troufalka

troufalka

okres Brno
československá a evropská kinematografie, animované filmy

<< předchozí 1 2 3 4 22 42 63 83
    • 21.7.2018  20:41

Moje představy o komedii se liší od představ pana režiséra.

• 18.7.2018  17:31

Fandové šedesátkové muziky zaplesají.

• 17.7.2018  13:55

Další komentář, který mi zde zmizel ... Dvanáct rozhněvaných mužů patří k oceňované filmové klasice. Já ho viděla poprvé 7. 9. 2015 - ve stejný den, jako film Dvanáct od Nikity Michalkova. Ten mě dostal! Jenže šel dost pozdě a já u něj usnula. Druhý den jsem si nejprve pustila Dvanáct rozhněvaných mužů a pak znovu remake. Za jiných okolností bych dala nejvyšší hodnocení. Tady zafunfovalo srovnání a musím říct, že je to jeden z mála případů, kdy se mi remake líbil víc. Když odhlédnu od této skutečnosti a zaměřím se na předlohu, musím uznat, že si plné hodnocení zaslouží. Soudní konverzační drama, které se odehrává v převážné části v uzavřené místnosti. Dvanáct charakterů, různých životních zkušeností a pohledů, argumenty pro a proti. Udržet napětí celou dobu, aby se udržela pozornost diváka - to je mistrovský kousek. Dnes jsem se dívala se svou šestnáctiletou dcerou, čas od času jsem si film vrátily o kus zpět, když nám unikla některá replika. K vysoké úrovni přispěl i kvalitní český dabing - Vítězslav Vejražka, Radovan Lukavský, Oldřich Lipský, Karel Höger, Bohuš Záhorský, Václav Vozka (Jiří Voskovec). K přiměřenému spádu přispěla i výborná kamera, která rozhodně není nudná. Zdařilá je postupná změna nálad od počáteční ležérnosti a vstřícnosti až po konflikt. Pokud setrvám na původním hodnocení, má to jen jediný důvod - Dvanáct od Nikity Michalkova má pro mě větší osobní posleství. Více v komentáři u filmu.

• 16.7.2018  19:44
    Zběsilost (1972)

Konečně čistokrevná detektivka, která má uvěřitelný scénář i hitchcockovskou atmosféru.

• 15.7.2018  22:36

Pěknej špageťáček okořeněný špetkou humoru.

• 14.7.2018  21:56
    Die Toten vom Bodensee (TV film) (2014)

Přiznávám bez mučení, že jsem víc sledovala své oblíbené Bodanské jezero víc než samotný děj.

• 14.7.2018  15:01

Po dvou výborných představitelích Jamese Bonda začínám přicházet na chuť i Rogeru Moorovi.

• 14.7.2018  12:47

Aneb, jak se v zásadě dobrý hoch ze šikmé plochy opět do slušné společnosti dostal ...?

• 14.7.2018  12:35

Carterovka, která mě nechytla.

• 13.7.2018  19:56
    Američanka (1991)

Nemůžu za to, prostě mám pana profesora až příliš spojeného s Monty Pythony, pořád jsem čekala, kdy se začně usmívat a rozdávat kříže ...

• 13.7.2018  16:26
    Rebelka (2012)

Příjemná kreslená pohádka pro dospělé na irské motivy.

• 13.7.2018  14:06

Opět výborná Petra Špalková.

• 13.7.2018  14:01

Vlasta Žehrová coby příklad mateřství ...

• 13.7.2018  14:00

aneb o prospěšnosti médií ...

• 13.7.2018  13:59

Pavla Tomicová zabodovala!! Obraz azylového domu se značně liší od skutečnosti.

• 13.7.2018  13:58

Tady jsem rozpoznala příběh z dokumentu 112 - V ohrožení života, propojení dvou oříběhů dle mého soudu tu moc neprospělo.

• 13.7.2018  11:10
    Velký flám (1966)

Zdá se, že Francouzi se velice dobře baví na podobných komediích. Jak jinak si vysvětlit úspěch Sedmé roty, Stepující stonožky či seriálu Haló haló?! I v této taškařici jde o to, jak proklouznout Němcům pod nosem, je tu záměna uniforem, žertíky s jídlem ... prostě všechno, co k tomuto žánru patří. Myslím si, že film má tak vysoké hodnocení, protože je první v řadě, jinak jde spíše o průměrnou zábavu s dobrým obsazením.

• 12.7.2018  21:29

Neprávem pomíjená veselohra, která sice není tak štědře obsazená jako jiné známější, ale jinak si s nimi v ničem nezadá.

• 12.7.2018  10:52

Mám slabost pro poťouchlé staré dámy!! Z českých hereček bych si dokázala v hlavní roli představit třeba Meryčku Rosůlkovou ...

• 10.7.2018  21:55

Tady celý prostor okupuje Antonie Nedošinská, pro kterou mám velikou slabost. Ano, takovou maminku bych si moc přála - sice ubrblanou, ale se srdcem na správným místě.

• 10.7.2018  16:00
    Čekanky (1940)

Čekanky jsou spíše divadelním kusem, v současnosti zajímavé spíš z historického hlediska, velkou diváckou oblibu neočekávám.

• 10.7.2018  15:03

Mám ráda starší dětské filmy. Tenhle byl sice poetický, ale té morality a výchovného aspektu tam bylo až moc.

• 8.7.2018  21:57
    Hanácké divadlo (TV film) (2004)

HaDivadlo bylo a je moje oblíbená malá scéna, kterou znám ještě z dob působení v Prostějově. Uvítala bych více ukázek z představění, ale možná neexistuje tolik záznamů ...?

• 5.7.2018  17:45
    Batalion (1927)

Jeden klenot z pokladnice českého němého filmu natočený na Kavalírce. Stejně jako Marthos i méu srdci je bližší zvuková verze z roku 1937. Ale byla jsem moc zvědavá, jeslti se mě dotkne i tato starší němá verze. První pokus moc nedopadl, na druhý pokus jsem si našla nějaké skladby od Kryštofa Mařatky, k tomu nějaký dramatický klavír a pustila si to do podkesu. To už bylo mnohem stravitelnější. Kamera je opravdu dobrá, jen mě mrzí, že nemám takové srovnání s dalšími dobovými snímky, viděla jsem jich poměrně málo. Srovnávat se švédským Vozkou smrti mi přijde trochu nefér vůči Batalionu. Ale srovnání se stejně neubráním ... Tenhle kousek je mnohem zrnitější, jeho bídáci a žebráci ze zapadlé putyky jsou mnohem šinavější a otrhanější, reálie jsou drsnjší než ve zvukové verzi. Vedení příběhu je odlišné, více se zaměřuje na vedlešjí postavy než na advokáta Uhra. Každopádně je dobré zjištění, že ani náš němý film se neměl za co stydět a směle konkuroval tehdejší světové kinematografii.

• 5.7.2018  16:44
    Lavina (1946)

Víc psychologické drama nežli krimi. Něco jako přimět někoho k doznání pomocí výčitek svědomí by dnes asi neuslělo. Bohužel chyběl nějaký moment překvapení nebo zlomový okamžik v příběhu.

• 5.7.2018  14:37
    Švindlíři (1990)

Mám tu smůlu, že jsem si jako první přečetla od Westlaka jeho nejlepší knihu. Všechno ostatní se tomu už nemůže vyrovnat. Přesto je filmům podle jeho předlohy nebo scénáře nevyhýbám. Švindlíři mě neoslnili, ale vidět se dají.

• 5.7.2018  09:43

Docela mě mrzí, že jsem nechodila na Bergmanovy filmy, když byly takříkajíc čerstvé. Na druhou stranu bych je tehdy asi nedocenila co je vnich obsaženo. V současnosti frčí spíš odlehčené žánry, které pobaví nebo odreagují a o kterých se nemusí moc přemýšlet. Bergman klade otázky, ale nedává odpovědi, znepokojuje, odhaluje skryté. Po jeho filmech není člověk odpočatý s vyprázděnou hlavou, ale začíná mu vní šrotovat. Tváří v tváři komplikovanosti života si kladu otázky, které nejsou moc příjemné. Ale jsou potřebné.

• 3.7.2018  20:23

Film, který mě překvapil. Mile překvapil. Kromě poetiky jsem si všimla hudby, která podkresluje celý příběh, jak tomu bylo zvykem u němých filmů. Okem kamery kloužeme po nevydrancované krajině se spoustou úzkých pásků políček, dřevěných chalup a majestátných smrků. Takhle svět v roce 1936 vypadal a už nikdy vypadat nebude. Lidé si vydí navzájem do talíře, trošku klevetí, trošku závidí, ale kdy jde do tuhého, drží při sobě. Heroické typy Janů dřevrubců a Cimburů se v dnešních světě nenosí, ani cudné a věrné Marije by nenašli moc obdivovatelů, ale mě se tenhle svět líbí, právě proto, že zechycuje dobu a vnímání světa, které je nám už vzdálené. Podobně jako u Marijky nevěrnice, i zde mě potěšilo obsazení z lidu a vhled do života horalů v reáliích, které žádná virtuální realita nepřetrufne. Název Ave Maria by vystihoval mnohem víc podstatu příběhu. Jsem vděná Národnímu filmovému archivui cs filmu, že nám dopřál tento kousek do našeho bláznivého světa.

• 2.7.2018  21:11

Konečně krimiseriál, který nejede po epizodách, ale má ucelený příběh. Je temný a akční, prozrazuje tak akorát, aby udržoval napětí.

• 2.7.2018  17:06

Aneb jak se skupina amatérů ze společnosti Artis Vrbno pod Pradědem rozhodla natočit si na vlastní triko pohádku. Asi nejkvalitnější je hudba Jury Bosáka a Kamila Quise.

<< předchozí 1 2 3 4 22 42 63 83