MOST! - Epizoda 3 (2019) (epizoda)

V treťom dieli už trochu vyschol nepretržitý prameň humoru. Teda až na ten záver so spaľovňou.

Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky (1971)

Komisár malou okľukou zariadi vraždu mafiánskeho bossa, ktorá nakoniec celkom nevyjde. Aspoň tak sa to na začiatku javí divákovi. Kšefty developerov s výstavbou panelákov nie sú čisté, skorumpovaná je celá mestská správa, špekulácie s pozemkami, to všetko situáciu komplikuje, a k tomu ešte nie je jasné, do akej miery sú v tom namočení dvaja hlavní hrdinovia, a ktorý z nich vlastne. Politika je zložitá vec, to vieme, a najzaujímavejšie na filme je, ako sa môže starý taliansky mafiánsky film podobať na nedávnu slovenskú realitu. Ani sa netreba čudovať, že jednému z toľkej nespravodlivosti ku konci filmu celkom prepne. –––– Neotvírej dveře, dokud neuslyšíš heslo. Heslo bude Monte Pellegrino. –––– Vy si ani nedokážete představit, že by vysoký soudní hodnostář mohl být zapleten do nějakého zločinu.

Potíže s Harrym (1955)

Darmo je režisérom sám Hitchcock, ked má táto čierna komédia vôbec nebavila. Jedna mŕtvola, ku ktorej sa všetci v meste správajú ako rodina Addamsovcov, na film nestačí. –––– Úpřimně, je mi jedno, co s Harrym uděláte, jen když ho nepřivedete k životu.

Takmer dokonalý muž (1975) (TV film)

Veľmi slabo natočený pribeh o sobášnom podvodníkovi, ktorý nemá spád ani iskru. Kamera, strih, dialógy, výber hudby, všetko bolo akoby sa tvorcovia ani nesnažili. Slabý dojem zachraňuje iba veľmi sympatická Jela Bučková a Martin Gregor, ktorého hlas mi evokuje detstvo cez hlas lietajúceho strýka Fedora z rozprávky o psíčatách.

Renoir (2012)

Dejom ani dramatickou zápletkou film neoslní. Skôr pekným postredím, interiérom vidieckeho sídla aj prirodou, a samozrejme, krásnou mladou ženou, ktorá je vo filme viac odhalená ako zahalená. Len neviem, prečo pri jej pózovaní bolo na maľbe nakoniec vždy niečo úplne iné, teda nejaká tučná žena v celkom inej polohe. Maľovaniu asi nerozumiem, a preto aj film bol pre mňa celkom priemerný.

700 mil v sedle (1975)

Western, kde nejde o streľbu a guľky, ale o kone a vytrvalostné výkony. Takže je to taký skôr športový film so športovými výkonmi a športovým správaním, keď si súperi pomáhajú, a nielen ochranou, ale aj amatérskym ošetrením zubov. To by zdravotné poisťovne nemali vidieť, z akého materiálu a ako lacno sa dá vyrobiť korunka. Okrem whiskey sa vo veľkom požíva heroín a ópium, akoby to boli bežné tabletky na spanie. Inak je film dosť nudný a prehnane dlhý, a nepomohla tomu ani jedna zaujímavá seňorita v sedle. –––– Jaká byla ta kratší cesta? – Dlouhá.

Čističi (2018)

Zaujímavý pohľad do komunity ľudí, ktorí schvaľujú a zamietajú obsah na internete. Hlavne fotky a videá, ktoré si tak musia pozrieť a posúdiť. Všetci sú Filipínčania a na prvý pohľad pôsobia ako dosť nešťastní ľudia, pretože robia prácu, ktorú nechcú. Nie je určite príjemné celý deň sledovať mŕtvoly a násilie a rozlíšiť, čo ešte áno a čo už nie. Na druhej strane sú umelci a fotografi, ktorí obsah tvoria a niekedy vytvoria dielo alebo dokument, ktorý jednoducho nevyhovuje "pravidlám". Je to asi večná dilema a nakoniec to nebude divák a čitateľ, ktorý rozhoduje, čo uvidí a kriticky zhodnoti, ale dostane už predžuvanú realitu, ktorú niekto posúdil a prefiltroval. V menej demokratických krajinách, ako napríklad Turecko, dostávajú tieto nástroje k dispozícii vlády a diktátori, a technologické firmy sa v ramci dobrých vzťahoch a dobrých ziskov len ticho prispôsobia. Miestami je dokument dosť rozťahaný, niektoré témy potrebujú asi viac času na vstrebanie. –––– Během doby, co tady pracuji, jsem viděla stovky seknutých hlav. –––– Jsem ochránkyně. Je třeba vás chránit před hříchem číhajícím na sociálních médiích.

Prvé hlásky lásky (1988) (TV film)

Tento film sa u mňa dosť minul účinku, lebo je určený výlučne dospievajúcim dievčatám. Aj to dievčatám dospievajúcim v 80. rokoch, dnešné by sa asi dosť nasmiali, takže len čerstvé päťdesiatničky si môžu pripomenúť svoje radostné dospievanie na sklonku socializmu. Napriek tomu som sa občas nechcene bavil, keď som si prečítal tunajšie zaujímavosti k filmu, všetko do bodky sa splnilo, len titul poslednej filmovej projekcie na párty chýba. Mladí herci a herečky (sestry Sokolíkové ako filmové sestry a Oľga Feldeková mladšia ako Helenina najkamarátka Zoja) sa snažili, ale na tri hviezdy to nedali. Na detský film je tam dosť hardcore scén, a tým nemyslím Votrelcov, ale napríklad ako Elena Podzámska púšťa na detskej párty porno z kazety.

Úplné bezvětří (1989)

Morskými vetrami ošľahaný morský vlk môže mať aj podobu mladej Nicole Kidman. Film má napätie od samého začiatku, v ktorom tušíme riadny problém, az do úplného konca. Horory sú vždy založené na hlúpom správaní postáv, ale palce im treba držať tak či tak. Celkom slušná starinka.