Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Harry Potter je zase o niečo dospelší, jeho kamaráti aj protivníci tiež, no tvorcovia sa vo svojom vývoji trocha spomalili. Tentokrát sa už nedá povedať, že čím ďalej tým lepšie. Film mierne stráca na dynamike, chýba šťava a drajv. Film nepriniesol veľa nového. Je pravda, že Harry Potter je už dosť temný film, ba až trocha depresívny a veľmi dramatický či atmosferický. Po technickej stránke je film zase zvládnutý na jednotku a rozpočet je vidieť, no prepísknutá stopáž a pomalší dej či akýsi stereotyp alebo občasná nuda sa podpísala pod poklesom kvality aj záujmu. Ubudlo pamätných scén a z hlavy vyprchá podstatne skôr, ako predošlé diely. Dumbledooreova smrť samozrejme utkvie asi každému, ale nespomínam si na nejakú intenzívnejšiu scénu z filmu. Emotívne takmer prázdne a tentokrát neokúzlujúce. HP Polovičný princ beriem skôr ako prípravu na veľké finále. Tentokrát už plný počet nemôžem dať ani keby som od rána do večera žmúril všetkými očami čo mám, ešte aj tým kurím. 80%

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Piaty diel je podľa mňa celkom vydarený. Prijateľná stopáž, zaujímavé bočné postavičky, napätie aj akcia, ktorá prichádza hlavne až s záverom. Herci zahrali veľmi dobre ako mladí, tak aj starší. Rupert Grint je mi stále najmenej sympatický. Dejovo je päťka fajn, aj keď sa nedá povedať, že by film bavil tak dokonale počas celej stopáže, ako predošlé diely. Nájdu sa aj slabšie momenty, ktoré mi ale tentokrát príliš neprekážali vďaka výbornému vizuálu, kamere či strihu. David Yates bol dobrá voľba na post režiséra. Natočené je to skutočne s prehľadom a peniazmi sa tiež nešetrilo. Je to vidno na efektoch a digitálnych postavách, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni. Záverečný súboj je skvelý až mrazí. Zvukové efekty aj iné technické parametre sú výborné. Ak niekto nie je fanúšik série o Harry Potterovi, mal by aspoň doceniť tú kvalitnú filmárčinu. Myslím, že Fénixov rád je dosť dobrým článkom série. 85%

Nezastavitelný (2010)

Tony Scott vo forme podáva asi najlepší vlakový thriller za posledné desiatky rokov. Väčšinou sú to len tupejšie akčné filmy, ale Nezastaviteľný je hlavne drámou podľa skutočných udalostí. Sympatické a dobre hrajúce obsadenie s mladou vychádzajúcou hviezdou Hollywoodu Chrisom Pineom. V Star Treku zahral výborne a teraz tiež. Denzel je záruka kvality a spolu s Tonym Scottom mu to klape. Rozpočet bolo vidno, nechýba napätie ani akcia. Skvelé kamerové zábery a strih. Pekne efektné a skvelý zvuk. Dobré pocity z filmu, kde sa drobná chyba mohla prehĺbiť v obrovskú katastrofu. 72%

Špatnej polda (2009)

Od Herzoga som čakal trocha viac, ale aj tak je to dobrá kriminálka s konečne trocha hrajúcim Nicolasom Cageom. Nepríjemná úloha pre Evu Mendes, vo vedľajších úlohách Val Kilmer či Brad Dourif a Xzibit. Fajn príbeh krivého policajta s finančnými problémami spojenými s drogami. Pravda, že stopáž je prepísknutá, ale na druhej strane som sa vôbec nenudil. Pre mňa je Zlý poliš celkom prekvapením. 70%

Brestská pevnost (2010)

Veľmi podarený vojnový film a na to, že sa jedná Rusko-bieloruskú koprodukciu tým duplom. Zahrané nadpriemerne, režijne vychytané a režisér si zaslúži pozornosť. Akčné scény sú prehľadné a veľmi pôsobivé. Výbuchy a deštrukcia okolia je super. Efektovo film nezaostáva a v Hollywoode by si mohli s týmto filmom inšpirovať. Takto sa má točiť vojnový film. Bolo vidno aj vyšší rozpočet. Škoda len, že príbeh nenapísali trocha pútavejšie, ale inak sa jedná o vysoký nadpriemer. Celkový dojem bol dosť dobrý. 84%

Já, padouch (2010)

Všeobecne vcelku fajn animák, no u mňa až také sympatie nedostane. Nie zlá, ale pre mňa veľmi nepríťažlivá animácia s nesympatickými postavičkami. Priemerný dej, až moc detský na to, že je cítiť špionáž a akciu. Humor až na pár vtípkov nepobavil. Chvíľkami trápnučké a moc naivné. Decká majú určite radosť, ale myslím, že sa nájdu oveľa lepšie a vhodnejšie animáky ako Ja, zloduch. V 3D som nevidel, ale myslím, že som zase až tak o veľa neprišiel. Asi by som ľutoval peňazí za lístok. 70%

Varieté (2010)

Ako muzikál nie moc zaujímavé, no niektoré scény pôsobivé. Poslabší herci, veľmi priemerný dej a piesne majú síce šarm , ale sú bez grádov. Štandardná kamera, miestami pekný vizuál. Cher moc toho nepredviedla a stopáž mohla byť o niečo kratšia. 60%

(K)lamač srdcí (2010)

Po čase konečne originálna romantická záležitosť hodná vyššieho hodnotenia. Dlhšia stopáž neprekážala, dej bol vcelku dobrý, čo som v takej miere nečakal. Na francúzsky film dosť predcízne a po viacerých stránkach vydarené. Mne osobne ale nie úplne sediace. Herecky veľmi nesympatické, no nevravím že herci hrali zle. Hlavný predstaviteľ bol pre mňa takmer nestráviteľný, podľa mňa zlý výber hercov. Nevadilo mi, že sú herci menej známy. Ani hlavná ženská postava mi neprišla bohviečo. Humor je prijateľný a vyvážený. Monacké prostredie je moc pekné. Pre mňa silný priemer, ale oko neprižmúrim. 70%

Město (2010)

Ben Affleck by sa mal venovať hlavne réžii, no tentokrát mu to šlo aj pred kamerou. Spolu s Jeremy Rennerom zahral veľmi na úrovni. Veľmi uveriteľný film, realistický a precízne napísaný a tiež natočený. Prvky drámy aj thrilleru sú skĺbené výborne. Herecky vyvážené, kamera skvelá, tiež strih aj zvuk. Technické parametre sú zvládnuté na výbornú. Akcia je fajn, snáď som ani nečakal takú porciu. Benovi sa vydaril aj Gone Baby Gone, ale Mesto nezaostáva a myslím, že do budúcna sa od Afflecka dočkáme ešte dosť podobne vydarených projektov. Mesto si niekedy pozriem znovu a možno zvýšim hodnotenie na plný počet. Každopádne môžem iba odporúčať. 80%

Záměna (2010)

Ľahká americká, romatická záležitosť na oddych alebo ako uspávanka pre unavenejších. Ako komédia príliš nevýrazné, ako romanťák príliš dramatické. Ničnehovoriaci herci v hlavných úlohách. Odfláknuté po viacerých stránkach. Stopáž by mohla byť kratšia. Zápletka je celkom fajn, ale podobných filmov už bolo dosť. Veľmi nevýrazné, no konečne som videl po dlhšom čase Jeffa Goldbluma v niakom novšom filme. 44%