Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Amerika by mala ďakovať Nixnovi, lebo toľko afériek koľko sa odohralo alebo spôsobilo za jeho vlády je až vtipne zarážajúce. Možno to je tým, že ako ne-američan beriem tieto udalosti trocha ľahkomyselne a preto podľa mňa ide o veľmi priemernú drámu, vhodnú tak na daždivé nedeľné popoludnie niekde na miestnej TV stanici. Je to profesionálne zrežírované a aj zahrané, ale na tom nemôže Spielberg stavať celých 116 minút. Chýba tomu iskra, mystickosť a hlavne protipólové zobrazenie udalosti. Film rozoberá len jednú podstatnú vec, ktorá príde tak v 20 minút pred koncom, ale keby si po úvodnej scénke "úniku informácií" odskočíte na pol hodinu doslova o nič neprídete. Rovnaký problém som mal aj u Všetkých prezidentových mužov. Zatiaľ je mojím jediným kráľom JFK. Stone je len jeden, sorry Štefan.

American Crime Story (2016) (seriál)

Tak sme sa dočkali momentu, kedy sa na televízne obrazovky dostal asi najkontroverznejší kriminálny prípad v americkej histórii. Je až mrazivo zarážajúce akú právnu páku môže nadobudnúť človek slávou, mocou, peniazmi a najmä farbou pleti. A prekvapuje ma ako môže byť americký justičný systém taký deravý, keď v podstate pripustí rasovú kartu v prípade tak ohavnej a neodpustiteľnej dvojnásobnej vražde s takým množstvom dôkazov, svedkov a chýb vraha. Ďaľšia vec, ktorá ma dostala bola porota, jej prejavy a úsudky boli tak neskutočne dementné a argumenty neviny typu rukavice, ktoré boli btw vlhkeé a zmraštené, OJovi nesedia. Prípad s jedným pekelne presvedčivým obvineným mala byť tutovka a nie udalosť americkej histórie. OJ by som nazval ako geniálneho dementa. Dement pre jeho "zahladzovacie" schopnosti a neschopnosť si vytvoriť silné alibi. A génius pre jeho (nechcenú) schopnosť využiť svoju farbu pleti, rodneyho kinga a celkovo černochov, pre ktorých spravil hovno. Ale spať k telke. Potešila ma autenticita a výber hercov až na Cuba goodinga , ktorý sa vôbec do role Oj nehodil. Jedinú výčitku mám voči stopáži keďže 10 dielov bolo celkom priveľa a občas je cítiť schválne spomalovanie deja. Inak som bol nadmieru spokojný a užil som si tú odpornú jazdu s pánom Juicom, čítaj vrahom.

Americká krása (1999)

Pán Mendes nám práve ukázal, ako sa točí dráma. Americká krása nie je film, ktorý sa drží už naučených zvykov filmového priemyslu. Nezasahuje diváka len jedným rovnakým úderom, naopak, pre každého diváka skrýva niečo iné, čo si vezme ako ponaučenie. Zároveň, každý vidí ako sakra málo stačí, aby vznikol geniálny film tak povediac o živote jedného stroskotanca, ktorý si chcel trochu okoreniť život. Celkovo charakter postáv, skvelý soundtrack a dejové vyvrcholenie bolo tak nejak americky krásne. Každý oscar zaslúžený.

Americké psycho (2000)

Americká kravina preplácaná brutalitou a odporom k ľudom zavŕšená nedotiahnutým a tak trochu debilným koncom sa predsa nemôže stať kultom, za ktorý sa film považuje. "Zjedol som pár mozgov, v reštaurácií zle varia." Pár hlášok, zopár dobrých scén a ani Bale v papučkách s motorovkou to nedotiahnú nad 3*. Z druhej strany, Bale je jednoznačne presvedčivý a rola psychouša mu perfektne sadla .

Animatrix (2003)

Slušné prevedenie Matrixu do animovaného sveta, rozbité na menšie krátkometrážne epizódy. Ale aj napriek tomu, podľa mňa ani tri celovečeráky a miniséria nepokryla celkovú podstatu prepracovanej postapokalyptickej budúcnosti. Najlepšia epizóda - Druhá renesancia.

Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál)

Podrobné informácie o celom priebehu 2. svetovej vojny vtesnané do šiestich hodinových dielov. Skvelý francúzsky seriál, ktorý aj keď kruto, ale pravdivo vykresľuje podrobne priebeh vojny. Aj keď je takýchto seriálov mnoho, tento považujem za jeden z najlepšie prevedených najmä vďaka českému dabingu. Aspoň, že Francúzi majú dobré dokumenty, keď ich armáda stojí za ....

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Nie som nejakým veľkým zástancom tejto novej módy, kde všetky značkové filmu pchajú do minisérií poprípade z nich robia remake, ale pokračovanie starého dobrého Lesného ducha sa podarilo až prekvapujúco fantasticky. Je to najmä Cambellom, ktorý je v podstate ikonou Evil Dead a tak s pomocou Sama Raimiho môžme vidieť oldschoolové stretnutie, na ktoré už asi dostali väčší rozpočet v porovnaní s klasickou trilógiou. V rámci hercov som z obsadením spokojný a taktiež oceňujem rýchle prečistenie vedľajších postáv, ktoré by mohli len spomaľovať dej, takźe vám nakoniec vždy ostane len pilčík Ash, burrito Pablo a tak nejak sexi Kelly. Ak budú aj ďaľšie pokračovania kvalitné ako prvá séria, tak sa máme rozhodne na čo tešiť.

Banshee (2013) (seriál)

There is violence. And then, there's Banshee violence. V podstate tichý seriál, ktorý objavíte len náhodou, keď listujete v top 500. A po dvoch sériach nechápavo krútim hlavou, ako môže mať takéto niečo tak chabý marketing nie len u nás, ale aj vo svete. Isté je len to, ako jednoducho si získa pozornosť, keďźe už po prvých troch epizódach tečú potoky krvi a postupne sa odhaľuje zrodenie nenávisti a krutosti nielen našeho milovaného "šerifa", ale aj vedľajších predstaviteľov. V podstate seriál nemá zlú postavu a každý charakter je malým kúskom skladačky bez ktorého by bolo Banshee neúplné. Dejovo je to priamočiare, nenaťahované a hlavne jednoduché, čo je len plus pre niekoho, kto má rozpozerané viaceré seriály a nie je schopný si po roku spomenúť ani na meno hlavnej postavy. Ďaľším veľkým plusom je theme song a celkovo spracovanie titulkov, ktoré sa proste nemôžu preskočiť. Zatiaľ som nadmieru spokojný a dúfam že tento pocit mi ostane aj po ďaľších sériach lebo 20 dielov v podaní Banshee je sakra málo.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Robiť z tohto filmu tragédiu je určite veľká chyba, a to je názor niekoho, kto man of steel alebo celkovo supermana nemusí. V prvom rade určite každý porovnáva najmä postavu Batmana, a aspoň za mňa bola spokojnosť. Nie je to síce Bale a ani Keaton, ale svojím spôsobom som ani nikdy nechcel aby Affleck kopíroval predchodcov a bol som vďačný za to, že som dostal netopiera, ktorý sa s nikým neserie a kľudne postriela alebo poláme každého rusáka na ktorého natrafí. Toto mi v podstate chýbalo v sérií od Nolana. Takže koniec koncov bol Affleckov batman OK. Čo sa týka Supermana, tak našťastie skončil ako skončil a som rád že tak prehypovanú postavu odstavili, aj keď bol Cavill fakt snaživý. Taktiež nám Snyder predstavil sexi amazonku Wonder woman, ktorá mi pripadala skôr na okrasu, ale uvidíme neskôr čo nám predvedie v sólovke. Filmu by som v podstate vytkol len to VS, ktoré mi pripadá nevhodné vzhľadom na udalosti filmu a celkového vývoja, no priečiť sa s predlohou je asi marné. Záporákov, akým bol Luthor, je v dnešnej dobe požehnane, čo znamená, že nám nepriniesol alebo lepšie povedané neukázal nič nové. Ale aj cez všetky nedostatky prebil BvS minimálne druhých avengrov.

Batman začíná (2005)

Skvelé realstické prevedenie Batmana medzi nás smrteľníkov. Konečne niekto pochopil, že práve takýto hrdina sa cenní najviac. Nič viac som od Batman začína nečakal a o nič ma ani neubral. Jednoznačne najlepší úvodný film do trilógie z komixovej tvorby a to ešte nespomínam Temného rytiera...