Methodix

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 14.8.2019  13:13
    Kořist (2019)

Na daný námet vcelku vydarený film, v ktorom režisér nič zbytočne nenaťahuje, rýchlo a jednoducho nás oboznámi s hlavnými postavami a rovno sa vrhne na samotný základ, tvorený stiesneným priestorom, tmou a kopou hladných plazov. Samozrejme sa to nevyvaruje klasickým klišé, sem-tam to uráža inteligenciu a silu aligátorov (žeby ich zastavili tri zhrdzavené ocelové trubky?) a naopak preceňuje tú ľudskú (najmä odolnosť kostí tej krehkej dievčiny), ale vzhľadom na rozpočet to pôsobí realisticky, zrejme do takej miery, ako sa len dá, hádže to slušné prekážky do cesty, má to rýchly spád, je v tom aj krv, odlet končatín a pôsobí to napínavo, takže v tomto smere spokojnosť.

• 12.8.2019  18:50

Opakovanie je v tomto prípade matka stupidity. Johnson so Stathamom tu totiž dve hodiny dookola omielajú tie isté hlášky, narážky a urážky, z ktorých máloktorá je skutočne vtipná a originálna. Človek by si rád vypočul aj niečo zmysluplné a uveriteľné, tuto to však nehrozí. H&S ako samostatný celok je podobne ako F&F séria extrémne prepálený v akcii, ktorá je ale už za hranicou únosnosti (najmä Londýn a celý záver na útesoch). Nemám osobný problém ani s jedným z oboch hlavných borcov, no to ich neustále hýrenie testosterónom a ukážka svalov či mužnosti mi už prišli skôr trápne ako vtipné. Niekde som sa zasmial, Samoa je lepším osviežením než sa na prvý pohľad zdalo, no tie dve cameá sú úplne odveci a scenáristicky je to fakt bieda, v ktorej nie je strach o kľaďasov, ani záujem o akýsi vírus. Od Leitcha som čakal miernejšie poňatie snímku než je celá séria, ktorá už je i tak dosť prehnaná, ale aspoň v nej funguje familiárnosť a osudovosť. Len tak-tak za tri.

• 29.7.2019  19:35

Poorzilla. Toto si tá sympatická jašterica od tvorcov rozhodne nezaslúžila, aby sa stala len prerasteným vojnovým nástrojom blbých civilistov a vždy musela všetko zachrániť v poslednej možnej sekunde. Pozitívne na dvojke sú iba efektné nástupy monštier a prepracovaná triková stránka, z dôvodov a následného konania zúčastnených ľudí mi totiž bolo takmer zle. Prvý trailer vyzeral epicky a navnadil, no nakoniec sa toho stala iba umelá vata plná nezmyslov, s nadutými emóciami, ešte aj oničom zahranými, ktorá dobre rozvijajúcu sa mýtickosť spláchla dole vodou. Jednotka možno nemala také tempo a rovnako sa väčšina súbojov v nej odohrávala za tmy, no určite bola prehľadnejšia a nie tak hnusná ako tu. Nebyť tých gigantických monštier, dopadlo by to ešte horšie.

• 27.7.2019  18:38
    Hellboy (2019)

Cez Del Torovho Hellboya som len narýchlo preplával, nakoľko jeho žáner nie je moja šálka kávy a defacto vo mne nič nezanechal. Tohto nového som si pozrel vlastne iba preto, či sa utvrdí myšlienka, že ide o dosť zbytočnú renováciu (pokračovanie?) nie tak starej látky. Niečo na tom pravdy bude, nakoľko nový Hellboy je paródia sama na seba, v ktorej nedrží pokope skoro nič. Od režiséra, ktorý si myslí, že hektolitre krvi či odseknuté končatiny z toho spravia kvalitný fantasy horor, ktorý priláka aj nezainteresovaných (pri pohľade na tržby to spôsobilo zrejme pravý opak), cez slabé herecké výkony (Harbour ok, no v porovnaní s Perlmanom, ktorý mimochodom tiež veľa krásy nepobral, vyzerá do ksichtu len ako nevydarený plastelinový výtvor), až po akciu a mytológiu, ktorá ničím nezaujme. Jediné, čo tu funguje, je akurát tak humor, všetko ostatné je ohavné viac, než by sa patrilo.

• 24.7.2019  10:00

Ani na druhý krát Spidey ako sólovka až tak dobre nezažiaril a v podstate sa odlíšil iba príjemným výletom do Európy, kde ale začína príbeh skôr Petera Parkera a jeho, miestami vtipných spolužiakov, než Spider-Mana a jeho protivníka. Ten sa dostaví až v druhej polovici nijak zvlášť originálnym spôsobom a postupne sa z neho stane tuctovka s dronmi, laserami, búrajúca mestské pamiatky. Stále však ide o plnotučnú zábavku so slušnou akciou, ktorú je vo väčšine prípadov našťastie aj vidno a neodohráva sa celá len za tmy, sympatickým ťahúňom a pár dobrými novinkami ako napr. hranie sa s ilúziami. Tým pádom sa odpustí aj tých zopár nedostatkov a naivnosti. Zo všetkého je tu ale najlepšia prvá potitulková scéna. Nová fáza môže začať...

• 22.7.2019  08:15
    The Mustang (2019)

Vydarené, nič zvlášť nekaziace menšie dielo o jednom trestancovi, ktorý sa prostredníctvom vzťahu s divokým mustangom snaží o akú-takú osobnú obrodu. Z prvotného dojmu tvrdej väzenskej drezúry (v podstate tu je len jedna drsná scéna) sa napokon vykryštalizuje hutná dráma s výdatnou dávkou emócií (rozhovory s dcérou), podaných minimalistickým, no skvelým výkonom od Schoenaertsa. Niektoré pasáže, ako tá so spoluväzňom sú mierne nedotiahnuté a menej prepracované, o živote hlavnej postavy sa dozvieme tri vety, no stačí to a prevláda spokojnosť, či už zvoleným prostredím alebo pekným záverom (ak to bola Dernova úmyselná pripomienka, o to lepšie) a odkazom. Raz za čas si aj takáto nenápadnosť zaslúži vyššie hodnotenie.

• 21.7.2019  19:33
    Rocketman (2019)

Eltonova hudba mi vôbec nič nehovorí, poznám možno dve jeho pesničky, no na životopisné filmy sa chytám ľahko a ako sprievodca jeho súkromným životom a dosť depresívnym začiatkom kariéry, Rocketman dostatočne poslúžil. Nesadlo mi však to spracovanie, ktoré je viac muzikálové než hudobné, viac nesympatické ako prívetivé a viac extravagantné než seriózne. Bohemian Rhapsody som si ako nestranný divák užil aj po hudobnej stránke, Rocketman je lepší iba v odvahe ukázať aj tú homosexuálnu a napokon jediné, čo z neho utkvie na trochu dlhšie, sú emócie medzi Eltonom a jeho rodičmi, hoci ani tie nie sú v konečnom dôsledku, podobne ako celý príbeh, niečím výnimočné.

• 17.7.2019  15:20
    Apollo 11 (2019)

Zaujímavou formou spracovaný dokument o prvom pristáti človeka na Mesiaci, určený hlavne pre tých, ktorí tomu naozaj veria a stále ich to dokáže zaujať, pozostávajúci prevažne z doposiaľ nevidených, autentických záberov, ktoré NASA uverejnila vzhľadom k blížiacemu sa výročiu tejto misie a ktoré sú miestami tak skvelé, až sa nechce veriť, že už sú 50 rokov staré. Je to prehľadné, stále dychberúce, so žiadnym zbytočným obkecávaním od iných osôb, zamerané na všetko podstatné, čo sa behom toho týždňa udialo. Možno to presvedčí aj odporcov.

• 5.7.2019  20:08
    Shazam! (2019)

Shazam! je taká nedopečená jednohubka, ktorá rozhodne nezaškodí, ale nikam nevedie, pretože namiesto rozoberania daného hrdinu a využívania jeho potenciálu začína každou ďalšou minútou stagnovať a dané univerzum pripomína iba umelo tlačenými mini vsuvkami ("kolega" v školskej jedálni, potitulková scéna s rybkou). Sem-tam sa človek zasmeje, pôsobí to sympaticky a nevinne, ale je to normálna obyčaj, s navyše mdlým záporákom s podobizňou okukaného Stronga. Od DC sme však schytali aj výrazne horšie prúsery a Shazam je určite lepší ako napr. Jednotka samovrahov, takže napriek námietkam spokojnosť.

• 3.7.2019  13:48
    John Wick 3 (2019)

Tretí John Wick je ukážka toho najprecíznejšieho akčného remesla, ktoré je momentálne možné natočiť. Vďaka jeho tvorcom, ktorí dokazujú svoju vynaliezavosť, či už na poli mytológie, celkovej atmosféry, nových nápadov (kone, psy) alebo samozrejme akčných sekvencií (nože, Casablanca), ktoré sú fantastickým spôsobom vymyslené a hlavne natočené, je Parabellum mimoriadne plnohodnotný zážitok, ktorý naplno zasýti potreby akčného diváka. Pár výhrad tu však je - z Johna sa totiž stáva ešte väčší mechanický stroj, než akým bol doteraz, ktorý síce aj niečo schytá, ale paradoxne možno až príliš vo veľkom likviduje, najmä v poslednej pol hodine, ktorá dokáže vyčerpať. A samotný záver asi nie tak úplne (ne)prekvapí, ale zasa naladí na štvorku, ktorá môže byť znova o niečo lepšia. Stále je to však extraklasa, do ktorej je Reeves tak zažratý, že by som sa ani nečudoval, keby napr. aj ten akt lojálnosti v púšti chcel skutočne raz zrealizovať. Pán herec.

• 30.6.2019  15:00
    Aladin (2019)

Čakal som podstatne väčší Ritchieho režisérsky rukopis, ktorý tu vlastne vôbec nie je cítiť a preto je z hraného Aladina iba vcelku obyčajný remake animovanej klasiky, v ktorom sa to hýri farbami, tancovaním či spievaním. S tým by až taký problém nebol, ten skôr nastáva pri hraní na city a celkovú hravosť. Od nástupu modrého Willa Smitha to v rýchlych intervaloch strieda zábavu, vynaliezavosť s trápnosťou a umelosťou a keď k tomu všetkému prirátam nie moc dobre trafené postavy a ich obsadenie, keďže za zmienku stojí akurát tak krása Naomi Scott, tak vo výsledku dostanem neškodný rodinný film, ktorý animák rozhodne nepredčí.

• 30.6.2019  14:50
    Nevlídná planeta (TV seriál) (2019)

Nie vždy musí byť zárukou najvyššej kvality iba produkcia od BBC a moderátorský doprovod Davida Attenborougha, pretože aj NatGeo týmto svojím prírodopisným cyklom s Bearom Gryllsom je fascinujúcim zážitkom, ktorý dvíha varovný prst, no zároveň ukazuje stále tú istú krásu prírody, ktorá tu ešte zostala a ktorá sa snáď nikdy navždy nevytratí. Obsahom podobný dokument ako nedávna Our Planet, možno s pár vypožičanými zábermi, ale aj unikatnými novými, pri ktorých sa tají dych, ako napr. lov irbisa, polárnych vlkov a pod.

• 25.6.2019  19:42

Keďže dvojka bola čisté peklo, trojka už nižšie klesnúť snáď ani nemohla...a neklesla, no stále to je úplna zbytočnosť, v ktorej sa už ani neplánuje, ani poriadne neuteká z väzenia a ktorá keby nemala Stalloneho, tak by ju človek zaradil do nejakej trápnej béčkovej produkcie točenej niekde v Indočíne. Našťastie z nej nebolia toľko oči, má prostý príbeh v ktorom sa nestratíte a väčšina z toho je dokonca prehľadne nasnímaná, ale inak znova pekná mizéria. Fakt to potrebuje Sly tak znásilňovať? Pochybujem, že nemá zarobené na dôchodok.

• 23.6.2019  15:03
    Dumbo (2019)

Vtieravo-prdelková továreň na sny, ktorá všetko vsádza len na supercute výzor malého slona a pritom sa paradoxne z prevažnej časti zameriava iba na nesympatické postavy a samotného Dumba odsúva na vedľajšiu kolaj. Jediné, čo ju zachraňuje od ešte nižšieho hodnotenia je pekný vizuál za veľký rozpočet a z toho vyžarujúci dojem, že nejde tak úplne o triviálne béčko. Burton je tentokrát až príliš mäkký a málo vyhraný, širšie publikum tým zrovna neohúri.

• 23.6.2019  14:52

Nostalgia je momentálne v kurze a vďaka boomu okolo appky Pokemon Go vznikla aj táto rodinná komédia pre najmenších, ktorá ale veľmi nepobaví starších a ktorá zlyháva v priemernom príbehu, nezaujímavých ľudských postavách a tiež v digitálnych pokémonoch, ktorí až na hláškujúceho Pikachua pôsobia dosť lacne. Detinskosť, tváriaca sa bláznivejšie než naozaj je.

• 28.5.2019  10:27

Celá ôsma séria bola plná rozpakov, logikou šla voči všetkému, čo dovtedy GoT predstavovalo, niekde ma potešila, niekde mierne sklamala, ale tento dokument je skvelou ukážkou toho, že aj napriek všetkému, čo sa na konci (ne)udialo, zostane za týmto fenoménom, ktorý stál mnoho úsilia tisícok ľudí a mnohým z nich aj zmenil životy, prázdne miesto, ktoré málo čo vyplní. Emocionálne opodstatnený, vtipný a lúčiaci sa dokument, sledujúci hlavne zákulisie a komparz. Škoda len, že nezahrnul viac pocitov hlavných hviezd, predsa len, k ním už človek má vytvorený určitý vzťah a ešte lepšie by to precítil.

• 9.5.2019  13:23

Film, ktorý je spracovaný spôsobom, síce nie priamo oslavujúcim Bundyho, ale ukazujúcim iba jeho "sympatickejšiu" stránku, ktorou sa vďaka Efronovej mimike, širokému úsmevu a sakám dá ľahko opantať, no niekde v povedomí stále tkvie pocit úzkosti nad všetkými tými hrôzami, ktoré napáchal. Tu sa ich však dočkáme len na konci v podstate prostredníctvom jednej fotky a rýchlo zostrihanej zinscenovanej scény, a to je z celého procesu trochu málo. Dianie predtým je možno presne opísané (ako to uvidíme aj počas záverečných titulkov), ale neprináša nič viac, žiadne vyložené napätie a z pohľadu priateľky skôr divnú vzťahovú linku, ktoré chce na záver šokovať, no nepodarí sa jej to až takým úderným momentom.

• 8.5.2019  09:09

Severanská verzia mala síce vtipné vsuvky, ale stále bolo vo vzduchu cítiť tú ich typickú chladnosť, nevyvolávanú iba počasím, no pri remaku Mrazivá pomsta fakticky treba doplniť k trom vyššie vypísaným žánrom aj komédiu, pretože pri likvidovaní jednotlivých čudákov sa človek slušne pobavil. Miestami si to nevie vybrať, akým smerom sa to chce uberať a z väčšej časti je to tak debilné a prestrelené, že vyššie hodnotenie sa tomu jednoducho dať nemôže. Neeson opäť v pohode, no najlepší sú tu indiáni.

• 29.4.2019  22:02

Grandiózne zakončenie tejto veleúspešnej série, pri ktorom je nutné poznať predchádzajúce diele a dianie, pretože Endgame všetko vsádza na prepojenosť a osudovosť jednotlivých postáv a ich predošlých konaní. Ako samostatný film to nie je dokonalé, ako záverečná rozlúčka je to však perfektné. Štruktúra opäť funguje, síce miestami mierne kolíše, nakoľko trochu natiahnutý a typicky vtipný úvod som možno až tak nečakal, keďže vieme čo sa naposledy udialo, ale od prepracovaného, spomienkového stredu, až po finálovú nakladačku (zdvojnásobenú z tej z Infinity War, ale úplne uspokojujúcu všetkých komiksových fanúšikov) je to absolútna paráda so zámerom, ktorý znovu vyšiel do bodky. Je to skrátka super film, ktorý v sebe miesi poriadnu dávku napätia, zábavy a v neposlednom rade reálnych emócií, ktoré v úplnom závere potvrdia daný názov a fakt, že za touto výnimočnou fázou proste zostane prázdne miesto a bude smutno.

• 29.4.2019  18:10

Neškodná doplňovačka marvelovského univerza, prichádzajúca bez očakávaní, v ktorej nejde ani tak o príbeh, ako skôr o vytvorenie si vzťahu k novej postave v tomto vesmíre. Ide to pomerne ľahko, keďže Brie je sympaťáčka a je to vtipné s trefným nádychom deväťdesiatych rokov. No osobne si myslím, že to mohlo prísť trochu skôr než len tesne pred veľkým finále série, aby sa ešte viac na tom zapracovalo a lepšie sa dostalo do príbehu. Takto zostala z toho iba príjemná zábavka.

• 28.4.2019  12:48
    Formula 1: Drive to Survive (TV seriál) (2019)

I keď v dnešnej dobe sa F1 neustále mení, veľakrát proti vôli fanúšikom, a čoraz častejšie záleží na politike, výške rozpočtu a stave monopostu než na kvalite jazdca, stále má právo nazývať sa kráľovnou motošportu. A tento dokument je toho dôkazom. Skvostne zostrihané, emotívne, vzrušujúce a podmanivé ohliadnutie sa za poslednou sezónou, mapujúce príbehy a zákulisie tímov zo stredu pola, ktoré tak často nevidíme a ktorým sa tým pádom tentokrát dostáva väčšej pozornosti ako obvykle. Pre striktných fans Mercedesu a Ferrari to zrejme až také nebude, no pre komplexného fanúšika je to slasť, ktorá nabudí na novú sezónu a utvrdí myšlienku, že napriek všetkému, čo sa deje okolo, sa stále oplatí Formulu 1 sledovať.

• 16.4.2019  22:39

"It's okay"... Dobrý survival, ktorý sa líši tým, že nezačína samotnou haváriou, nerozpitváva postupne osobný život hlavnej postavy, o ktorej sa v podstate nič nedozvieme, ale začína rovno bojom o prežitie. Ten neponúkne zrovna niečo extra výnimočné, no je aj tak pútavý a odohráva sa v drsnom reálnom prostredí, ktoré mu značne dopomáha, rovnako ako Trapaneseho hudba. Na Mikkelsenovi navyše vidno, že čo to si isto pretrpel a predvádza opäť nadmieru solídny výkon. Výborný záver.

• 15.4.2019  21:32
    Our Planet (TV seriál) (2019)

Toto nikdy neomrzí. Ďalšími ojedinelými (lokácie môžu byť podobné ako už boli, ale scény zase nevidené), úchvatnými a podmanivým soundtrackom doplnenými zábermi natočený dokumentárny seriál z dielne Davida Attenborougha, ktorý vie byť smutný, aj zábavný, uspokojivý, ale aj kritický voči samotnému ľudstvu, ktoré je tou najvážnejšou hrozbou pre všetkú tú krásu, ktorú tu ešte stále máme možnosť vidieť. Otázka je, že dokedy...

• 11.4.2019  19:47
    Skleněný (2019)

Ťahavé a vo svojej štruktúre aj nudné uzatvorenie série, ktorá u mňa nebola zvlášť opakovane vyhľadávaná, hoci Vyvolený pohltil a Rozpoltený latku veľmi nepodliezol. Sklenený maximálne zaujme chladnou atmosférou, všetko ostatné je buď divne natočené, alebo nadmieru divne podané, nehovoriac o konaní jednotlivých postáv. Keby to aspoň bolo pútavé a malo rýchlejší prevodový stupeň a človeka to odstrelilo, tu skôr reálne hrozí zatváranie očí od únavy a strácania sa v tom zmätku. Nepomohol ani záverečný súboj na dvore, ani pointa. Čo sa dalo, to sa rozbilo.

• 4.4.2019  09:37

Dobrá primitívnosť, ktorá najmä vo svojej prvej polovici desne trýzni zrakové orgány, nakoľko vyzerá, že Landon sa režisérsky utopil vo svojich scenáristických nápadoch. Viac mieša, pridáva, viac sa stráca. Našťastie druhé dejstvo v spojitosti s mamou hlavnej hrdinky a patričným sentimentom k tomu predsa len ako-tak vyrovnáva všetkú tú absurdnosť a nelogickosť. Jednotke som dal zábavné tri, dvojke ťažko podpriemerné tri hviezdičky.

• 3.4.2019  09:49

Spoľahlivá dobová gangsterka, bez väčších prešľapov, a čo najpresnejšie sa držiaca skutočných faktov. Také môžem pravidelne. Síce nemá dvakrát rýchle tempo, okrem záverečnej prestrelky sa tu strieľa minimálne a v podstate sa "len" vozíme po amerických cestách, ale vďaka skvelej hlavnej dvojici, podmanivému vychyteniu danej doby, Newmanovej typickej melancholickej hudbe je The Highwaymen stále dostatočne precíznou krimidrámou, ktorá je silná v dialógoch a napriek známemu koncu aj dostatočne napínavá.

• 31.3.2019  12:55
    Kursk (2018)

Kursk ako skutočná udalosť je zarmucujúci, ako filmový produkt iba priemerný, pretože už tu bolo viacero ponorkových počinov, od ktorých sa ničím nelíši a ničím ich ani neprevyšuje. Nemá veľký spád a snáď okrem jednej či dvoch scén neponúkne veľa filmového "nadšenia" v útrpení. Ako úcta k členom posádke je to fajn, hoci nezáživné dianie na súši a perfektná angličtina u všetkých ruských občanov tomu veľmi nepridáva na vierohodnosti. Na konci ma fakt nezaujímalo, že koľko detí stratilo svojich otcov, skôr by som chcel vedieť dôvod, že prečo sa tak muselo stať. Americkým sentiment štýlom nasiaknutý európsky film.

• 31.3.2019  12:39

Nie je to trojka typu všetko trikrát zväčšíme, nahľučíme, naspeedujeme a pod., skôr sa drží pekne nohami pri zemi, krídlami mierne nad zemou, je viac emocionálna a menej farbivá. Po stránke príbehu ma oslovila zo všetkých najmenej, avšak vizuálne je to čistá paráda, pri ktorej najmä prírodné úkazy (obloha, vodopády) pôsobia, že snáď ani nie sú animované. A do toho zo všetkých strán duní Powellowa odzbrojujúca hudba, lietajú ďalšie a ďalšie draky a v závere sa to celé vhodne zavŕši naozaj pekným spôsobom.

• 27.3.2019  21:32

Veľmi pomaly plynúca, sofistikovaná hra na zlých a zlých, pri ktorej si nemôžete byť ničím istý, pretože Zahler opäť mimoriadne piluje svoju kreativitu a vytvára osobité, jemu už vlastné čierno-drsné "kúzlo" bez väčších morálnych zásad. A do toho zasadí svojich dvoch antihrdinov, ktorým nevadí vyčkávať, ani riskovať a v závere rozpútať dosť prekvapivo vymyslenú a prevedenú akciu, ktorá pohltí najmä svojou odlišnosťou. Možno nejde o tak psychicky náročný počin akým bol Block 99, no i tak je to niečo, čo sa bude dlhšie predýchavať a načo sa tak skoro nezabudne. Som zvedavý na ďalší režisérov film. A Gibson tu podáva jeden zo svojich najlepších výkonov.

• 23.3.2019  11:44
    Pašerák (2018)

V Eastwoodovom veku už ťažko čakať konfrontáciu s kartelmi spôsobom mlátenia sa hlava nehlava, ale že sa bude jeho Pašerák uberať v podstate takýmto sympatickým smerom som teda veľmi nečakal. Na jednu stranu to je fajn, človek sa pobaví aj zasmeje, ale na druhú, citeľne chýba väčšia dávka napätia, pri ktorej by sa reálne strachovalo o život toho mrzutého starca, ktorý sa len vozí hore dole a vkuse má poznámky na dnešnú modernú dobu. Typická eastwoodovská emócia trochu zaberie, ale celkovo je to málo úderný thriller, vynárajúc na konci nepríjemnú otázku "A to bolo všetko?".

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37