Randall

Randall

Česko

<< předchozí 1 2
    • 23.10.2016  18:33

Do kina jsem šel pln skepticismu. Norská mediální scéna byla plná tohoto filmu, a tak jsem po bohatých zkušenostech z Česka šel do kina s tím, že se budu koukat na šmejd koprodukovaný televizemi, které se nyní snaží alespoň trošku z těch vyhozených peněz dostat nazpět. Byl jsem však pozitivně překvapen! Film je o tom, jak bylo Norsko zataženo do druhé světové války: Začíná německou invazí a sleduje jednak tehdejšího (a historicky prvního) norského krále, Haakona (Jesper Christensen), a jednak německého diplomata v Oslu (Karl Markovics). Zatímco král utíká společně se zbytkem norské vlády před postupujícími Němci z Osla, diplomat Markovics se naivně snaží nastalou situaci řešit diplomaticky a podle práva. Celý film vrcholí jejich schůzkou, během níž dojde k onomu "Kongens Nei", tedy "královu NE", kdy král odmítne podepsat spojenectví s nacistickým německem, především protože nechce nechat na holičkách lid, co jej zvolil (řada politiků by se mohla poučit). Navíc film poměrně hezky na Německu ilustruje odvěkou šmejdskou strategii "když uděláš X, rozbijeme ti hubu, ale nebude to naše vina, protože to TY jsi udělal X". Co se týče mého hodnocením: Nevím, jestli je zcela správné označovat snímek jako válečný film, když se jedná spíše o konverzační drama (pravda odehrávající se za války), ale rozhodně jsem se po celou dobu filmu nenudil. Právě naopak, ty jakoby válečné "akční" scény byly na filmu zdaleka to nejnudnější, ale naštěstí jich nebylo mnoho. Herecké výkony - zejména Markovicse a Christensena - jsou jednoduše vynikající a i těch pár efektů nebylo špatných. Film má objektivně několik drobných záporů: Například hudba je ucházející, ale místy jsem měl pocit, že se skladatel až příliš "inspiroval" u Inception. Další drobné mínus je místy až příliš uměle těkavá kamera a sem tam se objevující filmařská klišé ("zvonění v uších po výbuchu granátu" á la vojín Ryan apod.) Tak jako tak však pozitiva bohatě převyšují negativa. Pokud chcete vidět pro našince jistě zajímavý pohled na nepříliš známou tvář druhé světové války, tento film určitě stojí za to vidět. Doufám, že se alespoň v nějaké podobě dostane do Česka.

• 12.1.2015  21:28
    Vraždy v kruhu (TV seriál) (2015)

Na české poměry se jedná o řemeslně nadprůměrně povedenou kriminálku - rozhodně lepší, než třeba Hřebejkův utahaný a přehnaně hipsterský Exorcista. Škoda jen, že do toho hoši a děvčata tahají ty horoskopy... I tak ale dávám čtyři hvězdy, protože dobře odvedená kriminálka bez manýr a uměleckých extravagancí na ČT chyběla. ---Aktualizace po několika hraničně-debilních epizodách--- Nevermind, tak už jsme zase u klasické české podprůměrné porevoluční slátaniny... Škoda.

• 12.1.2015  17:40
    Případ pro exorcistu (TV seriál) (2015)

Libovolné Vraždy v Midsomeru jsou lepší než tohle. "O naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí" se totiž série opravdu jen "pokouší". Jedna hvězda pro kameru a samotnou hudbu (NIKOLIV JEJÍ POUŽITÍ!!!), jinak nuda a plno WTF momentů...

• 26.12.2014  14:06
    Kdyby byly ryby (TV film) (2014)

Nikdy nečekám od pohádek žádné zázraky, ale tohle je prostě průšvih. Scénář strašný, dialogy otřesné a zmatené, sociopolitická angažovanost přinejlepším hospodská a režii by zvládl lépe i ten slepý Woody Allen z Hollywood Ending. A co teprve herci! Tak příšerné herecké výkony téměř všech herců v televizní pohádce nepamatuji. To nejvtipnější, čeho se od této „Vánoční“ pohádky dočkáte, tak jsou Windowsácké zvuky kouzelného proutku. Inu, je poznat, že se tvůrci věnovali kouření směsi "20% blatouchu a 80% leknínu“ více než filmařině - a na poslední chvíli se z toho rozhodli udělat z nouze ctnost pro soudruhy artózní huliče. Smutné...

• 28.12.2013  01:00

Když se vás někdo zeptá na obsah tohoto filmu, který příběh mu řeknete? Já ten s tygrem. To je lepší historka.

• 28.12.2013  00:56
    Helena (TV seriál) (2012)

Nejprve se vrátím pár let zpátky: podle televizních upoutávek jsem tehdy soudil, že Comeback musí být velice smutná záležitost s ubohým humorem. Tehdy jsem se ovšem mýlil a po shlédnutí jednoho dílu jsem nakonec dokoukal všechny. Helena u mě začínala podobně. Viděl jsem ukázky a řekl jsem si: "Vypadá to jako smutná záležitost s ubohým humorem, ale vzpomeň si na Comeback!" Inu, vzpomněl jsem si a jeden díl Heleny jsem přetrpěl... Ten, co na to vynaložil prachy, by se měl stydět v koutě. Přehrávající herci, nesympatické postavy (pokud se o nějakých postavách či charakterech vůbec dá mluvit), humor na úrovni "Hrajeme si na idioty" a to vše korunované scénářem, který působí, jako kdyby jej napsal student prvního ročníku osmiletého gymnázia... Fakt ne, tuto perlu českých seriálů si odpustím.

• 27.12.2013  20:11

Herec se nepřetvařoval a sám sebe ztvárnil poměrně věrohodně. Kamera byla dobrá, zvuku bylo rozumět, akorát střih byl poněkud mdlý a 3D skoro nebylo poznat. Také jsem postrádal větší akci a efekty byly vyloženě televizní. Jediné, co mi scházelo, však byla Jiřina Bohdalová, která by měla být součástí každého pořádného Vánočního programu.

• 26.12.2013  01:25

Jak dost možná můžete očekávat, animace i hudba jsou na špičkové úrovni. Takže se seberte a jděte se na to kouknout, stojí to za to. Jediné, v čem nová Fantazie pokulhává za tou starou, je pojivo, kterým jsou jednotlivé segmenty pospojovány. Abyste chápali: stará Fantazie působí značně uhlazeně a i momenty, v nichž nám konferenciér osvětluje, co že to vlastně nyní uslyšíme a uvidíme, jsou značně stylizované a z dnešního pohledu působí staromilsky-nostalgicky. Dvoutisícovka na stylizaci rezignovala a výplň mezi jednotlivými díly obstarávají nejrůznější - dnes již můžeme říci "dobové" - celebrity, a to způsobem televizně-estrádním. Celkově máte pocit, že zatímco stará Fantazie byla určena pro kina, ta nová byla vyrobena pro televizi. Je ovšem docela možné, že to byl záměr a že za 47 let budou naši potomci se stejnou nostalgií obdivovat, jak dobře ta Fantazie 2000 vystihuje televizní masovou kulturu konce 90. let. To ovšem kritizuji jen nějakou jednu sedminu celkové stopáže.

• 26.12.2013  01:03
    Fantazie (1940)

Pokud jste tento film neviděli, zanechejte všech činností a okamžitě to napravte - on se totiž nijak recenzovat ani komentovat nedá. Tento film se musí vidět. Pro mne je to jeden z nejlepších Disneyho snímků vůbec.

• 25.12.2013  22:06
    Sněžný drak (TV film) (2013)

Aby bylo jasno: tahle pohádka se nestane jedním z tradičních Vánočních pokladů ČT, ale i tak se řadí k nejlepším televizním pohádkám posledních několika let. Místy sice ztrácí tempo, jindy naopak přistupuje k nepatřičně zkratkovitým zvratům a některé postavy scénárista mohl rovnou vyškrtnout, přesto jsem se na ni vydržel bez problémů dívat od začátku do konce. Velký kus práce odvedl David Ployhar s kamerou - tak dobré kompozice aby člověk v moderních českých filmech pohledal. Konečně i režie se projevuje poměrně dobře a herci nepřehrávají ani se nijak nepitvoří. Pohádka má u mě plné tři hvězdičky a tyto povyšuji o jednu hvězdičku coby motivační odměnu pro tvůrce; celkové skóre však zaokrouhluji na pět hvězdiček, aby existovala protiváha všem "odpadistům", jež zřejmě neviděli včerejší skutečný odpad. V absolutních hodnotách se totiž tato pohádka k včerejšímu veledílu s Bohdalkou a polenem v hlavní roli rozhodně blížit nemůže.

• 24.12.2013  22:38
    Duch nad zlato (TV film) (2013)

Tohle je opravdu strašně nepovedené dílo: scénář nestojí za nic, postavy se nevyvíjejí, "děj" se posunuje zásadně jen díky jejich hlouposti a neschopnosti dostat se i z těch nejbanálnějších situací, střihu je jednou málo a podruhé moc, "slavní herci" přehrávají bez přestávky... Pokusil bych se hodnotit i herecký výkon Františka Skopala v hlavní roli, ale není co hodnotit: žádný herecký výkon se nekoná. Spíše to vypadá, jako by mu před každou scénou někdo řekl něco jako: "Hele, sedni si sem, tvař se zasmušile a šoupej rukou nahoru a dolů po rukávu - on jak někdo za tebou foukne do záclony, tak to bude vypadat, že ti je zima..." nebo "Přejdeš semka, ohneš trochu obočí a řekneš 'Ouvej'. " Pí Bohdalová je samozřejmě kategorie sama pro sebe a i kdyby její postavu hrál výše zmíněný František Skopal uvedeným způsobem, dopadlo by to lépe než tato Kouzelná-teta-Křemílka-zahradníčka-mauntfýlďáčka. Jan Hrušínský se na můj vkus příliš pitvoří a jeho přiblblý král mě otravoval. Za zmínku stojí i výkon Martina Dejdara - jeho Hostinský totiž není nic jiného, nežli padoušská reinkarnace Ozzáka z Comebacku. Film se tak snaží držet nad vodou pouze Viktor Preiss a Veronika Kubařová, ale ani oni nemohou "vyhrát" ze scénaře nic kloudného. Jistě, někdo se může zaklínat mantrou "ALE VŽDYŤ JE TO PRO DĚTI!", nicméně - jak může potvrdit řada školních kuchařek - děti sežerou skoro všechno, takže je povinností dospělých krmit je něčím pořádným.

• 11.10.2013  13:19

Slabší 4 hvězdičky, který ovšem stojí za shlédnutí. Film je studií na téma "technologie moci", pro kterou prostředí nacistického Německa představuje jen substrát potřebný pro zakotvení nosného příběhu. Nacisté (potažmo jejich přikyvovači) jsou zde typicky dobově (myšleno v době vzniku snímku) zobrazováni jako téměř mytologické postavy, jejichž výčet charakterových vad přerůstá do groteskních rozměrů a spíše než jako bezohledné antisociální lidské bytosti je vykresluje coby černokněžníky z pohádek. Co se řemesla týče, film těká mezi intenzivní divadelností, neorealismem a klasickým mainstreamovým filmovým vyprávěním. Skoro se mi vybavila postava Zdeňka Svěráka ze hry Akt: neorealismus zde bezpečně poznáte, protože se jakoby vynoří, následně se zanoří, pak se zase vynoří, pak se zase zanoří... Film u mě jednoznačně boduje v oblasti vykreslení principu opojení mocí, stejně tak děj je nakonec chytlavý, avšak přílišná stylizace hraničící s manýrou ve mně zanechala dojem filmu, který stačí shlédnout jednou.

• 23.9.2013  23:50
    Top Secret (1997)

Jedna hvězdička za film samotný... ...a druhá za vtipný dojem, že Mission Impossible 4 opravdu intenzivně vykrádá konec tohoto filmu.

• 23.9.2013  19:10
    Atlas mraků (2012)

V záplavě zdejších komentářů volím jednoduchý komentář: film se mi líbil. Nebudu rozebírat proč, prostě se mi líbil. A chci je vidět znovu. Co nejdřív. Teď už jen najít další tři volné hodiny na to, abych tak mohl učinit...

• 23.9.2013  18:58

Mně osobně se návrat do světa Příšerek líbil; po stránce technické (animační) mně dokonce vyrazil dech. Protože je však "in" hledat na Pixarovkách chyby, pokusím se o to i já zde: Pixarovské filmy, ať už krátkometrážní či celovečerní, se poslední dobou snaží především parodovat či vzdávat hold nejrůznějším žánrům. V tomto případě se tvůrci vydali na poměrně tenký led žánru amerických univerzitních komedií a povedlo se jim tomuto žánru nejen vzdát hold, ale dokonce vytvořit nejlepší film, který v tomto žánru existuje. Zde zřejmě číhá největší slabina Univerity pro Příšerky: univerzitní komedie jakožto žánr obecně totiž nepředstavují zrovna nejkvalitnější kus filmového žvance: kvanta zpravidla málo vykreslených postav, mimořádně rychlý děj, ve kterém se vlastně nic neděje a odkazy a americkou univerzitní "experience," jenž je většině zahraničních diváků cizí (zde bych rád vyzdvihl genialitu překladatelů, kterým se povedlo film dostatečně deamerikanizovat). I když se to může zdát jako hodně kritiky, Univerzita pro příšerky stále patři mezi lepší sorty animáků a rozhodně stojí za to vidět. Jistě, první Příšerky nepředčí, ale ani se před nimi nemusí stydět - což u animovaných sequelů/prequelů stále není samozřejmost.

• 21.4.2013  01:17
    Lincoln (2012)

Nenechal jsem se odradit nízkým hodnocením a dobře jsem udělal.

• 1.3.2013  23:15
    Ruslan (2009)

Střihači se po několika ne příliš úspěšných pokusech naučili sestříhat akci tak, aby to vypadalo, jako když Seagal stále máršl-ártuje, což je zajisté pokrok. Stále je to sice jednoduchoučká Seagalovka se slaboučkým scénářem, ale dívat se na to dá celkem pohodlně.

• 1.3.2013  18:45

Začátek filmu je lehce nadprůměrný a jsou v něm i vtipné scény. Jakmile však rodiče opustí dům, aby v něm nechali své obří dítko se sourozencem, klidně můžete přepnout jinam. Postavy se stanou pozoruhodnými tupci, jejichž nelogická rozhodnutí jsou to jediné, co posunuje děj. Chápu, je to komedie, ale ani v komedii by se postavy neměly chovat jako úplní idioti jen proto, aby se scénárista mohl rychle dostat k dalšímu vtípku. Navíc to obří dítě je (alespoň pro mě) strašně nesympatické a chová se jako hroznej spratek!

• 17.2.2013  22:51
    Kytice (2000)

Filmu dávám dvě hvězdičky místo možných čtyř, neboť neznalý literární předlohy konec některých básní nepochopí buď vůbec (Vodník), nebo je pochopí rovnou špatně (Štědrý den). Jen na ten film zkuste jít s cizinkou (cizincem) a hned to pochopíte...

• 16.2.2013  23:25

Naprosté zklamání. Hloupý scénář na úrovni slabšího dílu včelky Máji a navíc výtvarný styl k Asterixovi se nehodící. Čekal jsem, ze kterého rohu na mne vykoukne Gargamel a Šmoulové. Máte-li rádi Asterixe, stejně se na to podíváte - ale byli jste varováni.

• 16.2.2013  23:19

Jednoznačně nejlepší hraný Asterix. Pokud se vám líbí Asterixovy animované filmy, pravděpodobně se vám bude líbit i tento film.

• 16.2.2013  23:17

Psychedelická a stylizovaná jízda. A velice zábavná! Jako kdyby ty staré komiksy a animované filmy ožily. Otázkou zůstává, proč se film tolik odlišuje od toho prvního.

• 16.2.2013  23:05

Jak proboha může projekt s takovým rozpočtem skončit takhle? Vypadá to, jako kdyby se někdo den před natáčením na tři hodiny posadil a rovnou vyplodil technický scénář. Tohle jednoduše NEMOHLO vzniknout normální cestou... Jedna hvězdička patří těm několika málo Delonovým, u kterých jsem se pousmál. Jinak bída.

• 16.2.2013  22:49

Atmosféra? Check. Herci? Check. Příběh? ... Příběh? Ehm, no, on tam vlastně žádný není. Detektivové vyšetřují a vyšetřují, aby vše nakonec vyřešil deus ex machina. To u filmu, který se prezentuje jako krimi, představuje značný nedostatek. Jako kdyby Colombo vyšetřoval vraždu a najednou odněkud přiběhl vrah, přiznal se a zemřel. Na co pak ten dlouhý příběh? I tak to ale není špatný film a stojí za shlédnutí.

• 16.2.2013  22:42
    Prometheus (2012)

Sorry, Ridley, ale nemohu jinak. Mám v úctě tebe i tvé filmy, avšak tento se opravdu nepovedl. Dávej si pozor. Takhle to začíná. Natočíš jeden průměrný film, pak další, a další a další a než se naděješ, točíš Saxanu a lexikon kouzel!

• 16.2.2013  22:33
    Looper (2012)

Velmi, velmi nadhodnocený film. Neberte mi to za zlé, ale v tom filmu je taková spousta nelogičností, že mi to hlava nebere. Atmosféra je, kamera taky ujde, herecké výkony také v pohodě, ale dohromady to šustí papírem: V budoucnosti je těžké zbavit se mrtvého těla, a tak mafie posílají nežádoucí osoby do minulosti. Živé. Asi proto, aby mohly snáze uprchnout... Občas však někomu i v té budoucnosti zastřelí manželku a zapálí dům; cesta do minulosti je zřejmě vyhrazená pro VIP mrtvoly. Vrahy - ty co pro mafii vraždí v minulosti - posíláte coby staré dědky zpět do minulosti, aby je tam popravili. Pardon, oprava, aby se tam popravili sami, protože každej je celej žhavej se sám oddělat. Uvažujte nad tím: Pošlu vaše starší já do minulosti, aby ho vaše mladší já mohlo zabít. CO BY SE TAK ASI MOHLO PODĚLAT, ŽE????? Zkrátka mafie je v letech 2070-80 zcela retardovaná, zdrogovaná nebo ji vede české ministerstvo vnitra, protože nikdo soudný takhle stupidní metody nemůže ani vymyslet.

• 16.2.2013  20:26
    Cizinec (2010)

Chemie mezi Angelinou a Johnnym jednoduše nefunguje a film tím trpí. Místy nudné, ale docela dobře se na to koukalo.

• 16.2.2013  13:07
    Ples upírů (1967)

Tenhle film se mi hrozně líbil už jako malému klukovi. Je to taková naivní groteska místy připomínající kreslený film. Nevím proč, ale mně to vůbec nepřijde jako horor. Spíše mi to připomíná parodii na upírské filmy tehdejší doby. Takže pokud očekáváte horor, hvězdičku si seberte a jděte jinam, a pokud komedii, směle do toho!

• 16.2.2013  12:58

2,51 Hvězdičky. Překvapivě sympatická krávovina. Očekával jsem něco mnohem strašnějšího, ale nakonec se z toho vyklubala docela snesitelná Hollywoodovina. Nejsměšnější (akorát nevím, jestli to byl záměr nebo ne) je, jak se všichni tváří naprosto vážně. Prostě Lincoln byl zabíječ upírů a hotovo. Deal with it. Už se těším na pokračování s Barackem Obamou.

• 15.2.2013  22:05

Mladý právník přijíždí do vesnice, kde se děly, dějí a dít budou pěkně krvavé záležitosti. Příjezd není zrovna lákavý, všichni vesničtí balíci se jej snaží donutit k odchodu. Když začne být dusno, začnou ho dokonce obviňovat z toho, že si děsivé záležitosti dovolil způsobit svou neochotou ztratit zaměstnání. Přesto až do 67 minuty (počítal jsem to, páč mě to štvalo už od desáté minuty) nenapadne tohoto mladého muže se zeptat, co s ním jako sakra mají za problém. Zřejmě proto, že kdyby tak udělal, nebyl by film. Takže až příště přijedete do nějaké dědiny, kde vás všichni budou nenávidět a odhánět, kde se budou dít strašidelné věci a místní vás z nich budou obviňovat, neptejte se proč. Možná o vás někdy natočí horor. Jinak solidní atmosféra, hudba, líbila se mi i kamera a lekavky. Možná střih bych si občas představoval jinak (zbytečně odlehčoval napětí), ale přesto solidní řemeslné dílo.

<< předchozí 1 2