• Thriller

On se bojí (2023)

Neviem, neviem, neviem a ešte raz NEVIEM ako mám tento film uchopiť. Začnem takto, Hereditary a (môj milovaný) Midsommar sú dejovo priamočiare a premieňajú sa v masterpiece, keď v nich človek doobjavuje všetky symboly a aj tie najmenšie ukryté detaily, s ktorými sa Ari vyhral. Sú to vyšperkované filmy do najposlednejšieho, najmenšieho detailu. A týmto vôbec nechcem povedať, že v prípade Beau is afraid to neplatí. Práveže, to v tomto filme platí, na môj vkus, až príliš príliš príliš. Niekto tu už písal, že Beau-a človek chápe tak nejak intuitívne. S tým sa čiastočne stotožňujem a v podstate, je Beau postavený na, povedzme, jednoduchej premise. A ja maximálne oceňujem, akým spôsobom to Ari naservíroval na plátno. Ale niečo, v Beau-ovi (nie konkrétne v postave - mimochodom, Joaquin Phoenix opäť perfektný - ale vo filme) vo mne nerezonuje. No, musím uznať, že len máloktorý film (spočítam ich na prstoch jednej ruky) vo mne vyvolal takéto rozporuplné pocity ako Beau - aj to je niečo, čo istým spôsobom obdivujem. Konečné stanovisko : Nemám pocit, že tento typ filmov dokážem momentálne adekvátne oceniť. Necítim sa komfortne, keď mi tvorca necháva voľnú ruku v tom, čo si z filmu beriem, ja chcem vedieť, narovinu, čo mi daným filmom chce povedať ten, kto ho vytvoril. Každopádne, opäť sa neskutočne teším na ďalšie filmové zážitky, ktoré nám Ari Aster ešte prinesie.

V pasti: Barcelona (2023)

Určite sa nevyrovná predchádzajúcemu Bird Boxu, ale nie je to ani tá najväčšia blbosť na svete. Prvá polovica celkom fajn. Predovšetkým twist na začiatku, kedy pochopíme, z koho perspektívy, tentokrát, príbeh sledujeme. Postapo svet vyzeral tiež obstojne. V druhej polovici to už ale bola miestami celkom nuda. Potenciál filmu - mám na mysli, uhol pohľadu v deji - bol z môjho pohľadu využitý naplno. Ako priemerná zábava na jedno pozretie sa to dá.

Sisu (2022)

Bojovala som (ale nie až tak bezhlavo ako postarší pán v hlavnej úlohe) sama so sebou, čo udeliť Sisu v rozmedzí od odpadu po 2*. Rozhodla som sa pre dve hviezdy, kvôli dobrej réžií, atmosfére, prostrediu, hereckému osadenstvu a SKVELÝM efektom. Ak by to bolo označené ako komédia, paródia alebo nejaký iný (je iný?) odľahčený žáner, išlo by hodnotenie hore (možno o jednu hviezdu). Uznajte sami - je možné tento film brať vážne? JEDNOZNAČNE NIE. Ak si niekedy nadával alebo sa smial z Johna Wicka - tak to si kámo nevidel Sisu. Tento muž, ach TENTO MUŽ prežil - výbuch míny, nespocetné množstvo striel z najrôznejších zbraní, postrelenie do nohy, postrelenie do hlavy (ukázalo sa, že je to iba škrabnutie), podpálenie, obesenie, dobitie kovovým predmetom a, prosím pekne nežartujem, a PÁD LIETADLA!! Z toho lietadla NEZOSTALO NIČ, vlastne zostalo, ON! Because HE refuses to die! Pre kristove rany, to vážne toto môžete brať vážne? Tak to mě po*er na holý záda potom. Ďakujem.

Očista navždy (2021)

Keďže som nadšenec do celej série The Purge, berte prosím tento komentár a hodnotenie ako extrémne subjektívne. Už sme si zažili komornú podobu očisty, očistu priamo v centre diania, to, čo bolo pred očistou, a teraz sme sa pozreli na to, čo by mohlo byť po očiste - za predpokladu, že by si skupina patrioticky zmýšľajúcich Američanov povedala, že im 12 hodín jednoducho nestačí na prečistenie celej "ich" krajiny. Why not? V podstate som spokojná, lebo never ending očista by mala byť logickým vyvrcholením a prirodzeným pokračovaním niečoho, čo možno kdesi v dávnej minulosti malo predstavovať skvelý nástroj na uvoľnenie nenávisti a napätia v spoločnosti. Až na to, že by sa tento nástroj (samozrejme v nesprávnym rukách) mohol chtiac-nechtiac použiť práve k vyburcovaniu nenávisti a násilia voči minoritám. Ups.. Celkom sa mi pozdával aj vyobrazený kontrast, kedy sa problém asimilácie minorít do americkej spoločnosti, preklápa do asimilácie minorít do mexickej spoločnosti. Budem to teda omieľať už piatykrát - ústrednú myšlienku celej série The Purge zbožňujem a naozaj sa mi páči ako sa s ňou v priebehu jednotlivých častí pracuje, a že je vždy uchopená iným spôsobom. Momentálne si už naozaj nedokážem predstaviť, ako by mohlo vyzerať ďalšie pokračovanie, ale budem sa tešiť ak nejaké bude. Stay safe and May The God be with you!

Velryba (2022)

The Whale je extrémne úprimný, maximálne ľudský a neskutočne dojímavý film. V obmedzenom priestore malého, nie príliš vľúdneho bytu sa za pomoci pár, veľmi kvalitných, postáv odohráva obrovské divadlo. Výzor hlavnej postavy, ktorá stelesňuje veľrybu, podškrtáva bezútešný život, v ktorom niekoľko rokov žije. Stretávame sa s každodennými mentálnymi alebo fyzickými prekážkami, ktoré sú dôsledkom tohto stavu. Na vlastnej koži zažívame dôsledky minulých rozhodnutí alebo činov. V závere sme svedkami prijatia a zmierenia.

BANGER. (2022) odpad!

WTF! Opäť som videla asi úplne iný "film" ako všetci ostatní... Pána boha, to sa naozaj čudujem, že tento "skvost" vôbec niekto dopozeral. Že autentické dialógy a podobné pič*viny? Panebože.. TOTO je taká tragédia, že mi je z toho smutno. Pardón, zabudla som používať za každým slovom more a zabudla som to tu celé pochcat. Ty vole! To naozaj myslíte vážne s týmto hodnotením?! Je mi na vracanie.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Prečo nie? Na to, že nemám v obľube poviedkové filmy alebo seriály, tak musím povedať, že toto sa mi páčilo. Samozrejme, ku každej poviedke treba pristupovať s maximálne otvorenou mysľou, keďže tu skloňujeme aj p. Lovecrafta. Kvitujem, že dejové línie sa odohrávajú v rôznych časových obdobiach, a že v nich nájdeme "subžánrový koktejl" - aj nejaké to gore, ducharinu, mystiku, príšery, "nekrofíliu" a podobne. Pri vhodnom nastavení je možné si užiť každú jednu časť a za mňa ma ani jedna z nich nenudila.

Vidím vás (2022) (seriál)

Nemôžem skrývať moje sklamanie. The Watcher je, bohužiaľ, absolútna strata času. Ide v podstate len o partičku postavičiek, ktoré sú posadnuté jedným blbým domom (až mi to už v niektorých chvíľach prišlo priam trápne). A výsledok? Žiaden. Chválim prácu s divákom, lebo osobne som bola maximálne vtiahnutá do deja a o to oklamanejšia som sa cítila na konci. Neprekvapuje ma to, keďže ide o Netflix, ale doráža ma, že je to spojené s Ryanom Murphym.

Po životě (2019) (seriál)

Po živote je seriál o normálnych bežných ľuďoch, bez ohorujúceho vzhľadu, s normálnymi životnými situáciami, vďaka čomu sa k divákovi dostáva citeľne blízko. Tony si prechádza, tri série, hmatateľným prežívaním rôznych štádií smútku, pohráva sa s myšlienkami na samovraždu, otázkami ohľadom zmyslu života, keď stratíte základný pilier svojho života, svoje lepšie ja. Spôsob, akým je to prerozprávané divákovi je jednoducho geniálny. Doslova máte pocit akoby ste tam žili s týmito špecifickými postavičkami (ktoré sú mimochodom neuveriteľne dobre napísané) a prežívali s nimi ich strasti. Jednotlivé dialógy, verbalizované úvahy postáv a dojemné videá, ktoré si Tony neustále prehráva, vás veľmi jemne a citlivo ladia na nôtu, na ktorej je v niektorých momentoch velmi ťažké ubrániť sa slzám. Do Tonyho situácie je zároveň až smutne jednoduché sa vžiť, keďže každý z nás miluje a nevie si predstaviť stratiť alebo miluje, no stratil, alebo prežíva obe spomenuté situácie. Ale aj tento, pomerne trpký, osud hlavnej postavy je vždy doplnený o kvalitnú dávku humoru v tých správnych momentoch. Z môjho pohľadu teda hovoríme o jednom z najlepších a najcitlivejších seriálov, ktorý spracúva tému straty a vyrovnávania sa so smútkom. Musím podotknúť, že si Ricky Gervais napísal životnú rolu, a že si ho publikum zapamätá už navždy ak tento seriál videlo.

Vlak do Pusanu (2016)

No, ja som snáď videla úplne iný film ako všetci ostatní. Vlak do Pusanu má zbytočne prepálenú stopáž, pri čom ja som už po hofine sledovania mala pocit, že som pri tomto filme strávila mladosť. To, že je dej situovaný vo vlaku je fajn. Vytvára to dostatočný priestor na nálož akcie a napätia. Jednoducho, chtiac nechtiac, sa tu vždy niečo musí zomlieť. Aj napriek tomu nie som schopná tento film pobrať a miestami ma nesmierne nudil. Samotní zombie boli nič moc a určite som ich už videla ako lepšie spracovaných tak aj (!!) lepšie odohratých. Chémia medzi postavami bola miestami až tragická a preto ma melodramatický záver nijak extra emocionálne nezasiahol. Domnievam sa, že je to viac menej zbytočný film, ktorý nič nové neprináša a keby som si mala vybrať z celej škály zombie filmov, tak tento je niekde na chvoste. Zároveň, neodporúčam pozerať s českým dabingom, to bola absolútna tragédia. Hoci som si stopercentne istá, že v origináli to taktiež nie je žiadne terno.