Sigur Rós - Heima (2007)

Aha aká skromnosť vychádza z tej hudby a z toho obrazu. A pokoj. Mám pocit, ako keby som po zhliadnutí bol na chvíľku lepším človekom. Možno by sme sme si mali takéto snímky častejšie púšťať a spomaliť a obzrieť sa okolo seba. Hudba krásna, obraz takisto. Ale ako film sám o sebe nemôžem hodnotiť vysoko. 5/1O

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

"BSB" Béčkovsky slabé béčko. Pôvodne táto skratka znamenala niečo iné. Neviem či si pán Timur Bekmambetov po natočení aj pozrel svoj masterpiece, ale zda sa mi že nie. Žeby revolúcia v scénistickom strihu? Ale nie, len obyčajný nepodarok. Až na vizuálne efekty je to celé zlé. Hlavne tie ich slnečné okuliare sú celkom kvalitne netrafené do obdobia. A prezidentská davystrhujúca reč fakt stojí za pretočenie. Za VE a odvahu natočiť tento krám 3/1O.

Vévodkyně (2008)

Esteticky skvostný kúsok v plytkom príbehu ako plochá lyžička. Kostýmy a interiéry fakt pekné, ale to filmík nespasí. Keira Knightley na zjedenie. Bez nej by to bolo podstatne horšie. 4/1O

Kill Bill 2 (2004)

Slabšie než Vol. 1. Omnoho silnejšie než väčšina. Mám pocit, že keď Tarantino točí o citoch, tak to pre mňa nie je až také záživné. Pretože ja mu žerem všetky jeho nezabudnuteľné akčné scény a jeho originálne nápady. Napriek tomu to nič nemení na tom, že Kill Bill 2 patrí do klubu tých najkultovejších kultoviek. Ak budem niekedy pochovaný zaživa, tak určite vyskúšam ten trik :D 8,5/1O

Gran Torino (2008)

Je lákavé byť raz starým dedom, ktorý sa stará o svoj domček so záhradkou a garážou, v ktorej má všetky náradia, ktoré existujú presne systematicky zoradené. A navyše s vyblýskaným, krásnym, štýlovým autíčkom. No, na jeho mieste by som bol určite veľmi zúrivý, keby sa mi do susedstva nasťahovala banda rákosníkov. Nechápem kde sa vzal v ňom ten súcit pomôcť nejakému malému bambusákovi. Ale spravil to bravúrne a vždy vedel, čo robí a až do konca, ktorý si premyslel mozgom génia. 9/1O

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Hrozne naivný príbeh, ktorý som zožral úplne celý aj s navijakom. Casting 100 bodov, scenár 100 bodov, soundtrack ... :D hm 90 bodov. Najlepšia komédia, ktorú som videl za posledné dva roky. Pretože to neustále graduje a graduje. Dovtedy sa chodí džbánom po vodu,kým sa nerozbije. A toto príslovie tu absolútne neplatí - výnimka potvrdzujúca pravidlo. Nezostáva mi nič iné len tri krát mocne zatlieskať. Tľap, tľap, tľap. 10/1O

Rain Man (1988)

Nemám rád tú hnusnú egoistickú tvár Toma Cruisa. Ja viem, že to tak mal za úlohu hrať, ale vôbec sa mi to tak nepáči a vedel by som si namiesto neho predstaviť tucet iných hercov, ktorí by to podali presvedčivejšie. Narozdiel Od Hoffmana, ktorý zo seba vyžmýkal všetko. Ale hlavne scenár mi až tak nezachutil, ako som čakal. 6/1O

Četa (1986)

Spojenie tohto filmu a pesničky White Rabbit od Jefferson Airplane je úplne geniálne. Stačila mi len táto jedna scéna, aby som pochopil celú atmosféru filmu. Síce bojové scény mohli byť trošičku viac prepracovanejšie, ale verím, že Stone to spravil preto tak, lebo to bola tak naozaj. Pretože vojna nemá logiku a vládne čistý chaos. A o zbytku snáď už ani netreba viac písať. 8/1O

Vinnetou (1963)

Čo väčšinu z nás priťahuje na tomto miestami gýčovom príbehu o indiánoch, z pera autora, ktorý v živote žiadneho červenokožca nevidel ? To, že sme to žrali za mlada? Alebo dvaja idealizovaný hlavný hrdinovia? A potom prečo to nefunguje aj pri iných filmoch, ktoré spĺňajú tieto parametre? Alebo len máme súcit so skoro vyhubenými indiánskymi kmeňmi? Ťažko povedať. Jedine viem, že hudba k filmu je veľmi chytľavá. 6,5/1O

Rosemary má děťátko (1968)

Chúďa Rose. Mia Farrow ju stvárnila úžasne a má veľký podiel na hodnote tohto filmu. Samozrejme nie viac ako Polanskeho majstrovstvo. To, že Ruth Gordon získala týmto filmom oscara, ma veľmi prekvapilo, pretože ona bola jednou z mála zložiek, ktoré mi vyslovene vadili. Zo začiatku som tomu filmu dával malú nádej a neveril som, že horor zo 60tych rokov môže v dnešnej dobe zaujať. Hlavne keď som už videl všetky možné horory prepchaté tými najuletenejšími satanistickými témami. Ale zaujal. Zaujal, pretože som sa vážne zamyslel nad psychicky chorými ľuďmi. Nad tým, že oni vážne veria svojmu vymyslenému svetu. Málo filmov ma privedie k zamysleniu sa. 7/1O