Methodix

Methodix

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45
    • 25.7.2020  09:53

Nič prevratné, avšak stále dobre pozerateľné hutné krimi dobrodružstvo z hustých lesov, so spoľahlivým Nikolajom, ktorému tieto roly zničených otcov slušne sedia. Samozrejme, nevyhne sa to zopár menej logickým úsudkom, príbeh nepatrí k tým najoriginálnejším a pozorný divák pomerne ľahko odhalý už s predstihom hlavného podozrivého. A to i napriek scenáristickej snahe to čo najviac zamotať. Atmosféra je ale správne podchytená, občas to prekvapí, finále ok, takže schopnejší priemer.

• 11.7.2020  20:25
    Greyhound (2020)

Spoľahlivý Hanks, rozbúrený oceán, sychravé počasie, padajúca tma, ponorky, výbuchy, sentiment, slušné napätie vytvorené prevažne skvele dunivou hudbou a navzdory pochybným trailerovým prognózam i vcelku prijateľné CGI, ktoré nie je až také doterné, ako sa sprvu očakávalo. Za tú necelú hodinu a pol sa však dejovo nikam ďaleko nedostaneme, priestor pre rozvoj postáv tu prakticky neexistuje a je to ľahko čitateľné a predvídateľné. Účel to zrejme ale splnilo a vyložene zlé to rozhodne nie je. Dobrý priemer.

• 16.6.2020  20:59

Spike je jeden z mála tvorcov, ktorého osobitý prejav, založený na vlastenectve a zároveň kritizovaní politického systému vo vlastnej krajine, mi prekáže len minimálne. Tento jeho najnovší počin je však skrátka príliš uťahaný, nekompaktný a v konečnom dôsledku aj nerozhodný, nakoľko presne nevie, ktorým smerom sa má uberať. Niečo je vtipné, niečo zasa vypäté, niečo odľahčené a niečo až nečakane akčné (za to plusové body). Výsledný produkt neurazí, ale kopa vecí je tu zbytočných a keby sa vynechala celá prvá hodina, o nič zásadné by sa neprišlo (za to mínusové body). Tá druhá výrazne zlepší celkový dojem, ale aj tak je to film iba na jedno pozretie.

• 14.6.2020  21:43
    Lov (2020)

Relatívne dobre pozerateľná hororová vykopávka, v ktorej nie je štipka serióznosti, ale zato slušná dávka zábavy, spolu s výdatnou porciou nápaditej krvavej brutálnosti, ktorá je navyše vcelku nepredvídateľná a väčšinu svojich postáv odrovná skôr, než si na ne človek zvykne, čoho zásluhou však podrží diváka dostatočne v napätí. A to aj napriek tomu, že to celé vlastne nedáva nijak zvlášť veľký zmysel a záverečné rozuzlenie si to vycucá niekde z prsta. Ešte že to vynahradí ten fight a vynikajúca drsňáčka Betty Gilpin.

• 24.5.2020  11:35
    Capone (2020)

Akože psychologický rozbor vnútra jednej rozvrátenej a zmätenej duše? Fuck no! Skôr k smrti unudená báchorka z posledného roku života slávneho gangstera, ktorý nikoho poriadne nezaujíma a keď už by aj mohol, tak by nemal byť sprostredkovaný takýmto vyložene dementným spôsobom, pri ktorom sa Trank hrá na veľkého inovatívca, ale to jediné, čo uňho zarezonuje, je otázka, či je horší režisér alebo scenárista. Dve až tri scény dobré, zvyšok hrozný. A latexový Hardy cez tie skrvavené oči zrejme nevidel, do čoho ide...

• 19.5.2020  21:00
    Poslední představení (TV seriál) (2020)

Dokument, ktorý zaručene vtiahne do diania i takých, ktorí v živote nedržali v ruke ani len basketbalku. Emotívny, strhujúci a živelne naaranžovaný od prvého do posledného dielu, sústreďujúci sa primárne na Jordana, ale čiastočne nahliadajúci aj do politiky, vedenia a zákulisia celej Bulls franšízy. A vďaka zapojeniu i jeho spoluhráčov, trénera či protihráčov, z ktorých väčšina dostane svoj vlastný priestor, aj priama a komplexná výpoveď o tom, že hoci MJ možno nebol tým najdokonalejším a najláskavejším človekom pod slnkom, určite bol tým najzarputilejším, najoddanejším a pre mňa osobne aj najlepším basketbalistom, aký kedy brázdil (a doslova lietal) po palubovkách. Tento seriál je toho pádnym dôkazom.

• 25.4.2020  15:57

V podstate banalita, ale s dostatočne údernou akciou, ktorá je vďaka Hemsworthovej charizme a choreografii precízna, vďaka jeho indickému kolegovi (nemyslím chlapca) drsná a predovšetkým vďaka kamere nápaditá i vcelku zábavná (najmä počas zbesilej naháňačky v centre to je pastva pre oči akčného fanúšika). Byť to o čosi menej senilné, hlavne vo finále na moste a v dialógoch, máme tu dobrú odlišnosť. Takto je z toho "iba" veľmi solídna žánrovka, ktorú netreba s nikým a s ničím porovnávať, len si ju vychutnať a tešiť sa z faktu, že v dnešnom prívale akčných polotovarov, tu je konečne opäť jeden, ktorý vie, za aký koniec to správne uchopiť.

• 19.4.2020  11:42
    LA Originals (2020)

Extravagantný, málo známy, no o to zaujímavejší pohľad do zákulisia hip-hopovej subkultúry LA, prostredníctvom graffity, tattoos, fotografií a dvoch priekopníkov svojho oboru. Vlastne také GTA in real life. A za všetkou tou odviazanosťou či špinavosťou i skrytá výpoveď o tom, že kým vo väčšine sveta je to považované za vandalizmus, stále existuje miesto, kde je to brané za umenie a ľudia si na tom vystavajú svoje kariéry a je to pevnou súčasťou ich životov. Našľapanosť.

• 3.4.2020  18:20
    Frčíme (2020)

Tak trochu divné, tak trochu strelené, tak trochu kúzelné, tak trochu Harry Potter, tak trochu Indiana Jones, tak viac vtipné, tak viac emotívne. Pixar znovu potvrdzuje svoje postavenie, hoci z Onward sa vzhľadom na momentálnu situáciu vo svete hit nestane a ani to nie je animák, ktorý by si človek dookola púšťal (pomerne málo farieb a vlastne aj nápadov), ale má zopár veľmi trefných pasáží, skvelé fóriky, jednorožcov!, príjemnú atmosféru s odkazmi a predovšetkým geniálnu scénu s dodávkou a samozrejme krásny záver, takže nevidím problém vyraziť niekedy s tými dvoma elfami na ich opätovnú jazdu.

• 1.4.2020  22:05

Podobne ako u Warriora, i teraz O'Connor uprednostňuje prevažne ľudskú stránku veci pred tou športovou, ktorá tak zostáva mierne v úzadí, nakoľko okrem toho jedného koša, neponúkne výraznejší moment, čo však v tomto prípade až tak veľmi nevadí. Všetko totiž kompenzuje vydarene hutnou drámou, k čomu mu dopomáha hlavne skvelý Affleck, ktorý zdá sa, konečne herecky dospieva (pokiaľ sa začne vyhýbať komiksovkám) a melancholický soundtrack. Ešte by to chcelo mierne stlmiť to tlačenie na emócie a viac sa pohrať s vedľajšími postavami, ale i tak nejde o vôbec zlý film, naopak o dôstojného zástupcu tohto odvetvia. O'Connor proste vie ako na to.

• 31.3.2020  21:42
    Bloodshot (2020)

Diesel to opäť skúša bez volantu v ruke a opäť z toho vzniká dosť zmätený a nezáživný akčnák, v ktorom to Vin "dopracoval" do pozície toho najmenej zaujímavého článku, pretože sa tvári stále rovnako nasrato a vážne. No už je to dávno obohrané. O to viac, že sa tak prezentuje v akčnom filme, v ktorom akcia je pochabá a dejové spletitosti nudné. Ako-tak to zachraňujú len triky a v druhej polovici bizarný Morris s jeho nadhľadom, ktorého sa mali držať všetci. A mimochodom, najviac cool je tu múka, to asi hovorí za všetko.

• 29.3.2020  10:41

Mohla to byť číra dobrodružná krasojazda...tak pred štvrťstoročím a s normálnym, živým psom. Vlastne aj bola, vtedy v podobe dnes už zabudnutého Železného Willa či Bieleho tesáka (od rovnakého autora), s ktorými má Volanie divočiny na prvý pohľad dosť spoločné. Akurát je len celé umelé, s digitálom všade kde sa človek len pozrie (Bucka by som ešte strpel, ale aj majestátny Yukon?!) a dobrodužstvom, ktoré skončí skôr, než poriadne začne. Možno keby sa tie psi a vlci medzi sebou rozprávali, tak by to paradoxne v tomto prípade pomohlo, keďže to CGI nie je až tak dokonalé ako u Levieho kráľa. Plusy za stále potešujúceho Harrisona a Powellovu hudbu. Je to však dosť málo.

• 22.3.2020  13:02
    Neviditelný (2020)

Seriózny horor? Môže byť, ale len vo svojej prvej polovici, v ktorej Whannell skúsene buduje napätie dlhými neprerušovanými zábermi, stiesnenou atmosférou, technickou stránkou a účelným využívaním priestoru. Ibaže v tej druhej sa nastavená "stávka na istotu" zmení v menej záživnú psychologickú rovinu a z Neviditeľného sa rázom stane niečo ako Predátor a nepomôže tomu ani finále, ktoré u mňa osobne nevyvolalo dostatočné zadosťučinenie, nakoľko s hlavnou postavou som postupne (a vlastne už dosť skoro) prestal sympatizovať, keďže Moss mi príde fakticky fádna. Slušná žánrovka, no nie zlomová.

• 21.3.2020  17:54

Berg + Wahlberg, diel piaty. Tentokrát je z toho kriminálka s nádychom retra, ktorá si svoje poctivo odrobí a ničím neurazí, hoci pravda, nemá ani mnoho aspektov, ktorými by vyložene odbočila od zaužívaných koľají. Je to taká príjemná prízemovka, so stabilne dobrým výkonom od Marka, ktorému svedčí koženka i sychravý Boston a ktorý prakticky nepotrebuje akéhokoľvek parťáka (nenechať sa zmiasť, toto nie je žiadna buddyovka, "obor" rozdá len zopár rán, nič extra). Možno trochu zbytočne sa kladie dôraz na čo najväčší thriller, keď aj tak akcie je pomenej a najlepšie sú tie vtipné chvíľky (pes) a rozuzlenie nie je nijak zvlášť zapeklité. No prípadné pokračovanie by sa napriek tomu hravo na jedno pozretie ešte zvládlo.

• 20.3.2020  22:11
    Gentlemani (2019)

Ritchie predsa len svoj rukopis nezabudol. Jeho Gentlemeni sú skutočne gentlemanskou variáciou skôr umravnenej kriminálky, ktorá nepotrebuje byť preplnená krvavými, vulgárnymi alebo podobne ťažkopádnymi excesmi, nakoľko je neskutočne graciózna, štýlovo nahodená, dejovo tak akurát spletitá, dialógovo bravúrna, s nadhľadom vtipná a samozrejme parádne obsadená a ešte lepšie zahraná celou tou plejádou "slušných" chlapov, s neodolateľnými akcentmi (originál je v tomto prípade nevyhnutnosť), z ktorých si každý uchmatne to svoje. Veľká paráda, veľký návrat ku koreňom.

• 8.3.2020  13:05

Umelo vyhypeovaná feministická báchorka, ktorú nakoniec vylepšuje svojou bojovou choreografiou aj tak len chlap Stahelski. A to je väčšia sranda než celý film dokopy, ktorý sa mimochodom v traileroch tváril ako totálne šibnutý až anarchický, ale napokon z neho vzišla iba nudná prázdnota, ktorá sa svoj triviálny scenár snaží ukryť za farebný dym a kopance medzi nohy. Napätie je v nedohľadne, postavy slabo rozvinuté a nezaujímavé, flashbacky otravné a samotná Harley dosť prehrávajúca a vôbec nie tak hysterická ako by chcela byť. Dokedy to chce DC tak znásilňovať? Bieda.

• 15.2.2020  13:43
    Země za noci (TV seriál) (2020)

Možno nie až tak veľkolepý alebo toľkými informáciami zaplnený dokumentárny cyklus ako tie od BBC, ale stále strhujúci a najmä inovatívny, vďaka ultrafialovým či vysoko citlivým kamerám, v úžasnom rozlíšení mapujúci doposiaľ málo prebádané životy a správanie sa zvierat po zotmení. Takéto niečo tu ešte nebolo. Ideálne vidieť pri zhasnutej lampe v čo najväčšej tme, i keď to je miestami až strašidelné, ale vo väčšine prípadov náramne podmanivé.

• 11.2.2020  20:40

Žiadne veľké znovuzrodenie značky sa opäť nekoná, nakoľko keď už režisér je schopný odviesť ako-takú kvalitnú prácu, tak to pre zmenu pokašlú tí, ktorí mali na starosť riadne promo a z dôsledku finančného (ne)úspechu by bol definitívny koniec možno aj logickou voľbou. A to i napriek tomu, že je Dark Fate rozhodne lepší ako posledné dve "Téčka" a viac sa približuje Cameronovi, funguje v postavách a prekvapivo viac v dialógoch, ako v akcii, ktorá je síce pozerateľná, ale nijak zvlášť pamätihodná a príliš digitálom tlačená. Zvyšok je ok a najlepšia tu je vzkriesená Linda Hamilton ako tá najdrsnejšia dôchodkyňa pod slnkom, ktorá tentokrát predčí aj nezničiteľného Arnolda. Stačí už ale.

• 7.2.2020  21:59
    Drahokam (2019)

Pokusný film, ktorý svojím špinavým zjavom a zámerne rušivým dojmom rozdelí divácke tábory, buď na tých, ktorí to neprekusnú a vzdajú už v úvode, alebo na tých, ktorých tá vťahujúca forma nepustí až do konca. Inej cesty zdá sa niet. Celé to totiž pôsobí zmätene, deprimujúco, kladie sa dôraz najmä na slovné (fakticky hlučné) prestrelky, odohráva sa to v zákernom, neortodoxnom prostredí, v rýchlom tempe a nemá to jedinú, vyložene kladnú postavu, avšak skĺbené dohromady je to vskutku dômyselne a Sandler nečakane, dalo by sa povedať až exceluje do takej miery, že by okamžite mohol ukončiť hereckú kariéru, pretože podobne vážnu a charakterovú postavu zrejme už nedostane a sotva by ju tak ešte zahral.

• 6.2.2020  22:13

V typicky pedantnom Eastwoodovskom štýle poňatý fragment toho, ako média dokážu zruinovať život jedného (nevinného) človeka. Pomaly sa nesúca dráma podľa skutočnej udalosti, ktorá vie naštvať, pobaviť, rozosmútiť i potešiť a ktorej najchválihodnejším apsektom je fakt, že Clint Jewella zo začiatku (a vlastne počas celého priebehu) nijak zvlášť nevelebí, ani prehnane neoslavuje, iba s ním za pomoci skvelého výkonu Hausera súcití, čo je v tomto prípade úplne na mieste. Na druhú stranu mu však za tie dve hodiny ani "neprihodí" pod nohy žiadnu ťažšiu traumu, ktorou si skutočný Jewell isto musel prejsť (ak nerátam otravných paparazzov a domovú raziu), skôr si ide sebe vlastným, sentimentálnym, ale akceptovateľným spôsobom až do cieľa. Vzhľadom na jeho vek a to však veľmi neprekáža a film je peknou poctou. Viac nepotrebuje(m).

• 5.2.2020  18:38

Parádne vyobrazený komplexný pohľad do zákutia Cosa Nostry, sústreďujúc sa na jedného "obyčajného vojaka" v nej a na následky, ktoré jeho výpovede a zrada spôsobili. Každý jeden detail, každá jedna minúta sú spracované zrejme tým najautentickejším spôsobom, akým to len šlo, má to plynulý spád, je to bravúrne zahrané, drsné, vypäté a divák sa vo všetkých tých menách a časových odskokoch nestratí. Akurát mi len chýbala o čosi viac prehĺbená vzťahová línia medzi Buscettom a všetkými ostatnými mafiánmi, proti ktorým šiel, aby sa tie súdne pojednávania ešte lepšie precítili, hoci už teraz sú tým najlepším, čo Prvý zradca ponúka. A nebolo toho zrovna málo a väčšinu som si náramne vychutnal. Bez hanby.

• 25.1.2020  08:28

Šokujúco pozitívne prekvapenie. Obával som sa, čo s tým prakticky neznáme režisérske duo porobí, ale nakoniec absencia Baya v podstate vôbec neprekáža. Vraj pri akčných sekvenciách? Možno, ale pre tentokrát to nevadí, nakoľko radšej takáto, stále nadpriemerne dobre vydarená akcia, ako prepálená zbesilosť podobná tej v druhej časti. A to i vzhľadom na pokročilý vek oboch hviezd (hoci Smith je rovnako cool ako kedysi a Lawrence rovnako hystericky zábavný a ich spoločná chémia a dialógy sú bohovsky dobré), takže sa tu z nich nerobia nesmrteľné stroje a scenár sa vytasí s pár nečakanými, emocionálne správne uchopenými momentmi, ktoré v rámci franšízy bez problémov zapadnú. Osobne ma ale najviac potešil nostalgický návrat viac k jednotke, či už main soundtrackom alebo niektorými menšími odkazmi a taktiež zistenie, že to tvorcovia po tak dlhej prestávke samoúčelne neposrali, ako väčinou býva zvykom, ale dali si záležať, takže veľká spokojnosť.

• 19.1.2020  15:50
    1917 (2019)

Vydretá špinavosť, v tom dobrom slova zmysle. A mimo iného aj výborná ukážka toho, že pre intenzívny filmový zážitok nepotrebujete tisícstranový prepracovaný scenár, ale vystačíte si i s priamočiarym príbehom, keď ho dopĺňa parádne dunivá hudba, realisticky pôsobiace kulisy, po technickej stránke bezchybné spracovanie, skvelé minimalistické herecké výkony a všetko je to navyše sprostredkované z čo najbližšej pocitovej vzdialenosti. Ak ale očakávate aspoň jednu grandióznu bojovú scénu, budete mierne sklamaní, kedže Mendes mal trochu iný zámer, a to hlavne vzdať poctu, nie bojovať. Kamera samozrejme na Oscara, pravdepodobne aj celý film a pevne dúfam, že konečne už aj Newman. Bolo by to všetko zaslúžené.

• 12.1.2020  17:05
    Na nože (2019)

Hneď z kraja roka sem pristála takáto dobre premyslená a švihácky nahodená detektívka, na ktorú sa vrelo pozerá a ešte lepšie sa v nej "číta", keďže Johnson čoby režisér a scenárista v jednom, je najmä v tej druhej činnosti naozaj zručný a s blížiacim sa záverom i dostatočne prefíkaný natoľko, že divák nemá šancu akokoľvek uhádnuť rozuzlenie. V podstate až na pár drobných múch (tie dve hodiny a dve "tony" informácií sú možno trochu moc), nie je vlastne čo veľmi vytknúť. Herci si to užívajú, baví to a drží pekne všetko v napätí. Podarená pocta a zároveň aj paródia na všetky podobné detektívne prípady.

• 1.1.2020  22:55
    Le Mans '66 (2019)

Za poslednú dekádu po Rivaloch druhý najviac prepracovaný a najreálnejší film o závodných autách, ktorý ani raz za dve a pol hodiny nezaradí spiatočku, ale stále pridáva, okrem správneho nasadenia i značnú dávku emócií, ktoré je vďaka skvelým hercom (Bale famózny, Damon nemenej) poľahké precítiť. Akurát som mal pocit, že Mangold sa nie a nie cez tých 7000 otáčok dostať a chýba tomu ešte väčšia intenzívnosť niektorých scén (narátajúc záverečné strhujúce preteky na 24-hodinovke). To je snáď jediná chybička na kráse tejto inak vysoko poctivej chlapskej drámy, ktorá sa ale tak preferovanou a tak obľúbenou ako už spomínaní Rivali, zrejme nestane.

• 31.12.2019  15:35

Tak trochu divná satira, ktorá o čo menej je v prvej polovici absurdná a vtipná, o to viac je v tej druhej napínavejšia a precítenejšia. V nej totiž Waititi akoby sa prestal hrať na vytretého vodcu (čo mu veľmi ani nejde) a začal konečne poriadne režírovať (čo mu ide podstatne lepšie). Urobiť to hneď zo začiatku, tak je z Jojo Rabbit viac než zapamätovateľná tragikomédia, takto je z nej skôr iba nemastná-neslaná jednohubka, ktorá neurazí, no zároveň jej človek na konci nebude poriadne ani heilo... pardon, tlieskať.

• 28.12.2019  17:18

Napriek nie zrovna dvakrát lákavému obsahu ide o zdarnú, v rámci možností dostatočne zrozumiteľnú konverzačku medzi skvelým Hopkinsom a snáď ešte lepším Pryceom, v roli posledných dvoch pápežov. Zásluhou režisérovej práce, výbornej kamery, rýchlejším strihom a najmä v druhej polovici i zvýšenej dávke určitého napätia z toho napokon vzíde nápaditá dráma, ktorá dokáže bez väčších problémov zaujať (a to i bez ohľadu na divákovu orientovanosť v danej oblasti či vierovyznanie) a v určitých pasážiach dokonca i pobaviť.

• 27.12.2019  14:48
    Amundsen (2019)

Poctivou severskou filmárčinou zmapovaný život najznámejšieho nórskeho bádateľa, sústreďujúc sa prevažne na jeho vzťah s rodinou a skúmanie jeho vlastnej osobnosti, než na slávne expedície (vrátane tej úplne najslávnejšej), ktoré tu navyše skončia skôr, než stihnú poriadne začať, a to robí z tohto filmu viac emocionálnu, pomalú drámu než pravú dobrodružnú jazdu, ktorú tu asi väčšina obecenstva očakáva.

• 21.12.2019  10:50

Pekná sračka, čo je ale v tomto prípade skôr kompliment, pretože nech už druhý Zombieland vyzerá akokoľvek debilne a prostoducho, stále je pomerne dosť slušnou zábavkou, ktorá sa síce za tých 10 rokov dejovo ďaleko neposunula, ale tá sympatická zostavička s tým robí zázraky (hlavne večne nasratý Harrelson), hlášky tu fungujú, nie je to ani tak trápne ako sa môže zdať a dokonca je tu aj priestor na zvláštne vyzerajúce, ale príjemné precítenie. Na jedno pobavenie to všetko stačí.

• 17.12.2019  22:06

Po všetkých stránkach pokles formy a nárast trápnosti, či už ide o nápaditosť, digitálnu maškarádu alebo humornú vsuvku. Dvetisíc pštrosov, tisíc mandrilov, jeden kôň a dve emotívnejšie scény celý dobrodružný film nespravia. Tretie dobrodružstvo tejto známej videohry je navyše aj smutným konštatovaním toho, že pokiaľ majú Johnson a Hart vybočiť zo svojích typických postáv a hrať niekoho iného, tak bolia z toho nielen oči, ale i uši. Príjemným osviežením je tu akurát len podráždený dedko Danny DeVito.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45