Dva dni v Zaježovej (1991) (TV film)

Zaujímaví ľudia so zaujímavým životným štýlom. Nie je to len o tom žiť na mieste odľahlom od civilizácie, ale hlavne udržať tradície a sebestačnosť predkov. Tak je v každej miestnosti domu tkáčsky stav, a ani kováčske práce im nie sú cudzie. Možno blázni, možno naša budúcnosť. Dokument je trochu krátky, takže nedôjde na žiadne osobné príbehy konkrétnych ľudí, prečo tam sú a ako k tomu došlo.

Blok 99 (2017)

Zase jeden film o tých silných a inteligentných a čisto náhodou s holou hlavou a tetovaním. Inteligenciu dokazuje tak, že všetko rozbije, zničí a zabije, presne ako svoj vlastný život. No ale pri tom všetkom, kam sa dostane, nezostáva divákovi iné, ako mu fandiť. Inak veľmi hnusný film.

Brzy bude konec světa (1968)

Film nie je dlhý, naviac je skracovaný hudobnými vložkami, a pritom povie všetko, čo treba. Na juhoslovanské filmy zvyknem byť alergický, ale toto nie je Kusturica a tak má film svoj formát a jasný dej. Keď sa už zdá, že film končí internacionálou, tak prichádza niekoľko bonusov vrátane "slobodných" volieb. Kamera zaberajúca hovoriacich a spievajúcich vždy z detailu je nákazlivá. –––– Držím si ho tu ako sluhu. Je hlúpy ale lojálny. –––– Jedna vec je dotkúť sa a druhá vec je ťahať.

Včerejší děti (2000) (TV film)

Reinkarnácia je veľmi vďačná téma pre film. Ide o to, kto to ako uchopí a dá do zmysluplného celku. V tomto filme trochu viazla dramaturgia prítomnosti, ale pohľady do minulého života boli dobré. No ale keď to bolo podľa skutočného príbehu, tak ok, nedalo sa veľa robiť. Nakoniec je to príjemný film a lepší priemer. –––– Tohle nejsou sny, Jenny. Jsou to vaše vzpomínky.

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Trochu veľa retrospektív, ale čo s filmom o Gagarinovi, keď sa vo vesmíre nič zaujímavé neudialo a ani si veľmi nemal s kým pokecať. Aspoň tie vesmírne scény sa vydarili a nakoniec aj ten sovietsky pátos k takejto udalsti patrí. –––– Jak se vám spalo? – Jak nás učili. Spalo se nám dobře. –––– Chruščovovi se líbila Gagarinova fotografie.  –––– Naše planéta je kolébkou lidstva. Ale v kolébce se nedá žít vĕčnĕ.

Otázka života a smrti (1946)

Bez súdu by to asi nešlo, ale aj tak veľmi slušný film. Pracuje s výborným nápadom, a dostal ho do podoby, za ktorú sa nemusí  hanbiť ani dnes, po 75 rokoch.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Nie že by to nebolo napínavé, ale tých nešťastných náhod bolo priveľa a už pri tretine z nich by mala byŕ partička jeden a pol človeka definitívne kaput. A ten ľadový medveď, ktorý neviem ako zablúdil hlboko do hôr, mal byť kaput tiež.

Adam a Anna (1992) (TV film)

Nie je to ani film pre tých, čo nemajú radi Vianoce. Jednoducho veľmi slabý film.

Uzlíky nádeje (1979) (TV film)

Trojnásobná dávka depresie s umierajúcimi deťmi, takže názov s nádejou filmu veľmi nesedí. Ibaže by tou nádejou mala byť akási revolúcia na záver. Tretia hviezda je len za Stračinovu hudbu. –––– Čierna zem, čierna zem, ja sa na teba hnevám. Vzala si mi mamičku, teraz ju už nemám.