Fletch (1985)

I přes angažování Chevyho Chase je Fletch překvapivě nenápadnou komedií, která příliš nezaujme detektivním příběhem ani humorem a je filmem, který absolvujete bez újmy a po jeho skončení si budete jen těžko vybavovat, co se v něm vlastně stalo. Jako podkres pří žehlení je to vhodné, ale jako plnohodnotný zážitek hodný vaší plné pozornosti už snímek tolik nefunguje.

Faults (2014)

Komorní, ale přesto velmi bohatá psychologická studie, která na malé ploše rozehrává velkou vtahující hru, která dokáže naprosto pohltit a na konci vás vyplivnout spokojené a šokované. Je zajímavé sledovat hloubavé rozhovory postav a jejich vzájemné argumentování a přesvědčování o vlastních pravdách a střet jejich názorů. Dialogy jsou napsané a hlavně herci podané opravdu skvěle a mají potřebnou intenzitu a přirozenost. Faults jsou milým překvapením a snímkem, o kterém se moc neví a bylo by fajn, kdyby se mu dostalo větší popularity, kterou si díky svým kvalitám rozhodně zaslouží.

Tajný deník call girl (2007) (seriál)

Billie Piper je v hlavní roli naprosto neodolatelná a její šarm je jedním z hlavních důvodů, proč seriál funguje. Naštěstí jí po většinu času podpírá kvalitní scénář, který nám představuje nelehký život eskortní společnice vtipnou formou s dramatickými prvky točícími se převážně kolem vztahů. Drtivou většinu epizod funguje seriál dost dobře, ale ke konci už začne být lehce otravné a smutné sledovat hlavní hrdinku dělat neustále stejné chyby dokola a na konci zjistit, že se během čtyř sérií vlastně vůbec nezměnila a nikam neposunula. Pomineme-li závěr, jde o zábavnou jízdu, které své téma využívá naplno a nebojí se ani lechtivějšího humoru, což je pro zvolený příběh potřeba.

Nepovedenej kšeft (2015)

Tohle bylo docela utrpění. Výborné obsazení je naprosto promrhané v laciném a debilním scénáři, kterému se nedaří držet konzistentní tón a film se několikrát pokouší o různé polohy a věci, ale nic mu nevychází. Jediná konzistence, ve které je snímek úspěšný je neustálá nevtipnost a trapnost. Dobří herci dokáží leccos zachránit, ale ani oni nestačí na tento skoro až diváky urážející materiál, který si nezasloužil být zfilmován a nikdo by mu neměl věnovat pozornost a svůj čas.

Špion (2011) (seriál)

Poměrně tradiční a neobjevná špiónská komedie zakládající si na neschopnosti hlavního hrdiny nepřináší příliš třeskutý humor a namísto prezentování přestřelených a příliš šílených situací je seriálové dění překvapivě civilní a umírněné, což je poměrně osvěžující přístup. Seriál začne celkem vlažně, ale postupem času si najde svojí vhodnou polohu a od té chvíle jde o sebevědomý kousek, který nesází jeden vtip za druhým, ale místo toho jednotlivé situace pečlivě buduje a po celou dobu si udržuje pohodovou atmosféru, která dokáže nenápadně pohltit, že ani vlastně nevíte, jak se to stalo.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Guy Ritchie prostě umí a ačkoliv i v tomto snímku jsou jeho trademarky přítomné a patrné, opět si vyzkoušel trošku jinou polohu a svůj styl posunul o kousek dál. Krycí jméno U.N.C.L.E. je neskutečně pohodovou a odlehčenou špiónskou jízdou, která kouzlí humorné situace všemi možnými způsoby - herci, situacemi, akcí, kamerovými záběry, zkrátka prezentace vtipů a jejich variace jsou velmi rozmanité a nikdy si nemůžete být jistý, odkud další výbuch smíchu přijde. K tomu si připočtěte hutnou a zábavnou akci a výborné, charizmatické herce se skvělou vzájemnou dynamikou a máte před sebou příjemné retro natočené moderním přístupem, které je svěžím vánkem mezi současnou, vážně se beroucí produkcí v rámci špiónského žánru. Určitě po tomto snímku sáhněte, zaručuji vám, že po něm budete plní úsměvů a dobré nálady.

Stoupat jak dým (1978)

Legendární zhulenecká komedie ve mě vyvolala nemalá očekávání, která se ani zdaleka nepodařilo naplnit. Film je velmi hloupý, což měl být evidentně vzhledem k tématu humorný záměr, ale v prezentované podobě vůbec nefunguje a nešikovnost hlavních postav je zoufale nevtipná a otravná. Párkrát jsem se lehce zasmál, ale povětšinu stopáže jsem trpěl a divil se kultovnímu statusu snímku a jeho vysokému hodnocení. Film mi bohužel příliš nesedl a nepovažuji ho za vtipný a musím říci, že zhuleneckých komedií jsem viděl hodně a spousta jich byla mnohem lepší, než tento klasický kousek.

Hledám přítele pro konec světa (2012)

Výborně a celkem netradičně zpracovaný pohled na apokalypsu, který dostatečně nastíní příčiny chaosu a aktuální dění ve světě a ve zbytku děje se může soustředit na titulní mezilidské pouto, které je příběhově velmi silné a s každou přibývající minutou si vás získává čím dál tím více a na konci snímku bude emoční pouto s postavami na maximu. Často se s postavami neztotožňuji, ale v tomto případě jsem s nimi jejich cestu prožíval a držel jim až do konce palce, aby to s nimi v rámci katastrofického scénáře dopadlo co nejlépe. Film je dojemný, ale s potřebným nadhledem a ve vhodných chvílích dokáže situaci odlehčit povedeným humorem. Hledám přítele pro konce světa je úžasným snímkem a silným zážitkem, který ve vás vyvolá silné pocity a s tímto dílem jsem si užíval každý moment.

San Andreas (2015)

Akce a destrukce je v San Andreas fajn a skvěle se na ní kouká a dobře se u ní baví, ale výplň mezi takovými scénami je již o poznání slabší a pokus o vyvolání hlubších emocí pomocí rodinné linky příliš nevychází a je nám prezentován tou nejlínější a nejokoukanější formou, jakou si dovedete představit. Herci jsou naštěstí sympatičtí a schopní, takže tento nedostatek budete snášet o něco lépe, ale stále jde o výraznou překážku v cestě za nepřerušovanou zábavou a tyto scény zkrátka tolik nebaví a kaží celkový zážitek. Hlavní atrakce filmu je ale velmi fajn a v solidním měřítku a kvůli ní se vyplatí se na snímek podívat.

Key and Peele (2012) (seriál)

Sympatická dvojice dala dohromady vlastní skečový pořad, který trpí tradičním neduhem tohoto žánru - nevyrovnaností, takže narazíte na spoustu povedených scének, ale nevyhnete se ani slabším kouskům. Naštěstí ale kvalitní vtipy převládají a v rámci pěti sérií vzniklo mnoho legendárních a nadčasových skečů, které si na internetu budete přehrávat opakovaně po několik let. Vedle nevyrovnanosti materiálu jsou největší slabinou pořadu výplňové scény před publikem ve studiu, které nám sice ukážou, že Key a Peele jsou pohodoví hoši, ale nic víc a zde obsažený materiál není příliš vtipný, ani zajímavý a pořad by měl lepší spád, kdyby na sebe scénky navazovaly bez těchto spojovadel. Jde tedy o povedený pořad a pokud se vám ho nebude chtít nakoukávat celý, zadejte si jména představitelů alespoň do YouTube a podívejte se na jejich best of.

Ovládací panel
16 bodů