Autogram

Slovensko
človek

<< předchozí 1 2 3 4 38 76 113 150
    • 19.8.2018  23:44

Aj malá politika vie byť riadne špinavá a tej špiny môže byť toľko, že sa nedá zmyť a nikto pred ňou neunikne. Politika sa vo filme prelína so súkromím trochu nešikovne, hlavne pokiaľ to nikam nevedie. –––– Jsou války, ve kterých bojuješ, a jsou války, ze kterých musíš vycouvat.

• 19.8.2018  21:57

Bud Spencer je tu naozaj v celkom inej úlohe, ako zvykol hrať po celý život. Len mi to prehnané trvanie filmu v dlhšej verzii dosť kazilo zážitok, osemdesiat minút by úplne stačilo na takýto bežný western.

• 19.8.2018  21:39
    Čarovná čaša (TV film) (1980)

Rozprávka pre deti, ako sa nedá zabrániť láske, a pre dospelých, ako treba naložiť s čarovnou časou, ktorá vie odhaliť neveru. Pri zaujímavej a nápaditej predlohe postačí aj úplne jednoduchá forma inscenácie. Akurát tie pesničky sa mi tam zdali zbytočné, hlavne keď spev nesedel s obrazom. Dve mladé herečky sa nestratili pri skúsených hercoch staršej generácie. –––– Hlavička ani makovička, a v nej pusto. –––– Čo je to, kto je to? Chlapci, dvaja krásni chlapci, krásne oblečení, ako sú to oblečení, ja som ešte nikdy takých nevidel.

• 13.8.2018  22:34

Jodie Foster tu bola naozaj výnimočne presvedčivá, ale je to hlavne scenár, čo urobil z filmu celkom inú drámu oproti bežným súdnym prípadom. Celého objasnenia, čo sa vlastne stalo, sa dočkáme až na konci a to bol osvedčený spôsob, ako udržať diváka v strehu, aby sa nenudil súdnym procesom. –––– To nebylo jenom koukání, to byl zločin!

• 13.8.2018  01:13
    Miluj mě (2014)

Rande s tlmočníkom, to je dosť bizarný nápad. Skoro tak bizarný ako rozhovor cez e-mail cez agentúru s poplatkom 10 dolárov za každý mail. Vlastne je to dokument o veľmi sofistikovaných šmejdoch, čo si zgustli na Američanoch. A nie je v tom ani žiadny sex, len čistý podvod. Preto ma prekvapilo, že nikde nemusí byť použitá skrytá kamera, všetko je natočené normálne, a nakoniec prichádza wtf moment so šťastnou svadbou v Amerike. Ako ženbychtivý Američan by som bol z dokumentu dosť zmätený a zostalo by mi asi len poučenie: Co není na mojí zahrádce, to vlastně nepotřebuji.

• 13.8.2018  00:47

Skorumpovanosť systému nemá hranice a nechcene sa o tom presvedčí mladý architekt nespravodlivo vo väzení. Ktorá bije, to sa dozvie až veľmi neskoro, rovnako ako divák, a preto ma to dosť dlho nudilo. Až ku koncu filmu má nejaký spád, a tak som nebol veľmi nadšený.

• 12.8.2018  22:03
    Rio Grande (1950)

S touto trilógiou to ide jednoznačne dole vodou. Prvý film bol o hrdinských bitkách, ktoré sa mali, hoci nechvalne, zapísať do histórie, a tento posledný o regrútoch a romantickych náladách s pesničkami. Vojaci si spievajú toľko a občas tak clivo, že by sa hodilo pridať aj žáner muzikál. Záverečná záchranná akcia proti niekoľkým opilcom je naivná až to bolí. Slabšie tri hviezdy.

• 12.8.2018  20:37
    Počítání oveček (TV film) (1981)

Pohľad do osamelej detskej duše, ako to vedel iba Kachyňa a dodnes sa mu v tom nikto nevyrovnal. Je to taký detský film pre dospelých a pokročilých s výborným scenárom a tiež výkonom ešte celkom malej Žanety Fuchsovej. Samozrejme aj ďalších osvedčených hercov a zaujímavý bol aj údržbár Rumcajz a jeho bezchybné hlášky a životné postoje. Silné štyri hviezdy. –––– Kdybych na tebe vlítla, pan doktor by tě musel dávat tejden dohromady! –––– Velký sluníčko bude mít malé sluníčko, a já mám kvůli tomu v hlavě tisíc permoníků, a sekají a tesají. –––– Uzdravíme tělo a zmrzačíme duši. Nakonec ji odsoudíme k doživotnímu pobytu tady v těch zdech, protože nikde jinde nebude umět žít.

• 12.8.2018  01:28
    Kabaret (1972)

Muzikál, kde postavy nespievajú len tak samé od seba uprostred deja, ale výlučne na javisku.

• 11.8.2018  22:45

Určite je to záživnejšie ako hodina dejepisu, ale zároveň je to dlhšie ako tri hodiny dejepisu, čo je už priveľa. K veľkofilmu ako samozrejmosť patrí bohatá výprava, úchvatná hudba a krásne ženy, ktoré hrali v živote cisára prekvapivo dôležitú úlohu. –––– Já nejsem džentlmen. Nemůžu říkat, co si myslím. Vždycky mi řeknou, co mám říkat.

• 11.8.2018  18:31
    Fiaker číslo 21 (TV film) (1999)

Rýchlo plynúca a dynamická divadelná hra, v ktorej sa prúd nevery nezastaví ani na sekundu. Netreba rozmýšľať, kto s kým koho podvádza, pretože každý s každým, dokonca aj milosťpani podvádza svojho milenca s vlastným mužom. Po hodinke je to síce už trochu otravné, ale ešte viac na nervy brnká dramatická hudba a jej stupňovanie vo vypätých momentoch. –––– My sme ťa podvádzali. My sme ťa tak strašne podvádzali. –––– Komornú, ktorá niečo tuší, nie je možné za žiadnych okolností prepustiť.

• 11.8.2018  14:29

Dokument pokračuje v tradícii minulých dielov a absolútne sa vyhýba bežným turistickým cieľom a známym miestam a faktom. Buď na to pristúpime, alebo sa nám film nebude páčiť. Z veľkej časti sa venuje farmárčeniu a tak sa môže zdať, že ide o nejakú poľnohospodársku krajinu. Na farmách pracujú hlavne Poliaci a ďalší východoeurópania, ktorí tak úspešne kolonizujú britský vidiek. Ale skôr sezónne ako trvalo. Veľkomestá zas pripomínajú Indiu a Afriku, ako trefne poznamenala jedna Somálčanka. Anglicko je tak najkozmopolitnejšou krajinou sveta, čo ale neplatí pre Škótsko. Keďže ide o nový film, nevyhol sa ani brexitu, s ktorým bude mať najväčšie problémy Severné Írsko. S dokumentom som spokojný, aj keď sú to slabšie štyri hviezdy. –––– Tady je to tak trochu jako v Africe. Jsem britská občanka a miluji tuhle zemi, která nás přijala a udělila nám občanství.

• 11.8.2018  11:51
    Príživník (TV film) (1986)

Dospelí a starí ľudia, ktorí si vybavujú detstvo a hriechy mladosti. Dobre napísané vzťahy a dobre zahrané postavy, akurát Hana Gajdošová ako dcéra nebola veľmi presvedčivá, no to sa mladším hercom pri starších hereckých špičkách stáva. –––– Čože mi treba? Kúsok chleba, dajaký ten kútik, nič viac. Ak mi veríte...

• 10.8.2018  22:49
    Žiarlivé ženy (TV film) (1971)

Presne ten typ inscenácie s ukričanými a upišťanými ženami, ako to nemám rád. A naviac bez rozumnej zápletky.

• 9.8.2018  23:51
    Dve slobodné bez záväzku (TV film) (1981)

Hlavná redakcia programov pre deti a mládež touto lyrickou komédiou asi nezaujala mládež, deti ani dospelých ani v roku 1981 a už vôbec nie dnes. Možno ešte dievčatá špecifického veku a životnej situáciie, ale inak bez šance. Nie je vôbec vierohodné začesať takmer tridsaťročné ženy do copov a nechať ich hrať dospievajúce dievčatá.

• 9.8.2018  00:24

Dosť nudné poviedky s chabou pointou, ale o to lepšie zahrané. Poviedky: Munro Saki: Sedem konvičiek, Luigi Pirandello: Signora Flora a jej zať signor Ponza, Guy de Maupassant: Náhradník

• 7.8.2018  18:22

Čo mi to len pripomína, keď polícia poctivému občanovi nepomôže, a naviac ho ešte vysmeje. Bežný občan mávne rukou, zašomre a život ide ďalej. Hrdina filmu sa ale vzbúri, ako ho to naučil jeho otec, a o zápletku je postarané. Je to trochu drsnejšie, ako by sa pre pár lír čakalo, a dejové obraty prehnané, ale nad dianím v Taliansku v sedemdesiatych rokoch sa asi netreba čudovať. –––– Copak nechápeš, že jediný způsob, jak překonat strach, je udělat to, čeho se bojíš? –––– Abys byl svobodný, musíš se naučit bouřit. Nejsou-li zákony dobré, máš povinnost nepodřídit se jim.

• 7.8.2018  10:00

Také príjemné nostalgické spomínanie na časy, keď svet pred jadrovou vojnou zachraňovali ešte tínedžeri s vyslúžilými vedcami. A odpálenie jadrových hlavíc bolo na dva kľúčiky a malé žlté tlačidlo. Vzhľadom na rok vzniku a dobrý záver mi vôbec nevadila značná dávka naivity, ktorú tam tvorcovia pôvodne asi nechceli mať, ale rokmi to tak vypálilo. A ešte mi napadol Kubrickov genialny Strangelove, takže s filmom veľká spokojnosť. –––– V řídícím centru si myslí, že jadernou válku lze vyhrát. ... Vyhynutí je součástí přirozeného řádu. ... Budeme ušetřeni hrůzy přežití.–––– Je to jenom stroj. Nejednejte jako on.

• 6.8.2018  22:30

Veď vieš, starý dobrý Ethan... Presne tak, stará dobrá séria Mission Impossible, ktorá bola (skoro) vždy lepšia ako akýkoľvek Bond, si s poradovým číslom 6 u mňa zaslúžila plný počet. Aj v predlhej stopáži som čumel stále na novú a novú akciu a každá ďalšia bola veľkolepejšia ako tá pred ňou. Či už peši behom, na motorke, aute, nákladiaku, pod vodou alebo vrtuľníkom, na ktoré je agent Hunt expertom už od jednotky. A navyše úchvatné zábery na hory, aké sa neponúkajú ani v dokumentárnych filmoch. Všetkého je trochu viac, ako by bolo treba, ale presne na to máme kino.

• 6.8.2018  16:12

Jedna z prvých Chaplinových grotesiek s príbehom a veľmi vydarená. Použité boli novátorské postupy kamery na kyvadle alebo celej scény s jednou miestnosťou na hojdačke. Akrobacia na závese žeriava alebo s jedlom v ruke po celý čas má tiež môj obdiv. Názov filmu bol poriadny prekladateľský oriešok, tak si to zjednodušili a urobili z toho lodného kuchára, inak jediné slovo Shanghaied znamená - unesený, opitý alebo inak prinútený stať sa námorníkom.

• 6.8.2018  01:22

V podstate manželské etudy po desiatich rokoch, ale trochu inak. Ako krátke zamyslenie nad úlohou lásky v manželstve. Janko a Marienka sú dokonalý pár, ktorému to klape a tak nám odhalia trochu viac zo svojho vnútra. Film je taká typická konverzačka, že viac ani nemôže byť, ale pritom pútavá, dramatická a často aj veľmi napínavá. –––– Sme takmer nehorázne šťastní. –––– V podstate mám chuť váš krásny balónik prepichnúť špendlíkom.

• 5.8.2018  22:05

Toto je oproti prvej časti dosť slabý western, kde boje prebiehajú len tak mimochodom a občas sa prihodí niečo komediálne. Zábery na zvláštne krásy americkej krajiny ohurujú diváka, hlavne keď v tej dobe bol farebný film skôr raritou. Silnejší moment prichádza až závere, ako vojak až pri odchode do dôchodku zisťuje, že najlepšia vojna je žiadna vojna. –––– Ano, jsme moc staří na válku. Ale staří musejí válku zastavit.

• 4.8.2018  16:24
    Kamene (TV film) (1989)

Slovenská historická inscenácia, ktorú by som zaradil do kategórie tých lepších. Pomohlo k tomu aj vhodné herecké obsadenie, prekvapivo výlučne mužské. Pri filme je však nutná určitá znalosť historických faktov (ktoré som si musel rýchlo vyhľadat na wikipédii) a osobností, aby sa človek nestratil v súvislostiach, pretože film ich nemá čas podrobne vysvetľovať. –––– Nijaký kameň nie je tým, čím sa zdá. –––– Keď nejde gazda na strechu, ide strecha na gazdu.

• 3.8.2018  23:55

Včera večer rozbili Dominikovi Háčikovi hlavu. Nie že by na tom záležalo, ale... Film netají, že je to divadelná hra, ale zaujímavejšie sú momenty, keď do jej deja vstupujú Lasica so Satinským. Vyšetrujú spolu s divákmi banálny kriminálny prípad, ale žiadna veľká sláva film nie je. Okrem malého komentovaného pornografického okienka v slovenskej inscenácii.

• 3.8.2018  23:24

Ústav hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied, tak takého tvorcu som v úvodných titulkoch filmu ešte nevidel. Predznamenalo to, že pôjde o pomerne ťažký filmový materiál, no nakoniec nebol. Len dokument o rómskej komunite, ktorá si vždy musí spievať a hrať, ale to vie asi každý a nemusi byť akademik. Na vedecké pozadie tvorcov filmu som bol prekvapený, že po hudobnej stránke sa film venuje len spevu a gitare, žiadny iný nástroj vo filme nezaznie. Natočené je to ale vkusne, s citom a dokonca aj s príbehom, no pre mňa nie na viac ako tri hviezdy. Našťastie si tvorcovia vybrali celkom slušne žijúce komunity, domy aj okolie majú čisté, alebo že by urobili len veľké upratovanie kvôli filmu? –––– Toto je veľké mesto, všetko naši ľudia. Černosi, Indovia, všetci čierni. –––– Starneš, máš už 21 rokov, mal by si mať deti.

• 2.8.2018  21:36

Je sympatické na tomto dokumente, že nie je o kultúrnych pamiatkach a otrepaných turistických miestach. Takže žiadna Eiffelovka, žiadna Mona Lisa ani nič podobné a vlastne skoro žiadny Paríž, ktorý navštívime len okrajovo. Namiesto toho navštívime morskú hladinu, stredisko leteckej prevádzky a počas polovice filmu francúzsky vidiek a jeho poľnohospodárstvo, ktoré je skúmané zo všetkých strán. Turistika sa ale neobíde, pretože ide o turisticky najnavštevovanejšiu krajinu sveta. Zaujímavé sú aj odbočky k energetike, doprave, horským pastierom a ochrane horských masívov pred osídľovaním, takže s dokumentom som veľmi spokojný. Snáď si mohli odpustiť poznámky, že dnes je možné poslať fotografiu z mobilu cez celú zemeguľu, a dokonca aj na juh Francúzska.

• 1.8.2018  23:45

Posledný Columbo sa musel zaobísť bez charizmatického vraha, a čo je horšie, úplne bez dobre plánovanej a vykonanej vraždy. Obidve vraždy boli viacmenej náhodné, a tiež to pátranie sa vymykalo bežnému columbovskému štýlu. Na konci sa pri veľkom odhalení našla akurát obeť nehody. Najkrajšia protivníčka seriálu tomu nijak nepomohla a prostredie modernej diskotéky tiež nie, takže len slabšie tri hviezdy na rozlúčku.

• 31.7.2018  23:57

Svet nie je pekné miesto pre život. O tom sa presviedčame často pri denných správach a pri takýchto dokumentoch. Tento film nam to podáva subjektívnym pohľadom dosť intenzívne, ale aj amatérsky. Trochu mu narúša dôveryhodnosť viacero vecí, napríklad aj to, ako si dvaja telefonujú medzi kontinentami a my máme kameru na oboch stranách. Európa sa často naozaj tvári, že zatvára oči pred všakovakými krivdami po celom svete. Ale naozaj má všetko vyriešiť bohatý strýčko z Európy, Ameriky a Izraela? Nemali by si štáty urobiť poriadok sami u seba? Ak to nevedia, tak bola chyba, že takýto štát vôbec niekedy v dávnej alebo nedávnej minulosti vznikol.

• 31.7.2018  22:46
    Na psí knížku (TV film) (2002)

Snaha o sociálnu drámu tu bola, ale chýbala tomu nejaká dôveryhodná dejová linka. Životom ubíjaná staršia pani s „mladým“ „milencom“ balancujúca na hrane bezdomovectva, finančného krachu a totálneho sklamania zo svojich blízkych sa rozdáva na všetky strany a neočakáva vôbec nič. Táto postava je dobre zahraná, ale kamerou dosť zle nasnímaná a úplne zle napísaná v scenári. Nemohol som sa zbaviť pocitu trápnosti takmer v každej scéne, a okrem hlavnej postavy sa divím, ako sa tomu upísali takí dobrí herci.

• 31.7.2018  18:30

Boj o sledovanosť stiahne na dno akúkoľvek televíziu a asi aj akokoľvek zásadovú ženskú osobnosť. Tá v podani Katherine je viac ako chutná, a dost ťažko uveriť jej stavu zúfalo nezadanej. Butler ako svojský vzťahový poradca tiež nemá chybu, takže obludná pravda je taká, že som sa pobavil a nehanbím sa dať aj štyri hviezdy. Vôbec nevadi, koľkokrát som niečo podobné už videl a ako to bolo predvídateľné. –––– Teší ma. Ženy nad sebou mám rád. –––– Neprejavila som vlastné ja, lebo kto by už chcel takú ženu? Nikto!

<< předchozí 1 2 3 4 38 76 113 150