Na sever Severozápadní linkou (1959)

Hitchcock potvrzuje svojí schopnost vytvořit u svých snímků vtahující atmosféru a tentokrát také ukázal, že se dokáže prosadit i mimo hororový žánr. Na sever severozápadní linkou je zajímavým a napínavým thrillerem, který krásně vypadá a kromě napětí boduje také ústřední chemií mezi hlavními postavami. Příběh není příliš překvapující, ale sympaticky a plynule se sune vpřed a dokáže poctivě zabavit. I přes formální profesionalitu má snímek pár slabších momentů a v některých chvílích se tempo příliš rozmělní a děj se v takových chvílích zbytečně vleče a ztrácí na atraktivitě. Až na těchto pár chvil jde ale o silně nadprůměrný snímek, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit.

The Death of "Superman Lives": What Happened? (2015)

Jon Schnepp potvrzuje svojí roli populárního internetového nerda a podíval se na zub nedokončenému snímku o Supermanovi, který měl mít na starosti Tim Burton a hlavní roli měl ztvárnit Nicolas Cage, opakuji, Supermanem měl být Nicolas Cage! Téma je samo o sobě velice zajímavé a režisér dodává filmu dobrým zpracováním ještě další stupeň atraktivity a podařilo se mu k participaci přemluvit většinu důležitých postav projektu a rozhovory s nimi jsou nabité důležitými informacemi a zajímavými historkami. The Death of "Superman Lives": What Happened? není dokumentem vhodným pouze pro fanoušky komiksů, ale pro všechny diváky, které zajímá, jak netradičně může také probíhat tvorba Hollywoodského projektu, který má všechny předpoklady uspět, ale nakonec se tak nestane.

Největší z Čechů (2010)

Výborná tuzemská komedie, která působí, jako by byla natočena v jiné zemi, neboť zpracovává zajímavý, originální koncept zodpovědným a netradičním způsobem plným kvalitního humoru. Největší z Čechů je skvělým snímkem, na který je radost pohledět a který ani na chvilku neztratí na kvalitě a vaší pozornosti. Robert Sedláček se tímto filmem v mých očích pasoval na jednoho z nejzajímavějších našich režisérů současnosti a budu si muset doplnit vzdělání zbytkem jeho tvorby. Kromě samotného příběhu a formy snímku režisér šikovně pracuje také s kvalitním obsazením, které jen umocňuje radost ze sledování tohoto snímku.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Solidní adaptace skvělé knihy, ve které se filmovým tvůrcům daří udržet základní myšlenky a celkem i atmosféru předlohy. Tvůrci pojmuli v mnoha ohledech zadaptování knihy velice volně a spousta prvků je více či méně výrazněji upravena, což by normálně čtenáře odradilo, ale v tomto případě je mnoho změn oproti knize k lepšímu a několik původních anticinematických prvků bylo pro velké plátno šikovně zatraktivněno. Ačkoliv filmaři dělají co mohou, nedaří se jim navodit stejné kouzlo jako u knihy, která přecijenom mohla jít více do detailů a vedle virtuálního OASIS nám nabídla barvitější a zajímavější vykreslení reálného světa. V tomto ohledu Spielbergova verze těžce zaostává a scény mimo virtuální realitu jsou velice nezajímavé, osekané a často působí velmi lacině, díky čemuž nefunguje emoční napojení na postavy a je vám pak celkem jedno, co se s nimi děje. Tento neduh vynahrazuje výborná linie odehrávající se v OASIS nabízející jedno vizuální pozlátko za druhým a také díky hledání easter eggů nedá tato část vašim očím odpočinout. Bohužel díky nudnějším scénám mimo OASIS a i pár slabším okamžikům přímo ve hře ztrácí snímek často tempo a někdy se celkem vleče. A právě ony nefunkční scény v realitě mají za následek, že je ve výsledku Ready Player One celkem pohodovým a nenáročným dobdrodužstvím, které si ale užijete jen zčásti a nikdy vás naplno nepohltí a jde tak o poměrně prázdný biják, který mimo vizuálně nabitých scén příliš nezaujme. Pomrknutí na fanoušky popkultury je tu stále hodně, ale přesto i tato část působí oproti knize ošizeně a také díky částečnému odprostění od tohoto aspektu film nedokáže zaujmout tolik, jako kniha. Spielberg se nemá příliš za co stydět, neboť je RPO stále solidní zábava, jen je bohužel nevyrovnaná a na předlohu ve spoustě aspektech ztrácí. Za shlédnutí na velkém plátně to ale rozhodně stojí.

Love - Série 3 (2018) (série)

Téměř dokonalé zakončení velmi povedeného seriálu, který i ve třetí sérii pokračuje ve zlepšování a svojí formuli vypiloval do špičkové podoby. Vztahy a životy postav se vyvíjejí logickým a atraktivním směrem a je radost sledovat, že se většině z nich tentokrát obrací život k lepšímu. I když jsem si myslel, že o charakterech po dvou sériích víme vše, přináší nám přesto třetí řada mnoho nečekaných okamžiků, které nejdříve zaskočí, ale následně do děje hezky zapadnou a šikovně upravují vztahovou dynamiku. Až na nedořešení jednoho příběhového prvku je třetí série velmi kvalitním a důstojným rozloučením s hrstkou sympatických postav a musím říct, že mi budou velmi chybět.

The Titan (2018)

Neskutečně nezajímavě napsaný a ještě hůře natočený film, který naprosto nevhodně zpracovává nadějnou premisu a utápí jí v béčkovém, či možná dokonce i céčkovém zpracování, které se nikdy pořádně nerozjede a čím blíže ke konci, tím směšněji působí. Film má jen lehce přes hodinu a půl a i tak dokáže rychle začít nudit, neboť příběh je velmi řídký a vpřed se posouvá šnečím tempem, které umocňuje nevýrazná a repetitivní hudba. Párkrát tvůrci naznačí zajímavý vývoj, ale potenciál je vždy následně ihned zazděn špatnou volbou a často jsem měl pocit, že dospělý člověk vymyslel dějové východisko a exekuci pak přenechal desetiletému dítěti. Film působí velmi amatérsky a režisér svou práci vůbec nezvládl a dal dohromady vizuálně i dějově laciný film, který žádné aspekty nezkoumá dostatečně detailně a tak jsou sci-fi část i romantická/rodinná linka zpracovány pouze povrchně a nic zajímavého nenabidnou. The Titan je směšným pokusem o seriózní dílo, jehož ambice jsou poměrně jasné, ale ještě jasnější je neúspěšnost v jejich naplňování. Snímek, ve kterém nově vyvinutí Titáni vypadají jako Lebkouni zkrátka nelze brát vážně.

Městečko Pines - Série 1 (2015) (série)

Chytlavá sbírka deseti epizod nastolující zajímavou premisu, která vás ihned vtáhne a budete s napětím sledovat odhalování zdejších záhad. Když dojde na zásadní, ústřední odhalení, přijde veliký šok a obrovská změna ve směřování a povaze seriálu. Tento krok je velmi odvážný a ne každého potěší. Mě odvaha tvůrců a jejich nápady potěšily a s radostí jsem se nechal unášet příběhem vpřed až k uspokojivému konci, který by klidně spolehlivě mohl fungovat jako zakončení celého seriálu, což by vzhledem k ohlasům na druhou sérii bylo nejspíš dobře.

V hlavě (2015)

Inovativní a chytrý animovaný snímek, který prezentuje emoce velmi šikovným a vizuálně zajímavým způsobem, který zaujme mladší diváky jako zábavný a barevný kousek a dospělé překvapí svojí hloubkou a často přesnou studií teenagerského chování. Snímek plynule střídá humorné pasáže s těmi dojemnými a když na emoce dojde, je to opravdu silné a slzy jsem udržel s velkým úsilím. V hlavě je jedním z nejlepších kousků od Pixaru, jaký kdy vypustili do světa, což je vysoká chvála a jasné znamení, že pokud jste tento film ještě neviděli, měli byste to velmi rychle napravit.

Láva (2015)

Romantický a pohodový kraťas oplývající chytlavou hudbou a ještě chytlavější pozitivitou, která je nebezpečně nakažlivá. Samotný námět by fungoval asi o něco lépe v ještě o trošku kratším formátu, neboť po chvíli už nemá příliš co nabídnout, ale díky špičkovému audiovizuálnímu zpracování lze tento nedostatek přehlédnout a užívat si tuto poetickou jízdu, která dokáže obohatit mezilidské vztahy a znám páry, které si potvrzují lásku pomocí titulní písničky tohoto kraťasu, což jen dokazuje jeho povedenost.

Mr. Show with Bob and David (1995) (pořad)

Bob Odenkirk a David Cross jsou sympatičtí a chytří komici, kteří dokáží vytvořit ujetý, ale přitom smysluplný materiál, který ve vás dokáže uzrát a svádí pak k opakovanému shlédnutí. Oba zmínění mají navíc neskutečně silnou vzájemnou chemii a dynamiku, která jen umocňuje pohodovost a příjemnost jednotlivých scének. Osvěžujícím způsobem působí struktura pořadu, kdy všechny scénky provází jisté pojítko, ať už větší, nebo menší, které utváří dojem plynulosti a celistvosti zdejšího komediálního světa. Mr. Show patří mezi nejlepší skečové pořady všech dob a žádný fanoušek kvalitního humoru by si ho neměl nechat ujít.

Ovládací panel
16 bodů