L_O_U_S

homepage
Skype: Subkontrabasklarinet

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44
    • 20.5.2020  17:16
    Bez vědomí (TV seriál) (2019)

Seriál jsem si od prvních chvil užíval a ačkoliv jsem se obával přepáleného finále, byl jsem nakonec nadmíru spokojen. Pokud bych měl srovnat s podobně zaměřeným Rédlem, alespoň u mě tentokrát daleko více převažovalo napětí nad nějakou tíživostí. Bez vědomí je sice seriál o lidech, kteří jsou více či méně v hajzlu, ale především je to hrozně zajímavá špionážní podívaná, u které se divák rychle naučí nevěřit nikomu a ničemu. Snad poprvé jsem měl možnost vidět trojrozměrně vykreslené, zranitelné a uvěřitelné estébáky. Ono se o tom moc nemluví, ale i tohle byli lidi, kteří řešili své osobní problémy a chodili z práce domů za nemocnými manželkami. Takže i přes odpor k jejich práci jsem za tohle rád, protože děsivých figur v černých tatraplanech je plná Zdivočelá země, nemluvě z druhé strany o panákovi Žitném z 30 případů majora Zemana, který snad ani žádný osobní život nemá. Závěr je dost mrazivý, zejména rozhovor Vlacha s Marií nad fotkou ze spisu a úplně poslední scéna, ale o to lepší pocit z tohohle seriálu mám, a to i přesto, že hry tajných služeb jsou především hrozné svinstvo. (1 307.)

• 15.5.2020  23:01
    Westworld - Labyrint (série) (2016)

Když jsem ve zkušební době zrušil předplatné Netflixu, protože mě na něm za ty prachy kromě pár věcí pořádně nic nezaujalo, přesedlal jsem na HBO Go a hned se pustil do nejspíš vlajkové lodi tamní seriálové tvorby. A byl jsem nadmíru spokojen. Především oceňuju, že první řada Westworldu nevodí diváka za ručičku a nepotřebuje na něho rádobynenápadnými dialogy chrlit, jak která vymoženost ve westernovém městečku funguje nebo jak je možné to či ono. Děl, která berou diváka za inteligentního partnera, je dost možná málo a Westworld je jedním z nich. Jestli by se tomu něco dalo vytknout, je to možná pomalejší rozjezd. Nicméně mám trochu strach z druhé série, která je údajně fádně přímočará. (1 306.)

• 1.5.2020  13:49
    Vřískot (1996)

Teenagerovské vyvražďovačky považuju za nijak skvostný, ale zato neurážející odlehčený žánr. Od devadesátkové vlajkové lodi těchhle filmů jsem čekal něco víc, ale jsem rád, že se Craven a spol. nebojí dělat si ze žánru (a vlastně i sami ze sebe) tak trochu srandu. (1 305.)

• 1.5.2020  12:46
    Tolkien (2019)

Řada životopisných filmů se soustředí na boj, který musel protagonista svést nejen se svým okolím, ale především sám se sebou. Tolkien sem úplně nespadá, což je na jednu stranu příjemné osvěžení, na druhou stranu ale scénář postrádá nějaký ústřední prvek. Možná proto ve mně film nezanechal mnoho. Ani o Tolkienově díle se toho moc nedozvíte. Nemám sice rád, když jsou diváku servírovány různé do očí bijící odkazy (jako třeba v Magických slovech: Příběhu J. K. Rowlingové), ale podívat se na proces vytváření Tolkienova fantastického světa by nebylo ke škodě. (1 304.)

• 18.4.2020  19:15
    Hovory s TGM (2018)

Tři hvězdy za zpracování a látku, čtvrtá hvězda za to, že se to natočilo. Masaryka je třeba číst a mluvit o něm i dnes. (1 303.)

• 18.4.2020  15:54

Nejsem zrovna fanda digibordelu, ale tohle mi sedlo. Jsem rád, že Spielberg pořád umí a že to má i nějaký ten sociální komentář. (1 302.)

• 31.3.2020  12:09

Sračkosérie Útok x-hlavého žraloka začala před osmi lety docela sympaticky filmem s dvouhlavou potvorou. Ten měl docela šmrnc, bylo tam atraktivní prostředí tichomořského atolu (i když se to natáčelo na Floridě), spousta vykozených krasavic, zábavně stupidní svalovci a dvouhlavý žralok, který si je s noblesou podával. Pak přišel Útok trojhlavého žraloka, který už není tak zábavný. No a Pětihlavý se nese v podobném duchu. Úplně to ale nezatracuju, vyskytuje se tu pár světlých míst a postavám člověk i fandí, aby tu zrůdu poslaly ke všem čertům. Zkouknu ještě i Šestihlavého. No a k tomuhle třebas udělám i české titulky. (1 301.)

• 28.3.2020  09:45
    Příběhy Tipa a Tapa (TV seriál) (1971)

Jeden z těch nemnoha konkrétních večerníčků, které se mi hrozně líbily už v dětství. Z dnešního pohledu na mě ta animace působí trochu zvláštním dojmem, navíc mám pocit, že tvůrci nebo dabéři neměli úplně jasno v tom, které ze štěňat je Tip a které Tap. Pozdrav „dobrou noc, strýčku Fido“ ale jen tak nevymažu. Znovu jsem se k němu dostal po letech díky svým dětem. (1 300.)

• 28.3.2020  09:32
    Párty Hárd (2019)

Martin Pohl alias Řezník zase jednou posunul hranice toho, co je zachytitelné na kameru a průchozí ve filmu. To, co mi u mainstreamové a profesionální produkce tolik vadí, totiž fekální a pubertální humor, působí daleko lépe v amatérské nebo nízkorozpočtové tvorbě. A tam přesně by všechny ty bizarní hnusárny a úchylárny měly zůstat – pro pár magorů, co si to pustí pro pobavení a odreagování. Je vidět, že práce s kamerou a střihem Pohlovi hodně jde a že umí překvapit i scenáristicky. Herecky to samozřejmě příliš přesvědčivé není, ale o tom to ani nemá být. Stále však za vrchol tvorby produkce ZNK považuju Jehovovu pomstu. (1 299.)

• 25.3.2020  17:25
    Jain - Makeba (hudební videoklip) (2016)

Vizuální a hudební lahůdka se zajímavou zpěvačkou v hlavní roli. (1 298.)

• 25.3.2020  16:11

Když je člověk doma a po večerech není moc co dělat, přijdou k duhu i nejrůznější bizáry české kinematografie. No, musím se přiznat, že jsem to čekal horší. Krampol určitě není kdovíjaké plus, ale divák si na něj zvykne. A vyloženě špatní herci tam nehráli. Pro Simonu Chytrovou mám jakousi slabost, i když herecky je to spíš kategorie Krampol. Nejhorší je vůbec celý koncept tohohle díla, kdy mi uniká pointa – a fakt si nejsem jistý, že je chyba na mé straně. Jasně, problematické partnerské vztahy stárnoucího muže a jejich řešení můžou být nosné téma, ale tady je to celé zpracované takovým divným a těžko uchopitelným způsobem i jako povídkový film. Všude je znát, že se dost šetřilo, na druhou stranu si štáb vyjel k moři, takže se nabízí otázka, zda ty vykozené ženské z pláže ve Španělsku vůbec věděly, že se stávají součástí filmu. Divné, nezajímavé, rozplizlé. (1 297.)

• 18.3.2020  18:26

Hele, já vím, že by se mi to mělo líbit. A já jsem vážně chtěl, aby se mi to líbilo. Aby na mě dýchla ta osmdesátková nostalgie a tak. Ale přišlo mi to celé dost podivně splácané, málo humorné, zvláštně ulítlé a nevyvážené. Dvě věci se mi líbily, a sice titulní píseň a krásná Sigourney Weaver. Díky nim nedávám nižší hodnocení. Ale fakt si nejsem jistý, jestli lízačky a kuřby patří do rodinného filmu, jestli Bill Murray hraje sympaťáka nebo slizáka a co mělo znamenat všechno kolem toho démona. Konec mě zastihl už dost unaveného a ospalého, takže pár věcí už šlo mimo mě. Třeba si ke Krotitelům duchů jednou najdu cestu, láska na první pohled to ale nebude. (1 296.)

• 14.3.2020  15:31
    Lunetic: Máma (hudební videoklip) (1998)

Dávám nakonec dvě hvězdy, i když bych asi mohl i ubrat. Máma od Luneticu je jednou z těch písniček, které jsem nenáviděl z hloubi duše. Bylo mi asi dvanáct, když Lunetici frčeli v Esu a na audiokazetách a holky ze třídy si místo svých příjmení psaly „Kociánová“ a „Jelínková“. Vyšumělo to a zmizelo to v propadlišti dějin. Na druhou stranu to tak nějak k devadesátkám patří. (1 295.)

• 11.3.2020  21:54
    Lunetic: Go Go Very Good Boy (hudební videoklip) (1996)

Jen tak ze srandy jsem vyzkoušel, zda tenhle ultrabizár najdu na ČSFD. A ejhle, oni tu mají mnou kdysi zběsile nenávidění Lunetici celou klipografii… (1 294.)

• 1.3.2020  18:43

Poctivá gangsterka ze staré školy, která umí partičku lumpů vykreslit jako sympaťáky a jejímž vrcholem je bezesporu scéna „tiché“ loupeže, při které divák sedí jako zařezaný a bojí se, aby nějakým hlasitějším zvukem nespustil alarm v klenotnictví na obrazovce. Rififi jsem měl v merku už hezkých pár let na základě zmínky v Kinoboxu nebo kdeže. Potěší také mladý Robert Hossein, kterého má české publikum zafixováno jako Joffreyho Peyraca z Angeliky. (1 293.)

• 17.2.2020  20:25
    Jain - Come (hudební videoklip) (2015)

Ano, ty vizuální hrátky jsou pastvou pro oko, navíc je Jain docela sympaťanda. Škoda, že tady nemá svůj profil i klip Makeba. (1 292.)

• 17.2.2020  20:23
    Prasátko Peppa (TV seriál) (2004)

Je to vtipné a nápadité, ale jestli se mi na tom něco nelíbí, tak to, že jednotlivá zvířátka nejde pořádně rozeznat od sebe. Holt daň za zpracování. (1 291.)

• 26.1.2020  22:03
    Mach a Šebestová (TV seriál) (1976)

Nezapomenutelný seriál, který vlastně „udělal“ nezapomenutelný vypravěč Petr Nárožný, který ty Macourkovy příběhy, jež vynikaly především úsporným zacházením s tečkami za větou, podal nezapomenutelným způsobem. Nezapomenutelné, člověče, Šebestová! (1 290.)

• 22.1.2020  12:40
    O Dorotce (TV seriál) (1974)

Nevzpomínám si, že bych Dorotku v dětství kdy viděl, nicméně to není špatný večerníček. (1 289.)

• 18.1.2020  12:19
    Pat a Mat (TV seriál) (1976)

Nesmrtelné příhody dvou kutilů. Občas se dostávám do situací, kdy si připadám jako Pat a Mat. (1 288.)

• 14.1.2020  07:02

Opět jedna z těch věcí, na kterých jsem jako dítě neujížděl (taky neexistovala DVD a YouTube), ale dostal jsem se k nim až díky vlastním dětem. Jestli je tenhle večerníček díky něčemu skvělý, je to především vyprávění Karla Högera. Vrcholem jeho mistrovství je scéna příchodu zlého psa, který Pejskovi a Kočičce sežere dort. (1 287.)

• 10.1.2020  21:03
    Krtek a Panda (TV seriál) (2016)

Omlouvám se, budu vulgární, ale věřím, že mě za to POMO neodstřihne. Ačkoliv poslední díly českého Krtečka nezastihly tuhle legendu naší kreslené tvorby v nejlepší formě, to, co s ním ale provedla čínská produkce, je prostě kopanec do koulí českého diváka. Jako animák to neobstojí – animace je sama osobě dost slabá a ač na dětské filmy nechodím a nesleduju je, troufám si podle trailerů tvrdit, že ji kdejaká provinční produkce strčí do kapsy. Tvůrci měli pocit, že musí seriál okořenit neduhy současné tvorby, jako je létání vzduchem a rádobycool hláškování stupidních postav. Samotný Krtek dostal co do vzhledu řádně na prdel, jeho převedení do 3D se prostě nepovedlo, o tom, že po téměř šedesáti letech znovu regulérně mluví, ani nemluvě. Co se týče Pandy, musím říct, že mi tohle čínské hájemství nikdy žíly netrhalo. Považuju pandy za naprosto nezajímavá, nudná zvířata, kterým samozřejmě nepřeju vyhynutí, zároveň ale nechápu, co na nich kdo vidí. Číňané mají ovšem evidentně pocit, že se z jejich pand celý svět posere. Jedná se o nesmírně vlezlé zvíře, které má svou roli ve spoustě produktů pro děti, soudě podle toho, na co se na YouTube kouká můj tříletý syn. I když je to právě on, kdo si občas vyžádá sledování Krtka a Pandy, doufám, že jednou dospěje k tomu, že kvalitní tvorba je někde jinde. Mám obecně takové přání, aby se čínští kapitalisti, kterým v žilách proudí rudá krev, sebrali, přestali se v demokratických zemích chovat, jako by jim patřily, vzali si s sebou ta svá Xiaomi a Huaweje a šli do řiti. A při té příležitosti s sebou můžou vzít i Kellnera, Mynáře, Nejedlého, Ovčáčka, další podobné řiťolezy a především Zemana, který se s plyšovým Krtkem u soudruhů producíroval. (1 286.)

• 10.1.2020  20:43
    Krtkova dobrodružství (TV seriál) (1963)

Dlouho jsem se odhodlával k hodnocení tohohle animáku. Krteček sám o sobě je fenomén na pět hvězd, byť si nepamatuju, že by mě jako dítě zase tolik dostal. Přičichl jsem k němu až díky svým dětem, které se na něj dívají rády. Nicméně jako seriál, který má své lepší i horší chvilky, je to tak akorát na čtyři hvězdy. Dokonce jsem zvažoval, zda raději nehodnotit každý díl zvlášť, jenže bych se u jednotlivých epizod hrozitánsky opakoval. Když se na tu lajnu krátkých filmů a večerníčků od padesátých do nultých let dívám, vidím určitý vývoj, a to jak v animaci, tak v pojetí. Úplně první Jak krtek ke kalhotkám přišel se od všech následujících dílů dost liší, krtek mluví a má ještě ocas a animace je v úplně jiném duchu. Pak přichází Krtek a autíčko se skvělou, skoro až gershwinovskou hudbou. Podle mě si ale Krteček svá nejlepší seriálová léta užíval v půlce sedmdesátek. Prostě mi nejvíc sedí ta animace, která je oproti přelomu šedesátek a sedmdesátek vyspělejší a nemá tak znatelný obzor. Ty starší epizody jsou taky fajn, mají občas takovou lehce halucinogenní hudbu, ale zlatý věk to není. Nejvíc mi sedí epizody jako Krtek chemikem, kdy Krtek za tónů disonantní melodie čaruje barevné bubliny. Obecně ale platí, že první polovina ságy je lepší než ta druhá. V osmdesátých letech přichází na řadu několik delších filmů, jimž asi vévodí Krtek ve městě. Pozornost určitě zasluhuje i Krtek ve snu, asi ta nejvíc deprimující a vizionářská epizoda o tom, jak by se lidstvo bez fosilních paliv prakticky vrátilo o staletí nazpět. Delší filmy se drží i přes sametovou revoluci až do roku 1994, pak přicházejí nové večerníčkové epizody. Ty už sedmdesátkovému Krtkovi víceméně dýchají na záda. Těžko říct, čím to je, připadá mi ale, že ten novější Krtek už není tak nápaditý a trochu ulítlý jako dříve. Je tu samozřejmě pár silnějších dílů, ale místy to působí tak trochu jako vývar. Postupně přestává hudbu skládat Vadim Petrov, místo něj nastupuje synťákově úsporný Jiří Strohner. Je cítit změna v animaci, tvůrci se snaží Krtka více vyobrazit v přirozeném pohybu, jenže výsledek působí docela nemotorně. Taky vzhled Krtka se trochu mění, ten novější má nižší čelo a větší oči. Pořád je ale tohle zlato oproti té čínské zvrhlosti, která přichází později a které je naštěstí věnovaný samostatný profil. (1 285.)

• 28.12.2019  22:51

Já tedy nevím. Jak jsem tuhle u Dvanácti měsíčků nadsadil, tak tady mám chuť ubrat, protože to nejspíš už nikdy neuvidím a neoslovilo mě to natolik, abych se tady nad tím rozplýval. Ale ani mě to nijak nepohoršilo. Se staršími, často reprízovanými pohádkami to asi nesnese srovnání, ale k zatracení to určitě není. (1 284.)

• 22.12.2019  22:19
    Dvanáct měsíčků (TV film) (2012)

Sledoval jsem to jedním okem a pár věcí šlo mimo mě, nicméně se mi to líbilo. Až mi chvílemi přišlo, že tohle přece nemůže být ta typická současná vánoční pohádka z ČT, u kterých platí, že méně je někdy více (rozuměj: méně pohádek = klidněji strávené a filmově lepší Vánoce). Je to dobře zahrané, scénář není špatný, má to takový ten zdravý nadhled a Maruška v podání Marie Majkusové je docela sympaťanda. Vysoké hodnocení vychází jednak z toho, že místní průměr mi přijde docela nefér, zároveň jsem si to ale fakt užil. (1 283.)

• 22.12.2019  22:17
    Wham! - Last Christmas (hudební videoklip) (1984)

Neodmyslitelná součást předvánočního období, pokud učíte angličtinu. Docela lituju zaměstnance obchodních center, kteří jsou nuceni tenhle hit poslouchat asi i několikrát denně, ale je to právě tenhle šlágr, díky kterému mi došlo – a to zejména při sledování tohohle klipu – že bych jednou chtěl prožít prosincové svátky na horské chatě s přáteli. (1 282.)

• 21.12.2019  23:34

Sympatické prostředí, herci i příběh. A dobrý zvrat nakonec. (1 281.)

• 9.12.2019  22:20

Ačkoliv současnému popu nefandím, tenhle klip jsem si oblíbil. Z několika důvodů – je to chytlavá písnička, MØ je docela pěkná holka a točilo se to v Indii, kam bych se jednou rád podíval. Český divák si taky možná položí otázku, co v klipu dělá jeden exoticky působící poslanec. Čím mě ale tohle video dostalo nejvíc, jsou výprava a úžasná práce s barvami. (1 280.)

• 3.11.2019  12:58

Ano, je to schematické, ale pobavilo mě to. A až na úplném konci mi došlo, že jsem celou dobu sledoval Jennifer Aniston. (1 279.)

• 29.10.2019  17:24
    Joker (2019)

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem film viděný v kině následně ohodnotil plnou palbou. Kdybych si to měl vybavit, asi bych šel hodně daleko do minulosti a možná bych se zastavil až u Návratu krále, a to jsem ještě ani nebyl na ČSFD. Jenže nemůžu si pomoct, Jokera jsem si užil a po projekci jsem byl nadšený. A to se prosím pěkně považuju za odpůrce komiksových kinoseriálů a propojených vesmírů. Tenhle film je tak málo komiksový (aspoň pokud ho srovnám s marvelovkami), že s ním nemám nejmenší problém – k úplné dokonalosti chybělo snad jen to, aby tvůrci úplně vyřadili rodinu Wayneových s malým Brucem. Já totiž tak nějak nepotřebuju vidět tyhle Anakiny sestrojující C-3PO v nové trilogii Star Wars ani kresby Gimliho v Hobitovi. Příběh je cestou do duše psychicky nemocného, především ale nešťastného muže. Nejsem sice z těch, kteří když už záporákovi zrovna nefandí, chtějí ho aspoň pochopit. Záporák má být především záporák. Ale v tomhle směru mi Joker opravdu sedl. Do detailnějších rozborů se pouštět nebudu, vyznělo by to trapně. Občas stačí, když film na člověka zapůsobí, aniž by byl nutně schopen říct, čím to bylo. (1 278.)

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 33 44