Casting na lásku (2020) odpad!

Toto musí byť nejaká pračka na peniaze, inak mi to hlava neberie.

Jiná smečka (2021)

Šablónovitý scenár s nesympatickým antihrdinom vsádza na život meniaci vzťah kvázi kriminálnika (akože obeť nespravodlivej spoločnosti) a jeho dcéry. Nápad sa nezhmotňuje, emócie sa nedostavujú. Tomuto chlapíkovi môžeme bohužiaľ len ťažko držať palce.

Schumacher (2021)

Veľmi bezpečne a opatrne nakrútený dokument bez väčšej hĺbky a najmä s trestuhodne zamlčovanými skutočnosťami. Človek má vo finále viac otázok ako odpovedí.

Slovania - Muž bez mena (2021) (epizoda)

Peniaze nerobia dobrý film. A nerobia ani dobrý seriál. Vie to Filip Renč, vie to Lída Baarová a dnes to už vie aj Peter Bebjak. Prvý diel nového seriálu Slovania máme za sebou a čo možno z neho vyčítať? Najmä to, že netreba dúfať v lepšie zajtrajšky. Môže to znieť pesimisticky, no väčšinou platí, že dobrý film alebo seriál poznáte už po prvých pár minútach. Možno to vyznie zjednodušene a povrchne, no ani dej, ani scenár, ani obsah, nič z tohto vo finále nepredpovedá a nezaručuje kvalitné dielo, tak výrazne, ako to robí práve štýl. Štýl, úprimný a zručný, alebo inak povedané, forma, filmárske remeslo, vízia, nech to nazveme akokoľvek, Slovania ho nemajú. Naopak, Slovania spadajú do bebjakovských odvarov niečoho, čo by možno vo svojich dielach režisér rád videl, no čo sa mu opakovane nedarí pretaviť do autentickej podoby.

Bait (2019)

Bait je jeden z tých odvážnejších filmov, autorských, artových aj nekompromisných. Film je čiernobiely, má zrnitý obraz pripomínajúci vizuál počiatku minulého storočia, má rozlíšenie 4:3 a je nakrútený na 16mm film. Navyše pri nakrúcaní nemali filmári možnosť nahrávať zvuk, takže všetky ruchy aj hlasy boli pridané až v postprodukcii. A je to nielen počuť, ale aj vidieť. Bait je jeden z tých filmov, ktoré sú aj z tohto formálneho hľadiska pre bežného diváka možno neprístupnejšie. Ale na druhá stranu môžeme hovoriť o návrate k ozajstnému filmárskemu remeslu starých majstrov. Najmä potom tých z oblasti ruského formalizmu. Možno aj preto si film ovenčený Baftou odnáša z významných festivalov toľko pozitívnych ohlasov. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/bait-recenzia-odvazne-artove-dielo-pripomina-stare-klasiky-europskeho-filmu/

Zaklínač (2019) (seriál)

Dobrá správa je, že nový Zaklínač od Netflixu má tendenciu byť diel od dielu lepší. Zlá správa je tá, že aj napriek tomu stojí takmer každý diel na vratkých nohách. Tie často podkopávajú nedôveryhodný scenár, nudné naťahovanie zdĺhavých konverzácii, zlý casting niektorých zásadných postáv, nedotiahnuté alebo úplne zničené vyvrcholenia mini-príbehov alebo chaotický dôraz na jadro príbehu. Môže sa to zdať ako veľa negatívnych vecí, no väčšinou ide o detaily, ktoré absolútne pochovávajú inak celkom slušnú snahu nakrútiť vydarenú adaptáciu Zaklínača. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/zaklinac-recenzia-adaptacia-pre-fanusikov-ma-velke-medzery/

Irčan (2019)

The Irishman je nostalgický návrat Martina Scorseseho k jeho definujúcemu žánru. Tento tri a pol hodinový opus povoláva do zbrane všetky najznámejšie hviezdy Scorseseho minulej kinematografie a vedome sa snaží naviazať na spoločnú vlnu filmov ako sú Mafiáni alebo Kasíno. Na rozdiel od týchto filmov je však The Irishman o poznanie unavenejší film. To je pravdepodobne zapríčinené nielen pokročilým vekom hlavných protagonistov, ale aj samotným režisérom. Film si to istým spôsobom uvedomuje. Niekedy sa možno zbytočne snaží priblížiť mladej krvi, no vo finále sa svojmu údelu nesnaží utiecť. A to aj napriek tomu, že herci sú digitálne omladzovaní. Nakoniec však film starobu akceptuje a v seba-reflexívnom rozprávaní sa s divákom lúči. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/the-irishman-recenzia-nostalgicky-epos-sa-luci-vo-velkom-style/

Eli (2019)

Eli je nový horor od Netflixu, o ktorom sa hovorí viac než by sa patrilo. Dôvodom je najmä výrazný zvrat v deji, ktorý je absolútne neočakávaný a nemyslím to vôbec v dobrom slova zmysle. Naopak, zdá sa akoby sa filmári rozhodli zmeniť smer celkom na poslednú chvíľu. Akoby zistili že ich film nedáva zmysel, a preto sa rozhodli urobiť z negatíva pozitívum tým, že nezmyselnosť nafúknu do šialených rozmerov. Bohužiaľ, ani tento celkom vymyslený, no možno stále skutočný úmysel, (kto vie) sa vôbec nezdaril. Eli nedáva absolútne žiadny zmysel. Viac v recenzii na: http://artyfilmbook.sk/eli-recenzia-od-tohto-hororu-zmysel-necakajte/

Potvora (2016) (seriál)

Fleabag je seriál, ktorý je u nás možno menej známy, no rozhodne si zaslúži zvýšenú pozornosť. Šesť epizód na jednu sériu má niečo vyše 25 minút a aj vďaka tomuto príjemnému formátu je seriál výborne nastavený na neprerušované a pútavé sledovanie. Je veľká škoda, že druhá séria je zároveň aj finálnou, pretože Fleabag núti diváka prosiť o prídavok. A to aj napriek tomu, že to malo celé tak perfektný záver. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/fleabag-recenzia-druha-seria-nas-necha-prosit-o-pridavok/

Hotel Mumbai (2018)

Hotel Mumbai je autentický film o šialenom útoku islamských radikálov, a o ničom inom. Nie o tom, čo mu predchádzalo, nie o tom, čo nasledovalo po ňom. Film je síce dobre a napínavo nakrútený, a to čo si berie na zreteľ robí naozaj výborne, no vzhľadom na danú látku to nestačí. Násilie tohto rozmeru netreba naťahovať na dve hodiny a už vôbec ho netreba týmto spôsobom prezentovať publiku. Viac v recenzii na: http://artyfilmbook.sk/hotel-mumbai-recenzia-napinave-no-neprijemne-na-sledovanie/