Autogram

človek

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 99 132
    • 21.10.2017  23:58
    Dluh (2010)

Pravda. Vyjsť s pravdou von sa tu zdá dôležitejšie, ako celá snaha o spravodlivosť. Keby sa film nehral tak veľmi na hru s pravdou a viac sa venoval špionážnym veciam, mohlo to byť o hviezdu viac. Parádna je scéna únosu a prepadnutia pri ženskom vyšetrení. A muž v tom prípade nie je násiník. –––– Prečo myslíš, že stačili štyria vojaci, aby odviedli tisíc Židov do plynovej komory?

• 20.10.2017  22:03

Nechal som si tento masterpiece od majstra ako posledný a dobre som urobil, zvládol som ho, dokonca dlhú verziu. Nečakal som to, ale počas celej doby sa vo filme niečo deje, všetko má svoj zmysel a dôležitosť a v skrátenej verzii by mi možno aj niečo chýbalo. Päťminútová prestávka presne v strede filmu mala tiež svoj zmysel. Príbeh všetci poznáme z divokého západu, so samurajmi je to len o trochu iné. Roľníci sa vždy niečoho boja, ako aj dnes. Či je to sucho, dážď, vietor, či lúpežníci alebo samuraji. Každý zo siedmich je svojský, vyjadruje svoj postoj k životu a k okoliu. Toširo Mifune ako bláznivý samuraj je najvýraznejší, jeho grimasy, smiech, vreskot a vyplazovanie jazyka boli až prehnané. To patrí k rukopisu režiséra a celého japonského filmu toho obdobia, podobne ako groteskné vyznenie naháňačiek a bojov. Filmu by prospelo, keby aj opačná strana, lapkovia mali nejakých pár postáv s charakterom, a neboli to len porážkové bytosti určené výhradne na prepichnutie zahrotenými bambusovými kolmi. –––– Viete, čo jedia títo ľudia? Proso. Ale vám dajú ryžu. Ich najlepšie jedlo! –––– Keď si človek nie je istý, či zajtra bude žiť, zatúži po pohladení toho druhého.

• 19.10.2017  20:07

To tu ešte nebolo, aby vrahom bol Columbov mladší dvojník, ktorý je aj detektívom v seriáli a má správny prehľad o kriminalistických metódach. Výborné je ich spoločné vyšetrovanie, až kým sa vrah sám neusvedčí. Je to málo pravdepodobné, ale dobre sa na to pozeralo. –––– Kvůli tomu se neposílá detektiv, který nenápadnê dává hloupý a nevinný otázky. To přece znám ze svých detektivek. –––– Mým honorářem je práce s vámi. –––– Tři tisíce dolarů? Za to je nový auto! Ne že bych ho potřeboval...

• 18.10.2017  23:08
    Varšavské povstání (TV film) (2013)

Toto nás v škole neučili, ako bola Varšava okupovaná z oboch strán. A všetko je pritom natočené na filme, aj ako Poliaci nastupujú v ukoristených nemeckých uniformách a so zbraňami.

• 18.10.2017  17:19
    Překupníci (TV seriál) (2016)

Jsem Nelufar Hedayatová. V dětství jsem uprchla z válečného Afghánistánu. Jako reportérka jsem sledovala mnoho zahraničních konfliktů. Nyní se vydávám na cestu do tajného světa nelegálních obchodů. Od zákazníků ke zdrojům. Skutečnost není černobílá. –––– Sympatická novinárka s exotickým zjavom zamierila do podsvetia a navštívila nebezpečné miesta. Ľudské orgány: **** Predčasná smrť alebo návšteva čierneho trhu? Obchod je vraj jednoduchý a tvoria ho dvaja ľudia: Jeden potrebuje obličku a druhý peniaze. Skutočnosť je ale zložitejšia, lebo polovicu alebo aj viac zarobia priekupníci. Navonok to musí vyzerať ako nezištné darcovstvo a v indickej nemocnici to s pomocou miestnych právnikov pôjde. Pohľad na nelegálne zlo sa môže zmeniť pri návšteve pacienta v Kanade, ktorý to využil a žije. Berie to pragmaticky, on pomohol peniazmi, jemu darovali život. Takto nerozhodne to musí zakončiť aj reportérka.

• 18.10.2017  00:13

Postavy nežijú v tomto svete, kde sa účty musia platiť a žijú si svoj vlastný bohémsky život. Všetci traja sú akoby jeden muž, hoci má každý svoju odlišnú múzu. Aki ma týmto netradične dlhým filmom presvedčil menej ako obyčajne. Niektoré filmové zvraty som nerozchodil a mal som potom problém sústrediť sa na ďalší dej, ktorý mi pripadal celkom mimo pôvodného príbehu.

• 17.10.2017  20:07
    Piková dáma (TV film) (1974)

Zasa sme prehrali celú dlhú zimnú noc... –––– Srdce hráča bije pre hru a nie pre srdce svojej vyvolenej dámy. Aj keď sa chvíľu môže zdať, že je to inak, už v polovici sa to vyjasňuje. Kartársky film od ruského klasika, nebolo to pre mňa jednoduché, ale dobré herecké výkony ma pri obrazovke udržali.

• 16.10.2017  17:44

Nevrlý starý sused sa ukáže aj v celkom inom svetle, nielen ako draho platený opatrovník, ale aj ako nevlastný dedo, ktorý chlapca naučí to, čo ho matka naučiť nemôže. Tento film plný zložitých aj ťažkých osudov nie je ani smutný ani depresívny, ale plný veselých zážitkov a humoru. A tiež obyčajnej ľudskosti, takmer ako od Svěráka, teda od nejakého jeho amerického klonu. Príjemný zážitok, aký som od Billa Murraya ani nečakal, keďže jeho novodobé filmy mi väčšinou nesedia. –––– Naša krajina nevznikla len objímaním stromov. Ak sa nebrániš, ostatní ťa zničia. –––– Vznešená dáma noci. Je to jeden z najpoctivejších spôsobov, ako si na seba zarobiť.

• 15.10.2017  22:00
    W.E. (2011)

Bol som zvedavý, aký film zrežírovala Madonna a ako jej to ide. Je to pohľad do života smotánky, krásnych žien, a ich problémov porovnaním súčasnosti a 30-tych rokov. Previazanie období je veľké, obe ženy majú svojho kráľa, svoje osudové problémy a svoje riešenie. Vo filme sú silné ženské prvky, keďže to točila žena pre ženy a tie mi mierne sťažovali sledovanie. Ale aj tak sú to silné tri hviezdy za zaujímavý príbeh (ten v minulosti) a za neodolateľnú ženu (v prítomnosti). –––– „Atraktivní“ je jen slušný popis ženy, která využívá to, co má.

• 14.10.2017  23:54

Cítiť tam to hlavné, teda lásku k otcovi a lásku k folklóru, ale u mňa len priemer. Zdá sa, že je toho vo filme príliš veľa, aby sa to dalo zvládnuť. Možno aj ukážky z filmov mohli byť označené, niektoré sú známe, ale iné menej.

• 14.10.2017  17:38
    Tetinka (TV film) (1977)

Tetinka chcela iba pomáhať a mať niekoho rada. Len to postupne nezvládla a rovnako aj pár u susedov. Výborný výkon tetičky aj malého chlapca. –––– Copak, mít rád znamená jenom poslouchat? –––– Začneme tím, že váš muž přestane dělat bagristu.

• 13.10.2017  23:34
    Lekár umierajúceho času (TV seriál) (1983)

Myslím, že po tretej epizóde môžem zhodnotiť, a bohužiaľ, pre mňa len za tri hviezdy. Pritom začiatok bol sľubný, ale príliš to odbočilo od lekára ku kráľovi. Trochu ruší dabing, hoci Čepek dostal Kňažka a Hrušínský dostal Haverla, čo sú dôstojné náhrady hlasu, ale predsa to nie je ono. České dejiny s českými hercami po slovensky... –––– Viete, že naše konzílium dalo návrh, aby žena bola uznaná za právoplatného ľudského tvora?

• 12.10.2017  23:24

Čo to malo byť? Takúto dlhú epizódu Columba s takým množstvom zbytočnej vaty som ešte nevidel. Najskôr sa prechádza sem a tam, nasleduje zoznamovanie, opakovanie zoznamovania, prehliadky lode, prechádzky s podozrivým, tlačenie sa s podozrivým na rôznych sedačkách a vrcholom je Columbova meditácia... To všetko nekonečnú hodinu a pol. Kde zostali brilantné rozhovory s vrahom, všetečné otázky, návraty od dverí? Mala byť táto epizóda nejaká recesia s opakovaním prevarených zápletok? Hodinky, manipulácia s časom, to všetko tu už bolo a v oveľa lepšom podaní.

• 11.10.2017  23:36
    Wyatt Earp (1994)

Príbeh rodiny Earpovcov v naozaj veľkolepom westerne. Možno až príliš veľkolepom a prvú hodinu som dosť ťažko znášal, keď sa len uvedú postavy a detstvo hlavného hrdinu. Zvyšok už je čistý western, no ničím výnimočný, snáď len kovbojom, ktorý v saloone pije výlučne kávu a nevolá sa Joe. –––– Pamatujte si: Važte si vlastní krve. Ostatní lidi jsou cizinci. –––– Opilectví je neomluvitelné. Stejně jako opilecká sebelítost.

• 11.10.2017  21:55

Na lúkach sa toho až tak veľa nedeje, a možno som mal problém so zábermi, z ktorých som väčšinu už niekde videl.

• 11.10.2017  20:12

Film síce je normálny, ale určite nie obyčajný. Každý príbeh je niečím zaujímavý, filmári si vybrali veľmi zaujímavú vzorku autistov. Nesledujeme ich bežné výjavy zo života, ako raňajky, školu, obed, skôr nejakú formu interview, kde sú otázky väčšinou vystrihnuté, čo občas vytvára zvláštne situácie, no dostávame sa viac do ich myslenia a chápania sveta a seba samých. Niektorí sa vedia sami tak rozrozprávať, že by boli schopní zaplniť celý film. Ten výber môže trochu vytvoriť rainman-dojem, že autisti sú všetci geniálni a zábavní ľudia. Že sú to, ako v tomto filme, budúci filmári, hudobníci, maliari, angličtinári alebo filozofovia, ktorí dokážu rozprávať o podstate vesmíru alebo o zmysle minulosti, budúcnosti a prítomnosti. Reperka bola trochu iné kafe, možno tým, že bola od ostatných staršia alebo mala celkom odlišné zmýšľanie, ktoré nie je v jej veku výnimočné ani u bežných ľudí, nechcem napísať normálnych. –––– Autista, on trpí tím, že je neurodiverzní a svět je zařízen pouze pro neurotypické. –––– Přesně jako fenomén těch sourozenců. I rodiče se přizpůsobí, i z rodičů se stávají autisti. –––– Haló, chtěl bych se zeptat, jestli mohu mluvit s panem prezidentem...

• 10.10.2017  22:20

Romantické dievča a všetci jej robia zle, vrátane rodičov. Ale keď sa nahnevá... Typický režisérov film, veľa slov netreba, dialógy sa vedú mlčky, prichytil som sa, ako si v duchu hovorím, čo by mali mlčky sediace postavy asi vravieť. Tiež som sa (aj bez slov) niečo dozvedel o výrobe zápaliek. Kati Outinen je tu úplne ideálna, stále viac mi sedí do postáv Akiho filmov, pretože vždy ide o zobrazenie tej ľudskej obyčajnosti, na ktorú sa ona hodí dokonale. –––– Nic mně nezajímá míň než tvoje city.

• 10.10.2017  21:53
    Příchozí (2016)

Som nadšený týmto neobyčajným sci-fi. Žiadne zvláštne efekty, niekoľko postáv a výborný nápad, ten je hlavný. V duchu dnešnej doby je pekne premiešaná prítomnosť, minulosť a budúcnosť, ale je vlastne jedno, kde práve sme, ak sa necháme inšpirovat heptapodmi. Podobne premiešané sú aj veľké veci pre ľudstvo a malá osobná tragédia, ktorej vyústenie vieme hneď na začiatku, ale to tiež nevadí, lebo prekvapenie prichádza až na konci. –––– Ako teda vyzerajú? – Čoskoro uvidíte. –––– Možno sa im náš spôsob písania vidí ako premárnená príležitosť využiť druhý komunikačný kanál.

• 9.10.2017  22:23
    Spectre (2015)

Úvodná akcia prichadza hneď na začiatku, ešte pred titulkami, a je to dobrý počin. Je tak jasné, čo od filmu čakať (a čo nečakať). Teda ide o čistú bondovku s pútavou akciou, troškou snahy o hlbší presah, bez nejakých vesmírnych a iných nezmyslov a s nezraniteľným agentom, čo je jeho neodmysliteľnou charakterovou vlastnosťou. Dĺžka filmu je ohromná, ale tentokrat mi nevadila, a po filme mám pocit, že som pozeral nie film, ale seriál, koľko rôznych miest sa navštívilo. A to s minimom postáv, nevzniká tak v hlave guláš mien a tvárí, jednoducho bondovka, ako má byť. –––– Povolenie zabíjať znamená aj povolenie nezabiť. –––– Prečo, keď je toľko iných možností, si muž vyberie život plateného zabijaka? –––– Vizionári... Sú ich plné psychiatrie.

• 8.10.2017  15:13

Neviem, či je to naozaj taká blbosť, alebo je chyba len vo mne, že som komiksy nikdy neobľuboval. Tiež nechápem, ako mohlo byť v severskej mytológii toľko vesmírneho sci-fi a zbraní, takže hviezdy sú len za efekty. Myšlienka nulová, pokračovanie zbytočné.

• 7.10.2017  23:06

Dvaja nudní špióni v dobre vyzerajúcom filme a najlepšie vyzerajúcou automechaničkou. Ale celé je to nanič, keď je príbeh nezaujímavý, otrepaný a úplne zbytočný.

• 7.10.2017  20:33
    Ešte sa nevraciam (TV film) (1975)

V rumunskej vojenskej nemocnici na Kryme (už to je samo osebe zvláštne miesto) nemusí byť jednoduché prebudiť sa ako dezertér z „opačnej“ strany frontu, na ktorej vtedy bojovali Slováci. Príbeh slovenského vojaka je komplikovaný, stretáva množstvo ľudí, navštívi množstvo miest na to, že je ranený a skoro nevládny, a je obdivuhodné, koľko sa dalo vtesnať do 70 minút filmu. Dosť sa ukrátilo priestoru pre vedľajšie postavy, ktoré sa vždy len objavia a zmiznú, ale to hlavné je jasné a zrozumiteľné. Slovenskej televízii sa podaril husársky kúsok zaradiť dva dni po sebe dva filmy k úmrtiu významných českých hercov Květy Fialovej a Jana Třísku. Oba filmy sú málo známe, oba majú podobné vojnové zameranie, v oboch je hlavnou postavou Ivan Mistrík, v oboch leží ťažko ranený v nemocnici a spomína. Ešte si dať do súvislosti, ako zišli zo sveta títo herci a jedna postava v tomto filme a vznikajú zaujímavé asociácie. –––– Navliekli ma do uniformy a spolu s tisíckami ostatných poslali do Ruska. Vraždiť a zabíjať svojich slovanských bratov. –––– Ja mu dám taký „heil“, že sa poondie!

• 6.10.2017  18:30
    Smrť sa volá Engelchen (TV film) (1960)

Kadár a Klos to zvládli o niečo lepšie, pričom tu je obsadenie na svoju dobu naozaj hviezdne. Niektoré scény boli aj tu skutočne dobré, ako úvod v nemocnici alebo stretnutie v mestskom byte s Martou, partizánske bojové sa až tak nevydarili, a ďalšie scény v tomto filme akoby celkom chýbali. Marta je v podaní Květy Fialovej pravou femme fatale, Mistrík ako Voloďa je na partizána akosi príliš zádumčivý. Film je zároveň príliš dlhý na to, čo ponúka. –––– Voloďa, a je to pravda, že v komunizme budú všetky ženy spoločné?

• 5.10.2017  22:12

Mníchovská zrada podaná zo všetkých strán od počiatkov jej príprav až po podpísanie v hoteli Regina. Hitler ako výborný manipulátor priviedol britských aj francúzskych predstaviteľov k obetovaniu Československa výmenou za prísľub dočasného mieru. Predchádzalo tomu stretnutie s Hitlerom v konšpiračnom byte, táto tradícia pretrváva u politikov asi dodnes, len sa vtedy až tak nepila kola. Chamberlain vystúpil z lietadla, zamával papierom, zožal nadšenie davu a neskôr sa táto scéna stala predmetom posmechu. Dokument obsahuje mnohé pre mňa nové informácie, ako napríklad, že hranica medzi Československom a Nemeckom bola dosť dobre zabezpečená a vybavená modernými zbraňami československej výroby. To všetko vyšlo navnivoč, keď sa to mníchovskou dohodou dostalo do rúk Nemecka. Film obsahuje nielen fakty, množstvo autentických záberov, výborné komentáre, ale aj vtipné scénky dobových komikov, ktorí na Chamerlainovi nenechali nitku suchú. Zábery na Prahu sú podfarbené clivou hudbou, snáď nás nepredajú opäť.

• 4.10.2017  23:41
    Columbo: Kouzelné alibi (TV film) (1976)

Bolo by chybou uveriť kúzelníkovi jeho alibi, na to Columbo nepristúpi. Podobne by bolo z jeho strany chybou nahradiť si svoj imidžotvorný plášť. (4.10.2017) –––– Na druhýkrát som si viac vychutnal objasnenia kúzelníckych trikov aj záverečný Columbov trik s listami a jednorazovou páskou pisacieho stroja a môžem hodnotenie spokojne zvýšiť na štyri. (7.10.2017) –––– Promiňte poručíku, nespoznal jsem vás. Vypadáte nějak jinak. –––– Jsem z toho jelen. – Ano, to jste. –––– A já myslel, že jsem spáchal dokonalou vraždu. – Dokonalá vražda neexistuje. Je to jen iluze!

• 4.10.2017  22:03

Málokde vidieť tak nepodarené akcie kráľa zvierat ako na púšti. Dokonca aj zebra celú ich svorku zdolá ako nič. Oveľa pôsobivejšie sú kobylky saranče, chrobák ťažiaci vodu z hmly alebo súboj divokých mustangov.

• 3.10.2017  22:42

A že vraj alkohol a cigarety spôsobujú smrť... Elegantný pán v obleku prišiel o prácu a trochu pripomína Fantozziho. Nejako je celý priebeh očakávaný a film by som zaradil k tým slabším od režiséra. Výborné je to v bare pri objednávke, ale potom už len priemerné. –––– Tak koho se chcete zbavit?

• 3.10.2017  20:44

Upírozombíci sú tu celkom vymazlení, na kameru sa nechajú brať aj z detailov, a naviac sú zákerní, cieľavedomí a celkom inteligentní na takéto bytosti. Zápletka zase až taká inteligentná nie je, teda ide o klasický postup: objavia sa a treba sa pred nimi zachrániť, čomu tentokrát bráni hlavne polárna noc a nedostatok svetla. Časom pribúda zbytočných hrdinských úmrtí, tie patria k žánru, a záver akože dojemný ma nijak nezobral. Ako obarený som zostal akurát pri scéne s dievčatkom v obchode.

• 2.10.2017  23:00

Bláznivý režisér a bláznivý film, ktorý neviem prečo vznikol.

• 2.10.2017  17:52
    Únos (2017)

Je pravda, že sú vhodné určité základné znalosti slovenskej politiky 90. rokov pre pochopenie tohto filmu. Ale vysvetlenia aj pre menej znalých postupne prichádzajú, ako postupne o svoju bezúhonnosť prichádza počestná novinárka. Kramár je trochu iný Predseda, ale výborný, a podobne aj jeho slizkí spolupracovníci na hranici tajnej služby a mafie. Film je v priamom zobrazení postáv dosť odvážny, o tomto období zatiaľ úplne ojedinelý, možno sa časom dočkáme aj ďalších, a tak ja musím lepšie tri hviezdy zaokrúhliť nahor. –––– Čo už si zabudol? Ja som z teba urobil prezidenta. Ja som si vymyslel túto republiku. Nebyť mňa, ešte stále by tu visel Havel, a nie ty! –––– Ja v tom nevidím rozdiel. Za totality tam boli psychopati, lebo režim. A teraz si ich volíme sami. –––– Šak to sú vlastne Nemci, tí Rakúšania. Ani reč nemajú vlastnú, rakúsku. Není ďaleko do Rakúska. –––– Ja som si myslel, že tajná služba občanov chráni, a nie že im pošle elektriku do gulí. Na tom sa, dúfam, zhodneme?

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 99 132