Martin_L

okres Plzeň

1 bod

<< předchozí 1 2
    • 2.12.2016  11:32

Trabantí expedice vždy baví a jsou super. Byť tvůrci tentokrát zainvestovali do techniky a obrazová složka seriálu byla perfektní, z nějakého důvodu mě seriál bavil o něco méně, než předchozí. Nevím proč, ale Jižní Amerika byla lepší.

• 2.12.2016  11:31
    Rapl (TV seriál) (2016)

Rapl patří k televizním událostem roku a stačilo mi vidět prvních pár dílů, abych zjistil, že jde o jeden z nejlepších detektivních seriálů, jaké se u nás kdy natočily. Temná stylizace tady není na obtíž a divákovi nevadí, že ve skutečnosti i na Jáchymovsku občas svítí slunce a koncentrace zločinců a sociálně patologických jevů tu (snad) není taková, jako v Raplovi. Herecké výkony skvělé, dobrý scénář, perfektní kamera. Příběhy mají tempo, možná bych uvítal nepatrně menší zaměření na soukromí postav, ale ne výrazně. Jediné, kvůli čem bych možná uvažoval o odebrání jedné hvězdy, je titulková melodie. Je s podivem, že Tadeáš Věrčák, který celý seriál doprovází vynikající scénickou hudbou, dokázal pustit do světa tak příšernou melodii, jako je píseň na úvod a závěr každého dílu. Ale přeci jen to není tak zásadní věc, abych z pěti hvězdiček slevil.

• 25.10.2016  09:34

Bezva ženská na krku je příjemný odpočinkový film v nejlepším smyslu, jaký tento pojem může nabývat. Byť motivy ženy mezi dvěma muži, krásky a zvířete či měšťanky na vsi jsou banální a průhledné, zpracování baví a film má spád. Díky výkonům představitelů hlavních i vedlejších rolí, skvělé kameře a zdařilému hudebnímu doprovodu se člověk pro jednou nemusí stydět za snímek, který nedeklaruje hlubokou myšlenku, ale plně dostává svému žánru. Tvůrci ukřičených grotesek s dialogy postavenými na vulgarismech by se mohli od autorů Bezva ženské mnohému naučit, pokud by chtěli. Celkově tedy mírně nadprůměrný film a velmi solidní tři hvězdičky.

• 23.11.2015  09:23
    Muži při práci (1990)

Nostalgická exkurze do amerických reálií konce osmdesátých let a zajímavá hudební režie. Jediné dva klady tohoto snímku, u kterého jsem se od začátku až do konce nudil. Předvídatelný děj, i přes "akční" zápletku vlekoucí se scény, nelogicky se chovající postavy a to vše doražené příšerným dabingem MGM. I když má film docela vysoké hodnocení, já si nedokážu pomoct - prostě odpad.

• 4.9.2015  16:17
    Strach (1963)

Celkově spíše průměrná detektivka. Zdařilý a napínavý začátek se postupně rozřeďuje až do závěru, ze kterého čpí až trapně propagandistická zápletka zatlačující film o deset let nazpět. Scénář není úplně špatný, ale divák dokáže v několika scénách až příliš snadno odhalit, co se bude dít dál. Za shlédnutí to ale přesto stojí. Jednak kvůli výkonům ústřední dvojice kriminalistů a jednak kvůli pohledu do doby, kdy se jezdilo jinými Octaviemi než známe dnes. Potěší i některé kameramanské detaily, např. záběr z příjezdu na první místo činu snímaný z ruky.

• 23.7.2015  10:05

Na Dámu ve zlatém jsem zašel do kina vlastně úplnou náhodou. "Židovská emigrantka žijící v Americe vede soudní spor o navrácení uměleckých děl" - podle popisu by to žádný trhák být neměl. Opak je pravdou. Skvělá Helen Mirrenová vás chytne za srdce a příběh vás dojme tak, až se tomu budete sami divit. Soudobá dějová linie je ve vhodných chvílích střídána vzpomínkami na předválečné Rakousko, ve kterých si užijeme i opravdové napětí. Hudba Hanse Zimmera je dokonalá, zamrzí jen velmi náznakové zasazení děje do druhé poloviny devadesátých let s mnoha současnými rekvizitami (naproti tomu iluze roku 1938 je dokonalá). Film vás přiměje přemýšlet nad tím, že i přes vysouzené desítky či stovky milionů jsou věci, které se restituovat nedají a to, co mnohé národy zkusily ve dvacátém století, je bude poznamenávat ještě hodně dlouho. Připomínání totality není nikdy dost a tento snímek to navíc dělá tak, že je to skutečný filmový požitek.

• 23.7.2015  09:53

Domácí péče je velkým filmovým překvapením letošního roku a důkazem, že máme spoustu skvělých herců a hereček, kteří mají i dlouhá léta smůlu v tom, že nedostanou příležitost své kvality ukázat. Alena Mihulová předvedla dokonalý výkon a věřím, že se tím nastartoval její comeback mezi přední filmové protagonisty. Jejímu civilnímu ztvárnění zdatně sekundují i Bolek Polívka, Tatiana Vilhelmová a Zuzana Kronerová i nespočet herců a hereček v drobných rolích. I když je film vlastně velmi smutný, tak jsem se na několika místech opravdu od srdce zasmál jako u mnoha komedií ne. S humorem je nakládáno jako se vzácným kořením, který nemění, nekazí, ale dokresluje celkové vyznění filmu. Zajímavostí je absence scénické hudby, veškerý doprovod obstarávají jen muzikanti přímo v ději. V některých záběrech je syrová ruční kamera až příliš roztřesená a obtěžující a působí "přeumělecky", ale jen místy, pak se kameraman naučil vystihnout správnou formu. Takže celkově snad není nic, co by tento snímek mohlo shodit z pětihvězdičkového piedestalu a těším se příští rok na pořádnou sklizeň na Českých lvech.

• 29.6.2015  11:21
    EXPO po česku (TV seriál) (2015)

Série dokumentů EXPO po česku stojí za shlédnutí především kvůli tématu, kterému se zatím příliš televizní tvorba nevěnovala. Jednotlivé díly ale trpí kolísavou kvalitou zpracování i celkovým režijním pojetím a divák tak nabyde dojmu, že historiografickou část zpracoval někdo jiný a jinak než část věnovanou současnosti nebo nedávné minulosti. Nejlépe z tohoto srovnání vycházejí druhá a třetí epizoda věnující se světovým výstavám v letech 1967, 1970, 1992 a 2000, které jsou plné dobových svědectví a dokumentů a člověk je sleduje jedním dechem. Úvodní díl o Bruselu působí trochu rozpačitěji a "odflákle", což platí i o předposlední části. Závěrečný díl pak vypadá jako průměrné cvičení studenta filmové školy. Celkově shrnuto: Zajímavý a hodnotný počin u kterého kulhá řemeslné zpracování. Snad někdo další pozvedne hozenou rukavici a téma světových výstav a české účasti na nich bude pojato lépe a ve větší stopáži než 5x 26 minut.

• 19.6.2015  16:19
    Dovolená v Protektorátu (TV pořad) (2015)

Dovolená v Protektorátu dokazuje, že i televizní formát reality show nemusí být jen hloupá voyeristická podívaná, kdy idioté před obrazovkami sledují idioty na obrazovkách. Když si člověk uvědomí, co mělo být cílem tohoto pořadu, tak bude s výsledkem nad míru spokojen. Rozumný člověk pochopí, že stoprocentně nasimulovat válečné podmínky, kdy šlo lidem na každém kroku o život, zatímco protagonistům této soutěže jen o milion ve zlatých mincích, samozřejmě nejde. Ale když se smíříme s domácím učitelem, nákupy až do domu nebo nepřetržitou dodávkou elektrické energie bez výpadků, tak uvidíme zábavnou a poučnou hru, do jejíhož děje se soutěžící nechali překvapivě vtáhnout, mnohdy jako by si ani neuvědomovali, že je nikdo ve skutečnosti nepopraví, děti neodtáhne do Říše a dům nevyplení. Žijeme v době, kdy je velmi obtížné přimět lidi, aby se zajímali o svou vlastní minulost. Pokud tento neotřelý a originální nápad povede k tomu, že lidé budou mít daleko větší zájem o dějiny národa, pak by šlo o velmi úspěšnou záležitost. Za mě tedy velmi solidní čtyři hvězdičky.

• 19.6.2015  16:01

Jedním dechem shlédnutá řemeslně dokonalá obžaloba období nejtvrdšího stalinistického teroru s excelujícími herci v hlavních i vedlejších rolích. Působivé scény z vesměs ponurého prostředí dokáží navodit dokonalou dobovou atmosféru. K pěti hvězdičkám chybí jen širší dobový rozhled za hranice komunistické strany, které se omezuje jen na úplný závěr a postavu kněze.

• 12.6.2015  15:00

Nápad na hrdinu, který se v představách mění na někoho, kým by chtěl být, ale není jím, je sice zrecyklovaný, ale nijak to nevadí. Dobří herci v hlavních rolích a žádný průšvih ani v těch vedlejších a neotřelé pojetí dělají z tohoto filmu fajn oddychovou záležitost a ukazují, že i film bez hlubších uměleckých ambicí se obejde bez vulgarity a trapnosti a přitom dokáže bavit. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nakonec tomuto snímku přeci jen trochu pomůžu.

• 12.6.2015  14:55

I drama z jednoho z nejzničenějších míst Evropy v čase jeho největší zkázy nemusí plýtvat spektakulárními válečnými scénami a zaměřuje se především na psychologii ústředních postav a vcelku komorní příběh z interiéru podzemního bunkru pro nejvyšší nacistické vedení. Divák, který je na tuto vlnu naladěn, je nad míru spokojený a velmi velkorysá stopáž uteče jako voda. Velmi zdařilý čtyřhvězdičkový film.

• 15.5.2015  08:32
    Ex Machina (2014)

Nemám rád sci-fi filmy. A po shlédnutí Ex Machiny už i vím proč - žádný totiž nebyl takový jako tento snímek. Komorní záležitost bez spektakulárních scén plných hypermoderních robotů a okázalé akce, ale jen drama na malém prostoru, které vás přesto dokonale chytí a vtáhne do děje. Ústřední trojice postav ztvárňuje skvěle to, co má a nelze zapomenout i na poselství filmu - ani geniální programátor nemůže myslet úplně na všechno. Přidejme si ještě nádherné norské lokace, dokonalou architekturu Nathanova domu a zajímavou hudbu a hodnocení filmu se zákonitě musí pohybovat okolo maximální výše. Já jsem se nakonec při rozhodování mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami přiklonil na velkorysejší stranu a snad úspěch tohoto filmu přiměje tvůrce, aby točili dál v tomto stylu. Možná pak začnu mít rád i to sci-fi, zatím jde však v tomto žánru o jedinečnou záležitost.

• 3.4.2015  15:34
    Vybíjená (2015)

Vybíjená pro mě byla jednoznačně zklamáním. Rozvleklé tempo filmu, jen vzdáleně si podobní herci v jednotlivých časových rovinách a útržkovité scény bez souvislého děje. Musíte se zkrátka docela snažit, abyste udrželi pozornost u tohoto snímku. Tu a tam je příležitost se i zasmát, ale zase ne tolik. Navíc zamrzí nepříliš zvládnutá iluze roku 1989, těch moderních detailů se přeci jen objevovalo až příliš. Takže podprůměr a dvě hvězdičky.

• 3.4.2015  15:29

V českém prostředí to bude mít Americký sniper, protkaný nezanedbatelnou dávkou patosu, těžké. Obhajoba irácké války a vlastenectví ryzího texaského jižana, který vyrostl mezi koňmi, jezdí pick-upem a je silně věřící snad nemůže být v naší republice vůbec pochopena. Na druhý pohled se ale ukáže, že máme přeci jen s Chrisem Kylem něco společného. Bojoval i za nás a už jen proto si tento snímek zaslouží naši pozornost. Sledovat jej není žádné utrpení, jde o skvěle zrežírované a zahrané dílo. Možná by neuškodilo trochu více střihu a tím pádem kratší stopáž.

• 3.4.2015  15:24

Máloco vás tak dostane jako životní příběh Stephena Hawkinga v tomto skvělém snímku. Oskarovému Eddiemu Redmaynovi není co vytknout a i ostatní hrají skvěle. Marně přemýšlím kvůli čemu bych měl odebrat nějakou hvězdičku, tohle je zkrátka prvotřídní podívaná.

• 3.4.2015  15:21

Pozoruhodný film se skvělými hereckými výkony, všechny hlavní i vedlejší postavy jsou stvořené tak dokonale, že vás zcela vtáhnou do autentického prostředí. Řemeslně jde o dobře zvládnutý snímek, ale v první třetině se děj možná až příliš vleče a člověk má problém s udržením pozornosti. Celkově lehký tříhvězdičkový nadprůměr.

• 30.3.2015  16:41
    Vraždy v kruhu (TV seriál) (2015)

Po trochu rozpačitém začátku se nakonec seriál vyvinul v pěknou podívanou. Jako racionálně uvažující člověk považující astrologii za roztomilou, avšak nevědeckou hru, jsem se bál, jak moc bude zvěrokruh ovlivňovat scénáře jednotlivých příběhů. Naštěstí ne příliš a zůstává tak lehce nadprůměrně zdařilá detektivka s kvalitními hereckými výkony a nenudícími zápletkami. Výtku si zaslouží převýtvarněné a obtížně čitelné závěrečné titulky.

• 4.3.2015  15:59
    Metro (2013)

Tento film je důkazem, že když Rusové chtějí, dokáží natočit stejnou ptákovinu jako Holywood. Neznám ruskou filmovou produkci a tak netuším, zda-li nad ní tento snímek nějak vyčnívá nebo ne. Každopádně film mě celkem bavil (ale podruhé ho vidět nemusím) až na několik předlouhých scén všelijakých dialogů, které se neskutečně vlekly. Zapomenout jsem musel na všechno, co jsem se kdy ve škole i mimo ni dozvěděl o hydraulice, geologii, mechanice, dynamice i o tom jak se chovat při podobné katastrofě.. Když si zvyknete na to, že souprava metra bez zjevné příčiny vykolejí při pouhém brzdění nebo že voda dokáže vystoupat dva metry pod poklop ulice na svahu aniž by to jakkoliv zajímalo sousední jezero o pár desítek metrů metrů níž, tak se budete i bavit. Fyzika zkrátka v tomto filmu nefunguje, ústřední motiv dilematu hlavní hrdinky, která si vybírá mezi nezajímavým manželem-chirurgem a atraktivním milencem-oligarchou také příliš zábavy nepřinese. Za pozornost tak stojí drobné detaily ze života současného Ruska - všudypřítomný alkoholismus, amatérismus, zastaralost a podudržovanost. Pro nás satira poměrů, pro ruského diváka jen běžné reálie.

• 27.2.2015  15:45

Několik trailerů v průběhu čtvrt roku, masivní reklamní kampaň zdůrazňující "filmovou událost roku" i nápad na hromadnou návštěvu kina s tlupou přátel mě přiměly zajít do biografu i na Padesát odstínů šedi, byť filmy tohoto žánru běžně nevyhledávám. Pověst knižní předlohy (kterou jsem nečetl), hrubý nástin děje i množství zdejších komentářů mě vnitřně připravily na nejhorší a na pocit, že peníze vynaložené za vstupenku spadnou na hromádku těch zbytečně vyhozených. Ovšem lhal bych, kdybych psal, že byl film opravdu tak špatný, jak jsem očekával. Herci hrají a dá se jim to věřit, exteriéry jsou atraktivní, kamera i hudební doprovod povedené. Zklamou průhledné product placementy Audi a Apple, místy nevysvětlitelné posuny chování postav i trochu nadměrečná stopáž. Nebudu se ale přidávat do módní vlny zašlapávání tohoto titulu do bahna odpadu, podle mě jde o solidní dvě hvězdičky.

• 27.2.2015  15:32
    Olga (2014)

Olga Havlová patří bezpochyby mezi osobnosti, které si zaslouží velkoformátový celovečerní dokument. Čekal jsem něco podobného jako portrét Václava Havla od Andrey Sedláčkové, ale forma zvolená Miroslavem Jankem je přeci jen mnohem avantgardnější. Možná to tak má být, možná to opravdu vystihuje Olgu jaká byla, ale mě tato forma příliš neoslovila a místy ani nebavila. Přijde mi, že s tím obrovským objemem dobových dokumentů a záběrů z nichž velká část nebyla dosud publikována by se dalo vyrobit něco lepšího.

• 27.2.2015  15:27
    Plán (2014)

Zajímavý dokument po jehož shlédnutí musí každý divák obdařený určitým vědomím společenské odpovědnosti propadnout depresi. Že to v dobách Béma, Mlejnského či Langmajera fungovalo tak, jak je popsáno, asi dnes už nikoho nepřekvapí, vyděsí ale závěr filmu, který vlastně nedává žádnou naději do budoucna. Z filmařského hlediska jde o kvalitní dokument - kamera, střih, hudba - vše je takové, jaké má být.

• 27.2.2015  15:10
    Život podle Václava Havla (TV film) (2014)

Ryzí dokument o ryzí osobnosti. Z komentáře Andrey Sedláčkové je cítit, že zkrátka měla a má Václava Havla ráda. A nám, kteří to vnímají stejně, se tato biografie bude líbit. Nemáme zase tolik historických postav, u kterých si můžeme dovolit trochu adoračního patosu aniž by to působilo hloupě.

• 27.2.2015  15:08
    Fotograf (2015)

Filmy na motivy skutečných událostí to mají vždy těžké. Když divák ví nebo alespoň tuší, jak celý příběh dopadne, tak udržet jeho pozornost a dokázat jej zabavit patří mezi nenáročnější filmařské úkoly. Díla popisující velké historické události si pomáhají rozehráním osobního příběhu na pozadí dějinného běhu. Co ale dělat v případě, že jde o samotný osobní příběh? Vsadit na herce a scénář. Oboje v případě Fotografa funguje skvěle, jak Karel Roden, tak Máša Málková i mnoho jiných zvládají své charaktery naprosto dokonale a přesvědčivě. Když k tomu přidáme zajímavý příběh a zdařilou hudbu, tak se dá odpustit i trochu megalomanštější stopáž, místy roztahané scény a podivný nesoulad časového běhu s použitými rekvizitami. I tak ale solidní čtyři hvězdičky.

• 14.1.2015  11:17
    Interview (2014)

Severokorejští hackeři a jejich útok přinesl tomuto filmu takovou reklamu, jakou si ani nezaslouží. Snímek se dá s klidným srdcem označit za ptákovinu, přesto vás při některých scénách dostihne upřímný smích. Druhou hvězdu si zaslouží za společenskou odpovědnost a kritiku totality.

• 14.1.2015  11:09

Scénář od Iva Pelanta slibuje určitou kvalitu, tady je vše ale tak nějak nedotaženo. Bez Jiřího Langmajera by skoro nebylo na co koukat, jeho mistrné herectví se projevilo už v prvním vystoupení před kamerou. I záznam toho, jak vypadaly některé osobnosti na samém počátku kariéry stojí s odstupem času za shlédnutí. Pozoruhodná je volba málo známých herců do rolí dospělých postav. Komunální satira a kritika mamonu a tristní pracovní morálky je nedotažená a bezzubá, ale víc si tenkrát mohl těžko kdo dovolit.

• 14.1.2015  11:03

Celkem banální příběh manželské nevěry s předvídatelným a místy nezáživným dějem. Jako režijní prvotina si zaslouží ocenit, film je přeci jen jiný, než běžná tehdejší produkce a je na něm vidět tehdejší společenské tání. Snímek potěší na svou dobu inovativní kamerou a prací se světlem i herecký výkon Jany Krausové. Druhá hvězdička za hudbu a záznam toho, jak vypadala Praha v době těsně před listopadovou revolucí.

• 3.12.2014  11:19
    Gottland (2014)

Distribuce dobře věděla, proč film nepustila do běžných kin, ale vyhradila si promítání v netradičních prostorách. V očích mnohých diváků se tak mohlo toto dílo částečně rehabilitovat. Bohužel, avantgardnost příběhu se zdá být samoúčelná a na spoustě míst se člověk zbytečně nudí...

• 3.12.2014  11:13
    Neviditelní (TV seriál) (2014)

Snad poprvé v dějinách moderní české televize jsme se dočkali komediálního seriálu (ne sit-comu), který plně dostál svému deklarovanému žánru. Je to zkrátka legrace od prvního dílu a navzdory "vřískajícím babám" je vidět, že humor se obejde i bez vulgarismů. Skvěle napsané, perfektně zahrané, dobře zrežírované v zajímavých lokacích a doplněné chytlavou hudbou. Zatím velmi slušné čtyři hvězdičky a tajně doufám, že scénáristé dokáží vytvořit stejně dobrou i druhou řadu.

• 3.12.2014  11:08
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Tento seriál nebude mít nikdy svůj fanklub s nekritickými oddanými fanoušky. Většinový vkus si přeje přeci jen mnohem více akce, než jsou čtvrt hodinu trvající scény ze soudních síní. Tvůrci to však moc dobře vědí a nesnaží se konkurovat něčemu, čemu ani nemohou. Pro ty z nás, kteří si dokáží užít i neakční díla, je Život a doba soudce A. K. zdařilou podívanou se skvěle vykreslenými charaktery i epizodních rolí jednotlivých soudních pří. I vnitřní krize prominentní rodiny Klosových je zcela realistická a ze seriálu nikde nečouhá nevěrohodnost. Jednoznačně jeden z nejlepších počinů poslední doby. Pátou hvězdičku si ale přeci jen schovám, neboť vytknout tomuto dílu mohu mdlou hudbu bez nápadu a starosvětskou grafiku úvodních i závěrečných titulků.

<< předchozí 1 2