Thunderball (1965)

Štvrtý Bond je poslabší, dej nevtiahne toľko aby bavil počas celej vyše dvoj hodinovej stopáže. Connery stále dobrý, to sa musí uznať. Úvodné titulky od Toma Jonesa sú fajn. Celkový obsah filmu priemerný, no potešil aspoň Oscar za efekty, aj keď v dnešnej dobe prídu takéto efekty a akčné scény samozrejme smiešne. No z dielu na diel, úroveň rýchlo stúpa. Aston Martin sa rýchlo stáva legendou. Rozpočet filmu oproti predošlým dielom pekne narástol. 140 miliónový zárobok je určite lichotivý. 73%

Goldfinger (1964)

Tretí Bond je podľa mňa dosť nadhodnotený film a u mňa má k najlepším bondovkám ďaleko. Goldfinger je síce najkratší diel série, ale rozhodne nesplnil požiadavky do takej miery aby diváka dokázal uspokojiť. Akcia mi neprišla lepšia ako v predošlých dieloch. Objavil sa síce Aston Martin a 007 začal popíjať svoje pretrepané, nezamiešané Martiny, ale za to percentá nezdvihnem. Oscar za zvukové efekty určite potešil. Ja som bol sklamaný aj čo sa deja týka. 75%

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Druhý Bond bol určite príjemným prekvapením pre každého. Zrozumiteľnejší dej a viac akcie + výborná bitka vo vlaku určite pridali ku kráse. Connery sa z diela na diel zlepšoval. Začala sa klasika s bondovským humorom, ktorý z neho nevypršal v ďalších dieloch. Myslím, že Srdečné pozdravy z Ruska sú Conneryho naj bondovkou. 79%

Dr. No (1962)

Po skompletizovaní zbierky filmov s Jamesom Bondom som sa pustil do série pekne od prvého dielu, ale musím povedať že prvý Bond na mňa nezapôsobil nijak výraznejšie. Viem, že je to aj tak celkom slušné a na tú dobu dosť kvalitné, treba nad tým aj dosť rozmýšľať, ale aj tak mám dojem, že to šlo tak trochu mimo mňa. Z filmu je cítiť tak trochu klasiku. Hudba je už teraz legendárna. Režisérsky je Doktor No na dobrej úrovni. Film s miliónovým rozpočtom a takýto celosvetový úspech, to chce uznanie. Pre mňa iba lepší priemerný thriller s rodiacou sa legendou Seanom Connerym. 75%

Čtvrtý druh (2009)

Ťešil som sa na niečo naozaj napínavé , alebo aspoň poburujúce, ale rozhodne nastalo sklamanie. Šiel som do toho s tým, že je to podľa skutočných udalostí, no po pár scénach mi to prišlo veľmi okaté a ničomu som neveril. Herci mi tu prišli zbytoční. Emotívne vo mne film nič nevyvolal a nič vo mne nezanechal. Je to veľká škoda, pretože film s touto tématikou má stále vysoký potenciál. 50%

Generation Kill (2008) (seriál)

Vysoko kvalitný vojnový sedem dielny seriál z blízkeho východu. Putovanie Irakom až do Bagdádu bol skvelý zážitok na zopár večerov. Akcie je povedal by som, že skôr pomenej ale rozhodne je zvládnutá na výbornú. Digitálne efekty sú využité s rozumom a mierou. Natáčacie prostredie skvelé, réžia sa celkovo vyznamenáva. Dialógy sú na tom horšie, nie že by priam vadili , ale niekedy sa vojačikovia hrali na príliš veľkých drsňákov. Ich reči boli miestami neznesitelné, hlavne jeden vojak z jednotky to už naozaj preháňal. Nemám rád takých kecálkov. Ale keď prižmúrim oko nad zopár negatív, tak určite to je skvelá záležitosť, ktorú môžem len doporučiť. 84%

Predátoři (2010)

Veľké nadšenie pred projekciou mi skoro ani nedalo dýchať. Film vtrhol do deja hneď od samého začiatku. Prvé minúty mi prišli iba ako tápanie, no rozbehlo sa to celkom slušne. Prvá polovica bola pre mňa super prekvapením. Z filmu bolo cítiť klasiku z prvého Predátora. Nevedomosť, trocha napätia, hustá džungľa tentokrát cudzej planéty, hudba, atmosféra. Všetko pracovalo ako má. Scéna z predátorskými lovnými zvieratami bola brutálna, napínavá proste super. Od kedy sa objavili predátori šlo to s kvalitou dolu vodou. Digitalizácie nebolo priveľa, to bolo aj celkom v poriadku. Ale tvorcovia mohli naozaj ponechať hlavné prvky predátorov, ako zbrane, zvuky, plíženie, maskovanie, prefíkanosť a naštvalo ma, že boli dosť ľahko poraziteľní. Priveľmi neskúsení na lov v džungli, málo prispôsobiví. Čím viac sa blížil záver, tým horšie. Samotný záver nebol tiež príliš premakaný. Film začal pôsobiť ako riadne béčko. Ale v rámci žánru sa to dalo zniesť a pre fanúšikov povinnosť , ale istá dávka sklamania tu je. Našťastie Antalova réžia nie je až taká zlá a herci hrali nadpriemerne. Efekty ušli na to že film stál 45 miliónov. A hudba bola klasická, pre fanúšikov určite veľmi prijateľná. Prvý Predátor nie je ani zďaleka prekonaný, Predators mu nesiaha ani po pás, ale uznanie mu patrí. Očakávala sa oveľa väčšia zlátanina s priemernou úrovňou. U mňa je to na úrovni s dvojkou aj keď je to už o inom. Vďaka skvelej prvej polovici dávam 70%.

Avatar (2009)

O projekte Avatar som vedel už zopár rokov pred premiérou a hneď ako sa na svet ukázal náznak deja, stal sa film mojim najočakávanejším filmom vôbec. Na takýto projekt som čakal roky a snil som o ňom. A konečne - vyspelí ľudia prišli kolonizovať cudziu obývanú planétu, ktorú si pôvodní obyvatelia nechcú dať. Hneď ako vyšiel prvý teaser-trailer bol som hotový, pre mňa čistá extáza, pri ktorej dokonalosti sa tlačia slzy do očí a behá mráz po chrbte. Pre mňa najkrajší a najlepší trailer zo všetkých filmov. V kine v deň premiéry som neveril, že som naozaj tam a prišiel deň D respektíve deň A. Ešte len sa začala znelka 20ty Century Fox a už som bol namäkko a mráz na chrbáte. Príbeh vtiahol hneď zo začiatku, dej plynul a skvelo bavil, bol rýchly a nebolo čomu nerozumieť. No ohúrilo najme bombastické spracovanie. Hneď prvé zábery na džungľu totálne odzbrojili. Neuveriteľný svet a rozmanitá príroda, zaujímavé tvory, bujná vegetácia plná prapodivných rastlín s pestrofarebnosťou akú som ešte nevidel. Za tmy je tento svet ešte pútavejší. Nádhera. Scény z džungle sú nezabudnuteľné tak, ako aj mnohé ďalšie scény. Vo filme pracuje všetko ako má, atmosféra je skvelá, nemám výhrad a dobré sú aj emotívne scény, ktoré naozaj pracovali. Najemotívnejšia scéna je pre mňa scéna, kde ľudia zostrelili rodný strom Naviou. Ďalšie veľké plus je hudba. Tá sa približuje k dokonalosti a soundtrack sa dá počúvať snáď hocikedy. Patrí k mojim naj. Počas celého filmu je hudba rozložená perfektne a ku každej scéne sa neuveriteľne hodí a skvelo dotvára atmosféru. Zvuky sú taktiež super. Zvukové efekty sú vytvorené geniálne a pôsobia veľmi realisticky, masívne a čisto. Digitálne efekty, ktoré boli v tomto filme rozhodne treba sú dovolím si povedať, že tie najlepšie aké mohla doba priniesť. Sú absolútne neuveriteľné, realistické a detailné vo všetkom čo bolo vytvorené CGI. Ešte nikdy som nevidel tak realisticky pôsobiace postavy (okrem Brada Pitta ako Benjamina Buttona), zvieratá a prírodu. Naviovia pôsobili maximálne dokonale a myslím, že je to veľký krok vpred. Tvorcovia efektov si pekne mákli. Hotová pastva pre oči a uši, ľudské zmysli dostali o čom sa im ani nesnívalo. Kamera je ďalšie plus tak ako aj strih, každý záber má svoju váhu, skvelú formu a ani chvíľa nie je zbytočná. Naozaj výborne zostrihané. Kamery aké Cameron použil by sa mali odteraz povinne používať pri všetkých filmoch ! Herci mi tiež celkom sedeli, nie že by boli na Oscara, ale nikto mi nevadil a to ani Rodriguezová, ktorú osobne moc nemusím. Inak som veľmi spokojný s Worhingtonom aj Saldanou a Stephen Lang ako záporák je pre mňa super. Všetci si odviedli dobrú prácu a dostali zo seba maximum, aj vďaka Jamesovi, ktorý bol tvrdým učiteľom. Režisér si tento krát zaslúži najväčšiu pozornosť. Takéto zložité natáčanie by zvládla možno len hŕstka súčasných režisérov Hollywoodu (možno Spielberg, Bay, Lucas, Jackson, Snyder, Raimi). Drtivá väčšina je za zeleným plátnom a to chce naozaj veľkú dávku fantázie a presné vízie. Klobúk dole a pekne na kolená pred Jamesom Cameronom. Avatarom mi ukázal kto je tu pán a rozdrtil konkurenciu. Jediné mínus filmu je snáď len scenár, ktorý mohol byť predsa len viac prepracovaný. Chýbalo nejaké to rozvetvenie alebo trocha viac hĺbky. Je to veľká škoda, keby bol ešte lepší scenár, film by dosiahol asi totálnej dokonalosti ako to bolo pri Jacksonovom Pánovi prsteňov. No ja osobne kvôli jednému aspektu (síce dôležitému) nebudem zhadzovať na kolená celý film, takže dokážem prižmúriť oko. Zážitok z filmu je aj tak veľmi silný, vlastne jeden z najväčších filmových zážitkov aké sa dajú prežiť a z kina asi aj ten najväčší. Jeden krát v kine nestačí, preto som bol aj druhý krát a Avatar bol pre mňa veľkou inšpiráciou kúpy čo najväčšej dostupnej plazmovej TV, na ktorej sa film skutočne vyníma. Spolu s domácim kinom, ktoré rozhodne treba mám aj doma zážitok, ktorý si rád zopakujem hocikedy bude príležitosť. Zatiaľ som Avatara videl 10x, no určite to pri tomto čísle neostane. Odporúčam všetkým. Mne sa rozhodne z veľkej časti splnil sen, James mi splnil sen a mám z toho veľkú radosť, ktorú by som doprial každému. Pocity sú neuveriteľné. Odporcov Avatara ignorujem, za nejakú naivitu alebo to že to pôsobí ako nejaká rozprávka, tak to nie. Avatar 2 je pre mňa najočakávanejší film, ktorý si nenechám ujsť v kine ani za svet. Budú to dlhé roky čakania. A som rád, že Avatarovi sa v kinách tak darilo a zarobil doteraz 2 miliardy 700 miliónov. Ja osobne mám veľkú radosť, bez debaty dávam 5* a bez výčitiek 92%

Nouzový východ (2008)

Áno silná to dráma, no pre mňa príliš depresívna. Nechápem isté nálady ľudí, zvláštnu psychiku a odlišné charaktery a to hlavne vo filmoch. Núdzový východ je jeden z nich. Ústredná dvojica výborne hrá, no z ich postavami som sa nestotožnil. Nemám z filmu dobré pocity a možno aj kvôli tomu ho podceňujem. Inak film treba objektívne doceniť, pretože ho Mendes dobre natočil, dramatizácia nechýbala, silnejšie scény, Winslet, DiCaprio, Shannon, dobový nádych, kostýmy a podobne. Ale u mňa aj tak sklamanie. 75%

Majestic (2001)

Rozhodne najslabší film Franka Darabonta, ale aj tak kompletná a dobrá dráma. Na môj vkus asi veľa romantiky. Prepísknutá stopáž, naťahované scény, pomalšie plynutie. Nie sú to zrovna klady, ale rozhodne sa to dalo prežiť. Celkom dobrý scenár, dobrý výkon dramatického Jima Carreyho aj ďalších hercov. Dobové prostredie vydarené. Škoda len lepšej atmosféry a pomalého plynutia. Nie je to také strhujúce ako iné Darabontove filmy. S postavami som nesympatizoval, teda nestihol ani v tak dlhom čase, čo je škoda. Ale aj tak sa jedná o dosť dobrú drámu a príbeh. No z povedomia sa vytráca skôr, ako sa očakávalo. 75%