• Krátkometrážní

Rodinná oslava (1998)

V zozname Dogma 95.. Ide o prvú snímku tohoto čudesného hnutia. Režisér Thomas Vinterbergma ma už v minulosti dostal so snímkou JAGTEN takže keď som dostal chuť na dogmu výber bol jasný. Už ako prezrádza názov, film zachytáva oslavu. Oslavu narodenín hlavy rodiny. Ako to už pri takýchto podujatiach pohádanej rodiny býva, úvod je kultivovaný-pokojný, no po čase sa strácajú zábrany, staré rany sa otvoria a nekonečné hádky pokračujú tam kde naposledy skončili. Je to veľmi realisticky zachytené, herecké výkony sú úžasné a kontroverzné prekvapenia si snímka necháva do každej scénky. Fantastické.

Silent Night, Deadly Night (1984)

Tešil som sa na kvalitný a poctivý 80´s slasher.. A možno som ho síce aj dostal ale spokojný som rozhodne nebol. Mal som možnosť vidieť predĺženú 84 minútovú verziu v ktorej boli pridané nezremastrované zábery, s obrazom ako z VHS-ky, poväčšinou vraždy a predĺžené zábery pred vraždou. Takže určite odporúčam túto verziu lebo tých pár minút by skutočne chýbalo. Ale ináč ide o rýchli zlepenec nápadov, ktorý je nelogickejší ako hociktorý inší low-budget slasher. Ústredná myšlienka síce stojí za hriech, (fóbia z detstva zo Santa Clausa je dobrý motív) ale scenár museli napísať za pár minút. Po sebe idúce scénky takmer nedávajú zmysel. Jediné čo tu stojí za to je prvotriedne gore.

Blair Witch: 20 let poté (2016)

To bolo zase jedno obrovské klišé s kamerou, ktorá sa triasla tak, ako keby ju mal v ruke epileptik v záchvate. Pôvodný Blair Witch mám veľmi rád, je to taká kultovka z detstva a asi jediný found footage ktorý sa mi naozaj páči. Aj cez mnohé negatíva ktoré táto snímka má ( veru je ich viac než dosť) musím uznať, že to bolo celkom obstojne nakrútené. Scénky v dome naháňali strach. Popri nich som skoro zabudol na klišé vyvrtnutého členka, zvukov v lese či "nerozdelme sa" hlášky, a to je už čo povedať. Obstojné pokračovanie to síce nie je ale až tak extrémne zase značku neuráža.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Príjemné prekvapenie. Na to, že to nakrútil režisér Peter Berg to bolo fakt slušné. Niektoré jeho filmové výtvory neznášam (ako napríklad Battleship) preto ma prekvapilo, že Deepwater Horizon je celkom podarený kúsok. Jeden z tých lepších Thrillerov roka. Prvá komornejšie polovica sa mi páčila viac. Druhá akčnejšia síce nebola nejako extra preplácaná ale v chaose som sa strácal. Musím pochváliť špičkový výber prvoligových hercov. Zahrali to skvele, akurát sa nedostanú divákovi pod kožu takže ich boj o život až tak neprežíva. Hudba bola tiež celkom obstojná.

Sedm statečných (2016)

The Magnificent multi-kulti.. Nie, že by som bol proti tomu. Náhodou to bola jedna z mála vecí čo tu fungovali. Snažili sa byť až príliš štýlový a drsný ale vôbec to nefungovalo... Akoby sa snažili byť Tarantinovkou ale nešlo to.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Pre horrorových nadšencov určite prekvapenie roka. Pre mňa ide o snímku ktorá neurazí. André Øvredal nepatrí k tvorcom ktorý by sa mi nejako extra zapísali do pamäti. Jeho Lovec Trollov ma vôbec nezaujal a tak som ďalej nepátral. The Autopsy of Jane Doe má silu v reálne vyzerajúcich záberoch počas pitvy. Zachytený tu je presný postup (Možno v reáli to tak nie je ale na obrazovke to tak vyzeralo) A kamera sa neotáčala pred prácou skalpela. Neraz som mal pocit, že sa asi otočím. Z tohoto hľadiska to bolo veľmi kvalitne a detailne spracované. No ale keď prišiel čas na duchov a zombie, charaktery prišli o svoje IQ behom niekoľkých sekúnd a už sa to nieslo v duchu klasického béčka. Od toho momentu ma to prestalo baviť. Ale aj keď si to spriemerujem, ide o solídny horror.

Las Meninas (2008)

Keby išlo o krátkometrážnu snímku, zhltol by som to aj s navijákom, takto išlo o náročné sústo pretože stagnoval dej a rôzne zábery ktoré táto experimentálna snímka obsahuje mi akosi nezapadali do seba. Ono snímka znázorňovala stereotypnosť rodiny a aj zábery boli svojim stereotypom rovnaké a tak 99 minút sa mi zdalo ako 999. V druhej polovici síce pridali na zaujímavejších scénkach ale vyššie ako 3* nedám. Ale určite chcem pochváliť zaujímavú kameru, osvetlenie a šialený hudobný doprovod.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Ó pozor.. Ide o nekonvenčnú časť Star Warsu... Nemá tie klasické titulky na začiatku.. A je tam aj kung fu majster ktorý opakuje dookola jednu vetu.. A tým sa originalita končí a nastupuje klasická šablóna. Táto síce extrémne neurazila a dokonca ma miestami aj celkom bavila ale keď som zbadal digitálneho Petera Cushinga a Carrie Fisher, tak som nevedel či sa mám smiať, plakať alebo nadávať. To bolo čo? Najhoršie filmové prekvapenie roka.

Lolita (1962)

Na svoju dobu určite kontroverzné až až ale dneska to už nemá takú kadenciu. Stanley Kubrick pre mňa začína byť modlou až s filmom Dr. Strangelove, tie predtým sú síce remeselne skvelé ale nie sú také... ako by som ich nazval.. Bláznivé a geniálne zároveň. Lolita je pre mňa ako keby taký medzičlánok. Je to dobre nakrútené, neurazí... Ale keby to malo nejaké.... HOT scénky bolo by to ešte lepšie. No ktovie akoby dopadol a či by to vtedy spoločnosť nepotopila aj s s ním spolu.

Za každou cenu (2016)

Prišlo mi to ako dobre nakrútená ale predsa o niečo slabšia verzia novodobého westernu No Country for Old Men. Ide o rozhodne nadpriemerný thriller keď si to porovnám s dnešnou komerčnou konkurenciou ale inak v globále, snímka ktorá ničím extrémnejšie neohúri ani neprekvapí. Samozrejme neurazí ale z hlavy vyfučí skoršie ako by som sa nazdal. Skvelé obsadenie aj príbeh iba to spracovanie je také bežné-mdlé.