golfoxovox1

Jiří Růžička

okres Cheb
student FD ČVUT, fanoušek filmové hudby, amatérský filmař a skladatel

• 29.11.2014  20:22

Opravdu podivný film a ani ne moc horor... Nicméně Jerry se zase krásně vyřádil a složil naprosto neposlouchatelnou hudbu a dále zajímavě natočené snové sekvence z pohledu kamery. Pomalé tempo mi nevadí ;-)

• 28.11.2014  23:59

Důstojné a vydařené pokračování jedničky. Caesar zestárl, stále si svoji za svou představou míru na zemi a ze svých zkušeností se na lidskou rasu dívá komplexně, s opatrností, ale s láskou. Předvídatelný scénář? Možná. Já ho tedy nepředvídal, protože jsem stejně jako Caesar věřil, že opice je lepší než člověk. Hranice mezi mírem a válkou je tenká a ani moc nezáleží na tom, že většina opravdu chce ten mír, protože ze strachu je schopna následovat ideje, se kterými se neztotožňuje. Na zlo - v jeho vlastní podstatě - si je třeba dávat bedlivý pozor... Odpouštět nám jde opravdu mnohem hůře než mstít se... Je dobře poukazovat na vzory typu Caesar. Těším se na pokračování... :-)

• 28.11.2014  23:37

Nejvydařenější restart původní (kultovní) Planety opic. Upoutal mě především dobře napsaný příběh, kdy jak už to tak bývá - původně dobrá myšlenka se v rukou špatných lidí proměňuje v zásadní problém. Dotýká se problematiky pokusů na zvířatech a varuje nás před falešným pocitem lidské nadřazenosti vůči ostatním tvorům na této planetě... Na druhou stranu vedle ukázky lidské lehkomyslnosti, ziskuchtivosti a pocitu moci film poukazuje i na ty dobré stránky lidských bytostí a právě těch si nejvíce všímá Caesar, což z něho dělá chytrého a kladného hrdinu... Takže vyzdvihuji princip filmu a nosnou myšlenku, dále pak hudbu Patricka Doyla a promyšlenost detailů u postavy Caesara. V některých (po pravdě u spousta) oblastech naopak promyšlenost z hlediska logiky chybí , což ale vzhledem k celkovému vyznění filmu pro mě není důvod ke snížení hodnocení :-)

• 28.11.2014  23:20
    Planeta opic (1968)

Nestárnoucí klasika s netradiční a výbornou hudbou Jerryho Goldsmithe i vizuální stránkou a vynikající pointou :-)

• 8.11.2014  23:17
    Úkryt (2002)

Temný napínavý snímek s výbornou atmosférou i zajímavě vykreslenými charaktery tří zločinců. Vcelku prostý scénář vyzdvihují především detaily a nápady, jak se z dané situace dostat... Na místě je pochválit i nápaditou kameru, zaměřující se na minimalistické objekty uvnitř domu. Howard Shore opět vytvořil temný atmosférický soundtrack. Závěr se z hlediska psychologie dal očekávat, ale nemám k němu výhrad a dávám 5. :-)

• 7.11.2014  13:23

Informace od režiséra snímku: Film je ke zhlédnutí online na odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=NctsvyhXojY :-)

• 2.11.2014  01:06

V současnosti seriály moc nesleduji... (Prakticky vůbec) K tomuto dílu mě přivedlo především moje rodné město Aš, na které jsem a budu hrdý a pak hlavní představitel David Nushart (ztvárňující Julu), kterého znám z místního gymnázia a dramatického souboru a považuji ho za velmi dobrého člověka a kamaráda. Tato role mu byla zčásti psána na míru, neboť David je v reálu opravdu jednou z důležitých osobností našeho města, ve svém mladém věku organizuje různé kulturní akce a celkově tak značně přispívá ke kulturnímu rozvoji města... Této role se myslím zhostil naprosto suverénně a na jedničku. Samotný příběh (hodnotím jen tento díl) je v jistém ohledu trošku depresivní a vyhnaný do extrémů pro účel většího tlaku na emoce diváků seriálů. Oceňuji poměrně reálné vyobrazení matky a syna v těžké životní situaci... :-)

• 30.10.2014  00:34

Postrádám hlubší ideu nebo pointu, jinak čistě můj problém je, že některé scény byly pro mě až příliš drsné, až úchylné... Pokud už podobná tématika, jsem pro méně explicitní, více umělecké zpracování... Záměr poukázat na nechutnost lidské sebestřednosti, kterou můžeme pozorovat na každé postavě, ale beru, docela humus, když se to vezme z tohoto pohledu. Proto zlatá střední cesta v hodnocení, děkuji za čsfd projekci, víckrát si nepustím :-)

• 30.10.2014  00:10
    Mami! (2014)

Citlivý snímek se zajímavými postavami, drama k zamyšlení dotýkající se náročné životní situace matky a hledání řešení srdcem. Ve filmu jsou výborně budovány emoce. Zatímco zpočátku možná nebude každý s hlavními protagonisty sympatizovat, postupně si k nim divák vybuduje kladný vztah a jeho pohled bude chápavější. Navíc velké plus, že se ve filmu, který znázorňuje psychologické obtíže, objeví dost scén, které vám vykreslí ve tvářích upřímný úsměv. Výborný je i nápad, kdy se na optimistické sekvence mění formát obrazu i vymyšlený způsob tohoto přechodu. Zajímavá je i vedlejší postava sousedky Kyley. Nejsilnější momenty pro mě: Steve zpívající karaoke tuším na Bocelliho (geniální střih a vykreslení lidské povrchnosti), snová sekvence matky (roztažený obraz), závěrečná až filozofická konverzace mezi Diane a Kyleou o naději. Chválím herecké výkony a děkuji za čsfd projekci :-) Jasných 5.

• 11.10.2014  19:32
    Zmizelá (2014)

Na tento film jen tak nezapomenu. Film stojí na scénáři, který naráží na běžné problémy manželství, či vztahů obecně z pohledu muže i ženy, upozorňuje na vzájemnou chybovost v klasických situacích života, ale zahání je do překvapujících extrémů. Tyto extrémy jsou (aspoň pevně věřím) dost ujeté, takže nevíte, jestli se máte smát, bát se a nebo přemýšlet. Postavy jsou vykresleny tak, že sympatie k nim budete každou chvíli měnit. Nečekejte atmosférického Finchera typu Sedm nebo Hra, čekejte film, který s vámi bude manipulovat překvapivými zvraty a na jehož konci budete v kině nevěřícně zírat, zda to bylo myšleno vážně... Já věřím v satiru :-)

• 11.10.2014  19:17

Nemám většinou problém s pomalu ubíhajícím tempem filmu, zde to bylo místy, ale až příliš markantní. Samotný námět je velmi zajímavý a vzhledem k tomu, že jsem na film šel "naslepo," chvilku jsem potřeboval, než mi došlo, o co ve filmu vlastně půjde. Samotné přípravy na akt terorismu a jeho vykonání mě bavily, zde pomalé tempo vyprávění dodávalo napětí. Poté se rozehrála psychologická hra, která na mě patrně nefungovala tak, jak by si režisér představoval. Trochu jsem se ztratil v motivacích postav a celkově pro mě film začal být méně zajímavým :-)

• 30.9.2014  00:47

Hodně rozporuplné hodnocení mě nepřekvapuje. Jsou diváci, kteří poměrně velký a hlavně cílený tlak na jejich emoce odmítají. Nicméně z tohoto filmu si každý může odnést to svoje. Nebudu zastírat, že (nutná a nutně zdlouhavá) love story mě brala asi ze všeho nejméně, vyzdvihl bych především zachycení prchlivosti okamžiku. Během okamžiku se všechno dokáže podělat tak, jak si mnozí z nás včetně mě asi nedovedou představit. Linie s myšlenkou podstoupení oběti pro blízkého člověka, proslov dědečka u postele, byla jednou z nejsilnějších scén. Dále bych jmenoval výborné zachycení charakteru člověka, který jede proti proudu a poslouchá Beethovena, zatímco ostatní paří na rockových koncertech. Věřte mi, že v tomto ohledu mám pro Miu velké pochopení a Ch. G. Moretz opět perfektně zahrála (i na chello :D ). Tím se dostáváme k hudbě jako takové, film nabízí stejně chápavý pohled do dvou hudebních světů, velké plus. Dále parádní scéna s uvědoměním si, že cello nemusí být pouze sólový nástroj, přesně tak to většinou funguje. Sólově lze samozřejmě s radostí hrát, ale hraní pro rodinu, tým, nebo "okolí" dodává sólistovi přidanou hodnotu. (Viz můj profil.) S koncem nemám sebemenší problém, měl švih. Takže suma sumárum nevidím důvod proč nedat 5 ;-) A doporučuji všem, na film se dá koukat z vícero hledisek. ;-)

• 30.9.2014  00:24
    Kouzelníci (2013)

Zábavná komedie z kouzelnického prostředí, prozradí pár principů jednoduchých kouzel a taky princip existence tohoto povolání.

• 30.9.2014  00:22

Zajímavý námět a vynikající H. J. Osment v roli oddaného robota Davida s propracovaným hudebním doprovodem. Film nenásilně ukazuje na krásu i úskalí lásky ke člověku.

• 28.9.2014  02:02
    Expres foto (2002)

Vizuálně vytříbený film s důrazem na detail a psychologickou stránku osobnosti člověka, se kterým mám po zhlédnutí díla soucit. Robin Williams se ujal role Sye na jedničku, považuji ji za jednu z nejlepších, myslím si, že právě touto rolí R. Williams nechal divákům nahlédnout do svojí duše, a proto ji po přečtení scénáře sám chtěl a dostal. Napětí je ve filmu tvořené čistě jen atmosférou a obavami, co hlavní hrdina provede dál, protože nejsou hned známy jeho principy myšlení. Charakter však není vykreslován jednoznačně záporně, a tak divák až do konce netuší, proč Sy dělá, to co dělá... K tíživé atmosféře přispívá dokonalý soundtrack Johnyho Klimka a Reinholda Heila! Hlavní téma je aspoň pro mě nádherná melodie s tíhou balvanu. A to i celé vyznění tohoto filmu. Hluboký film, fenomenální obraz smutného člověka s amorálním chováním jeho okolí. Pochopení. Citlivost. Síla. Fotografie. Detail. Doporučuji. :-)

• 20.9.2014  01:31
    Sirotčinec (2007)

Geniální snímek, ze kterého by si mnozí tvůrci mohli vzít ponaučení, jak natočit atmosférický horor. Výborně jsou zpracované už úvodní titulky. Atmosféra se postupně zhušťuje a divák se dozvídá víc. Některé momenty opravdu děsí. Belén Rueda se ujala role pátrající matky skvěle, věřím jí od začátku až do konce filmu. Závěr a pointu jsem nečekal, ale nemyslím si, že by šel natočit líp... (Např. proslov ve sklepě s krouživou kamerou)... A hlavně - objevil jsem Fernanda Velázqueze, tento nadějný španělský skladatel je schopný po celý film udržet napětí a k závěru složí excelentní dojemné a vkusné téma, které nás spolu se závěrečnou scénou může dohnat až k slzám... Doporučuji, opravdu podařený film ve svém žánru ;-)

• 20.9.2014  00:56
    Prázdniny (2006)

Co si budeme povídat, je to klasický slaďák, takže k ději se vyjadřovat ani nemusím, ale vyzdvihuje se v něm role hudby ve filmu a největší velikáni, samotný film má velmi hravý soundtrack a nejednou se objeví i nějaký ten inteligentní vtip :-)

• 20.9.2014  00:52

Past na rodiče jsem měl rád jako děcko a asi ji mám rád dodnes. Je to pohádka s jasně danými charaktery a hned na začátku filmu je jasné, jak skončí, přesto z něj čiší lidskost a znázornění pohody a ideálu rodiny jako takové. Navíc to má spád, hlavní představitelka se v dvojroli Annie a Hell vyřádila a z hlediska vtipu notně přispívá Meredith. K Disneymu podobné dějové linie prostě patří a je dobře, že existují, obzvlášť pro děti.

• 19.9.2014  18:56

Jeden z nepromyšlenějších scénářů vůbec, perfektní prostředí, pointa. A hlavně všechno do sebe krásně zapadá... Film, který vás nepustí. Doporučuji všem. :-)

• 19.9.2014  18:52

Zvláštní film, po jehož zhlédnutí si člověk říká: Co to vlastně bylo? Jedná se o film s prologem a čtyřmi povídkami, při čemž u jejich sledování musíte vypnout logiku a zaměřit se na abstraktní vnímání... Jak příběhy, tak pointy hodně abstraktní... Znovu bych si to asi nepustil...

• 19.9.2014  18:35
    Bělásek (1995)

Velmi citlivý a působivý film o nepochopeném géniovi s čistou duší, člověkem, který si váží života jako takového Film s dobře vystavěným scénářem a několika velmi povedenými scénami... Nejvíce mě zasáhla scéna se srnou, dotek smrti. Víc psát nebudu, doporučuji všem, kterým nevadí, že film hodně tlačí na emoce... (A úspěšně v mém případě.) A hudba? Jeden z poměrně neznámých klenotů Jerryho Goldsmithe. :-)

• 19.9.2014  18:23
    Yes Man (2008)

Podle mě krásná filosofická myšlenka (zabalená v hollywoodském obalu) poukazující na reálný problém občasné zatrpklosti jedince pramenící ze stereotypu... Řešením je podle tohoto filmu otevřít se světu a na všechno odpovídat "Ano." Ano, dost nelogické, přehnané a v realitě nefunkční... (Neboť by se určitě objevili tací, které by YES postoje začali zneužívat) Ale tento film beru jako neskutečně optimistické poselství, jak by se v jistých situacích dal při troše snahy změnit svět. Navíc se opravdu zasmějete, takže 5 hvězd a říkám ano ;-)

• 19.9.2014  18:04
    Bourák (1993)

Jeden z mých top sportovních filmů podle skutečné události, parádní zážitek, tento film totiž není o talentu, ale neuvěřitelném dříči, jež si jde za svým snem a jemuž snad ani nelze v jeho boji nefandit. Tento film je důkazem, že občas se vyplatí jít proti všeobecnému očekávání, neboť život je nejen o tom, abychom sny snili, ale i abychom se je snažili (částečně) uskutečnit. A ten zápal, to nasazení, boj proti překážkám, dělají z Rudyho člověka, který vzbuzuje úctu i v mnohem lepších a tvrdších spoluhráčích. + Tento film má jednu z nejhezčích filmových melodií vůbec, Jerry Goldsmith prožívá příběh společně s hlavním hrdinou a povyšuje snímek na vyšší úroveň, finále je nezapomenutelné :-)

• 14.9.2014  02:06
    Barbarella (1968)

Tajemství pozitronového paprsku a hledaní Durana Durana je tak neuvěřitelně stupidní, až strašně úsměvné, takže se zrovna v TV koukám po druhé a přidávám hvězdu :D Asi se nacházím ještě v primitivní fázi neutronové nezodpovědnosti, jinak si to nedovedu vysvětlit :D

• 14.9.2014  01:58

Na tento snímek se lze koukat do nekonečna a neztrácí atmosféru, velmi komplexní film... :-) Co se tady tak povedlo...? Všechno. Všichni herci mají potřebné charisma, všechny postavy (a Harmonika zvlášť) skrývají určité tajemno. Vzpomínám si, jak mě jako malého kluka strašně vzala už úvodní scéna vyvraždění celé rodiny včetně malého chlapce. V této scéně poprvé rozjede Morricone svoje umění naplno a z Fondy se stane hlavní záporák. Co se týče hudby, Ennio ani moc motivů nepotřeboval, opakují se v jistých obdobách všeho všudy čtyři, ale za to nezapomenutelné a i v dnešních pořadech často zneužívané. No a v neposlední řadě jsem si opravdu zamiloval geniální, správně načasované finále... Každý záběr, každý pohyb, každý pohled jednoznačně zapadá do celku, opravdu skvěle budované :-) Nadčasové a krásné dílo! Pocta filmovému řemeslu ;-)

• 14.9.2014  01:33

Další příjemné překvapení z německé produkce... ;-) Dva lidé se zcela odlišným pohledem na výchovu výkvětu mládeže. Zábavné, doporučuji :-)

• 11.9.2014  16:25
    Chlapectví (2014)

Režisér Richard Linklater, jehož tvorby jsem si poprvé všiml u konverzačky Před půlnocí, má jeden dar, který mu mohou mnozí jeho kolegové závidět. A tím darem je specifické vnímání časové roviny s nebývalým smyslem pro detail. Chlapectví je důkazem, že i v dnešní době (naštěstí) existují filmy, kde by byly veškeré filmové efekty zbytečné, neboť život sám vytváří ty nejkomplexnější příběhy. Oceňuji pomalejší tempo vyprávění, oceňuji, že žádná z hlavních postav (4 členové rodiny) nebyla vyloženě vykreslena kladně ani záporně.(Alespoň pro mě. Není postava, kterou bych zcela pochopil, ale zároveň není postava, kterou bych nepochopil částečně).Zajímavý snímek, který inteligentně znánorňuje běžnost, stereotypy, následky lidských rozhodnutí a smysl pro životní směrování. Doporučuji všem a zejména příznivcům Ordinací, VKV a podobných slátanin, co si hrají na příběhy ze života. I když tuším, že je tento film nebude bavit, a to možná právě z důvodu, že chlapectví život popisuje mnohem reálněji. Nenajdete zde absurdity. Film prostě plyne... :-)

• 2.9.2014  21:29
    Pistolnice (1994)

Jeden z filmů, které Jerry Goldsmith povyšuje svým doprovodem ;-)

• 2.9.2014  21:25
    Medvěd (1988)

Krásné!... Takových filmů je hodně málo... Potěcha pro duši :-)

• 2.9.2014  21:22

Tak tento film by měl ode mě pět hvězd i bez doprovodu Jerryho Goldsmithe, neboť jsem se už dlouho tak nezasmál (zejména u černohumorného finále)... John Cleese a Kevin Kline jsou výborná herecká dvojka v komediálním žánru :-)