Methodix

Methodix

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 29.3.2018  16:03

Vydarená čierno-rudá satira, plná absurdity, vulgarity a nekorektnosti, no zároveň i ohromnej dávky priam až znepokojujúcej zábavy, ktorá je miestami pekne zvrátená. Ohromne zahraná, najmä výbornými, samozrejme iba anglicky hovoriaciami "ruskými ministrami" Buscemim, Tamborom a Bealeom a svojím spôsobom možno aj dosť pravdomluvná, odmysliac si všetok ten sarkazmus. Rusi ju zakázali, tým pádom iných zrejme pobaví. Raz od času je dobré spraviť si srandu aj z tých menej vtipných situácií, navyše keď sa to takto vydarí.

• 27.3.2018  20:55

Akčne-hutná kriminálka, ktorá sa nachádza presne medzi priemerom a trochu lepším priemerom. A ktorá má jednu slušnú prestrelku na úvod, jednu výbornú prestrelku na koniec, medzitým hodinu konverzácie a pol hodinu zaujímavo vymyslenej a predvedenej krádeže, ktorá je najlepšou pasážou tohto, inak možno prehnane dlhého filmu, ktorý to občas zahrá akože na "veľkú" náhodu. O nič svetoborné nejde, dávam však štyri hviezdičky, pretože akcia je dobre zvládnutá, tu a tam príde nejaká tá nápaditosť, keď treba, vie to byť hlučné a aj vypäté, ale čo je hlavné, bavili ma tie postavy, najmä vedúci bandy Schreiber a vedúci druhej bandy Butler, ktorý konečne nepôsobí kŕčovito a béčkovo.

• 18.3.2018  09:34

Už asi stokrát rozvarená a prevarená kaša tých istých súdnych výrazov, pri ktorej obyčajný laik rozumie tak každej piatej vete. Celý príbeh, ktorý naberie lepšie tempo až v poslednej tretine stojí samozrejme iba na výkone Denzela, ktorý svojho excentrického a tak trochu divného obhajcu zvláda bez problémov. Lenže všetko predtým nie je až také strhujúce, skôr utrápené a do značnej miery aj nepríjemné. Niekto chcel zrejme len zabodovať u akademikov, no akosi sa prerátal.

• 18.3.2018  09:24

Lepšia úvodná sólovka než Iron, Captain, Thor či Strange. Panther má všetko to, čo mali oni, akurát za tie roky sa všetko u Marvelu ešte viac posunulo dopredu, čoho výsledkom je opäť najmä prvotriedna technická práca, tentokrát obohatená o super postavy a čo je hlavné, T'Challa je proste cool a ešte stále "menej známy" . Veľké plus za presun z veľkomiest do afrického prostredia, konečne citovo založený príbeh a oprávnený motív vynikajúceho záporáka v súboji chlapa na chlapa. Panther všetkou svojou výpravou, prejavom a vymoženosťami príjemne odbočuje z doposiaľ zaužívaného marvelovského sústredenia, no zároveň ho aj náramne vylepšuje a znova posúva ďalej.

• 18.3.2018  09:10

Myslel som si, že to bude dokument, v ktorom sa celý čas bude len velebiť český zázrak z Nagana, preto som zostal milo prekvapený, akou cestou sa režisér vybral. Pekne zoširoka, od histórie, ktorá nesúvisí len s hokejom, cez názory jednej či druhej strany, až k samotnému turnaju. Má to silné emócie, ide to do hĺbky, je to zaujímavé a mnoho Čechov to dojme aj po tých 20 rokoch. Precítil som to tiež, a to aj napriek tomu, že v čase Nagana som ešte ani nevedel čo je to hokej a že dnes primárne v súbojoch s Českom fandím našim. Výborný dokument.

• 12.3.2018  19:44
    Annihilation (2018)

Annihilation má výhodu v tom, že neznalec knižnej predlohy, nevie čo má od nej čakať a práve v tom spočíva jej tajomstvo (úspechu? asi nie), ktoré dobre dopĺňajú hudobné motívy. Opticky a myšlienkovo inteligentné, ale na záver dosť divné sci-fi, ktorého kameň úrazu padá na príliš veľké množstvo dialógov, otázok a málo odpovedí a faktov. Je to vlastne len akýsi vykoristený mix všetkých Votrelcov, Avatarov, Predátorov a neviem čoho všetkého ešte. Okrem záveru a brutálne dobrej scény s medveďom (alebo čo to bolo), je vlastne ten zvyšok vcelku neškodný. Film, ktorý stojí za pozretie, ale veľkú dieru do sveta neurobí.

• 12.3.2018  16:42
    V utajení (2017)

Zo všetkých vlaňajších akčných filmov podobného razenia je tento po scenáristickej stránke najväčšia bieda. A to vraj v roku 2008 bol na zozname najlepších nezrealizovaných scenárov! To potom nechcem radšej vidieť tie najhoršie nezrealizované... Začiatok fajn, no postupom času predvídeľnosť na všetky strany, klišé na všetky strany a prehnaná vážnosť. Noomi veľmi nemusím, Blooma ešte viac, Malkovich s Douglasom málo úderní. Všedné, polosuché akčné béčko. Ďaľšie z milióna.

• 5.3.2018  13:45
    Živitel (2017)

Po keltských dobrodružstvách na severe tentokrát prichádza podobne podmanivý príbeh z pustého Afganistanu, ktorý má opäť to kúzelné grafické spracovanie, jednoduchý, no silný dej a úprimné emócie, ktoré dokopy spolu vytvárajú naozaj pôsobivý animovaný zážitok. Európski tvorcovia znova vyťahujú svoje vlastné spôsoby, majúce svoje vlastné čaro a ktoré zrejme a bohužiaľ zostanú mierne v ústraní, no svoju úlohu si splnia bez problémov.

• 2.3.2018  14:12

Primitívna komédia o skupinke strelených kamošiek, ktorým sa párty víkend zmení na chaos víkend. Ono to je tak blbé, iritujúce a nevkusné, až je to vlastne vtipné. I keď nie až tak, ako by mohlo byť a pravdou zostáva, že ten scenár je jedna veľká bieda, no videl som už aj zvrátenejšie typy zábavy, ktoré mi vadili podstatne viac, než táto bitches jazda. Slečny ako-tak ujdú a videné to je samozrejme len kvôli Scarlett, ktorú by som ale radšej videl v niečom "normálnejšom".

• 24.2.2018  18:45

Celá táto séria je od začiatku iba čistý priemer, trojka dokonca podpriemer a štvorka je niekde medzi. Proste, je to trapošina, ktorá pre tentokrát viac úsilia vynaložila skôr na príbeh, ktorý to vyťahuje z dvojhviezdičkovej, na slabú trojhviezdičkovú biedu. Postavy totiž už nie sú nijak zaujímavé, všetko je zbytočne prekombinované a zbytočne dlho v tme a navyše trápny humor predčil ako-takú serióznosť. Peniaze to ale opäť zarobilo pekné, takže bohužiaľ, toto isto nebude posledný kľúč...

• 16.2.2018  19:16

Čo Spielberga zdobí najviac, samozrejme okrem jeho spôsobu spracovania a vedenia samotného príbehu, je hudobný doprovod a v tomto konkrétnom prípade predovšetkým kompozícia jednotlivých scén a kamerové zázraky v podaní Kaminského (rovnako ako tomu bolo pri nedávnom Moste špiónov). A keď sa toto všetko úspešne skĺbi dohromady, potom vzniká film ako The Post, ktorého podstatu síce tvoria len dialógy a téma musí zaujať už dopredu, lenže je to skvele vygradované a postupne sa v tom dá urobiť poriadok a znova niečo zistiť z histórie. Novinárske drámy v poslednej dobe letia a táto rozhodne nezostáva pozadu. No a samozrejme herci, najmä teda Tom a Meryl, to je radosť sledovať.

• 13.2.2018  17:17

Opojný a po všetkých stránkach maximálne precízny film. Možno až trochu moc. Niť z neznáma, ktorá sa odniekaľ potichu vynorila, doslova ušila rolu na mieru presne pre znova vynikajúceho Daniela Day-Lewisa, ktorá bude hviezdiť a ktorá celé svoje dielo dokončila vzťahujúcim príbehom, plným všemožných úzkostlivých emócií, nálad a pocitov, pri ktorej divák ťažko odhadne nasledujúci záber. PTA jednoducho dokáže kúzliť a vytvárať originálne skvosty. Tento druh módy ešte nikdy nebol zaujímavejší. A pokiaľ má byť práve toho posledná Danielova filmová rola, vybral si zrejme jednu z najpôvabnejších možných labutích piesní.

• 6.2.2018  22:55

Stopäťdesiate tretie filmové (pre tentokrát aj podľa reálu) stratenie sa niekoho niekde, s tými istými bolesťami, nástrahami života, halucináciami, rôznymi potvorami a vôľou žiť. Podmanivé po vizuálnej stránke, obstojné vo zvyšku, no celkovo vlastne obyčajné survival predstavenie a zbytočne naťahované. Bear Grylls by to celé zmákol za jednu epizódu a ešte sa pri tom aj usmieval. Ani snaživý Radcliffe tentokrát nič extra prvotriedne nevyčaroval, hoci po Potterovi zrejme to najzaujímavejšie od neho.

• 6.2.2018  18:50
    Thelma (2017)

Hotová psychóza. Keď sa mladé dievča "rozhodne" prejaviť svoje city k rovnako mladej dievčine, v chladnom severskom poňatí, no rovnako tak aj vysoko a zvláštne emocionálnom, potom to takto nejak dopadne...Nervy zrážajúca atmosféra spolu s režisérovou iniciatívou, nápadmi a temnými prvkami vytvárajú jeden stiesňujúci film, pri ktorom sa nečudujem, že má také kolísavé hodnotenia. Nie je totiž pre každého, núti človeka myslieť a istotne má svoje klady a zápory. No za mňa osobne, film s famóznym myšlienkovým pochodom, ktorý vyvedie zo stereotypu.

• 6.2.2018  14:40
    The Circle (2017)

Začarovaný kruh ukrutnej nudy. Čo je tento film vlastne zač? Zrejme len ukážka toho, ako nám môže najmodernejšia technológia uľahčiť život, no zároveň ho aj pohltiť a dodrbať, čo sa vlastne už aj vo svete celkom deje, avšak film nejde do hĺbky a všetko rieši len za pomoci hromady málo výpovedných rečí. Herecky som neveril nikomu nič a navyše nenašiel som v tom žiadnu drámu a ani žiadny thriller. Posledných 5 minút prišiel ako-taký zvrat, no slabý a veľmi neskoro.

• 6.2.2018  09:29

Zábavná hovadinka, ktorá sa tvári ako horor a ktorej ku zaujatiu prostého diváka stačí dráždivá blond slečna, ktorá je dobrá a snaží sa, stále dookola sa opakujúce tie isté veci, akurát zakaždým niečím novým doplnené a rýchle tempo v spoločnosti pomerne krátkej stopáže, čo totálne odbíja akékoľvek náznaky nudy. Ibaže to vyvrcholenie a dôvod toho všetkého je normálne na facku, nech už sa tvári akokoľvek prekvapivo. Ani nie všetko najlepšie, ani nie všetko najhoršie.

• 6.2.2018  09:16

Najlepšie antibiotikum na zlomené srdcia. Veľmi vydarená komédia s dramatickými prvkami inšpirovaná skutočnými udalosťami, čo do podstaty filmu ešte viac prehlbuje pocit nadšenia. Už dlho som sa tak dobre nezasmial aj pri momentoch, pri ktorých to nie je dvakrát vhodné, lenže tento film to všetko podáva s úplnou ľahkosťou a nevtieravo a taktiež po emocionálnej stránke to je jedna báseň. Kumail tu hrá sám seba výborne a Zoe Kazan je ú-žas-ná. Životabudič.

• 5.2.2018  13:28
    Paddington 2 (2017)

Rovnako švihnuté a šibnuté, s rovnakým typickým britským nadhľadom a humorom ako jednotka. Tentokrát dokonca možno ešte viac roztomilejšie, viac hravé a na konci aj viac akčnejšie, s novými zaujímavými postavami k tomu (Grant, Gleeson). A navyše, ten hovoriaci malý medveď len tak neomrzí, najmä vďaka bizarným situáciám do ktorých sa dostáva. Pasáž vo väzení bola skvelá, rovnako ako pasáž s vlakmi. Na návštevu Londýna by mohla doraziť aj trojka.

• 5.2.2018  13:20
    Mimi šéf (2017)

Dobrá vec a dobrá ukážka toho, že nie všetky animáky musia byť zrovna tie najmilšie a najzlatučkejšie a určené len pre najmenšie deti. The Boss Baby je hlavne zo začiatku pomerne "drsnejšie" vedená narážka na rôzne žánrové celky a situácie a napriek všade prítomným bábätkám nepôsobí prehnane detsky. Je vtipná a zbesilá a až na konci sa spustí ohňostroj všemožných farieb a emócií, ktoré to celé dorovnajú a trochu aj prekážajú. Mix všetkého možného v dobrom trojhviezdičkovom balení.

• 4.2.2018  17:08
    Wonder (2017)

Milá rodinná dráma o zaradení sa malého outsidera s istým handicapom do školskej spoločnosti, ktorá má šťastie v tom, že aj napriek niekoľkým otravným deckám ona sama o seba otravne nepôsobí, práve naopak, všetko to pôsobí naozaj prirodzene a uveriteľne. Zvyčajne mám s takýmito látkami problém, kvôli ich detinskosti a naivnosti, tu nič také veľmi nie je a aj keď samozrejme tento film nie je perfektný, niečo do seba určite má.

• 3.2.2018  19:35

Zázraky sa tentokrát nedejú, pretože Woody na svoje pomery rieši až príliš prostoduchú zápletku, počas ktorej sa už tradične menia nálady, od smútku cez lásku a znova po smútok a v ktorej už tradične herci podávajú minimalisticky dobré (občas kolísavé) výkony, založené prevažne na dialógoch. Koleso zázrakov je len Woodyho neškodná hra s farbami, ktorá má svoje vlastné problémy a ktorá ich v tomto prípade rieši slaboúderným spôsobom. Nič viac.

• 3.2.2018  15:25

Každý starne, dokonca i Jackie Chan, avšak v tejto jeho rambovsko-štvanicovej vymáhavačke informácií od taktiež zostarnutého Brosnana, mu to stále ide a stále dokáže predvádzať zaujímavé počiny. Obidvaja rovnako výborní. Výbuchy, pasce, päste, IRA, napätie, možno trochu zbytočne veľa konverzácií o politike a sebavedomá Campbellova réžia. Zapasovalo mi to či už po technickej alebo príbehovej stránke. Nadmieru dobrý thriller.

• 2.2.2018  18:31

Konečne znova niečo originálne, nápadité a nekonvenčné, čo človeka vcucne okamžite do diania. To je prvých 30 minút tohto filmu. No potom nastáva úsek, kedy sa začnú "riešiť" veci a neudrží si to svoju vysoko nastavenú konzistentnosť. Tá dĺžka je skrátka prehnaná. Režisér nás vábi svojím miniatúrnym svetom čo vytvoril, ibaže príbehová stránka sa zmenšila ešte viac. Čakal som podstate väčšiu zábavu (áno, Waltz je tu smiešny af, ale iba on) a rôzne kuriózne situácie a nie riešenie ekologického problému, ktorý je opodstatnený a zaujímavo sa o ňom hovorí a počúva, ale vlastne kvôli tomu sa to celé brzdí a na konci nijak zvlášť nepohne. Zlý film to rozhodne nie je, je vydarený, ibaže sa vybral smerom, ktorý som ja osobne moc nechcel. Pozn.: Tie ekologické problémy nie sú mi v žiadnom prípade ukradnuté a ľahostajné, avšak nemalo sa to točiť iba okolo nich.

• 2.2.2018  18:10
    Ferdinand (2017)

Býky tu v takejto podobe ešte neboli a vďaka tomu hlavnému milému a napriek svojím rozmerom nemotornému, je to bohovsky vtipná rozprávka so strelenými zvieratami, fórikmi, pekným príbehom a na konci aj ukážkou, ako by mali skončiť všetky býčie zápasy, ktorá ale zostala dosť v úzadí širšiemu publiku. Blue Sky Studios sa však po posledných slabých výkonoch (Ice Age 4-5, Epic) znova nahecovali urobiť niečo oveľa lepšie. Vyšlo to.

• 1.2.2018  11:42

V posledných rokoch sa s filmami s podobnou tematikou akoby vrece roztrhlo a mám pocit, že sú čím ďalej, tým viac prijateľné. Zakaždým síce riešia v podstate tú istú záležitosť, no zakaždým trochu inak, v inom prostredí a za iných podmienok. To platí aj pre tento britský kúsok, akurát že je po celý čas zvláštne chladný (tým nemyslím kvôli počasiu) a tichý a snáď až posledných desať minút preukáže trochu viac citu. Minimalistické dialógy a dlhšie pasáže bez slov však niekedy majú tú najväčšiu výpovednú hodnotu. V tomto prípade to zaručuje úspech.

• 31.1.2018  16:39

Clooney akosi stráca dych a v spolupráci s nudným a tuctovým scenárom od Coenovcov je ich Suburbicon doslova utrápená záležitosť, ktorá je hrozne umelá a celá divná. Všetko je tu buď skrátené, málo úderné alebo povrchné. Nefunguje dokonca ani ten pokus o čierny "humor", ktorý vôbec nie je vtipný a taktiež vyvrcholenie sa snaží zo všetkých síl vyvolať pocit hrôzy. Neúspešne. Dôraz sa kládol zrejme iba na vystavanie predmestia v štýle 50. rokov, ale ten zvyšok niekde stroskotal. Navyše, už dlhodobo mám problém s Julianne Moore (touto dvojrolou si rozhodne nepolepšila) a taktiež aj Matt Damon tu je dosť mimo. Film, po ktorom máte chuť sa zabiť.

• 31.1.2018  16:25

Svojím spôsobom vlastne harmonický a pohodový letný film z nejakej dediny niekde na severe Talianska, ktorý je "iba" okorenený milostnými hrátkami a vzplanutím vášne medzi dvoma mladíkmi a ktorý ukazuje, akú bolesť to v konečnom dôsledku celé môže spôsobiť. Všade prítomný kľud, pamiatky, slnko či voda, pôsobia dosť omamným a upokojujúcim dojmom a zároveň pikantné scény sú pomerne silné, ale nijak zvlášť neiritujú a pokiaľ človek nemá komplexy, tak fakticky je to jeden veľmi vydarený a emocionálne úprimne založený film, stojaci prevažne na výborných výkonoch Hammera a Chalameta. Najlepším momentom je ten otcov príhovor synovi.

• 29.1.2018  18:21
    Lady Bird (2017)

Neuveriteľne suchá obyčajnosť o dospievaní jednej priemernej dievčiny, navyše s podobizňou asexuálne pôsobiacej a nepríjemnej Saoirse Ronan. Nechápem prečo takémuto filmu, ktorý sa venuje každodennej rutine v živote teenagera a ktorý nemá skoro nič, čím by aspoň na krátku chvíľu zaujal, prideľuje akadémia toľko nominácií. Nie je tu zábava a ani dráma, nie je tu vlastne skoro nič zvláštne, iba tie isté kecy o tom istom, čo už každý niekde aspoň raz videl alebo počul.

• 27.1.2018  15:15
    Borg/McEnroe (2017)

Toto nie je športová dráma o jednom finálovom zápase, ale psychologická sonda do vnútra osobnosti jeho dvoch aktérov, ktorá skúma predovšetkým to, ako celé to vlastne vnímajú ešte pred prvým podaním. A najmä Borg, ktorý sám so sebou odohrával ešte väčší zápas a okolo ktorého sa to točí väčšinu času. Fifteen po fifteene budovaný tlak a napätie, ktoré vybuchnú v naozaj ukážkovo zostrihanom a podanom závere. Dynamický aj tichý, štýlový aj uzemnený snímok, pri ktorom celkom nechápem to porovnávanie s Rivalmi, pretože počas celého priebehu filmu sa Bjorn s Johnom videli minútu v šatni, tri hodiny na kurte a dve minúty na letisku a pravá "nevraživosť" či ovplyvňovanie jeden druhého chýbalo.

• 26.1.2018  13:55

Tieto BBC dokumenty snáď nikdy nemôžu dopadnúť zle. Sú náučné, krásne, fascinujúce. Tak ako tento, hoci mu musím trochu vytknúť fakt, že je najmä dosť hravý a orientovaný skôr pre tých najmenších (i keď vo svojom obsahu tvrdí niečo iné) a že väčšinu tých záberov som už predtým videl. Akurát o nich pre zmenu hovorí Robert Redford, no nech ho mám akokoľvek v obľube, David Attenborough to nie je. :-) Pri týchto záležitostiach mi však tá recyklácia až tak nevadí, pretože ako sa hovorí, opakovanie je matka prírody...teda múdrosti.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37