• Krátkometrážní

Survive Style 5+ (2004)

Japonská Tarantinovka. Film zo všetkými prvkami ktoré toto mnou vymyslené spojenie môže obsahovať. Ide o bizarný sled príbehov ktoré sa jemne prelínajú. Príbehy sú plné štýlových dialógov, majú obrovský počet ojedinelých a zaujímavých charakterov, zvraty kde sa divák pozastaví nad duševným zdravým tvorcov a vizuálna stránka tiež nie je na zahodenie. Jediné čo mi nesedelo bol viac menej nedokončený záver. Akoby už tvorca nevedel čo z rozohratou hrou, tak ju radšej predčasne ukončil, a mal som pocit, že to malo miestami až neobvykle zbytočne neznesiteľnú festivalovú atmosféru akoby to nakrúcal nejaký filmový študent. Nie že by mi to prekážalo vždy ale sem sa to nehodilo.

Muž na Měsíci (1999)

Dlho som tento film odkladal. Teraz toho síce ľutujem ale postavu Andyho Kaufmana som predtým nejak veľkoryso nevnímal. To málo, čo som o ňom vedel ma nedokázalo presvedčiť o tom, že jeho životopisný film stál za viac ako len ksichty Jima Carreyho. No, mýlil som sa. Réžia geniálneho Miloša Formana s Carreym na vrchole, bola dokonalá zmes ktorú okorenili herci, ktorí osobne s Kaufmanom spolupracovali. Nehovorím, že všetko čo tento komik za svoj život stváral, mi bolo sympatické, no tento tragický portrét mal niečo do seba. Ide v skutku o silnú výpoveď.

Hotel Rwanda (2004)

Len ťažko sa mi chce veriť, že konflikt, genocída, v takom veľkom merítku sa stala len pred pár rokmi. Niečo tak strašného ale zároveň srdcervúceho nevidieť každý deň. Bezradnosť a strach cítiť v každej minúte. Pomaly naberá na váhe, zhmotňuje sa a nám to umožňuje prehĺbiť sa do seba a v duchu uznať, že sa nakoniec nemáme až tak zle a naše povrchné problémy sú len zbytočný vedľajší produkt surovej hmoty z názvom "neviem čo od dobroty".

Paříž, Texas (1984)

Na môj vkus to bolo síce príliš pomalé a celkom dlhé, no samotná ponurosť a bez cieľové "žitie" hlavnej postavy ma držala pred plátnom. Moja žena sa trocha nudila ale obidvaja sme sa zhodli na tom, že tento pohľad na vzťahy a rozklad hodnôt, funguje v spoločnosti aj dodnes, ba je to ešte horšie. Troch dynamiky a kratší strih by som bral radšej, ale bez tak ide o vynikajúci sociálno-psychologický film.

Sicario 2: Soldado (2018)

Musím uznať, že Sicario, aj prvá aj druhá časť sú asi najlepšie akčné filmy posledných rokov. Dvojka hádam ešte o čosi lepšia. Niekomu určite prekáža, že ústredne sa príbeh točí okolo malej dcéry mafiánskeho bossa. A že sa jej podarí obmäkčiť elitného vojaka (nereálne) no keď si odmyslím tieto "potrebné" zvraty, či už ide o hereckú zostavu, akčné scénky alebo kameru, na nič lepšie za obdobie 2015-2018 si nedokážem spomenúť. Benicio Del Toro a Josh Brolin hviezdili, sú to vynikajúci herci. či už hrajú živých alebo umierajúcich. Scénka s "headshotom" ma úplne dorazila, skoro mi až vyšla slzička,hehe...

Hyppolit a lakáj (1931)

Na moje prekvapenie, neuveriteľne vtipný, nápaditý, na dialógy rozhodne nie skúpy, film, ktorý musí klamať vekom, lebo obsahovo nezostárol. 1931 je rok ktorému ťažko verím. Tým, že pochádzam z rodiny ktorá má korene v Česku aj Maďarsku, dokážem celkom osobitne zachytiť a vcítiť sa do ich kultúr a chápať ich osobitý humor. Kým ten Český ma viac-menej....... absolútne míňa. Sú samozrejme výnimky, Burian atď, ten Maďarský je mi bližší. Prečo, to už nebudem rozoberať, no pri tejto snímke som sa zasmial pravdepodobne najviac za posledné roky. Bláznivých momentov, dialógov, scénok, vtipov (Vtipy o Mórickovi už poznali v roku 1931 ľudia!) je tu viac ako húb po daždi. Príde mi, že scenár písali týpci, niekde v krčme, kde sa inšpirovali príhodami štamgastov. Vymyslieť toľko možných variácií na tému sedliaci a stolová etika, chce ozaj kreatívnu hlavu. 4,5.

Zóna A - Nezmením sa (1989) (hudební videoklip)

Hrozný, amatérsky, videoklip k primitívnej hudbe, v ktorej sa nachádzajú tri vety a tri akordy... A predsa ma priťahuje. Hoci Zóna A nepatrí medzi moje top punkové zoskupenia, na niektoré skladby nedám dopustiť (s mojou punkovou kapelu Cojones hráme od Zóny skladbu MHD) a toto je jedna z nich. Koňýka tiež nemusím, ale ako interpreta ktorý sa nebál hrať v nebezpečnom období pred pádom komunistov, ho za to plne akceptujem

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Pokračovanie Kingsman si na moje prekvapenie drží nastavenú latku. Niekedy sa o ňu oprie, no je to stále zábavne. Aj keď ma prekvapuje to, že celý príbeh prekombinovali tak, že sme sa z anglického elegantného šarmu dostali až na úroveň Amerického "buranského" divokého západu, ako vizuálne, zemepisne, tak aj vtipmi. Mal som 5000 možností ako túto snímku odpísať, no ona ma bavila a držala v napätí až do konca. O máličko slabšie ako prvá časť. 3,5.

Titanic (1997)

Titanic som do konca nevidel asi tak 200 krát počas môjho života. Ani v detstve ani v puberte, to sa mi podarilo až teraz. Dodám k tomu asi iba toľko: nezaujalo ma to v minulosti, nezaujalo ma to teraz, no momentálne beriem do úvahy to, že ide o remeselne dokonalý film. Vyčítať mu niečo z filmárskeho umenia ako laik nemôžem, nie je čo. Čo však neznamená, ako je to v tomto prípade, že tma to musí hneď chytiť za srdce.

Doktor Strange (2016)

Po pravde? Doctor Strange je avengoidná marvelovka, ktorá ma bavila najviac zo všetkých XY filmov, ktoré vznikli z tohoto univerza. Hero v tejto snímke má celkom zaujímavý príbeh, je vtipný, vážne motívy tiež celkom zvláda. Akcia, dramatické vsuvky tak akurát (ani veľa ani málo), herecké obsadenie vynikajúce. Vizuálna stránka a scenáristicky vydarené momenty (hranie sa s časom) to všetko zapadlo do seba natoľko, že som sa ani raz nepozrel na hodinky. A to je celkom výhra.