbo víťazoslávne vyťahuje smradľavé prepotené ponožky zo skrine a neskôr zo svojej aktovky.

• 8.6.2018  23:49

Nakoniec to nebolo také negatívne, ako sa mi spočiatku zdalo. Citový a sexuálny život vozíčkárov nie je bežná téma do filmu, a tu sa ich stretlo niekoľko a zažili naozaj vypäté situácie. Veľa nepríjemných momentov a časté prehnané neprirodzené reakcie ale neprispeli k môjmu dobrému dojmu.

• 7.6.2018  23:47
    Tristana (1970)

Dobre je zachytená premena mladej ženy na zlého človeka, pričom ona za to ani nemôže. Nepodarilo sa mi ale vytvoriť žiadny vzťah ani averziu k niektorej postave a to sa mi zdá ako chyba fimu, že ma žiadnou scénou nedokázal zaujať natoľko, aby som sa aspoň na chvíľu cítil zainteresovaný v deji. Celkom priemerné pocity a tri hviezdy.

• 7.6.2018  20:54
    Telegram (TV film) (1980)

To boli časy, keď sa súrne veci vybavovali telegramom. Manželské hádky kvôli darcovstvu krvi a citové vydieranie od manželky nie je práve najzaujímavejšia téma. No ale aj pri tej biednej zápletke a slabému scenáru Miroslavy Martinkovičovej to Zednikovič s Michalidesovou zahrali obstojne. Film zostane len spomienkou, ako aj uvedomelý socialistický občan potrebuje trochu občianskej výchovy k ľudskej spolupatričnosti.

• 7.6.2018  00:09
    Heloisa (TV film) (1994)

Film zobrazuje obdobie pred prusko-francúzskou vojnou v Berlíne a ako sa tam vtedy cítili cudzinci, keď im hrozilo bezprostredné ohrozenie života. Vo filme sú starší zaslúžilí herci, ale ozdobou filmu je Ingrid Timková ako nóbl francúzska komtesa, a to nielen výzorom, ale aj herecky. Nie je zvláštne, že zostal očarený aj mladý študent teológie. V malom sa objaví téma obety jedného za všetkých v hraničnej situácii a padne jeden neslušný návrh. Škoda, že tie lepšie momenty filmu mali kratšie trvanie ako tie slabšie, mohli to byť aj štyri hviezdy. –––– Aké by to bolo nádherné, keby na svete bola iba jedna národnosť. Tá NAŠA.

• 6.6.2018  23:09
    Un monde sans satellite (TV film) (2013)

Trochu zbytočne sa dokument na začiatku (a ešte párkrát neskôr) snaží o vyvolanie senzácie, ale potom prichádzajú informácie o tom, ako sú nám satelity užitočné vo všemožných oblastiach. Ale inak nič mimoriadne.

• 5.6.2018  23:54
    Oneskorené kvety (TV film) (1992)

Alkoholizmus je metla ľudstva, a v tom ani lekár kapacita nepomôže. Film sa odrazu zvrtne na pytačky, a riešenie sociálnej situácie bohatých, čo sa ocitli v úzkych. Ďalej to nadobúda veľmi absurdné rozmery s nepodareným bratom a zaľúbenou chorľavou sestrou, všetko ako z rýchlika. Žiadny mimoriadny zážitok, skôr pocit strateného času. –––– Vo vašej záhradke vykvitol púčik. A ja som ho prišla presadiť. Vy máte tovar a ja mám kupca.

• 5.6.2018  22:52

Neviem, čo ľudia na Bergmanovi vlastne obdivujú. Aj Siedma pečať je celkom obyčajný filozofický film. Vlastne sa filozofuje nonstop od začiatku do konca, filozofuje smrť, filozofuje rytier, filozofujú aj kočovní cirkusanti. Toľko filozofovania je na mňa priveľa a dopozeral som len s vypätím všetkých síl. –––– Člověk musí nějak žít, než si ho mor vezme. –––– Ať se otočíš jak chceš, vždycky máš ŕiť vzadu.

• 5.6.2018  00:05

Nie je síce ešte filmom sľubovaný rok 2021, ale už dnes, v roku 2018, vieme, že svet vyzerá trochu ináč, ako si to tvorcovia filmu predstavovali. Ale je pravda, že sa v správach, aj inde, radi pozeráme na realitu, a vychutnávame si nešťastie druhých. Občas aj úspechy alebo šťastné náhody, aby som všetkým nekrivdil. Námet filmu vyzerá slušne, preto je škoda, ako to tvorcovia poňali, že sa všetko utápa v nejakej patetickosti, bezdejovosti a dramatických dialógoch vhodných akurát na spanie, pokiaľ sa nezačne kričať. U mňa len slabé tri hviezdy.

• 3.6.2018  20:28

Dostal som presne to, čo som čakal, takže nech si myslí každý, čo chce, pod päť hviezd ísť nemôžem. Obával som sa muzikálovej formy, ale nebol v tom ani najmenší problém. Non-stop dávka sprostého humoru obsahuje viac životnej pravdy, ako by sa dalo čakať. A tiež prepojenia na skutočné osobnosti Ameriky a filmový priemysel nie sú na zahodenie. Myslel som si, že Barbra sa vo filme neobjaví, ale prišlo to na nečakanom mieste. –––– To je hnus! – Cos čekala, jsou to Kanaďani. –––– Vy, Kanaďané, jste všichni stejní. Máte prasečí očka a odklápěcí hlavy. – To odmítám, to je rasistické! –––– Krucinál, zabili Kennyho. Parchanti! –––– Tady jde o víc, než o sprostý vtipy. Tady jde o svobodu slova, o cenzuru!

• 2.6.2018  23:47

Zmena je život, ale čudujem sa tej snahe raz za čas natočiť vyložene zlého Columba. Nefuguje tu skoro nič, žiadne rozumné pátranie, a o napínavom vyvrcholení nemôže byť ani reči. –––– Pane Heysi, vy a pani Heysová teď ztrácíte dceru. Ale získáváte policii.

<< předchozí 1 2 3 4 38 74 111 147