Bohaté děti (1979)

Výborný film o rozvodoch z pohľadu detí, tak trochu pre mládež, tak trochu pre dospelých. Ale ozaj výborne spracovaný. Má pútavý dej, aj keď je film veľmi pokojný; má fantastickú newyorskú atmosféru, a myslím, že je nie len poučný, ale aj inšpiratívny. A aj veľmi podhodnotený... Za mňa 9/10.

V ulicích San Francisca (1972) (seriál)

Ak máte radi vintage kinematografiu a chcete zažiť nostalgickú jazdu do televízneho vysielania z poslednej tretiny 20. storočia, tento seriál je veľmi dobrá voľba na nenáročné pozeranie. Prvé dve série sú točené veľmi solídne, ale jednoduchšie, v tretej a štvrtej išla remeselná kvalita už citeľne hore čo sa týka scenárov, kamery, ale aj hereckých výkonov - predpokladám, že sa rapídne zvýšil rozpočet. Piata séria je dosť rozpačitá, má niektoré vynikajúce časti (napr. E14 a 15, ktoré sa snažia kreovať povedomie o tabuizovaných témach), ale aj niektoré veľmi zlé (napr. E20, kde ako filmový nováčik Arnold Schwarzenegger predviedol príšerný herecký výkon, navyše v scenáristicky veľmi slabej epizóde). V celom seriáli sú epizódy veľmi pestré, obsahovo rôznorodé, takže človeka neomrzia. Herecké výkony na televízny seriál tých čias skvelé, Karl Malden alias Michael Stone mal veľmi príjemnú seriálovú hlavnú postavu, jeho parťák Michael Douglas herecky tiež rozhodne zaujal, no keď ho v poslednej sérii vystriedal Richard Hatch, už to prestalo vo vyšetrovacom duu tak iskriť ako dovtedy. Osobne ma veľmi bavilo sledovať najmä rôzne technické vymoženosti zo 70. rokov, ktoré sa v seriáli pravidelne objavovali, a o ktorých existencii dnes v našich končinách ani netušíme. A veľké plus aj za lokáciu, San Francisco je pre krimi filmy vynikajúca voľba, aj keď tu možno mohla byť ešte lepšie využitá. Dokopy za mňa dávam 85%.

Souputníci (2023) (seriál)

Podľa mňa veľmi vydarený snímok vcelku objektívne pracujúci s dobovým kontextom. Pre českého a slovenského diváka určite osoží pozrieť, pretože sa cezeň otvárajú dvere do sveta, ktorý sme tu pre železnú oponu nevideli a náš svet v dnešku preto nechápeme. Ku koncu mi prišlo trochu zbytočné skákať toľko hore-dolu v čase a scenár mohol plynúť málinko rýchlejšie, ale výsledná minutáž je znesiteľná a pokojne by som si pozrel ešte niekoľko častí, lebo seriál sa dobre pozerá a žiadna časť nebola nudná. Na nič sa to nehrá, je to proste také ako ľudský život. A to sa ešte stále často v kinematografii nevidí.

Tři přání pro Popelku (2021)

Za mňa 3,5. Ak by som nepoznal staršiu verziu, celkom by som to bral, avšak v porovnaní ťahá nórska verzia za kratší koniec. Veľmi schematický scenár obchádza niektoré "tradičné" momenty, ktoré vo výsledku chýbajú. Vyzerá to totiž tak, že verzia Boženy Němcovej, z ktorej sa pôvodne vychádzalo, ostala stáť bokom. Rovnako parafrázované vtipy zo známeho filmu v tejto prerobenej verzii vyznievajú veľmi strojene a chýba im pointa. Celkovo sú vo filme postavy veľmi typizované, čo po chvíli pozerania príde náramne otravné, podobne ako neustále prítomná scénická hudba. Chcelo by to viac scén a lepšie prepracovanie scenára. Každopádne, treba oceniť aktualizáciu príbehu doplnenú o ekológiu, hlbšie prežívanie vzťahov a LGBT tému. Aj vďaka tomu je to rozprávka, ktorú by malo vidieť každé dieťa. Výsledne teda dávam 4*.

Smrtící atrakce (1988)

Tak to bol jeden z najlepších filmov aké som videl. Mal myšlienku, mal geniálnu zápletku a mal veľmi napínavý dej, pri ktorom som až zabúdal dýchať. Herecké výkony boli fantastické. Film premyslený do detailov človeka donúti sa zamyslieť nad životom a nad tým, že každý problém sa dá vyriešiť. Aj taký, pri ktorom sa nám zdá, že už nemá cenu ďalej žiť. Heathers vrele odporúčam všetkým!

Pan Magor (1997)

Veľmi vtipný snímok. Myslím, že tak málo percent si nezaslúži... Dej síce bol niekedy nudný, ale bol vyvážený pestrou zmesou humoru. Som si však istý, že tento film všetkým vtipný nepríde... Mne prišiel a dávam ****.

Imaginární lásky (2010)

Tento film ma naprosto šokoval. Síce sa dá zaradiť do skupiny "umeleckých" filmov, ale napriek tomu má jasnú myšlienku, úžasné spracovanie aj geniálnu kameru. Myslím, že aj keď Imaginárne lásky točil vtedy len 21 ročný Dolan, film sa môže vyrovnávať filmom od starých, skúsených režisérov. Niektorých ľudí môže odrádzať obsah, ktorý je trochu nekonvenčný, avšak v tomto filme mi vôbec nevadil. Podľa mňa sú Imaginárne lásky hodné Oscara.

Bláznivý exorcista (1990)

Takto príšerný scenár filmu som hádam ešte ani nezažil. Až na asi dva vtipy typu Bláznivá strela sa na to nedalo pozerať.

Když Burian prášil (1940)

Najlepšia československá veselohra akú som kedy videl. Smiať sa tam je na čom od začiatku do konca. Film je presýtený vtipnými výrokmi a scénkami. Geniálny výkon Vlastu Buriana stojí vždy za pozretie. Škoda, že na našu pôvodnú kinematografiu sa tak často zabúda...

Tajemná vražda na Manhattanu (1993)

Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Woody Allen opäť nesklamal a vytvoril film, v ktorom spojil krimi a komédiu do jedného fantastického diela. Herecké výkony sú nadmieru dobré. Dej som sledoval „s otvorenými ústami". Držal ma v napätí až do úplného konca.