Methodix

Methodix

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35
    • 1.12.2018  19:59

Coenovci tak všelijak. Mohol by som k tomuto ich novému počinu nájsť tak milión výhrad, no nechcem. Je to totiž výsostne zábavná balada na westernový spôsob, ktorá má presne tie prvky, ktoré na tomto žánri zbožňujem - krásne rozľahlé scenérie, hrdinov i zlosynov, veľmi dobre počúvateľnú hudbu, prestrelky, krv a nadhľad okorenený naozaj málo vídanými momentmi a zvratmi. Hoci áno, po prvých dvoch fantasticky prevedených a vymyslených poviedok to značne kleslo na nápaditosti a tie zvyšné zaujmú najmä iba svojím koncom (snáď okrem fragmentu so Zoe, ktorý ma zaujal celý). Niečo je príliš dlhé, niečo zasa príliš krátke, v podstate to celé nemá ani logiku a väčší zmysel, ale pokiaľ išlo len o pobavenie diváka, tak sa to vydarilo. Táto bratská dvojica je u mňa už od začiatku tak hrane, pre tentokrát je to bod pre nich.

• 23.11.2018  21:15
    Creed II (2018)

Na konci prvého dielu som písal, že dvojka nie je potrebná, pretože Rocky už nič lepšie vyžmýkať zo seba nedokáže. Mal som pravdu, Stallone tu totiž nehrá lepšie, hrá rovnako skvelo, ale naozaj hrá tentokrát iba druhé husle. Hlavnou a skutočne pozitívnou výsadou je to, že sa to z enormnej časti venuje iba mladému Creedovi, odkrýva to ešte viac jeho osobný život, vzťahy, rodinu a city. Po emocionálnej stránke je Creed II naozaj až prekvapivo tuhou športovou drámou, pri ktorej sa dbá predovšetkým na postavy a ich rozpoloženie. Osudový stret s minulosťou a občasné ohliadnutie sa za ňou vôbec neprekáža. A napriek tomu, že sa zachováva ten klasický systém série (rady do života, výzva, zápas, tréning, znova zápas, víťaz), je z toho cítiť, že scenár vyhrotili tak, ako sa len dalo. Mladá režisérska krv tomu zasa raz náramne pomohla. Má to grády, silu, vie to byť hlučné, ale aj komorne tiché. Oproti jednotke to navyše nijak nekleslo na kvalite či efekte. Za mňa je to v mnohých pasážiach ešte aj lepšie a pre tentokrát vravím, že prípadnú trojku kľudne zvládnem.

• 14.11.2018  17:50
    Outlaw King (2018)

Voľné netflixovské akoby pokračovanie Statočného srdca, ktoré je rovnako razantné, miestami možno dokonca ešte viac brutálne, vypiplané a zrejme lepšie odzrkadľujúce reálne fakty. Nechybajú mu ani krásne zábery na škótsku divočinu, bojovnosť, litre krvi, drsní chlapi a oddanosť, no nemá však jeho veľkoleposť a, no...srdce. Chvíľami som sa nemohol zbaviť pocitu, že sledujem dvojhodinový diel historického seriálu a nie právoplatný film, čo však nie je vyložene chyba. Ako samostatný celok totiž Outlaw King funguje nadmieru dobre, hoci finále postráda väčšie grády a ukončenie je dosť otvorené. Pineov hrdina je spočiatku tak trochu mdlý, neskôr už bezproblémovo vierohodný, no najlepší je tu bohovsky nasratý Taylor "Douglaaas!" Johnson.

• 9.11.2018  21:28

Nebezpečná láskavosť je presne ten typ kvázi komédie, ktoré mne osobne v poslednej dobe poriadne pijú krv. Chce sa tváriť akože smrteľne vážne a zároveň smrteľne humorne, ale nevychádza jej ani jedno či druhé. Dôvod? Všetko rieši až príliš nasilu a prehnane zapäklito a zamotane, pritom je to tak banálne, až to je celé nakoniec úplne mimo. A keď už to chce hrať na vážnu nôtu, tak nech si to nevyberá do hlavných úloh tváričky, ktorým to nejde vôbec uveriť. Toto nie je ani poriadny thriller, ani dobrá komédia, preto pýtam sa, čo je to, akýsi pokus o oživenie spomienky na Hitchcocka? Dúfam, že nie, bola by to hanba.

• 5.11.2018  21:55

Niečo na štýl filmu Locke, kde ale Tom Hardy celý čas telefonoval z idúceho auta. V tomto prípade chlapík na tiesňovej linke telefonuje v podstate v jednej miestnosti. No i tak je to však pútavé, donúti to človeka zapojiť predstavivosť a je to klasicky po seversku dosť depresívne a ťaživé. Avšak aj napriek tej pomerne krátkej stopáži to je predsa len akosi uťahané, stojace iba na výkone Cedergrena, ktorého kamera zachytáva prakticky nonstop. Zvláda to výborne, ale nie každý hovor má takú údernosť a vlastne až na posledných 10 minút to so mnou nič poriadne neurobilo.

• 5.11.2018  13:23

Tohtoročné leto bolo na akčné komédie dosť chabé a táto rozhodne patrí k tým oveľa horším z nich. Preafektovaná hra na špiónov, ktorá sa sa snaží byť hrozne vtipná, ale je hrozne trápna. Dobrá je len svojími lokáciami, ktoré navštívi. Málokedy som sa na niečom zasmial. A neviem, či to je zrovna týmito dvoma rolami, ale už dlhšie mám dojem, že Kate McKinnon sa pomaly, ale isto dostáva na môj zoznam herečiek, ktoré ma značne iritujú a Mila Kunis je síce pekná, ale ako herečka dosť slabá.

• 4.11.2018  18:48
    Beze stop (2018)

Oceňujem na tomto pozoruhodnom počine najmä fakt, že z hlavnej dvojice otca a dcéry nespravil len dvoch vidlákov, ktorí by sa báli vkročiť do obchodu či rozprávať sa s inými ľuďmi. Tým pádom to bolo ešte viac pútavejšie, ako a či sa vôbec dokážu prispôsobiť, resp. neprispôsobiť okolitému svetu, ktorý majú v podstate hneď za rohom, ale zároveň tak veľmi vzdialený. Zarmútivý film, bez veľkého napätia či strachu, stojaci najmä na mimike Fostera a mladej McKenzie, ktorý rieši celkom zaujímavý príbeh, ale na môj vkus možno až príliš v pomalom, sychravom a ničím nerušenom tempe. Miestami sa už strácala pozornosť, ale inak nič proti.

• 2.11.2018  17:20
    Sestra (2018)

Podpriemerná rehoľná verzia It, len namiesto zmaľovaného klauna tu je zmaľovaná teta mníška. Celé je to miestami príliš seriózne (alebo aspoň chce byť) a je to tak divné a pomiešané, až to vyznieva skôr komicky a smiešne. A čím ďalej sa to posúvalo ku koncu, tým viac mi bolo ľahostajné, čo sa s kým a ako stane. Absentuje tu aj prvotný strach a aspoň jedna poriadne vypätá scéna. Nebyť záverečného "o 20 rokov neskôr", tak ani neviem, že je to súčasťou Conjuringovej série.

• 1.11.2018  16:16

Ďalšia indonézska krvavá murdovačka, ktorá sa miestami chce tváriť ako nejaká ťažká filozofická dráma, ale nakoniec aj tak príbeh odsúva do ústrania a ide jej len o to, aby čo najefektívnejšie, najbrutálnejšie a najzvrátenejšie každého odrovnala. A že tu tých nechutností je na dve hodiny naozaj viac než dosť. Až je človek rád, pri tej neustálej kadencii bitiek, keď sa občas "nič nedeje", aby to mohol lepšie stráviť, pretože tu fakticky platí, čo je veľa, to je veľa. No to bol zámer, na ktorý sa dá pozerať a vychutnať si ho. Perfektná kamera.

• 1.11.2018  13:46
    The Haunting of Hill House (TV seriál) (2018)

Hill House je kvalitný hororový seriál, s výborne prepracovanými a dobre zahranými postavami (či už detskými, alebo dospelými) a príbehom, s niekoľkými naozaj strašidelnými lakačkami a brutálnou atmosférou, lenže je prehnane prekombinovaný a zbytočne rozťahaný. Každú chvíľu sa skáče hore-dole, do rôznej minulosti, v rôznom časovom úseku. Je pravda, že nakoniec sa to vždy akosi vysvetlí a zapasuje to do tej skladačky, ale až po ukrutnej dobe, ktorá je často vyplnená dlhými a nudnými dialógmi. A toto sa deje prakticky v každej jednej časti. Po stránke budovania napätia a nervozity to je bezchybné, viac to ale nahromadiť na seba, zjednodušiť a skrátiť aspoň o dve časti, dal by som tomu to vyššie hodnotenie. Takto jednoducho nemôžem, hoci chcem.

• 31.10.2018  11:47

Dráždivý a pre mnohých nepohodlný snímok, ktorý sa ale snaží takmer všetky svoje nie dvakrát komfortné témy a situácie poňať v čo najodľahčenejšom a do istej miery aj najzábavnejšom prevedení (s čím ale dosť kontrastujú záverečné reálne zábery v uliciach). V jednu chvíľu to už vyzerá smrteľne vážne a potom sa opäť prepne do ľahkého sarkastického módu a tento neustály kolotoč fuguje nadmieru dobre. A to i s vedomím, že sa nikomu nič závažné nestane, hoci vyhrážok je tu viac než dosť. Ide o provokatívny film, ktorému prospieva Spikeova nadštandartná réžia, spolu s presvedčivým mladým Washingtonom a jeho afrom.

• 30.10.2018  13:17

Čím sa líši tento film od posledných Willisových béčkových vylomenín? Asi len tým, že doňho niekto nalial o niečo viac miliónov a poslal ho do kín. Inak to je samozrejme znovu čistokrvná chujovina, ktorá nepobrala veľa logiky a v ktorej nefunguje nič, okrem dôchodcu Willisa, ktorému to stále ide a zopár drsných spôsobov likvidácie protivníkov, pri ktorých sa zasa preukáže Rothova záľuba v hororoch (scéna v autodielni, pád cez zábradlie). A to je asi tak všetko, čo mohla táto vyvražďovačka ponúknuť.

• 27.10.2018  22:35
    22. míle (2018)

Chaotický film, ktorý zachraňuje v druhej polovici akcia, zopár výbuchov a prestreliek, pomerne slušný záver a Iko Uwais s jeho číslami, pretože hysterický Wahlberg tu je zaujímavý len naťahovaním gumeného náramku na ruke, Malkovich úplne zbytočný, scenár dosť obyčajný a strihy naozaj prehnané a neprehľadné. Prvá spolupráca dvojice Berg - Wahlberg, ktorá pričuchla k ozajstnému béčku.

• 21.10.2018  11:31
    Venom (2018)

Z toho obávaného a zlovestného Venoma sa nakoniec vykľula celkom zábavná čierna guma. Škoda, že niekto nemal gule urobiť z tohto filmu poriadny krvák (resp. presadiť si to), pretože takto len spĺňa zaužívaný metrický systém - v prvej polovici sa takmer nič nedeje, potom sa niečo posere a v závere v opakovanej digitálnej zmätenosti sa to snaží záchraniť. A to všetko v čo najjednoduchšej forme, znovu bez nejakej pridanej hodnoty. Tým pádom jediné čo zostáva, je Tom Hardy, ktorý je v tom tak stratený, až mu to spolu so svojím novým "kamošom" prekvapivo dobre ladí. Čiže, vo výsledku dostávame len neškodnú upútavku na ďalšie pokračovanie, ktorá neurazí, ale nadšeneckým infikovaním rozhodne nedisponuje.

• 14.10.2018  11:55

Chazelle je momentálne v kurze a svojho Prvého človeka poslal do výšin tým správnym smerom a spôsobom. Treba si uvedomiť, že tento film nie je len o prvej ceste na Mesiac, ale zachytáva niekoľkoročné obdobie prípav predtým a nahliada aj do osobného života Neila Armstronga, preto môže najmä v prvej polovici miestami pôsobiť trochu zdĺhavo a preplnene rodinnými záležitosťami, z ktorých sa dalo čo to ešte skrátiť, resp. aj vynechať, ale k celistvému pohľadu na vec jednoducho patria. Mladý režisér tento nie príliš veľký zádrhel ale skvostne vynahrádza famóznou technickou stránkou, výpravou, hudobnými vložkami, nasadením, ale hlavne nie megalománskym, ale pekne prízemným (teda vlastne nadzemným) spracovaním, pri ktorom nervy pracujú naplno a oči a uši nestíhajú zachytávať všetok ten rachot rakiet. Navyše, celá tá záverečná pasáž od výbušného štartu až po odlet domov je s veľkou pravdepodobnosťou najlepšou filmovou sekvenciou minimálne tohto roka, pri ktorej Chazelle geniálne vycítil, že niekedy tým najúčinnejším efektom je, čo najväčšie ticho...

• 8.10.2018  22:35

Vďaka tým nájazdom kamery, dlhšími neprerušovanými zábermi a mrazivým soundtrackom je to od úvodu vskutku nepríjemne pôsobiaci horor, ktorý je dosť odlišný, svojrázny a netypický. Od tej nečakanej situácii na ceste z párty navyše naberie naozaj nepredvídateľné a zvrátené kontúry. Avšak, je to až príliš uťahané, dlhé, kur*vsky divné a kvôli výlevom Toni Collete aj totálne nesympatické predstavenie s málo naplneným koncom a pointou, na ktoré sa tak úporne čaká. Čo na tom, že je to svojím spôsobom aj slušne vťahujúce, keď som mal na záver chuť zatvoriť notebook, hodiť ho na zem, poskákať po ňom a skončiť so sledovaním filmov. A to nie je zrovna najlepšia vizitka.

• 6.10.2018  16:49

Niektoré látky by sa už zrejme mali nechať tak a nepokúšať sa ich znovuzrodiť či vylepšiť, pretože to často môže dopadnúť ako tento Predátor, ktorý stratil takmer všetko to, čo zdobilo toho prvého. Ale že to bude zrovna Shane Black, ktorý to takto pohnojí, to sa málo čakalo. Nie je to vyložene hrozný film, akčnosť a tempo si zachováva pomerne dobré, obsahuje krv, sem-tam sa niečo odsekne či prebodne a asi tri (žalostne málo) hlášky zapasujú, ale všetko ostatné je tak prostoduché, hlúpe a nevýrazné, až to trhá oči. Od scenára až po postavy. Už ani ten samotný emzák nepôsobí tak hrôzostrašne ako predtým. Neviem, načo bol tento sci-fi brak vôbec potrebný.

• 21.9.2018  15:43
    Psí ostrov (2018)

Hoci sa to v podstate celé odohráva na jednom veľkom smetisku, o žiadny "trash" nejde. Ibaže, čím ďalej sa putovalo, tým viac sa strácala moja pozornosť voči tomu. Inak povedané, jednotlivé úseky s tými hranatými psami (najmä v prvej polovici) boli viac než zaujímavé, ale ako celok to už nebolo také pestré a pozitívnou náladou nabité dobrodružstvo ako predchádzajúce Andersonove filmy. Osobitý a svojrázne spracovaný animák, ktorý vyložene neurazí, ale tých, čo nemajú psov nijak zvlášť neobohatí.

• 20.9.2018  15:15
    Máš ji! (2018)

Riadna pi... tagovina. V dobrom slova zmysle. Asi ten typ zábavy, ktorý si mnohí v detstve zrejme priali aspoň raz zahrať aj v dospelosti. A hľa, ono to fakt jedna skupina kamošov spravila (inšpirované skutočnými príbehom). Vyvážený mix vtipných gagov a sarkazmu, ku konci osladený nezvyčajne nevtieravým sentimentom. Zvyčajne to pri podobných komédiách býva utrpenie, v tomto prípade to ale vďaka tomu originálnemu nápadu a niekoľkým podareným scénkach neprekáža. Lepšie tri.

• 19.9.2018  14:33
    Waco (TV seriál) (2018)

Veľmi vydarená a ako sa zdá, tak aj adekvátne reálne dianie vykresľujúca hra nervov, v ktorej kraľujú bravúrni Kitsch so Shannonom. Iba tá "vyváženosť" mi už postupne trochu prekážala. Na jednej strane chyby robiaca a nejaké klamstvá si vymyšľajúca zásahová jednotka, na tej druhej sfanatizovaná, na prvý pohľad neškodná skupina ľudí. Treba si však uvedomiť, že každý z nich mal dostatok času opustiť to miesto, ale neurobili to, pretože sa nechali podmaniť jedným vyšinutým bláznom, ktorý čakal na "znamenie od Boha" a ktorých Amerika vyplodila už niekoľko desiatok a väčšina z ich dopadla rovnako...Z tohto dôvodu by človek mal prejaviť ľútosť maximálne iba nad tými deťmi, nad nikým iným. Tvorcovia to mohli hlavne na záver poňať takýmto štýlom. I tak však ide o solídne vystavanú minisériu, ktorá nič podstatné nevynechala. No zistite si o Waco ešte info.

• 17.9.2018  22:20
    Alfa (2018)

(Načo?)elník...Praveká nuda, v ktorej jeden dvadsať kilový chlapec vyzerajúci ako 15 ročné dievča nadviaže kamarátstvo so štyridsať kilovým vlkom. Nič iné sa tu nedeje. Veľa sa kecá, málo sa koná. Bol som voči tomu skeptický hneď od začiatku, pretože mi to prišlo ako dosť laxne pôsobiaca báchorka, ktorú by napr. taký Peter Jackson zvládol omnoho lepšie natočiť s rovnakým rozpočtom počas troch obedných prestávok u Pána prsteňov v dobe, kedy ešte počítačové efekty neboli tak prepracované ako dnes. Akoby to zámerne chcelo byť také mdlé.

• 17.9.2018  13:05

Réžia opäť vyhráva nad scenárom. Nie je to však až taký výrazný prúser, pretože Sheridan je momentálne záruka kvality, pokiaľ v tom automaticky nehľadáte milión nelogických mindfuckov. Soldado funguje a šľape obstojne, ako na poli akčného filmu, tak aj na záhadnej krimidrámy. Jednotka zostáva naďalej niekde inde, ale toto priamočiarejšie pokračovanie ju nepodlamuje. Sem-tam sa to zbytočne hrotí a podporuje vedľajšími efektmi (hudobný motív) a finále zostáva pod vrcholom a možno neúčelne doširoka otvorené, ale celková atmosféra, spracovanie a vynikajúce duo Brolin - Del Toro to zachraňuje.

• 15.9.2018  11:01

Tak ako pri väčšine pokračovaní, aj pri Rodinke úžasných platí, že jednotka zostáva neprekonateľná. Po 14 ročnej odmlke je však dvojka stále veľmi slušná jazda, ktorá svoje osobité čaro nestratila, ale už nie je taká hravá a farebná, skôr vážnejšia a predvídateľná. Prísne technicky vzaté, najviac sa tu človek zasmeje iba na scénkach s malým Jack-Jackom. Očakávania ale v podstate neboli vôbec žiadne, takže sklamanie nie je na mieste.

• 12.9.2018  14:38

Také 130 miliónové lepšie Sharknado...Za drahé peniaze v podstate dosť lacná, čistokrvná béčková umelina (teda pardon, bezkrvná), ktorá sa chvíľu tvári smrteľne vážne a potom zasa prepne do humoru, ale vo výsledku je skôr trápne smiešna (nielen tou záverečnou jazdou). Áno, tu nešlo o žiadny pokúsiť prekonať Čeľuste ani nič podobné, išlo len o zabavenie nenáročného publika, čo sa podarilo, no isto sa s tým dalo ešte viac pohrať. No nevadí, účel to splnilo, Čína to finančne zahojí, psíčkarov to poteší, Statham je znova za hrdinu. Najlepší herecký výkon tu ale podáva to malé dievčatko, bez irónie.

• 12.9.2018  14:26
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Prvá a posledná časť sú výborné. Rýchle, plné drog, alkoholu, emócií, schizofrenie, nepríjemných spomienok a to všetko podčiarknuté sarkastickým humorom. Tie tri príbehy v strede sú miestami trochu pomalšie a nie všetko v ich až tak veľmi zaujme, čo je pochopiteľné, ale na druhú stranu aspoň viac prehĺbia vzťah hlavného predstaviteľa s jeho otcom a matkou. Dosť nepríjemne pôsobiaca, ale kvalitná one-man-show skvelého Cumberbatcha, na jedno pozretie.

• 31.8.2018  22:38
    Upgrade (2018)

Technicky vypiplaná (do miery, akej jej to dovoľuje rozpočet) sci-fi hračička s občasným béčkovým nádychom, ale po implantovaní čipu do tela obete, aj s parádne prevedenou akciou, ktorá je miestami tak brutálna a nezvyčajná, až je náramne zábavná. Celé to pasuje k tej depresívnej nálade, načrtnutiu možnej budúcnosti a zvratovému koncu, ktorý to ešte viac prehĺbi. A do toho všetkého je zasadená poctivá pomsta a dobre sa pohybujúci a tváriaci sa dvojník Toma Hardyho.

• 31.8.2018  17:48

Kvalitný a po dlhšej dobe trochu iným smerom sa uberajúci horor, ktorý sa netočí okolo desivých výkrikov a ľakačiek. Jeho najväčšie napätie totiž prichádza z presného opaku - z čo najväčšieho ticha. Zaujímavý námet, s ktorým Krasinski umne pracuje, sem-tam sa síce nevyhne viacerým nelogickým a diskutabilným veciam, na závere by sa navyše dalo ešte viac popracovať, ale zvláda výborne atmosféru a voľbu prostredia. Dopomáhajú mu slušné herecké výkony a niektoré naozaj drsnejšie scény. Malé, dobré tiché miesto.

• 29.8.2018  22:50

Ant-Man nebol a zrejme ani nikdy nebude tou zložkou Avengers, na ktorej pleciach to bude celé stáť a zároveň padať. Ako oddychová výplň medzi jednotlivými filmami (v tomto prípade ani na nič priamo nenadväzuje), v ktorých sa krvopotne zachraňuje svet, si však svoje miesto zastane so cťou, ale najmä s nadhľadom, množstvom strelených fórikov a už štandardne dobrou akciou. Platilo to pri jednotke, platí to aj teraz pri dvojke, v ktorej to sústavné zmenšovanie a zväčšovanie všetkého možného má stále niečo do seba a postavy sú enormne vtipné a nedoterné, aspoň väčšina. Nezahanbujúca sólovka.

• 29.8.2018  19:09

Hlavnou devíziou šiesteho pokračovania tejto série je samozrejme prvotriedna akcia, ktorá momentálne svojím nasadením a reálnosťou zrejme nemá na trhu konkurenciu (snáď len v podobe Bonda a Nolana, zrovnávať však nič nebudem). Rovnako ako jej hlavný predstaviteľ. Do toho všetkého je znova vložený premyslený plán na záchranu sveta, citeľná hrozba a zaujímavé nové, či staronové charaktery. Fallout je viac drsnejší a zamotanejší ako jeho starší súrodenci, čo je v prvom prípade výborné, v tom druhom mierne chaotické a možno nadmieru prekombinované súvislosťami, ktoré to nepotrebujú, pretože tá akčná stránka všetko dokonale vynahradí. A síce tu tentokrát nemáme veľkoleposť dubajských rozmerov, zoskoky či lietanie vo vrtuľníkoch je dostatočnou náplasťou. McQuarrie to má celé pevne uchopené a poslednými dvoma dielmi z toho konečne urobil poriadnu mission, ktorá bola pre iných impossible.

• 29.8.2018  18:49
    Equalizer 2 (2018)

Equalizer prostredníctvom svojej temnej stránky stále baví. Stále baví pozerať sa na Denzela, ktorý je aj napriek pokročilému veku stále vo forme a ktorému všetky tie ručné chvaty a poctivé lámanie väzov a kostí je ľahké veriť. Tentokrát je tu viac priamočiarosti, jednoduchšej dejovej linky a slabšej konfrontácie medzi ním a hlavným zlosynom, ale tmavá a nie príliš pozitívna atmosféra tomu len prospieva. Prípadná trojka by už asi bola moc tlačenie na pílu.

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35