• Thriller

Vzkaz v láhvi (2016)

Severania sú v týchto vodách jednoznačne doma. O tom niet pochýb, to je fakt. Ak sa jedná o krimi thrillery (bezohľadu na to, či hovoríme o filme alebo literatúre), nepamätám sa na nič, čo by ma od nich nebavilo. Počnúc postavami, dejom, prostredím, akciou až po atmosféru. Inak to nebolo ani v prípade Flaskepost fra P. Hoci, zo začiatku priznávam, že som sa zľahka v niektorých momentoch strácala, ale predpokladám, že to bolo len mojou nepozornosťou a nie dejom. Zároveň by som tento počin ani neoznačila ako nervy drásajúci, áno, pojednáva o veľmi citlivej problematike, ktorú spracúva prostredníctvom mrazivého, tiesnivého deja - aj napriek tomu sa celá stopáž tiahne v duchu pomalosti a precíznosti. Počas sledovania si rovnako divák nemôže nevšimnúť silné religiózne prvky, ktoré však vôbec nie sú rušivým elementom. Dokonale dotvárajú dej a najmä ku koncu vrcholia neskutočným spôsobom v podobe akéhosi "zmierenia" sa s Bohom a emocionálnym precitnutím. To všetko dokopy predstavuje skvelý krimi thriller, ktorý má odo mňa bezpodmienečný plný počet.

Legenda o vraždícím strašákovi (2013) (TV film)

Diky Ti Bože za krátku stopáž. Toto už len v záujme zachovania môjho duševného zdravia nikdy viac! Objektívnym faktom aj napriek všetkému ostáva, že Scarecrow má relatívne fajn tempo. Príliš diváka nenaťahuje a príjemne skoro nastáva akcia, ktorá nepoľavuje až do úplného finále. Taktiež ani námet urban legendy o vraždiacom strašiakovi nie je najhorší, avšak snaha o šialeného strašiaka ťažko prekročila hranice akceptovateľnosti a on bol natoľko umelý, že v mnohých momentoch pôsobil skôr komicky. Mimo toho už nie som schopná nájsť žiaden plus, pretože aj natoľko optimistická stopáž ma znudila spôsobom, že som len odpočítavala čas do konca. Mne to teda rozhodne nesadlo, nevtiahlo, nezaujalo, neohúrilo a nebyť rýchlo postupujúcej vyvražďovačky, tak to vidím na odpad.

Hangman (2015)

85 minút teroru! Hangman je jedna z tých minimalistických záležitostí, ktorá nepotrebuje prelievanie krvi na to, aby pôsobila obzvlášť znepokojivo, choromyselne a skľučujúco. Najhoršie na to celom je si uvedomiť, že ono sa to kľudne môže stať. Votrieť sa do rodiny, napichnúť im celý dom, obťažovať ich - nič z tohto koncepcu mi nepripadá pritiahnuté za vlasy ani nemožné, a práve to je prvok, ktorý výrazne dopomáha celému dojmu. Aj napriek tomu som však od Masona očakávala viac. Väčšiu kreativitu, viac zvrhlostí, nechutnosti, psychického teroru - na jeho predchádzajúce počiny sa nedá len tak ľahko zabudnúť a potom si zapnúť Hangman-a, ktorý pri nich vyzerá ako nedeľná oddychovka.... To však nemení nič na tom, že takýto nenápadný typ homeinvasion mám naozaj rada, práve preto, že z takmer ničoho vie vytiahnuť hutnú a presvedčivú atmosféru.

Očista: Volební rok (2016)

The Purge ako celok sa ani po tomto pokračovaní vôbec neobávam nazvať srdcovou záležitosťou. Základná myšlienka je totiž prevratná a inovatívna do takej miery, že by som sa určite nenudila ak by sa tvorcovia rozhodli pokračovať. Avšak, ak to končí práve pri Election Year, tak to bolo perfektné vyvrcholenie v mojich očiach veľmi vydarenej série. Čo sa teda priamo týka Election Year - príjemné herecké obsadenie doplnené o premyslený dej, ktorý mal hlavu a pätu a smeroval k určitému cieľu. Nebudeme si klamať, samozrejme, mnoho scén bolo pritiahnutých za vlasy, nehovoriac o záverečných prestrelkách, kedy už aj mne v určitých momentoch prišlo trošku trápne. To však nie je nič, čo by mi narúšalo celkový dojem. Snaha o záchranu senátorky šmrncnutá o priame incindenty v meste bola dostatočne uspokojivá. Aj keď, priala by som si z toho, čo sa deje v meste vidieť ešte viac, lebo (zjavne) tvorcovia nešetrili kreativitou pri tom ako vykonať očistu. Najviac TOP boli pre mňa úseky s babami vo vysvietenom aute (!!!) - priznávam, že to som si dokonca dvakrát pretočila, natoľko ma nadchli. Inak maximálna spokojnosť (ostatne, ako vždy pri The Purge).

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak túto lahôdku nemôžem nazvať inak ako DIELO! Revenant predstavuje perfektnú harmóniu medzi prvkami survivalu a revengu doplnené o akčné scény. Z môjho pohľadu je najsilnejším, najintenzívnejším a najviac dych berúcim pilierom celého filmu práve veľmi kvalitný survival doplnený o neskutočnú scenériu divočiny - v tomto ohľade nešetrím chválou, pretože som si každý jeden záber maximálne vychutnávala a pri celom filme prežívala priam vizuálne orgie (a to sa mi fakt často nestáva). Prvky revengu alebo celého príbehu, na ktorom sa stavalo sú príjemným spestrením spolu so skvelými akčnými scénami (útok grizzliho!!!!), ale aj tak na mňa pôsobili skôr okrajovo ako primárne (čo samozrejme nepovažujem za mínus). K Di Capriovi sa je aj ťažko vyjadriť, keďže podal tak neskutočný herecký výkon - to spôsobilo, že bol celý film pretkaný odvahou, odhodlaním, silou, vierou, strachom, tiesňou... Sprvu sa mi problematická zdala stopáž (na moje pomery extrémne dlhá), avšak ono to celé tak-nejak prirodzene plynulo a vyusťovalo, že som sa ani na chvíľku nestihla nudiť. Iňarritu to jednoducho umí! On je pre mňa istotou, že čokoľvek si od neho pozriem bude to precízne a kvalitné. Neskrývam nadšenie - 5* ako vyšitých!

Na návštěvě (2015)

Tak toto áno! The Visit na mňa pôvodne pôsobil ako niečo s mimozemšťanmi,a preto ma dlhú dobu veľmi nelákal. Opäť som bola maximálne vedľa a na míle ďaleko od toho, o čom tento snímok skutočne je. Všetko je to postavené na FFku, čo v tomto prípade vôbec nevadí, lebo kamera je krásna a zachytila všetko podstatné, čo sme mali vidieť. Dej začína relatívne idylicky - súrodenci sa ocitnú v dome u starých rodičov, ktorých nikdy pred tým nevideli. Úplne nenápadnými situáciami však film naznačuje, že tu nebude všetko s kostolným poriadkom. Voľba starých rodičov je skvelá už len z dôvodu, že mladí súrodenci nie sú schopní jednoznačne určiť, či je správanie prarodičov vzhľadom na vek v poriadku alebo "přes čáru". Nočné incindenty boli jednoducho perfektné! Síce to boli rýchle zábery, ale bravúrne budovali znepokojivú atmosféru. Zlomový moment (s mamou na webke) ma úplne dostal, priznám sa, že takéto odhalenie by som naozaj neočakávala. Aj v závere bolo niekoľko skvelých momentov, ale aj tak mám trošku pocit, že sa strhol tak nejak rýchlejšie ako by som chcela. To však nie je nič, čo by ma extrémne vyhodilo z rovnováhy. The Visit je teda perfektná, znepokojivá, miestami až nervy drásajúca záležitosť, so skvelým budovaním atmosféry, príjemnými (súrodenci) aj miestami desivými (predovšetkým babka) postavami, prijateľnou stopážou a výborným rozuzlením.

Purpurový vrch (2015)

Tak jako já ti nevím Karle. Úprimne som si pod Crimson Peak predstavovala niečo poetickejšie, viac fantasy. Bude to pravdepodobne aj tým, že si pri del Torovi okamžite vybavím Faunov labyrint a podobnú laťku očakávam aj od jeho ďalších snímkov. Do tohto som teda automaticky vstupovala s veľkým enthusiasmom aj vďaka M. Wasikovski, ktorú v hereckých polohách z čias minulých jednoznačne žeriem! Crimson Peak je určite lážo-plážo záležitosť, nikam sa neponáhľa, žiaden stres, ťahavé scény, netlačí na pílu, taká pohodička, ktorá však pri stopáži takmer dvoch hodín môže pôsobiť "zľahka" ubíjajúco. Ja osobne som sa väčšinu filmu v tej pomalosti a predovšetkým temnosti starého domu rochnila. Po tejto stránke nemám veľmi čo vytýkať, avšak poblematicky na mňa pôsobila hororová časť, ktorá skôr nebola ako bola hororová. Snaha bola, mne na strunu nezabrnkala teda ani oblúkom, čomu nepomáhali najmä tie kadejaké "výjavy". Ak by som teda šla po postavách, deji a vizuálnej stránke tak ok, hororové vložky to v tomto prípade skôr narušovali.

Sinister 2 (2015)

Opäť tu máme dvojku, ktorá rapídne zaostáva za svojím starším bratom. Sinister 2 vidím ako úplnu zbytočnosť a maximálnu stratu času. Neprináša nič nápadité, nevytvára žiadnu hutnú atmosféru, nepôsobí strašideľne a ani efekty neboli bohviečo. V dôsledku toho, že som ako divák bola v podstate celú stopáž neustále vystavovaná duchom detí alebo stretom s Bughuulom, nemala som veľmi priestor sa zľaknúť a film nemal priestor pôsobiť desivo. Jediné, čo je v tomto prípade plusom sú pásky vrážd a samotný Bughuul, ktorý je super postavička, len sa s ním trošku viac pohrať. Záver radšej ani nechcem komentovať.

96 hodin (2008)

Pre mňa úplná modla, ktorá ma neomrzí ani po stopädesiatykrát! Frajerský Liam Neesom, ktorý s prehľadom poobracia každý kameň v rámci obchodu s bielym mäsom, aby našiel svoju dcéru. Celé je to nervy drásajúce, akčné a výborne vyvážené, pri čom mi to ako divákovi poskytuje príjemné zadosťučinenie, keď tam Liam každému vytrieska kožuch. Vždy ma dostane do kolien, aj po rokoch rokúcich!

Noční směna (2014)

Uff, tak toto som nečakala. V podstate minimalistická záležitosť, ktorá si vystačila s jednoduchým prostredím a jednou hlavnou postavou, ale vybudovala taký atmosferický nával, že sa z toho ešte teraz otriasam. Určite svoj podiel má na tom fakt, že Last Shift som pozerala v noci a v tme - odporúčam, takto je to skvelý zážitok, ktorý mi prebudil všetky zmysly a držal ma celých 90 minút absolútne na ihlách. Prostredie - opustená policajná stanica - pôsobilo samo o sebe scarry a dochutené o množstvo skvelých momentov výborne gradovalo celú atmosféru. Pred finále sa nádherne zatlačilo na pílu (v tom momente už som asi ani nedýchala), no finálny zvrat ma až tak veľmi nepotešil. Inak som mega spokojná.