"...to si ty, Anna?" (1986) (TV film)

Tak ja neviem, vraj päťhviezdičková inscenácia... Ale ja som videl iba slabo napísaný a o chlp lepšie zahraný film. Dievča sa občas strojene zajakáva, ale väčšinou nie, všetko beží v nejakej retrospektíve, alebo aj nie, a jediné čo funguje, sú spoľahlivé výkony Anny Javorkovej ako nepríjemnej matky a Márie Prechovskej ako príjemnej doktorky v dôchodkovom veku. Asi už vtedy bol nedostatok mladých doktorov. –––– Už ti niekto povedal, že si stopercentná kočka? –––– Človek sa upriami na svoje problémy s rečou a tým si ich pestuje a chráni.

Doktor Jorge (1977) (TV film)

Svojrázny mrzutý samotársky doktor je taký prototyp doktora, že sa objavuje v literatúre a filme dosť často. Tentokrát v Portugalsku, ale to je úplne jedno kde, nemocničné prostredie vo filme je očividne československé. V príbehu s krásnymi ženami, pacientkou a neuznanou lekárkou, sa lekár na krátkom úseku jednej hodiny prejaví z viacerých strán svojej povahy, ale myslím, že by sa to dalo s takýmto hereckým obsadením urobiť aj lepšie.

Bez názvu (2017)

Dokument na začiatku sľubuje, že nemá žiadnu tému, že je o ničom. Nie je to tak, je to dokument o živote ľudí, o jeho rôznych podobách. Napríklad o živote bez jedla, bez svetla a tak je aj dokument bez názvu. Naviac je aj bez vysvetlenia, bez komentára, čo vidíme, kde to je, prečo a ako. Zvyčajne nemám rád, keď neviem, na čo sa pozerám, ale tu som sa nad to dokázal povzniesť a stačilo mi iba vidieť a nie rozumieť. –––– Najkrajší film, aký si viem predstaviť, je ten, ktorý sa nikdy neskončí. Môj ďalší projekt sa volá Bez názvu. Je to dokument o ničom, nemá žiadnu tému. Chcem len rok cestovať po svete a nakrúcať všetko, čo mi príde do cesty. Takže je to môj záverečný projekt na tému cestovanie.

Doloroso (1994) (TV film)

Film ani nie o Beethovenovi, ale skôr o jeho despotickom otcovi a jeho zlom vzťahu so synom. Väčšina filmu je tak o drezúre a trestoch a nezostal čas na tvorbu a dospelého skladateľa.

Charleyova teta (1969) (divadelní záznam)

Dostatočne bláznivé, chvíľami možno aj viac, ako by sa mi žiadalo. No ale je to divadelný záznam a tam je situácia značne iná, ako keby to bol film. –––– Já jsem Chareleyova teta z Brazílie, pravlasti opic.

Světlonoc (2022)

Slovenský vidiek s peknou prírodou a menej peknými ľuďmi, ktorí si vytvoria také predsudky, ako práve potrebujú. Filmu som väčšinou nerozumel, aj pre zlú zrozumiteľnosť replík, a to najmä tých dôležitých. Akoby si zvukár dával záležať na tom, aby dôležité veci boli povedané potichu a prehlušené zbytočnými ruchmi. A ak sa mi zdalo, že prichádzam deju na kĺb, tak nastupujú divožienky, avatarovské žiariace telá, alebo nezmyselné násilie a som znovu v prdeli. Takto si nepredstavujem dobrý film a zároveň chápem, že na festivaloch jeho nejednoznačnosť a nezrozumiteľnosť ocenia.

Poklad byzantského kupce (1966)

Občas som si kládol otázku, či pozerám normálne krimi alebo paródiu. Tých rozpačitých momentov bolo extrémne veľa a naviac som sa nevedel ubrániť zaspávaniu. To nesvedčí o kvalite filmu, zvlášť kriminálky. –––– Myslím, že je to opravdu případ pro kapitána Exnera.

Lovecký nôž (1988) (TV film)

Krátke, stručné a jasné krimi, a za ten krátky čas sa stihli aj dva-tri dejové obraty. Dnes síce už trochu jednoduché a staromódne, nie ako sme zvyknutí od Agáty. No ale toto krimi je trochu z iného cesta, od vyšetrovateľa NKVD a sovietskeho člena pri Norimberskych procesoch. –––– Neveriť a mýliť sa je také strašne jednoduché.

Rytmus: Tempos (2020)

Rytmus o sebe a hudbe. Teda oveľa viac o hudbe ako o svojom živote. No a keďže okrem rádiových hitov túto hudbu nemusím, tri hviezdy sú tak akurát. Dokument to nie je zlý, všetci vystupujú pomerne prirodzene, hudba hrá, keď je to potrebné, stiahne sa, ked treba rozumieť reči, len toho bavkania sa s mobilom mohlo byť menej.

Léto (2018)

Skúsil som tento vysoko hodnotený film, ale nedopadlo to dobre. Nič mi nehovorí tá hudba, ani leningradská rocková scéna, ani tá umelá atmosféra. Naviac sa tvorcovia snažili byť zaujímaví čiernobielym obrazom. Nemám nič proti starým čb filmom, ale vysoko kvalitný full HD čiernobiely obraz nenavodí atmosféru starého filmu, ani svet nebol v osemdesiatych rokoch takto čiernobiely. Oproti českým a slovenským filmom je tento len takým slabučkým bezzubým hryzkaním do minulej doby, ktorá sa na tom prekliatom východe dnes vracia v ešte horšej forme.