Fire & Iceland (2022)

Dokument sa zaobera vybuchom sopky Fagradalsfjall v udoli Geldingadalir na Islande, ktory zacal 19.32021 a trval pol roka. Rozobera zivoty roznych ludi ovplyvnenych vybuchom a podava zaujimavy pohlad ako to vnimaju domaci. Osobne som tam tiez bol pozret nazivo a aj preto som rad, ze som sa mohol vratit na to iste miesto a pozret sa ako sa vyvijalo postupom casu. Uvital by som ale viacej zaberov na sopku/lavu a viac detailnejsi pohlad na vyvoj vybuchu.

Michael Palin: Nezapomenutelné cesty (2020) (seriál)

Dokument rozobera najznamejsie cestovatelske denniky Michaela Palina (Around the World in 80 Days, Pole to Pole, Full Circle, Sahara, Himalaya). Ako sa transformoval z Montyho Pythona na plnokrvneho cestovatela, ktory nastartoval novu cestovatelsku horucku v BBC pocas 90. rokoch. Ukazuju tie najvacsie udalosti ktore zazil Michael pocas svojich ciest okolo sveta a do toho usmevne komentare ako to prezival. Skoda len ze tam dali viacero dalsich hostov, co vela krat uplne zbyocne komentovali dane udalosti. Vacsinu z nich mohli kludne vystrihnut a doplnit tam dalsie Michaelove spomienky. Odporucam kazdemu koho bavi cestovanie a chce si zaspominat na stare casy alebo si chce pozret zosumarizovanu verziu originalnych serii..

Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon (2020) (seriál)

Dokument sa sklada z troch casti, kde sa postupne pozrieme na nove objavy starodavnych civilizacii ako napriklad odhalenie najvacsej kamennej malby z poslednej doby ladovej alebo staroveke mesta zarastene pralesom ci rozne vykopavky ludi stare tisicky rokov. Tak isto zistuju originalny povod obyvatelov amazonie, tiez ukazu ako miestni bojuju proti vykoristovaniu pralesa a ako prezivaju domorodci vo svojich komunitach

10 Years with Hayao Miyazaki (2020) (seriál)

Predstavte si, ze s vami chodi kameraman do prace a dokumentuje vsetko co robite, niekolko rokov. Takto nejako sa dohodli NHK s Ghibli a obetovali jedneho cloveka na celu pracu. V podstate sa dozviete o Miyazakiho pracovnom zivote, nazoroch, jeho stav, a celkovo sa pozriete na hlavne projekty v Ghibli studiu od roku 2006. Teda uvidite pohlad do zakulisia vzniku Ponyo a The Wind Rises a tak isto sa pozriete aj na Gorove projekty Tales from Earthsea a From Up on Poppy Hill, pri ktorych sa dozviete co si mysli Hayao o svojom synovi. Velmi pekne a zaujimavo spracovane, pre vernych fanusikov odporucam pozriet. I ked pisu v oficialnom nazve 10 rokov, zacali v 2006 a posledne zabery su z 2013, pravdepodobne kvoli jeho odchodu do dochodku. Ale ako uz vieme, tam vydrzal iba par rokov, potom z nudy najskor vytvoril novy kratky animak pre muzem a teraz pripravuje uz aj celovecerny film..

Eagleheart: Drsnej polda (2010) (seriál)

Nechápem prečo toto neni populárnejšie, však je to zábavnejšie ako väčšina súčasných komediálnych seriálov. Krásne spracovaný parodický pohľad na kriminálne seriály v štýle walker texas rangera, kde sa hlavná postava nesere s ničim a zabíja jak zlých tak i dobrých občanov, zakaždým štýlovým svojským spôsobom. Samozrejme tu teda nájdete gore, čierny humor a násilie podané komicky v pravej divnej forme. Jediné čo tomu chýba je dlhšia stopáž (10min fakt nestačí) a viacej častí (12 za sériu, ešte tak krátkych), ale inak pre priaznivcov daných tém je to povinnosť, ktorú dokáže v amerike hádam len adult swim kanál ponúknuť.

Júša Jošihiko to maó no širo (2011) (seriál)

Nečakane podarená paródia na staré klasické fantasy japonské rpg hry, síce primárne zamerané na dragon quest sériu, ale podobné prvky sa bežne vyskytujú i v iných hrách a teda sa s danými scénkami dokáže stotožniť i priemerný hráč a zároveň nehorázne pobaviť miestami, inokedy menej a i keď je to občas trápne stále to stojí zato :D ..pravdupovediac to asi dokážu oceniť len hráči, ale niektorí milovíci japonského humoru si tiež myslím prídu na svoje ak vyskúšajú prvých pár častí (preistotu upozorním, že celý seriál je totálne nízko nákladový pre väčší efekt :D ). Zatiaľ sú vonku dve série a obe majú klasicky fantasy príbeh o rovnakej 4-člennej skupinke hrdinov, ktorá sa vybrala na cestu zastaviť zlo, pričom im v ich queste pomáha z neba komický buddha svojími radami.. Inak samozrejme sa tam nachádza aj viacero ďalších referencií, ktoré pochopia prevažne iba japonci (rôzne tv shows,umelcov,mangy,filmy,...), našťastie v druhej sérii už začali parodovať i viacej novších či známejších vecí.. :)

Kišiwada šónen gurentai (1996)

V preklade Boys Be Ambitious je tento film klasickým príkladom vývoja japonských adolescentov, ktorí nepoznajú nič iné len boj. Príbeh sa zameriava konkrétne na 2 chalanov a 1 babu, o neopätovanej láske k nej a ako sa celý ich každodenný život točí iba o tom, ako sa pomstia druhému gangu, ktorý stále nenechá napokoj zase ten ich malý gang. Filmov na túto tematiku japonci vo veľkom točia, čiže nič špeciálneho netreba čakať od tohto diela, ale dá sa na ňom zabaviť. Priznám sa, že som nevidel Takashiho verziu ktorá ma rovnaký názov, ale nevypadá žeby spolu súviseli. Film videný na AnimeShow 2013, kde ho zapožičala japonská ambasáda zo svojich archívov.

(Haru) (1996)

Ak mám pravdu povedať, ťažko hodnotiť tento film. V podstate by sa dalo zhrnúť, že je to romantická dráma bez romantiky. Ide o to hlavne, že polka príbehu je vyrozprávaná vo forme mailu, teda polka filmu sú vlastne biele texty na čiernom pozadí bez akejkoľvek hudby, ešte k tomu anglické titulky boli jednoliate a teda neboli rozpracované ako japonský text ktorý sa prekladal, čím bol divák donútený sledovať zároveň aj originálny text, aby vedel rozlíšiť kto a o čom sa konkrétne hovorí. Miestami sa aj chyby dáke našli, teda bolo vidno že neprešli korektúrou alebo že ich prekladali japonci. Príbeh rozoberá vzťah ľudí ktorý sa stretli vo filmovom fóre, keď zistili že majú viacej spoločného začali si vymienať maily, kde rozoberali svoj každodenný život a svoje problémy. Postupne zistili, že neni všetko pravda čo si písali, začali sa stretávať a následne rozvíjať svoj vzťah (ak sa to tak dá nazvať).. Film sám o sebe je inak veľmi pomalý a nudný väčšinu času, keď to ale zoberem ako experimentálne dielo tak sa to dá stráviť (vidno že sa režisér snažil o niečo nové vo svojej dobe, keď sa ešte len začínal rozvíjať internet v domácnostiach), ale naozaj to neni pre každého. Film videný na AnimeShow 2013, kde ho zapožičala japonská ambasáda zo svojich archívov.

The Tsunami and the Cherry Blossom (2011)

Nádherne emociálny dokument rozoberajúci udalosti v japonsku po 11/3, i keď je pravda, že už sú dokumenty na danú tematiku, tento je ale samostatná kategória. Každý vie, ako moc je sakura (japonská čerešňa) spätá s japonskou kultúrou (kto nevie zistí to pri pozeraní) a toto dielo to ukážkovo predvádza, normálne to človeka až zarazí aký silný symbol dokáže byť obyčajný strom. Zo začiatku ukazujú dych berúce momenty počas tsunami, následne výpovede postihnutých obyvateľov pri pohľade na zdevastované oblasti, až postupne v polovici dokumentu nadväznosť so sakurami.. ktoré ich spájajú spoločne v najhoršej situácii, ako im dávajú novú nádej na život a hlavne silu pohnúť sa vpred. Nakoľko sa to stalo tesne pred hanami (cherry blossom viewing), tak celý dokument má ešte silnejší efekt..