Morgiana (1972)

Herz sa nezaprie a natočil Spalovača v ženskom vydaní. Aj s podobnými psychotickymi stavmi z pohľadu diváka, šialeným strihom a hororovou atmosférou.

Příběh kmotra (2013)

Konečne sa do filmu dostal aj príbeh kupónovej privatizácie, tunelovania bánk z toho obdobia a všetkého mafiánstva s tým spojeného. Kto si to nepamätá, ani nemusí uveriť, že to bolo u nás a nie na Sicílii. Filmová dramatizácia sa vydarila, nečudujem sa, že sa to skutočným aktérom nemuselo páčiť a zmeniť mená je slabá útecha. A pri pohľade na súčasné udalosti sa vynára myšlienka, že kúpiť sa dajú možno aj vyššie politické špičky ako v tomto filme, prípadne aj celé voľby. Ondřej Vetchý je výborne bezcharakterný a Vaculíka som takto zostarnutého ani nespoznal. Vica Kerekes ma potešila, že zahrá aj nesexuálnu úlohu.

Auto Moto Revue (1971) (pořad)

Možno som mal šťastie na zaujímavý diel so zrazom starých Citroenov alebo sa koncom roka 2014 kvalita zlepšila. Moderátorom to mluvilo jedna radosť, autá jazdili, v krátkej recenzii som sa aj niečo dozvedel, presnejšie to, že také auto by som si určite nekúpil. Aj to je užitočná informácia.

Růžový panter (1963)

Ťažko sa smiať na komédii, keď všetka sranda spočíva len v tom, že Sellers spadne, udrie sa alebo sa zašpiní. Neskôr sa to trochu zlepšilo, už išlo o sprchu, neveru a hľadanie zlodeja, ale žiadna sláva to nebola. Ani ten prekvapivý záver to nad slabý priemer nevytiahlo. Ďalšie diely sú určite lepšie a práve tie sú legendy.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Roztomilé a pritom iba taká blbosť. Rozprávka o čarodejnici a šírení dobra, radovánkach a prekvapivo aj o podnikaní s úspechmi aj neúspechmi. Nenájde sa žiadna zlá čarodejnica, len malé konflikty a sklamania, trochu očakávaných jemne katastrofickych udalostí, ale nič, čo malo človeka vyľakať.

Poznáš muže svých snů (2010)

Aj bez Woodyho vie Woody točiť a možno je to aj lepšie, ako režisér vekom nestráca šmrnc. Vzťahy, vzťahy, vzťahy, nevera, dokonca nevera v nevere, v žiadnom vzťahu vo filme nezostane kameň na kameni. Vedie to k pekelne Allenovským dialógom, podporených výbornou hereckou zostavou. –––– Keď si myslíte, že to už nemôže byť horšie, osud vám pripomenie, že existujú aj horšie veci. –––– Niekedy sú ilúzie silnejšie ako skutočnosť.

Invictus: Neporažený (2009)

Ani životopisný ani športový žaner nie je môj obľúbený a keď sa to skombinuje, tak ani Clint Eastwood to nemôže utiahnuť. Znudene som musel prepínať.

Moonwalker (1988)

Zbierka klipov s novými scénami, celkovo je to podarené. Neodpadávam síce, ako fanynky na záberoch z koncertu, ale človek nemusí byť skalný fanúšik, aby sa mu to páčilo. Medzi klipmi kraľuje samozrejme THRILLER a BAD v podaní detí.

Lovec draků (2007)

Ako sa takéto vývrtky dajú robiť so šarkanmi, to nepochopím a ani netuším, či to je možné. Ale to je len začiatok filmu o dvoch kamarátoch a nasleduje dosť ťažká dráma. Detské problémy, po emigrácii už tie dospelé. Nezaujal ma až tak príbeh, skôr to prostredie a nakuknutie do cudzej kultúry. Zeny nechodili zahalené, na svadbe sa aj normálne bavili, ale po návrate do Afganistanu je všetko inak, muži musia mať brady, ženy ani nevidno. Rusi to tam určite nezveľadili, obchoduje sa so všetkým a prežívame škaredé deja-vu. –––– Je len jediný hriech, a tým je krádež. Všetky ostatné sú z neho odvodené. Keď zabiješ človeka, ukradneš mu život.

Škola otců (1957)

Socialistická moralitka o tom, že žiaci sa majú učiť a nedostávať známky zadarmo. Pardón, to bol snáď aj spoiler k filmu. A ďalej, že pionierska organizácia je pre všetkých a deti nemajú trpieť za chyby rodičov. Na tom by sa smutne zasmiali v tých časoch mnohí. Höger ako učiteľ je klasicky presvedčivý, aj jeho nezapadnutie do systému vidieckej školy. Len v druhej polovici ma film nepresvedčil a záver už vôbec. Rudolf Hrušínský sa objavil netradične v celkom vedľajšej úlohe. –––– Prosím, prosím, on je reakcionář. – A co je to reakcionář? –––– Jó, milej, zlatej. Nikdo to nechcel osídlit, tak to nechali učiteli.