Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Dobrodružný
  • Horor

Poslední recenze (1 341)

plakát

Mind Field (2017) (TV seriál) 

Ačkoliv by někteří ultrazásadoví psychologové tomuhle Michaelově seriálu vytkli metodologické nedostatky (ono je to celé tak trochu točené na efekt), věřím, že vypovídací hodnota tohohle i-seriálu daleko předčí cokoliv „populárně-naučného“ v rámci oboru. Občas ho používám i ve výuce na gymnáziu. (1 348.)

plakát

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019) 

Rovnou říkám, že jsem fakt nečekal, že se tenhle film bude byť jen snažit rovnat Kubrickovu veledílu. Když jsem si Doktora Spánka pouštěl, šel jsem do pokračování, u kterého by snad ani nevadilo, kdyby vůbec nevzniklo, ale když už teda vzniklo, třeba by mohlo nabídnout něco zajímavého. Zpočátku jsem z něj měl i dobrý pocit, líbilo se mi, jak se snaží navázat svou estetikou na původní klasiku a skřípavá hudba Newtonových se nese v onom nepříjemném duchu. Jenže… Aby to fungovalo, museli by tvůrci ubrat plyn a nesnažit se téma Osvícení zasazovat do širšího rámce. Hrůza Kubrickovy adaptace spočívá právě v tom, že je to jen o třech lidech, kteří v kulisách horského hotelu přicházejí o rozum. Tady se cestuje po celých Spojených státech a motiv „záření/osvícení“ je podáván skoro jako běžná, kolektivní záležitost. Tím se vytrácí jakákoliv intimita, na které původní film stál a která byla živnou půdou pro všechen ten děs. Takže tady máme bandu vidláckých záporáků, kteří jsou děsiví asi fakt jako ta parta nemytých zevláků posedávajících u večerky s lahváčem v ruce. Jejich hlava, kterou ztvárnila Rebecca Ferguson, je kapitola sama pro sebe. Není na ní děsivého vůbec nic, nemá charisma, nemám vůbec důvod brát ji vážně jako hororového záporáka. Možná jde o chybu adaptace a v knižní podobě působí lepším dojmem (a když už jsme u adaptace, u několika scén jsem si docela živě představil, jak asi vypadají na stránkách Kingovy předlohy, ztvárněné tím jeho nezaměnitelným stylem). Závěr filmu je samoúčelná změť odkazů na původní dílo – a Stephen King může být tentokrát rád, protože došlo i na ten kotel, za jehož absenci Kubricka proklínal – a taky je to hotová esence banality, pokud se divák zamyslí například nad tím protialkoholickým poselstvím scény u baru. Na závěr bych dodal, že Doktor Spánek není prvním filmem snažícím se navázat na Kubricka, který měl zůstat na papíře. Nabízí se tu docela jasně paralela se zbytečnou 2010: Druhou vesmírnou odyseou, kterou doteď odmítám brát jako legitimního následovníka kultovní jedničky. Když sleduju hodnocení ostatních uživatelů, jsem trochu na pochybách, zda viděli stejný film jako já – notabene pokud jde o lidi jako J*A*S*M, kterých si coby expertů na hororový žánr nesmírně vážím. (1 347.)

plakát

Horizont události (1997) 

Na film jsem měl díky HBO Go už nějakou dobu spadeno, ale při projekci se ukázalo, že jsem si ho spletl s filmem Koule, který vyšel ve stejné době. Ale nevadí. Horizont událostí nabízí dobrou práci s efekty, ale slabší příběh. Tohle postupné kosení posádky, fyzické souboje a záporák, co si fakt nedá říct, k žánru a době vzniku nejspíš patří. Ovšem moc se mi líbila půvabná Joely Richardson. (1 346.)

Poslední hodnocení (1 343)

Národní třída (2019)

23.05.2021

Fakta vítězí (2017) (TV pořad)

03.05.2021

Mind Field (2017) (TV seriál)

03.05.2021

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

27.03.2021

Horizont události (1997)

24.03.2021

V síti (2020)

10.03.2021

Koruna (2016) (TV seriál)

06.03.2021

Irčan (2019)

13.02.2021

Dannyho parťáci (2001)

13.02.2021

Reklama

Poslední deníček (11)

Na co se těšit v letošním filmovém roce?

Star Wars: Síla se probouzí. A to bude asi tak všechno. Nepamatuju si, že by vyhlídky na filmový rok byly kdy tak mizerné jako letos. Proboha, vykašlete se už v Hollywoodu konečně na prequely, sequely, originy, spin-offy a rebooty a začněte točit něco originálního. Když je jediný film, který stojí za to vidět, taky jen pokračování, tak už je to vážně na pováženou. Nejlíp to opět shrnuli pánové z Red Letter Media.

Reklama

Reklama