Wendy

Wendy

'tis reclaiming feminism time

<< předchozí 1 2 3 4
    • 7.9.2013  16:30

Ach ta ironie, že nám reklama před filmem říká, abychom film nezapomněli ohodnotit na ČSFD, když se polovina uživatelů neobtěžuje před hodnocením se na film skutečně podívat a/nebo přistupovat k hodnocení s náznakem vážnosti. Zdá se mi, že všechna tahle "vyspělá" hubební snobárna, kde lidé automaticky považují za sračku něco, co jiným lidem přináší radost, je více nevyspělá a ovečkovitá než ty "dvanáctileté holky", co tak rádi šikanujete. Dobrá práce! Jste CHLAPÁK! (/Jste dobrá, ti CHLAPÁCI vás teď budou brát vážně!) Jste cool v očích dalších lidí, co se neobtěžují zjistit, proč může One Direction zaujmout jiné! P.S. Ale co, pokud je pro vás v pořádku nerespektovat náctileté dívky nebo používat homofobní nadávky, váš názor pro mě stejně nemá velkou váhu.

• 29.7.2011  07:40
    Sbohem Berlíne (TV film) (2011)

Film má šanci zaujmout především ty, co chtějí vidět Doctora (Who) muchlovat se s mužem, i proto, že Christopher (Isherwood) není v česko-slovenské kotlině asi zrovna nejznámnější. Taková aspoň byla situace pro mě a výmluvný fakt, že si po třech týdnech od shlédnutí nevybavuji žádnou významnější scénu, tomu moc nepomáhá. Z Hitlerova Německa mě jen zákonitě zamrazilo.

• 29.7.2011  07:19
    Cigán (2011)

K filmu přistupuji s opatrností, která mě přepadla ve chvíli, kdy jsem si dohledala, že byl napsán i režírován bílými tvůrci, (gadži, chcete-li) (i když ti samí tvůrci mají na svědomí i jeden z mých nejoblíbenějších snímků Záhrada). Ne že by to nešlo, chce to ale cit, a já můžu jen doufat, že nějaká konzultace s diskutovanou stranou proběhla. Navenek to ale cit má, a já jen prosím ~filmového boha~ o víc podobných projektů (a víc rolí pro začínající herce; až mi ~filmový bůh~ nadělí vlastní seriál, Martina Kotlárová může hrát jednu z hlavních rolí /wishful thinking). Protože jsem zůstala v několika místech rozpačitá (závěr, chvílemi scénář), možná bych i klesla na tři*, cítím ale potřebu napravit svinčík v hodnocení po místním diváctvu, které se v reakcích k tomuto filmu projevuje jako naprostá karikatura sama sebe (až na pár světlých výjimek, za jejichž existenci jsem vděčná). (Pokud vám zbývá špetka lidské slušnosti, varuji, z "diskuze" vám bude psychicky špatně.)

• 28.7.2011  07:53
    Skins (TV seriál) (2007)

1. generace (1./2. série): Když začnete sledovat tenhle seriál, tak po pilotu působí hrozně pitomě. Naštěstí se Skins nachází již v druhém díle a v podobně citlivém a zároveň hravém stylu pokračuje nadále. Největším problémem této generace pak je, že některé postavy jsou odsunuty stranou ústředním čtyřúhelníkem, což je škoda, protože mám všechny postavy upřímně ráda. V čele s výborným Tonym Stonemem, kterého jestli máte od začátku skutečně rádi, tak o vás asi začnu pochybovat, ale díky jeho komplexní povaze (a zvrácenosti) a výborné heterosexuální bromanci se Sidem se jedná o moji nejoblíbenější postavu této generace. Druhá série nabírá na obrátkách co se temnosti týče a já této partě jen nerada dávám sbohem. 2. generace (3./4. série): Řeknu to na rovinu - své pětihvězdičkové hodnocení můžu dát jen za předpokladu, že ignoruji dvě série s ~touhle~ partou. Zatímco chlapci a děvčata (plusem Skins je mimochodem to, že šestnáctileté postavy hrajou skutečně šestnáctiletí herci) z první gen byli znatelní přátelé, aspekt přátelství a opravdivosti mi u jejich následovníků chybí. Nenalézám zde jedinou mně vyloženě sympatickou postavu (a to jsem poctivě shlédla obě dvě série, což ani pro pochopení děje není nutné - stačí si počkat na další generaci, a je to) a z dosud perfektních scénářů se stal naprostý mess. Bye bye, and don't come back. 3. generace (5. série): Po zkušenosti z předchozích dvou sérií jsem se bála, ALE ZBYTEČNĚ, protože po první sérii nového obsazení jsem se do Skins opět zamilovala. Ubylo sexu a drog (ale ne úplně, nebojte), přibylo plynulého vývoje postav a přátelství a mou novou královnou se stává bezchybná (a přitom velice nedokonalá) MINI. We are a mess, we are failures, AND WE LOVE IT.

• 28.7.2011  07:15

Harry, you wonderfull boy, you brave, brave man. Poslední filmový Harry Potter nebyl bez chyby, podobně jako jeho předloha, ale já za sebe můžu s klidným srdcem prohlásit, že Yates s Klovesem z Relikvií vytěžili, co se vytěžit dalo, a napravili, co se napravit dalo. Na rozdíl od většiny (?) zdejšího diváctva mi bylo milejší poklidné tempo první části, mně sympatická všeobjímající válečná atmosféra je ale přítomná nadále, a vzpomínky na konec své stále nejmilejší série si nenechám zkazit lehce awkward předzávěrečnou scénou mezi Harrym a Voldemortem nebo vážně-to-musí-být epilogem (uklidňuje mě fakt, že si při domácích shlédnutích si můžu film zastavit před ním), ale bude to to, že Ron a Hermiona konečně překonali svou emocionální idiocii, Freddie a Georgie, to, že McGonagallová vždycky chtěla tohle kouzlo vyzkoušet, a především můj baby-boy Harry kráčející na smrt (oh my cryes), kvůli čemu vím, že se k tomuto (dvoj)dílu budu ráda vracet. After all this time? Always.

• 22.6.2011  19:53
    Ajťáci (TV seriál) (2006)

1. série: 4/5.

• 20.6.2011  09:43
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

1. série: 5/5.

• 24.5.2011  17:33
    Taková moderní rodinka (TV seriál) (2009)

1. série: 4,5/5.

• 18.5.2011  14:25
    Dobrá manželka (TV seriál) (2009)

1. série: 4,5/5; 2. série 5/5.

• 20.2.2011  16:41

Výborná analýza (v angličtině) zde: http://eleusis-walks.livejournal.com/55641.html

• 31.1.2011  12:39
    Miranda (TV seriál) (2009)

Jak může mít tenhle naprosto boží britský seriál kromě mého jen jedno jediné hodnocení? Miranda Hart, hlavní představitelka a tvůrkyně seriálu, si jen letos za své dílo uzmula tři ceny, včetně Královny komedie, titul, který ji dokonale vystihuje. I gigy, které by se za běžných okolností daly nazvat klasickými či předvídatelnými, naprosto zachraňuje Mirandino komické načasování a dělá z tohoto malého klenotu (který anglický svět miluje, tak proč ten česko-slovenský tentokrát zaspal? Misfits vidělo přes 2500 lidí) možná nejzábavnější pořad v současné televizi. [If you and English get along, you can watch the whole series here.]

• 15.11.2010  02:12

To je sice hezké, že jde snímek proti tradičním hollywoodským schématům, zároveň ale následuje zaběhnutý scénář (mnohem lepších) lesbických romantických komedií. Milá jednohubka, která mě chvílemi pohladila, chvílemi nasrala (protože pokus o znásilnění je něco, co očividně můžeme naprosto ignorovat), ale celkově mi nic moc nepřinesla.

• 15.11.2010  01:12
    Open (2010)

Tento film třema slovy - krása, opravdovost, emoce. Poznámka: Komentář od uživatele JFL je naprosto urážlivý. 1) Opak heterosexuality je homosexualita, nikoliv transsexualita. To, že většina postav byla transgender o jejich sexualitě vůbec nic nevypovídá. 2) Že všechny postavy byly homosexuální, případně queer, je už věc jiná. 3) Říct tedy "jeden gay, žena ... a tři muži" nedává smysl. 3) "Žena na mužských hormonech a tři muži na ženských hormonech" je už naprostá hovadina. Řekněte to se mnou: postavy Jay, Gen a Cynthia byly (trans) ŽENY. V onom gay páru zas byli překvapivě dva MUŽI, jeden z nich trans. 4) Nejdřív nastudujte, potom komentujte. Děkuji.

• 24.5.2010  23:21
    Zpátky do školy (TV seriál) (2009)

"I don't know what I'm talking about. I'm Abed. I neeever watch TV." Nenápadná novinka seriálové sezóny 2009/2010 je nenápadná. Tvůrci Community jako by si propůjčili ujetost 30 Rocku, geekovství Big Bang Theory, zábavně vyhrocené situace How I Met Your Mother a dobrosrdečnost Přátel a přesto z této směsice dokázali vytvořit povedený originál, který vaši bránici nenechá chvíli v klidu. Během několika dílů jsem přešla od prvotního dojmu, že polovina postav je vážně nesympatická, do stavu, kdyby mi kterýkoliv člen této rozmanité studijní skupiny vážně chyběl. Nechybí ani popkulturní narážky, které mám konečně šanci čas od času pochopit, a výborné "vnitřní" vtípky. A tomu všemu kraluje Abed. A Britta. A Troy. (A tomuhle se, děti, říká nová seriálová závislost.) Víc!

• 4.4.2010  00:35

Už je to vážně na jedno brdo. Ale za tu šou...

• 3.4.2010  22:15

Ehm. Tak aby bylo jasno, já miluji jedničku. Ale, v čem ta byla implicitní, v tom je dvojka očividná. V čem byla zábavná, akční a dechberoucí, v tom je dvojka pooomalá a mě nechávající naprosto chladnou. Stejně jsme všichni věděli, jak to nakonec dopadne. A hudba! V jedničce - parádní, po instrumentální i textové stránce. Ve dvojce - nezáživná, pokud nepočítám tu jednu nepodařeně okopírovanou píseň, ano, opět z jedničky. Jen ten generál Shang je stále stejný "dork". Film pro mě tentokrát zachránila "mluvící zvířátka" a to je co říct, protože ta mě obvykle nechávají chladnou.

• 3.4.2010  20:18

Oh-so-cute! Pro milovníky Buffy fantastický zážitek.

• 2.4.2010  21:43

Tady zase někdo očekával složité drama s hlubokou myšlenkou a propracovanými postavami(?) Já čekala slušnou komedii po vzoru předchozích dílů s trochou cheerleadingu navrch a přesně toho se mi dostalo. Nestěžuji si. Oh, a zajímalo by mě, jestli si Jake McDorman někdy zahraje i sympatickou postavu.

• 1.4.2010  23:12

Za to, že to dopadlo tak, jak to dopadlo, a Saru Michelle Gellar v brýlích.

• 1.4.2010  16:14

Ano, začala jsem se díval jen kvůli Felicie, stejně jako mě na jedničku přilákala Eliza, a nějak nechápu ostřejší hodnocení oproti předchozímu dílu. (Že by "nám" vadili méně známí herci?) Já jednoznačně preferuji dvojku, kde se příběh odvíjel trochu nečekanějším směrem, soustředil se na outsidery místo na slečny a pány Populární a celkově mě bavil mnohem víc. Opět byl krásně popřen obvyklý stereotyp, že roztleskávání je dívčí (a tudíž) podřadný sport. Jak film ukazuje, v obou případech je opak pravdou. Co oceňuji nejvíc je absence "prcičkového" a všeurážejícího humoru, což je ale zároveň důvod, proč mají právě Prcičky nebo jiné výmysly hodnocení o něco vyšší. Pokud na film pohlížím v měřítcích jiných "teen", "sportovních" "komedií", Bring It On mě příjemně překvapilo. Again.

• 30.11.2009  23:53
    Exes & Ohs (TV seriál) (2006)

Po The L Word další lesbická dramedie (a po Americké kráse a Sugar Rush další homosexuální pár s totožnými jmény ve vedlejší roli), tentokrát v menším vydání, což je důvod proč u mě zatím nepřesahuje nálepku "celkem příjemná výplň času". Plusy: sympatické postavy, ač zatím ne extra rozvinuté nebo legendární; pravidla lesbického (nejen) randění - u výborného seriálu bych se bez toho obešla, dobrý seriál to aspoň trochu oživuje.

• 30.11.2009  20:47

Nadmíru příjemný a pozitivní snímek, který po shlédnutím musím zařadit mezi své oblíbené a podobně laděné filmy jako je méně známá Antonia či Harold a Maude. Vypořádává se hned z několika bolístkami 20., 30. i 80. let, více či méně subtilní formou, plně utvrzuje mé přesvědčení o hereckých kvalitách Mary-Louise Parker, Kathy Bates a Jessicy Tandy a musím zatleskat i poslední představitelce hlavní role, Mary Stuart Masterson, kterou vidím poprvé. A jako velké fanynce seriálu Six Feet Under/Odpočívej v pokoji se mi líbí, jak se postava Kathy Bates ve Smažených zelených rajčatech, Evelyn, dokáže pomocí postav Ninny, Idgie a Ruth osvobodit ze stereotypů svého života a ve SFU je to zase její postava, Bettina, která pomáhá osvobodit postavu Ruth Fisherové. Kruh života. ;-)

• 30.11.2009  20:47

Kdekdo se toho bál, ale myslím, že naprosto zbytečně. Film je narozdíl od knižního Slovinska zasazen do amerického New Yorku. Poněkud rozdíl, což? Když jsem to zjistila poprvé, lekla jsem se jako ostatní, ale vzhledem k tomu, že se adaptace chopila režisérka ze Západu, to dává smysl a Veroničina národnost, ač nevyřčená, zůstává ve filmu zachována. Sarah Michelle Gellar zase jednou odvedla výbornou práci a i s ostatními hereckými výkony jsem spokojená. Film sice začíná trochu konvenčně (deprese ze stereotypního koloběhu života je sice stále pravdivá, ale už je trochu ohraná) mě nakonec dokázal vtáhnout do atmosféry psychiatrické léčebny a Veroničina zoufalství více než přesvědčivě, i když, asi z části kvůli mé znalosti předlohy, chyběly momenty překvapení či okouzlení nad dialogy (a že doktor Blake nějaké zajímavé věci pronáší). Mezi mé oblíbené scény patří zejména chvíle u piána a závěrečný útěk. K závěru je i má poslední výtka - mně osobně by vyhovoval kratší. Jinak pěkné.

• 6.11.2009  21:08

Přineslo tohle něco nového? Ne. A jak říkal jeden z bratrů Redingových v upoutávkách na Mezipatrech, filmu nestačí použití queer tématiky k tomu, aby byl kvalitní. Páginas de Menina je milostný příběh, který už jsme viděli tisíckrát; v této podobě akorát postrádal jakékoliv budování vztahu či přitažlivosti mezi dvěma hlavními hrdinkami. Vzhledem k délce "filmu" pochopitelné, nikoliv omluvitelné. Dávám těsné 3*, protože i přes svou nenápaditost se na to pro jednou docela hezky kouká.

• 6.11.2009  21:07

Vypadá to, že si nemůžu pomoct: ať jde o jakýkoliv muzikál (a jakkoliv ujetý), svou samotnou přítomností hudby se mi více či méně zalíbí. Tento není výjimkou. Náznak sociálního konfliktu v příběhu samozřejmě neuškodil.

• 4.11.2009  19:36
    Hlavolam (2009)

Na začátku odůvodnění svých subjektivních 2* bych měla podotknout, že (na rozdíl od některých) nezavrhuji všechny krátkometrážní/animované a hlavně abstraktní/nevysvětlené filmy. Aby se mi však takový snímek zalíbil (jelikož jakýs takýs animací vzniká docela dost a začínají se ohrávat), musí splňovat aspoň některé z následujících kritérií: jelikož je abstraktní/nevysvětlený, hodilo se aspoň nějaké vodítko či prostor pro vlastní, divákovu interpretaci; (pří)běh by měl přiměřeně odsýpat; a hlavně, pokud všechno ostatní selže, film by na měl měl zanechat nějaký umělecký dojem nebo na mě emocionálně zapůsobit (ergo Lynchovy filmy a krátké filmy nepatří k mým nejoblíbenějším proto, že bych je plně pochopila, ale protože poslední kritérium zvládají dokonale). V případě Hlavolamu byl v podstatě jediným vodítkem fakt, na jakém festivalu se snímek promítal (i když moji malou interpretaci po shlédnutí v bloku Queer as FAMU pak shodil další fakt, totiž že se film nacházel i v bloku Choulostivá místa žen). No fajn, to se dá přejít, abstraktní díla či díla o lidské identitě ani tak moc interpretovat nepotřebují. Jenže Hlavolam dle mého zklamal i v odsýpání - stejně jako u dalších filmů z výše zmíněných Choulostivých míst (jinak skvělé A domicilio a S/HE, které tam mimochodem tématicky moc nepatřilo) mi trochu haprovala moje laická představa dějové výstavby (přeneseně řečeno, vím, že to nemělo mít děj). Zbývá tedy dojem, který byl značně pochroumán předchozím bodem a nezachránil ho ani, no, pasující hudební doprovod. Abych jen nekritizovala, z autorčiny tvorby se mi více líbil Room, který měl možná podobný námět (?), ale zpracování a snad i kratší stopáž přispěla k pro mě kvalitnějšímu diváckému zážitku.

• 1.11.2009  19:34
    61. Emmy Awards (TV pořad) (2009)

Tak zjišťuji, že mám docela ráda podobné ceremoniály. Zvlášť když se sledují ve správné seriálové/festivalové náladě, moderuje je Neil Patrick Harris a Mad Men vyhrávají několikrát po sobě. (Podívejte se s českým televizním překladem a máte o, ehm, zážitek navíc postaráno.)

• 20.10.2009  18:56
    Greek (TV seriál) (2007)

V podstatě klasický teen seriál s naší pravidelnou dávkou emocí. Avšak! Od těch nejklasičtějších se Greek liší především tím, že netradičně startuje nikoliv na střední škole, ale rovnou na "vejšce". Co to pro nás diváky znamená? Ty tam jsou časy trávené ve školních lavicích, interakce s rodiči, první sexuální zážitky, zvracení po první pařbě. Na obzoru jsou pááárty, časté (a x-té) sexuální zážitky, rodiče na druhém konci USA, další pááárty a hlavně? Spolky! [Kulturní vložka pro neznalé: na amerických univerzitách existují speciální bratrstva a sesterstva fungující jako společenské útvary s vlastní tradicí, vlastním domem a vlastním výběrem nováčků. Názvy jsou tvořeny vždy třemi písmeny řecké abecedy - proto se často mluví o tzv. "greek system". Často tam narazíte na nějakou pááárty (i když skuteční "brothers" a "sisters" se proti nadměrného chlastání v seriálu ohrazují a označují ho za neodpovídající skutečnosti) a sexuální napadení (o tom se zase v seriálu nedoslechnete vůbec; pro více informací poslouží 3. série jiného, tentokrát neklasického teen seriálu Veronica Mars).] A skončili jsme u... spolků! Ano, Greek se "překvapivě" soustřeďuje právě na "řecko-americký" život a vztahy mezi jednotlivými spolky (vlastně jen jediná hlavní postava do žádného spolku nepatří a pohrdá jimi). Ani hlavní hrdinové a hrdinky nijak nevybočují z žánrového standartu - máme tu slečnu-populární-sympošku, její-nejlepší-kámošku, její-mrchu-nemesis, jejího-(ex)-boháče, jejího-(ex)-pohodáře, jejího-smolného-bratra-sympoše a ještě křesťana-sexuálního-abstinenta (jedna postava) a gaye (druhá postava). No, aspoň to poslední naznačuje nějakou změnu (protože další věc, na kterou ve spolcích narazíte, je homofóbie), i když mu byl přidělen (zatím) doslova jeden on-screen polibek za sérii (well, this ain't no HBO or Showtime, akorát "blbý" ABC Family). Ale - i když postavy nejsou moc inovativní, neznamená to, že nejsou sympatické a ztotožněníhodné, a i když jsem v komentáři nepoužila ten nejlaskavější tón, neznamená to, že Greek považuji za ztrátu času. Naopak. Minimálně na první zkouknutí se jedná o velmi solidní zábavu. --> Jak už to tak u mě bývá, po dvou a půl sériích hodnocení zvyšuji, protože to zábava skutečně je, a co u postav skutečně oceňuji je, že ať třeba některou sebevíc nesnášíte, seriál ji čas od času ukáže z jiného, sympatičtějšího hlediska, což je dělá reálnějšími (ani v životě nikoho nenávidíte na 100 %). Dokonce i s "naší" gay postavou to vypadá, že se tvůrci drželi zpátky, aby "připravili" některé hetero diváky na to, že i gay postava si zaslouží plnohodnotné zacházení; které i nakonec dostává. A i když byly dějové linie sesterstva zejména v 1. sérii poněkud iritující, časem se lepší. Takže tak.

• 18.9.2009  21:46
    InfoMania (TV pořad) (2007)

Nesledovala jsem všechny "minipořady", které pod InfoMania spadají, ale Sarah Haskins je oficiálně mým novým idolem. Target Women = zaručená zábava. Tedy, pro mě. Oh yes.

• 8.9.2009  19:58

Komiksové vložky nebyly špatné, Tony Head válí a pár písní stálo za to. To je však to nejlepší, co o tomhle filmu můžu říct.

<< předchozí 1 2 3 4