Nabídka (2022) (seriál)

Může se zdát zvláštní natáčet seriál o natáčení filmu, ale zde se to pěkně vyplatilo. Kmotr je pro mě snad nejlepší film vůbec a na tento seriál jsem se moc těšil. Dopadlo to výborně. Ani bych si nepomyslel, že při natáčení filmu byly pohnutky se skutečnou mafií. Místy je to možná předvedeno až přehnaně, ale já se vážně nestačil divit. Něco málo jsem o samotném natáčení věděl, že film měl občas problémy. Ale že až takové, to čumím. Všechno je jak z oné doby. Herci tu odvedli taky špičkový výkon. Ať už jde o postavy tvůrce filmu, režiséra, spisovatele, kameramana, šéfa Paramountu, roztomilou asistentku tvůrce, tak všichni herci jsou vážně famózní. Jako by je hraní fakt bavilo. Občas jsem se i příjemně zasmál, vlastně snad vždy, když Puzo baští něco proti dietě. Přál bych si stejným stylem vidět Apocalypse Now. Jediná věc, co mě dost zamrzela, tak tu nebyla žádná zmínka o skladateli Nino Rota. To je vážně škoda, přece jen má také velkou roli. Složil mafianská téma jako nikdo jiný. 100/100

Terrifier 2 (2022)

Tak tohle byl tedy mňamózní gore luxus! Takhle si dnešní brutální horory představuji. Je tu spousta věcí, na kterých si klaun vyřádí. Od lámání končetin, trhání kůže, polévání chemií, opravdové Halloweenské vtipnosti a mnoho dalšího! Vedle našeho (neironicky) legračního klauna tu máme i novou postavu malé klaunice, která je výborně zpracovaná. Ostatní nové postavy taky vůbec neurazily. Hlavní herečka je hlavně moc pěkná čubina. Konečně z toho šel mnohem víc cítit starý 80tkový styl. Nebylo to tu tak přebarvené jak v prvním dílu. Když přišlo na brutální scény, tak to bylo takové zasekané jak z Evil Dead, to bylo docela top. Hudba taky výrazně pokročila. Kytarista Paul Wiley odvedl pěknou práci. Ale abych pořád nechválil, tak mi docela vadila délka snímku. Mohlo to být klidně o půl hodiny kratší. A samotný závěr taky žádná sláva. 90/100

Nikdo (2021)

Tak tohle byla luxusní podívaná! Chudák Saul si už svoji slabost musel něčím vynahradit, a že se mu to povedlo! Všechno mě tu bavilo. Zbraně, akční kamera, humor, všemožné udělátka např. z pastiček na myši a Nobodyho tatík, který vypadá jako Hector Salamanca. Super! Jenom trochu škoda, že tu byla ochuzená scéna přestřelka u bosse, ale nevadí to tolik. Víc by mě spíš zajímala Nobodyho minulost. Snad bude další díl 90/100

Yellowstone (2018) (seriál)

Pecka!! Pokud hledáte seriál pro opravdové chlapy, tak je to tento. Protože je to western dnešní doby. Kdo si myslel, že kovbojové už nejsou in, tak ať se kouknou na Yellowstone. Hlavními směry jsou přenádherná příroda, úžasné ranče, několik druhů skutečných zvířat a moc příjemná muzika. Prostě velký klid, žádné velkoměsto. Já nejsem nějak extra milovník těchto předností, ale sakra díky seriálu bych si takový život chtěl vyzkoušet na vlastní pěst. Kevin Costner je stopro zaslouženým tahounem. Je to přesně ten tvrdý tatík, který se snaží bojovat o ranč a chránit ho před indiány, novináři, turisty, odbory nebo jinými státními byrokraty. Slova jsou absolutně na místě, protože politika hraje velkou roli. Sledování tohoto neustálého boje je vážně zajímavé. Především když se jedná o staré indiány, kteří jsou neustále naštvaní, že před stovkami let přišli o území. Právní spory jsou tu pěkně napjaté. Tvůrce Taylor Sheridan to má dobře promyšlené, protože jeden ze synů hlavní postavy je skvělým právníkem. Ale pozor, občas přijde i na krev. Ačkoli hlavní příběh o „dobývání území“ je tu spíš vedlejší. Většina tvůrčích záměrů je o tom, aby diváci sledovali, jaký může být život na ranči. Naštěstí je to opravdu paráda a snad všechny postavy jsou tu správně charakteristické. Třeba drsňák Rip, který je pravá ruka šéfa a jde z něj opravdu strach. (Tedy, dokud si nesundá klobouk a brýle, potom se začne culit a jde vidět, že je to taky člověk.) Nebo když jsem psal, že je to seriál pro chlapy, tak si tu stopro najdou místo i ženský. Protože je tu taková nebezpečná mrcha Beth, ze které si musí vzít respekt každý. Její herečka to hraje tak skvěle, že bych ji snad ani nechtěl potkat v reálu. Akorát by mě pěkně setřela nějakou svojí hláškou. Ovšem všechno je takto geniální díky tvůrci Sheridanovi. Nevím, jak to říct, ale jako bych měl opravdu pocit, že v backstage opravdu je a celé to sleduje. Jako že jasně, že je, ale tady je to fakticky cítit. Co se týče ranče, můžeme tu narazit snad opravdu na vše. Starání se o zvířata, jak připoutat koni sedlo, chytání krav, ochočování, různé soutěže jako třeba rodeo, uklízení hoven atd. Co jsem si všiml, tak v každém díle zazní i mnoho motivačních mouder. Někdy je to možná otrava, ale dává to smysl. Normálně mi to v seriálech vážně vadí, ale tady ani ne. Co má tento skvost za velký mínus je to, že se po delší době může stát repetitivním. Je to takový typ seriálu, kde se v každé sérii objeví noví protivník a musí se najít způsob, jak ho zastavit. Naštěstí platí to, co jsem psal, a hlavní příběh je tu spíš vedlejším. Potom mi tu vadí některé chování postav. Klasika, někdo se stále bezvýznamně hádá, tamten se zase nemůže rozhodnout na jakou stranu se přidat nebo vztah nějakého páru začne být idiotský. A abych se přiznal, trochu mi začalo být i divný, že v pozdějších sérií už to přestávalo být reálné. Myslím tím až moc nezákonných potyček a všem to prochází. Zajímavější mi přijde ten formálnější boj. Co musím zmínit, tak je skvělé, že existuje prequel, který je fantasticky propojen. 88/100

Yellowstone - Season 4 (2021) (série)

Po konci třetí série je zřejmé, že čtvrtá bude velkolepá a nejvíc válečná, jenomže to tak není. Je to výborná série, lepší než třetí, ale bitka se odehraje jenom v prvním díle a potom je ticho po pěšině. Takže se tu opět řeší vztahy. Jimmy stále překonává svůj kovbojský boj, Jaimie pořád neví, na jakou stranu se přidat, Beth a Rip zakládají bizarní rodinku, Kaycimu už taky trochu přeplo v hlavě a z bombarďáka Loyda udělali zbytečně trochu divnodědu (na jednu stranu chápu jeho žárlivost, ale vždyť mu je sakra asi 70). Vlastně mi většina z toho ani nevadí, nadále se na to kouká dokonale. Jediné, co mi spíš hodně vadilo, že se tolik neřešil byznys, který byl ve třetí sérii dosti zásadní. 85/100

Yellowstone - Season 2 (2019) (série)

Druhá série je opět skvělá jako první, dokonce ještě více nabitější. Hned ze začátku máme spousta akce. Noví protivníci bratři Backovi dodali pěkné grády. Konečně se nám ukázaly trochu víc války o ranč než příběhy samotných postav. Možná trochu škoda závěru, ale i tak pecka.  95/100

Yellowstone - Season 1 (2018) (série)

První série je o celém seznámení se seriálem. Postavy, prostředí, zvířata, hlavní ranč a celá příroda. Je to naprosto báječné. Sice se moc neřeší vývoj příběhu, ale spíše nám první série ukazuje charaktery postav. Což je režisérův styl. Je to vážně skvělé sledovat, a nejen díky Kevinu Costnerovi. 90/100

Narcos: Mexiko - Série 3 (2021) (série)

Tak tahle série je mega našlápnutá. Doslova akce za akcí. Už tu není tolik drsných mexikánských keců jako předtím, tady se pořád střílí olovo. Netflix solidně zainvestoval. Na druhou stranu je škoda, že už tu není tolik reálných záběrů jako dřív. A absolutně se mi tady nehodí vypravěčka. Ne, že by mi vadil ženský hlas, ale třeba kdyby vyprávěl ten agent, tak to by znělo mnohem víc přísněji.

Duna (2021)

Že by konečně nějaká kvalitní konkurenční trilogie, která může trumfnout Star Wars a Lotra? Možná ano. Excelentně natočený snímek a opravdu krásně natočené duny. Audiovizuální stránka je na jedničku. Dočetl jsem se, že si lidi stěžují na častou nudu. Tiché místa tu za mě tedy moc nejsou, maximálně v prvních třiceti minutách a pak chvíli uprostřed. Jinak se na to v pohodě koukat dá. Hercům nelze nic vytknout. Zimmer také nezklamal. I když nutno zmínit, že v první polovině filmu není hudba tak výrazná. Rozjela se až později. Celkem mi tu chyběly charaktery postav. Moc se o nich nedozvíme. Červík tu byl vidět dost málo, a i když je sice opravdu obří a jde z něj respekt, tak mi ta jeho tlama zase tak creepy nepřišla. Spíš vypadá jako díra do lidského anusu. Ale musím uznat, že úplně první scéna s červem byla výborná. Jak se blížil, to vypadalo vážně suprově. A samozřejmě je škoda toho konce. Myslel jsem, že to má být jeden velkofilm. Alespoň to není zase tolik otevřené, jak v některých seriálech. 85/100

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Další série a další nová zrůda. Na seriálu mi vždy vadilo, že každá řada je o tom samém, a to porazit silnějšího nepřítele. Sice je to tu zas, ale tentokrát je to vážné brutálně povedené. Jak příběhově, tak i po maskérské stránce. Z Vecny jde cítit opravdu strach a krutost. Vážně jsem baštil alá Fredyho Krugera. To, jak se povedlo ho vytvořit, je vskutku bravurní. Nové postavy jsou taky pecka. Zhulenej týpek tomu vždycky chyběl. Nebo metalista se svou „sektou“, to bylo vážně celé geniální. Hudba také nezklamala. Chtěl jsem nejdřív namítnout to, že od první série se to stále odehrává ve stejném městě. Po třetí řadě jsem se těšil na Rusko, jenomže to zde bylo jako vedlejší. Ale naštěstí se obě lokace povedly, jak Rusko, tak i Hawkins. Jediné, co mi na čtvrté sérii vadilo, tak byly scény s El. Už mě vážně nebavilo, jak byla neustále ufňukaná a lynčovaná. Potom bych ještě mohl vytknout vzhled postav, které vypadají na čtyřicátníky v dětském oblečení. Je to celkem k popukání, obzvláště u Willa (ze kterého mimochodem udělali tupce, velké mínus autorům, i když to byl vždy ňouma). Jasný, herci za to nemůžou, že stárnou, ale příští sezónu už to chce nějaký časový posun. I když El narostly aspoň fajne kozy.