Autogram

Slovensko
človek

<< předchozí 1 2 3 4 48 96 143 190
    • 29.5.2020  23:29
    Škoda lásky (TV film) (1973)

Komédia, ktorá nie je vtipná. Buď zle napísaná alebo vhodná len do svojej doby.

• 28.5.2020  23:10

Film začína na farme, takže presne tam, kde prvá časť skončila. Osudy ľudí a psov sú pevne spojené bez ohľadu na miesto a čas, film sa trochu opakuje, ale s dostatočným odstupom od prvej časti to nevadí. Film má dobré tempo, veľká životná udalosť prichádza každých päť minút, čo mi vyhovuje, a trochu sentimentu do takejto psej romantiky patrí. –––– Glorie trávila hodně času mluvením se svou rukou. –––– Musí být hezké mít někoho, kdo tê bezpodmínečně miluje. –––– Je to naprosto nemožné, ale asi je to pravda.

• 27.5.2020  23:10
    Nečakaná návšteva (TV film) (1972)

Trápne a nudné, z hľadiska scenára nula bodov. Pre tvorcov asi len povinná jazda bez ambícií urobiť solídne dielo.

• 27.5.2020  22:38
    Dobroslav Chrobák (TV film) (1973)

Starosvetský dokument s hovoriacimi hlavami, ktorý v polhodine obsahuje o predčasne zosnulom spisovateľovi veľa informácií vrátane detailov zo života, ktoré v literatúre nenájdeme.

• 27.5.2020  01:01
    Pravda (1960)

Osudová krása, osudová láska a osudový súdny proces. Ten proces má zistiť pravdu, hoci vinník je vopred jasný, a hľadá sa už len tá druhá, skrytá pravda, ktorá má určiť trest. Pritom je celé súdne obecenstvo a divák prevedený najtajnejšími zákutiami života nespútanej a vášnivej Dominique, ktorá nectí pravidlá slušnej spoločnosti. Sme tak svedkami súdneho procesu neobyčajného, sme svedkami súdu posledného.

• 25.5.2020  23:11
    Toni Erdmann (2016)

V prvom rade je film príliš dlhý. Obsahuje množstvo scén, ktoré mohli byť oveľa kratšie a dosiahli by viac efektu. Má to byť len také rozprávanie zo života, keby neobsahovalo niekoľko podivností, ktoré sa snáď nevyskytujú ani u pracovníkov vo veľkých korporátoch (ako tá uvoľňovacia party). V konečnom dôsledku to ale film o živote je. O živote zo strany vzťahu rodiča a dieťaťa a ich novom spoznávaní sa. Vzhľadom na to, že som ho úspešne a so záujmom napriek všetkému napísanému dopozeral, si zaslúži štyri hviezdy. –––– Najlepší výkon je vysvetliť klientovi, čo vlastne chce. –––– Ja stále neviem, či sa máš tak dobre, ako tvrdíš.

• 24.5.2020  15:51
    Posteľ plná hostí (TV film) (1998)

Chvíľu bláznivá, chvíľu až absurdná situačná komédia z jednej izby s dvomi manželskými posteľami. Niekoľko výborných scén a dialógov a zopár slabších, ktoré to celé brzdia. Celkovo je to na lepšie tri hviezdy, k štvrtej mi chýbalo nejaké lepšie vyvrcholenie.

• 24.5.2020  01:02

Na tomto filme ma nemalo čo nadchnúť. Aj pri nedlhom trvaní som sa nudil, a stále myslel na Thelmu a Luisu, ako to vtedy vedeli natočiť pútavo a s nápadom. Slabé tri hviezdy.

• 23.5.2020  00:11
    Horacius (TV film) (1980)

Nepochybujem o hereckých výkonoch, ale táto forma divadelnej hry s prevahou rečí nad dramatickými situáciami sa mi nezavďačila. Keď ma naviac nebavil ani dej, zdalo sa mi to veľmi slabé.

• 21.5.2020  23:00
    Karambol (TV film) (1976)

Viac ako komédia je to trapas so sympatickými súdruhmi VB. No aspoň s dobrým obsadením. –––– Už som videl tie siroty, čo po ňom zostanú. – Ale veď on nemá deti.

• 21.5.2020  00:22

Nemecko-kambodžská love-story. So všetkým, čo k tomu patrí, čo sa nám páčiť bude a čo nemusí. Pekná aziatka a zábavychtivý dovolenkár je očividne krátka známosť, ale film to zvláštnym spôsobom naťahuje a naťahuje, no originálna Pretty Woman je len jedna. Až problematika HIV film odlíši od podobných, ale je tu braná akosi na ľahkú váhu, asi ako berie Trump naľahko Covid-19. Aj by som dal štyri hviezdy, ale na tú štvrtú mi chýbalo nejaké lepšie ucelenie príbehu, menej odbočiek a menej trápny záver. –––– Chybíš mi, moje srdce na tebe stále čeká. Nezapomeň, mám jenom tebe! –––– Teď jsme v jeskyni. Kolik si sebou vezmeš svíček?

• 20.5.2020  00:20
    Rajský plyn (TV film) (1970)

A že vraj product placement je nový vynález. Tu je vo filme spred 50 rokov a takmer po celý film. Navštivíme tak Tatry, nejakú jaskyňu, Piešťany a to hlavné je reklama na sódu a jej psychotropné účinky. Dokonalá zábava to nie je, ale na ten vek niečo určite originálne.

• 19.5.2020  18:12
    Lucrezia Borgia (TV film) (1974)

Iba tesne, ale záver to vytiahol na štyri hviezdy, o ktorých som v prvej trochu nudnej polovici ani nerozmýšľal. A tiež som o nich nerozmýšľal pri tom šťavnatom bozku, ktorý uštedril Jamrich Dočolomanskému. –––– Naučili ma, že často možno nebezpečenstvu vystaviť život, ale nikdy nie česť, madam!

• 19.5.2020  00:46
    Prípad poručíka Seeborna (TV film) (1988)

Film o tom, či vojak po návrate z frontu má ešte srdce alebo len kus skaly. Akurát je to trochu dlhé a nezáživné, osviežilo to len celkom slušné odhalenie krásnej Natálie Hasprovej.

• 18.5.2020  18:41
    Otec (TV film) (1994)

Mať takéto niečo doma, to aby sa muž celkom naisto zbláznil, aj keď je to vedec v dobrej kondícii. Veľmi slušná psychologická dráma, dobre napísaná, zahraná aj zrežírovaná. Nie vždy sa z takejto náročnej látky podarí pútavá inscenácia, ale tentokrát to vyšlo. –––– Prečo sa vy dvaja neviete na ničom dohodnúť? –––– Otec... – Nepoužívaj viac toto slovo!

• 16.5.2020  23:03

Jiří Suchý je natoľko sympatický a charizmatický človek, že by sa ho dalo sledovať a počúvať donekonečna. Za tie prežité roky má čo rozprávať a spolu s hudobnými kolegami ukázať a zaspievať. Pritom to ani nemusí byť môj štýl hudby, aby som dokument pozeral so záujmom až do konca.

• 15.5.2020  23:55
    Mukačevská 7 (TV film) (2020)

Dokument ako spomienka na bytovku, spoločenstvo ľudí v nej a na obete výbuchu. Aj keď som nikoho z bytovky nepoznal, nedalo sa to dopozerať so suchým okom. –––– Hrali sme sa na skrývačku, behali sme po schodisku hore dole... –––– Teraz si zvykám, že plyn je aj priateľ...

• 15.5.2020  23:15
    Hrdina (TV film) (1978)

Vojna nepozná brata a už vôbec neberie ohľad na odrodilca. Jedna rodinná tragédia vo veľmi dusnej inscenácii. Kvalita predlohy sa prejavila aj pri veľmi úspornej forme televízneho filmu a aj málo známi herci v hlavných úlohách stačili na lepší priemer. –––– Vezmem, mamka, vezmem. Budeme sa modliaci zabíjať.

• 14.5.2020  23:36
    Drotárova svadba (TV film) (1974)

Musím sa priznať, že až do konca mi nebolo jasné, v čom spočíva zápletka, a čo okrem svadby na konci sa tu rieši.

• 14.5.2020  23:11
    Medveď (TV film) (1994)

Táto, pre mňa tretia, adaptácia Čechovho Medveďa sa mi zdá zatiaľ najslabšia, len na slabšie tri hviezdy. Filmu trochu ublížilo, že sa dialógom dvoch hlavných postáv nevenuje celý čas, pretože vyhrotený záver bol taký, ako má byť. Zostáva mi už len posledná tuzemská adaptácia s Janžurovou a Kopeckým.

• 14.5.2020  00:49
    Frndolína (TV film) (1979)

Na tento snobizmus Frndolíny z Krivošian by sa mohli pozrieť aj dnešné celebrity a našli by mnoho spoločného. Ešte aj Cuky a Luky by sa v tomto filme našli. Scenár nie je veľmi objavný, ale povie všetko, čo je potrebné. –––– Ach, aké krásne kvety! A čím ste ich hnojili? –––– Naša Frndolínka je dievča s móresom. Edukovaná!

• 12.5.2020  23:35

Veľmi silný príbeh, až silná rozprávka a určite najstudenejší vojnový film. Niekedy sme to mali tak, že najviac vydrží sovietsky vojak, ale tu najviac vydržal vojak nórsky. A to nielen zimu, mráz, chorobu, dlhodobé ubytovanie v jaskyni alebo len tak pod snehom, ale aj prejsť cez hory bez nôh a bez ľudskej pomoci. –––– Ja osobne som sa postaral, aby to bolo prešetrené, že za týchto okolností v arktických vodách neprežil.

• 11.5.2020  23:51
    Dunkerk (2017)

Film je plný skvelých záberov, hudby, a dramatickosti, ale slabý príbehom. K žiadnej z postáv som nedokázal priľnúť, čo mi pri vojnovom filme o zachránnej akcii pripadalo nepatričné. Ledva som sa prinútil k trom hviezdam. –––– Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú.

• 10.5.2020  00:39

Takmer kompletné predstavenie tvorby českého filmového génia. A to nielen od teoretikov, ale od jeho filmových kolegov a známych mien filmu z celého sveta. Zaujímavý bol aj nápad s mladými filmármi si vyskúšať spôsob tvorby trikov prostriedkami Karola Zemana a zreplikovať niektoré z nich. Dokument ako má byť.

• 8.5.2020  23:42
    Ľudmilka (TV film) (1986)

Iba jedna malá časť života je na životopisný film pomerne málo. Verše z tvorby mi to nevynahradili, ani dlhé odbočky k politike, takže len slabšie tri hviezdy.

• 8.5.2020  15:02
    Vlčí putování (TV film) (2019)

Krásna podívaná. Akurát so žánrom dokumentárny by som tu váhal, pretože ide o rekonštrukciu skutočného príbehu vlka. Vhodnejší by bol žáner životopisný, dobrodružný a romantický, pričom v hlavných hraných rolách sú vlci, psi, krkavec, medvede a diviaky. Vo vedľajších úlohách ovce a pár bezmenných ľudí. Ako sa to všetko podarilo natočiť, mi zostáva záhadou, a vysvetliť by to dokázal iba film o filme, to by ale mohlo pokaziť čaro videného.

• 8.5.2020  09:35
    Rosa na tráve (TV film) (1972)

Pekne a citlivo napísaný aj zdramatizovaný príbeh života spisovateľky v krátkych epizódach zo života. Aj keď ide len o spomínanie starej ženy, vôbec to nie nudné, ako by sa mohlo zdať. Ida Rapaičová zvládla hlavnú úlohu ako pani herečka spolu s maskérmi od mladého veku až takmer po úplnú starobu. –––– Raz napíšem po slovensky román. A nie jeden. Dva, tri, štyri!

• 7.5.2020  22:00
    Gigliho ária (TV film) (1966)

Óda na zlodejstvo v podaní L+S, ich humor môže človeku buď sadnúť alebo nie. Mne tentoraz sadol len čiastočne a aj pol hodiny sa mi zdalo veľa. –––– Uisťujem vás, že budete s mojou krádežou nadmieru spokojný.

• 7.5.2020  00:33

Exkurzia do skutočného afrického slumu v Keni, kde pomáhajú aj Slováci, od slovenskych filmárov. Vidíme, že to nie je med lízať, ale ani žiadna katastrofa, ako vídame z iných zdrojov. Druhá, kratšia návšteva smeruje k jazeru Viktória, svetovému klenotu, kde nikto neberie ohľad na ekológiu a s istotou smerujú ku katastrofe.

• 6.5.2020  20:53
    Faidra (TV film) (1980)

Dosť veľká nuda, aj pri tom výbornom obsadení. Príliš dlhé scény so strojenými dialógmi, nejasný dej, čudesné kostýmy, to všetko ma od sledovania odrádzalo.

<< předchozí 1 2 3 4 48 96 143 190