Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Dobrodružný

Recenze (1 371)

Toman (2018)

Toman není vůbec špatný film. Byl jsem spokojen, přesto jsou i věci, které bych vytkl. Nevím, zda je na vině má tradiční nepozornost a problém s ksichty, ale je tu až příliš mnoho vedlejších postav. Chápu, že tvůrci chtěli látku ztvárnit věrohodně, ale menší množství poskoků a komunistických funkcionářů by rozhodně prospělo přehlednosti. Neúnosně jsem se ztrácel, když začalo jít o dodávky zbraní do Izraele. Co mě ovšem potěšilo velice, je účast Jiřího Macháčka. Herec, kterého mám zafixovaného v roli zhuleného vypatlance, ukázal, že se do toho umí pořádně obout. I vyobrazení doby filmu prospělo. (1 378.)

Dáma ve zlatém (2015)

Dáma ve zlatém se ani netváří, že by v ní bylo něco hlubokého. Je to film podle kostry, kterou jste už stokrát viděli a na kterou se dá nasadit prakticky jakýkoliv obsah. Snad nebudu spojlovat, ale když shrnu scénář v několika krocích, nejspíš se nic nestane: 1. Dva nesourodí hrdinové se potkají. 2. Drhne to a je to odsouzeno ke krachu, ale nakonec se najde něco, co z nich udělá tým. 3. Jdou do toho, ale začátky jsou těžké. 4. Začne se dařit. 5. Přijde opravdu náročná zkouška, ale hrdinové to zvládnou. Nemají ovšem vyhráno. 6. Přijde krize, nedaří se. 7. Jeden z hrdinů od toho dává ruce pryč, druhý se rve o to urputněji. 8. První hrdina se nakonec zjeví v pravý čas na pravém místě a dotáhnou to do vítězného konce. No a to je všechno, výsledný produkt je jen sázkou na jistotu. Navíc je znát, že Dáma ve zlatém cílí vyloženě na americké publikum, které je ochotnější tuhle schematičnost a patos odpustit. (1 377.)

Lidice (2011)

Čas od času je člověk rád, když si ze seznamu povinné filmové literatury může odškrtnout další položku. Trvalo mi více než deset let, než jsem zhlédnul Lidice. Nevím, co bych k nim napsal. Snad jen to, že filmů, u kterých notoricky necitlivá bytost ucítí v očích takovou tu divnou, vlhkou a slanou věc, je pomálu. Leckdo by mohl říct, že tyhle filmy jsou kýč a ždímačka, ale já jsem projednou rád, že jsem tou notoricky necitlivou bytostí. Znamená to, že se to povedlo. (1 376.)

Projekt Adam (2022)

Od doby, kdy jsem si pořídil děti, mi rodinné dojáky nějak přestaly vadit. Tohle je ale spíš sci-fi jednohubka. (1 375.)

plakát

Last and First Men (2020)

Experimenty a odvážné filmy mám v rámci žánru sci-fi rád, ale nemůžu bohužel říct, že jsem byl kdovíjak nadšen. Poselství je sice nadčasové, ale zároveň banální. (1 374.)

Maják (2019)

Nezlobte se, ale musím dát plnou palbu. Tohle se povedlo. Konečně film, který ze současné tvorby vyčuhuje netradičním zpracováním a tvůrčí odvahou. Přijít v roce 2019 s černobílým snímkem s téměř čtvercovým poměrem stran, angažovat dva prominentní herce (z nichž jsem při projekci samozřejmě nepoznal ani jednoho, jak je mým zvykem) a dát jim zahrát scénář s až lovecraftovským vyzněním, to chce koule. A to já v téhle době tvůrčí šedi dokážu ocenit. Sedlo mi to zpracováním i pointou (kterou jsem snad pochopil tak, jak měl Eggers v úmyslu) a jsem rád za horor, který je opravdu hororem, ne přehlídkou lekaček na tisíckrát ohraná témata. (1 373.)

Havel (2020)

Ohlasy byly horší, než se nakonec ukázala být skutečnost, respektive můj zážitek. Jasně, do 105 minut nenarvete všechno a Havlovu životu by možná víc slušela nějaká minisérie. Ale takhle to v rámci možností bylo pojato dobře. (1 372.)

Kovy (2014) (pořad)

Nemůžu říct, že by mi Kovyho videa sedla úplně, to zase ne. Vytknout by se tomu daly ty vložené záběry ze starších filmů, které v daném kontextu až tak vtipné nejsou, kritizovat by se daly i překlepy, anglická transkripce v titulcích a chybný překlad. Ale to, že Kovy dokáže oslovit mladé lidi politikou, je obrovské plus, za které s klidným svědomím dám i nadprůměrné hodnocení. (1 371.)

plakát

Papírový dům (Netflix verze) - Série 2 (2017) (série)

Tento komentář obsahuje spoilery. Nejsem spokojen. Po první sérii, kterou jsem hltal, je druhá slabší, zejména v začátku. Po epizodě s „vyhlášením matriarchátu“ jsem na pár týdnů seriál úplně přestal sledovat a dokopal se k němu zpátky až před pár dny. Druhá věc, která mě dost srala, byly postavy a jejich rozhodování. Jednak jsem dost nesnášel Tokio, která začala hysterčit takovým způsobem, až jsem byl nucen Berlínovi zatleskat za to, co jí nakonec provedl. Ale proč by se tahle čůza nakonec po vykázání nevrátila mezi lupiče, žeáno, a nezpůsobila tím nepřímo smrt jedné z nejsympatičtějších postav. Za druhé jde o postavu Raquel, ze které se ze zásadové policistky stane totální pinda. Její odhalení Profesora je takovou symbolickou tečkou za érou rozumu a profesionality. Jednak Profesora odtáhne na lovecký zámeček, tam ho fackuje, vyčítá mu všechny lži a donese si na něj nevyužívaný erární detektor. Ne, že by ho předhodila nadřízeným jako největší trofej – mozek loupeže. Prostě ho de facto navzdory všem předpisům unese a mučí. Opravdu profesionální a logické jednání, které jistě napomůže vyšetřování. Načež Raquel o dva díly později otočí o stoosmdesát stupňů, kdy po Profesorových slovech o lásce a půlminutovém projevu o zlotřilém bankovním systému („sice si nelegálně tiskneme stamiliony eur, ale jsme ti hodní, koukni na to, jak ECB tiskne peníze a posílá je komerčním bankám“ – WTF?!) překabátí a přidá se k němu. Já nevím, ale tohle tak nějak odpovídá definici toho, co označuju za scenáristickou píčovinu. Nějaké špatné mušky policajtů v takovém případě fakt nehodlám řešit, to je proti výše uvedenému scenáristickému veletoči úplná banalita. Jestli ve třetí sérii bude Raquel po Profesorově boku plánovat další loupeže, ztratí tenhle seriál jakýkoliv kredit. Pokud máte na tohle jiný názor a máte cokoliv, čím byste rozhodnutí tvůrců obhájili, napište mi zprávu, rád si to přečtu (abych si následně poklepal na čelo a zahučel cosi o prdeli). Na závěr bych tak trochu mimo téma dodal, že místní pseudokonzervativní individuum Trevor, které mentálně zkyslo někdy v éře Slovenského státu, úspěšně ignoruju už od čtení komentářů ke Hře na oliheň. Howgh. (1 370.)

Operace Eichmann (2018)

Nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle film působil dost unyle. Je sice zajímavé vidět Bena Kingsleyho v absolutně kontrastní roli oproti tomu, co hrál v Schindlerově seznamu, ale tak nějak to bylo celé trochu mdlé. Vlastně nevím, proč z hodnocení ještě neubrat. (1 369.)