Alwirian

Alwirian

1 bod

<< předchozí 1 2
    • 24.1.2014  13:27

Tak kde začít...asi u filmu: dobrá akční naháněčka, výborný Matt Damon i Franka Potente. Děj je vcelku konzistentní a má slušný spád. Až sem se to blíží pěti hvězdám. Problém je v tom, že jsem jako první četl knihy Roberta Ludluma...potom se špatně dívá na film, kde je alfou a omegou psychologie člověka s masivní ztrátou paměti ve velmi nepříjemné situaci. Scénárista vzal výtečný psychologický špionážní thriller a při psaní scénáře nějak pozapomněl na to, že čistá akce je víceméně až to poslední (přestože je akce právě lepidlem pro kompaktnost příběhu). Takže nakonec vznikl akční film kde je "lepidlem" trocha špionáže a psychologie. Navíc je "lepidlo" tak plytce podané, že nebýt téměř pořád přítomné akce, konzistence děje se rozpadne. Matt měl určitě na to, aby dokázal zahrát Jasona Bourna takového jaký byl v knize...Knihy o Bournovi jsou v elitě svého žánru, film se řadí mezi nadprůměrné akční filmy, vezoucí se na popularitě knih bez pochopení obsahu. Celkové hodnocení: 7/10.

• 8.7.2013  08:11
    Baccano! (TV seriál) (2007)

Tady není moc o čem sáhodlouze psát. Vynikající seriál vyprávěný ve stylu Pulp Fiction. Co je ovšem třeba vynést do výšin je hudební doprovod. Hravá sonda do jazzových stylů - Dixieland, Swing - srdce zaplesá. Prostě a jednoduše: 10/10.

• 28.1.2014  07:45

Zde dokonce souhlasí s předlohou už jen jedno jméno a to Jason Bourne. To co ještě fungovalo v prvním díle, trochu ve druhém, tady už prostě nefunguje-nic nového na poli akce ani dramatu či špionáže třetí díl (oproti předchozím) nenabízí. Akční scény jsou zkopírované, myšlenka filmu nanicovatá. Opět hodnotím jako akční film. Celkové hodnocení: 5,5/10.

• 28.1.2014  07:37

Odklon od předlohy je zde ještě vetší jak u Agenta bez minulosti, souhlasí pouze pár jmen, z děje ani vteřina. Takže opět hodnotím jako akční film s několika prvky dramatu a špionáže. Celkové hodnocení: 7/10.

• 12.11.2013  10:02
    Claymore (TV seriál) (2007)

Tady to vezmeme rychle: Claymore je velmi dobré anime, ale.....Předně trpí obrovskou chybou scénáristů. Až po události v Pietě se doslova drží předlohy (manga), avšak zde přichází ta obrovská chyba - manga ještě pořád vychází, proto jsou události v Pietě uvedeny v manze kolem kapitoly 60. A v manze jsou události po cca 70 kapitolu takovým uvedením do příběhu. Proto je Subjektiv tak hrubě nespokojen s vysvětlováním souvislostí a příčin a já to plně chápu. Scénáristé prostě jeli podle mangy a najednou vymysleli "konec" protože anime končí. Navíc zde dostává příliš prostoru "ubulená příšera" Raki, Priscilla mi příliš nevadila. Co ti "pisálci-variace na téma scénáristé" udělali z Rakiho-to zaslouží minimálně pohlavek. Celkově lze říci: po cca 22 díl je přesně opsána manga a poslední 4 díly jsou "pisálkovství". Rada pro všechny: když už chcete vidět anime - shlédněte anime po 22 díl, poté si najděte mangu a pokračujte dále. Poslední 4 díly ani nestahujte, protože Vám celý příběh akorát znechutí. Celkové hodnocení: 8/10 (velká velká škoda, tohle mělo potenciál)

• 4.2.2014  09:28
    D.N. Angel (TV seriál) (2003)

Poměrně zajímavé anime pro (hlavně) mladší diváky. Protože jsem trochu starší než cílová skupina tohoto anime, mám samozřejmě pár výhrad. Daisuke, tento charakter prezentovaný jako hlavní, mohli tvůrci trochu prohloubit, atraktivitu mu bere jeho alter ego Dark. Mnohem zajímavějšími se ukazují být vedlejší postavy. Ačkoliv jsem měl chuť Risu odpálit pár kilometrů do moře (sice roztomilá, ale husa) její sestra Riku je roztomilá a rozumná. Satoshi má nelehký život, navíc jeho alter ego Krad má mnohem méně prostoru, takže ho nevytlačuje. Dark "dobrý" je prostě frajer a Krad "špatný" je taky frajer-úvozovky jsou namístě, protože nic není černobílé. Klady? Tahounem je hudba-výtečná a výborně se hodící k situacím, některé kousky (převážně ty melancholické) poslouchám dodnes. Navíc se najde pár silných scén, které s výtečnou hudbou opravdu potěší. Zápory! Trošku jednodušší děj, pár logických chyb, rozuzlení příběhu trochu chaotické. Možná trochu delší, cca 2-4 díly by šly ubrat. Celkové hodnocení: 8/10.

• 29.7.2013  11:34
    Dívka z Pekla (TV seriál) (2005)

Tak z tohoto tématu se dalo vytřískat mnohem víc. Největším nepřítelem v tomto anime nejsou padouši, ale opakování. Osobně jsem přemýšlel o režisérem a scénáristou páchaném násilí na ubohém divákovi...a o jejich trestu. Navíc záporné postavy byly tak záporné a kladné tak kladné, až se divím, že nedošlo samovolně k vyrušení...byl by klid. Ovšem to nejnepochopitelnější je přístup postav k řešení problémů. Cíleně je mířeno převážně na oběti z řad teenagerů (sklony dělat blbosti zaručené), ovšem ani dospělí nejsou výjimkou. Co je ovšem nejvíce zarážející, je naprostá neschopnost kladných hrdinů řešit každodenní triviální problémy. Až v poslední třetině se to trochu posouvá a jen díky kompaktnějšímu ději už není "opakování do zblbnutí" tak otravné. Konec série se snaží zvednou úroveň, konec je dobrý. Být série o polovinu dílů kratší, odneslo by si to alespoň 4 hvězdy, škoda. Celkové hodnocení: 4,5/10.

• 1.12.2014  09:39

Tohle je tak strašná hrůznost, že při sledování můžete sledovat jak Vám IQ klesá přímo starwarsovým tempem. Tohle musí přijít pitomé i 5-tiletým dětem, těžce závislým na Teletubbies. Top scény? Jakou vybrat? Žeby zpodobnění sestřelení jednoho z bouráků? A víte jak to ten turecký šikula udělal? Předkláněním se v záběru až herec vypadne ze záběru a padne na hubu! Jsem tímto skvostem sestřelen také a proto klesám......

• 29.1.2014  09:45

Jūbei ninpūchō by mohlo útočit na přední příčky žebříčků. Ale jsou lepší. Nedosahuje temných, brutálních, hutných kvalit Shigurui, přesto se mu v mnoha pohledech podobá-v podstatě jde o takovou "soft" záležitost. Zajímavější je vývoj vztahu Jubeie s Kagero, naštěstí se tvůrci vyhnuli nesmyslným "rádoby romantickým" situacím-v té době na ně nebyl čas. Animace odpovídá době vzniku a hudební doprovod je průměrný, nijak mi neutkvěl v paměti. Celkové hodnocení: 8/10.

• 23.10.2013  09:13
    Eikoku koi monogatari Emma (TV seriál) (2005)

Tak tento seriál pro mě byl velkým překvapením. Osobně nijak nepreferuji romantické příběhy, ale ani se jim metodicky nevyhýbám. A bohudíky, někdy najdu poklad. Příběh Emmy ve viktoriánské Anglii velice výstižně ukazuje styl života všech vrstev obyvatelstva tehdejší doby. Zákonitě také poukazuje na řadu sociálních problémů plynoucích z kastovního uspořádání společnosti. Ovšem naprosto se zdržel kritiky nebo manipulace s divákem, který tak není ovlivněn názorem tvůrce a může si udělat názor sám. Což není ojedinělé, avšak obvyklé také ne. Jak již zmínil Subjektiv, největším překvapením je absence rádoby humorných situací, trapasů a podobně. Jen pro upřesnění, mnoho situací humorných je, ovšem jedná se o humor na úrovni, nikoli na „úrovni“. Charaktery jsou výjimečně dobře vykreslené, přestože i zde se autorovi nepodařilo zcela vymanit z některých klišé – například princ Hakim Awatari jako excentrický zábavný kamarád a rádce hlavního hrdiny Williama - který je tak trochu suchar. Dobové reálie a chování postav je uvěřitelné a poplatné své době, jako kdybych se vrátil do doby četby děl sester Brontëových. S animací si tvůrci vyhráli, obzvláště s Emmou samotnou. Hudební doprovod je směsí variací znělky, která je výborná. Oproti manze, která si samotná zaslouží vysoké ocenění je anime lehce přepracované a některé opravdu silné scény jsou vypuštěny – a to je veliká škoda. Anime je trochu nevhodně rozdělené, proto obě série vypadají nevyrovnaně. Výhrady oproti předloze mám vlastně jen ve dvou ohledech: rozdělení sérií a hlavně styl (nevhodné, zavádějící, nelogické) a potom ukončení celého anime (tady měli převzít „konec“ z mangy…). I přes tyto výhrady je jasné, že toto anime se velmi povedlo. Takže to posčítáme a vyjde nám hodnocení obou sérií (to rozdělení je vážně nešťastné, proto ho budu ignorovat) - Celkové hodnocení 9,5/10, Manga je výtečná a upřímně možná trochu vynesla seriál v hodnocení.

• 9.5.2013  09:07
    Elfen Lied (TV seriál) (2004)

Vcelku zajímavá myšlenka...Pokud jde o brutalitu, jiná anime tento seriál určitě předčí, nicméně málo jí zde opravdu není. Překvapen jsem byl celkem vysokou mírou nahoty, ale nepůsobilo to na mě nijak nepatřičně. Faktem zůstává, že děj mohl být v určitých ohledech propracovanější, ale stopáž by se musela natáhnout a hrozilo by zpomalení děje. Třináct dílů nadupaných krví a létajícími končetinami od těl původních majitelů seriálu stačí, aby se to člověku neokoukalo. Animace na slušné úrovni, rudé spotřebovali kamion:D Hudební doprovod mi nijak neutkvěl v paměti, ovšem Lilium je jiná kapitola. Navíc to byl "můj první" anime počin, takže mám dost zkreslený náhled. Celkové hodnocení: 8,5/10.

• 10.9.2013  08:44
    Elysium (2013)

Nemohu si pomoci, ale myšlenkově mi to hodně připomíná film Johny Mnemonic. A bohužel se kvalitativně příliš neodlišuje. Celkové hodnocení: 5/10.

• 14.10.2014  09:02

Průměr. Mel Gibson a Antonio Banderas to herecky táhnou na to kolik mají prostoru, Harrison Ford má spíš cameo, zbytek je tak do počtu. No a mladá verze týmu je zoufalá. Průměr a evidentní snaha o přesun z 80tých let do současné doby...jak se to podedlo? Nakonec to není ani ryba ani rak. Těch 5/10 tomu dám, ale je to vážně o prsa...

• 15.7.2013  08:06

Šestý díl série nás má asi na něco připravit...mnohem hravější a uvolněnější děj poklidně plyne a do konce nám přidá pár dalších střípků do celkového obrazu. Atmosféra v první polovině jak z komedie, ve druhé opět temní, ale skvělá je pořád. Animace tradičně vysoká úroveň, ale hudební doprovod...sonda do vážné hudby - tohle se vážně povedlo. Celkový dojem: 6,5/10.

• 12.7.2013  08:38

Třetí díl série sleduje osud Asagami Fujino, který rozhodně není nijak příjemný. Vše se točí kolem fenoménu bolesti a o tom, co pro člověka bolest znamená. Nabývám dojmu, že tato série je věnována mnohem dospělejšímu a náročnějšímu divákovi. Celkový dojem: 8/10.

• 15.7.2013  07:54

Pátý díl série má určitě mnoho co nabídnout. Konečně tu máme záporáky v klasickém stylu, jen jsem čekal zda/kdy se objeví. Přes všechna klišé jsou záporáci příjemně šílení a nevyžadují ani nepotřebují hlubší myšlenku. Postupně dochází k prokreslování charakterů Shiki, Touko i Kokuta. Vyprávění ve stylu Baccano dílu pěkně sedí a při vysoké stopáži udrží pozornost. Atmosféra opět na velmi vysoké úrovni, hudební doprovod i animace výtečné. Celkový dojem: 8,5/10.

• 16.7.2013  07:56

Sedmý díl série drží vysokou úroveň všech dílů předcházejících. Pomineme-li pár drobných nelogičností, zakončení je logické a povedené. Hyperšílený Shirazumi, který nejen že dávno minul hranici příčetnosti, ale za ní pořád zrychluje se společně se Shiki postará o akci a Kokuto s Touko o přemýšlení. Celkové hodnocení: 8,5/10. // Celkové hodnocení celé série: 8,5/10.

• 10.7.2013  07:45

Oproti prvnímu dílu, který měl spíše mysteriozní nádech, druhý se zhluboka nadechl brutality. Série krvavých vražd děsí město a policie je bezradná. Příběh hlavních hrdinů začíná setkáním na střední škole. Ale na Ryougi Shiki je něco zvláštního a Kokuto se pouští do pátrání...Atmosféra a animace jsou výtečné (kromě některých "pohybových" scén) a hudební doprovod je dobře doplňuje. Celkové hodnocení: 7/10.

• 10.2.2014  07:18
    Gosick (TV seriál) (2011)

Jelikož doby opisování už mám za sebou, přečtěte si komentář uživatele SonGokussj. Snad jen malou poznámečku, přestože je Victorica opravdu rozkošná dívčina, zatím jsem nepoznal horšího nepříjemného fracka. Skoro v každém díle jsem měl sto chutí jí nařezat-v posledních pár dílech se to trošku zlepší...ale nijak zásadně. A Kujo je skutečně neskutečný podpantoflák. Celkové hodnocení: 7/10.

• 31.1.2014  20:11
    Gunslinger Girl (TV seriál) (2003)

Vše ohledně děje už zde bylo shrnuto, takže zbývají jen drobky. Vztah instruktorů s dívkami je vykreslen krásně, i rozmanitost přístupu jednotlivých instruktorů a odezvy dívek. "Skoro epizodní" styl bez silnější dějové linky probíhající celou sérií, umožňuje větší soustředění na děj, charaktery a vzájemné vztahy. Celý seriál přímo nutí k zamyšlení, mnoho informací a emocí je "nevysloveno". Pro mě to bylo jedno v největších překvapení, očekával jsem nablblý akční seriál s "kawaii" holčičkami, dostal jsem dospělý dramaticko-psychologický seriál s výtečně propracovanými postavami. Ačkoliv by se zde nacházel prostor pro diskuzi o morálce a etice agentury (samozřejmě i teroristů), seriálu nelze nic vytknout. Celkové hodnocení: 9,5/10.

• 31.1.2014  12:01
    Gunslinger Girl: Il Teatrino (TV seriál) (2008)

Ač je druhá série slabší než série první, má mnoho dobrých stránek. Zaprvé dojde k lehkému prohloubení psychologie a vztahu mezi instruktory a děvčaty. Zadruhé se dozvíme víc o instruktorech, jejich předcházejících životech a pohnutkách, proč se dobrovolně angažovali v morálně dosti kontroverzním programu. Zatřetí se dozvídáme více o protivnících, což je dobře-první série je vyprávěná z pohledu agentury, zde máme i lehký náhled od teroristů. Osobně s jejich filozofií (nebo její absencí) nesouhlasím, navíc jsou jejich pohnutky buď pitomé nebo zkreslené jejich vlastní hloupostí nebo leností-Franca je fracek, jehož pomsta pramení z vlastní neschopnosti nebo lenosti zjistit pravdu-pomsta převládá nad důvodem k ní a důvod se stává podružným (přesto je pořád dobrou výmluvou proč ničit a zabíjet-bravo! bravo!). Začtvrté se dovíme více o omezeních vylepšených holčiček i celého kondicionování na principu podmíněné lásky. Přechodem od "skoro epizodnosti" první série k ucelenější dějové linii v sérii druhé, se trochu ztrácí ten křehký náhled, na mě to působilo rušivě, už jsem se nedokázal tolik soustředit na vývoj postav a psychologii. A přibylo akce, což lehce mění orientaci seriálu. Lehká změna animace přispěla k tomu, že je druhá série "mainstreamovější", což nutně nemusí znamenat horší, nicméně komorní styl první série byl lepší volbou. Hudba stejně kvalitní jako v první sérii. Celkové hodnocení 8/10.

• 7.5.2013  08:02
    Hana-saku iroha (TV seriál) (2011)

Dívka z velkoměsta přijíždí do maloměsta...většina následujících situací je uvěřitelná a vcelku vtipná, "ale" najdou se i okamžiky, kdy budete koukat na děj s připitomělým výrazem kokršpaněla. Navíc by seriálu neuškodilo "zeštíhlení", pár dílů by se mohlo klidně vypustit, nicméně nejde o klasické fillery, prostě jsou jen slabé. Charaktery jsou výrazné a to nejen ty hlavní. A některé vysloveně komické a úchylné. Animace na vysoké úrovni (bod nahoru v celkovém hodnocení), hudební doprovod průměrný. Celkové hodnocení: 7/10.

• 4.8.2014  10:10
    Herkules a ohnivý kruh (TV film) (1994)

Film plný kontrastů: jasně Herkules je bourák a uzvedne kamenného obra a ve vzduchu ho odpraví ale když má na zádech pověšenou cca 60kg vážící ženu, sotva se udrží aby nespadl při ručkování po provaze...když se opravdu nudíte...proč ne (a tu jednu hvězdu jsem dal jen za Anthonyho Quinna v roli chlípného Dia a Tawny Kitaen protože je to pěkná ženská. Celkové hodnocení: 3/10.

• 1.8.2013  08:17

Bez znalosti anime nebo mangy...zmatek a nepřehlednost vládnou tomuto filmu. Naopak musím vyzdvihnout dobrý výběr lokality i představitelů (s malými výhradami). Herecké výkony jsou trochu slabší, ovšem i tak je netřeba zavrhovat. Celkově jsou "hrané" adaptace trochu slabší oproti svým animovaným předlohám, tento film není výjimkou. Celkové hodnocení: 4,5/10.

• 25.9.2014  09:36

O co méně jsem od toho čekal, o to více jsem dostal. Ujetý Robert De Niro a zlá přenádherná Michelle Pfeiffer navrch, jsem spokojený. 8,5/10

• 12.2.2014  07:19

Viděno v anglickém znění, což mě mrzí, ale i tak je to docela slušný nářez. Zápletka očekávaná až šablonovitá, nicméně se často odchyluje od stereotypů. Ten konec je tedy trochu mimo, ale beru to s nadhledem. Hodně dobrá atmosféra, animace někde pokulhávala, jinde si vyhráli s detaily - hlavní hrdinové. Hudba ucházející, ale nijak v hlavě neutkví. Hodně mi to připomnělo filmy francouzské školy, tedy až na asijský přístup k sexu, násilí a kombinaci těchto dvou témat. Celkové hodnocení: 7/10.

• 23.1.2013  10:18
    Koi kaze (TV seriál) (2004)

Dlouho jsem přemýšlel, co k tomuto seriálu napsat. Navíc Subjektiv a Yenn shrnuli většinu duležitých informací. Přesto si nemohu pomoci, musím něco napsat - ten seriál se mi doslova vypálil do mozkových závitů...a do srdce vlastně taky. Vztah hlavních hrdinů je netradiční a někoho by mohl pobouřit a dojít tak k odsouzení. To by byla velká škoda. Podle mého názoru není jejich vztah tím nejdůležitějším faktorem, ač jistě velmi důležitým, proč se na tento seriál podívat. Nejzásadnější je vývoj postav...a to především hlavního hrdiny. Nepříliš užitečným životem proplouvající hlavní hrdina Koshiro se najednou dostává do konfliktu s vlastním svědomím a životem. Po (a vlastně i před) rozchodem s bývalou přítelkyní je naprosto lhostejný a citově nevyzrálý. Až setkání s Nanoko a její vyprávění o problémech s láskou (pubertálně naivních - je jí 15 let, kdo z nás byl jiný že?) probudí v hrdinovi emocionální sebereflexi. Chování Nanoko je zdánlivě nevýrazné, nicméně realisticky odráží styl výchovy dívek v Japonsku a celkově v asijských zemích - pracovitá, trochu submisivní, starající se o domácnost. Jejich "láska na první pohled" (ano, je to láska na první pohled, ač to tak nevypadá), je podána nenásilně a uvěřitelně. Dokázal jsem se ztotožnit s pocity obou hrdinů (pocit rozervanosti mezi láskou a tradičním významem slov "normální láska - společensky přijatelná"?) a velice dlouho jsem přemýšlel, co bych na jejich místě udělal já sám. Jenže takový osud by musel člověk prožít a proto říkám: Čert vem konvence...přál jsem jim každou vteřinu jejich štěstí a lásky! Hodnocení: 10/10 - Top v drama/psychologický PS.: Ale pomyslně dávám půl bodu dolů Koshirovi za laxnost...mel by se víc snažit, aby si Nanoko zasloužil.

• 22.1.2015  08:24

Poetický, snový začátek se v půli mění na temnější a akčnější, aby se v samotném závěru opět vrátil do atmosféry první půle. Pro mě to byl opravdu krásný zážitek. V případě Makoto Shinkaie je bezpředmětné hodnotit animaci a hudbu. Celkové hodnocení: 9/10.

• 8.1.2014  12:18
    Kurau: Phantom Memory (TV seriál) (2004)

Kurau, mě osobně trošku zklamalo. Přestože je námět ohraný, některé aspekty (například nová „energie“ což je vlastně jiná bytost, forma života vtělená do člověka a konfrontována s jeho lidskou pamětí a duší-v podstatě rozdvojená osobnost) měly potenciál udělat z toho něco lepšího než jen průměr. Bohužel se tvůrci nedokázali oprostit od klasického „run baby, run“ efektu. Přestože je anime katalogizováno jako psychologické, těchto prvků je zde málo, nebo nejsou rozvinuty natolik, aby se do této kategorie zařadit dalo. Zajímavé charaktery byly spíše ty vedlejší – doktor Amami a jeho vnitřní démoni, Ayaka se svou minulostí, Frank a Kleine Zaksman, Saito. Navíc se v anime vyskytuje několik těžkých nelogických souvislostí, které nejdou přehlédnout. Animace průměrná a hudební doprovod, krom pár vyjímek, taktéž. Celkem 24 epizod sice neurazí, ale osobně bych uvítal redukci na cca 18-20 dílů. Celkové hodnocení: 5,5/10.

• 30.6.2014  08:58
    Kurozuka (TV seriál) (2008)

Atmosférou dosti hutné a temné anime, dosti připomínající Shigurui. Avšak kvalitativně se Shigurui rovnat nemůže. Nápad není špatný, pokusil se trochu vybočit z "tradičního" pojetí /spoiler/ tématiky. Dějová linka nemá dostatečnou sílu na to udržet kompaktnost celého anime. Některé díly byly dobré (začátek a konec) a zbytek byl podprůměrný. Naprosto souhlasím se Subjektivem, že to bylo zbytečně natažené. Tvůrci se možná inspirovali u Baccana, jenže promíchání časových linií je dost nebezpečné - režie musí udržet promíchávání na uzdě, jinak přijde zmatek nad zmatek. Zatímco u Baccana se to povedlo, zde nikoliv. Animace je spíš lepší, postav i pozadí. Hudební doprovod je dobrý, ovšem v ničem mě vysloveně nezaujal. Od tohoto anime jsem nic neočekával, ale moc emocí (ať kladných nebo záporných) nevyvolalo. Celkové hodnocení: 6,5/10.

<< předchozí 1 2